Wiosenny Konkurs
08.03.2021Wiosenny Konkurs Recytatorski
pt. „Przyroda poezją malowana”
odbędzie się dnia w piątek 26 marca
o godz. 10:30
Przyrodę lubimy wszyscy. Wiosną szczególnie budzi ona w nas nadzieję i dodaje optymizmu. Adam Mickiewicz przyrodę swojej ukochanej Ojczyzny opisywał, będąc daleko od domu, w Paryżu, więc widział ją w sposób idealny, magiczny, niemal bajkowy. Wprowadził opisy: wschodu i zachodu słońca, lasu, „pól malowanych” i „łąk zielonych”, różnych gatunków grzybów, głębokiej strasznej puszczy – matecznika i wielu zwierząt w niej żyjących. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Wszyscy chętni wybierają dowolny fragment opisu przyrody z epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” i uczą się go na pamięć. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przejście eliminacji – czyli wyrecytowania swojego fragmentu przed nauczycielem oraz koleżankami i kolegami w klasie. Minimalna długość tekstu:
dla klas IV – VI – 20 wersów
dla klas VII – VIII – 30 wersów
Jeśli nie zachęci Was: możliwość ćwiczenia pamięci (prywatnego twardego dysku o najszerszej pojemności i największych możliwościach) oraz szansa na poznanie tekstu naszego narodowego poety, to może przekona Was informacja, że jedną z nagród jest ocena cząstkowa z j. polskiego – celujący (6).
Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie!
KONKURS "1000 PIERWSZYCH INICJATYW ONLINE"
04.03.2021Nasza szkoła od lat bierze udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Podczas ósmej edycji CodeWeek został ogłoszony dodatkowy konkurs "1000 pierwszych inicjatyw online" do którego zgłosiliśmy naszą inicjatywę. I udało się, zostaliśmy laureatem tego konkursu. Właśnie otrzymaliśmy matę do nauki programowania, która z całą pewnością przyda się do dalszych zabaw z programowaniem.
Konkurs online na temat literatury brytyjskiej
04.03.2021Zapraszam uczniów klas IV-VIII do udziału w konkursie online na temat literatury brytyjskiej.
Test w języku angielskim zawiera 20 pytań dotyczących najważniejszych autorów i dzieł literatury brytyjskiej zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.
Test na formę wyboru.
Test odbędzie się 9 marca o godz. 13.30 – 14.30
Chętnych proszę o zgłaszanie udziału przez Teams.
Tam też otrzymają Państwo link do testu.
UWAGA!
Tym razem będzie tylko 1 laureat.
Dzień Dinozaura
28.02.20211626 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Była to wspaniała okazja, aby przypomnieć sobie o niezwykłych, prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Uczniowie poznali historię dinozaurów, dowiedzieli się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Dzieci wykazały olbrzymie zainteresowanie tematem. W skupieniu oglądały ilustracje różnych gatunków wymarłych gadów zgromadzonych w kąciku prehistorycznym, a później same próbowały narysować swojego ulubionego dinozaura. Wystawa była również okazją do pochwalenia się swoimi zbiorami dinozaurów. Dużym powodzeniem cieszyły się również liczne konkursy z nagrodami i loteria, w której każdy los wygrywał. Największą atrakcją okazały się jednak fotobudki, w których każdy mógł zrobić sobie zabawne, pamiątkowe zdjęcie. Energii do zabawy dostarczał dodatkowo słodki “dinozaurowy” poczęstunek. Był to wspaniały dzień pełen emocji.
Wirtualny spacer po Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach
22.02.2021Uwaga! Ósmoklasiści (i nie tylko), zapraszamy na kolejny wirtualny spacer
po Konopnickiej. Znakomita okazja, żeby poznać szkołę, nauczycieli, starszych kolegów i przekonać się, jak Konopnicka wciąż pięknieje! Będzie możliwość zadawania pytań na bieżąco w czacie, a relację poprowadzi Wasz i nasz ulubiony pan przewodnik 😃 Przybywajcie i udostępniajcie, niech wszyscy zobaczą, że u nas stare są tylko mamuty!
ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
19.02.20214Czy dzieci lubią koty? Oczywiście! Dlatego przedszkolaki z grup: „Kotki”, „Promyczki”, „Sówki” dołączyły do obchodów Światowego Dnia Kota. 17 lutego przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół. Na zajęciach dzieci oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka oraz dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na temat zwyczajów i sposobów pielęgnacji tych zwierząt. Przypomniały sobie kocich bohaterów literatury dziecięcej oraz filmów animowanych i miały okazję pooglądać lub posłuchać bajek z nimi w roli głównej. Uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach" w swoich salach lub na sali gimnastycznej, śpiewały różne „kocie” piosenki. Wykonały też pracę plastyczną, oczywiście z kotkiem w roli głównej. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i długo będą miały ten dzień w pamięci.
WYNIKI KONKURSU WALENTYNKOWEGO
18.02.2021KLASY I-III
I miejsce - Apolonia Szczepańska, Emilia Piguła
II miejsce - Emilia Hołda
III miejsce - Emilia Żak, Sergiusz Szczepek
KLASY IV-VIII
I miejsce - Oliwia Kozioł
II miejsc - Amelia Bem
III miejsce - Nico Cuber
„Biblioteka z Klasą online”
18.02.20216Uczniowie naszej szkoły na lekcjach języka niemieckiego wzięli udział projekcie online pt.: „Biblioteka z Klasą” zorganizowanym przez Bibliotekę Austriacką w Opolu.
W ramach tygodnia akcji promocji edukacji bibliotecznej “Biblioteka z Klasą online” uczniowie klas młodszych obejrzeli znaną bajkę po polsku i niemiecku, pt.: „Czerwony kapturek" / "Rotkäppchen" , w formie Kamishibai czyli Teatrzyk opowieści dla dzieci. Po obejrzeniu bajki dzieci wykonały rysunki związane z Czerwonym Kapturkiem. Uczniowie klas starszych mieli możliwość uczestniczenia w dwóch prelekcjach, pt.: „Von Weiberfastnacht bis Rosenmontag. Czyli jak się bawią w karnawale Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy” oraz „Wielki Post – zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych”.
Została przybliżona tematyka karnawału jako czasu beztroskiej zabawy w przedziwnych strojach i barwnych parad mających w krajach niemieckiego obszaru językowego bardzo długą tradycję. Najhuczniejsze zabawy organizowane są w Nadrenii, jednak także w innych miastach Niemiec, Austrii i Szwajcarii pielęgnowanych jest wiele ciekawych zwyczajów związanych z tym okresem.
Równie ciekawym tematem była prelekcja o Wielkim Poście. W Niemczech, Austrii i Szwajcarii, gdzie najważniejszymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm, Wielki Post to wyjątkowy czas w roku, obfitujący w liczne ciekawe tradycje i obrzędy nie tylko kościelne, ale i świeckie. Podczas wykładu online przybliżone zostały nieznane w Polsce tradycje z różnych regionów krajów niemieckojęzycznych.
TŁUSTY CZWARTEK W SZKOLE
15.02.2021„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.
Zgodnie z tradycją nie spróbowanie pączka w Tłusty czwartek przynosi pecha, to też nie zapomnieliśmy o tym dniu. Zanim jednak częstowaliśmy się przepysznymi pączkami z konfiturą dowiedzieliśmy się jak i kiedy obchodzony jest Tłusty Czwartek. Poznaliśmy sposób przygotowania pączków, faworków oraz historię ich wypieku. Czy wiecie, że zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku? Wyglądały one wtedy nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Nasze pączki nie miały ukrytego orzeszka, ale zniknęły błyskawicznie, co świadczy o tym, jak były pyszne!
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
15.02.2021310 lutego 2021 r. w bibliotece szkoły odbyło się ,,Pasowanie na czytelnika” uczniów klas pierwszych. To jedno z ważniejszych wydarzeń na czytelniczej drodze młodego użytkownika biblioteki. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, poznali szkolną bibliotekę i jej księgozbiór oraz zasady wypożyczania książek. W tym dniu uczniowie otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka ,,Pierwsze Abecadło”, poradnik dla rodziców ,,Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Wyprawki szkoła otrzymała w ramach Kampanii Instytutu Książki ,,Mała książka- Wielki człowiek”. Najważniejszym momentem było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów oraz pasowania na czytelnika biblioteki. Po uroczystym ślubowaniu każdy z uczniów mógł wypożyczyć książkę.
Bal karnawałowy w przedszkolu
12.02.20212Karnawał to czas bali, podczas których bawią się nie tylko dorośli, ale również i dzieci. 11 lutego odbył się Bal Przebierańców dla dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej Szkoły. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, czarownice, motylki, piratów, strażaków… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Choć w tym roku Bal Karnawałowy odbył się z pewnymi ograniczeniami spowodowanymi reżimem sanitarnym, to i tak dzieci bawiły się wyśmienicie. O dobrą atmosferę zadbały wychowawczynie grup – Panie: Ania, Monika i Renata. Wystrój sali, w którym królowały kolorowe światełka, serpentyny, maski, balony, wprowadziły wszystkich w dobry nastrój i zachęciły do zabawy. Przedszkolaki w barwnych przebraniach brały udział w różnych konkursach, nie zabrakło tańców oraz poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Tego dnia również obchodziliśmy Tłusty Czwartek. Jak co roku, zgodnie z tradycją, wszyscy z ochotą smakowali pyszne pączki. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.
Wyniki konkursu fotograficznego #ZOSTAŃ W DOMU #CZYTAJ KSIĄŻKI
11.02.20215Miejsce I
Jakub Szulc kl. 4a
Marta Mikos kl. 8b
Miejsce II
Igor Śląski kl. 2a
Julia Skandy kl. 6c
Miejsce III
Lena Lipińska kl. 4b
Mateusz Czyżowicz kl. 6d
Laureatów zapraszamy do biblioteki szkonej po odbiór nagrody.
„Zima lubi dzieci najbardziej na świecie….”
05.02.2021Zima to ulubiona pora roku najmłodszych. Nasi uczniowie, którzy z utęsknieniem czekali na pierwszy śnieg, z ogromną radością korzystają z okazji do wspólnych zabaw na śniegu i lodzie. Śnieżna i słoneczna aura, zachęca do białego szaleństwa, rzucania śnieżkami czy lepienia bałwana.
Zima jest super!
WYNIKI KONKURSÓW ŚWIĄTECZNYCH NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ
26.01.2021GRUPA O
I miejsce – Emilia Klaka
II miejsce – Wiktoria Orlik
III miejsce – Julia Rak
GRUPA I-III klasy
I miejsce – Emilia Klonek
II miejsce – Hubert Wycisk
III miejsce – Filip Osadnik
GRUPA IV-VIII klasy
I miejsce – Amelia Bem
II miejsce – Nico Cuber
III miejsce – Emilia Awramienko i Szymon Wilczek
Laureatów zapraszamy do szkoły po odbiór nagród – sala nr 11
KONKURS FOTOGRAFICZNY
25.01.2021Uwaga! Konkurs fotograficzny został przedłużony do 31 stycznia 2021 roku. Nagrody czekają!
Szanowni Państwo,
17.01.2021dyrektor SP nr 2 informuję, iż decyzją Rządu, od poniedziałku 18 stycznia 2021 roku, uczniowie klas 1-3 wracaja do nauki stacjonarnej w szkole, z zachowaniem reżimu sanitarnego (dystans, maseczki, dezynfekcja).
Szczegółowe zasady organizacji pracy szkoły zostaną Państwu przekazane przez dziennik elektroniczny.
Projekt
29.12.2020NA EDUKACYJNYM SZLAKU – PROGRAMY WSPIERANIA UCZNIÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. IRENY SENDLER W TOSZKU ORAZ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. GUSTAWA MORCINKA W TOSZKU
Wydatki projektu wyniosły: 388.055,00 zł, z czego płatność ze środków europejskich wyniosła 329.846,75 zł, dotacja celowa z budżetu krajowego 19.402,75 zł i wkład własny gminy w wysokości: 38.805,50 zł. Termin trwania projektu to: 01.01.2019 – 30.06.2020, wydłużony z powodu pandemii do 30.11.2020.
Projekt zakładał prowadzenie dodatkowych zajęć dla uczniów z dwóch szkół wg potrzeb ujętych
w diagnozie przeprowadzonej przed złożeniem projektu. Dla Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku były to:- zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z matematyki, języka angielskiego i niemieckiego,
- koła zainteresowań: Entuzjaści matematyki, English is fun,
- zajęcia specjalistyczne: korekcyjno – kompensacyjne,
- warsztaty psychoedukacyjne – radzenia sobie ze stresem i z emocjami,
- zajęcia psychoedukacyjne rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne,
- zajęcia specjalistyczne ukierunkowane na korygowanie wad postawy,
- zajęcia terapeutyczne (indywidualne) z wykorzystaniem metody EEG Biofeedback,
- terapia logopedyczna,
- koła rozwijające uzdolnienia z matematyki, języka angielskiego i niemieckiego.
W przypadku Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku prowadzone były zajęcia:
- zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z matematyki, języka angielskiego i niemieckiego,
- koła zainteresowań: Klub naukowca, Entuzjaści matematyki, English is fun, koło
j. niemieckiego, koło komputerowe, Z fizyką za pan brat,
- zajęcia specjalistyczne: korekcyjno – kompensacyjne, terapia logopedii, arteterapia,
- zajęcia specjalistyczne ukierunkowane na korygowanie wad postawy,
- terapia logopedyczna,
- koła rozwijające uzdolnienia z matematyki, języka angielskiego i niemieckiego.
Dodatkowo zorganizowano wycieczki do Ogrodu Botanicznego w Zabrzu i do Ogrodu Doświadczeń im. Lema w Krakowie. Wzięły w nich udział dzieci z dwóch placówek.
Zorganizowano szkolenia dla nauczycieli trzy dla SP nr 1 i dwa dla SP nr 2.
Zakupiono pomoce dydaktyczne do prowadzenia wskazanych wyżej zajęć, tablice panoramiczne multimedialne, laptopy, projektor multimedialny, tablety, programy komputerowe do prowadzenia warsztatów psychoedukacyjnych, zestaw do EEG Biofeedback. Wnioskodawcą projektu była gmina Toszek, a realizatorem Centrum Usług Wspólnych Gminy Toszek.
I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem
23.12.2020Nasza szkoła kolejny raz zorganizowała akcję charytatywną pt.: „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele aktywnie włączyli się w zbiórkę żywności, środków czystości oraz artykułów szkolnych. Wszystkie dary zostały przekazane dla rodzin z gminy Toszek, którym chcieliśmy udzielić wsparcia i w okresie przedświątecznym sprawić trochę radości. Dziękujemy całej lokalnej społeczności za ogromne zaangażowanie i okazane serce.
Kalendarz w każdej klasie
23.12.2020Miło nam poinformować, że zakończyliśmy kolejną akcję charytatywną „Kalendarz w każdej klasie”. Wspólnie wsparliśmy Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach poprzez rozprowadzenie 20 kalendarzy. Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej i życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.
POCZTA ŚWIĄTECZNA KLASY 3A
18.12.20203Z powodu panującej epidemii Święty Mikołaj nie mógł, jak to co roku czynił, odwiedzić dzieci w szkole. Nie byłby jednak sobą, gdyby nie wymyślił innego sposobu kontaktu z dziećmi. I tak, jak to robi aktualnie większość z nas, połączył się z dzieciakami klasy 3a online przekazując życzenia i pozdrowienia.
Poprosił też o to, by tęskniące za sobą dzieci, uszczęśliwiły siebie nawzajem poprzez wykonanie własnoręcznie kartek świątecznych. Pani wychowawczyni zrobiła losowanie, a uczniowie przyszli do szkoły, by, do specjalnie przygotowanej poczty świątecznej, wrzucić kartki z życzeniami dla wylosowanej osoby.
Wszyscy obdarowujący i obdarowani byli bardzo szczęśliwi, że mogli uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.
Uczniowie klas czwartych życzą wszystkim Wesołych Świąt
15.12.2020Uczniowie klas czwartych na zdalnych lekcjach informatyki nie próżnują. Tym razem wykonali w programie Paint kartki świąteczne. Tą drogą pragną złożyć wszystkim uczniom i nauczycielom świąteczne życzenia.
11
Konkurs z angielskiego
09.12.2020Zaprojektuj kartkę świąteczną: kategoria I: klasy 0-3 - technika dowolna, format - pocztówkowy
Zaprojektuj kartkę świąteczną i zapisz życzenia świąteczne w j. ang: kategoria II: klasy 4-8 - technika dowolna, format pocztówkowy, KRÓTKI tekst w j. ang. - max. 4 wersy
Test online - Christmas in Great Britain and the USA - klasy 4-8Prace plastyczne proszę dostarczyć do szkoły lub wysłać zdjęcie do 22 grudnia - na Teamsie lub edzienniku do p. Rychalskiej.
Test: zgłosić chęć udziału do 20 grudnia do p. Rychalskiej, link do testu zostanie wysłany zgłoszonym osobom. Termin testu: 22 grudnia, godz. 15.00 - 15.45Ogłoszenie laureatów po 20 stycznia 2021r.
Wizyta Świętego Mikołaja w przedszkolu
08.12.2020Na wizytę Świętego Mikołaja dzieci czekały przez cały rok. Kiedy nadszedł ten wyjątkowy dzień to od samego rana podekscytowane wyczekiwały Świętego. Wpatrywały się w drzwi, nasłuchiwały odgłosów dzwoneczków. Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej, w tym roku Mikołaj również nie zawiódł. 7 grudnia z workiem pełnym prezentów odwiedził dzieci z oddziałów przedszkolnych, z grup „Kotki”, „Promyczki”, „Sówki”.
Oprócz prac plastycznych, na których oczywiście królował Mikołaj, dzieci przygotowały także piosenki, wierszyki oraz laurki dla wyjątkowego gościa. Mikołaj zasłużenie wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent.
Dzieci bardzo długo będą wspominać to spotkanie, któremu towarzyszyło mnóstwo emocji. Dziękujemy Święty Mikołaju i zapraszamy za rok.
MIKOŁAJKI
07.12.20201Pomimo braku białego puchu i nieobecności naszych uczniów w szkole Święty Mikołaj nie zapomniał o naszych najmłodszych. Niewątpliwie ten długo wyczekiwany gość, miał w tym roku utrudnione zadanie, ale zrobił wszystko co w jego mocy, aby prezenty dotarły do adresatów. Na twarzach dzieci widać było uśmiech i zadowolenie, co pozwala sądzić, że tegoroczne mikołajki były jak zawsze udane. Dziękujemy Święty Mikołaju!
