• Działania wynikające z projektu

        •                            

           

          WRZESIEŃ 2011

           

          A więc zaczęło się …

          Początek roku szkolnego to dla wszystkich czas rwetesu, ale też nowych zadań, oczekiwań i zapału do pracy. Dlatego też miło było nam poinformować uczniów i rodziców o nowym projekcie realizowanym przez naszą szkołę w ramach Europejskiego Programu Edukacyjnego Comenius. Uczniowie nie zawiedli naszych oczekiwań i bardzo aktywnie zaangażowali się w prace projektowe. Do projektu dołączyła jeszcze dwójka nauczycieli - p. Iwona i p. Robert Krzemińscy. Utworzone grupy robocze, którym przydzielono nauczycieli.

           

          Cały czas kończono sprawy formalne związane z projektem, a pod koniec miesiąca szkolny koordynator - p. M. Rychalska uczestniczyła w szkoleniu w Warszawie.

           

           

          PAŹDZIERNIK 2011

           

          W tym miesiącu wykonaliśmy dużo pracy. Przede wszystkim wykonaliśmy zadania wynikające z projektu - przygotowaliśmy prezentacje multimedialne dotyczące naszej szkoły i miasta. Powstały także filmy przedstawiające Toszek i Górny Śląsk. Dla uczniów szkół partnerskich przygotowaliśmy papierowe kwiaty. Powstały także ulotki o Toszku i szkolna kronika.

                                                                                                                                                                                                                                                                  

          Następnie uczniowie przygotowali propozycje maskotki projektu. Zwyciężył miś ubrany we flagi krajów partnerskich.  Dzięki pomysłowości p. Szpak uczniowie wykonali misie wykorzystując różnokolorowe frotki. Misie te wręczyliśmy przedstawicielom szkół partnerskich.

                                     

           

          LISTOPAD 2011

           

          W listopadzie spotkaliśmy partnerskie szkoły, a właściwie ich przedstawicieli, po raz pierwszy na żywo.

          Spotkanie odbyło się u koordynatora projektu - Litwy. Po wyczerpującej podróży dotarliśmy do Kłajpedy, gdzie czekały na nas same atrakcje.

          Przede wszystkim byliśmy pod dużym wrażeniem szkoły, uczniów, plac plastycznych, wystroju korytarzy, ale przede wszystim prezentacji przygotowanych przez uczniów - były tańce, śpiewy, prezentacje komputerowe, występy. Również lekcje, w których uczestniczyliśmy w roli obserwatorów dały nam wiele do przemyśleń.

            Miasto wywarło na nas duże wrażenie, a w zwiedzaniu nie przeszkodziła nawet wietrzna pogoda. 

                    

          Obrady grupy roboczej przebiegały w burzliwej, ale przyjaznej atmosferze, dzięki czemu udało się podjąć kluczowe decyzje dotyczące dalszej realizacji projektu.

                W czasie prezentacji poszczególnych szkół rolę reprezentanta naszej szkoły pełnił Błażej Krzemińśki, z której to wywiązał się znakomicie. Natomiast nauczycielki, panie: B. Szpak i I. Krzemińśka nauczyły litewskie dzieci polskiego tańca - grozika. Cała grupa nauczyła się tańców litewskiego, tureckiego, rumuńskiego i łotewskiego.

          Pełni zapału do pracy wróciliśmy do szkoły gotowi realizować kolejne etapy projektu.

          Zdjecia z pobytu na Litwie - patrz: Album fotograficzny

           

          GRUDZIEŃ 2011

           

           

          Miesiąc zaczął się dla nas bardzo pracowicie przygotowaniami do występu podczas Jarmarku Świątecznego. Więcej o Jarmarku w zakładce: Dodatkowe działania

          W tym miejscu zapraszamy do zapoznania się z efektami pracy naszych uczniów, tj. prezentacji na temat naszej szkoły oraz filmami o Toszku i Górnym Śląsku.


          Zaproszenie doToszka - prezentacja w języku angielskim.pptx

          Zaproszenie do Toszka.pptx


          SZKOLA_PODSTAWOWA_W_TOSZKU.ppt

           

           

          STYCZEŃ 2012

           

          W związku z planowanym wyjazdem do Sacele (Rumunia) przygotowaliśmy gazetkę ścienną, na której umieszczone zostały plastyczne prace konkursowe. Konkurs dotyczył podstawowych informacji o państwach partnerskich współpracujacych z naszą szkołą w ramach programu COMENIUS. Zwycięzcy pojechali w lutym do Rumunii.

            

          Przygotowaliśmy również prezentację multimedialną dotyczącą gotowania naszych tradycyjnych potraw oraz wspólnego spożywania ich wraz z zaproszonymi gośćmi. Swoimi umiejętnościami kulinarnymi popisały się uczennice klas IV a i V a.

           

           

          LUTY 2012

          WALENTYNKI_PO_ANGIELSKU(1).ppt

          Przed nami wyjazd do Rumunii- czas gorących przygotowań. Uczniowie klas szóstych zaangażowani w program, zbierają informacje dotyczące naszych strojów ludowych. Zgromadzone materiały umieszczamy w prezentacji multimedialnej "Polskie stroje ludowe". Niezawodne uczennice klasy Va pod opieką p. Iwony Krzemińskiej składają kolorowe karteczki techniką origami, z których powstały przepiękne kurczaki złożone pod czujnym okiem p. Małgorzaty Ogonowskiej.

          Opracowaliśmy też prezentację ukazującą, w jaki sposób obchodzimy w Polsce Dzień Zakochanych, czyli popularne Walentynki.

          I... LECIMY!!!

          Uczennice klasy VI c Sara Kuczkowska i Victoria Paluch w nagrodę za zwycięstwo w konkursie plastycznym i teście wiedzy o państwach partnerskich wzięły udział w wyjeździe w ramach projektu do miejscowości Sacele w Rumunii. Poza tym w wyjeździe uczestniczyła p.M. Rychalska i p. R. Krzemiński oraz Błażej Krzemiński uczeń klasy II c. Naszą podróz rozpoczęliśmy od dojazdu do Warszawy pociągiem z Gliwic, który mieliśmy o pierwszej w nocy. W Warszawie na lotnisku spotkaliśmy się z reprezentacją z Litwy i Łotwy, które podróżowały tym samym samolotem. Po prawie 2 godzinnym locie dolecieliśmy do Bukaresztu skąd p. Gabriela Ivan, koordynator projektu z Rumunii zabrała nas busami do celu podróży, a mielismy jeszcze przed sobą 170 km. Po całononocnej i prawie całodziennej podrózy byliśmy u celu naszej wyprawy.

