• I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem
     • I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

     • Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.
      Od lat z tej okazji staramy się pomagać potrzebującym.

       

      W TYM ROKU NAJBARDZIEJ POTRZEBNE SĄ:
      Żywność trwała:
      herbata, kawa, kakao, ryż, kasza, makaron, cukier, mąka, olej, dżem, budynie, słodycze, konserwy mięsne, konserwy rybne itp.
      Środki czystości:
      proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon, pasta do zębów, mydło, pościel, ręczniki itp.
      Zabawki i pomoce szkolne:
       długopisy, kredki, mazaki, zeszyty, farbki, kleje, bloki, ołówki, gumki, plastelina, papier kolorowy itp.
      Dary te przynoście do biblioteki szkolnej do 17.12.2018 r.
      Liczymy, że podobnie jak poprzednio
      i tym razem udowodnicie, że umiecie się dzielić.

       

    • Jasełka
     • Jasełka

     • W piątek 22 grudnia w naszej szkole odbyły się Jasełka przygotowane przez uczniów klas trzecich. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Uroku inscenizacji dodały kolędy, piosenki świąteczne i piękne tańce. Występ wprowadził wszystkich w ten najpiękniejszy i szczególny czas, który spędzamy w gronie najbliższych.

    • JARMARK BOŻONARODZENIOWY W DREŹNIE
     • JARMARK BOŻONARODZENIOWY W DREŹNIE

     • Adwent to najlepszy czas by odwiedzić Drezno, bo właśnie tu znajduje się jeden z najstarszych bożonarodzeniowych jarmarków. Spotkamy tu także kominiarza na szczęście i 14- metrową, największą na świecie, świąteczną piramidę. Striezelmarkt został założony w XV wieku, a swoją nazwę zawdzięcza drożdżowej, plecionej bułce (Striezel), która na przestrzeni wieków zamieniła się w tradycyjne ciasto z bakaliami - drezdeński Christstollen. Na straganach królują: zabawki z drewna z regionu Rudaw, malowane tkaniny i łużyckie wyroby garncarskie, wydmuchiwane ozdoby choinkowe, słynne ciasteczka z Pulsnitz i oczywiście drezdeński Christstollen. 15 grudnia uczniowie klas dwujęzycznych z rodzicami i nauczycielami odwiedzili  bajkową stolicę Saksonii.  Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy: Pałac Zwinger, Opera, katolicka Katedra zwana również Kościołem Polskim, Kościół Frauenkirche, słynny most Augusta Mocnego, Staromiejski Odwach, współczesne centrum miasta. Punktem kulminacyjnym naszego wyjazdu był  Jarmark Bożonarodzeniowy, a na nim pełno atrakcji: karuzele, przedstawienie teatralne, stragany bożonarodzeniowe z ręcznie robionymi ozdobami świątecznymi. Mieliśmy okazję spróbować słynnego „Bratwursta” oraz  świątecznego ciasta drezdeńskiego” Christstollen”. Pełni wrażeń wróciliśmy późną porą do domu.

      JARMARK BOŻONARODZENIOWY W DREŹNIE - Obrazek 1

    • Życzenia świąteczne
     • Życzenia świąteczne

     •  

      Nadziei - by nie opuszczała,

      radości - by rozweselała,

      miłości - by obrodziła,

      dobroci - by zawsze była - ...

      życzą z okazji Świąt Bożego Narodzenia

      Dyrekcja i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku.

     • Informacja

     • Drodzy Rodzice

      Zgodnie z informacjami od KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry do 31 marca 2018 r. dokumentem uprawniającym do bezpłatnych przejazdów będzie ważna legitymacja szkolna.

    • Toszecki Jarmark Adwentowy
     • Toszecki Jarmark Adwentowy

     • 9 grudnia 2017 roku już po raz ósmy odbył się Toszecki Jarmark Adwentowy. Piękne, stylowe kramiki z niespotykanymi rękodziełami umieszczone w zaułkach toszeckiego rynku stworzyły wyjątkową, świąteczną atmosferę. Aniołki, choinki, kartki świąteczne, stroiki oraz przepyszne pierniczki rodzice klasy 5B i samorząd szkolny postanowili wystawić na swoim stoisku. Chętnych do zakupów pięknych ozdób świątecznych i przepysznych wypieków nie brakowało. Wystarczyło tylko dodać, że udało się wszystko sprzedać.