DZIEŃ GÓRNIKA
05.12.202013Jak na prawdziwych Ślązaków przystało i w tym roku nie zapomnieliśmy, aby 4 grudnia uczcić Święto Górników zwane potocznie Barbórką. Wielu uczniów naszej szkoły wywodzi się z rodzin górniczych, dlatego doskonale znają i doceniają trud pracy pod ziemią. Nauka zdalna uniemożliwiła nam bezpośrednie spotkanie z przedstawicielami braci górniczej, ale mimo to dzieci podczas lekcji mogły wykazać się wiedzą na temat ciężkiej i odpowiedzialnej pracy w kopalni. Przez moment nasi najmłodsi mogli nawet poczuć się jak prawdziwi górnicy, kiedy prezentowali się w samodzielnie wykonanych czapkach czako.
Z okazji obchodzonego w tym miesiącu Dnia Górnika życzymy wszystkim górnikom dużo zdrowia, szczęścia oraz tyle samo wyjazdów na powierzchnię co zjazdów pod ziemię o własnych siłach!
Andrzejki w klasach 1-3
05.12.20201Jak co roku, ostatniego dnia listopada nadchodzi magiczna i jedyna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów… oraz wróżb. To noc andrzejkowa, która jest wspaniałą okazją do zabawy.
Mimo nauczania zdalnego wychowawcy klas 1-3 podczas zajęć przygotowali dla uczniów nie tylko andrzejkowe wróżby ale i zakodowane zadania. Uczniowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, podróż, czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią i zabawą, dlatego nie należy w nią wierzyć.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem
03.12.2020Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.
Od lat z tej okazji staramy się pomagać potrzebującym.
W TYM ROKU NAJBARDZIEJ POTRZEBNE SĄ:
Żywność trwała:
herbata, kawa, kakao, ryż, kasza, makaron, cukier, mąka, olej, dżem, budynie, słodycze, konserwy mięsne, konserwy rybne itp.
Środki czystości:
proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon, pasta do zębów, mydło, pościel, ręczniki itp.
Inne:
kolorowanki, książki dla dzieci, kredki, mazaki, farbki, plastelina, papier kolorowy itp.
Dary można przekazywać do 17 grudnia (czwartek) od poniedziałku do piątku,
w przedsionku przy wejściu głównym do szkoły. Prosimy, aby dary przekazywane były w workach foliowych.
Mamy nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach wesprzecie Państwo naszą inicjatywę.
Wirtualny kiermasz książki
02.12.2020Serdecznie zachęcamy do skorzystania z wirtualnego kiermaszu książek organizowanego przez wydawnictwo, z którym szkoła od lat współpracuje przy organizacji corocznych kiermaszy w bibliotece szkolnej, zakupie książek do biblioteki szkolnej oraz nagród książkowych dla uczniów.
Każde zamówienie to dodatkowe rabaty na książki, które będą się naliczały bibliotece szkolnej. Wystarczy podczas zamawiania podać kod szkoły.
Kod szkoły do wpisania : G.GLI.TOSZE.S
Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie oraz stronie wydawnictwa
https://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/
Gorąco zapraszamy do udziału w akcji!!!
Żadnych minusów, same plusy!
Państwo macie prezent dla kogoś bliskiego, a my gratisy na książki dla biblioteki!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASACH I-III
26.11.2020Pomimo, że edukacja naszych uczniów odbywa się obecnie zdalnie, to nie znaczy, że nie pamiętamy o uczczeniu tak ważnego wydarzenia w życiu każdego dziecka, jakim jest niewątpliwie Święto Pluszowego Misia. Zarówno nasi najmłodsi, jak i nauczyciele zrobili wszystko, aby ten dzień, jak co roku był pełen misiowych atrakcji i niespodzianek. Nie zabrakło więc powrotu do historii pluszowego misia, misiowych teleturniejów, zagadek i zabaw. Na zakończenie wspólnego świętowania dzieci wykonały pomysłowe prace plastyczne oczywiście o tematyce misiowej. Nasza obszerna fotogaleria nie pozostawia wątpliwości, że moda na misie nie przemija bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
15
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
26.11.2020125 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. To właśnie tego dnia przypadała rocznica powstania tej maskotki. Choć przedszkolaki nie mogły przynieść swoich ukochanych pluszaków do przedszkola, nie przeszkodziło im to w dobrej zabawie. Na zajęciach dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, a także bohaterów literackich oraz filmów animowanych. Rozwiązywały różne zadania, układały puzzle z misiami, wspólnie śpiewały misiowe piosenki. Przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowych, wykonały różnorodne prace plastyczne z wizerunkiem misia. Na pamiątkę obchodów święta dzieci otrzymały medale „Przyjaciela Pluszowego Misia”.
Pluszowy miś, mimo upływającego czasu oraz pojawiających się coraz nowocześniejszych zabawek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.
Zachęcamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji pt.: Niepodległa do Hymnu 2020
10.11.2020Mimo trudnej sytuacji epidemicznej w Polsce, nie wolno nam zapomnieć o naszej historii i chociaż w ten sposób uczcijmy polską tradycję. Zapraszamy do włączenia się do akcji!
https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-do-hymnu-2020-dolacz-do-akcji/
A tak było rok temu ...
DYŻUR PEDAGOGA SZKOLNEGO
10.11.2020Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie!
W razie pytań i potrzeby konsultacji, zapraszam do kontaktu z pedagogiem szkolnym poprzez dziennik elektroniczny lub poprzez adres mailowy: pedagog@sptoszek.pl . Ustalimy dogodny termin i formę kontaktu (istnieje także możliwość kontaktu telefonicznego lub umówienia się na spotkanie w szkole). Godziny pracy pedagoga szkolnego:
w szkole:
Poniedziałek 08:00 - 10:00
12:20 - 14:20
zdalnie:
Wtorek 10:20 – 14:20Środa 08:00 – 10:00
12:30 – 16:00Czwartek 10:20 – 14:20
Piątek 08:00 – 12:30
POGOTOWIE DO SPRAW POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ
10.11.2020W okresie nauki zdalnej kontakt z:
- pedagogiem szkolnym
- logopedami
- nauczycielami rewalidacji, socjoterapii
- doradcą zawodowym
możliwy jest poprzez dziennik elektroniczny oraz platformę Microsoft Teams.Wyżej wymienieni specjaliści pracują zdalnie, prowadzą zajęcia, konsultacje , udzielają porad i informacji.
POMAGAMY CHORYM NA COVID - 19
08.11.2020Szpital Powiatowy w Pyskowicach uruchomił oddział dla pacjentów chorujących na covid-19. Hospitalizacja każdego z chorych wiąże się z kwarantanną rodziny. Przebywając na oddziale potrzebują oni bieżącego zaopatrzenia w artykuły codziennego użytku:
- ręczniki (frotte i papierowe)
- szampony i żele pod prysznic
- gumowe klapki (łatwe w dezynfekcji)
- woda butelkowana do picia
Do najbardziej potrzebnych artykułów, na które istnieje obecnie największe zapotrzebowanie, należą też urządzenie medyczne:
- pulsoksymetr do badania nasycenia krwi tlenem (cena ok. 50,00)
- termometr bezdotykowy (cena: 70,00).
Prosimy mieszkańców naszej gminy o wsparcie pacjentów przebywających na oddziale covidowym w szpitalu w Pyskowicach! Artykuły i urządzenia można przekazywać od najbliższego poniedziałku 9 listopada (poniedziałek-piątek), w przedsionku przy wejściu głównym do szkół:
- Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Dworcowej (w godz. 8:00-14:00)
- Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Wilkowickiej (w godz. 12:00-15:00).
Jeśli ktoś chciałby oddać dary w innych godzinach albo chciałby, aby artykuły lub urządzenia odebrać bezpośrednio z konkretnego miejsca, prosimy o kontakt zrp@toszek.pl lub tel. 516-245-237. Prosimy, aby dary przekazywane były w workach foliowych.
Zadbamy o to, aby przekazane artykuły lub urządzenia bez zbędnej zwłoki trafiły do potrzebujących chorych. Spodziewamy się, że akcja będzie miała charakter długofalowy - może się okazać, że wspieranie pacjentów będzie potrzebne przez wiele miesięcy. Tę inicjatywę polecamy gorąco wszystkim, którzy mogą obecnie udzielić potrzebnego wsparcia!
Zdalne nauczanie od 9 do 29 listopada br. dla uczniów klas I - VIII
24.10.2020W naszej szkole, zdalne nauczanie będzie się odbywało za pomocą platformy Microsoft Teams oraz materiałów przekazanych uczniom przez nauczycieli.
Uczniowie klas 1 - 8 będą mieli lekcje zdalne wg dotychczasowego planu lekcji.
Jeśli pojawią się kolejne informację, to zostaną Państwu przekazane przez e-dziennik VULCAN.
PROJEKT EDUKACYJNY
29.09.2020Jaki jest cel projektu i co musimy zrobić?
Celem projektu jest wytypowanie postaci, której życiorys zostałby przedstawiony na przystanku autobusowym obok Szkoły Podstawowej nr 2 im. G. Morcinka w Toszku.
Zadanie uczniów klas 4-8 to przedstawienie kandydatów związanych z historią czy rozwojem miasta. Można wytypować osobę współczesną, urodzoną w XX/XXI wieku, albo postać z dawnych czasów (żyjącą wcześniej niż we wskazanych powyżej stuleciach).
Wraz z podaniem kandydatury danej postaci, uczestnik będzie miał za zadanie napisanie notki biograficznej na jej temat (uzupełnienie karty projektu) lub wykonanie prezentacji multimedialnej o życiu wybranej przez siebie osoby.
Karta projektu dostępna będzie w tradycyjnej, wydrukowanej formie oraz umieszczona na stronie internetowej szkoły (można uzupełnić ją komputerowo). Prezentacje lub uzupełnione komputerowo karty projektu proszę wysłać na adres e-mail: historiatoszka@interia.pl
Uzupełnione ręcznie karty projektu można oddać wychowawcy lub p. Klaudii Janickiej. Zachęcamy do rodzinnej burzy mózgów!
Efekty pracy uczestników projektu zostaną zebrane i podsumowane, a najlepsze prace nagrodzone.
Na przystanku pojawi się życiorys postaci cieszącej się popularnością w naszej szkolnej społeczności.
Czas na wykonanie projektu: do 15 listopada.
Jeden uczestnik może wskazać maksymalnie 3 postaci.
PS Proszę nie pisać o następujących postaciach: J. Chrząszcz, J. F. Lewandowski, I. Sendler.
KONKURS„1000 powodów, by czytać”
30.10.2020Pragniemy poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do konkursu, którego organizatorem jest firma Empik S.A. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej (ilustrującej) hasło „1000 powodów, by czytać”. Celem konkursu jest wyłonienie 10 laureatów – bibliotek szkolnych (po 5 w ramach każdej kategorii konkursowej).
Wystarczy, że zainstalujesz aplikację mobilną Empiku i w dniach 02.11 – 02.12.2020 r. codziennie zagłosujesz na naszą szkołę.
Pomóż naszej szkole wygrać 1000 książek do biblioteki oraz czytniki e-booków od Empik Go!
Wizyta w bibliotece
04.11.202028 października dzieci z grupy starszaków "Sówki" wraz z wychowawczynią mgr A. Mikosz-Królak, wybrały się na wycieczkę do szkolnej biblioteki. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się książkom zgromadzonym na półkach, w szczególności książeczkom poświęconym najmłodszym czytelnikom. Głównym tematem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką. Pani Joanna Wróblewska (bibliotekarka) w bardzo interesujący sposób opowiadała dzieciom o zbiorach zgromadzonych w bibliotece oraz omówiła zasady wypożyczania książek. Przedszkolaki dowiedziały się również, jak właściwie należy dbać o książki. Na zakończenie spotkania dzieci z uwagą wysłuchały przeczytaną przez Panią Wróblewską bajkę - "Franklin i książeczka z biblioteki" i otrzymały drobne upominki. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w bibliotece, ale na pewno nieostatnia ...
„KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE”
24.10.2020Również w bieżącym roku szkolnym chcemy włączyć się, jako społeczność szkolna, w akcję charytatywną na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.
Zachęcamy zespoły klasowe, nauczycieli, pracowników szkoły, jak i rodziców do zakupu kalendarza na rok 2021.
Kalendarze można nabyć za pośrednictwem wychowawcy klasy lub w gabinecie pedagoga. Cena kalendarza: 15 zł.
CodeWeek 10-25 października 2020
11.10.2020Jak co roku szkoła bierze udziału w CodeWeek, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. W tym roku odbędzie się on w dniach 10-25 października. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. To największe programistyczne wydarzeniu w Europie.
Dzień Edukacji Narodowej
20.10.2020Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole wyglądał inaczej niż w poprzednich latach. Nie odbyła się uroczysta akademia jednak uczniowie nie zapomnieli o swoich nauczycielach. Były życzenia, kwiaty i uśmiechy, a uczniowie klas drugich, wędrując szkolnymi korytarzami, wielokrotnie odśpiewali piosenkę, która wprowadziła radosną i odświętną atmosferę w szkole. Uzupełnieniem nietypowych obchodów Dnia Nauczyciela był pokaz prezentacji multimedialnej, zawierającej podziękowania i życzenia dla nauczycieli i pracowników naszej szkoły za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów.
Erasmus Days 2020
18.10.2020Program Erasmus+ corocznie, począwszy od 2017 roku, organizuje 3-dniowe obchody z myślą o byłych, obecnych i przyszłych uczestnikach i realizatorach projektów.
Uczestnicy programu Erasmus+ organizują lokalne wydarzenia by informować o programie Erasmus+ oraz różnorodnych projektach, które on wspiera.
Ze względu na pandemię COVID-19 program #ErasmusDays 2020 obejmie głównie inicjatywy online, w związku z czym zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji przedstawiającej realizację projektu „ Europejski wymiar szkoły poprzez podniesienie kompetencji kadry nauczycielskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku”
który jest współfinansowany z funduszy UE POWER na zasadach Erasmus+ Edukacja Szkolna Akcja KA1.
Dzień Chłopaka w naszej szkole
03.10.2020430 września to w kalendarzu data szczególna – Dzień Chłopaka. Dziewczyny stanęły na wysokości zadania i jak zawsze w wyjątkowy sposób uczciły to święto. Tego dnia nie mogło zabraknąć życzeń, własnoręcznie wykonanych upominków, słodkiego co nieco oraz wspólnych zabaw.
Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia!
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
30.09.202029 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to przypada w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach akcji uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniach online z współczesnymi autorkami książek dla dzieci Joanną Olech oraz Renatą Piątkowską. Pisarki przybliżyły dzieciom tajniki swojej pracy oraz zaprosiły je do świata książek. Ponadto nasi najmłodsi mogli wysłuchać fragmentów książek czytanych przez swoje wychowawczynie. Niewątpliwie „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, gdzie humor, lekkość i mądrość, przeplatają się z wiedzą o świecie i życiu, to świetny sposób na obudzenie w dzieciach pasji czytelniczych.
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W BADMINTONIE
30.09.20204W niedzielę 20 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Mistrzostwach Jaworzna w Badmintonie im. Mirosława Ciołczyka, w których rywalizowało 50 zawodników, w tym z klubów z Jaworzna, Katowic, Częstochowy. Nasi reprezentanci zmagali się w rozgrywkach singlowych i deblowych w różnych kategoriach wiekowych uzyskując wysokie miejsca na podium.
W grze singlowej w swoich kategoriach wiekowych zdobyli:
3 miejsce – Katarzyna Morciniec
2 miejsce – Paweł Witek
2 miejsce – Szymon Osadnik
1 miejsce – Paweł Morciniec
W grze podwójnej w swoich kategoriach wiekowych zdobyli:
2 miejsce - Igor Uryasz i Paweł Morciniec
2 miejsce – Katarzyna Morciniec i Paweł Witek
Serdecznie GRATULUJEMY!
UNIWERSYTET DZIECI
28.09.2020Uczniowie klas pierwszych uczestniczą w tym roku szkolnym w ogólnopolskim projekcie ,,Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?” oraz „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?”, w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, który został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podczas zajęć uczniowie będą mogli rozbudzić swoją ciekawość i pasje. Rozwiązując ciekawe problemy, będą wykorzystywać i poszerzać swoją wiedzę i zainteresowania naukowe. Bawiąc się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzą własne możliwości w różnych działaniach. Bedą wykonywać proste doświadczenia i samodzielnie wyciągać wnioski. W konwencji detektywistycznej poznają tajniki matematyki, przyrody czy informatyki.
Udział w tym nowoczesnym programie edukacyjnym ma wesprzeć uczniów w rozwoju tak istotnych kompetencji, jak: kreatywność, otwartość, myślenie krytyczne i analityczne, innowacyjność, empatia oraz umiejętność pracy projektowej i współpracy.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA ORAZ PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA
22.09.2020720 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem to ustanowiony przez Sejm Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w poniedziałek 21 września od uroczystego Pasowania na przedszkolaka i starszaka przez Panią Dyrektor Agatę Zawadzką. Dzieci z grup „Kotki”, „Sówki” i „Promyczki” odśpiewały „Hymn przedszkolaka”, złożyły przysięgę przedszkolaka oraz otrzymały pamiątkowe medale. Przedszkolaki, po części oficjalnej, trzymając w dłoniach balony przeszły korowodem wokół szkoły, a także uczestniczyły w zabawach na świeżym powietrzu. Następnie wróciliśmy do sal, gdzie na dzieci czekał słodki poczęstunek.
Wszystkim Przedszkolakom życzymy wielu chwil spędzonych na wspaniałej zabawie, cudownych przyjaźni na całe życie, żadnych zmartwień oraz rozwoju na każdej płaszczyźnie życia!
„Zakropkowani”
22.09.2020315 września na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się pogadanka na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Następnie uczniowie klas pierwszych wykonywali kropkowane prace plastyczne.To był niezapomniany dzień!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
16.09.2020515 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, zabawy, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dzieci z grup przedszkolnych naszej szkoły tego dnia uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Motywem przewodnim w tym dniu była kropka. Zajęcia rozpoczęto od zapoznania z genezę tego święta. Dzieci wysłuchały opowiadania Petera Reynoldsa pt. „Kropka”. To historia Vashti, nieśmiałej dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości i to właśnie kropka zmieniła jej świat. Tego dnia dzieci uczestniczyły w wielu zabawach wykorzystujących kropki. Dostrzegały je tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że towarzyszą nam one w naszym codziennym życiu: są na biedronce, w literce "i", zdobią kapelusz muchomora. W tym dniu ubrania dzieci również były wypełnione kolorowymi kropkami. Na zakończenie w każdej grupie powstały fantazyjne prace plastyczne oczywiście z elementem kropki.
Ten dzień uświadomił przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie.
Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema
16.09.202011.09. i 14.09. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Toszku uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema zorganizowanej z projektu pt. " Na edukacyjnym szlaku - program wspierania uczniów w Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Toszku. Podczas zwiedzania uczniowie wzięli udział w eksperymentach z wykorzystaniem urządzeń prezentujących różne zjawiska fizyczne i przyrodnicze. Z tak ciekawej i atrakcyjnej wycieczki wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.
Rozpoczęcie roku szkolnego uczniów klas pierwszych
01.09.202041 września 2020r. o godzinie 9.00 w hali szkoły odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego uczniów klas pierwszych, oczywiście w reżimie sanitarnym. Była to wyjątkowa chwila, gdyż podczas uroczystości w obecności pani dyrektor, rodziców i wychowawców miało miejsce uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia naszej szkoły. Najważniejszym przeżyciem był moment, kiedy pani dyrektor Agata Zawadzka dużym ołówkiem dotykała ramienia każdego dziecka. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i birety. Dodatkową niespodzianką były przygotowane i wręczone dzieciom przez rodziców rogi obfitości. Cieszymy się, że w tym roku szkolnym nasza szkolna rodzina powiększyła się o 27 uczniów.
Akcja informacyjno-- "Koronawirus. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny"
25.08.2020W województwie śląskim ruszyła akcja informacyjno-edukacyjna pt. „Koronawirus. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny”, zainicjowana przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Akcja ma na celu przypomnienie społeczeństwu, jak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa w ograniczaniu rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS- CoV-2. Na potrzeby przedsięwzięcia została opracowana ulotka informacyjna, która oprócz informacji, ma budzić do refleksji na temat wyceny zdrowia własnego i innych. Wręczony „mandat zaufania” ma przypominać o obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach użyteczności publicznej, zachowaniu odległości od innych osób min. 1,5 m oraz prawidłowej higienie rąk. Akcja będzie realizowana na terenie całego województwa śląskiego przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Informacja
20.08.2020Spotkania informacyjne dla Rodziców, których dzieci w roku szkolnym 2020/2021 będą uczęszczały do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 2 im. G. Morcinka w Toszku odbędą się :
dnia 27.08.2020r. (czwartek)
godz. 16.00 s.5 (świetlica szk.) - gr. starszaków (5- i 6-latki)
- mgr Anna Mikosz-Królak
godz. 17.00 s.5 (świetlica szk.) - gr. maluchów (3- latki) -
mgr Monika Gruszka
dnia 28.08.2020r. (piątek)
godz. 16.30 s.5 (świetlica szk.) - gr. średniaków (4- i 5-latki)
- mgr Renata Plich-Czerner
W roku szkolnym 2020/2021 dzieci z oddziałów przedszkolnych ze SP nr 2 im. G. Morcinka w Toszku będą korzystały z następujących kart pracy:
Klasa „0” ŚREDNIAKI – dzieci z rocznika 2015r. oraz 2016r.
Pakiet „Entliczek - 4-latki”
wydawnictwo NOWA ERA
Klasa „0” STARSZAKI – dzieci z rocznika
2014r. i rocznika 2015r.
Pakiet „Dzieciaki w akcji - 6-latki”
wydawnictwo NOWA ERA
RODZICE WE WŁASNYM ZAKRESIE ZAKUPUJĄ
KARTY PRACY
DLA SWOICH DZIECI.
Listy z podziałem na grupy znajdują się w sekretariacie.
Konkurs
05.08.2020Zachęcamy uczniów szkoły w wieku 11-14 lat, których przynajmniej jeden rodzic/opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników do udziału w Konkursie dla dzieci na rymowankę o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
20 autorów najlepszych rymowanek zostanie uhonorowanych nagrodami rzeczowymi o wartości ok. 300 zł. Prace konkursowe należy przesłać na adres rymowanka@krus.gov.pl w terminie do 30 sierpnia 2020 r.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej krus.gov.pl
Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2020-2021
30.07.2020Szanowni Rodzice!
Podręczniki do religii dla klas 1- 8 oraz języka mniejszości narodowej - niemiecki dla klas 1 - 6 nie podlegają dotacji (kupują rodzice).
Pozostałe podręczniki zakupuje szkoła.
DYŻUR WAKACYJNY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
04.08.2020Szanowni Państwo! W okresie wakacyjnym od 17.08.2020 r. do 31.08.2020 r. zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza z dnia 11 grudnia 2019 r. organizowany jest w naszej placówce dyżur wakacyjny dla dzieci rodziców pracujących niemogących zapewnić im opieki. Zgłoszenia dziecka dokonuje rodzic w sekretariacie szkoły, składając kartę zgłoszenia w ścisłym terminie od 22.06.2020 r. do 30.06.2020 r. Przyjęcie dziecka będzie realizowane do wyczerpania miejsc w placówce.
Dokumenty do pobrania:
Wytyczne GIS, MZ i MEN
17.05.2020
Wielka Liga Czytelników
26.05.2020„Wielka Liga Czytelników to setki tysięcy przeczytanych książek i łącznie kilkadziesiąt tysięcy uczestników w całej Polsce. To największy konkurs czytelniczy dla dzieci i młodzieży. To także ogólnopolska akcja czytania książek, w której wspólna przygoda z bohaterami literackimi, nie kończy się tuż po ostatniej stronie.” Tak o konkursie piszą sami organizatorzy. Mimo trudnej sytuacji i zamkniętych szkól postanowili kontynuować akcję i przeprowadzić test finałowy, czyli Mistrzostwa Powiatu.
W związku z tym, w dniu 11 maja 2020 r., w warunkach pracy zdalnej, dziesięcioro uczestników z naszej szkoły (Lena Lipińska, Filip Osadnik, Paweł Morciniec, Julian Gabryś, Emilia Żak, Kinga Godula, Florian Kusz, Justyna Mikosz, Marta Mikos i Karol Czerner), którzy ukończyli pierwszy etap konkursu, uczestniczyło w Mistrzostwach Szkoły, zmagając się z testem kwalifikacyjnym. Uczniowie musieli wykazać się niebywałą wprost znajomością najdrobniejszych szczegółów książek: "Nowe przygody skarpetek ( jeszcze bardziej niesamowite)" Justyny Bednarek (klasy 1-4) i "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" Hanny Ożogowskiej (klasy 5-8).
Wszyscy uczestnicy świetnie sobie poradzili z trudnymi testami. Najwięcej punktów zdobyli:
-
w kategorii klas 1-4: Lena Lipińska, Julian Gabryś i Paweł Morciniec,
-
w kategorii las 5-8: Justyna Mikosz, Florian Kusz i Karl Czerner.
Uczniowie ci, będą reprezentować nasza szkołę w trzecim etapie konkursu – Mistrzostwach Powiatu w dnu 28 maja 2020 r.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a za finalistów trzymamy mocno kciuki!
-
REKRUTACJA DO KLAS PIERWSZYCH
13.05.202018 maja 2020 r. komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do klas pierwszych w naszej szkole. Listy dostępne będą w sekretariacie oraz na drzwiach wejściowych do szkoły.
W terminie od 18 do 22 maja 2020 r. rodzice dzieci zakwalifikowanych składają pisemne oświadczenie potwierdzające wolę uczęszczania dziecka do klasy pierwszej w naszej szkole.
26 maja 2020 r. komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do klas pierwszych w naszej szkole.
REKRUTACJA DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
05.05.20208 maja 2020 r. komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych w naszej szkole. Listy dostępne będą w sekretariacie oraz na drzwiach wejściowych do szkoły.
W terminie od 11 do 14 maja 2020 r. rodzice dzieci zakwalifikowanych składają pisemne oświadczenie potwierdzające wolę uczęszczania dziecka do oddziału przedszkolnego w naszej szkole.
15 maja 2020 r. komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do oddziałów przedszkolnych w naszej szkole.
REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/2021
13.02.2020Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku wznawia rekrutację do klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2020/2021.
Zarządzenia Burmistrza Toszka z dnia 21.04.2020 r.
Dokumenty do oddziałów przedszkolnych
Dokumenty do klasy I
Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach od 9 do 14 kwietnia 2020 r.
06.04.2020Od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów. Informacja na ten temat została opublikowana na stronie MEN www.gov.pl.
Lekcje na odległość prowadzone są według określonych zasad do 26 kwietnia 2020 r. Po świętach wracamy do zdalnego nauczania od 15.04.2020 r.
Ważne! Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego. Więcej informacji na stronie:www.zus.pl
Źródło:www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc-przedluzone-do-26-kwietnia
REKRUTACJA DO KLAS 1
23.03.2020Komisja rekrutacyjna po weryfikacji dokumentów ustaliła, że wszystkie wnioski o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku spełniają warunki formalne i zakwalifikowała wszystkich kandydatów do klas pierwszych, których zgłoszenia zostały złożone w sekretariacie szkoły.
O terminie potwierdzenia przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia oraz terminie kolejnych etapów rekrutacji powiadomimy po wznowieniu działalności placówek w pełnym zakresie.
Informacja
12.03.2020W związku z zaistniałą sytuacją zaplanowane w najbliższym czasie wydarzenia szkolne (konkurs wiosenno – wielkanocny, kiermasz, loteria fantowa) zostają przesunięte na termin późniejszy, o którym Państwa poinformujemy.
Informacja
06.09.2019Od marca cena obiadu wynosi 3,52 zł.
Prosimy o terminowe wpłaty do dnia 15 marca 2020 r.
Szkoła Pamięta
11.03.2020Wzięliśmy udział w akcji organizowanej przez MEN Szkoła Pamięta. Z tej okazji uczniowie przygotowali wystawę plakatów poświęconych temu wydarzeniu, która jest udostępniona w holu szkoły. Poza tym uczniowie starszych klas mieli pogadanki na temat polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.
3
Matematyczne potyczki z tabliczką mnożenia
10.03.2020Znajomość tabliczki mnożenia jest jedną z najważniejszych umiejętności, którą nabywamy już na początku przygody z edukacją. W tym miesiącu klasy trzecie szlifują technikę mnożenia. Korzystając z gier planszowych, łamigłówek oraz gier interaktywnych mnożenie staje się przyjemnością.
2Chcemy zarażać innych dobrą zabawą, dlatego dzielimy się ciekawymi linkami.
https://tikowybelfer.blogspot.com/2016/05/tabliczka-mnozenia.html
https://tikowybelfer.blogspot.com/2018/07/jak-pomoc-dziecku-opanowac-tabliczke.html
Tak ćwiczą uczniowie klasy 3b.
GMINNE ZAWODY W PIŁCE SIATKOWEJ
02.03.202017 oraz 18 lutego 2020 r. w Kotulinie odbyły się MISTRZOSTWA GMINY W PIŁCE SIATKOWEJ dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwszego dnia odbyły się rozgrywki dla uczniów klas 6 i młodszych.
3Uczniowie naszej szkoły w wyniku rywalizacji zajęli:
I miejsce dziewczęta, które będą reprezentowali gminę Toszek podczas zawodów powiatowych w Pyskowicach w marcu 2020r. - skład drużyny: K.Bytomski, W.Bem, A.Golisz, A.Guzdek, A.Hynowska, O.Hynowska, E.Jachimczuk, Z.Rams, J.Skandy, J.Wypich.
II miejsce chłopcy - skład drużyny: N.Cuber, W.Czapla, K.Kopel, M.Kopytko, F.Kusz, N.Mendla, W.Pondo, Ł.Popek, K.Wierzbicki, F.Wycisk.
Drugiego dnia rywalizowali uczniowie klas 7 i 8. Drużyna dziewcząt z naszej szkoły zdobyła
IV miejsce - w składzie: E.Awramienko, S.Jensz, D.Klak, M.Kowalewska, W.Maicher, M.Mikos, K.Morciniec, W.Ziob, natomiast drużyna chłopców,
III miejsce - w składzie: D.Baranek, T.Bieniek, D.Bytomski, G.Bytomski, M.Dworczyk, M.Jendrysik, M.Klonek, O.Mysza, P.Witek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Bal karnawałowy
24.02.202014 lutego było w naszej szkole kolorowo i bajecznie – tego dnia odbył się bal karnawałowy. Na ten radosny dzień przedszkolaki i uczniowie czekali z niecierpliwością już od wielu dni. Tym bardziej, że miał to być bal wyjątkowy, z wieloma atrakcjami przygotowanymi przez animatorów z grupy “Perfectto”. Dla najmłodszych był to niezwykły czas, w którym spełniały się marzenia. Dzieci na krótką chwilę mogły wcielić się w swoją ulubioną postać.
8Księżniczki, wróżki, biedronki, aniołki, policjanci, rycerze, strażacy, piraci – wszyscy świetnie się bawili. Animatorki nawiązały świetny kontakt z dziećmi i niemalże wszystkich uczestników balu skutecznie zachęciły do wspólnej zabawy. Przy skocznych rytmach dzieci wesoło tańczyły, ucząc się prostych układów tanecznych. Nie zabrakło też atrakcyjnych konkursów i kreatywnych zabaw ruchowych. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiechy nie znikały z twarzy, a kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci w doskonałych nastrojach opuszczały halę.
Serdecznie dziękujemy animatorom grupy “Perfectto” za profesjonalną organizację zabawy. Dziękujemy również pani Katarzynie Jendrysik, rodzicom oraz wszystkim sympatykom szkoły, którzy zaangażowali się w zbieranie głosów w konkursie, dzięki któremu mógł odbyć się bal.
Akademia Bezpiecznego Puchatka
09.02.2020W I semestrze roku szkolnego 2019/20 pierwszoklasiści dołączyli do XI edycji ogólnopolskiego programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Celem akcji była edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci oraz wspieranie ich rozwoju. Program zwracał uwagę na potencjalne zagrożenia i uświadamiał uczniom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, w szkole, na ulicy, w czasie zabawy, a także w Internecie. W ramach programu najmłodsi uczniowie naszej szkoły zdobyli wiedzę o przepisach ruchu drogowego, ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym oraz poznali sposoby unikania i prawidłowego reagowania na szeroko rozumiane zagrożenia. Po zrealizowaniu cyklu zajęć każde dziecko rozwiązało Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Była to okazja nie tylko do sprawdzenia, ale też utrwalenia zdobytej wiedzy. Po pozytywnym zaliczeniu testu uczestnicy otrzymali dyplom, a nasza szkoła zdobyła certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.
Zbieraj z klasą
06.02.2020Szanowni Państwo,
Drodzy uczniowie,
nasza szkoła przystąpiła do ogólnokrajowego projektu zbiórki baterii i sprzętu elektrycznego i elektronicznego w placówkach oświatowych „Zbieraj z klasą”. Od dziś można do szkoły przynosić zużyte baterie oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny. Z pewnością zauważyliście już specjalne skrzynki na baterie, które pojawiły się w naszej szkole.
Co zbieramy?
Baterie - zużyte baterie i akumulatory przenośne. Baterie i akumulatory, które są przeznaczone do używania w telefonach przenośnych, komputerach przenośnych, elektronarzędziach bezprzewodowych, zabawkach i sprzęcie gospodarstwa domowego, mogą być bez trudności przenoszone.
ZSEIE – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych np. lodówka, pralka, TV/monitor, LCD, komputer, odkurzacz, toster, waga, klawiatura, drukarka, telefon, kamera, odbiornik radiowy, wiertaka, gra video, suszarka, młynek do kawy, mikrofalówka, zabawka elektryczna. Sprzęt kompletny, nie zdemontowany.
1 kilogram oddanych baterii oznacza 1 punkt dla naszej szkoły. 1 kilogram oddanego sprzętu oznacza 0,5 punktu. Zgromadzone punkty będziemy mogli wymieniać na nagrody, m.in. bony do empiku.
Zachęcamy do wspólnego zbierania!
Wszelkie pytania możan kierować do koordynatora projektu – Pani Aleksandry Kupczyk.
V edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”
04.02.2020Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.
Nasza szkoła po raz kolejny zgłosiła swój udział w konkursie.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w bibliotece szkolnej u pani Joanny Wróblewskiej – szkolnego koordynatora konkursu
W bibliotece otrzymacie wszelkie niezbędne wyjaśnienia, listę książek konkursowych a także możecie wypożyczyć książki konkursowe.
Nie czekaj ! Zgłoś się jak najszybciej!
Zdobywaj sprawności czytelnicze, awansuj do kolejnych etapów, wygrywaj nagrody!
“Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”
04.02.2020Dnia 28 stycznia 2020 r. naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Urzędu Komunikacji Elektronicznej z kampanią edukacyjną „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”.
Celem kampanii jest promocja bezpieczeństwa dzieci jako uczestników rynku telekomunikacyjnego oraz podnoszenie świadomości, że Internet to nie tylko źródło wiedzy czy zabawy, ale również źródło pułapek oraz niebezpieczeństw.
Podczas warsztatów uczniowie dyskutowali o tym jak bezpiecznie poruszać się w sieci i korzystać z urządzeń telekomunikacyjnych. Uczyli się również, czym jest wirus komputerowy, hejt, jak radzić sobie z agresją w sieci, chronić dane oraz uniknąć wysokich rachunków. Został pokazany film animowany o chłopcu, który spotkał się z wyżej wymienionymi sytuacjami.
Tematyka warsztatów, pokazana w bardzo przystępny i poparty przykładami sposób, spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów, którzy zadawali wiele konkretnych pytań. Każdy z uczestników otrzymał dyplom, a także materiały informacyjne i krzyżówkę, młodsi uczniowie dostali puzzle, a starsi karty do gry.
Mamy nadzieję, że akcja przyniesie zamierzony efekt, a zdobyta wiedza pozwoli uniknąć w przyszłości przykrych sytuacji.
Czytanie Jest Trendy
24.12.2019„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
W czwartek, 19 grudnia 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyła się niezwykła sesja fotograficzna. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ze swoją ulubioną książką, przebrani za jedną z postaci. Na wszystkich kreatywnych i odważnych czekała w bibliotece tzw. „ścianka” oraz pani Katarzyna Jendrysik z aparatem fotograficznym.
Jury wybrało czterech uczniów, którzy najlepiej wcielili się w postać książkową: Pawła Gregarka, Emilię Wypych, Agatę Mizerę, Lenę Lipińską A w kogo się wcielili? Odgadnijcie sami…
9
I Szkolny Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania
24.12.2019Dnia 9 grudnia 2019r. odbył się I SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA dla klas 1 – 3. Uczniowie biorący w nim udział mieli za zadanie nauczyć się pięknie czytać wybraną przez siebie książkę z serii „Czytam Sobie”; Klasy pierwsze – Czytam sobie Poziom 2, Klasy drugie i trzecie – Czytam sobie Poziom 3.