          Nastepnego dnia w śnieżnej scenerii dotarliśmy do szkoły, gdzie zostaliśmy powitani tradycyjnie chlebem i solą: 

                                 

          W pokoju nauczycielskim powitał nas dyrektor szkoły, a następnie zwiedzaliśmy szkołę.

                                

          Potem udaliśmy się do urzędu miejskiego na zaproszenie burmistrza Sacele:

              

          W drugim dniu naszej wizyty braliśmy udział w lekcjach , a nasze uczennice uczyły swoich rówieśników z Rumunii wykonania kwiatów techniką origami:

           

          W trakcie wizyty zwiedzaliśmy sasiadujący z Sacele Brasov i zamek Drakuli:

                     

          Wspaniale zaprezentowała się szkoła gospodarzy pokazując w programie artystycznym śpiew i taniec w wykonaniu dzieci ze szkoły, a na wieczorze rumuńskim słuchalismy muzyki ludowej w wykonaniu zespołu folklorystycznego:

                     

          Wieczory umilała nam p. Gabriela śpiewem i grą na gitarze:

                    

          Po tygodniu intensywnych działań projektowych wróciliśmy pełni wrażeń i doświadczeń do kraju z lotniska w Bukareszcie.

                                                                                                                                                                                                           

                                                       POTRAWY_TRADYCYJNE_po_polsku.ppt

           

          POTRAWY_TRADYCYJNE.ang.ppt                                

          Zdjęcia z pobytu w Rumunii - patrz: Album fotograficzny

          MARZEC 2012

           

          SPOTKANIE ROBOCZE W POLSCE 17-23 MARCA 2012R.

          W dniach 17-23 marca br. gościliśmy w naszym mieście, domach i Szkole Podstawowej partnerów projektu. Goście z Litwy, Łotwy, Rumunii i Turcji bardzo intensywnie spędzili ten czas.

          W poniedziałek zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli do naszej Szkoły, gdzie serdecznie ich przywitaliśmy chlebem i solą, polonezem oraz programem artystycznym.            Później był czas na zaprezentowanie Szkoły i zwiedzenie naszych klas. Wszystkich zachwyciły dekoracje i wystrój sal lekcyjnych i korytarzy. Nauczyciele zwrócili uwagę na przestrzeń w klasach nauczania początkowego.

          Następnie udaliśmy się do Urzędu Miasta na spotkanie z Burmistrzem. Koordynatorzy przekazali p. Burmistrzowi pozdrowienia i upominki od włodarzy ich miast rodzinnych. Wszyscy zgodnie podkreślili życzliwość, otwarcie, sympatię i młody wiek naszego p. Burmistrza.

          Po miłej wizycie nastąpiło zwiedzanie Toszka - rynku, kościoła i zamku. Gości urzekły legendy toszeckie, widoki z wieży zamkowej, wnętrze kościoła i toszecki rynek.

                Po południu, w towarzystwie polskich uczniów wybraliśmy się na wycieczkę do Pławniowic. Atmosfera pałacu, przejmująca historia oraz niezwykłe wnętrza wywarły niezapomniane wrażenia na naszych Gościach.

                Podekscytowani powróciliśmy do domów, aby tam przekonać się o gościnności i sympatii naszych gospodyń. Otóż znaczna część naszych Przyjaciół (uczniów jak i nauczycieli) zamieszkała u toszeckich rodzin. W tym miejscu należy gorąco podziękować wszystkim Rodzinom zaangażowanym w przyjęcie obcokrajowców.

          Wtorek to realizacja zadań projektowych czyli prezentacji strojów narodowych. Barwnie ubrani uczniowie ochoczo opowiadali o ubiorach obowiązujących w ich krajach ojczystych.

                   Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zdobienia jajek przeprowadzone przez specjalnie zaproszone toszeckie Mistrzynie w tej dziedzinie.

                   Udział w lekcjach otwartych zapoznał Gości z naszymi standardami nauczania. Szczególnym uznaniem cieszyły się zajęcia plastyczne i logopedyczne. Po południu kolejna wycieczka, tym razem do Gliwic. Tu zwiedziliśmy najważniejsze obiekty turystyczne miasta przy pomocy miejskiego przewodnika. Mocnym akcentem wycieczki była wizyta na nowym stadionie Klubu Sportowego Piast Gliwice - wizyta w lożach VIP-owskich, zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych (m. in. siłownia i szatnie) oraz upominki mocno utkwiły w pamięci dzieci.

           

          STROJE_LUDOWE-_angielski.pptx

          STROJE_LUDOWE - polski.ppt

          W środę role się odwróciły i to Goście prezentowali to, co najlepsze w ich kulturach. Po przedstawieniu z okazji Pierwszego Dnia Wiosny nastąpiły warsztaty, podczas których nasi uczniowie przyswoili zwyczaje panujące w krajach Partnerów oraz wykonali prace artystyczne pod kierunkiem Uczniów i Nauczycieli z Litwy, Łotwy, Rumunii i Turcji. Najwięcej emocji wzbudziły zajęcia ruchowe pod kierunkiem grupy z Turcji. Następnie Goście, pod kierunkiem p. Reginy Buchty i I. Dobiosz wykonali Marzanny, które w barwnym pochodzie pokazaliśmy mieszkańcom Toszka. Niestety, kukły te, spłonęły na dziedzińcu zamkowym wśród piosenek i tańców wokół ogniska.

                  

          Popołudnie to kolejna dawka emocji, tym razem w Muzeum Chleba w Radzionkowie. Prezentacje o chlebie, prelekcje o dawnej szkole, widok dawnych sprzętów domowych oraz możliwość wypieku własnego chleba to niezapomniane przeżycia dla Gości. A do tego jeszcze emocjonalny wieczór, podczas którego wykonywaliśmy piosenki narodowe spowodowały, że Dzieci zasnęły bardzo szybko.

                     

          Czwartek to wyprawa do Krakowa, a tam spotkanie z dużą historią wspólną dla wielu narodów. Imponujące Wzgórze Wawelskie, powaga Katedry, ogrom Dzwonu Zygmunta, gwar panujący na Rynku oraz lokalne pamiątki uwiecznione zostały na zdjęciach i przypominać będą Gościom o pobycie w tym prastarym grodzie.