    • Święta w naszej szkole zbliżają się wielkimi krokami
     • Święta w naszej szkole zbliżają się wielkimi krokami

     • Święta w naszej szkole zbliżają sięwielkimi krokami ...Ten przedświąteczny czas nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich wspaniałym zapachem cynamonu oraz korzennych przypraw.  Wspólne pieczenie to również doskonała zabawa - o tym mieli okazję przekonać się uczniowie klasy IIB, którzy postanowili trochę tego magicznego,  zapachu wnieść do szkoły. Dnia 12.12.2017 roku dzieci  pod opieką wychowawczyni oraz  troskliwych klasowych  Mam piekły i ozdabiały  pierniczki. Aromat pysznych pierników unosił się po  całej szkole. Po upieczeniu ciasteczek przyszedł czas na ich dekorację- polewy, pisaki z lukrem, posypki do ciasteczek, bakalie...  Możliwości było mnóstwo, a naszym uczniom nie zabrakło pomysłów i  wyobraźni. Wszyscy mieli doskonałą okazję, aby wykazać się inwencją twórczą i przyozdobić każdy pierniczek według własnego pomysłu. Kolorowe ciasteczka wyglądały pięknie i smakowały doskonale. Pieczenie pierników w szkole sprawiło uczniom ogromną frajdę i radość.Efekty owej pracy mogli zobaczyć i posmakować również rodzice podczas spotkania klasowego.

      Święta w naszej szkole zbliżają się wielkimi krokami - Obrazek 1

     • Warsztaty świąteczne w klasach dwujęzycznych

     • Klasy dwujęzyczne 2 b i 3d brały udział  w warsztatach świątecznych ,,Weihnachtswerkstatt", które miały na celu przybliżenie tematyki świątecznej, a także rozwijanie umiejętności językowych z języka niemieckiego. Uczniowie pracowali metodą stacji, wybierając zadania, które najbardziej wzbudziły ich zainteresowanie. Spośród proponowanych ćwiczeń, najwiekszą popularnością cieszyły się zaszyfrowane zadania, matematyczne zgadywanki, uzupełnianie brakujących elementów na rysunku na podstawie przeczytanego tekstu.W trakcie tych warsztatów dzieci  mogły również  wykazać się swoją inwencją twórczą i umiejętnościami manualnymi, tworząc świąteczne ozdoby oraz zdolnościami kulinarnymi, ozdabiając świąteczne pierniki. Całość warsztatów uświetniły świąteczne piosenki ,,In der Weihnachtsbäckerei", ,,O Tannenbaum...", ,,Kling, Glöckchen, klingelingeling".

    • Wyniki konkursu plastycznego ,,Moja Bożonarodzeniowa kartka”
     • Wyniki konkursu plastycznego ,,Moja Bożonarodzeniowa kartka”

     • W piątek w Czytelni Biblioteki na Zamku  w Toszku odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego- Magia Świąt Bożego Narodzenia pt. ,,Moja Bożonarodzeniowa kartka” pod patronatem Burmistrza Toszka. W kategorii klas 1-3 szkoły podstawowej wyróżnienie otrzymała uczennica klasy 3 d Emilia Błażytko, a trzecie miejsce w kategorii klas 4-6 zajęła Julia Florian z klasy 4 d. Gratulujemy.

    • Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej
     • Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej

     • Dnia 13 grudnia do biblioteki szkolnej zawitali niecodzienni goście. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0a, choć nie znają jeszcze wszystkich liter, przyszły wypożyczyć swoją pierwszą książkę. To była ich druga wizyta w bibliotece. We wrześniu, przy okazji zwiedzania całej szkoły, poznały pomieszczenie biblioteczne i księgozbiór. Tym razem zaznajomiły się z zasadami wypożyczania oraz obchodzenia się z książkami. Oprócz książek na nowych czytelników czekały zakładki z prośbą książki o szanowanie oraz specjalny numer gazetki bibliotecznej „Co jest grane? – Wieści biblioteczne”. W gazetce oprócz wierszyków, zagadek znalazł się także apel do rodziców o codzienne czytanie dziecku. Dzieci po złożeniu ślubowania, że będą czytać i szanować książki, otrzymały pamiątkowe dyplomy pasowania na czytelnika, a następnie samodzielnie wypożyczyły pierwszą książkę. Wszyscy byli podekscytowani i zadowoleni. Mamy nadzieję, że dzieci z oddziału przedszkolnego będą częstymi gośćmi w naszej bibliotece.