Troje najlepszych uczniów, wyłonionych podczas etapu szkolnego, walczyło 12 grudnia 2019 r. w czytelni biblioteki zamkowej o tytuł Mistrza i Wicemistrza Pięknego Czytania w konkursie międzyszkolnym, prezentując swoje umiejętności na podstawie losowo wybranego fragmentu książki.
Tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobyła Ania Labus z klasy 3a. Tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania zdobyli ex aeqou Lena Lipińska z klasy 3b oraz Piotr Wycisk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. I. Sendler. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim biorącym udział w konkursie. Dziękujemy za piękne czytanie!
A wszystkich uczniów zapraszamy po książki z serii Czytam sobie do biblioteki szkolnej. To seria napisana przez wybitnych polskich autorów. Świetne wciągające historie i duża czcionka zachęcają do czytania!
14
Kalendarz w każdej klasie
10.01.2020Kolejny raz wzięliśmy udział w akcji sprzedaży kalendarzy „Kalendarz w każdej klasie” na rzecz Hospicjum w Gliwicach.
15.12. 2019 r. Akcja zbierania darów.
23.12.2019Stowarzyszenie Podaruj serce jest organizacją pozarządową, która działa na terenie gminy od 18 lat.
Głównym celem jest pomoc rzeczowa w przedświątecznym czasie. Głównymi odbiorcami są przede wszystkim dzieci i osoby niepełnosprawne znajdujące się w różnych ośrodkach pomocy społecznej.
Na dzień dzisiejszy stowarzyszenie współpracuje z 11 ośrodkami, są w tym również ośrodki zajmujące się osobami uzależnionymi czy też osobami objętymi opieką postpenitencjarna. Stowarzyszenie również pomaga indywidualnym rodzinom o niskim statusie ekonomicznym. Akcja zbierania darów jest ogromnym przedsięwzięciem dlatego tak bardzo potrzebna jest współpraca z wolontariuszami ze szkół, którzy zbierają dary przy wyznaczonych kościołach.
Następnie dzięki firmie przewozowej dary te są składowane w wyznaczonym miejscu, w którym następuje ich segregacja, a później wydawane są one do wyznaczonych ośrodków. Udział młodzieży w takiej akcji jest ważną lekcją dla nich. Uczą się współdziałania i odpowiedzialności, kształtują postawę empatii wobec potrzebujących.
Dzięki pani Anecie Jachimczuk i Monice Pondo przy współpracy ze stowarzyszeniem 15.12. udało się licznie zaangażować młodzież z naszej szkoły do udziału w tej akcji.
Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu młodzieży. Łącznie z obu szkół było ponad 50 wolontariuszy, którzy spisali się na medal, zarówno pod względem pracy jak i zachowania w trakcie trwania tego corocznego przedsięwzięcia. Dziękujemy.
W oczekiwaniu na święta…
20.12.201920.12.2019 r. w świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klas trzecich, którzy wraz z wychowawcami p. Agatą Kostrzewską i p. Gabrielą Kozub przygotowali piękne przedstawienie jasełkowe. Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki, które wszystkich wprowadziły w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.
22
DYŻUR FERYJNY ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO 20 - 24.01.2020 r.
20.12.2019Szanowni Rodzice
Deklarację feryjną, oświadczenie do odbioru dziecka, oraz Zarządzenie Burmistrza Toszka ws. przerw w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych można znaleźć poniżej, lub w zakładce Dla Rodziców – druki i podania.
Zgłoszenie dziecka dokonujemy w sekretariacie za pomocą karty zgłoszenia w terminie do 9 stycznia 2020 r. - w przypadku ferii zimowych. Przyjęcie dziecka będzie realizowane do wyczerpania miejsc w placówce.
Konkurs „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”
19.12.2019Uczniowie klasy Ia zdobyli wyróżnienie w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego pomysłodawcą i fundatorem nagród jest sieć sklepów „Biedronka”. Celem konkursu było propagowanie systematycznego nawyku czytania książek oraz zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z ochroną środowiska. W ramach konkursu dzieci prowadziły albumy czytelnicze, odwiedziły bibliotekę szkolną i cykliczne poznawały przygody bohaterów książki Renaty Piątkowskiej pt.”Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany. Gang Słodziaków”. Stworzyły z makulatury potężne „Magiczne Drzewo” i wykonały z plastikowych butelek małe Słodziaki. Podsumowaniem podjętych działań był Dzień Głośnego Czytania połączony z ekologicznymi zabawami. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i wyjątkowe nagrody rzeczowe: książki, długopisy i maskotki.
Cieszymy się ogromnie z otrzymanego wyróżnienia, tym bardziej, że do projektu przystąpiło 3480 klas z całej Polski.
Gratulujemy wszystkim pierwszoklasistom!
1
Mikołajkowy Turniej Badmintona w Głubczycach 7 grudnia 2019r.
13.12.2019Kolejny turniej badmintona dzieci, żaków i młodzików młodszych z udziałem uczniów naszej szkoły. W turnieju wzięło udział łącznie ponad 150 zawodników z klubów sportowych z Głubczyc, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla, Domecka, Donaborowa oraz Jeleniej Góry. W kategorii U9 tym razem Toszek reprezentowało trzech uczniów naszej szkoły z klasy 2b, którzy dzielnie walczyli o każdą lotkę i o każdy punkt w grupie 30 zawodników danej kategorii wiekowej. Na tym turnieju tym uzyskali: II miejsce - Paweł Morciniec,V miejsce - Szymon Osadnik, IX miejsce - Igor Uryasz. BRAWO! BRAWO! GRATULUJEMY!!!
2
Spotkanie w Hiszpanii
13.12.2019W dniach 24- 30 listopada 2019 r. reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Toszku: Alicja Guzdek, Klaudia Bytomski, Weronika Sacher, Ryszard Wiśniewski, Martyna Kowalewska i Wojciech Pondo oraz nauczyciele: koordynator projektu Magdalena Rychalska i Renata Swolany wzięli udział w spotkaniu roboczym w Torrent w Hiszpanii. Gościła nas szkoła El Moly. Duże wrażenie wywarli na wszystkich serdeczni ludzie oraz wizyta u burmistrza Torrent, gdzie uczestnicy projektu zostali miło przyjęci i powitani przez władze miasta.
Uczniowie w trakcie wizyty przedstawili prezentacje multimedialne o swoich krajach i szkołach, wraz z nauczycielami uczestniczyli w licznych warsztatach ekologicznych, budowali samochody-zabawki napędzane powietrzem, poznawali odnawialne źródła energii pozyskiwanej ze słońca, zwiedzali gaje pomarańczowe, mandarynkowe, pola ryżowe i park krajobrazowy, uczestniczyli w otwarciu parku oliwnego, brali udział w zajęciach szkolnych i warsztatach kulinarnych. Mieli także możliwość poznania tradycji, zwyczajów, historii oraz kultury regionu Walencji dzięki zakwaterowaniu w rodzinach swoich hiszpańskich kolegów. Nawiązali przyjazne relacje z rówieśnikami, ich rodzicami i nauczycielami.
To był tydzień pełen emocji, niezwykłych wrażeń i nowych doświadczeń, które pozwolą wrócić do realizacji zadań projektowych w szkole ze zdwojoną energią.
18
Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu
12.12.2019Adwent to wspaniały czas by odwiedzić Wiedeń. W mieście odbywa się wiele jarmarków bożonarodzeniowych, tzw. Christkindlmärkte, pachnących m. in. świątecznymi wypiekami, pieczonymi kasztanami i ponczem. Najsłynniejszy jarmark, pełen wiedeńskiego czaru, odbywa się na placu przed Ratuszem. Przyratuszowy park dzięki nastrojowo udekorowanym drzewom staje się idealnym miejscem na spacery.
Tradycją naszej szkoły stały się wycieczki na jarmark bożonarodzeniowy do krajów niemieckojęzycznych. W tym roku odwiedziliśmy właśnie stolicę Austrii – Wiedeń. Mieliśmy okazję przejechać najbardziej reprezentacyjną ulicą Wiednia tzw. Ringstrasse, podziwiać okazałe budowle: Operę Narodową, Parlament, Ratusz, Katedrę św. Szczepana, która dominuje nad miastem i od lat stanowi jego symbol, Dom Hudertwassera oraz Hofburg – dawną zimową rezydencję Habsburgów. Punktem kulminacyjnym był oczywiście jarmark bożonarodzeniowy – a na nim lukrowane jabłka, pachnące goździkami pierniki i piękne ozdoby świąteczne.
11
III Szkolny Konkurs Gwary Śląskiej
09.12.2019Sztrykować, ciarach, szolka – brzmi niezrozumiale? Nie dla uczniów naszej szkoły, którzy próbowali swoich sił w III szkolnym Konkursie Gwary Śląskiej. Uczniowie walczyli o tytuł „Mistrza gwary Śląskiej”. Tłumaczyli słowa i zdania z języka śląskiego na polski i odwrotnie. Laureatem konkursu została uczennica klasy VI d – Anna Golisz. Gratulujemy!!! Konkurs powstał, aby integrować dzieci, kultywować tradycje śląskie, pokazać bogactwo kultury. Przede wszystkim jednak jesteśmy szkołą imienia Gustawa Morcinka, więc chcemy, aby każdy pamiętał o śląskich korzeniach naszego patrona. Nasza gwara, szczególnie tu na Śląsku, jest naszą tożsamością. Warto czytać, ale przede wszystkim mówić w tym niezwykłym języku. Ważne jest dbanie o naszą tradycję.
Mikołajki
08.12.2019W tym roku Mikołaj również przybył do naszych uczniów. Dziękujemy Radzie Rodziców!
1
Świąteczne Kartki Dobroczynne
12.12.2019To kolejna akcja, do której włączyła się nasza szkoła wspierając Stowarzyszenie SURSUM CORDA. Akcja ma na celu sprzedaż kartek świątecznych zamówionych w Stowarzyszeniu, a dochód ze sprzedaży zostanie zainwestowany w pomoc ludziom bardzo jej potrzebującym, chorym i niepełnosprawnym. Cena kartki to 2 złote. Kartki do nabycia u pani Katarzyny Jendrysik.
2
DZIEŃ GÓRNIKA W PRZEDSZKOLU
05.12.2019Jak co roku, 4 grudnia przedszkolaki pamiętały, aby uczcić Dzień Górnika zwany potocznie „Barbórką”. Tego dnia, w galowym stroju na spotkanie z dziećmi przybył pan Piotr Bulla, emerytowany górnik Kopalni Węgla Kamiennego Knurów. Nasz wyjątkowy gość przybliżył naszym najmłodszym ciężką i niebezpieczną pracę w kopalni, omówił elementy stroju górniczego, wyjaśnił ich symbolikę oraz zaznajomił dzieci z górniczymi legendami i opowieściami (w tym z legendą o św. Barbarze). Każdy przedszkolak mógł zobaczyć i dotknąć różnego rodzaju kruszywa wydobywane w kopalni. Na zakończenie spotkania dzieci bardzo serdecznie podziękowały górnikowi za przybycie, śpiewając piosenkę i recytując wierszyk o górnikach oraz wręczając pamiątkowy dyplom i upominek od grupy. To niecodzienne wydarzenie upamiętniło wspólne zdjęcie, na którym każdy przedszkolak prezentował się w samodzielnie wykonanej, odświętnej czapce górnika tzw. czako. Taka wizyta na pewno na długo zapadnie nam w pamięci. A kto wie ilu przedszkolaków zaraziło się pasją do górnictwa? Czas pokaże!
Euroweek 2019
04.12.2019W dniach 24.11. do 28.11.2019 r. uczniowie klas siódmych i szóstej po raz kolejny uczestniczyli w projekcie Euroweek - Szkoła Liderów w Kotlinie Kłodzkiej. Uczniowie spisali się na medal. Potrafili współpracować nie tylko ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim z kolegami i koleżankami z innych szkół. Wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz umiejętnością pracy w grupie, zdolnościami językowymi, muzycznymi, tanecznymi i teatralnymi. Wszystkie zajęcia były prowadzone w języku angielskim przez wolontariuszy z Gwatemali, Indonezji, USA, Wietnamu, Kolumbii i Hondurasu.
Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci...
04.12.2019Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie 25 listopada. W naszej szkole, za sprawą uczniów klas pierwszych, misie miały również święto. Przybyły do szkoły w towarzystwie swoich małych opiekunów. Pluszowe maskotki towarzyszyły dzieciom w czasie lekcji, podczas przerw i wspólnych zabaw.
Z okazji urodzin pluszowego misia pierwszoklasiści uczestniczyli w „maratonie filmowym”, podczas którego zaprezentowano filmy z misiami w rolach głównych. Po projekcji filmów, uczniowie oddali się twórczości plastycznej, wykonując pracę plastyczną na temat „Misie znane i nieznane”. Ponadto dzieci zapoznały się z historią święta, która wiąże się z uratowaniem małego niedźwiadka przez prezydenta USA Teodora Roosvelta oraz poszerzyły wiedzę na temat gatunków niedźwiedzi występujących na świecie.
To święto było także doskonałą okazją do popularyzowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadań autorstwa Nadii Berkane „Misia Marysia”. Jest to cykl książeczek, które trafiły do naszej szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
3
Zabawa andrzejkowa
01.12.201929 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa, którą zorganizował Samorząd Uczniowski. Uczniowie doskonale bawili się w rytmach najnowszych przebojów. Tego dnia nie zabrakło również wróżb i konkursów, które były miłym przerywnikiem w szkolnej zabawie. Jednym z najbardziej obleganych stanowisk okazało się to, przy którym można było poznać imię przyszłej sympatii. Zabawy i śmiechu było wiele, a pełen atrakcji wieczór przebiegł w ciepłej i radosnej atmosferze.
10
Jarmark Świąteczny
01.12.2019W środę 27 listopada odbył się jarmark świąteczny, jak zawsze udany. Dzięki inicjatywie Rady Rodziców i zaangażowaniu całej szkolnej społeczności zapachniało u nas piernikami oraz choinką. Dziękujemy.
Instytut Goethego w Krakowie przeprowadził warsztaty metodyczne w naszej szkole
01.12.2019W piątkowe popołudnie tj. 22.11.2019 odbyło się szkolenie dla germanistów gminy Toszek pt.: „LINGO macht MINT”. Warsztaty były prowadzone w języku niemieckim przez panią Beatę Hadasz, pracownika Goethe Instytutu w Krakowie. Tematem była praca z czasopismem LINGO. Lingo to czasopismo przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów „LINGO macht MINT“ została przedstawiona nowa koncepcja czasopisma. LINGO to źródło wielu pomysłów na lekcje języka niemieckiego, dla których matematyka, informatyka, nauki przyrodnicze i techniczne stanowią punkt wyjściowy do nauki języka niemieckiego.
Wyjazdy na basen czyli w zdrowym ciele, zdrowy duch.
29.11.2019Uczniowie klas drugich i trzecich rozpoczęli naukę pływania na basenie w Szkole Podstawowej w Paczynie. Nauka połączona z zabawą to najlepszy sposób na „złapanie bakcyla” dobrych nawyków zdrowego i aktywnego trybu życia. Poniedziałkowe lekcje na pięknie wyremontowanym basenie dają dzieciom dużo satysfakcji i radości, a dodatkowo pozytywnie motywują na cały tydzień.
Tydzień z Historią w Szkole Podstawowej
26.11.201921 listopada uroczyście zakończyliśmy „Tydzień z Historią” poświęcony w tym roku Powstaniom Śląskim. Na początek program artystyczny zaprezentowała klasa 5c ,po którym zostały wręczone nagrody w konkursie historycznym. Pierwsze miejsce zostało przyznane Emilii Awramienko. Na zakończenie uczniowie naszej szkoły mieli okazje zobaczyć uzbrojenie powstańców i ich ubiór, który został przedstawiony przez grupę rekonstrukcyjną Weteran z Radzionkowa.
27
Zabawa andrzejkowa
25.11.2019Serdecznie zapraszamy naszych uczniów na zabawę andrzejkową, która odbędzie się 29 listopada od godz. 16:00 do godz. 18:00 w naszej szkole. W programie:
- andrzejkowe wróżby
- gry i konkursy
- zabawy taneczne
Bardzo prosimy wszystkich chętnych o pobranie deklaracji u wychowawców. Serdecznie zapraszamy!
(Kostiumy mile widziane)
Kreatywne spotkanie przy maszynie
25.11.2019Już po raz trzeci w klasie 3b odbyły się warsztaty, tym razem „Warsztaty szycia”. 21 listopada maszyny krawieckie poszły w ruch. Uczniowie wraz z mamami i babciami wyczarowały piękne ozdoby świąteczne. Podczas warsztatów szycia dzieci samodzielnie projektowały i poznawały tajniki krawieckie. To była świetna okazja, aby oprócz samej nauki operowania igłą i nitką, dać popis własnej kreatywności. A wszystko to dzięki Pani Anecie Gruszce, która kierowała załogą dzielnych ,,Elfów”. Serdecznie dziękuję Pani Anecie, Rodzicom oraz Babciom za aktywny udział. Zapraszamy do galerii zdjęć.
12
„Bezpieczniki TAURONA– Włącz dla dobra dziecka”
22.11.2019W tym roku szkolnym po raz drugi nasza szkoła dołączyła do programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA– Włącz dla dobra dziecka”. Jest to kampania adresowana dla uczniów szkół podstawowych, której celem jest przekazanie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Program jest realizowany przez spółkę TAURON Dystrybucja S.A. Tym razem w projekcie uczestniczyli uczniowie klasy 6c i 6d. Podczas zajęć dowiedzieli się, co to jest prąd i jak prawidłowo korzystać z urządzeń zasilanych energią elektryczną. Uczniowie zbudowali prosty obwód elektryczny, wykonali eksperymenty związane z elektryzowaniem się ciał oraz sprawdzali w praktyce, które materiały przewodzą prąd, a które są izolatorami. Poprzez udział w grze „Ratownik” uczyli się właściwie reagować w sytuacjach zagrożenia związanych z awariami urządzeń elektrycznych. Atrakcyjnym elementem lekcji były również filmy edukacyjne „Co to jest prąd?” i „Agenci w czerni”. Na zakończenie każdy uczeń biorący udział w zajęciach otrzymał upominek od firmy TAURONA a nasza szkoła została oznaczona na mapie placówek uczestniczących w programie (https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/szkoly).
2
Międzynarodowy Turniej Badmintona „Mini Silesia Cup”
22.11.201916 listopada w Głubczycach odbył się Międzynarodowy Turniej Badmintona „MiniSilesia Cup” Dzieci, Żaków i Młodzików Młodszych. Do rywalizacji w turnieju w kategorii U9, U11 i U13 dziewcząt i chłopców przystąpiło łącznie ponad 150 zawodników z wielu klubów sportowych m.in. z Lublińca, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla, Głubczyc, Częstochowy i wielu innych. W turnieju tym w kategorii U9 wziął również udział uczeń naszej szkoły - Paweł Morciniec (klasa 2b) - zawodnik trenujący badmintona na zajęciach organizowanych przez TPZT oraz na zajęciach SKS odbywających się w naszej szkole. Paweł dzielnie rywalizował w grupie 27 zawodników danej kategorii i uzyskał pucharowe II MIEJSCE!!! GRATULACJE!!!