               

          Wieczór to duża dawka emocji podczas pożegnalnego spotkania na Ranczo w Proboszczowicach. Goście poczęstowani zostali polskimi specjałami, a następnie zaproszeni do wspólnej zabawy przy dźwiękach muzyki krajów partnerskich. To również okazja do wymiany kontaktów (maili, numerów telefonów itp.).

               

          W piątek rano ekipy Turcji, Łotwy, Litwy i Rumunii rozjechały się do domów żegnane łzami polskich uczniów. Wspaniała atmosfera podczas pobytu Gości, gościnność polskich domów, niezapomniane wrażenia z wycieczek oraz duże zżycie się Uczniów sprawiły, że Dzieci i Nauczyciele ciepło wspominają wizytę w Polsce i kontynuują zawarte tu znajomości.

           

          Zdjęcia ze spotkania w Polsce - patrz: Album fotograficzny

          Swieta_w_Polsce_wersja_angielska.ppt

          KWIECIEŃ 2012

           

          Kolejnym zadaniem wynikającym z harmonogramu prac był konkurs na najciekawszą bajkę. Z otrzymanym prac jury w składzie: p. Iwona Krzemińska, p. Monika Pondo i Magdalena Rychalska wybrały 3 najciekawsze bajki. Lauretkami zostały:

          I miejsce - Marta Bryzik

          II miejsce - Daria Macionczyk

          III miejsce - Agnieszka Chudzińska

          Kolejnym zadaniem było przedstawienie bajki i przygotowanie prezentacji, którą pokażemy w Turcji. Uczniowie ochoczo wykonali dekoracje do przedstawienia, postaci oraz nauczyli się ról.

           

          Zdjęcia z przygotowań - patrz: Album fotograficzny

           

          MAJ 2012

           

          Najważniejszym wydarzeniem tego miesiąca jest wizyta robocza w Turcji.

          Pobyt w Turcji w dniach 13.05.-18.05. 2012r.

          13.05.wczesną porą wyruszyliśmy do Turcji. Droga była długa i wyczerpująca…Na miejscu przywitał nas burmistrz Toszka p. Grzegorz Kupczyk  który był gościem zaproszonym przez stronę turecką. Nasze dzieci trafiły pod opiekę rodzin tureckich. W pierwszy dzień odbyło się oficjalne powitanie nas  w Szkole Prywatniej Ozgan w Edremicie. Nasi uczniowie byli zachwyceni szkołą, nauczycielami w niej uczącymi i oczywiście ogromny entuzjazm wzbudziło istniejące przy szkole mini zoo.

          Pobyt w Turcji był wspaniały i na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Gospodarze spotkania zapewnili nam liczne wrażenia. Zwiedziliśmy Efez – kolebkę Starożytności. Mieliśmy okazję posmakować prawdziwej tureckiej kuchni. Gościnnośc ludzi i troska o nas sprawiła, że żal było wyjeżdżać .

          Tak o pobycie w Turcji napisały dzieci, które były goszczone w tureckich rodzinach:

          Daria i Iza: Pobyt w Turcji był bardzo fajny. Gościła nas bardzo miła Pani i jej córka Ajszebetey. Każda z nas miała swój pokój z balkonem i łazienką. Bardzo nam się tam podobało. Pani zabrała nas na karuzelę, plażę i na zakupy. Na koniec dostałyśmy ładne prezenty. Szkoła była piękna, otoczona ogrodem, w którym jest mini zoo. Poznałyśmy nowych przyjaciół. Pobyt minął szybko. Szkoda, że nie mogłyśmy zostać dłużej.

          Karolina: W dniach 13-18.05. byłam w Edremicie w Turcji. Była tam duża szkoła z pięknym ogrodem i mini zoo. Zwiedziliśmy Zoo w Izmirze, Efez, dom Matki Bożej. Mieszkałam u bardzo miłej rodziny, która opiekowała się mną. Turcja jest pięknym krajem i bardzo mi się podoba.

          Marta: W Turcji było bardzo fajnie. Jest tam duża i ładna szkoła z pięknym ogrodem i małym zoo. Byliśmy na fajnej wycieczce w zoo i Efezie. Rodzina, w której byłam była bardzo miła i troszczyła się o mnie.

          Magda: W Turcji było super. Niektórzy mieszkali w domach u rodzin. Codziennie jeździłam do szkoły autobusem. Ta rodzina, u której mieszkałam była bardzo miała. Zachęcam wszystkie dzieci, aby próbowały się dostać na różne wycieczki, a szczególnie na te z Comeniusa. Zobaczycie zwyczaje, jedzenie itp.

          BAJKA.ppt

           

          Zdjęcia z pobytu w Turcji - patrz: Album fotograficzny

           

          CZERWIEC 2012

           

          PODSUMOWANIE

          W tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w projekcie Comenius. Projekt przypadł nam do gustu, ponieważ były realizowane wyjazdy do innych krajów oraz mogliśmy poznać kulturę i jezyk naszych partnerów.

          Podczas pobytu Gości były organizowane wycieczki do innych miast, np. do Krakowa.

          Dzięki temu projektowi mogliśmy zawrzeć nowe znajomości. Dzięki temu zmieniło się nasze nastawienie do Obcokrajowców.

          Cały projekt pokazał nam, że w ten sposób możemy poznać uczniów z innych szkół.

           

          Wojtek, Magda, Karolina, Iza, Ola, Sabina, Marta, Robert, Julia i in.

          ocz

           

           

           

          WRZESIEŃ 2012

           

           

          Początek roku szkolnego to okres wytężonej pracy na każdym polu. Również my wzięliśmy się ostro do pracy. Zaczęliśmy od wypełnienia dokumentacji - regulaminów, dzienników, podziału zadań, harmonogranów itp. Zgromadzona grupa ochoczo zabrała się do pracy. Już w pierwszym miesiącu pracy zaczęliśmy przygotowania do jarmarku bożonarodzeniowego, ustalono plan działania na najbliższe miesiące, wykonano prezentacje krajów partnerskich. Grupa uczennic uczestniczących w spotkaniu roboczym na Łotwie przygotowała prezentację.

           

          Prezentacja - DOŻYNKI_.ppt

           

          SPOTKANIE ROBOCZE W ALSUNDZE, ŁOTWA

          Ostatni tydzień września spędziłyśmy na spotkaniu roboczym na Łotwie. Grupa uczennic (Julia K., Wiktoria B., Iza P., Marta Cz., Natalia K., Angelika K.) oraz nauczycielki (p. Iwona Krzemińska, p. Małgorzata Ogonowska, p. Magdalena Rychalska) pokonały kilkaset kilometrów i po uciążliwej podróży dotarły do Rygi. Kolację umilił nam występ dzieci, które nie mogły doczekać się spotkania z nami.

