• Dzień Dziecka

     • "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły mieli wiele powodów do uśmiechu. Tego dnia w szkole było wyjątkowo kolorowo i wesoło. Już od rana na korytarzu szkolnym można było spotkać uczniów przebranych za bohaterów znanych bajek. Dzieci tańczyły i śpiewały, bawiąc się świetnie. Nauczyciele dbali o to aby czas spędzony w szkole upłynął przyjemnie. Tego dnia Rada Rodziców przygotowała również słodki poczęstunek dla każdego ucznia. Mamy nadzieję, że każde dziecko w tym dniu czuło się wyjątkowo i miło.

     • Przedszkolaki z wizytą u strażaków

     • 7 czerwca w ramach zajęć z preorientacji zawodowej przedszkolaki z grupy „Misie” i „Promyczki” odwiedziły strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym mieście. Dzieci miały okazję poznać z bliska ciężką i niebezpieczną pracę strażaków. Podziwiały popisy umiejętności strażackich, poznały wyposażenie samochodów oraz dowiedziały się, jak wygląda strażak ubrany w strój zabezpieczający go przed wysoką temperaturą. Ogromną atrakcją dla dzieci był pokaz lania wody z węża strażackiego. Każde z dzieci mogło choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak zasiadając na moment w wozie strażackim oraz  korzystając z możliwości samodzielnego lania wody z węża. Kolejną niespodzianką przygotowaną przez strażaków była wizyta w nowoczesnej remizie strażackiej, wyposażonej w różnorodne sprzęty i samochody gotowe w każdej chwili do akcji ratowniczej. Na koniec wizyty nie obyło się bez podziękowań, drobnych upominków dla naszych dzielnych strażaków i oczywiście wspólnych zdjęć. Jesteśmy przekonani, że po dzisiejszej wycieczce społeczność strażacka zyskała nowych ochotników do służby w Straży Pożarnej.

     • Informacja

     • Za miesiąc czerwiec odpłatność za obiady wynosi 43.20 . Prosimy o terminowe wpłaty do 15.06.2019 r.

     • Zaproszenie!

     • Serdecznie zapraszamy Rodziców z dziećmi,  które w roku szkolnym 2019/2020 będą uczęszczały do oddziałów przedszkolnych na DNI OTWARTE  w SP im. G. Morcinka w Toszku w dniach:

      • 25.06.2019r. (wtorek) od 10.00 do 11.00
      • 26.06.2019r. (środa) od 10.00 do 11.00

      ZAPRASZAMY

       Dyrekcja i wychowawcy

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

     • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020” .

      Jego głównym celem jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów, poprzez zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.

      Dzięki udziałowi w programie szkolna biblioteka będzie mogła zakupić książki za kwotę 15 tysięcy złotych. Powinny to być pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.

      Dlatego, jeśli miałby ktoś jakieś propozycje co do zakupu, proszę o przekazanie takiej informacji do biblioteki szkolnej. Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów i założeniami tego programu można nabyć wyłącznie nowości wydawnicze (oprócz podręczników) znajdujące się w aktualnej ofercie księgarskiej. Jakie ostatecznie książki trafią na biblioteczne półki, będzie wspólną decyzją nauczycieli, uczniów i rodziców.

     • „Spotkania zamkowe” w Toszku

     • 9 maja 2019 r. w Sali Peterswaldskiej toszeckiego zamku odbył się finał XVIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Spotkania zamkowe” organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Gustawa Morcinka w Toszku przy współpracy Centrum Kultury Zamek w Toszku.

      W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych ze wszystkich gmin powiatu gliwickiego. Recytatorów oceniło jury w składzie: R. Buchta, Z. Brzezińska oraz Ł. Tura, który przewodniczył szanownemu gremium.

      Naszą szkołę reprezentowali: Florian Kusz, zwycięzca gminnego etapu konkursu oraz Nina Wiśniewska. Oboje byli uczestnikami szkolnych eliminacji, w których oprócz wspomnianych laureatami zostali: Karol Czerner, Dominika Kobiernik i Emilia Awramienko.

      Konkurs wszedł już na stałe do kalendarza imprez i jest prawdziwym świętem  słowa. Wysoki poziom artystyczny i duża świadomość językowa uczestników napawają radością, ale dają też nadzieję, że piękno  mowy ojczystej nie zginie w  językowej nowomodzie.

      Rywalizacja odbywała się w miłej atmosferze, a atrakcją podczas oczekiwania na wyniki była wycieczka zorganizowana przez Centrum Kultury Zamek w Toszku. Uczestnicy zwiedzili wystawy zamkowe i basztę, poznali historię naszego miasta.

      Tegoroczne zmagania konkursowe odbyły się pod patronatem Burmistrza Toszka oraz Starosty Powiatu Gliwickiego. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: przewodniczący Rady Miejskiej w Toszku Pan Tadeusz Kobiernik, wiceburmistrz Toszka Pan Piotr Kunce, dyrektor Centrum Kultury Zamek w Toszku Pan Artur Czok.

