Za miesiąc czerwiec odpłatność za obiady wynosi 43.20 zł. Prosimy o terminowe wpłaty do 15.06.2019 r.
Aktualności
- Strona główna
- -
- O szkole
- -
- Z życia szkoły
- -
- Aktualności
Informacja
04.04.2019
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W III EDYCJI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „MÓJ ZWIERZAK - MÓJ PRZYJACIEL”
30.04.2019
Wiosenne zmagania z językiem mniejszości
30.04.2019Wiosna to radosna i kolorowa pora roku, która przynosi ze sobą wiele zmian. 4 kwietnia uczniowie klasy 2b oraz 3b uczestniczyli w wiosennych warsztatach w zakresie języka mniejszości. Pod hasłem ,,Der Frühling ist da” wychowawczynie, pani Ewelina Wojewodzic oraz pani Agata Kostrzewska przybliżyły uczniom słownictwo związane z pogodą i zmianami zachodzącymi w przyrodzie wiosną. Dzieci wykonywały szereg zadań metodą stacji. Nie zabrakło też gier i zabaw utrwalających tematykę warsztatów. Jednym słowem było bardzo ciekawie i wesoło.
9
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
17.04.2019
„Od srebrnika do blika”
17.04.20198 kwietnia rozpoczęliśmy realizację projektu wolontariackiego w ramach konkurs „Dobry Pomysł”. Z inicjatywy Pani Grażyny Kopytko – pracownika Banku Śląskiego ING, oraz we współpracy z dyrekcją i nauczycielami naszej szkoły Panią Kupczyk i Panią Golą w listopadzie 2018 roku powstał projekt „Od srebrnika do blika”, który po wygranym konkursie został całkowicie sfinansowany przez Fundację ING Dzieciom.
W ramach tego projektu w poniedziałek 8 kwietnia odbyły się zajęcia z wolontariuszami Banku ING, na których uczniowie klas dwujęzycznych 4c, 5c i 6c mieli okazję poznać formy oszczędzania, przybliżyć tematykę bankowości, zaprojektować i wykonać kartę do bankomatu oraz zaplanować swój budżet domowy. Na zakończenie każdy z uczestników spisał swoje prywatne propozycje oszczędzania, a ostatniego dnia szkoły będzie mógł sprawdzić, co z założeń udało mu się zrealizować.
11 kwietnia w ramach drugiego dnia projektu została zorganizowana wycieczka do Tarnowskich Gór. Przed wyjazdem spotkaliśmy się jednak w szkolnej stołówce na wspólnym śniadaniu. W miłej atmosferze zrobiliśmy kanapki i wspólnie zjedliśmy posiłek. Resztę prowiantu zabraliśmy w podróż. Uczniowie w towarzystwie wychowawców oraz wolontariuszy Banku ING mieli okazję zwiedzić Kopalnię Srebra, która w roku 2017 wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy również Sztolnię Czarnego Pstrąga, czyli podziemną Wenecję, gdzie na głębokości 30 m pod ziemią przy świetle lamp karbidowych mieliśmy okazje przepłynąć łodziami najdłuższy w Polsce odcinek 600 metrów oraz podziwiać podziemny świat tarnogórski.
Projekt „Od srebrnika do blika” okazał się strzałem w dziesiątkę. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.
6
Szanowni Rodzice
05.04.2019W związku z rozpoczynającym się w dniu 8 kwietnia 2019 r. strajkiem pracowników Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku , informuję, że w czasie akcji protestacyjnej nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno – wychowawcze dla wychowanków oddziałów przedszkolnych i uczniów szkoły. Podczas strajku będą organizowane tylko zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej w godzinach 7:00 – 15:30.
Dzieciom przebywającym w szkole i korzystającym ze stołówki, będą wydawane obiady.
Szanowni Państwo, wszyscy mamy nadzieję, że strony konfliktu dojdą do porozumienia i strajk zostanie odwołany. O aktualnej sytuacji będziemy informowali na bieżąco.
Z poważaniem
Agata Zawadzka
Dyrektor SP im. Gustawa Morcinka w Toszku
Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem
05.04.2019Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki (1) i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku (2).
Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia (3).
W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.
Zapewnienie opieki (4) odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno‐wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.
Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.
Rodzic jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.
Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku. Rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (5) oraz kuratora oświaty (6).
- Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
- art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
- § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
- Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
- Art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
- Art. 51 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
„W drodze do niepodległości” z wizytą w SP im. G. Morcinka w Toszku
07.04.2019W dniu 1 kwietnia 2019r. odbyła się uroczysta inauguracja wystawy „W drodze do niepodległości”. Wystawa zorganizowana w jubileuszowym roku 100-lecia niepodległej Polski ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Wystawa „W drodze do niepodległości” to nowoczesna i atrakcyjna lekcja historii, dla uczniów i dorosłych. Fundatorami wystawy są Bank Pocztowy SA i PERN SA. Partnerami merytorycznymi natomiast Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych.