          Alsunga, gdzie znajduje się nasza szkoła partnerska, to niewielkie miasteczko nad Morzem Bałtyckim. Tu mieści się szkoła, przedszkole i zamek. Szkoła zachwyciła nas wielkością i powitaniem w 6 językach. Na boisku szkolnym znajduje się nawet wieża strażacka. Przed szkołą, co roku uczniowie układają dywan kwiatowy. W tym roku też mieliśmy wkład w tym przedsięwzięciu w postaci napisu COMENIUS. W przestronnym i kolorowym przedszkolu powitały nas rozśpiewane dzieci. Burmistrz miasta przedstawił nam historię miasta oraz związki właścicieli zamku z Polską.

          Następne dni to wycieczki po okolicy, nad morze i poznawanie historii regionu. Malownicze miasteczka i wioski urzekły nas historycznymi domkami, pięknymi ogrodami i ciekawą historią. W Kuldidze  podziwialiśmy najszerszy wodostad w Europie, w Rydze dane nam było wejść do Parlamentu oraz zwiedzić ponad stuletnie ZOO.

          Podczas spotkania uczestniczyłyśmy w licznych warsztatach - w szkole, muzeum i warsztacie garncarskim. Wykonałyśmy wiele przedmiotów użytkowych i artystycznych - odlewy gipsowe naszych twarzy i dłoni, gliniane przedmioty, woskowe breloczki, wzory tradycyjnych strojów regionalnych. Był również okazja do prezentacji poszczególnych szkół - tym razem prezentowaliśmy regionalne święta i festyny. Nasza grupa pokazała obchody dożynkowe.

          Najwięcej emocji wzbudził Jarmark Świętego Michała obchodzony corocznie w Alsundze. Wśród licznych kramów dokonałyśmy udanych zakupów, spróbowałyśmy swoich sił i zręczności w kilku grach zręcznościowych, raczyłyśmy się lokalnymi przysmakami i watą cukrową, ale największe wrażenie zrobił na nas występ tancerzy prezentujących narodowe tańce łotewskie. Wieczorem szalałyśmy na dyskotece szkolnej, a pełen wrażeń wieczór zakończyła parada przy blasku księżyca  i pochodni. 

          Pełni żalu pożegnałyśmy gościnną Alsungę obiecując sobie i innym, że jeszcze tam wrócimy.

          A oto jak spotkanie wspominają  uczestniczki:

          Angelika: Według mnie ten wyjazd był bardzo fajny. Spałyśmy w bardzo ładnych, przestrzennych pokojach, a jedzenie było bardzo pyszne. Znacznie różniło się od tego, które mamy w Polsce. Poznałyśmy wiele fajnych osób z różnych krajów,  szczególnie Łotyszów. Chodziłtśmy z nimi do szkoły i poznałyśmy ich zwyczaje. Zwiedziłyśmy muzeum w Alsundze, kościół i zamek. Byłyśmy na warsztatach w muzeum i w sklepie ceramicznym, gdzie nauczyliśmy się robić maski z gipsu, obrazki z farby oraz śliczne medaliki z wosku. Przedstawiłyśmy także swoje prezentacje innym krajom oraz słuchałyśmy tego, co przygotowali nasi koledzy. Pod koniec naszego pobytu na Łotwie dzieci urządziły w szkole imprezę. Wszyscy świetnie się bawili. Potem była parada pożegnalna. Były na niej fajerwerki, a potem duże ognisko. Po paradzie wróciliśmy do szkoły, aby pożegnać się z Łotyszami. Potem wróciliśmy do hotelu i żegnaliśmy się z Litwą, a na drugi dzieńz Rumunią i Turcją. Po śniadaniu pojechałyśmy autobusem do Rygi. Z żalem odjeżdżałyśmy z Alsungi. Pożegnania były trudne, bo z dziećmi i nauczycielami z innych krajów spędziliśmy dużo czasu.

          Marta: Ostatni tydzień spędziłam na Łotwie z koleżankami. Bardzo mi się tam podobało, bo w szkole byli bardzo fajny koledzy. Zwiedziliśmy dużo zamków i b yliśmy w wielu muzeach. Zwiedziliśmyu też Rygę. Zaprzyjaźniłam się z wieloma osobami z róznych krajów. W ostatni dzień byliśmy na festynie. Bardzo dobrze się bawiłam. Chciałabym jeszcze raz pojechać za granicę z Comeniusa.

          Julia: Jechałyśmy ponad dwa dni - było nudno, ale jak zasnęłam to czas minął szybciej. Na początek przyjechałyśmy do Rygi na dworzec. Następnie odebrała nas Samanta i pojecahłyśmy na lotnisko odebrać grupę rumuńską. Po paru godzinach przyjechała Turcja i Litwa. Gdy się już przywitaliśmy to była kolacja, a do hotelu przyjechała Łotwa, zeby nas przywitać i pokazać ich tradycyjne piosenki. My też śpiewaliśmy i nawet graliśmy na różnych instrumentach. Następnego dnia pojechaliśmy do szkoły, żeby ją obejrzeć, a potem poczęstowali nas ciasteczkami. Potem poszliśmy do przedszkola i muzeum - było bardzo fajnie. Na drugi dzień zaczęły się lekcje. Byliśmy w różnych miejscach, np. w zoo w Rydze. Zwiedziliśmy bardzo wiele miejsc, było fajnie, a na pożegnanie była super impreza.

          Wiktoria: Dla mnie ten wyjazd byl fajny. Na Łotwie, w Alsundze jest duża szkoła  z różnymi klasami, przedszkole z placami zabaw. Najbardziej podobał mi się festyn, na którym sprzedawali różne rzeczy, np. łyżki, obrazy itp. Były również konkursy, np. trzeba było rozbić doniczkę młotkiem z zamkniętymi oczami. Były:

          - pokazy magika i klauna

          - pokazy tańca.

          Wycieczka do Rygi była ciekawa. Poznaliśmy dzieci z innych państw. Impreza pod koniec wycieczki najbardziej mi się podobała. Męczący był wyjazd i przyjazd autobusem i pociągiem.

