• 2019/2020

     Podobnie jak i w poprzednich latach Klub Odkrywców Niemieckiego spotyka się w środy.  Uczniowie klasy 7 b towarzyszą Klubowi od samego początku,  tym bardziej miło nam powitać nowych Klubowiczów- uczniów klas piątych! Na zajęciach poruszamy różne tematy z języka niemieckiego. Stałym elementem jest praca z czasopismem KEKS, czytamy,  rozwiązujemy rebusy i krzyżówki. Lubianą formą nauki j. niemieckiego przez wszystkich Klubowiczów są gry planszowe oraz zabawy z chustą animacyjną.  Swoje znajomości i umiejętności językowe szlifujemy korzystając również z nowoczesnych multimediów. Młodsi uczniowie chętnie rywalizują ze starszymi, porównując poziom wiedzy z j. niemieckiego.

     2018/2019

     Czerwcowe zajęcia upłynęły Klubowiczom  pod hasłem „ BaldsindSommerferien”. Uczniowie powtórzyli słownictwo związane z wakacjami. Na zajęciach dzieci same zdecydowały co chcą robić: zwyciężyła gra interaktywna-Kahoot, wesoło i szybko przebiegły nasze zajęcia.  Na ostatnim spotkaniu Klubowicze otrzymali drobne upominki i z życzeniami  udanych i bezpiecznych wakacji! Do zobaczenia na zajęciach  we wrześniu!

     Majowe zajęcia dzieci rozpoczęły od  lektury czasopisma Keksa. Nowością na naszych zajęciach dodatkowych jest gra multimedialna (uczniowie korzystają z telefonu) KAHOOT. Grając w Kahoot’a , dzieci muszą wykazać się znajomością danego tematu oraz refleksem. Gry planszowe w j. niemieckim ciągle cieszą się niezmienną popularnością. Uczniowie na zajęciach poznali Tygryska i Misia z bajki Janoschapt .: „Oh, wie schoenist Panama”.

     W marcu i kwietniu uczniowie zajmowali się głównie tematyką świąteczną. Wielkanoc „królowała” w grach, układankach i puzzlach.  Aby poprawnie ułożyć puzzle, uczniowie musieli znać słownictwo niemieckie i tradycje wokół Świąt. Jak zwykle dzieci chętnie wracały do gier i zabaw w j. niemieckim, bo przez zabawę najlepiej się uczą!W marcu i kwietniu uczniowie zajmowali się głównie tematyką świąteczną. Wielkanoc „królowała” w grach, układankach i puzzlach.  Aby poprawnie ułożyć puzzle, uczniowie musieli znać słownictwo niemieckie i tradycje wokół Świąt. Jak zwykle dzieci chętnie wracały do gier i zabaw w j. niemieckim, bo przez zabawę najlepiej się uczą!

     Styczeń 2019 dla Klubowiczów rozpoczął się od niespodzianki! Uczniowie otrzymali paczkę wypełnioną  po brzegi pomocami dydaktycznymi do nauki j. niemieckiego. Znalazły się tam gry planszowe, słownik obrazkowy, słownik „Duden” oraz kostki edukacyjne. Chętnie korzystamy z naszych nowych atrakcji. Nie zapominamy o magazynie „Keks”, w którym rozwiązujemy zadania, wysyłamy rozwiązania i liczymy na nagrody!  Nowością dla Klubowiczów okazała się również praca z lapbookiem. Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej i interaktywnej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. My gromadziliśmy informacje dotyczące świąt Bożego Narodzenia. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Uczniowie polubili ten sposób zdobywania wiedzy.

      

      

     W listopadzie uczniowie skupili się na tematyce związanej z św. Marcinem. Wykonali lampiony, rozwiązywali różne zadania oraz przypomnieli sobie piosenki i legendęo św. Marcinie.

     Na kolejnym spotkaniu uczniowie zaprezentowali swoje prace pt: „Co ciekawego można zobaczyć w Niemczech?” . Uczniowie przynieśli produkty niemieckie i opisywali je.

     W grudniu na zajęciach Klubowicze pracowali z książką pt: „Traumschnee”. Czytali oraz przygotowali plan wydarzeń.  Niektórzy  uczniowie. przygotowali ilustracje do książki. Uczniowie przypomnieli sobie tematykę świąteczną , przygotowali z wielkim entuzjazmem ozdoby świąteczne z włóczki. Część zajęć poświęciliśmy na rozwiązywanie zadań oraz na lekturę magazynu „Keks”.

