• Czy warto poświęcić część własnego urlopu, a wcześniej przygotowywać się przez rok w swoim wolnym czasie na różnorodnych kursach by wziąć udział w szkoleniu dla nauczycieli w ramach programu Erasmus Plus ? Odpowiedź na to pytanie zaangażowanych w projekt  „ Dwa narody, jedna ojczyzna -  upowszechnienie nauczania języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku” brzmi – zdecydowanie tak!

        Szkolenia  organizowane były w czasie ostatnich wakacji zarówno w Austrii jak i w Niemczech. Mając możliwość wyboru zaplanowano je w takich miejscach gdzie prócz zajęć pod kątem nauczanych przedmiotów w szkole można było dodatkowo odkryć miejscowe atrakcje, kulturę i sztukę  chociażby poprzez dostęp do muzeów, galerii, księgarni oferujących szeroką gamę literatury, które będą wykorzystywane podczas zajęć z uczniami.

        Zajęcia  odbywały się  w  kilkuosobowych międzynarodowych grupach, a zaangażowani nauczyciele ciekawie i pomysłowo je  prowadzili  zachęcając uczestników  do częstych dyskusji na bieżące tematy. Nawiązane zostały kontakty z innymi nauczycielami szkół zagranicznych celem wymiany doświadczeń, wrażeń i opinii oraz pomysłów wdrożenia nabytych umiejętności z kursu w szkole. Poza ofertą zajęć dydaktycznych można było skorzystać z bogatej oferty kulturalnej jaką przygotowały szkoły lub we własnym zakresie w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.

        Jako pierwsze, do Hamburga wyjechały Panie: Regina Buchta i Agata Kostrzewska, a następnie Justyna Kulik. Zajęcia w szkole Colón Language Center w Hamburgu miały w różnych grupach i dzięki temu oraz wielokulturowości kurs umożliwił im rozwój umiejętności komunikacyjnych oraz poznanie kultury nie tylko Niemiec albowiem byli tam kursanci ze Szwecji, Włoch, Francji, Turcji, Chin, Czech, Brazylii, Rosji, Stanów Zjednoczonych.

        W ramach zajęć mających na celu podniesienie kompetencji językowych i komunikacyjnych organizowane były wycieczki do nadmorskich miejscowości Travemünde, Övelgönne, oraz po samym Hamburgu, który jest drugim co do wielkości miastem w Niemczech bogatym w liczne zabytki. Należy wspomnieć, że w czasie pobytu w Hamburgu odbywał się Szczyt G20, który dostarczył wiele wrażeń, niekoniecznie pozytywnych albowiem było wtedy wiele zamieszek, a szkoła znajdowała się w samym centrum zdarzeń i mimo istniejącego zagrożenia panie nie zrezygnowały z zajęć.

        Regensburg to nie tylko przepiękne stare miasto, niezniszczone wojną, które pamięta jeszcze czasy średniowieczne gdzie wąskie i wybrukowane uliczki przypominają Wenecję ale również kolejne miasto w Niemczech gdzie germanistki Aneta Gola i Aleksandra Kupczyk uczestniczyły w kursie metodycznym dla nauczycieli języka niemieckiego pt. „Metodologia i język”

        Celem kursu było min:  zaktualizowanie  i  poszerzenie wiadomości z zakresu historii i geografii Niemiec, zwiększenie umiejętności w zakresie metodyki i dydaktyki  nauczania języka niemieckiego oraz wykorzystanie nowoczesnych metod nauczania komunikacji w języku obcym.

        Dzięki międzynarodowej grupie nauczycieli panie mogły poznać system oświaty  innych krajów, wymienić się doświadczeniami zawodowymi, a w czasie wolnym uczestniczyć w bogatym programie kulturalnym zorganizowanym przez szkołę Horizonte min. udział w wycieczce do Norymbergii, , rejsie  statkiem po rzece Dunaj połączonym ze zwiedzaniem Walhalla ( świątynia z popiersiami znakomitych postaci z historii Niemiec), zwiedzanie zamku niemieckiej rodziny  książęcej Thurn i Taxis, fabryki samochodów BMW. Miały również okazję posłuchać chórów dziecięcych z  całych Niemiec w ramach Festiwalu Chórów Dziecięcych ( muzyka sakralna) oraz muzyki jazzowej ( Festiwal Jazzowy – Regensburg 2017). To była nie tylko wspaniała przygoda, ale przede wszystkim ważne doświadczenie zawodowe, które z pewnością pozytywnie wpłynie na  pracę w szkole oraz efektywność podejmowanych działań.