          Iza: Dla mnie ten wyjazd był fajny, ponieważ dowiedziałam się różnych ciekawych rzeczy  o Łotwie, np. że Ryga to stolica Łotwy i że tam znajduje się parlament i jeszcze dużo więcej atrakcji. Alsunga to małe miasto położone nad Bałtykiem. Tam znajduje się nasza szkoła partnerska -bardzo ładna i ciekawa. Dowiedziałam się również jak są prowadzone lekcje. W czasie tego pobytu było dużo atrakcji, np. wycieczka do zoo, zobaczyłam tam różne zwierzęta, których nigdy nie widziałam. Spędziłam dużo czasu z moimi nowymi przyjaciółmi, których dzięki temu pobytu poznałam. Bardzo mnie ucieszyło to, że dostałam prezenty. Ta wycieczka była niezwykła. Nigdy jej nie zapomnę.

           

          Zdjęcia - patrz: Album fotograficzny

           

          PAŹDZIERNIK 2012

          6 października  na zamku w Toszku odbyły się uroczyste obchody święta Edukacji Narodowej, w którym wzięli udział nauczyciele i emeryci  z naszej gminy. Była to doskonała okazja do przybliżenia projektu Comenius wszystkim szkołom i władzom naszej gminy. Podczas imprezy podziękowano:

          • p. Burmistrzowi za przychylność i pomoc podczas pobytu Gości z zagranicy
          • Radnym Gminy i Przewodniczącemu Rady za pomoc finansową
          • Szkołom Gminnym za pomoc w realizacji działań projektowych
          • emerytowanym nauczycielom za przeprowadzenie warsztatów zdobienia jaj
          • sponsorom - za wkład rzeczowy i pieniężny
          • Rodzicom i mieszkańcom Toszka - za wkład w gościnne przyjęcie uczniów i nauczycieli z Litwy, Łotwy, Rumunii i Turcji

          Uczniowie naszej szkoły uświetnili ten uroczysty dzień występem, podczas którego zaprezentowali spektakl, tańce i przyśpiewki związane z naszym regionem. Oprócz tego wszyscy uczestnicy spotkania mogli obejrzeć pamiątki i prezentacje z naszych roboczych wizyt.

          LISTOPAD 2012

           

          Spotkanie robocze w Edremicie w Turcji

          25.11. – 02.12.2012r.

          Po długiej podróży samolotami i busem rozpoczęła się nasza turecka przygoda. Na początek uroczyste powitanie muzyką i tradycyjnymi strojami, oglądanie prywatnej szkoły podstawowej (z ogrodem, boiskami i muzeum), przedszkola i szkoły średniej.

          Następnie wizyta u p. burmistrza i zwiedzanie pięknych zakątków najbliższych okolic oraz degustacja tureckich przysmaków. Ponieważ celem projektu jest poznawanie kultury krajów partnerskich i tym razem poszczególne szkoły pokazywały swoje prezentacje multimedialne na temat tradycyjnych tańców i piosenek oraz gier i zabaw. Nasza grupa: Sylwia, Ola, Agnieszka i Emilia nauczyła wszystkich uczestników gry w grzyba i ciuciubabkę. W programie artystycznym gospodarze przedstawili śpiew chóru oraz tradycyjne tańce w wykonaniu dzieci ze szkoły.

          Świetnie bawiliśmy się też na wycieczce jadąc wzdłuż morza, oglądając ciekawe krajobrazy i miejsca historyczne m. in. Troję. Nieodłącznym elementem krajobrazu były oliwki.
          W związku z tym zwiedzaliśmy fabrykę oliwy. Poznaliśmy również życie niektórych rodzin tureckich, które także zorganizowały wiele atrakcji, a na wieczorze pożegnalnym wspólnie
          z nami się bawiły.

          Opuszczając Turcję zwiedziliśmy Izmir. Wracaliśmy zadowoleni, przepełnieni niezapomnianymi przeżyciami i bogatsi o nowe przyjaźnie.

           

          Ola:

          Pobyt w Turcji był naprawdę ciekawy. Poznałam nowych znajomych. Turcja słynie z oliwek, dlatego wiec pojechaliśmy do fabryki oliwy. Szkoła w Edremicie jest bardzo duża, ma aż pięć pięter. Na samej górze mają swój „teatr”, w którym odbywają się wszystkie apele. Przy szkole jest mini zoo. W tym kraju jest bardzo ciepło. Razem z rodziną u której mieszkałam byłam dwa razy na kręglach. Było tam zabawnie. Bardzo chciałabym pojechać tam jeszcze raz.

           

          Sylwia:

          Około 21:00 byliśmy w domu, byłam trochę przestraszona ale strach minął jak się obudziłam i zobaczyłam piękno Turcji. W poniedziałek poszliśmy do szkoły, gdzie poznałam wielu nowych przyjaciół. Bardzo ich polubiłam. Młodsze dzieci przygotowały dla nas przedstawienie przed szkołą. Zwiedziliśmy Troję i wiele innych miejsc w Turcji. Gdy poszliśmy do szkoły widziałam drzewa na których rosły mandarynki, oliwki i cytryny. Turcja była piękna. W sobotę byliśmy w szkole, to było głupie bo jak się rozstawaliśmy to straszne płakałyśmy. Później poszliśmy na zakupy z Doga, Ekin i Ola. Wróciłyśmy do domu o 14:00. Resztę soboty spędziłam z rodziną. W niedzielę o godzinie 8:00 nauczyciele czekali już obok szkoły. Później udaliśmy się na bazar, więc mogliśmy zrobić duże zakupy. Odwiedziliśmy turecką świątynię i mogliśmy zobaczyć jak się oni modlą. Bardzo mi się tam podobało.

           

          Agnieszka:

          Byłam w Turcji w dniach od 25 listopada do 3 grudnia. Mieszkałam u bardzo miłej rodziny. Przez cały tydzień oglądaliśmy okolice Edremitu. Byliśmy w Assos, Troi i Canakale. Byliśmy także w szkole średniej. Był tam poczęstunek i każdy dostał tradycyjną turecką herbatę. Byliśmy w szkolnym muzeum. Znajdowało się tam dużo rzeczy z wojen. Prezentacje Turcji, Łotwy, Rumuni i Litwy były bardzo fajne. Uczestniczyliśmy w ich tradycyjnych tańcach i zabawach oraz mieliśmy okazję usłyszeć ich tradycyjne piosenki. Poznaliśmy dużo nowych osób. Byliśmy w fabryce oliwy z oliwek i widzieliśmy ich produkcję. W czwartek po szkole mieliśmy czas wolny a wieczorem był wieczór pożegnalny. Przez ostatnie trzy dni mieliśmy czas wolny. W niedzielę rano wyjechaliśmy do Izmiru. Byliśmy w meczecie i na bazarze. Potem polecieliśmy do Polski. Tego wyjazdu nie zapomnę do końca świata.