Projekt jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Celem PW „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym, radosnym świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wiceburmistrz Toszka, p. Piotr Kunce, przewodniczący Rady Miasta w Toszku, p. Tadeusz Kobiernik, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, p. Magdalena Krzepisz, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły, p. Aleksandra Osadnik, Przedstawiciel IPN w Katowicach, p. Adam Lisek oraz dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych Gminy Toszek.
Organizacji wystawy towarzyszyły:- konkursy historyczne związane z tematyką odzyskania niepodległości,
- śpiewy pieśni legionowych w wykonaniu chóru szkolnego,
- przedstawienie „Żołnierze wyklęci”,
- prezentacji inicjatyw podjętych przez SP im. G. Morcinka w Toszku z okazji odzyskania niepodległości
- prelekcja pracownika IPN pt.: „Ojcowie Niepodległości”.
Wystawa będzie dostępna dla szkół i mieszkańców gminy Toszek do 5 kwietnia 2019r.
5
„Dobrze Cię widzieć”
05.04.2019W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Dobrze Cię widzieć” realizowanej w ramach projektu „Bezpieczna droga”. Celem akcji jest poprawa widoczności dzieci na drodze i ograniczenie wypadków z udziałem uczniów. Głównym organizatorem kampanii jest Fundacja Narodowy Dzień Życia.
W związku z powyższą kampanią uczniowie kl. I - VI uczestniczyli w zajęciach z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. W trakcie zajęć wykorzystano serię zabawnych kreskówek, które pokazywały jak właściwie należy zachowywać się na drodze oraz zachęcały do używania elementów odblaskowych po zmroku. Dzięki tym zajęciom zarówno młodsze, jak i starsze dzieci miały okazję doskonalić swoje umiejętności prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.
Ponadto wszyscy uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe oraz „ściągawkę” w formie planu lekcji, informującą pieszych o siedmiu podstawowych zasadach zachowania się na drodze.
7 odblaskowych rad drogowych:
- Noś kamizelki odblaskowe lub inne elementy odblaskowe w warunkach niedostatecznej widoczności.
- Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a jak ich nie ma to z pobocza. Dopiero jeśli nie ma pobocza, albo czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni.
- Ale pamiętaj: idź jak najbliżej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu samochodowi.
- Jeśli idziesz poboczem lub jezdnią, to idź lewą stroną drogi, tak żebyś widział nadjeżdżający samochód. Jeśli idziesz z kolegą lub koleżanką, to idź jeden za drugim.
- Z drogi dla rowerów korzystaj tylko jak nie ma chodnika lub pobocza. Na drodze dla rowerów powinieneś ustąpić rowerzyście. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych.
- Nie wchodź na jezdnię tuż przed pojazdem. Jeśli nadjeżdżający samochód jedzie szybko lub jest blisko – zaczekaj aż przejedzie.
- Nie przekraczaj jezdni w miejscu niedozwolonym i pamiętaj by nie wchodzić na jezdnię przy czerwonym świetle.
A Ty świecisz przykładem? Nosisz odblaski?
9
Okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych to szczególna okazja do przypomnienia tradycji świątecznych
04.04.2019Dnia 28 marca 2019 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty Wielkanocne z udziałem uczniów klasy IIIa i IIIb przeprowadzone przez Mamę jednej z uczennic. Dzieci miały okazję stworzyć piękne jajeczka wielkanocne metodą decoupage. Przepiękne prace będą idealną ozdobą nadchodzących Świąt Wielkanocnych.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
04.04.2019Dnia 2 kwietnia 2019 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej to okazji uczniowie klas III uczestniczyli w prelekcji przeprowadzonej przez Panią doktor Magdalenę Turek-Rakowską, która w ciekawy i przystępny sposób przybliżyła dzieciom tematykę autyzmu. Uczniowie ubrani w stroje w kolorze niebieskim solidaryzowali się z osobami chorymi na autyzm.
Szanowni Rodzice
03.04.2019Na podstawie informacji uzyskanej ze strony związków zawodowych o przystąpieniu pracowników Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej nauczycieli i pracowników oświaty.
Informuję, że od dnia 8 kwietnia 2019 r. może wystąpić konieczność całkowitego lub częściowego zamknięcia szkoły. Jednocześnie zapewniam, że będziemy Państwa informować, jeśli sytuacja ulegnie zmianie (ogłoszenie w szkole, indywidualna informacja przekazywana rodzicom, strona internetowa szkoły).
Informujemy, że rodzicom dzieci do lat 8 uczęszczających do szkól i przedszkoli, w których odbędzie się strajk (nieprzewidziane zamknięcie placówki) przysługuje prawo do usprawiedliwionej nieobecności w pracy zgodnie z § 3 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1632). O nieobecności z takiej przyczyny i przewidywanej długości tej nieobecności, pracownik jest obowiązany zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Okres usprawiedliwionej nieobecności rodzica w pracy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły, jest okresem, za który pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1368 ze zm.).
https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-opiekunczy/prawo-do-zasilku-i-okres-przyslugiwania
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Gustawa Morcinka w Toszku
Agata Zawadzka