      Organizatorzy imprezy dziękują władzom Gminy Toszek i sponsorom: Firmie Hapio Piotr Haiter w Toszku, Piekarni Toszek Sp. z o.o. oraz anonimowym darczyńcom za finansowe i materialne wsparcie oraz życzliwość, bez czego nawet najpiękniejsze pomysły nie miałyby szans realizacji, a nasze utalentowane, pełne entuzjazmu dzieci nie mogłyby ujawnić swoich zdolności. Tym projektem wpisujemy się w kampanię równania szans i stwarzamy możliwości realizowania dziecięcych marzeń i aspiracji, uwydatniamy siłę i ducha młodych ludzi, którzy podejmując się kolejnych wyzwań, osiągają szczytne cele.

     • Osiągnięcia łuczników Szkoły Podstawowej im. G. Morcinka w Toszku

     • W sobotę 25 maja 2019 w Rudzie Śląskiej odbyły się zawody łucznicze, II runda Śląskiej Ligi Dzieci i Młodzików oraz III Otwarty Puchar Rudy Śląskiej. Organizatorem był lokalny klub łuczniczy UKS GROT Ruda Śląska, a że pogoda dopisała, udział wzięło blisko 80 młodych zawodników i zawodniczek z 7 klubów południowej Polski oraz Słowacji. Klub A3D TOSZEK reprezentowali m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku:

      Krzysztof Koprek – kat. I Krok, debiut w zawodach tarczowych i od razu 1 miejsce.
      Kamil Czarnecki – kat. dzieci starsze ze znacznym progresem punktowym 6 miejsce.
      Julia Krupa – pomoc trenerska i koleżeńskie wsparcie

      Opiekę trenerską sprawował prezes klubu Roman Krupa 
      Wielkie gratulacje dla młodych zawodników i zawodniczek A3D TOSZEK

     • Gminne Biegi Przełajowe

     • 22 maja 2019r. w Kotulinie odbyły się gminne zawody w biegach przełajowych, w których uczestniczyły szkoły z: Kotulina, Paczyny, Pniowa i Toszka.

      Naszą szkołę reprezentowało 23 uczniów klas I – VI po 2 dziewczynki i 2 chłopców z każdego rocznika. Uczniowie biegli w swoich kategoriach wiekowych ponieważ dystanse do pokonania były dostosowane do wieku uczestników.

      Sukcesem naszych reprezentantów było zdobycie aż 16 czołowych miejsc.

      Oto nasi medaliści:

      Igor Uryasz – I miejsce

      Vanessa Witkowska – I miejsce

      Adam Klonek – I miejsce

      Natalia Bytomska – I miejsce

      Sebastian Dziuba – I miejsce

      Oliwia Hynowska – I miejsce

      Vanessa Orlik – II miejsce

      FilipOsadnik – II miejsce

      Natalia Malcherczyk – II miejsce

      Franciszek Wycisk – II miejsce

      Maria Stolarczyk – II miejsce

      Martyna Kowalewska – II miejsce

      Mateusz Klonek – II miejsce

      Wiktoria Gałonska – III miejsce

      Kamil Szymczuk – III miejsce

      Marcin Kopytko – III miejsce

      Gratulacje! Życzymy dalszych sukcesów!

     • ,,Ekologia w piosence"

     • 22 maja w CK  „Zamek w Toszku”, już po raz dziesiąty, został zorganizowany Festiwal Dziecięcej Piosenki Przedszkolnej. To jubileuszowe spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Ekologia w piosence". Swoje umiejętności wokalne odważnie zaprezentowali soliści oraz zespoły z  Przedszkoli i Oddziałów Przedszkolnych z powiatu gliwickiego. Przedszkolaki „Eko Brzdące” z naszych oddziałów przedszkolnych przygotowane przez p. Renatę Plich – Czerner i p. Anetę Jachimczuk wykonały  piosenkę „SOS dla ziemi”. I tym utworem wyśpiewały II miejsce. Serdecznie Gratulujemy!

     • Szkolny Turniej Badmintona

     • 17 maja 2019r. zostały rozegrane finałowe rozgrywki Szkolnego Turnieju Badmintona. Uczniowie przez dwa tygodnie rozgrywali mecze w czterech kategoriach:

      dziewczęta klas I-III (w turnieju wzięło udział 7 dziewczynek),

      chłopcy klas I-III (12 chłopców),

      dziewczęta klas IV-VI (18 dziewcząt),

      chłopcy klas IV-VI (12 chłopców).

       

      Wszyscy uczestnicy rozegrali wiele meczy z ogromnym zaangażowaniem i piękną sportową walką. W wyniku rywalizacji zostali wyłonieni zwycięzcy turnieju:

      dziewczęta klas I-III

      I miejsce – Martyna Puchała klasa 2a

      II miejsce – Wiktoria Gałonska 1b

      III miejsce – Karolina Janik 2a

       

      chłopcy klas I-III

      I miejsce – Paweł Morciniec klasa 1b

      II miejsce – Igor Uryasz 1b

      III miejsce – Dawid Strancich 3a

       

      dziewczęta klas IV-VI

      I miejsce – Daria Klak klasa 6a

      II miejsce – Natalia Bytomska 5b

      III miejsce – Katarzyna Morciniec 6c

       

      chłopcy klas IV-VI

      I miejsce – Łukasz Popek klasa 5c

      II miejsce – Karol Winicki 6c

      III miejsce – Nico Cuber 5c

       

      Gratulacje! Życzymy dalszych sportowych sukcesów!