           

           

          GRUDZIEŃ 2012

           

           

          TYDZIEŃ KULTUR KRAJÓW PARTNERSKICH

           

          Zgodnie z kolejnym punktem programu w grudniu zaprezentowano wybrane elementy z kultury Litwy, Łotwy, Rumunii i Turcji. Uroczystości trwały w naszej szkole cały tydzień.

           

          PONIEDZIAŁEK

          Początek tygodnia zaczęliśmy od atrakcji dla najmłodszych i najstarszych.

          W godzinach porannych zaprosiliśmy uczniów klas III i IV do biblioteki na wysłuchanie bajek litewskich czytanych w języku angielskim. Grupa uczniów klas VI przeczytała bajkę o "Kozie kłamcy" oraz "Dokumentach szlacheckich wilka". Następnie zaproszeni uczniowie zostali odpytani ze zrozumienia bajki oraz nagrodzeni upominkami przywiezionymi z zagranicy. Dzieci bardzo ochoczo włączyły się w zabawę żywo reagując na pytania starszych kolegów.
           

          Po południu do szkoły dotarli rodzice, których mogliśmy poczęstować własnoręcznie zrobionymi daniami z kuchni tureckiej, litewskiej, rumuńskiej i łotewskiej.  Na stołach zagościły pierogi znad Czarnej Hańczy, chałwa, śledzie w warzywach, Turkish delight, ayran, oliwki, tort litewski, pieczarki faszerowane bryndzą, ziemniaki z twarogiem, kwas chlebowy, mamałyga i in. Zadaniem Gości było przyporządkowanie potraw do krajów pochodzenia. Podczas degustacji podziękowaliśmy rodzicom za wkład w działania projektowe oraz zaprezentowaliśmy efekty dotychczasowej pracy - prezentacje, zdjęcia, filmy, kronika itp.

           

          WTOREK

           

          We wtorek zabrzmiała w holu muzyka turecka, litewska i rumuńska. Dzieci ochoczo zabrały się do zabawy przy dźwiękach zróżnicowanej muzyki. Uczniowie różnych klas bawili się na każdej przerwie.

          Ponadto na sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas III-VI, by wspólnie przypomnieć sobie  najpopularniejsze piosenki regionalne śpiewane w gwarze śląskiej.

           

          ŚRODA

          W środę wystawiliśmy na korytarzu wszystkie pamiątki zgromadzone dotychczas na spotkaniach roboczych i otrzymanych w prezencie. Pojawiły się m.in.: strój sportowy, płaszcz turecki, monety rumuńskie, tureckie i litewskie, widokówki, książki, ceramika, biżuteria itp.  Klasy V i VI zaprosiliśmy do zapoznania się z prezentacjami dotyczącymi szkół partnerskich. Na dużym ekranie zamieszczonym na sali gimnastycznej uczniowie obejrzeli filmy prezentujące szkoły w Kłajpedzie i Saçele oraz strony internetowe pozostałych szkół.

           

          CZWARTEK

           

          Kolejny dzień wzbudził wiele emocji. Uczniowie przypomnieli sobie tradycyjne gry i zabawy ludowe. I tak przypomniana została m. in. ciuciubabka. Tańce ludowe spowodowały ogólną radość. Uczniowie dobrani w trójki wykonali trojaka, a w parach zatańczyli "Poszło dziewczę po ziele…". Kolejnym punktem była nauka tańca łotewskiego. Julia Krupa, uczestniczka spotkania roboczego w Alsundze pokazała ludowy taniec łotewski, a następnie nauczyła zebranych uczniów nowego tańca.

           

          PIĄTEK

           

          W ostatni dzień grupa robocza Comeniusa zaprezentowała inscenizację bajki  litewskiej pt. "Kosiarz i wilk". Najmłodsi widzowie żywo reagowali na wydarzenia na scenie. Następnie pokazano bajki krajów partnerskich.

          Tydzień kultury krajów partnerskich przybliżył uczniom, nauczycielom i rodzicom wybrane zagadnienia z kultury litewskiej, rumuńskiej, łotewskiej i tureckiej.

           

          Zdjęcia - patrz: Album fotograficzny

           

          STYCZEŃ 2013

           

          W dniach 28.01-1.02.2012r. byliśmy z roboczą wizytą w Sacele, w Rumunii.

          Na początku zwiedziliśmy szkołę, która zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie. Mogliśmy uczestniczyć w lekcjach otwartych:

          - angielskiego

          - francuskiego

          - matematyki

          - informatyki

          Sami przeprowadziliśmy dla klasy czwartej lekcje techniki, na której wspólnie z rumuńskimi uczniami robiliśmy papierowe śnieżki. Podczas pobytu w Rumunii zwiedziliśmy też stolicę – Bukareszt, a w niej parlament, który zachwycił nas swą wielkością i przepychem. Nasze uczennice poznały nowych przyjaciół, z którymi wspaniale spędzały czas podczas licznych wycieczek po okolicy i zabaw na śniegu. Na wieczorku pożegnalnym mieliśmy okazję degustować tradycyjne potrawy narodowe jak też zobaczyć i spróbować zatańczyć rumuńskie tańce. Czas pobytu szybko minął i ze smutkiem musieliśmy pożegnać naszych gospodarzy, którzy tak gościnnie przyjmowali nas w swojej miejscowości.

           

          Sonia:

          Rumunia to piękny kraj będąc tam dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy o nim. Wyjechaliśmy 27-ego stycznia w nocy. Nie chciało mi się wstać ale takie jest życie. Gdy dotarliśmy na miejsce to musieliśmy się rozpakować a gdy się rozpakowaliśmy to mogliśmy iść na basen. W następny dzień pojechaliśmy do szkoły gdzie był poczęstunek. Gdy wchodziliśmy do szkoły przy drzwiach stały dwie dziewczynki w strojach ludowych i trzymały chleb. Każdy mógł spróbować kawałek. Później poszliśmy do burmistrza. Trzeciego dnia weszliśmy na wieżę gdzie widok był bardzo ładny. Później poszliśmy na lodowisko. Ubaw był aż po pachy. W środę – czwarty dzień – prowadziliśmy z panią Moniką zajęcia z techniki gdzie robiliśmy śnieżki. Przedostatniego dnia pojechaliśmy do Bukaresztu. Zwiedziliśmy parlament i szkołę międzynarodową. Spotkaliśmy dziewczynkę z Polski. Wieczorem była zabawa pożegnalna i prezentacje. Po zabawie pakowanie, ponieważ o 1:00 w nocy musieliśmy wyjechać na lotnisko. Wróciliśmy 1 lutego około godziny 13:30. To była fajna wycieczka.