„Zmisiowane” Przedszkolaki
19.11.2019Akcja „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, to wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie w ramach, którego miłość do czytania przykazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Wzorem poprzednich lat także i w tym roku szkolnym przedszkolaki z grupy „Misie” dołączyły do tego czytelniczego projektu. Tym razem dzieci wraz ze swoją wychowawczynią Anetą Jachimczuk wybrały grupowego misia, któremu nadały imię Lucjan. Projekt zainaugurowało głośne czytanie w przedszkolu, do którego udało nam się zaprosić osoby zaprzyjaźnione z naszym oddziałem przedszkolnym. Wśród gości, którzy odpowiedzieli pozytywnie na nasze zaproszenie znaleźli się m.in.: Pani Agata Zawadzka, Pan Piotr Kunce, Pani Agnieszka Szalińska, Pani Joanna Wróblewska, a także mamy naszych najmłodszych. Każdy z naszych gości za odwiedzenie naszej grupy i poświęcenie nam czasu na to, co lubimy robić najbardziej, otrzymał podziękowanie. Przed naszymi „zmisiowanymi” przedszkolakami kolejny etap projektu „Czytamy w domu”, podczas którego miś Lucjan, wyposażony w dzienniczek będzie wędrował od domu do domu przedszkolaków. Zadaniem dziecka jest zaopiekować się misiem, a zadaniem rodzica jest poczytanie misiowi na dobranoc. Mam nadzieję, że udział w projekcie zaowocuje wyrobieniem właściwych nawyków czytelniczych wśród naszych najmłodszych.
Zaproszenie
17.11.2019Zapraszamy rodziców uczniów naszej szkoły
na spotkania poświęcone tematyce
zapobiegania uzależnieniom dzieci i młodzieży.
Spotkania odbędą się w środę 27. 11.2019 r.:
godz. 16:00 – rodzice uczniów klas I-III
godz. 17:00 – rodzice uczniów klas IV-VII.
Obchody Dnia Świętego Marcina
14.11.2019Obchody Dnia Świętego Marcina, można powiedzieć wpisały się w tradycję naszej szkoły. W dniu 7 listopada 2019 roku uczniowie klas dwujęzycznych mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach, których celem było przybliżenie postaci, jaką był święty Marcin. Uczniowie klas 1-3 poznali legendę o Świętym Marcinie oraz ciekawostki i tradycje towarzyszące obchodom tej uroczystości. Dzieci wykonały piękne lampiony, prezentowały scenki z życia Świętego Marcina próbując swych umiejętności teatralnych oraz pamiątkową książeczkę. Warsztaty wzbogacono również w oprawę muzyczną. Dzieci z entuzjazmem zaśpiewały znaną w Niemczech piosenkę ,,Laterne, Laterne...”.Wszystkim towarzyszył wesoły nastrój.
12
Spotkanie w Turcji
13.11.2019W dniach 27.10. - 2.11.19. odbyło się pierwsze spotkanie projektowe – robocze wszystkich partnerów uczestniczących w projekcie “ Recykling dla życia”.
Uczestnikami tej grupy są: Hiszpania, Portugalia, Sycylia, Turcja, która jest koordynatorem całego projektu. Spotkanie to miało miejsce w Istanbule. Wzięły w nim udział również koordynator ze Szkoły Podstawowej nr2 w Toszku pani Magdalena Rychalska oraz pani Monika Pondo.
Celem wizyty było omówienie i przedstawienie planów działania na najbliższe dwa lata trwania projektu. Kolejne spotkanie odbędzie się w Hiszpanii w dniach 24.11.- 30.11.19., w którym wezmą udział już uczniowie.
Uroczysty apel z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości
08.11.20198.11.2019 r. odbył się uroczysty apel z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie klas siódmych recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia żołnierzy walczących o niepodległą Polskę. O godzinie 11.11 cała szkoła uroczyście odśpiewała hymn narodowy przyłączając się do akcji ,,Niepodległa do hymnu”.
8
Kasztanobranie - 845 kg !!!
09.11.2019W imieniu Rady Rodziców serdecznie dziękuję wszystkim którzy włączyli się w naszą akcję. Łącznie zebraliśmy 845 kg kasztanów!!! Na konto Rady Rodziców wpłynie kwota 422,50 gr.
Aleksandra Osadnik
Przewodnicząca Rady Rodziców
Wycieczka do Centrum Sterowania Ruchem
08.11.2019Dnia 06.11.19 r. klasy Va i Vd odwiedziły Centrum Sterowania Ruchem w Gliwicach. Uczniowie zostali zapoznani z tematyką inteligentnego systemu sterowania ruchem. Dowiedzieli się wielu cennych ciekawostek na temat priorytetu przejazdu miejskich autobusów i służb ratowniczych, rozbudowy systemu informacji drogowej, rozbudowy systemu oraz identyfikacji wolnych miejsc parkingowych na terenie miasta. Oprowadzający poruszyli także sprawy związane z rozbudową systemu meteorologicznego, systemu preselekcji pojazdów oraz aplikacji ITS Gliwice. Po zakończeniu wizyty, pełni pozytywnych wrażeń, zapoznani z nowościami technologicznymi uczniowie wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną.
Warsztaty
08.11.20195 listopada klasy siódme uczestniczyły w niezwykłych warsztatach zorganizowanych przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz- System S.A. Celem spotkania edukacyjnego było przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z gazem ziemnym, jego wykorzystaniem oraz bezpieczeństwem sieci przesyłowej.
Warsztaty były prowadzone przez przedstawicieli Centrum Edukacji Smart Lab.
Zajęcia w formie eksperymentów bardzo podobały się uczniom zwłaszcza, że sami mogli próbować wykonywać różne doświadczenia. Na koniec mieli możliwość sprawdzić zdobytą wiedzę w konkursie zorganizowanym na zakończenie warsztatów.
Pierwsze miejsce zdobył Wojciech Pondo, drugie Ryszard Wiśniewski, trzecie Paweł Witek, czwarte Daria Klak.
Rusza V edycja „Szkolnego Maratonu Ortograficznego”!
06.11.2019Już po raz piąty uczniowie klas IV-VII będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w „Szkolnym Maratonie Ortograficznym”. Z okazji tej małej, okrągłej rocznicy ogłaszamy konkurs na logo naszego Maratonu.
Opisaną pracę plastyczną (imię, nazwisko, klasa) w formacie A4 można wykonać dowolną techniką i złożyć w bibliotece szkolnej do 29 listopada br. Na zwycięzcę czeka nagroda!
Zachęcamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie na logo i oczywiście w Maratonie Ortograficznym.
Maraton rusza już w listopadzie. Trwać będzie do czerwca 2020 roku. Kolejne etapy odbywać się będą dwa razy w miesiącu, na pierwszej przerwie obiadowej, w sali 18 (dokładnych terminów wypatrujcie na gazetce przy bibliotece). Na chętnych uczniów czekać będą zadania i łamigłówki ortograficzne, za które będzie można uzyskać określoną liczbę punktów (punkty sumują się). W każdym etapie uczestnicy zmierzą się z innymi trudnościami ortograficznymi (ż, rz, u, ó, ch, h, pisownia wyrazów z nie, itp.). Informacje o tym, znajomość jakich zasad będzie obowiązywać na poszczególnych etapach, podawane będą na bieżąco na gazetkach szkolnych. Po każdym etapie wywieszony zostanie również ranking uczestników z wykazem zgromadzonych punktów. Uczniowie, którzy w ciągu roku zdobędą największą liczbę punktów wezmą udział w finale. Zwycięzca otrzyma nagrodę oraz Certyfikat i tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii.
Rejonowe zawody badmintona
06.11.201929 października 2019 r. w SP 36 w Gliwicach odbyły się drużynowe zawody badmintona dziewcząt i chłopców - finał rejonu Gliwic i Powiatu Gliwickiego. Powiat Gliwicki w kategorii dziewcząt (roczniki 2007 i młodsi) reprezentowały uczennice naszej szkoły: Magdalena Dworczyk, Natalia Bytomska oraz Wiktoria Poloczek. Dziewczęta zajęły II miejsce w rejonie. Gratulujemy!
Przedszkolaki wśród ptaków
06.11.201930 października przedszkolaki z grupy „Misie” udały się z wizytą do Pana Joachima Ćwienk, naszego toszeckiego hodowcy ptaków wystawowych. Pan Joachim, prywatnie dziadek naszej koleżanki Liwii, przybliżył nam swoją pasję. Przedszkolaki miały okazję z bliska przyjrzeć się różnorodnym, pięknym i kolorowym ptakom z przydomowej hodowli pana Joachima, dowiedziały się jak się je karmi i pielęgnuje, a także jak wiele pracy wymaga przygotowanie ptaków do udziału w wystawach. A dowodem na to, że ta ciekawa, ale i ciężka, codzienna praca popłaca, świadczą liczne medale i puchary zdobyte przez pana Joachima. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
2
Wycieczka do Pszczyny
29.10.2019Dnia 25.10.19 r. klasy IV a, IV b, V c, VI b i VI d odwiedziły Pszczynę. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy wnętrza zamku pszczyńskiego, Muzeum Prasy Śląskiej oraz pokazową zagrodę żubrów, w której uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych ,,Tropem żubra". Korzystając z uroków polskiej złotej jesieni, spacerowaliśmy po pałacowych ogrodach. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu.
3
Mistrzostwa Powiatu W Badmintonie
27.10.201916 października 2019r. nasza szkoła była organizatorem Powiatowych Zawodów w Badmintona klas młodszych (rocznik 2007 i młodsi) w kategoriach dziewcząt i chłopców. Reprezentantami byli: Natalia Bytomska, Magdalena Dworczyk, Wiktoria Poloczek oraz Wojciech Pondo, Łukasz Popek i Paweł Morciniec. W kategorii chłopców I miejsce zdobyli zawodnicy z Kotulina, II miejsce - uczniowie naszej szkoły, natomiast III miejsce zawodnicy z Pławniowic. W kategorii dziewcząt I miejsce zdobyły uczennice naszej szkoły tym samym będą reprezentować powiat gliwicki w zawodach rejonowych, w których zmierzą się z mistrzem Gliwic. II miejsce zdobyły zawodniczki z Kotulina a III miejsce reprezentantki z Pławniowic.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i wspaniałą sportową walkę. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
3
Informacja
25.10.2019W związku z przerwą w dostawie prądu, informujemy, że w poniedziałek (28 października) obiady w całej szkole są odwołane.
Dyrekcja Szkoły
Przedszkolaki w „Wiejskiej Chacie”
23.10.201923 października przedszkolaki z grupy „Misie” i „Promyczki” odbyły swoją pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Nasi najmłodsi udali się do Izby Tradycji ,,Wiejska Chata” na terenie gospodarstwa w Gliwicach – Bojkowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach „Dary jesieni”. Podczas warsztatów dzieci miały okazję poznać pracę rolnikaod początku wiosny aż po jesień, a także utrwalić swoje wiadomości na temat darów jesieni i możliwości ich różnorodnego wykorzystania. Przedszkolaki własnoręcznie wykonały jesienne ludki, które na pamiątkę wzięły ze sobą do domu. Wiele radości dostarczyło dzieciom karmienie zwierząt wiejskich mieszkających w gospodarstwie. Uwieńczeniem zajęć była degustacja pieczonych ziemniaków przy „swojskiej” herbatce z malin.Ten dzień dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i już nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki.
Szkolny konkurs na wykonanie torby ekologicznej pt. „EKO-TORBA”
23.10.2019Zrób to sam ! Każdy chce być EKO, bądź i Ty.
Wykonaj torbę EKO z surowców wtórnych.
Cele konkursu:
-
Propagowanie ekologicznego stylu życia poprzez wykorzystanie surowców wtórnych do własnoręcznego wykonania torby wielokrotnego użytku.
- Kształtowanie postawy świadomego konsumenta.
-
Rozwijanie zdolności plastycznych u dzieci.
Regulamin konkursu:
-
Adresat konkursu:
-
uczniowie od I do VII klasy szkoły podstawowej
-
-
Przedmiot konkursu:
-
Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu i własnoręcznym wykonaniu torby wielokrotnego użytku. Przy wykonaniu torby mogą pomóc rodzice (np. przy szyciu).
-
Torbę można wykonać z dowolnych surowców, np. kartonu, ubrań, materiałów, sznurków, itp.
-
Technika wykonania, wielkość torby są dowolne.
-
Do torby należy przymocować przywieszkę z danymi autora: imię i nazwisko, wiek.
-
-
Prace należy dostarczyć do 08.11.19 r. do p. Anny Skandy lub do p. Katarzyny Jendrysik
-
Komisja konkursowa:
-
Komisja powołana przez organizatorów będzie oceniała pomysłowość, estetyczne wykonanie i funkcjonalność torby.
-
-
Rozstrzygnięcie konkursu:
-
ogłoszenie wyników nastąpi dnia 15.11.2019r.
-
Opiekunowie SU
-
Przedszkolaki uczą się kodować
21.10.2019Zakończyła się 7 edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania czyli CodeWeek 2019, do której jak co roku włączyły się także nasze przedszkolaki. Aktywności wprowadzające podstawy kodowania udało nam się wpleść na zajęciach związanych z obchodem Dnia Drzewa oraz Dnia Listonosza. Podczas zabaw z kodowaniem nasi najmłodsi utrwalali nazwy darów jesieni, doskonalili umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów oraz podstawowych figur geometrycznych. Na zakończenie tych wydarzeń, każdy przedszkolak otrzymał imienny certyfikat.
Dzień Edukacji Narodowej
21.10.201911.10.2019 r. na hali sportowej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Hala była wypełniona po brzegi uczniami ubranymi w galowe stroje, nauczycielami oraz gośćmi spoza szkoły. Po pięknym występie przygotowanym przez klasy trzecie glos zabrała Pani dyrektor, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom.
14
Igrzyska Dzieci W Piłce Nożnej Dziewcząt
21.10.201917 października 2019 r. w Wielowsi odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt. Po wyrównanych meczach (trzy drużyny uzyskały po 5 pkt.) o miejscach na podium zadecydowały rzuty karne. Niestety nasze reprezentantki przegrały jedną bramką z Wielowsią i zdobyły II miejsce.
Skład drużyny: Bałaga Lena, Bytomski Klaudia, Bytomaska Natalia, Dworczyk Magdalena, Guzdek Alicja, Hynowska Oliwia, Mikosz Justyna, Stolarczyk Maria, Wypich Julia, Ziob Julia.
Gratulujemy
# ErasmusDays 2019 w Szkole Podstawowej nr 2 w Toszku
21.10.2019Nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 w Toszku, realizujące projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich na zasadach programu Erasmus+ zorganizowały 10 października 2019r. spotkanie w ramach ogólnoświatowego wydarzenia jakim było # ErasmusDays.
Panie postanowiły podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą na szkoleniach z: władzami miasta, pracownikami placówek oświatowych naszej gminy, przedstawicielami koła DFK oraz społecznością lokalną
Na spotkaniu można było zobaczyć prezentacje z poszczególnych wyjazdów, dowiedzieć się jak za pomocą środków pochodzących z programu można kreować szereg inicjatyw kształtujących nowe możliwości rozwojowe i edukacyjne.
Prezentacje jakie zostały przygotowane na spotkanie są wykorzystywane teraz na lekcjach, na których uczniowie mają okazję poznać ciekawe miejsca, kraje ich kulturę, sztukę i historię. Poznają możliwości edukacyjne, uczą się tolerancji międzykulturowej. Działania te pomogą im lepiej zrozumieć ideę wspólnoty europejskiej i odnaleźć się w przyszłości w wielokulturowym społeczeństwie.
#CODEWEEK2019 - siódma edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania
20.10.2019Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, świętujemy Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. To wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem.
Nasz szkoła przyłączyła się do tego wydarzenia. Na lekcjach informatyki uczniowie będą kodować na tablicy interaktywnej i komputerach wykorzystując darmowe aplikacje do nauki kodowania.
Uczniowie klasy 5d i 7b w ramach koła komputerowego wzięli już udział w tym wydarzeniu i po jego zakończeniu szkoła otrzymała certyfikat CodeWeek.
Z wizytą w urzędzie pocztowym
20.10.201918 października, w ramach Dnia Poczty Polskiej i Dnia Listonosza, przedszkolaki z grupy „Promyczki” wybrały się do Urzędu Pocztowego w Toszku. Tego dnia dzieci miały możliwość pooglądać pocztę, poobserwować pracę urzędnika pocztowego, a także ze szczegółami poznać charakter pracy listonosza i jego obowiązki. Przedszkolaki dowiedziały się jaką drogę musi przebyć list lub paczka, by w końcu trafić do naszej skrzynki pocztowej, nauczyły się poprawie adresować list i w odpowiednim miejscu przyklejać znaczek pocztowy.
Korzystając z okazji dzieci złożyły serdeczne życzenia wszystkim pracownikom, odśpiewały „Sto lat”, wręczyły przygotowaną laurkę i podziękowały za miłe przyjęcie.
Na sam koniec naszej wycieczki kupiliśmy pocztówkę, znaczek i napisaliśmy kartkę do naszego przedszkola. Kartkę wrzuciliśmy do skrzynki pocztowej.
Teraz czekamy na listonosza.
Ślubowania nadszedł czas, będzie uczniem każdy z nas.
17.10.201910 października 2019 roku uczniowie klas pierwszych mieli swoje wielkie święto. W towarzystwie pani wicedyrektor, nauczycieli oraz swoich wzruszonych rodziców pierwszaki składały ślubowanie i oficjalnie wstąpiły w szeregi uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. G. Morcinka w Toszku. Uroczysty charakter uroczystości podkreślił polonez, którym najmłodsi rozpoczęli swój występ. Podczas akademii mali uczniowie pokonali tremę i pięknie recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki. Najważniejszym momentem uroczystości był akt pasowania na ucznia dokonany symbolicznym ołówkiem. Z okazji swojego święta wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i birety. Po ceremonii ślubowania pierwszaki z uśmiechami na twarzy udały się do swojej klasy na przyjęcie przygotowane przez rodziców. Cieszymy się, że powiększyła się nasza szkolna rodzina.
