• Tydzień z Historią w Szkole Podstawowej

      26.11.2019

      21 listopada uroczyście zakończyliśmy „Tydzień z Historią” poświęcony w tym roku Powstaniom Śląskim. Na początek program artystyczny zaprezentowała  klasa 5c ,po którym zostały wręczone nagrody w konkursie historycznym. Pierwsze miejsce zostało przyznane Emilii Awramienko. Na zakończenie uczniowie naszej szkoły mieli okazje zobaczyć uzbrojenie powstańców i ich ubiór, który został przedstawiony przez grupę rekonstrukcyjną  Weteran z Radzionkowa.

     • Zabawa andrzejkowa

      25.11.2019

      Serdecznie zapraszamy naszych uczniów na zabawę andrzejkową, która odbędzie się 29 listopada od godz. 16:00 do godz. 18:00 w naszej szkole. W programie:

      - andrzejkowe wróżby

      - gry i konkursy

      - zabawy taneczne

      Bardzo prosimy wszystkich chętnych o pobranie deklaracji u wychowawców. Serdecznie zapraszamy!

      (Kostiumy mile widziane)

     • Kreatywne spotkanie przy maszynie

      25.11.2019

      Już po raz trzeci w klasie 3b odbyły się warsztaty, tym razem „Warsztaty szycia”. 21 listopada maszyny krawieckie poszły w ruch. Uczniowie wraz z mamami i babciami wyczarowały piękne ozdoby świąteczne. Podczas warsztatów szycia dzieci samodzielnie projektowały i poznawały tajniki krawieckie. To była świetna okazja, aby oprócz samej nauki operowania igłą i nitką, dać popis własnej kreatywności. A wszystko to dzięki Pani Anecie Gruszce, która kierowała załogą dzielnych ,,Elfów”. Serdecznie dziękuję Pani Anecie, Rodzicom oraz Babciom za aktywny udział. Zapraszamy do galerii zdjęć.

     • „Bezpieczniki TAURONA– Włącz dla dobra dziecka”

      22.11.2019

      W tym roku szkolnym po raz drugi nasza szkoła dołączyła do programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA– Włącz dla dobra dziecka”. Jest to kampania adresowana dla uczniów szkół podstawowych, której celem jest przekazanie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Program jest realizowany przez spółkę TAURON Dystrybucja S.A. Tym razem w projekcie uczestniczyli uczniowie klasy 6c i 6d. Podczas zajęć dowiedzieli się, co to jest prąd i jak prawidłowo korzystać z urządzeń zasilanych energią elektryczną. Uczniowie zbudowali prosty obwód elektryczny, wykonali eksperymenty związane z elektryzowaniem się ciał oraz sprawdzali w praktyce, które materiały przewodzą prąd, a które są izolatorami. Poprzez udział w grze „Ratownik” uczyli się właściwie reagować w sytuacjach zagrożenia związanych z awariami urządzeń elektrycznych. Atrakcyjnym elementem lekcji były również filmy edukacyjne „Co to jest prąd?” i „Agenci w czerni”. Na zakończenie każdy uczeń biorący udział w zajęciach otrzymał upominek od firmy TAURONA a nasza szkoła została oznaczona na mapie placówek uczestniczących w programie (https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/szkoly).

     • Międzynarodowy Turniej Badmintona „Mini Silesia Cup”

      22.11.2019

      16 listopada w Głubczycach odbył się Międzynarodowy Turniej Badmintona „MiniSilesia Cup” Dzieci, Żaków i Młodzików Młodszych. Do rywalizacji w turnieju w kategorii U9, U11 i U13 dziewcząt  i chłopców przystąpiło łącznie ponad 150 zawodników z wielu klubów sportowych m.in. z Lublińca, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla, Głubczyc, Częstochowy i wielu innych. W turnieju tym w kategorii U9 wziął również udział uczeń naszej szkoły - Paweł Morciniec (klasa 2b) - zawodnik trenujący badmintona na zajęciach organizowanych przez TPZT oraz na zajęciach SKS odbywających się w naszej szkole. Paweł dzielnie rywalizował w grupie 27 zawodników danej kategorii i uzyskał pucharowe II MIEJSCE!!! GRATULACJE!!!

