• XVII Spotkania Zamkowe
     • XVII Spotkania Zamkowe

     • 26.04.2018 roku na zamku w Toszku odbyły się XVII Spotkania Zamkowe pod honorowym patronatem starosty gliwickiego Waldemara Dombka, burmistrza Toszka Grzegorza Kupczyka i Centrum Kultury Zamek w Toszku.

      W konkursie wzięło udział 35 uczestników z powiatu gliwickiego. Jury w składzie: pani Zofia Brzezińska, Sabina Olbrich – Szafraniec i pan Artur Czok wyłonili zwycięzców. Naszą szkołę reprezentowała Paulina Buchta.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.

    • Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
     • Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • 27.04.2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Po odśpiewaniu hymnu państwowego  uczniowie klas piątych zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, oddając klimat tamtych chwil, kiedy to 3 Maja 1791r. uchwalono pierwszą konstytucję w Europie. I choć nie przetrwała ona długo, gdyż obalona została przez Targowicę, to przez kolejne lata niewoli dawała Polakom nadzieję.

    • Dzień Ziemi
     • Dzień Ziemi

     • Każdego roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi.  Wszyscy,  którym nie jest obojętny los Ziemi – starają się o to, abyich planeta była piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza.

      W naszej szkole klasy drugie również postanowiły zrobić coś pożytecznego dla Ziemi. Obchody Dnia Ziemi poprzedził cykl zajęć dydaktycznych o tematyce ekologicznej pod hasłem ,,Bliżej natury”, na których uczniowie klasy 2 a i 2 b  mogli zgłębiać wiedzę z zakresu recyklingu, segregacji śmieci, pozyskiwania naturalnych źródeł energii,oszczędzania wody i jedzenia, jak również zanieczyszczenia środowiska. Uczniowie brali czynny udział w doświadczeniach i eksperymentach prezentowanych podczas zajęć. Wykonali również plakaty zachęcające do dbania o naszą planetę, jak również wykazali się znajomością tematyki  ochrony środowiska biorąc udział w Konkursie ekologicznym.   Chcąc samodzielnie zadbać o ,,swoją  planetę”dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki wybrały  się w pobliże szkoły  z woreczkami, w których lądowały papierki  i inne śmieci pozostawione na trawnikach i na pobliskim Orliku. Posegregowane śmieci złożyły w kontenerach. Na koniec wszyscy z zadowoleniem zdejmowali rękawice, ciesząc się, że mogli przyczynić się do poprawy wyglądu ich najbliższej okolicy. 

     • Kolejna wizyta uczniów klasy 3d w ,,Siedlisku” w Staniszczach Wielkich

     • 23 kwietnia  uczniowie klasy III d pod opieką wych. Anny Havemeister, po raz drugi odwiedzili podopiecznych Domu Opieki ,,Siedlisko” w Staniszczach Wielkich.  Dzieci zaprezentowały ,,Kaczkę Dziwaczkę”, która wywołała u pensjonariuszy  wielką radość. Mieszkańcy ,,Siedliska”  nagrodzili występujących brawami i przyłączyli się do zabaw i śpiewu. To spotkanie było dla dzieci prawdziwą lekcją, która uczy szacunku i życzliwości do drugiego człowieka.

    • Gminne Prezentacje Artystyczne
     • Gminne Prezentacje Artystyczne

     • Już po raz VII na toszeckim zamku odbyły się Gminne Prezentacje Artystyczne. Swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowali uczniowie naszej szkoły.

      Prezentacje muzyczne:

      W kategorii kl. I-III

      Anna Labus – II miejsce

      W kategorii klas IV- VI

      Klasa VI a - III miejsce

       

      Prezentacje taneczne:

      W kategorii klas I- III

      - kl. III d ,,Sreberka” – II miejsce

      W kategorii klas IV- VI

      - grupa FUFLE – I miejsce

       

      W Gminnych Prezentacjach Artystycznych wystąpili również:

      - klasa I b

      - Klaudia Bytomski z kl. IV c

    • List do królowej Wielkiej Brytanii
     • List do królowej Wielkiej Brytanii

     • Na początku kwietnia uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku zdecydowali o złożeniu życzeń urodzinowych królowej Wielkiej Brytanii – Elżbiecie II. Uczniowie chętnie zaangażowali się w ten niecodzienny projekt i stworzyli piękne urodzinowe kartki celebrujące urodziny solenizantki. W listach uczniowie wspomnieli również o swoich zainteresowaniach oraz szkole. Do kartek zostały dołączone piękne ozdoby oraz portrety królowej. List został wysłany, a my z niecierpliwością czekamy na odpowiedź.

     • ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH

     • Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie:

                                
      ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH. Jest to konkurs plastyczny Fundacji Banku Ochrony Środowiska i Poczty Polskiej dla szkół i Domów Kultury

       

      „Świat oczami młodych” jest konkursem plastycznym dla młodzieży, na projekt znaczka pocztowego, który porusza ważne społecznie tematy. Konkurs nie tylko edukuje młodzież w wybranych sprawach, ale stwarza jej również możliwość wypowiedzi i dyskusji. Druga edycja konkursu pod hasłem ”Ratujemy Klimat” poświęcona jest tematyce zmian klimatu i sposobów jego ochrony. Pod koniec 2018 r. w Polsce odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie, czyli globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej (COP24).

       

      Konkurs „Świat oczami młodych” to jedyna w swoim rodzaju możliwość dla młodzieży samodzielnego zaprojektowania znaczka. Trzy najlepsze projekty wraz z nazwiskami ich autorów znajdą się na znaczkach wydanych w nakładzie minimum 80 tys. egzemplarzy. Będą one dostępne w każdej placówce pocztowej, na dziesiątki i setki lat trafią do klaserów filatelistów.

      ZADANIE KONKURSOWE

      Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu przez uczniów projektu znaczka pocztowego, który przedstawia konkretne sposoby ochrony klimatu do hasła „Ratujemy Klimat”. Trzy najlepsze prace konkursowe zostaną wydane w formie znaczków pocztowych przez Pocztę Polską.

      Myśląc o ochronie klimatu należy zwrócić przede wszystkim uwagę na przyczyny zmian klimatu, wśród których należy wymienić nadmierną emisję gazów cieplarnianych. Tematyka zgłaszanych prac powinna ściśle wiązać się z przesłaniem „Ratujemy klimat”, czyli ukazywać konkretne sposoby ochrony klimatu prowadzone nie tylko na dużą skalę przez wyspecjalizowane instytucje, ale również przez każdego z nas.

      Wszelkie informacje na temat konkursu u koordynatora – Pani Aleksandry Kupczyk oraz na stronie internetowej: oczamimlodych.pl

      Termin składania prac: 17 maja

       

      Załączniki:

     • Konsultacje

     • Zapraszamy na konsultacje dla rodziców, które odbędą się 18 kwietnia 2018 r. w godz. 17:00 - 18:00.

     • Informacja

     • Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci przyjętych w roku szkolnym 2018/2019 do klas pierwszych na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w czwartek 19 kwietnia 2018 r. o godz. 17:00 w świetlicy szkolnej.

    • Klub Odkrywców Niemieckiego
     • Klub Odkrywców Niemieckiego

     • W lutym i marcu Klubowicze zajmowali się dalej mapą Niemiec. Obejrzeli kilka ciekawych prezentacji multimedialnych dotyczących Niemiec np.: „26 powodów dlaczego lubimy j. niemiecki?”. Pamiętali również o tematyce świątecznej. Uczniowie poznali nowego przyjaciela- DIE SOCKE, który umili nasze spotkania  oraz naukę j. niemieckiego.

     • Wymiana pocztówkowa dla klas edukacji wczesnoszkolnej.

     • Klasa 3b  od kilku tygodni bierze udział w akcji „Wymiana pocztówkowa”. Jest to wspaniała zabawa dla dzieci żyjących w czasach, w których pisanie do kogoś listów i wysyłanie pocztówek z pozdrowieniami odchodzi w niepamięć. Każdy woli napisać sma-a lub e-maila, bo tak jest łatwiej i wygodniej.

      Akcja polega na wymianie pocztówek z innymi szkołami z całej Polski. Poza tym uczniowie zapoznają się z mapą Polski, promują własny region i świetnie się bawią.Bez wątpienia, wymiana pocztówkowa to nietuzinkowa forma nauki geografii. Jest to też doskonała sposobność, by przybliżyć uczniom zasady działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek. Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami, z pewnością otworzy dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewni radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki. Klasa 3b wraz z wychowawczynią Ireną Dobiosz dziękuje pani Dominice Witkowskiej zCentrum Kultury "Zamek w Toszku" za piękne pocztówki z toszeckim zamkiem oraz rodzicom za sfinansowanie znaczków.

     • Aplikacja Quiver- 3D

     • Aby lekcje nie były nudne cały czas staramy się je urozmaicać. W środę i czwartek klasa 3b świetnie się bawiła korzystając z aplikacji Quiver.Kolorowanie nigdy nie było tak zabawne!

      Żeby się dobrze bawić najpierw trzeba ze strony producenta wydrukować obrazki, później z dzieckiem je pokolorować (wg fantazji dziecka) i uruchomić program! Mina dziecka jak jego obrazek ożywa BEZCENNA!

    • X Międzygminny Konkurs Poezji, Pieśni i Prozy Josepha von Eichendorffa.
     • X Międzygminny Konkurs Poezji, Pieśni i Prozy Josepha von Eichendorffa.