20
Erasmus+
17.10.2019Od 12 października 2019 r. do 13 października 2021 r. realizujemy projekt Erasmus+. Jest on finansowany przez Unię Europejską. W ramach projektu przewidziane są krótkoterminowe wyjazdy do szkół partnerskich – Portugalii, Hiszpanii, Turcji i Sycylii. Temat projektu to: Recykling dla życia. Jego celem jest stworzenie ekologicznego ogródka szkolnego przez uczniów oraz wymiana doświadczeń związanych z prowadzeniem zdrowego i ekologicznego trybu życia.
Dzień Piżamy
17.10.20199 października został zorganizowany „Dzień Piżamy”. Uczniowie mogli w ten dzień przyjść do szkoły ubrani nieco inaczej niż zwykle. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem. Większość młodszych i starszych uczniów zaprezentowała się tego dnia w różnokolorowych piżamach, szlafrokach oraz kapciach. Na uczniowskich ławkach oprócz zeszytów wyjątkowo gościły poduszki i przytulanki. Zabawa była znakomita, wszystkim dopisywał dobry humor. Wystąpienie w tak niecodziennym stroju sprawiło, że uśmiech gościł na twarzy każdego. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za włączenie się do akcji.
Erasmus+
16.10.2019W środę 16.10.2019 roku o godzinie 17:00 w sali nr 13 odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców i opiekunów uczniów w sprawie projektu Erasmus+.
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Powstańców z terenu Powiatu Gliwickiego
14.10.201910 października delegacja naszej szkoły udała się na Zamek w Toszku, gdzie wzięła udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej Powstańców z terenu Powiatu Gliwickiego, którzy służyli w 4 Pułku Powstańców Śląskich im. Stefana Batorego oraz mieszkańców Gminy Toszek walczących o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. W trakcie uroczystości zebrani wysłuchali prelekcji organizatora przedsięwzięcia, pana Grzegorza Kamińskiego- „Plebiscyt i Powstania Śląskie na terenie powiatu gliwickiego”. Na zakończenie laureatom konkursu „Plakat na 100 lecie Powstań Śląskich” zostały wręczone nagrody. I tu miła niespodzianka, ponieważ trzecie miejsce zajęła uczennica klasy 7b- Dominika Kobiernik, której gratulujemy sukcesu.
Gminne oraz Powiatowe Zawody Badmintona klas 7-8
14.10.20197 października 2019r. w Szkole Podstawowej nr 1 im.I.Sendler w Toszku odbył się Gminny Turniej Badmintona (roczniki 2005 i 2006), w którym rywalizowały drużyny z Paczyny, Kotulina raz z Toszka SP 1 oraz SP 2. Mecze rozgrywane były w dwóch kategoriach - dziewcząt i chłopców. W kategorii chłopców naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Dworczyk i Paweł Witek, którzy wywalczyli II miejsce. Drużyna dziewcząt w składzie: Katarzyna Morciniec, Daria Klak oraz Magdalena Rduch zajęły I miejsce i tym samym przeszły do etapu powiatowego.Turniej Powiatowy odbył się 8 października również w Szkole Podstawowej nr 1 im.I.Sendler w Toszku i tym razem nasze zawodniczki zajęły II miejsce. Opiekunem i nauczycielem przygotowującym uczniów do zawodów była Joanna Morciniec.Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
6
Wojewódzki konkurs przedmiotowy - 2019
09.10.2019Na początku listopada w naszej szkole odbędą się szkolne etapy czterech wojewódzkich konkursów przedmiotowych:
1) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego - 4 listopada(w poniedziałek);
2) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki - 5 listopada(we wtorek);
3) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego - 6 listopada(w środę);
4) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego - 15 listopada(w piątek).
Regulaminy Konkursów oraz zakres wiedzy i umiejętności dostępne są na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach pod adresem:
http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php/bez-kategorii/28975/
Zachęcamy do udziału.
Nauczyciele
100-lecie Powstań Śląskich
07.10.2019Klasy siódme wzięły udział w prelekcji na temat Powstań Śląskich zorganizowanej przez Centrum Kultury Zamek w Toszku. Wykład poprowadził kustosz muzeum Powstań Śląskich w Siemianowicach Śląskich Jan Planta.
Gminny Turniej Piłki Nożnej Pod Honorowym Patronatem Burmistrza Toszka
07.10.201903.10.2019 roku , na boisku „Orlik” w Toszku odbył się „ Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców” w kategoriach klas 7-8 oraz 6 i młodszych pod honorowym patronatem Burmistrza Toszka. Gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku.
Celem spotkania było wyłonienie najlepszych drużyn w danej kategorii , które będą reprezentować gminę podczas rozgrywek na szczeblu powiatowym.
W turnieju wzięło udział 110 zawodników, którzy reprezentowali szkoły w Kotulinie, Pniowie oraz szkoły nr1 i nr2 w Toszku. Cały turniej mimo kapryśnej aury, dzielnie sędziował pan Tomasz Nagoda za co bardzo DZIĘKUJEMY
Wyniki turnieju – kategoria starsza
Dziewczęta:
1 miejsce Szkoła Podstawowa nr1 w Toszku
2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie
3 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku
Chłopcy:
1 miejsce Szkoła Podstawowa w Pniowie
2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie
3 miejsce Szkoła Podstawowa nr1 w Toszku
4 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku
Kategoria młodsza
Dziewczęta:
1 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku
2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie
Chłopcy
1 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku
2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie
Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Toszka panu Grzegorzowi Kupczykowi za objęcie turnieju honorowym patronatem i fantastyczne nagrody w postaci piłek do piłki nożnej
Dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju, a zwycięzcom życzymy sukcesów na dalszych szczeblach rozgrywek piłkarskich.
Daj Misiaka Dla Dzieciaka
06.10.2019Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję charytatywną „Daj misiaka dla dzieciaka”, która polega na zbieraniu pluszowych maskotek, które trafią do dzieci leczących się w Centrum Onkologii w Gliwicach. Zabawki dodadzą otuchy małym pacjentom oraz pomogą im przetrwać trudny czas terapii. Chcesz pomóc? Przynieś nową maskotkę do szkoły i przekaż ją p. Katarzynie Jendrysik, p. Annie Skandy lub p. Agnieszce Goduli. Pluszaki można przekazywać do 31 października 2019 r. Szczegóły akcji charytatywnej na stronie: dajmisiakadladzieciaka.pl
Kasztanobranie
04.10.2019Kochani! Nasza szkoła - Szkoła Podstawowa nr 2 im. G. Morcinka w Toszku bierze udział w akcji zbierania kasztanów. Przyłączysz się? Przyjmujemy każdą ilość. Kasztany zbieramy w szkole albo można oddać w PROMAFOT u fotografa Pana Andrzeja Morciniec w Toszku.
Wycieczka do Opola
02.10.2019W czwartek, 26 września uczniowie klasy 2b udali się na wycieczkę do Opola. Najpierw odwiedzili Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie posłuchali pięknych piosenek. Spróbowali gry na różnych instrumentach oraz przymierzali estradowe stroje w "magicznym" lustrze. Dużą atrakcją okazało się nagranie słuchowiska "Ryby, żaby i raki" w studiu nagrań. Kolejnym punktem było zwiedzenie opolskiego zoo i przyjrzenie się z bliska zwierzętom znanym dzieciom z ilustracji w szkolnych podręcznikach. Wycieczka minęła szybko, ale na długo zostanie w pamięci.
9
Rada Rodziców
01.10.2019Szanowni Rodzice!
Chcielibyśmy poinformować, że roczna składka na Radę Rodziców w roku szkolnym 2019/2020 wynosi 40zł na dziecko. Pieniądze należy wpłacać na konto Rady Rodziców:
Bank Spółdzielczy konto nr 11 8454 1024 2008 1400 4578 0001
W tytule przelewu prosimy o podanie imienia i nazwiska dziecka oraz klasę.
Prosimy o dokonanie wpłat do maja 2020 roku.
Szkolny etap Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej Wielowieś 2019
25.09.2019Przesłuchania mające na celu wyłonienie kandydata reprezentującego Szkołę Podstawową im. Gustawa Morcinka w Toszku podczas etapu finałowego Festiwalu Piśni Patriotycznej w Wielowsi odbędą się 8 października 2019 na 8 godz. lekcyjnej.
- Kandydaci przygotowują jedną pieśń czy piosenkę z kanonu pieśni patriotycznych, żołnierskich, wojskowych;
- Podkład muzyczny na pendrive;
- Niedopuszczalne są tzw. Półplaybacki (podkład z nagraną, śpiewaną linią melodyczną);
- Mile widziany „żywy akompaniament” (gitara…).
Zgłoszenia, konsultacje – Andrzej Lukoszek podczas lekcji muzyki, dodatkowych zajęć muzycznych (wtorek 14.30-15.30, piątek 15.00-16.00).
Może Ty zostaniesz tegorocznym laureatem prestiżowego Festiwalu???...
ZAPRASZAM!!!
24 września naszą szkołę odwiedził zwykły, niezwykły gość - Tomasz Sobania.
24.09.2019Absolwent naszej szkoły, społecznik, sportowiec, pisarz. Pan Tomasz opowiedział uczniom w jaki sposób mimo młodego wieku udało mu się wydać trzy książki. W ciekawy sposób przedstawił również historię początków swojej przygody z bieganiem oraz podzielił się przeżyciami z samodzielnie zorganizowanego biegu do Santiago de Compostela w Hiszpanii oraz charytatywnego biegu z Zakopanego do Gdyni. Drugą część spotkania nasz gość poświęcił na opowieść o tym w jaki sposób przepłynął Ocean Atlantycki na pokładzie polskiego żaglowca, Daru Młodzieży, w ramach Rejsu Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaciekawieniem słuchali o szerokich zainteresowaniach pana Tomasza, o jego dokonaniach oraz planach na przyszłość.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
23.09.201923 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci na stanowisko przewodniczącego szkoły zaprezentowali swoje programy i pomysły na rok szkolny 2019/2020. Uczniowie klas I - VII oddali głosy na swoich faworytów. Największą liczbę głosów otrzymała Natalia Poniekiewicz i tym samym objęła stanowisko przewodniczącej szkoły. Funkcja zastępcy przypadła Julii Wypich i Mateuszowi Dworczykowi. Sekretarzem została Daria Woźniak. GRATULUJEMY I ŻYCZYMY OWOCNEJ PRACY!
W partnerskiej gminie
22.09.2019W dniach 6 – 11 września br. klasy dwujęzyczne Szkoły Podstawowej nr 2 odwiedziły naszą partnerską gminę Hohenau. Pobyt u naszych przyjaciół dał dzieciom możliwość wykorzystania w praktyce nabytych umiejętności językowych, poznania kultury bawarskiej, spróbowania regionalnych potraw oraz podziwiania piękna przyrody Bawarskiego Parku Narodowego.
Po raz kolejny gościliśmy w ośrodku Jugendwaldheim-Wessely-Haus, położonymw samym sercu Parku Narodowego. Podobnie, jak w latach poprzednich, tak i tym razem, przygotowano dla nas bogaty program. Na powitanie Młodzieżowa Straż Pożarna Schönbrunn przeprowadziła pokazową akcję ratunkową oraz zorganizowała dla nas ognisko.
Mimo, iż drugi dzień w Hohenau przywitał nas deszczem, w dobrych humorach udaliśmy się do muzeum Bawarskiego Parku Narodowego (Hans-Eisenmann-Haus) oraz na ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą(Baumwipfelpfad). Nasz spacer koronami drzew zakończył się na tarasie widokowym ponad 40 metrów nad ziemią. Po południu w Zwierzyńcu (Tier-Freigelände) poznaliśmy faunę Parku Narodowego z jej głównymi przedstawicielami: rysiem, niedźwiedziem brunatnym, wilkiem oraz głuszcem.
W kolejnych dniach zwiedziliśmy Muzeum Historii Lasu, odwiedziliśmykościół, szkołę oraz artystów wyrobów szklanych. Pan Burmistrz Eduard Schmid osobiście pokazał nam piękne zakątki swojej gminy. Kulminacyjnym punktem naszego wyjazdu było zdobycie góry Lusen (1373 m n.p.m.). Skąpani w słońcu,ze szczytupodziwialiśmy przepiękną panoramę Bawarii. Wieczór spędziliśmy wraz z naszymi przyjaciółmi ciesząc się ostatnimi chwilami w Hohenau.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam spędzenie niezapomnianych chwil w gminie Hohenau. W imieniu uczniów, rodziców, dyrekcji SP nr 2 w Toszku oraz nauczycieli pragniemy podziękować Panu Burmistrzowi Eduardowi Schmid, Pani Kierownik ośrodka młodzieżowego Jugendwaldheim-Wessely-Haus Ricie Gaidies, wszystkim darczyńcom oraz mieszkańcom Gminy Hohenau, jak również Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Kupczykowi oraz Pani Kierownik CUW Agnieszce Szalińskiej. Czas spędzony w Hohenau na długo pozostanie w naszej pamięci. Danke schön!
34
Dzień Przedszkolaka
20.09.2019Obchody Światowego Dnia Przedszkolaka przypadającego jak zawsze 20 września wpisały się już na stałe do kalendarza imprez w naszym oddziale przedszkolnym. Tego dnia na naszych milusińskich czekało mnóstwo niespodzianek. Świętowanie rozpoczęliśmy od Uroczystego Pasowania na Przedszkolaka dzieci z grupy „Misie” i „Promyczki” przez Panią wicedyrektor Justynę Obruśnik. Po oficjalnym pasowaniu, złożeniu przysięgi przedszkolaków, odśpiewaniu „Hymnu Przedszkolaka” i otrzymaniu pamiątkowych medali, obie grupy uczestniczyły w zabawach integracyjnych na sali gimnastycznej. Następnie trzymając w dłoni balony, symbolizujące przynależność do swojej grupy przedszkolnej, przeszliśmy kolorowym korowodem wokół naszej szkoły. Nie zabrakło także słodkiej niespodzianki, która czekała na naszych najmłodszych w sali. Ten dzień na długo zapadnie nam w pamięci.
4
"Extra talent"
17.09.201916 września uczniowie klas piątych naszej szkoły wzięli udział w imprezie "Extra talent", która odbyła się w Gliwicach. Organizatorem przedsięwzięcia była "Ekstraklasa" i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nasi uczniowie oprócz turnieju piłkarskiego w którym wzięły udział gliwickie szkoły mieli też możliwość sprawdzenia swojej kondycji w testach przeprowadzonych przez pracowników AWF u z Warszawy. Na 150 uczestników Adam Dziuba miał drugi wynik w BIP teście, a Franciszek Wycisk pierwsze w biegu wahadłowym. Będziemy zapraszani przez organizatorów na kolejne edycje wydarzenia.
3
Międzynarodowy Dzień Kropki
17.09.201916 września przedszkolaki z grupy „Misie” i „Promyczki” obchodziły święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia zapoznały się z treścią książki „Kropka” Petera Reynoldsa, która była inspiracją do powstania Międzynarodowego Dnia Kropki. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. W tym dniu dzieci wykonywały różne zadania, powstawały „kropkowe” dzieła sztuki, wspólnie bawiły się przy muzyce. Przedszkolaki miały na sobie ubrania, bądź jego elementy w kropki. A na zakończenie dnia otrzymały pamiątkowe medale. Ten wspaniały dzień uświadamia nam, że każdy z nas ma jakiś talent. Powinniśmy wierzyć we własne siły i nie poddawać się zbyt szybko.
1
IX Integra Sportowa
17.09.201912 września 2019 roku na kompleksie boisk "Orlik" odbyła się IX Integra Sportowa czyli Integracyjna Spartakiada im. dr Ludwiga Guttmanna. Uczestniczyli w niej uczniowie i młodzież z naszej gminy oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z powiatu gliwickiego. Pomysłodawczynią i organizatorem tego wspaniałego przedsięwzięcia jest Pani Maria Bukowska. Po oficjalnym otwarciu rozpoczęły się sportowe zmagania. Zawodnicy startowali w różnych konkurencjach np. w piłce nożnej, tenisie stołowym, biegach przełajowych i wielu innych. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.
10
„Europejski wymiar szkoły poprzez podniesienie kompetencji kadry nauczycielskiej Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku”
17.09.2019Projekt POWERSE-2018-1-PL01-KA101-048535, współfinansowany z funduszy UE Erasmus+ Edukacja Szkolna Akcja KA1
W czasie ostatnich wakacji, panie: Regina Buchta, Aneta Gola, Anna Havemeister, Karina Jarmułowicz – Łozińska, Katarzyna Jendrysik, Agata Kostrzewska, Justyna Kulik, Aleksandra Kupczyk, Ewelina Wojewodzic i Barbara Żelichowska spędziły część swojego urlopu na wybranych przez siebie szkoleniach dla nauczycieli krajów Unii Europejskiej w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Słowenii i Szwajcarii. Szkolenia odbyły się w ramach projektu współfinansowanego z funduszy UE Erasmus+ o czym napisano w ostatnim numerze gazety „Po troszku o Toszku”.
10
UWAGA!!!
17.09.2019- Jeśli kochasz muzykę,
- Nie masz możliwości rozwijania swoich zainteresowań muzycznych poza szkołą:
Zasil szeregi szkolnego zespołu wokalno-instrumentalnego lub/i skorzystaj z oferty SZKOLNEGO STUDIA PIOSENKI.
Zapewniamy:
- możliwość zdobywania i rozwijania warsztatu wokalnego i instrumentalnego,
- koncertowania w szkole i poza szkołą,
- udziału w festiwalach i przeglądach o zasięgu powiatowym, regionalnym, wojewódzkim.
Zapisy u p. Andrzeja Lukoszka:
- na lekcjach muzyki
- podczas zajęć zespołu wokalno-instrumentalnego,
- podczas zajęć STUDIA PIOSENKI
Zajęcia odbywają się:
STUDIO PIOSENKI we wtorki 14.30-15.30
ZESPÓŁ WOK.-INSTR. w piątki 15.00-16.00
2 września 2019 r - żegnajcie wakacje
02.09.2019Tegoroczne rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020 zaszczycili swoją obecnością Burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Tadeusz Kobiernik, Dyrektor Kuratorium Oświaty Pan Jacek Tarkota, Przewodniczący ZNP Pan Mariusz Podbrożny, Dyrektor Placówek Oświatowych Pani Agnieszka Szalińska oraz dyrektorzy innych szkół w gminie. Podczas uroczystości Pani Dyrektor powitała zaproszonych gości, a szczególne powitania skierowała do najmłodszych uczniów, którzy dopiero wkroczyli w mury szkoły. Następnie zaprosiła na krótki program artystyczny przygotowany przez klasy 3 i 6c. Wszystkim życzymy powodzenia i wytrwałości w dążeniu do realizacji postawionych celów.
7
Gminne Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020
29.08.2019Gminne Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020 odbędzie się 2 września 2019 r.
