• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

      30.03.2021

      27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji uczniowie klas pierwszych wzięli udział w lekcji teatralnej, oczywiście online, do spektaklu „Tuwim dla dzieci”,  przygotowanym przez aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach. Była to świetna okazja, by pomóc naszym najmłodszym oswoić się ze światem teatru. Dzieci dowiedziały się m.in.  jak się tworzy sztukę teatralną i na co warto zwrócić uwagę, będąc w teatrze. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali papierowe pacynki, które wykorzystali do przygotowania własnych domowych przedstawień. Nasi mali aktorzy wykazali się ogromną kreatywnością i zabawy nie było końca. Próbkę ich aktorskich talentów prezentujemy poniżej.

     • Wyniki konkursu „Przyroda słowami malowana”

      26.03.2021

      Po krótkich obradach jury konkursu „Przyroda słowami malowana” w składzie:

      p. Agata Zawadzka, p. Katarzyna Prawda, p. Katarzyna Kurdasińska

      spośród 15 uczestników postanowiło wyłonić kilka osób i przyznać:

      I miejsce : Marcie Kotlarz z klasy 6a – za recytację fragmentu z księgi XI opisującego wschód słońca

      II miejsce Natalii Malcherczyk z klasy 6b - za przedstawienie niedostępnego miejsca, jakim jest cmentarz zwierząt (z księgi IV)

      oraz Lenie Lipińskiej z klasy 4b – za ukazanie różnorodnych obrazów powstających z chmur z księgi III

      III miejsce Milenie Czub z klasy 4b – która przypomniała nam, jak zachowuje się domowe ptactwo podczas karmienia w księdze V,

      oraz Julii Ziob z klasy 6a za utrwalenie piękna zachodzącego słońca z księgi I

      a także dwa wyróżnienia:

      Jakubowi Szulc z klasy 4a za zachwyt nad pięknem polskich lasów z księgi III

      oraz Joannie Goduli z klasy 7c, dzięki której dowiedzieliśmy się, że nawet stawy mogą ze sobą gadać (księga VIII)

      Nagrody i pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone przy pierwszej możliwej okazji. Obiecane oceny cząstkowe z j. polskiego (celujący – 6) powinny zostać wpisane w przyszłym tygodniu.;)

      Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za udział. Mimo trudnych warunków, zamknięcia szkół, nauczania online, podjęliście decyzję nauczenia się tekstu na pamięć, pracy nad jego interpretacją, nad tempem, dykcją i innymi elementami niezbędnymi do właściwego zachowania podczas występów scenicznych. Dziękuję również Rodzicom, którzy Was wspierali. Liczę na Waszą obecność i zaangażowanie podczas następnych konkursów.

                                                                                                                                                  Katarzyna Kurdasińska

     • Wojewódzki Konkurs "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie"

      26.03.2021

      Szanowni Państwo,

      W imieniu Pani Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego, organizatora Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, pragnę serdecznie podziękować za to, że pomimo pandemii COVID-19, przyjęliście Państwo zaproszenie do udziału w VI edycji Konkursu. W tym roku napłynęła rekordowa liczba 463 prac ze szkół z całego województwa śląskiego. Komisja Konkursowa miała więc niezwykle trudne zadanie, by wśród tak dużej liczby zgłoszeń wybrać laureatów i finalistów. Niezależnie od werdyktu Komisji, w imieniu Pani Europoseł pragnę pogratulować wszystkim Uczestnikom tegorocznej edycji Konkursu. Każdy z Was jest zwycięzcą, bo zwyciężają ci, którzy dają świadectwo prawdzie.

     • ”W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie…”

      25.03.2021

      Kto z nas nie zna tych słów, rozpoczynających pierwszą na świecie powieść fantasy. Dziś, 25.03., to kolejny już Światowy Dzień Czytania Tolkiena. My również przyłączyliśmy się do tej akcji. Uczniowie klas 6a i 4b podczas lekcji j. polskiego czytali fragmenty „Hobbita”. Uczeń klasy 6a - Kuba Jędrysik - nawet przygotował sobie strój!

      Część dzieci przygotowała się w domu do czytania ulubionego fragmentu lektury, a część dopiero dziś odkryła swoje umiejętności poruszania się po Śródziemiu. Grut to poznanie fascynującego świata pełnego: hobbitów, elfów, krasnoludów, Goluma, goblinów i innych stworów, które ojciec literatury fantasy wprowadził do naszej wyobraźni i języka. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli kontynuować tę akcję w Szkole – nie podczas lekcji online.

      Spójrzcie na zdjęcie – czy sam autor z tą fajeczką nie wygląda jak Bilbo albo Gandalf?

     • POWITANIE WIOSNY

      24.03.2021

      Dzieci z oddziałów przedszkolnych już od kilku dni przygotowywały się do powitania wiosny. Uczestniczyły w zajęciach, dzięki którym poznawały charakterystyczne  oznaki nowej pory roku oraz tradycyjne obrzędy ludowe związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Przedszkolaki wykonywały prace plastyczne o tematyce wiosennej. Uczyły się wierszy i piosenek. A także zakładały hodowlę roślin. W salach zaczęło robić się wiosennie i kolorowo. Na ścianach pojawiły się piękne dekoracje. Dnia 22 marca dzieci z grup „Kotki”, „Promyczki”, „Sówki” już od rana podekscytowane   przygotowywały się do powitania wiosny.  Wszyscy w  tym  dniu  mieli  na sobie element stroju w kolorze zielonym. Każdy przedszkolak wykonał swoją papierową Marzannę, którą ozdobił według własnego pomysłu. Następnie barwnym korowodem przemaszerowaliśmy po szkole, udając się na salę gimnastyczną, gdzie każda z grup zaprezentowała wiosenną piosenkę. Nie  obyło się bez wspólnych zabaw i tańców. Wszystkich ogarnęła spontaniczna radość. „Żegnaj Zimo” i  „Witaj Wiosno” z tym słowami, i z Marzannami przedszkolaki wyruszyły na spacer, by powitać najpiękniejszą porę roku, na którą wszyscy czekamy z niecierpliwością. Dzieci zabrały swoje Marzanny do domu, gdzie spaliły je w towarzystwie bliskich. Teraz to już na pewno Wiosna zawita!

     • Wiosenny Konkurs

      08.03.2021

      Wiosenny Konkurs Recytatorski

      pt. „Przyroda poezją malowana”

      odbędzie się dnia w piątek 26 marca

      o godz. 11:30

         Przyrodę lubimy wszyscy. Wiosną szczególnie budzi ona w nas nadzieję i dodaje optymizmu. Adam Mickiewicz przyrodę swojej ukochanej Ojczyzny opisywał, będąc daleko od domu, w Paryżu, więc widział ją w sposób idealny, magiczny, niemal bajkowy. Wprowadził opisy: wschodu i zachodu słońca, lasu, „pól malowanych” i „łąk zielonych”, różnych gatunków grzybów, głębokiej strasznej puszczy – matecznika i wielu zwierząt w niej żyjących.  Każdy znajdzie coś dla siebie.

         Wszyscy chętni wybierają dowolny fragment opisu przyrody z epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” i uczą się go na pamięć. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przejście eliminacji – czyli wyrecytowania swojego fragmentu przed nauczycielem oraz koleżankami i kolegami w klasie. Minimalna długość tekstu:

      dla klas IV – VI – 20 wersów

      dla klas VII – VIII – 30 wersów

         Jeśli nie zachęci Was: możliwość ćwiczenia pamięci (prywatnego twardego dysku o najszerszej pojemności i największych możliwościach) oraz szansa na poznanie tekstu naszego narodowego poety, to może przekona Was informacja, że jedną z nagród jest ocena cząstkowa z j. polskiego – celujący (6).

      Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie!