        Kolejne nauczycielki: Anna Havemeister, Katarzyna Jendrysik i Ewelina Wojewodzic na miejsce swojego kursu wybrały stolicę Austrii – Wiedeń i szkołę językową Actilingua, w której zajęcia odbywały się 5 dni w tygodniu po 6 godzin lekcyjnych. W trakcie tych zajęć istniała  możliwość rozwijania własnych umiejętności  językowych poprzez udział w konwersacjach z innymi uczestnikami kursu i lektorami oraz lekcje gramatyki języka niemieckiego.

        Również tutaj kursanci pochodzili z różnych krajów: Czech, Włoch, Francji, Hiszpanii, Kazachstanu, Turcji, Iranu, Rosji, Słowenii, Norwegii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. W zajęciach brali udział także nauczyciele czynni zawodowo w swoich krajach.

        W trakcie kursu był stały kontakt  z innymi uczestnikami tylko w języku niemieckim, co znacznie polepszyło  naukę i znajomość tego języka, a lektorzy chętnie służyli pomocą w każdej sytuacji. W czasie wolnym istniała możliwość uczestniczenia w kursie walca wiedeńskiego, pikniku w ogrodzie zamkowym, grach i zabawach sportowych, zajęciach z retoryki oraz licznych wycieczkach po mieście i zwiedzenia  min. katedry św. Stefana, Opery,  Uniwersytetu, Parlamentu, Belwederu, pałac w Schönbrunn, wzgórza Kahlenberg, Prateru  oraz podziwiania  widoków  Wiednia z Wiener Riesenrad

        Również  i ja wybrałam Austrię na doskonalenie swoich umiejętności  językowych łącząc naukę ze zwiedzaniem oraz wędrówkami po pięknych Alpejskich trasach. Miejscem szkolenia był zarówno piękny zabytkowy Salzburg -  miasto rodzinne Wolfganga Amadeusza Mozarta nazwany największą sceną muzyczną świata jak i  Innsbruck – stolica Alp, organizator  Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1964 i 1976 roku  oraz jedno z miast organizujących Euro 2008.

        Na swoją edukację wybrałam szkołę Inlingua, która ma ponad 300 oddziałów na całym świecie i jest jedną z lepszych szkół językowych, w której zajęcia prowadzą bardzo dobrze wykwalifikowani nauczyciele i miałam szczęście, że  moim nauczycielem w Innsbrucku był podróżnik, autor przewodników turystycznych i pasjonat gór Gerhard Stummvoll, który bardzo ciekawie prowadził zajęcia szczególnie te w terenie przybliżając nam uroki Alp , historię Austrii i zachęcając do wędrówek górskich. Byłam jedyną uczestniczką kursu z Polski , mieszkałam razem z austriackimi rodzinami i jedynym językiem jakim mogłam się porozumieć  był język niemiecki co uważam jest najlepszą formą nauczania języków obcych i to w każdym wieku

        Udział w kursach umożliwił nie tylko podniesienie kompetencji językowo – komunikacyjnych ale również zmotywował i utwierdził w przekonaniu, że należy ciągle doskonalić swoje umiejętności i była to  nie tylko wspaniała przygoda, ale przede wszystkim ważne doświadczenie zawodowe, które pozytywnie wpłynie na dalszą pracę w szkole oraz efektywność w podejmowanych działaniach. Zdobyta wiedza, umiejętności i pogłębiony poziom opanowania języka niemieckiego będą wykorzystane min. na prowadzonych zajęciach w klasach dwujęzycznych oraz warsztatach dla nauczycieli szkoły macierzystej i gminy.

        Ostatnie doświadczenia naszej kadry zostały opisane w gazecie „Po troszku o Toszku” oraz zostały zamieszczone na stronie Urzędu Miasta i Gminy Toszek.

        Koordynator projektu

        Karina Jarmułowicz -Łozińska

         

         

        Erasmus___Salzburg_-_Innsbruck.pptx

        MOBILNOSC_KADRY_EDUKACJI_SZKOLNEJ_-_szkolenie_w_SP.pptx