8:30 - Msza Święta w kościele parafialnym w Toszku
11:00 - Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku
Po uroczystości inauguracyjnej uczniowie udadzą się na spotkania z wychowawcami w salach szkolnych.
Szkolny zestaw podręczników 2019/2020
25.06.2019Szanowni Rodzice
W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klas I-III i IV-VII będą korzystać z bezpłatnych podręczników.
Podręczniki i ćwiczenia będą zakupione przez szkołę w ramach dotacji z budżetu państwa i będą wypożyczane uczniom z biblioteki szkolnej.
Rodzice uczniów zakupują jedynie podręczniki do nauki religii i języka mniejszości narodowej – języka niemieckiego.
Poniżej przedstawiamy listę podręczników.
Informacja
25.06.2019Dnia 29.08.2019r. (czwartek) o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie informacyjne dla Rodziców, których dzieci w roku szkolnym 2019/2020 będą uczęszczały do oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. G. Morcinka w Toszku.
Zapraszamy
wychowawcy
Informacja
25.06.2019W roku szkolnym 2019/2020 dzieci z oddziałów przedszkolnych przy SP im. G. Morcinka w Toszku będą korzystały z następujących kart pracy:
- Klasa „0” ŚREDNIAKI – dzieci z rocznika 2014r. oraz 2015r. Pakiet „Dzieciaki w akcji - czterolatki” wydawnictwo NOWA ERA
- Klasa „0” STARSZAKI – dzieci z rocznika 2013r. i rocznika 2014r. Pakiet „Elementarz sześciolatka” wydawnictwo NOWA ERA
Rodzice we własnym zakresie zakupują karty pracy dla swoich dzieci. Listy z podziałem na grupy znajdują się w sekretariacie. Na zebraniu zostaną ustalone karty pracy dla dzieci z rocznika 2016.
Witajcie wakacje!
21.06.201919 czerwca - to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie. Już od rana temperatura za oknem przypominała, że nadeszło lato i już najwyższy czas na wakacje. Przybyłych uczniów przywitały klasy szóste z pożegnalnym przedstawieniem. Najlepsi uczniowie odebrali świadectwa z wyróżnieniem z rąk Pani dyrektor i wychowawców.
Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku.
8
Idol
26.06.2019Nieco później niż zwykle, bo 14 czerwca 2019 r. z okazji Szkolnego Dnia Rodziny, odbyła się 16 już edycja konkursu muzycznego SZKOLNY IDOL oraz tanecznego „Raz, dwa, trzy – tańcz i Ty”, które przygotowały Panie: Joanna Wróblewska, Izabela Makuch i Karina Jarmułowicz– Łozińska. Po wcześniejszych eliminacjach swoje talenty zaprezentowało 11 wokalistów, 8 grup tanecznych i jedna solistka. Jak zwykle jury miało kłopot z wyłonieniem zwycięzców ze względu na wysoki poziom wykonawców. Świadczy o tym ilość przyznanych nagród i wyróżnień. Ostatecznie w kategorii muzycznej pierwsze miejsce i tytuł Szkolnego Idola 2019 roku wyśpiewała Justyna Mikosz z kl. 4c. Drugie miejsce zajęły ex aequo Paulina Kaschuba z kl. 6c oraz Anna Labus z kl. 2a, trzecie miejsce ex aequo Marta Kotlarz z kl. 4a i Małgorzata Dziambor z kl. 4d, a wyróżnienie otrzymała Kinga Skóra z kl. 4a. Paulina Kaschuba zachwyciła także publiczność i dzięki jej głosom zdobyła tytuł Szkolnego Idola Publiczności 2019.
W kategorii tanecznej najlepszy okazał się duet „Ogień i Woda” w składzie Katarzyna Morciniec i Oliwia Hynowska. Miejsce drugie zajęło trio Izabela Falborska, Maja Szkobel i Ewa Jachimczuk, trzecie Paulina Mikosz, Miriam Burda i Wiktoria Ziob.
Wszystkich laureatów można było zobaczyć raz jeszcze w trakcie festynu z okazji Dnia Rodziny.34
Niesamowity świat higieny jamy ustnej
17.06.2019Grupy przedszkolne oraz uczniowie z klasy pierwszych i drugich wzięli udział w projekcie w ramach programu edukacyjnego pt. „NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ” przygotowanego przez Instytut Blend-a-medOral-B. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, podczas których dowiedzieli się, dlaczego zęby i dziąsła są takie ważne, jak płytka nazębna szkodzi zębom i dziąsłom i jak dbać o zęby i dziąsła aby były zdrowe. W ramach projektu obejrzeli film przygotowany przez Instytut Blend-a-medOral-B, rozwiązywali różne zadania w przygotowanych dla nich „Arkuszach ćwiczeń”, wykonali model szczęki z uzębieniem. W nagrodę za wytrwałą, sumienną pracę każde dziecko otrzymało dyplom ukończenia kursu, a rodzice przewodniki pt. „Pomóż dziecku odpowiednio dbać o zdrowie zębów i dziąseł”.
Uczestnicy projektu zrozumieli jak ważne jest dbanie o stan zębów i dziąseł już od najmłodszych lat. Wiedzą, że zdrowe zęby to nie tylko piękny, śnieżnobiały uśmiech, ale i zdrowie całego organizmu.
Festyn Rodzinny
17.06.201914 czerwca w piękne, słoneczne popołudnie odbył się kolejny festyn rodzinny w naszej szkole. Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje. Na scenie odbyły się pokazy talentów dzieci: wokalne i taneczne.
Można było skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni, pomalować twarz i paznokcie oraz zrobić sobie piękną fryzurę. Jak zwykle największym zainteresowaniem cieszył się pokaz przygotowany przez strażaków. Wsparciem dla podniebienia były domowe wypieki, grill i wiele innych smakołyków.
Zabawa była wyśmienita!
Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji festynu.
Dziękujemy!
23
Zielona szkoła
13.06.2019W dniach 23.05.2019 – 05.06.2019 uczniowie klas trzecich pod opieką swoich wychowawczyń przebywali na „zielonej szkole” w Pogorzelicy. W tym nadmorskim uzdrowisku dzieci mieszkały w Ośrodku Wypoczynkowym „Familijni”, położonym kilka kroków od morza. Program zielonej szkoły był niezwykle atrakcyjny i napięty. Uczniowie korzystali z wielu rozrywek i wycieczek. Odwiedzili między innymi Kołobrzeg, Międzyzdroje, Rewal i Niechorze. Poznali faunę i florę Morza Bałtyckiego, historię latarni morskiej oraz zawody typowe dla miejscowej ludności. Niezapomnianych wrażeń dostarczył rejs statkiem po Bałtyku oraz wizyta w Multimedialnym Muzeum na Klifie w Trzęsaczu. Zwiedzili również Fort Gerharda, gdzie przeszli przyśpieszony kurs wojskowy. Słoneczna, pogoda i świeże powietrze zachęcały do spacerów i wesołych zabaw na plaży. Dla dzieci była to niezwykła przygoda. Wszyscy podczas pobytu nie tylko świetnie się bawili, ale również zdobywali nowe wiadomości i umiejętności.
Informacja
13.06.2019W związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego, zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 19 czerwca (środa) o godz. 9.00.
III Edycja Konkursu Fotograficznego „Mój Zwierzak - Mój Przyjaciel” – Wyniki
11.06.2019I miejsce:
- Wojciech Pondo – Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Toszku
II miejsce:
- Kamila Krzysztyniak - Szkoła Podstawowa w Kotulinie
- Oliwier Filak - Szkoła Podstawowa w Pniowie
III miejsce:
- Emilia Kwaśniok - Szkoła Podstawowa w Pniowie
- Emilia Gomola – Szkoła Podstawowa w Wielowsi
Wyróżnienia:
Elżbieta Kural - Szkoła Podstawowa w Paczynie
Aleksandra Mainka - Szkoła Podstawowa w Paczynie
Igor Woźniak - Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Toszku
Krzysztof Wanat - Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Toszku
Adam Klonek - Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Toszku
Dzień Dziecka
13.06.2019"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły mieli wiele powodów do uśmiechu. Tego dnia w szkole było wyjątkowo kolorowo i wesoło. Już od rana na korytarzu szkolnym można było spotkać uczniów przebranych za bohaterów znanych bajek. Dzieci tańczyły i śpiewały, bawiąc się świetnie. Nauczyciele dbali o to aby czas spędzony w szkole upłynął przyjemnie. Tego dnia Rada Rodziców przygotowała również słodki poczęstunek dla każdego ucznia. Mamy nadzieję, że każde dziecko w tym dniu czuło się wyjątkowo i miło.
1
Przedszkolaki z wizytą u strażaków
09.06.20197 czerwca w ramach zajęć z preorientacji zawodowej przedszkolaki z grupy „Misie” i „Promyczki” odwiedziły strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym mieście. Dzieci miały okazję poznać z bliska ciężką i niebezpieczną pracę strażaków. Podziwiały popisy umiejętności strażackich, poznały wyposażenie samochodów oraz dowiedziały się, jak wygląda strażak ubrany w strój zabezpieczający go przed wysoką temperaturą. Ogromną atrakcją dla dzieci był pokaz lania wody z węża strażackiego. Każde z dzieci mogło choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak zasiadając na moment w wozie strażackim oraz korzystając z możliwości samodzielnego lania wody z węża. Kolejną niespodzianką przygotowaną przez strażaków była wizyta w nowoczesnej remizie strażackiej, wyposażonej w różnorodne sprzęty i samochody gotowe w każdej chwili do akcji ratowniczej. Na koniec wizyty nie obyło się bez podziękowań, drobnych upominków dla naszych dzielnych strażaków i oczywiście wspólnych zdjęć. Jesteśmy przekonani, że po dzisiejszej wycieczce społeczność strażacka zyskała nowych ochotników do służby w Straży Pożarnej.
Informacja
04.04.2019Za miesiąc czerwiec odpłatność za obiady wynosi 43.20 zł. Prosimy o terminowe wpłaty do 15.06.2019 r.
Zaproszenie!
04.06.2019Serdecznie zapraszamy Rodziców z dziećmi, które w roku szkolnym 2019/2020 będą uczęszczały do oddziałów przedszkolnych na DNI OTWARTE w SP im. G. Morcinka w Toszku w dniach:
- 25.06.2019r. (wtorek) od 10.00 do 11.00
- 26.06.2019r. (środa) od 10.00 do 11.00
ZAPRASZAMY
Dyrekcja i wychowawcy
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
04.06.2019Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020” .
Jego głównym celem jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów, poprzez zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.
Dzięki udziałowi w programie szkolna biblioteka będzie mogła zakupić książki za kwotę 15 tysięcy złotych. Powinny to być pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.
Dlatego, jeśli miałby ktoś jakieś propozycje co do zakupu, proszę o przekazanie takiej informacji do biblioteki szkolnej. Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów i założeniami tego programu można nabyć wyłącznie nowości wydawnicze (oprócz podręczników) znajdujące się w aktualnej ofercie księgarskiej. Jakie ostatecznie książki trafią na biblioteczne półki, będzie wspólną decyzją nauczycieli, uczniów i rodziców.
„Spotkania zamkowe” w Toszku
02.06.20199 maja 2019 r. w Sali Peterswaldskiej toszeckiego zamku odbył się finał XVIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Spotkania zamkowe” organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Gustawa Morcinka w Toszku przy współpracy Centrum Kultury Zamek w Toszku.
W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych ze wszystkich gmin powiatu gliwickiego. Recytatorów oceniło jury w składzie: R. Buchta, Z. Brzezińska oraz Ł. Tura, który przewodniczył szanownemu gremium.
Naszą szkołę reprezentowali: Florian Kusz, zwycięzca gminnego etapu konkursu oraz Nina Wiśniewska. Oboje byli uczestnikami szkolnych eliminacji, w których oprócz wspomnianych laureatami zostali: Karol Czerner, Dominika Kobiernik i Emilia Awramienko.
Konkurs wszedł już na stałe do kalendarza imprez i jest prawdziwym świętem słowa. Wysoki poziom artystyczny i duża świadomość językowa uczestników napawają radością, ale dają też nadzieję, że piękno mowy ojczystej nie zginie w językowej nowomodzie.
Rywalizacja odbywała się w miłej atmosferze, a atrakcją podczas oczekiwania na wyniki była wycieczka zorganizowana przez Centrum Kultury Zamek w Toszku. Uczestnicy zwiedzili wystawy zamkowe i basztę, poznali historię naszego miasta.
Tegoroczne zmagania konkursowe odbyły się pod patronatem Burmistrza Toszka oraz Starosty Powiatu Gliwickiego. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: przewodniczący Rady Miejskiej w Toszku Pan Tadeusz Kobiernik, wiceburmistrz Toszka Pan Piotr Kunce, dyrektor Centrum Kultury Zamek w Toszku Pan Artur Czok.
Organizatorzy imprezy dziękują władzom Gminy Toszek i sponsorom: Firmie Hapio Piotr Haiter w Toszku, Piekarni Toszek Sp. z o.o. oraz anonimowym darczyńcom za finansowe i materialne wsparcie oraz życzliwość, bez czego nawet najpiękniejsze pomysły nie miałyby szans realizacji, a nasze utalentowane, pełne entuzjazmu dzieci nie mogłyby ujawnić swoich zdolności. Tym projektem wpisujemy się w kampanię równania szans i stwarzamy możliwości realizowania dziecięcych marzeń i aspiracji, uwydatniamy siłę i ducha młodych ludzi, którzy podejmując się kolejnych wyzwań, osiągają szczytne cele.
Osiągnięcia łuczników Szkoły Podstawowej im. G. Morcinka w Toszku
21.06.2019W sobotę 25 maja 2019 w Rudzie Śląskiej odbyły się zawody łucznicze, II runda Śląskiej Ligi Dzieci i Młodzików oraz III Otwarty Puchar Rudy Śląskiej. Organizatorem był lokalny klub łuczniczy UKS GROT Ruda Śląska, a że pogoda dopisała, udział wzięło blisko 80 młodych zawodników i zawodniczek z 7 klubów południowej Polski oraz Słowacji. Klub A3D TOSZEK reprezentowali m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku:
Krzysztof Koprek – kat. I Krok, debiut w zawodach tarczowych i od razu 1 miejsce.
Kamil Czarnecki – kat. dzieci starsze ze znacznym progresem punktowym 6 miejsce.
Julia Krupa – pomoc trenerska i koleżeńskie wsparcie
Opiekę trenerską sprawował prezes klubu Roman Krupa
Wielkie gratulacje dla młodych zawodników i zawodniczek A3D TOSZEK
Gminne Biegi Przełajowe
30.05.201922 maja 2019r. w Kotulinie odbyły się gminne zawody w biegach przełajowych, w których uczestniczyły szkoły z: Kotulina, Paczyny, Pniowa i Toszka.
Naszą szkołę reprezentowało 23 uczniów klas I – VI po 2 dziewczynki i 2 chłopców z każdego rocznika. Uczniowie biegli w swoich kategoriach wiekowych ponieważ dystanse do pokonania były dostosowane do wieku uczestników.
Sukcesem naszych reprezentantów było zdobycie aż 16 czołowych miejsc.
Oto nasi medaliści:
Igor Uryasz – I miejsce
Vanessa Witkowska – I miejsce
Adam Klonek – I miejsce
Natalia Bytomska – I miejsce
Sebastian Dziuba – I miejsce
Oliwia Hynowska – I miejsce
Vanessa Orlik – II miejsce
FilipOsadnik – II miejsce
Natalia Malcherczyk – II miejsce
Franciszek Wycisk – II miejsce
Maria Stolarczyk – II miejsce
Martyna Kowalewska – II miejsce
Mateusz Klonek – II miejsce
Wiktoria Gałonska – III miejsce
Kamil Szymczuk – III miejsce
Marcin Kopytko – III miejsce
Gratulacje! Życzymy dalszych sukcesów!
8
,,Ekologia w piosence"
23.05.201922 maja w CK „Zamek w Toszku”, już po raz dziesiąty, został zorganizowany Festiwal Dziecięcej Piosenki Przedszkolnej. To jubileuszowe spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Ekologia w piosence". Swoje umiejętności wokalne odważnie zaprezentowali soliści oraz zespoły z Przedszkoli i Oddziałów Przedszkolnych z powiatu gliwickiego. Przedszkolaki „Eko Brzdące” z naszych oddziałów przedszkolnych przygotowane przez p. Renatę Plich – Czerner i p. Anetę Jachimczuk wykonały piosenkę „SOS dla ziemi”. I tym utworem wyśpiewały II miejsce. Serdecznie Gratulujemy!
Szkolny Turniej Badmintona
30.05.201917 maja 2019r. zostały rozegrane finałowe rozgrywki Szkolnego Turnieju Badmintona. Uczniowie przez dwa tygodnie rozgrywali mecze w czterech kategoriach:
dziewczęta klas I-III (w turnieju wzięło udział 7 dziewczynek),
chłopcy klas I-III (12 chłopców),
dziewczęta klas IV-VI (18 dziewcząt),
chłopcy klas IV-VI (12 chłopców).
Wszyscy uczestnicy rozegrali wiele meczy z ogromnym zaangażowaniem i piękną sportową walką. W wyniku rywalizacji zostali wyłonieni zwycięzcy turnieju:
dziewczęta klas I-III
I miejsce – Martyna Puchała klasa 2a
II miejsce – Wiktoria Gałonska 1b
III miejsce – Karolina Janik 2a
chłopcy klas I-III
I miejsce – Paweł Morciniec klasa 1b
II miejsce – Igor Uryasz 1b
III miejsce – Dawid Strancich 3a
dziewczęta klas IV-VI
I miejsce – Daria Klak klasa 6a
II miejsce – Natalia Bytomska 5b
III miejsce – Katarzyna Morciniec 6c
chłopcy klas IV-VI
I miejsce – Łukasz Popek klasa 5c
II miejsce – Karol Winicki 6c
III miejsce – Nico Cuber 5c
Gratulacje! Życzymy dalszych sportowych sukcesów!
