• Trudne początki

• Projekty Comenius są bardzo popularne w naszym kraju i od lat szkoły polskie współpracują z organizacjami edukacyjnymi w Europie. Jednak do tej pory tylko raz uczniowie Toszka mieli okazję na wymianę doświadczeń z rówieśnikami z zagranicy. Jeden projekt realizowała Szkoła Podstawowa nr 1 w Toszku, a szkolnym koordynatorem był nauczyciel chemii i j. angielskiego, p. Puch.

Później parokrotnie nauczyciele (np. języka niemieckiego) już w nowej Szkole Podstawowej współtworzyli lub opracowywali projekty międzyszkolne. Niestety w dotychczasowych rundach selekcyjnych brakowało nutki szczęścia lub środków finansowych.

I w końcu, po kilku latach obecności na platformie e-Twinning zostaliśmy zaczepieni przez chętnych do współpracy. Parę projektów zostało odrzuconych, aż w końcu w marcu 2011 r. zaczęliśmy współpracę z  koordynatorem litewskim. Parę miesięcy trwało dopracowywanie projektu i wypełnianie licznych formularzy, ale opłaciło się. W rundzie selekcyjnej 2011 r. przyznano nam dotację i projekt ruszył z kopyta. Trochę zmartwiło nas, że Łotwa nie dostała się do projektu, ale koniec końców oni również do nas dołączyli.

Tak więc po licznych bojach z papierologią, po szkoleniach w Warszawie, spotkaniach roboczych i informacyjnych dla uczniów i rodziców sformułowała się grupa robocza wśród uczniów i nauczycieli. Trzon robotników stanowi koordynator M. Rychalska i p. M. Pondo, której należą się ogromne podziękowania za dotychczasowy wkład i poświęcenie w pracę w projekcie. Do grupy dołączyli również pp. Krzemińscy, a opieką otoczyła nas p. wicedyrektor - B. Szpak. Wśród uczniów grupę roboczą stanowią klasy V i VI, ale działania i ich rezultaty obejmują wszystkich uczniów naszej szkoły. W tym miejscu należy podkreślić, że beneficjantami projektu są nie tylko wszyscy uczniowie i nauczyciele, ale także środowisko okołoszkolne (rodzice, organy oświatowe, organizacje edukacyjne), ale także środowisko lokalne (społeczność gminy, organizacje rządowe, samorządowe, społeczne i pozarządowe).

Zapraszamy do śledzenia działań wynikających z realizacji projektu na stronie naszej szkoły.

koordynator M. Rychalska