• Obchody 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka

    • Toszek, 17.10.2014r.

      

           Obchody 50-lecia Szkoły Podstawowej  im. Gustawa Morcinka przeszły już do historii i na długo zostaną w naszej pamięci. Honorowy patronat nad uroczystościami objął Burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk.

     Już w piątek 10 października delegacja uczniów złożyła wiązanki i zapaliła znicze na grobach zmarłych pracowników, w tym pierwszego kierownika i organizatora szkoły Mieczysława Kunysza, dyrektorów: Stanisława Podbrożnego i Alicji Kamińskiej oraz pochowanych na toszeckim cmentarzu nauczycieli i innych pracujących niegdyś w szkole.

     W sobotę 11 października 2014 r. odbyły się główne uroczystości. Rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku koncelebrowaną przez księdza prałata Mariana Piotrowskiego oraz księży: Krzysztofa Goca, Jacka Liwowskiego, Sebastiana Bensza, Damiana Kobińskiego i absolwenta naszej szkoły  o. Waldemara Polczyka, który wygłosił homilię. Liturgię uświetnił chór Tryl pod dyrekcją Marii Garbal oraz schola dziecięca prowadzona przez Lidię Badurę.  

     Po mszy przeszliśmy do szkoły. Gości z wielką radością powitała dyrektor Lidia Skowron – Rittau. W krótkim wystąpieniu zwróciła uwagę na wspaniałą tradycję szkoły i podkreśliła rangę jubileuszu. Z tej okazji w imieniu gospodarzy nadała naszym dobroczyńcom zaszczytny tytuł „Przyjaciela Szkoły”.  Wśród wyróżnionych znalazły się osoby i firmy, które wspierają szkołę materialnie, ale także ci, na których możemy zawsze liczyć, i którzy nie szczędząc sił, wspierają naszą pracę dydaktyczno-wychowawczą: Małgorzata i Jacek Awramienkowie, Marian Buchta, Anna Czub, Dorota i Andrzej Grzybkowie, Waldemar Zbigniew Jaszczyszyn, Stanisław Kandziora, Jerzy Kowalik, Wojciech Krupień, Marek Langer, Dariusz Paluch, Stanisław Pondo, Barbara Skawińska, Monika Zadrożny.

     Wśród przybyłych gościliśmy posłankę Krystynę Szumilas, burmistrza  Grzegorza Kupczyka, wiceburmistrza Zdzisławę Mrózek, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Toszku Tadeusza Kobiernika, wicedyrektora delegatury KO w Gliwicach Aleksandrę Dylę, prezesa Oddziału ZNP w Toszku Zofię Brzezińską, emerytowaną nauczycielkę i żonę pierwszego dyrektora szkoły Bronisławę Kunysz, dyrektora Centrum Kultury „Zamek w Toszku” Artura Czoka, wicedyrektora SP ZOZ Szpitala Psychiatrycznego w Toszku Erwina Janyska, kierownika OPS Jakuba Janiaka, przedstawicieli samorządu gminnego, dyrektorów szkół i przedszkola, kierowników jednostek samorządowych i wielu sympatyków, ale przede wszystkim emerytowanych i byłych pracowników szkoły oraz jej absolwentów. Tego dnia pamiętał o nas także były burmistrz naszej gminy Jacek Zarzycki, któremu szkoła wiele zawdzięcza, w tym rozbudowę i halę sportową. Jesteśmy za tę pamięć wdzięczni.

     Z uwagą  wysłuchaliśmy słów pani poseł, burmistrza i przedstawiciela kuratorium oświaty.  Otrzymaliśmy wiele dobrych życzeń i jak na urodziny przystało, prezenty, za które serdecznie dziękujemy.

     Wszystkim gościom dedykowany był koncert przygotowany przez uczniów, absolwentów
     i przyjaciół.  Program rozpoczął „taniec kwiatów” na łące, na którą później wkroczyła ekipa budowlana i „wybudowała” klasę, do której z radością przybyli uczniowie i zaprezentowali kilka żartobliwych szkolnych scen. Koncert gwiazd poprowadził „po naszymu, czyli po śląsku” absolwent Kamil Skawiński, a wśród gwiazd zobaczyliśmy: uczennice Adę i Anetę Brummerówny, Dominikę Skawińską oraz sławy: Duet Grzybki /Karol i Jakub Grzybkowie/,  grupę tańca hip-hop Angeliki Gnacy, zespół break-dance w składzie Maciej Inglot i Rafał Szostok, wokalistki: Roksanę Buchtę i Aleksandrę Grzybek oraz solistkę Opery Śląskiej w Bytomiu Sabinę Olbrich – Szafraniec.

     Po spektaklu rozpoczął się wielki meeting; na korytarzach goście oglądali wystawy fotograficzne i kroniki, przeglądali specjalnie na tą okazję wydaną publikację pt: „50 lat Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku 1964 – 2014”, w salach lekcyjnych prezentacje ukazujące przeszłość i teraźniejszość szkoły. W kawiarenkach, na korytarzach
     i trybunach zagościły emocje, jakich nie spotykamy tutaj na co dzień – niekończące się powitania i radość ze spotkań. Niezapomniane, wyjątkowe chwile!

     O godzinie 1600 odbył się mecz 50-lecia, w którym zmierzyli się polscy i zagraniczni absolwenci jubilatki. Wynikiem 11:8 wygrali… nasi absolwenci.

     Ostatnim punktem obchodów była zabawa 50-lecia. Do białego rana trwały tańce na toszeckim zamku, a w całym mieście słychać było odgłosy klasowych spotkań po latach.

     Przygotowaniom do jubileuszu towarzyszyła radość, pozytywne emocje i troska o to, by było to wyjątkowe wydarzenie. Mamy nadzieję, że ożyły wspomnienia, które otworzą drogę do starych – nowych przyjaźni. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym szczególnym dniu zawitali w murach dostojnej jubilatki.


      

     Szanowni Państwo!

     Obchody 50-lecia Szkoły Podstawowej  im. Gustawa Morcinka dobiegły końca. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy w sobotę 11 października 2014 r. odwiedzili naszą szkołę. Dzięki Wam w szkole zawitały emocje, jakich nie spotykamy tutaj na co dzień. Niektóre sceny – powitania i radość ze spotkań zostały utrwalone na fotografii. Zdjęcia niebawem opublikujemy i udostępnimy.  Wiele ciekawych wspomnień na nowo odżyło, ale nie wyszło poza wąskie grono znajomych.

     Przed nami nowe zadanie: Pragniemy uratować jak najwięcej z tych wspomnień, które Państwo przywołaliście w minioną sobotę.

     Gorąco prosimy: zapiszcie te historie i wspomnienia, które przypomnieliście sobie  podczas niedawnych rozmów i prześlijcie je nam. Krótkie notki możemy też zrobić razem z Państwem w szkole. Prosimy również o wszelkie uwagi i wskazanie błędów, które znajdziecie w okolicznościowej publikacji. „Na gorąco” naniesiemy je w jednym egzemplarzu, a w przyszłości uwzględnimy, by nie było ich już w kolejnym wydaniu uzupełnionym o państwa wspomnienia.

      

     Kontakt: tel. 32-233-44-37

                  sp_toszek@op.pl

                  Szkoła Podstawowa w Toszku

                  Ul. Wilkowicka 2

                  44-180 Toszek


      

     Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchodów 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka.


      

     Publikację: „50 lat Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku 1964-2014” można nabyć w sekretariacie szkoły w cenie 20zł.