Gminne Prezentacje Artystyczne
28.05.201914 i 15 maja 2019 r. odbyły się Gminne Prezentacje Artystyczne organizowane przez Centrum Kultury Zamek w Toszku. Swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowali:
Prezentacje muzyczne:
W kategorii kl. I-III
- Filip Osadnik kl. Ib – II miejsce
- Anna Labus kl. IIa – wyróżnienie
W kategorii kl. IV-VI
- Justyna Mikosz kl.IVc – II miejsce
- Klaudia Bytomski kl. Vc
Prezentacje taneczne:
W kategorii kl. IV-VI
- Katarzyna Morciniec kl. VIc, Dominika Kobiernik kl. VIb – I miejsce oraz Grand Prix
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
14
II Szkolny Dzień Nauki
19.05.201917.05.2019 r. po raz drugi odbył sie Szkolny Dzień Nauki. Mottem przewodnim tegorocznego spotkania z nauką było hasło: "Przez naukę do gwiazd". Uczniowie mogli poznać tajemnice kosmosu biorąc udział w wyjątkowej lekcji w mobilnym planetarium. Kolejnymi atrakcjami był symulator jazdy, pokazy doświadczeń chemicznych przygotowanych przez studentów wydziału chemii Politechniki Śląskiej oraz ciekawa wystawa fotografii autorstwa: Radosława Makowczyńskiego i Andrzeja Morcinca. Szkoda, że ten dzień tak szybko minął... Składamy serdeczne podziękowania wszystkim partnerom przedsięwzięcia.
27
Wycieczka do Sandomierza, Kazimierza Dolnego, Lublina i Nałęczowa
15.05.2019Uczniowie klas 6b, 5a i 5b w dniach 8.05.-10.05.2019 zwiedzili Sandomierz, Kazimierz Dolny, Lublin i Nałęczów. Były to bardzo intensywne trzy dni, które przyniosły niezapomniane wrażenia i na długo pozostaną w pamięci. Z przewodnikami udało się zwiedzić najpiękniejsze zakątki tych polskich miast i wzbogacić swoją wiedzę na temat historii naszego państwa.
Spotkanie dla Rodziców przyszłych pierwszoklasistów
14.05.2019Dyrektor Szkoły Podstawowej im. G. Morcinka w Toszku zaprasza Rodziców uczniów przyszłych klas pierwszych na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 20 maja 2019 r.(poniedziałek) o godz. 17.00 w świetlicy szkolnej.
V Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków
07.05.20197 maja przedszkolaki z grupy „Misie” wzięły udział w V OGÓLNOPOLSKIM MARATONIE PRZEDSZKOLAKÓW„Sprintem do maratonu”.Jest to projekt propagowany przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola” zachęcający nauczycieli do przeprowadzenia imprezy biegowej w przedszkolu, a przez to popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Zawody biegowe zorganizowaliśmy na szkolnej hali sportowej, gdzie wyznaczona była trasa biegu dostosowana do wieku i predyspozycji naszych małych sportowców. Tak, jak na prawdziwych zawodach, każdy z uczestników biegu zjadł zdrowe śniadanie, zadbał o odpowiedni sportowy strój i otrzymał numer startowy. Przed biegiem odbyła się oczywiście rozgrzewka, która pozwoliła naszym małym sportowcom osiągnąć jak najlepsze wyniki. Na zawodach o stronę medyczną zadbała pani higienistka. Na szczęście jej pomoc nie była nikomu potrzebna.Wszyscy starali się pokonać wyznaczony dystans i jak najszybciej dobiec do mety, gdzie na każdego małego maratończyka czekały specjalne medale. W naszym maratonie wszyscy byli zwycięzcami. Nasze dzielne przedszkolaki przebiegły w sumie aż 7700 metrów !!! Gratulujemy wszystkim 22 wspaniałym biegaczom!
Warsztaty językowe „Bilingua- łatwiej z niemieckim”
09.05.201930 kwietnia uczniowie klas dwujęzycznych IV c, IV d oraz V c uczestniczyli w warsztatach w języku niemieckim, zorganizowanych w ramach kampanii Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu pt. „Bilingua – łatwiej z niemieckim”. Zajęcia poprowadziła p. Iwona Breguła-Hanysek - doradca ds. dwujęzyczności w województwie Śląskim. Animacje były świetną okazją do utrwalenia poznanego słownictwa w zabawny, innowacyjny oraz kreatywny sposób. Dzieci wykazały się nie tylko zdobytą wiedzą, ale również sprytem oraz szybkością. Ze spotkania uczniowie wyszli nie tylko z upominkami, lecz przede wszystkim mądrzejsi o nową wiedzę i ciekawe doświadczenia. Wydarzenie okazało się kolejnym bodźcem do nauki języka naszych zachodnich sąsiadów.
6
XV Powiatowy Konkurs Uczniów Edukacji Wczesnoszkolnej
15.05.201926 kwietnia w Pyskowicach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Uczniów Edukacji Wczesnoszkolnej. Naszą szkołę z dużym sukcesem reprezentowali: Milena Czub z kl. IIb, Filip Osadnik i Julian Gabryś z kl. Ib. Milena i Filip otrzymali wyróżnienie. Natomiast Julek zajął I miejsce. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Trzymamy również kciuki za Julka, który weźmie udział w XXIX Ogólnopolskim Małym Konkursie Recytatorskim w Starachowicach.
DYŻUR WAKACYJNY
07.05.2019Szanowni Państwo, od 6 maja 2019r. rusza rekrutacja do Publicznego Przedszkola i gminnych oddziałów przedszkolnych w Szkołach Podstawowych.
Zgodnie z zarządzeniem Burmistrza Toszka Nr 0050.28.2019 z dn. 31.01.2019r. nasza placówka pełni dyżur od 19.08.2019 do 30.08.2019.
Zgłoszeń dziecka dokonujemy bezpośrednio w dyżurującym przedszkolu za pomocą karty zgłoszenia w terminie do 7 czerwca 2019r.
Przyjęcie dziecka będzie realizowane do wyczerpania miejsc w placówce. Rodzice zainteresowani wydłużeniem czasu pracy oddziału przedszkolnego ze względu na zobowiązania zawodowe proszeni są o dołączenie do karty zgłoszenia wniosku o wydłużenie czasu pracy.
Wiosenne zmagania z językiem mniejszości
30.04.2019Wiosna to radosna i kolorowa pora roku, która przynosi ze sobą wiele zmian. 4 kwietnia uczniowie klasy 2b oraz 3b uczestniczyli w wiosennych warsztatach w zakresie języka mniejszości. Pod hasłem ,,Der Frühling ist da” wychowawczynie, pani Ewelina Wojewodzic oraz pani Agata Kostrzewska przybliżyły uczniom słownictwo związane z pogodą i zmianami zachodzącymi w przyrodzie wiosną. Dzieci wykonywały szereg zadań metodą stacji. Nie zabrakło też gier i zabaw utrwalających tematykę warsztatów. Jednym słowem było bardzo ciekawie i wesoło.
9
„Od srebrnika do blika”
17.04.20198 kwietnia rozpoczęliśmy realizację projektu wolontariackiego w ramach konkurs „Dobry Pomysł”. Z inicjatywy Pani Grażyny Kopytko – pracownika Banku Śląskiego ING, oraz we współpracy z dyrekcją i nauczycielami naszej szkoły Panią Kupczyk i Panią Golą w listopadzie 2018 roku powstał projekt „Od srebrnika do blika”, który po wygranym konkursie został całkowicie sfinansowany przez Fundację ING Dzieciom.
W ramach tego projektu w poniedziałek 8 kwietnia odbyły się zajęcia z wolontariuszami Banku ING, na których uczniowie klas dwujęzycznych 4c, 5c i 6c mieli okazję poznać formy oszczędzania, przybliżyć tematykę bankowości, zaprojektować i wykonać kartę do bankomatu oraz zaplanować swój budżet domowy. Na zakończenie każdy z uczestników spisał swoje prywatne propozycje oszczędzania, a ostatniego dnia szkoły będzie mógł sprawdzić, co z założeń udało mu się zrealizować.
11 kwietnia w ramach drugiego dnia projektu została zorganizowana wycieczka do Tarnowskich Gór. Przed wyjazdem spotkaliśmy się jednak w szkolnej stołówce na wspólnym śniadaniu. W miłej atmosferze zrobiliśmy kanapki i wspólnie zjedliśmy posiłek. Resztę prowiantu zabraliśmy w podróż. Uczniowie w towarzystwie wychowawców oraz wolontariuszy Banku ING mieli okazję zwiedzić Kopalnię Srebra, która w roku 2017 wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy również Sztolnię Czarnego Pstrąga, czyli podziemną Wenecję, gdzie na głębokości 30 m pod ziemią przy świetle lamp karbidowych mieliśmy okazje przepłynąć łodziami najdłuższy w Polsce odcinek 600 metrów oraz podziwiać podziemny świat tarnogórski.
Projekt „Od srebrnika do blika” okazał się strzałem w dziesiątkę. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.
6
Szanowni Rodzice
05.04.2019W związku z rozpoczynającym się w dniu 8 kwietnia 2019 r. strajkiem pracowników Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku , informuję, że w czasie akcji protestacyjnej nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno – wychowawcze dla wychowanków oddziałów przedszkolnych i uczniów szkoły. Podczas strajku będą organizowane tylko zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej w godzinach 7:00 – 15:30.
Dzieciom przebywającym w szkole i korzystającym ze stołówki, będą wydawane obiady.
Szanowni Państwo, wszyscy mamy nadzieję, że strony konfliktu dojdą do porozumienia i strajk zostanie odwołany. O aktualnej sytuacji będziemy informowali na bieżąco.
Z poważaniem
Agata Zawadzka
Dyrektor SP im. Gustawa Morcinka w Toszku
Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem
05.04.2019Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki (1) i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku (2).
Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia (3).
W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.
Zapewnienie opieki (4) odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno‐wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.
Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.
Rodzic jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.
Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku. Rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (5) oraz kuratora oświaty (6).
- Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
- art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
- § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
- Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
- Art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
- Art. 51 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
„W drodze do niepodległości” z wizytą w SP im. G. Morcinka w Toszku
07.04.2019W dniu 1 kwietnia 2019r. odbyła się uroczysta inauguracja wystawy „W drodze do niepodległości”. Wystawa zorganizowana w jubileuszowym roku 100-lecia niepodległej Polski ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Wystawa „W drodze do niepodległości” to nowoczesna i atrakcyjna lekcja historii, dla uczniów i dorosłych. Fundatorami wystawy są Bank Pocztowy SA i PERN SA. Partnerami merytorycznymi natomiast Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych.
Projekt jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Celem PW „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym, radosnym świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wiceburmistrz Toszka, p. Piotr Kunce, przewodniczący Rady Miasta w Toszku, p. Tadeusz Kobiernik, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, p. Magdalena Krzepisz, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły, p. Aleksandra Osadnik, Przedstawiciel IPN w Katowicach, p. Adam Lisek oraz dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych Gminy Toszek.
Organizacji wystawy towarzyszyły:- konkursy historyczne związane z tematyką odzyskania niepodległości,
- śpiewy pieśni legionowych w wykonaniu chóru szkolnego,
- przedstawienie „Żołnierze wyklęci”,
- prezentacji inicjatyw podjętych przez SP im. G. Morcinka w Toszku z okazji odzyskania niepodległości
- prelekcja pracownika IPN pt.: „Ojcowie Niepodległości”.
Wystawa będzie dostępna dla szkół i mieszkańców gminy Toszek do 5 kwietnia 2019r.
5
„Dobrze Cię widzieć”
05.04.2019W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Dobrze Cię widzieć” realizowanej w ramach projektu „Bezpieczna droga”. Celem akcji jest poprawa widoczności dzieci na drodze i ograniczenie wypadków z udziałem uczniów. Głównym organizatorem kampanii jest Fundacja Narodowy Dzień Życia.
W związku z powyższą kampanią uczniowie kl. I - VI uczestniczyli w zajęciach z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. W trakcie zajęć wykorzystano serię zabawnych kreskówek, które pokazywały jak właściwie należy zachowywać się na drodze oraz zachęcały do używania elementów odblaskowych po zmroku. Dzięki tym zajęciom zarówno młodsze, jak i starsze dzieci miały okazję doskonalić swoje umiejętności prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.
Ponadto wszyscy uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe oraz „ściągawkę” w formie planu lekcji, informującą pieszych o siedmiu podstawowych zasadach zachowania się na drodze.
7 odblaskowych rad drogowych:
- Noś kamizelki odblaskowe lub inne elementy odblaskowe w warunkach niedostatecznej widoczności.
- Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a jak ich nie ma to z pobocza. Dopiero jeśli nie ma pobocza, albo czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni.
- Ale pamiętaj: idź jak najbliżej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu samochodowi.
- Jeśli idziesz poboczem lub jezdnią, to idź lewą stroną drogi, tak żebyś widział nadjeżdżający samochód. Jeśli idziesz z kolegą lub koleżanką, to idź jeden za drugim.
- Z drogi dla rowerów korzystaj tylko jak nie ma chodnika lub pobocza. Na drodze dla rowerów powinieneś ustąpić rowerzyście. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych.
- Nie wchodź na jezdnię tuż przed pojazdem. Jeśli nadjeżdżający samochód jedzie szybko lub jest blisko – zaczekaj aż przejedzie.
- Nie przekraczaj jezdni w miejscu niedozwolonym i pamiętaj by nie wchodzić na jezdnię przy czerwonym świetle.
A Ty świecisz przykładem? Nosisz odblaski?
9
Okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych to szczególna okazja do przypomnienia tradycji świątecznych
04.04.2019Dnia 28 marca 2019 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty Wielkanocne z udziałem uczniów klasy IIIa i IIIb przeprowadzone przez Mamę jednej z uczennic. Dzieci miały okazję stworzyć piękne jajeczka wielkanocne metodą decoupage. Przepiękne prace będą idealną ozdobą nadchodzących Świąt Wielkanocnych.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
04.04.2019Dnia 2 kwietnia 2019 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej to okazji uczniowie klas III uczestniczyli w prelekcji przeprowadzonej przez Panią doktor Magdalenę Turek-Rakowską, która w ciekawy i przystępny sposób przybliżyła dzieciom tematykę autyzmu. Uczniowie ubrani w stroje w kolorze niebieskim solidaryzowali się z osobami chorymi na autyzm.
Szanowni Rodzice
03.04.2019Na podstawie informacji uzyskanej ze strony związków zawodowych o przystąpieniu pracowników Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej nauczycieli i pracowników oświaty.
Informuję, że od dnia 8 kwietnia 2019 r. może wystąpić konieczność całkowitego lub częściowego zamknięcia szkoły. Jednocześnie zapewniam, że będziemy Państwa informować, jeśli sytuacja ulegnie zmianie (ogłoszenie w szkole, indywidualna informacja przekazywana rodzicom, strona internetowa szkoły).
Informujemy, że rodzicom dzieci do lat 8 uczęszczających do szkól i przedszkoli, w których odbędzie się strajk (nieprzewidziane zamknięcie placówki) przysługuje prawo do usprawiedliwionej nieobecności w pracy zgodnie z § 3 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1632). O nieobecności z takiej przyczyny i przewidywanej długości tej nieobecności, pracownik jest obowiązany zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Okres usprawiedliwionej nieobecności rodzica w pracy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły, jest okresem, za który pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1368 ze zm.).
https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-opiekunczy/prawo-do-zasilku-i-okres-przyslugiwania
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Gustawa Morcinka w Toszku
Agata Zawadzka
„I śmiech niekiedy może być nauką” cz.II
26.03.201927.03. przypada Międzynarodowy Dzień Teatru święto uchwalone w 1961 r. na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.
Nasza szkoła uczciła to święto II Szkolnym Przeglądem Teatralnym.
„I śmiech niekiedy może być nauką” cz.II.
25.03. odbyła się II część Szkolnego Przeglądu Teatralnego dla klas I-III. Młodsi uczniowie również jak ich starsi koledzy znakomicie się zaprezentowali. I tym razem jury nie miało łatwego zadania. Postanowiono przyznać I miejsce klasie 3a i 3b, II miejsce 2b, a III miejsce przypadło klasie 1b. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
10
Informacja
25.03.2019LISTA DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
I DO KLASY PIERWSZEJJEST DOSTĘPNA W SEKRETARIACIE
SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. G. MORCINKAW TOSZKU
26 – 29.03.2019 r.
Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia
Przyszła już wiosna!
25.03.2019W naszym ogródku szkolnym pierwsze kwiaty budzą się do życia.
Niedługo rozpoczniemy wiosenne prace.
Wszystkich chętnych uczniów zapraszamy do pomocy przy wiosennych porządkach.
"I śmiech niekiedy może być nauką"
24.03.201922.03.2019 r. w szkole po raz drugi odbył się szkolny przegląd teatralny dla klas 4-6. W tym dniu nie było wśród nas żadnych smutasów bo wszystkie przedstawienia wzbudzały ogromne salwy śmiechu, które rozbrzmiewały po szkolnych korytarzach. Wszystkie klasy wspaniale się zaprezentowały i jak zwykle jury miało trudny wybór. Po burzliwej naradzie postanowiono przyznać dwa I miejsca dla klasy 4c i 5c, II miejsce otrzymała klasa 5d a III klasa 4b. Wyróżnienia otrzymały klasy 6b, 5a, 4a, 4d. Wszystkim uczestnikom gratulujemy świetnych występów.
14
Konkurs na Najpiękniejszą Marzannę 2019
22.03.2019Jak co roku w naszej szkole zorganizowaliśmy Konkurs na Najpiękniejszą Marzannę. W tym roku uczniowie przygotowali 10 kukieł, wszystkie piękne i oryginalne. Jury przyznało tytuł Najpiękniejszej Marzanny 2019 roku klasie IIIb, II miejsce zajęła klasa Ib, a III miejsce – klasy 0b i IIIa.
21.03.2019r. wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. W ten sposób pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę.
Do zobaczenia za rok!
10
Siatkówka dziewcząt
20.03.2019Dnia 13.03.2019 roku w hali im.H.Wagnera w Pyskowicach odbyły się zawody powiatowe Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w mini piłce siatkowej.
Gminę Toszek na zawodach reprezentowała drużyna dziewcząt naszej szkoły, która prowadzona przez panią Karinę Jarmułowicz - Łozińską wygrała wcześniej zawody gminne jakie odbyły się w Szkole Podstawowej w Kotulinie.
Po zaciętej zwycięskiej walce ze szkołami z: Knurowa, Wilczy, Świbia i jedną przegraną ze szkołą z Pyskowic ostateczne nasza drużyna zajęła 2 miejsce.
Gratulujemy
Otrzymaliśmy wirtualną odznakę „Dobrze ZaPROJEKTowanej Szkoły"
07.03.2019Dzięki udziałowi w konkursie „Projekt z klasą" nasza szkoła znalazła się w elitarnym gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i została uhonorowana tytułem „Dobrze ZaPROJEKTowanej Szkoły".
To znak, że szkoła podchodzi do edukacji w sposób nowoczesny, jest otwarta na uczniowskie inicjatywy, tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów, jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej.
Informacja
07.03.2019Konsultacje dla rodziców uczniów naszej szkoły uczestniczących w projekcie „Na edukacyjnym szlaku – programy wspierania uczniów w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendler w Toszku oraz w Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku” odbędą się 13.03.2019 r. (środa) od 16:00 do 17:00 w Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku.