• „Dobrze Cię widzieć”
     • „Dobrze Cię widzieć”

     • W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Dobrze Cię widzieć” realizowanej w ramach projektu „Bezpieczna droga”. Celem akcji jest poprawa widoczności dzieci na drodze i ograniczenie wypadków z udziałem uczniów. Głównym organizatorem kampanii jest Fundacja Narodowy Dzień Życia. 

      W związku z powyższą kampanią uczniowie kl. I - VI uczestniczyli w zajęciach z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. W trakcie zajęć wykorzystano serię zabawnych kreskówek, które pokazywały jak właściwie należy zachowywać się na drodze oraz zachęcały do używania elementów odblaskowych po zmroku. Dzięki tym zajęciom zarówno młodsze, jak i starsze dzieci miały okazję doskonalić swoje umiejętności prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.

      Ponadto wszyscy uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe oraz „ściągawkę” w formie planu lekcji, informującą pieszych o siedmiu podstawowych zasadach zachowania się na drodze.

      7 odblaskowych rad drogowych:

      1. Noś kamizelki odblaskowe lub inne elementy odblaskowe w warunkach niedostatecznej widoczności.
      2. Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a jak ich nie ma to z pobocza. Dopiero jeśli nie ma pobocza, albo czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni.
      3. Ale pamiętaj: idź jak najbliżej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu samochodowi.
      4. Jeśli idziesz poboczem lub jezdnią, to idź lewą stroną drogi, tak żebyś widział nadjeżdżający samochód. Jeśli idziesz z kolegą lub koleżanką, to idź jeden za drugim.
      5. Z drogi dla rowerów korzystaj tylko jak nie ma chodnika lub pobocza. Na drodze dla rowerów powinieneś ustąpić rowerzyście. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych.
      6. Nie wchodź na jezdnię tuż przed pojazdem. Jeśli nadjeżdżający samochód jedzie szybko lub jest blisko – zaczekaj aż przejedzie.
      7. Nie przekraczaj jezdni w miejscu niedozwolonym i pamiętaj by nie wchodzić na jezdnię przy czerwonym świetle.

      A Ty świecisz przykładem? Nosisz odblaski?

       

     • Okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych to szczególna okazja do przypomnienia tradycji świątecznych

     • Dnia 28 marca 2019 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty Wielkanocne z udziałem uczniów klasy IIIa i IIIb przeprowadzone przez Mamę jednej z uczennic. Dzieci miały okazję stworzyć piękne jajeczka wielkanocne metodą decoupage. Przepiękne prace będą idealną ozdobą nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • Dnia 2 kwietnia 2019 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej to okazji uczniowie klas III uczestniczyli w prelekcji przeprowadzonej przez Panią doktor Magdalenę Turek-Rakowską, która w ciekawy i przystępny sposób przybliżyła dzieciom tematykę autyzmu. Uczniowie ubrani w stroje w kolorze niebieskim solidaryzowali się z osobami chorymi na autyzm.

     • Szanowni Rodzice

     • Na podstawie informacji uzyskanej ze strony związków zawodowych o przystąpieniu pracowników Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej nauczycieli i pracowników oświaty. 

      Informuję, że od dnia 8 kwietnia 2019 r. może wystąpić konieczność całkowitego lub częściowego zamknięcia szkoły. Jednocześnie zapewniam, że będziemy Państwa informować, jeśli sytuacja ulegnie zmianie (ogłoszenie w szkole, indywidualna informacja przekazywana rodzicom, strona internetowa szkoły).

       

      Informujemy, że rodzicom dzieci do lat 8 uczęszczających do szkól i przedszkoli, w których odbędzie się strajk (nieprzewidziane zamknięcie placówki) przysługuje prawo do usprawiedliwionej nieobecności w pracy zgodnie z § 3 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1632). O nieobecności z takiej przyczyny i przewidywanej długości tej nieobecności, pracownik jest obowiązany zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Okres usprawiedliwionej nieobecności rodzica w pracy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły, jest okresem, za który pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1368 ze zm.).

      https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-opiekunczy/prawo-do-zasilku-i-okres-przyslugiwania

      Dyrektor Szkoły Podstawowej

      im. Gustawa Morcinka w Toszku

      Agata Zawadzka

    • „I śmiech niekiedy może być nauką” cz.II
     • „I śmiech niekiedy może być nauką” cz.II

     • 27.03. przypada Międzynarodowy Dzień Teatru święto uchwalone w 1961 r. na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

      Nasza szkoła uczciła to święto II Szkolnym Przeglądem Teatralnym.

      „I śmiech niekiedy może być nauką” cz.II.

      25.03. odbyła się II część Szkolnego Przeglądu Teatralnego dla klas I-III. Młodsi uczniowie również jak ich starsi koledzy znakomicie się zaprezentowali. I tym razem jury nie miało łatwego zadania. Postanowiono przyznać I miejsce klasie 3a i 3b, II miejsce 2b, a III miejsce przypadło klasie 1b. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Informacja

     • LISTA DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
      I DO KLASY PIERWSZEJ

      JEST DOSTĘPNA W SEKRETARIACIE
      SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. G. MORCINKA

      W TOSZKU

       

      26 – 29.03.2019 r.

      Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia

     • Przyszła już wiosna!