     • Uczniowie klas dwujęzycznych:

      I b: Lena Lipińska

      III d: Magdalena Dworczyk i Małgorzata Dziambor

      IV c: Julia Skandy

      V c: Karolina Badura i Martyna Weis

      VI c: Ewa Kopel i Filip Grzeliński

      Reprezentowali naszą szkołę w X Międzygminnym Konkursie Poezji, Pieśni i Prozy Josepha von Eichendorffa organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Wielowsi pod patronatem Wójta Gminy Wielowieś  i Przewodniczącego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości estetycznej uczestników i zainteresowań literacko - muzycznych, popularyzacja dzieł Josepha von Eichendorffa, doskonalenie umiejętności językowych, wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami konkursu. Laureatką  konkursu została uczennica kl. Ib Lena Lipińska. Wyróżnienie otrzymały uczennice kl. IV c i V c: Julia Skandy i Martyna Weis. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • „Wiosna w obiektywie”
     • „Wiosna w obiektywie”

     • Zapraszamy do udziału w II edycji konkursu fotograficznego „Wiosna w obiektywie”

      „Wiosna w obiektywie” – regulamin konkursu fotograficznego – II edycja

      1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Toszku.

      2. Odpowiedzialni za organizację i przebieg konkursu są nauczyciele Szkoły: Małgorzata Ogonowska, Anna Skandy, Adam Nowak.

      3. Tematem konkursu jest wykonanie fotografii ukazującej piękno Gminy Toszek w wiosennej scenerii. 

      4. Celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej fotografów (uczestników), inspirowanie do twórczych poszukiwań oraz ukazanie piękna naszej gminy.

      5. Konkurs adresowany jest do uczniów klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół gimnazjalnych.

      6. W konkursie może wziąć udział nieograniczona ilość uczniów z każdej szkoły.

      7. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku

      8. Prace konkursowe należy składać do 14.05.2018r. w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Toszku (Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Toszku ulica Wilkowicka 2, 44-180 Toszek).

      9. Oceniane będą zdjęcia wywołane, lub wydrukowane na papierze fotograficznym.

      10. Każdy uczestnik może złożyć dwie prace o formacie 15 x 21 cm (lub zbliżonym) umocowane na kartce formatu A4.

      11. Każda praca na odwrocie powinna zawierać imię i nazwisko autora, imię i nazwisko opiekuna i nazwę szkoły. Do prac należy dołączyć oświadczenie wg załącznika 1 i zgodę wg załącznika 2 i 3.

      12. Prace powinny być zapakowane w kopertę z pieczątką szkoły. W jednej kopercie mogą być wszystkie prace uczniów z danej szkoły.

      13. Nadesłane prace nie będą zwracane autorom.

      14. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21.05.2018r.

      15. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania prac do celów edukacyjnych oraz do publikowania ich we fragmentach lub całości z zachowaniem praw autorskich.

      16. Dane osobowe uczestników konkursu są chronione zgodnie z ustawą z 9 października 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. nr 103, poz. 926 z późn. zm.)

      17. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z zapoznaniem się z warunkami regulaminu i ich zaakceptowaniem.      Organizatorzy konkursu:

      Małgorzata Ogonowska

      Anna Skandy

      Adam Nowak

      Kontakt:

      email: sp_toszek@op.pl

      tel.: SP w Toszku: 32 233-43-14


      KONKURS "Wiosna w obiektywie" SP Toszek 2018

    • „Kto Ty jesteś? Polak mały”
     • „Kto Ty jesteś? Polak mały”

     • Z okazji roku obchodów stulecia niepodległości Polski dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w I etapie konkursu plastycznego „Kto ty jesteś? Polak mały”. Pod kierunkiem wychowawczyń Pani Anety Jachimczuk i Renaty Plich – Czerner powstały oryginalne prace odwzorowujące polskie symbole narodowe. Komisja w składzie: Pani Małgorzata Ogonowska (plastyczka) i Pan Robert Krzemiński (historyk) przydzieliła następujące miejsca:

      I miejsce Hanna Wierzbicka kl.0a

      II miejsce Nadia Marciniszyn kl.0a, Maja Kraka kl. 0 b, Magdalena Podkowa kl.0b,

      III miejsce Szymon Osadnik kl.0a, wyróżnienie Lena Miozga kl.0a, Lena Kobinska kl.0b.

      Praca Hanny Wierzbickiej, która zajęła I miejsce, została zakwalifikowana do II etapu rejonowego organizowanego w Delegaturze Kuratorium Oświaty w Gliwicach. Przedszkolaki bardzo chętnie słuchają historii Polski. Poprzez prace plastyczne mogą artystycznie wyrazić swój patriotyzm i więzi z Ojczyzną.