           

          Prezentacja - ZIMA.ppt

           

          MARZEC 2013

           

          Wspomnienia z Łotwy

          Pani M. Rychalska, Pan A. Nowak, Natalia, Wiktoria i Marta.

          17 marca o godzinie 19:15 wyjechaliśmy z dworca w Toszku na Łotwę. Jechaliśmy pociągiem z Toszka do Opola, a stamtąd do Wrocławia. We Wrocławiu czekaliśmy godzinę na autobus z firmy Ecolines, którym o godzinie 00:15 wyruszyliśmy. Około godziny 6:00 byliśmy w Warszawie, z Warszawy jechaliśmy do Białegostoku, następnie do Augustowa i Suwałk. O godzinie 11:45 przejechaliśmy granicę Polsko-Łotweską. Na Litwie zatrzymaliśmy się na długi postój w Mariampolu. Stamtąd nie wiem gdzie jechaliśmy, bo spałam. Obudziłam się dopiero godzinę przed Rygą czyli na Łotwie. W Rydze przesiedliśmy się do małego autobusu gdzie spotkaliśmy Panią Vinetę – koordynatora z Łotwy. Tym autobusem jechaliśmy na lotnisko w Rydze po uczniów z Rumunii. Gdy jechaliśmy na nocleg to zaprzyjaźniłam się z dziewczynkami z Rumunii: Andreą i Ramoną. Razem z Wiktorią spałam u rodziny, gdzie poznałyśmy Katrinę. Na Łotwie czas szybko nam mijał. Codziennie oprócz środy były zajęcia w szkole od godziny 10:00, które były ciekawe i pokazywały tradycje łotewskie. W środę była wycieczka nad morze, gdzie zwiedzaliśmy zamek i park kotwic. Kościół w Alsundze był piękny, tak jak wszystko co widzieliśmy. Na zakończenie była dyskoteka ze wszystkimi. W drogę powrotną wyruszyliśmy 22 marca o godzinie 10:40 czasu Łotewskiego autobusem z Rygi. W domu byłam o godzinie 8:30 następnego dnia, cała i szczęśliwa, bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

           

          Uczestnicy projektu „Comenius” wyjechali wieczorem z Toszka 16 marca 2013 roku na spotkanie robocze do Alsungi na Łotwie. Po przybyciu do Rygi razem z grupą gości z Rumunii udali się na miejsce noclegu. Pierwszy dzień pobytu rozpoczął się od wizyty i zwiedzania szkoły oraz przedszkola gdzie uczestnicy zostali gorąco powitani przez dyrektora szkoły przy akompaniamencie muzyki regionalnej. Podczas pobytu na Łotwie grupa z Polski uczestniczyła w licznych lekcjach otwartych prowadzonych przez gospodarzy m.in. lekcji plastyki, matematyki, języka angielskiego oraz edukacji regionalnej. Uczestnictwo w warsztatach prowadzonych przez gospodarzy było wyjątkową okazją na ulepienie herbów z gliny jak i własnoręczne wyrobienie chleba. Ponadto nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Toszku prowadzili lekcje otwarte a uczniowie naszej szkoły podczas warsztatów wraz z uczniami z Łotwy wykonywali wielkanocne kurczaczki oraz zajączki. Podczas kolejnych dni pobytu uczestnicy projektu zwiedzili Alsungę oraz położoną nieopodal miejscowość Ventspils gdzie zwiedzili miedzy innymi zamek z końca XIII wieku, planetarium, park kotwic, oraz inne miejsca które przybliżyły gościom historię i kulturę kraju położonego nad morzem Bałtyckim. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się ze śląską legendą o Utopcach która została przygotowana i sfilmowana przez uczniów i nauczycieli toszeckiej szkoły. Ostatni dzień pobytu został zwieńczony wizytą u burmistrza Alsungi oraz wieczorkiem pożegnalnym podczas którego można było skosztować tradycyjnych potraw. Czas spędzony na Łotwie wzbogacił uczestników o nowe doświadczenia a uczniom dał przede wszystkim możliwość nawiązania nowych przyjaźni oraz pogłębienia wiedzy na temat tego niezwykle gościnnego państwa.

           

          KWIECIEŃ 2013

           

          W kwietniu po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Kłajpedy, Alsungi, Sacele i Edremitu. I tym razem przygotowaliśmy dla nich szereg atrakcji.

          Tym razem niemal wszyscy uczniowie nocowali u swoich rówieśników w polskich domach. Tak więc spotkanie z polską kulturą nastąpiło jeszcze przed oficjalnym przywitaniem w szkole. Już w niedzielę część gości obserwowała mecz piłkarski na boisku Zamkowca.

          W poniedziałek rano nastąpiło oficjalne powitanie w szkole - Pani Dyrektor przywitała Gości tradycyjnie - chlebem i solą. Następnie zaprezentowały się grupy taneczne naszej szkoły - były tańce ludowe, standardowe i współczesne. Po krótkim zwiedzaniu szkoły udaliśmy się do urzędu miasta na spotkanie z Burmistrzem. Po oficjalnych spotkaniach wyruszyliśmy w kierunku Opola. Tam zwiedziliśmy Skansen w Bierkowicach - obowiązkowy punkt naszego harmonogramu. Piesza wycieczka na świeżym powietrzu wśród historycznych budynków wzmogła w nas apetyt, więc udaliśmy się na zasłużony posiłek i czas wolny. Wieczór upłynął na integracji z rodzinami goszczącymi.

          Cały wtorek upłynął w szkole. Najpierw odbyły się lekcje otwarte - nasi nauczyciele przeprowadzili pokazowe lekcje z j. niemieckiego, historii, nauczania początkowego, logopedii. Następnie Goście przeprowadzili lekcje z naszymi uczniami. Dzieci były pod wrażeniem metod oraz technik zastosowanych przez nauczycieli podczas lekcji informatyki, języka angielskiego, matematyki. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się warsztaty. I tak nauczyciel litewski, p. Saulius Rudelis przeprowadził warsztaty taneczne, w których udział wzięli również nauczyciele. Następnie odbyły się warsztaty artystyczne, podczas których nauczycielka rumuńska, p. Gabriela Ivan nauczyła nas jak wykonać kwiatki techniką origami. Po tej chwili wytchnienia ponownie przystąpiliśmy do zajęć ruchowych - tym razem nauczyliśmy się piosenki łotewskiej z tańcem pod dyktando p. Vinety Liberte. Ostatnim punktem była lekcja z nauczycielem tureckim, p. Nurullahem Bulanem, podczas której uczniowie wdrożyli się w techniki pracy z tekstem. Po południu odbyły się zajęcia sportowe dla uczniów pod opieką p. A. Gabryś. Nauczyciele odbyli w tym czasie spotkanie, podczas którego pracowano nad ostateczną wersją książki oraz końcową ankietą.