     • W naszym ogródku szkolnym pierwsze kwiaty budzą się do życia.

      Niedługo rozpoczniemy wiosenne prace.

      Wszystkich chętnych uczniów zapraszamy do pomocy przy wiosennych porządkach.

     • "I śmiech niekiedy może być nauką"

     • 22.03.2019 r. w szkole po raz drugi odbył się szkolny przegląd teatralny dla klas 4-6. W tym dniu nie było wśród nas żadnych smutasów bo wszystkie przedstawienia wzbudzały ogromne salwy śmiechu, które rozbrzmiewały po szkolnych korytarzach. Wszystkie klasy wspaniale się zaprezentowały i jak zwykle jury miało trudny wybór. Po burzliwej naradzie postanowiono przyznać dwa I miejsca dla klasy 4c i 5c, II miejsce otrzymała klasa 5d a III klasa 4b. Wyróżnienia otrzymały klasy 6b, 5a, 4a, 4d. Wszystkim uczestnikom gratulujemy świetnych występów.

     • Konkurs na Najpiękniejszą Marzannę 2019

     • Jak co roku w naszej szkole zorganizowaliśmy Konkurs na Najpiękniejszą Marzannę. W tym roku uczniowie przygotowali 10 kukieł, wszystkie piękne i oryginalne. Jury przyznało tytuł Najpiękniejszej Marzanny 2019 roku klasie IIIb, II miejsce zajęła klasa Ib, a III miejsce – klasy 0b i IIIa.

      21.03.2019r. wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. W ten sposób pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę.

      Do zobaczenia za rok!

     • Siatkówka dziewcząt

     • Dnia 13.03.2019 roku w hali im.H.Wagnera w Pyskowicach odbyły się zawody powiatowe Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w mini piłce siatkowej.

      Gminę Toszek na zawodach reprezentowała drużyna dziewcząt naszej szkoły, która prowadzona przez panią Karinę Jarmułowicz - Łozińską wygrała wcześniej zawody gminne jakie odbyły się w Szkole Podstawowej w Kotulinie.

      Po zaciętej zwycięskiej walce ze szkołami z: Knurowa, Wilczy, Świbia i jedną przegraną ze szkołą z Pyskowic ostateczne nasza drużyna zajęła 2 miejsce.

      Gratulujemy

     • Otrzymaliśmy wirtualną odznakę „Dobrze ZaPROJEKTowanej Szkoły"

     • Dzięki udziałowi w konkursie „Projekt z klasą" nasza szkoła znalazła się w elitarnym gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i została uhonorowana tytułem „Dobrze ZaPROJEKTowanej Szkoły".

      To znak, że szkoła podchodzi do edukacji w sposób nowoczesny, jest otwarta na uczniowskie inicjatywy, tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów, jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej.

     • Informacja

     • Konsultacje dla rodziców uczniów naszej szkoły uczestniczących w projekcie „Na edukacyjnym szlaku – programy wspierania uczniów w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendler w Toszku oraz w Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku odbędą się 13.03.2019 r. (środa) od 16:00 do 17:00 w Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku.

     • Informacja

     • Za miesiąc marzec odpłatność za obiady wynosi 64.80 

     • DZIEŃ DINOZAURA

     • Pomimo tego, że dinozaury wyginęły miliony lat temu, wciąż wzbudzają wielką ciekawość dzieci.  Dlatego też przypadający 26 lutego Dzień Dinozaura, stał się dla naszych przedszkolaków wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie o tych prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Aby nasi najmłodsi mogli poznać życie tych fascynujących zwierząt, przygotowaliśmy wiele ciekawych propozycji zajęć i zabaw. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola swoje „dino – skarby” (zabawki, albumy, książeczki itd.) i miały okazję zaprezentować je swoim koleżankom i kolegom. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego oglądania prezentacji multimedialnej o dinozaurach, dzięki której dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Szybko się okazało, że dzieci już dużo na ten temat wiedzą. Wiele pozytywnych emocji dostarczyła naszym najmłodszym zabawa „Zgadnij jakim jestem dinozaurem?” oraz zabawa w paleontologów, podczas której wykopywali szczątki dinozaurów z piasku. Nie zabrakło też dinozaurowych zabaw ruchowych i tańców. Na pamiątkę każde z dzieci otrzymało opaskę na głowę z wybranym dinozaurem.  Po raz kolejny okazało się, że można połączyć zabawę z nauką i przynosi to doskonałe efekty.

     • Bezpieczne ferie!!!

     • Zbliżają się ferie zimowe. Dla dzieci, to wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. W ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2019” funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Pyskowicach, st. asp. Adam Ploch wspólnie z asp. szt. Tomaszem Białowąsem dnia 6 lutego przeprowadzili z uczniami pogadankę profilaktyczną. Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych (0-III) oraz starszych (IV-VI). Na spotkaniu mundurowi przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych, obowiązujących zarówno w czasie zorganizowanych wyjazdów  zimowych, jak i w miejscu zamieszkania. Ponadto funkcjonariusze uwrażliwili uczniów na zagrożenia i ewentualne skutki prawne będące wynikiem niewłaściwego korzystania z Internetu, telefonów komórkowych. Omówili także przepisy ruchu drogowego w kontekście bezpiecznej drogi do i ze szkoły.