      

     Znowu się spotykamy!

     Klub Odkrywców Niemieckiego swoje spotkania rozpoczął od lektury magazynu Keks. Uczniowie z zapałem rozwiązywali krzyżówki i rebusy. Magazyn październikowy poświęcony był odkrywcom i wynalazkom w Niemczech. Na życzenie Klubowiczów gry i zabawy zagościły na zajęciach Klubu. Uczniowie chętnie pracowali z mapą Niemiec, lokując na mapie produkty i marki niemieckie.

     2017/2018

     Na zajęciach KON w maju i czerwcu uczniowie poznali teatrzyk Kamishibai i wspólnymi siłami przedstawili nam bajkę „Die kleine Raupe Nimmersatt”. Dzieci wykonały  również książeczkę na podstawie bajki. Przy okazji powtórzyły dni tygodnia i artykuły spożywcze. Uczniowie zajmowali się w dalszym ciągu mapą Niemiec. Nanosili miasta niemieckie, w których byli itd…

     Gościliśmy również na naszym spotkaniu p. Kupczyk, germanistkę naszej szkoły. Temat zajęć brzmiał: Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego? Co to jest dwujęzyczność? Wniosek po spotkaniu nasunął się sam: „Angielski  jest podstawą, niemiecki  atutem!”

     Ostatnie zajęcia przed wakacjami zaplanowali Klubowicze sami: była chusta animacyjna, piknik i bajka w j. niemieckim pt: „Wo ist meine Mami?”.

     Stałym elementem zajęć były różne gry językowe oraz lektura czasopisma „Keks” .

     Życzymy wszystkim sympatykom języka niemieckiego udanych wakacji i do zobaczenia!

     Opiekun Klubu- Aneta Gola i Klubowicze

      

      

     W kwietniu Klubowicze  zajęli się głównie pracą nad mapą Niemiec. Ułożyli z puzzli mapę Niemiec, a następnie zaznaczyli na mapie najważniejsze miasta, rzeki i góry Niemiec. Obejrzeli prezentację multimedialną pt: „ABC Deutschland”, na podstawie której zrobili swoje ABC (to wiem o Niemczech).  Na zakończenie zajęć uczniowie obejrzeli „DieSocke”  oraz dowiedzieli się kto mieszka w Sockenland.

     Zapraszamy do galerii zdjęć.

     W lutym i marcu Klubowicze zajmowali się dalej mapą Niemiec. Obejrzeli kilka ciekawych prezentacji multimedialnych dotyczących Niemiec np.: „26 powodów dlaczego lubimy j. niemiecki?”. Pamiętali również o tematyce świątecznej. Uczniowie poznali nowego przyjaciela- DIE SOCKE, który umili nasze spotkania  oraz naukę j. niemieckiego.

      

     Niespodzianka dla Klubowiczów!

     W styczniu na Klubowiczów czekała miła niespodzianka!  Była to paczka zaadresowana dla Klubu Odkrywców Niemieckiego, a w niej gry, książki, plakaty oraz ogromna kolorowa chusta animacyjna, a wszystko, aby umilić  nasze „niemieckie spotkania”. Dziękujemy!!!

      

     Nawiązując do tematu listopadowego Klubowicze obejrzeli film pt: „Lauras Weihnachtsstern“. Rozwiązywali zadania na podstawie filmu. Na zajęciach powtórzyliśmy „świąteczne słownictwo“ oraz wykonaliśmy kartki świąteczne niemieckojęzyczne, które wzięły udział w konkursie ogłoszonym w czasopiśmie „Keks“. Miłym akcentem naszym spotkań jest czas gier i zabaw oraz lektura „Keks’a“.

     W listopadzie grupa Klubu Odkrywców Niemieckiego „odkryła” książkę niemieckiego pisarza Klausa Baumgarta pt: „Lauras Stern”. Uczniowie przeczytali w j.niemieckim historię małej Laury, a następnie przygotowali scenki na podstawie książki. Na kolejnych zajęciach rozwiązywaliśmy rebusy i krzyżówki z czasopisma „Keks”. Stałym punktem naszych zajęć są gry w j.niemieckim.