          Środa upłynęła pod znakiem wielkich wrażeń. Autokar pełen uczniów i Gości wyruszył w kierunku Krakowa na zwiedzanie Wieliczki. Na miejscu w dwóch grupach podziwialiśmy skarby polskiej kultury. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem miejsca i atrakcji zaoferowanych przez kopalnię.

          Ostatni dzień to wyprawa do Koszęcina, gdzie mogliśmy odbyć warsztaty taneczne z tańców ludowych. Pod okiem profesjonalisty ćwiczyliśmy trojaka znanego już naszym gościom. Mieliśmy również możliwość zapoznania się z historią zespołu Śląsk, obejrzeć filmy z występów, pamiątki zgromadzone przez zespół, przymierzyć stroje ludowe oraz zjeść śląski obiad. Wieczorem spotkaliśmy się z Gośćmi na Zamku w Toszku. Spotkanie zostało przygotowane przez rodziców uczniów naszej szkoły oraz kółka artystyczne Centrum Kultury "Zamek" w Toszku - spektakl o Złotej Kaczce, warsztaty taneczne z hip hopa.

          Podczas pożegnania, jak zwykle, polały się łzy. Nawiązane przyjaźnie zaprocentują w przyszłości wymianą maili, SMSów i spotkaniami.

           

          MAJ 2013

          Ostatnie spotkanie robocze odbyło się w Kłajpedzie na Litwie u koordynatora projektu. Ponownie nużąca podróż zajęła nam cała dobę. Podróż do Warszawy, oczekiwanie na autokar, przesiadka w Kownie dały nam się we znaki. Liczna reprezentacja naszej szkoły (11 osób) zjawiła się w Kłajpedzie w niedzielę wieczorem. Na dworcu powitała nas liczna reprezentacja uczniów i rodziców litewskich. Wszystkie nasze uczennice zamieszkały w domach litewskich.

          W poniedziałek odbyło się oficjalne powitanie w szkole. Każdą z delegacji powitała osobna klasa występami związanymi z elementami kultury kraju pochodzenia. I tak nasza szkoła została powitana przez uczniów klasy III biało-czerwonymi chorągiewkami, piosenką w języku polskim oraz polonezem. Ponownie naszą uwagę zwróciły piękne tańce ludowe zaprezentowane w holu szkoły, wspaniałe stroje ludowe oraz barwny wystrój szkoły - prezentujący prace uczniów. Po południu nastąpiła prezentacja ludowych tańców litewskich w wykonaniu uczniów szkoły.

          We wtorek zwiedziliśmy Kłajpedę - centrum, port, szkołę marynarską, gdzie mogliśmy poćwiczyć kierowanie statkiem. Po południu przyjechała z Alsungi delegacja uczniów łotewskich zaprezentować program artystyczny  - tańce i pieśni ludowe. I tu spotkała nas niespodzianka - uczennice zaśpiewały fragment piosenki typowej dla każdej kultury. Po polsku wykonały piosenkę "Krakowiaczek".

          Środa rozpoczęła się od lekcji otwartych - języka rosyjskiego, plastyki, techniki, wychowania fizycznego. Pani Ogonowska nauczyła uczniów klasy IV wykonać wiosenne kwiaty z bibuły. Po południu uczniowie uczestniczyli w warsztatach sportowych, a nauczyciele wzięli udział w międzynarodowej konferencji na temat wdrażania projektów edukacyjnych w system nauczania szkół ojczystych.

          W czwartek wybraliśmy się na wycieczkę na Mierzeję Kurońską. Wspaniałe widoki, bliskość przyrody, niesamowite opowieści o wiedźmach i diabłach zamieszkujących Górę Czarownic na długo pozostaną w naszej pamięci. Chwilę przerwy wykorzystaliśmy na zakupy i orzeźwiające lody. Następnie, podczas kolejnych warsztatów, wykonaliśmy wiatrołapy - typowe dla tego rejonu. Wieczorem odbyło się spotkanie w szkole w obecności rodzin goszczących naszych uczniów. Po części oficjalnej - odebraniu certyfikatów i upominków - nastąpiła zabawa. Uczniowie wystąpili w zaimprowizowanym przedstawieniu  wcielając się w role zwierząt i księżniczki, a rodzice z nauczycielami wykonali koncert naśladując grę na różnych instrumentach muzycznych.

          Pełni żalu, że to już ostatnie spotkanie udaliśmy się ponownie w długą podróż do domu.

           

          Anna Pawlak:

          Dnia 11 maja tego roku mieliśmy wyjazd z projektu Comenius na Litwę. Po przyjeździe na Litwę zostałyśmy przydzielone do rodzin u których miałyśmy mieszkać przez tydzień. Pierwszego dnia w szkole mieliśmy przywitanie. Drugiego dnia byłyśmy na lekcjach w-f, języka rosyjskiego. Trzeciego dnia byłyśmy z rodzinami na lodowisku gdzie było bardzo fajnie. Czwartek był naszym ostatnim dniem na Litwie podczas którego odbył się wieczorek pożegnalny dla wszystkich krajów które były w Kłajpedzie. Bardzo mi się podobało na Litwie. Chciałabym jeszcze raz odwiedzić Kłajpedę i rodzinę u której mieszkałam. Bardzo mi ich brakuje. Mam nadzieję że jeszcze kiedyś się z nimi zobaczę.

           

          Wycieczka na Litwę była super. Szkoda że to ostatni wyjazd z Comeniusa. Najciekawszą wycieczką była wycieczka do Nidy. W lesie po którym chodziliśmy były bardzo ciekawe postacie. W pierwszym dniu pobytu na Litwie obejrzeliśmy szkołę a popołudniu była dyskoteka, na której świetnie się bawiliśmy. Reszta tygodnia także minęła bardzo ciekawie. Poznaliśmy dużo nowych osób i zaprzyjaźniliśmy się z nimi.