     • „Zmisiowane” Przedszkolaki

      19.11.2019

      Akcja „Mały miś w świecie wielkiej literatury”,  to wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie w ramach, którego miłość do czytania przykazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Wzorem poprzednich lat także i w tym roku szkolnym przedszkolaki z grupy „Misie” dołączyły do tego czytelniczego projektu. Tym razem dzieci wraz ze swoją wychowawczynią Anetą Jachimczuk wybrały grupowego misia, któremu nadały imię Lucjan. Projekt zainaugurowało głośne czytanie w przedszkolu, do którego udało nam się zaprosić osoby zaprzyjaźnione z naszym oddziałem przedszkolnym. Wśród gości, którzy odpowiedzieli pozytywnie na nasze zaproszenie  znaleźli się m.in.: Pani Agata Zawadzka, Pan Piotr Kunce, Pani Agnieszka Szalińska, Pani Joanna Wróblewska, a także mamy naszych najmłodszych. Każdy z naszych gości za odwiedzenie naszej grupy i poświęcenie nam czasu na to, co lubimy robić najbardziej, otrzymał podziękowanie. Przed naszymi „zmisiowanymi” przedszkolakami kolejny etap projektu „Czytamy w domu”, podczas którego miś Lucjan, wyposażony w dzienniczek będzie wędrował od domu do domu przedszkolaków. Zadaniem dziecka jest zaopiekować się misiem, a zadaniem rodzica jest poczytanie misiowi na dobranoc. Mam nadzieję, że udział w projekcie zaowocuje wyrobieniem właściwych nawyków czytelniczych wśród naszych najmłodszych.

     • Zaproszenie

      17.11.2019

      Zapraszamy rodziców uczniów  naszej szkoły
      na spotkania  poświęcone tematyce
      zapobiegania uzależnieniom  dzieci i młodzieży.
      Spotkania odbędą się w środę 27. 11.2019 r.:
      godz. 16:00 – rodzice uczniów klas I-III
        godz. 17:00 – rodzice uczniów klas IV-VII.

     • Obchody Dnia Świętego Marcina

      14.11.2019

      Obchody Dnia Świętego Marcina, można powiedzieć wpisały się w tradycję naszej szkoły. W dniu 7 listopada 2019 roku uczniowie klas dwujęzycznych mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach, których celem było przybliżenie postaci, jaką był święty Marcin. Uczniowie klas 1-3 poznali legendę o Świętym  Marcinie oraz  ciekawostki i tradycje towarzyszące obchodom tej uroczystości. Dzieci wykonały piękne lampiony, prezentowały scenki z życia Świętego Marcina próbując swych umiejętności teatralnych oraz pamiątkową książeczkę. Warsztaty wzbogacono również w oprawę muzyczną. Dzieci z entuzjazmem zaśpiewały znaną w Niemczech piosenkę ,,Laterne, Laterne...”.Wszystkim towarzyszył wesoły nastrój.

     • Spotkanie w Turcji

      13.11.2019

      W dniach 27.10. - 2.11.19. odbyło się pierwsze spotkanie projektowe – robocze wszystkich partnerów uczestniczących w projekcie “ Recykling dla życia”.

      Uczestnikami tej grupy są: Hiszpania, Portugalia, Sycylia, Turcja, która jest koordynatorem całego projektu. Spotkanie to miało miejsce w Istanbule. Wzięły w nim udział również koordynator ze Szkoły Podstawowej nr2 w Toszku pani Magdalena Rychalska oraz pani Monika Pondo.

      Celem wizyty było omówienie i przedstawienie planów działania na najbliższe dwa lata trwania projektu. Kolejne spotkanie odbędzie się w Hiszpanii w dniach 24.11.- 30.11.19., w którym wezmą udział już uczniowie.

     • Wycieczka do Centrum Sterowania Ruchem

      08.11.2019

      Dnia 06.11.19 r. klasy Va i Vd odwiedziły Centrum Sterowania Ruchem w Gliwicach. Uczniowie zostali zapoznani z tematyką inteligentnego systemu sterowania ruchem. Dowiedzieli się wielu cennych ciekawostek na temat priorytetu przejazdu miejskich autobusów i służb ratowniczych, rozbudowy systemu informacji drogowej, rozbudowy systemu oraz identyfikacji wolnych miejsc parkingowych na terenie miasta. Oprowadzający poruszyli także sprawy związane z rozbudową systemu meteorologicznego, systemu preselekcji pojazdów oraz aplikacji ITS Gliwice. Po zakończeniu wizyty, pełni pozytywnych wrażeń, zapoznani z  nowościami technologicznymi uczniowie wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną.