    • Rodzinne warsztaty z decoupage
     • Rodzinne warsztaty z decoupage

     • W listopadzie odbyły się wyjątkowe warsztaty, bo z udziałem rodziców i uczniów klasy Ib. Uczestnicy warsztatów poznali technikę decoupage, którą ozdabiali deseczki.  Z ogromną pasją i zaangażowaniem stworzyli piękne świąteczne ozdoby. Dla wszystkich był to miło i pracowicie spędzony czas nagrodzony jakże ogromną satysfakcją. Wychowawca serdecznie dziękuje rodzicom i uczniom za zaangażowanie oraz 100% obecność. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

      Rodzinne warsztaty z decoupage - Obrazek 1

     • Konkurs manualny na ozdobę świąteczną z drewna

     • Konkurs manualny na ozdobę świąteczną z drewna - Obrazek 1 Konkurs manualny na ozdobę świąteczną z drewna - Obrazek 2

      Uczennice klasy 3 d i 4 d brały udział w Gminnym Konkursie manualnym na ozdobę świąteczną z drewna zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielowsi. Dziewczynki z klasy 4 d pod opieką Pani Katarzyny Jendrysik zajęły 2 miejsca, a Uczennice klasy 3 d pod opieką Pani Anny Havemeister otrzymały wyróżnienia. W niedzielę 10 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród.

     • Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników

     • Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników - Obrazek 1

      W ramach przygotowań  do Świąt Bożego Narodzenia dzieci z oddziałów przedszkolnych piekły świąteczne pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne, a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki, z niewielką pomocą mam, z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy. Wałkowanie ciasta i wykrawanie różnych kształtów pierniczków za pomocą foremek, sprawiły dzieciom wielką radość i frajdę. Po upieczeniu i ostygnięciu  dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Efektem  naszej pracy były pełne blaszki kolorowych pierniczków. W szkole unosił się wspaniały  aromat pieczonych  pierniczków, który wprawiał wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój.

     • A u Nas już był Mikołaj :) Dziękujemy serdecznie za wspaniałą dekorację Pani Sylwii Kasprzak.

        - Obrazek 1  - Obrazek 2  - Obrazek 3

    • Klub Odkrywców Niemieckiego
     • Klub Odkrywców Niemieckiego

     • W listopadzie grupa Klubu Odkrywców Niemieckiego „odkryła” książkę niemieckiego pisarza Klausa Baumgarta pt: „Lauras Stern”. Uczniowie przeczytali w j.niemieckim historię małej Laury, a następnie przygotowali scenki na podstawie książki. Na kolejnych zajęciach rozwiązywaliśmy rebusy i krzyżówki z czasopisma „Keks”. Stałym punktem naszych zajęć są gry w j.niemieckim.

      Klub Odkrywców Niemieckiego - Obrazek 1

    • Zabawa Andrzejkowa
     • Zabawa Andrzejkowa

     • Zgodnie z tradycją w wigilię świętego Andrzeja odbywają się huczne zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżą sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie,, odczytują” cień rzucany przez odlew. Często także doszukują się symbolicznych znaczeń w przedmiotach, nabierających w tym dniu szczególnej mocy. Również uczniowie naszej  szkoły  przeżyli wspaniały wieczór, pełen magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów przygotowany przez opiekunów samorządu szkolnego. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Największym uznaniem cieszyły się konkursy taneczne. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. Tegoroczne andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane podczas ,,wieczoru wróżb i tańca”.

      Zabawa Andrzejkowa - Obrazek 1

    • Światowy Dzień Pluszowego Misia
     • Światowy Dzień Pluszowego Misia

     • Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały naszą szkołę. „Przybyły” ze swoimi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. W dniu 24.11.2017r. uczniowie klas młodszych uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Każdy był piękny i wyjątkowy. Uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznali historię święta, zapoznali się z różnymi gatunkami niedźwiedzi. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, quizy, śpiewanie piosenek. Jednym z ciekawszych elementów quizu była zabawa: Jaka to melodia? Okazuje się, że melodie dobranocek są dzieciom świetnie znane. Ten dzień w szkolepełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

      Światowy Dzień Pluszowego Misia - Obrazek 1