     • Ogólnopolska olimpiada „OLIMPUSEK”

      21.03.2021

      19 marca uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w wiosennej sesji ogólnopolskiej olimpiady „Olimpusek”. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności myślenia matematycznego, rozpoznawania podstawowych figur, rozwiązywania prostych równań, liczenia i porównywania miar. Była to ich pierwsza szkolna olimpiada, stąd też emocji nie brakowało. Uczniowie klas drugich i trzecich zmierzyli się z testem z języka polskiego, w którym musieli wykazać się umiejętnością wyszukiwania informacji w tekście, znajomością podstawowych pojęć z zakresu wiedzy o języku oraz podstawowych zasad ortograficznych. Nasi olimpijczycy z  niecierpliwością oczekują na wyniki swoich zmagań, gdyż dla najlepszych organizatorzy przewidzieli nagrody w postaci atrakcyjnych książek, dyplomów grawerowanych oraz dyplomów laureata. Trzymamy kciuki!

     • Dzień Kobiet w formie zdalnej?

      19.03.2021

      8 marca męska część klasy 7b przygotowała z okazji Dnia Kobiet miłą niespodziankę. Uczniowie przywitali dziewczyny uroczystym odśpiewaniem Sto lat". Gwoździem programu był konkurs. Chłopcy wcielili się w klasowe koleżanki. Zadanie dziewcząt polegało na odgadnięciu, która z nich jest prezentowana w danej chwili. Śmiechu było co nie miara. Następnie każda młoda panienka otrzymała zabawny mem dedykowany specjalnie dla niej. Panowie wykazali się niebywałą kreatywnością, za co żeńska część klasy serdecznie podziękowała! Ach, to był piękny dzień... 

     • Konkurs online na temat literatury brytyjskiej

      04.03.2021

      Zapraszam uczniów klas IV-VIII  do udziału w konkursie online  na temat literatury brytyjskiej.  

      Test w języku angielskim zawiera 20 pytań dotyczących najważniejszych autorów i dzieł literatury brytyjskiej zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

      Test na formę wyboru. 

      Test odbędzie się 9 marca  o godz. 13.30 – 14.30  

      Chętnych proszę o zgłaszanie udziału przez Teams.  

      Tam też otrzymają Państwo link do testu. 

      UWAGA! 

      Tym razem będzie tylko 1 laureat. 

     • Dzień Kobiet

      09.03.2021

      8 marca uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Był to wyjątkowy dzień pełen uśmiechu, kwiatów i radości. Tego dnia dziewczyny pięknie prezentowały się w sukienkach, bądź spódniczkach. Chłopcy zaś, jak przystało na prawdziwych dżentelmenów, odświętnie ubrani byli w gustowne krawaty i muszki. Samorząd Uczniowski zorganizował liczne konkursy z nagrodami, które wzbudziły zainteresowanie wszystkich uczniów. Męskie jury miało “ciężki orzech do zgryzienia”, ale po długich obradach udało się wybrać laureatki. Wszystko opierało się na świetnej zabawie i potężnej dawce dobrego humoru. Czas upłynął w miłej atmosferze, a dziewczęta miały okazję poczuć się tego dnia naprawdę wyjątkowo. 

     • Czytam z klasą

      09.03.2021

      Klasa IIIb ukończyła II moduł Międzynarodowego Projektu  Edukacyjnego dla klas I-III „CZYTAM Z KLASĄ  lekturki spod chmurki”  Do realizacji zimowego modułu  wybraliśmy lekturę H. CH. Andersena pt. „Królowa Śniegu”  Z wielką radością przenieśliśmy się w zaczarowany, zimowy świat książki. Wykonaliśmy zadania w Lekturniku, zrobiliśmy ilustracje do lektury oraz prace plastyczne związane z zimą. Projekt jest ściśle powiązany z ekologią.  Zrobiliśmy więc Eko bałwanki i zimowy pokaz Eko mody.   Zagadnienia ekologiczne zgłębialiśmy podczas realizacji zadania „Mała chmurka w krainie śniegu” Z niecierpliwością czekamy na kolejny, wiosenny moduł projektu.

     • KONKURS "1000 PIERWSZYCH INICJATYW ONLINE"

      04.03.2021

      Nasza szkoła od lat bierze udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Podczas ósmej edycji CodeWeek został ogłoszony dodatkowy konkurs  "1000 pierwszych inicjatyw online" do którego zgłosiliśmy naszą inicjatywę. I udało się, zostaliśmy laureatem tego konkursu. Właśnie otrzymaliśmy matę do nauki programowania, która z całą pewnością przyda się do dalszych zabaw z programowaniem.