     • Warsztaty

      08.11.2019

      5 listopada klasy siódme uczestniczyły w niezwykłych warsztatach zorganizowanych przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz- System S.A. Celem spotkania edukacyjnego było przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z gazem ziemnym, jego wykorzystaniem oraz bezpieczeństwem sieci przesyłowej.

      Warsztaty były prowadzone przez przedstawicieli Centrum Edukacji Smart Lab.

      Zajęcia w formie eksperymentów bardzo podobały się uczniom zwłaszcza, że sami mogli próbować wykonywać różne doświadczenia. Na koniec mieli możliwość sprawdzić zdobytą wiedzę w konkursie zorganizowanym na zakończenie warsztatów.

      Pierwsze miejsce zdobył Wojciech Pondo, drugie Ryszard Wiśniewski, trzecie Paweł Witek, czwarte Daria Klak.
       

     • Rusza V edycja „Szkolnego Maratonu Ortograficznego”!

      06.11.2019

      Już po raz piąty uczniowie klas IV-VII będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w „Szkolnym Maratonie Ortograficznym”. Z okazji tej małej, okrągłej rocznicy ogłaszamy konkurs na logo naszego Maratonu. 

      Opisaną pracę plastyczną (imię, nazwisko, klasa) w formacie A4 można wykonać dowolną techniką i złożyć w bibliotece szkolnej do 29 listopada br. Na zwycięzcę czeka nagroda!

      Zachęcamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie na logo i oczywiście w Maratonie Ortograficznym.

      Maraton rusza już w listopadzie. Trwać będzie do czerwca 2020 roku. Kolejne etapy odbywać się będą dwa razy w miesiącu, na pierwszej przerwie obiadowej, w sali 18 (dokładnych terminów wypatrujcie na gazetce przy bibliotece). Na chętnych uczniów czekać będą zadania i łamigłówki ortograficzne, za które będzie można uzyskać określoną liczbę punktów (punkty sumują się). W każdym etapie uczestnicy zmierzą się z innymi trudnościami ortograficznymi (ż, rz, u, ó, ch, h, pisownia wyrazów z nie, itp.). Informacje o tym, znajomość jakich zasad będzie obowiązywać na poszczególnych etapach, podawane będą na bieżąco na gazetkach szkolnych. Po każdym etapie wywieszony zostanie również ranking uczestników z wykazem zgromadzonych punktów. Uczniowie, którzy w ciągu roku zdobędą największą liczbę punktów wezmą udział w finale. Zwycięzca otrzyma nagrodę oraz Certyfikat i tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. 

                 

     • Rejonowe zawody badmintona

      06.11.2019

      29 października 2019 r. w SP 36 w Gliwicach odbyły się drużynowe zawody badmintona dziewcząt i chłopców - finał rejonu Gliwic i Powiatu Gliwickiego. Powiat Gliwicki w kategorii dziewcząt (roczniki 2007 i młodsi) reprezentowały uczennice naszej szkoły: Magdalena Dworczyk, Natalia Bytomska oraz Wiktoria Poloczek. Dziewczęta zajęły II miejsce w rejonie. Gratulujemy!

     • Przedszkolaki wśród ptaków

      06.11.2019

      30 października przedszkolaki z grupy „Misie” udały się z wizytą do Pana Joachima Ćwienk, naszego toszeckiego hodowcy ptaków wystawowych. Pan Joachim, prywatnie dziadek naszej koleżanki Liwii, przybliżył nam swoją pasję. Przedszkolaki miały okazję z bliska przyjrzeć się różnorodnym, pięknym i  kolorowym ptakom z przydomowej hodowli pana Joachima, dowiedziały się jak się je karmi i pielęgnuje, a także jak wiele pracy wymaga przygotowanie ptaków do udziału w wystawach. A dowodem na to, że ta ciekawa, ale i ciężka, codzienna praca popłaca, świadczą liczne medale i puchary zdobyte przez pana Joachima. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!