      

     Jesteśmy uczniami klasy 5 Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku. Spotykamy się  co środę. Na pierwszych zajęciach powtórzyliśmy zwroty i wyrażenia związane z jesienią.  Graliśmy w gry językowe, czytaliśmy  i rozwiązywaliśmy zadania „ Keks’a”. Poznaliśmy słownictwo związane z historią i geografią krajów niemieckojęzycznych.

     2016/2017

     W maju i czerwcu na zajęciach KON uczniowie rozmawiali o zabytkach gminy Toszek oraz specjalnie na „Dzień mamy” przygotowywali kartki z życzeniami w j. niemieckim. Klubowicze czytali książkę Erica Carle pt: „Die kleine Raupe Nimmersatt” oraz przygotowali teatr kamishibaina na podstawie opowiadania. Jak zawsze z wielkim zainteresowaniem dzieci przeczytały  magazyn w języku niemieckim „Keks” .

     Ostatnie zajęcia przebiegały w wakacyjnej atmosferze. Uczniowie grali w swoje ulubione gry językowe. Na zakończenie zajęć w roku szk. 2016/ 2017 najbardziej wytrwali otrzymali gadżety Klubu Odkrywców Niemieckiego.

     Zapraszamy do galerii zdjęć.

      

     W kwietniu czekała  na klubowiczów niespodzianka. Mogli zobaczyć przedstawienie w  j. niemieckim pt: „Die goldene Gans”, które przygotowali uczniowie kl. 6c. Nie lada wyzwaniem dla miłośników języka niemieckiego okazała się wizyta uczniów z partnerskiej gminy Hohenau, których gościliśmy w dn. 24-28.04.2017r.

     Zapraszamy do galerii zdjęć

      

     W marcu poznaliśmy autora bajek dla dzieci Janoscha oraz głównych bohaterów jego bajek : tygrysa, niedźwiadka i zabawkę  „Tigerente”, która towarzyszy tygrysowi w różnych  przygodach.  Obejrzeliśmy film pt:  „Tiger und Bär im Straßenverkehr“  i omówiliśmy zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Uczyliśmy się również znaków drogowych w j. niemieckim.

      

      

     Zapraszamy do galerii zdjęć.

      

     W styczniu i lutym na spotkaniach KON rozmawialiśmy o karnawale w Niemczech i o zwyczajach związanych z nim. Zrobiliśmy maski karnawałowe. Opowiadaliśmy o zabytkach naszego miasta Toszka, przypomnieliśmy sobie legendę o Złotej Kaczce i Białej Damie, która mieszka na toszeckim zamku. Wykonaliśmy  również prace plastyczne związane z tym tematem. Ulubionym punktem  zajęć  KON są gry i zabawy w j. niemieckim. Nie tylko dobrze się bawimy , ale i uczymy.

      

      

     Klub Odkrywców Niemieckiego - Świąteczny czas

     Na grudniowych  zajęciach klubu, dzieci z radością rozwiązały krzyżówkę i łamigłówki z czasopisma KEKS. Czas upłynął nam pod znakiem wspólnych gier i zabaw. Część grupy wykonała kartki świąteczne z życzeniami w j. niemieckim, natomiast inni na nowo odkrywali gry planszowe. Na zakończenie grudniowych spotkań uczniowie upiekli przepyszne ciasteczka cynamonowe.

     Zapraszamy do galerii zdjęć.

      

     W  listopadzie dominowała tematyka o św. Marcinie. Wykonaliśmy lampiony,  układaliśmy puzzle, śpiewaliśmy piosenki, zapoznaliśmy się z legendą o św. Marcinie. Graliśmy w nasze ulubione gry językowe.

     Zapraszamy do galerii zdjęć

      

     Od października  działa w naszej szkole Klub Odkrywców Niemieckiego. Zajęcia odbywają się w środy o godz. 13:20 w sali nr 12. Uczestniczą w nich głównie uczniowie klas czwartych.

     Podczas październikowych zajęć poznaliśmy znanego austriackiego malarza Friedensreicha Hundertwassera. Zapoznaliśmy się z jego twórczością i sami próbowaliśmy pójść w  jego ślady projektując własne budynki. Sprawiło nam to wiele radości, czego dowodem są nasze prace.

     Zapraszamy do galerii zdjęć