     • Gminne Prezentacje Artystyczne

     • 14 i 15 maja 2019 r. odbyły się Gminne Prezentacje Artystyczne organizowane przez Centrum Kultury Zamek w Toszku. Swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowali:
       

      Prezentacje muzyczne:

      W kategorii kl. I-III

      • Filip Osadnik kl. Ib – II miejsce
      • Anna Labus kl. IIa – wyróżnienie

      W kategorii kl. IV-VI

      • Justyna Mikosz kl.IVc – II miejsce
      • Klaudia Bytomski kl. Vc

      Prezentacje taneczne:

      W kategorii kl. IV-VI

      • Katarzyna Morciniec kl. VIc, Dominika Kobiernik kl. VIb – I miejsce oraz Grand Prix

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

     • II Szkolny Dzień Nauki

     • 17.05.2019 r. po raz drugi odbył sie Szkolny Dzień Nauki. Mottem przewodnim tegorocznego spotkania z nauką było hasło: "Przez naukę do gwiazd". Uczniowie mogli poznać tajemnice kosmosu biorąc udział w wyjątkowej lekcji w mobilnym planetarium. Kolejnymi atrakcjami był symulator jazdy, pokazy doświadczeń chemicznych przygotowanych przez studentów wydziału chemii Politechniki Śląskiej oraz ciekawa wystawa fotografii autorstwa: Radosława Makowczyńskiego i Andrzeja Morcinca. Szkoda, że ten dzień tak szybko minął... Składamy serdeczne podziękowania wszystkim partnerom przedsięwzięcia.

     • Wycieczka do Sandomierza, Kazimierza Dolnego, Lublina i Nałęczowa

     • Uczniowie klas 6b, 5a i 5b w dniach 8.05.-10.05.2019 zwiedzili Sandomierz, Kazimierz Dolny, Lublin i Nałęczów. Były to bardzo intensywne trzy dni, które przyniosły niezapomniane wrażenia i na długo pozostaną w pamięci. Z przewodnikami udało się zwiedzić najpiękniejsze zakątki tych polskich miast i wzbogacić swoją wiedzę na temat historii naszego państwa.

     • Spotkanie dla Rodziców przyszłych pierwszoklasistów

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. G. Morcinka w Toszku zaprasza Rodziców uczniów przyszłych klas pierwszych na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 20 maja 2019 r.(poniedziałek) o godz. 17.00  w świetlicy szkolnej.

     • V Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków

     • 7 maja przedszkolaki z grupy „Misie” wzięły udział w V OGÓLNOPOLSKIM MARATONIE PRZEDSZKOLAKÓW„Sprintem do maratonu”.Jest to projekt propagowany przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola” zachęcający nauczycieli do przeprowadzenia imprezy biegowej  w przedszkolu, a przez to popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Zawody biegowe zorganizowaliśmy na szkolnej hali sportowej, gdzie wyznaczona była trasa biegu dostosowana do wieku i predyspozycji naszych małych sportowców. Tak, jak na prawdziwych zawodach, każdy z uczestników biegu zjadł zdrowe śniadanie, zadbał o odpowiedni sportowy strój i otrzymał numer startowy. Przed biegiem odbyła się oczywiście rozgrzewka, która pozwoliła naszym małym sportowcom osiągnąć jak najlepsze wyniki. Na zawodach o stronę medyczną zadbała pani higienistka. Na szczęście jej pomoc nie była nikomu potrzebna.Wszyscy starali się pokonać wyznaczony dystans i jak najszybciej dobiec do mety, gdzie na  każdego małego maratończyka czekały specjalne medale. W naszym maratonie wszyscy byli zwycięzcami. Nasze dzielne przedszkolaki przebiegły w sumie aż 7700 metrów !!! Gratulujemy wszystkim 22 wspaniałym biegaczom!

     • Warsztaty językowe „Bilingua- łatwiej z niemieckim”

     • 30 kwietnia uczniowie klas dwujęzycznych IV c, IV d oraz V c uczestniczyli w warsztatach w języku niemieckim, zorganizowanych w ramach kampanii Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu pt. „Bilingua – łatwiej z niemieckim”. Zajęcia poprowadziła p. Iwona Breguła-Hanysek - doradca ds. dwujęzyczności w województwie Śląskim. Animacje były świetną okazją do utrwalenia poznanego słownictwa w zabawny, innowacyjny oraz kreatywny sposób. Dzieci wykazały się nie tylko zdobytą wiedzą, ale również sprytem oraz szybkością. Ze spotkania uczniowie wyszli nie tylko z upominkami, lecz przede wszystkim mądrzejsi o nową wiedzę i ciekawe doświadczenia. Wydarzenie okazało się kolejnym bodźcem do nauki języka naszych zachodnich sąsiadów.