• Informacja

      25.06.2019

      Dnia 29.08.2019r.  (czwartek) o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie informacyjne dla Rodziców, których dzieci w roku szkolnym 2019/2020 będą uczęszczały do oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. G. Morcinka w Toszku.

      Zapraszamy

      wychowawcy

     • Informacja

      25.06.2019

      W roku szkolnym 2019/2020 dzieci z oddziałów przedszkolnych przy SP im. G. Morcinka w Toszku będą korzystały z następujących kart pracy:

      • Klasa „0” ŚREDNIAKI – dzieci z rocznika 2014r. oraz 2015r. Pakiet „Dzieciaki w akcji - czterolatki” wydawnictwo NOWA ERA
      • Klasa „0” STARSZAKI – dzieci z rocznika 2013r. i rocznika 2014r. Pakiet „Elementarz sześciolatka” wydawnictwo NOWA ERA

      Rodzice we własnym zakresie zakupują karty pracy dla swoich dzieci. Listy z podziałem na grupy znajdują się w sekretariacie. Na zebraniu zostaną ustalone karty pracy dla dzieci z rocznika 2016.

     • Witajcie wakacje!

      21.06.2019

      19 czerwca - to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie. Już od rana temperatura za oknem przypominała, że nadeszło lato i już najwyższy czas na wakacje. Przybyłych uczniów przywitały klasy szóste z pożegnalnym przedstawieniem. Najlepsi uczniowie odebrali świadectwa z wyróżnieniem z rąk Pani dyrektor i wychowawców. 

      Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku.

     • Idol

      26.06.2019

      Nieco później niż zwykle, bo 14 czerwca 2019 r.  z okazji Szkolnego Dnia Rodziny, odbyła się 16 już edycja konkursu muzycznego SZKOLNY IDOL  oraz tanecznego „Raz, dwa, trzy – tańcz i Ty”, które przygotowały Panie: Joanna Wróblewska, Izabela Makuch i Karina Jarmułowicz– Łozińska. Po wcześniejszych eliminacjach swoje talenty zaprezentowało 11 wokalistów, 8 grup tanecznych i jedna solistka. Jak zwykle jury miało kłopot z wyłonieniem zwycięzców ze względu na wysoki poziom wykonawców. Świadczy o tym ilość przyznanych nagród i wyróżnień. Ostatecznie w kategorii muzycznej pierwsze miejsce i tytuł Szkolnego Idola 2019 roku wyśpiewała Justyna Mikosz z kl. 4c. Drugie miejsce zajęły  ex aequo Paulina Kaschuba z kl. 6c oraz Anna Labus z kl. 2a,  trzecie miejsce ex aequo Marta Kotlarz z kl. 4a i Małgorzata Dziambor z kl. 4d, a wyróżnienie otrzymała Kinga Skóra z kl. 4a. Paulina Kaschuba zachwyciła także publiczność i dzięki jej głosom zdobyła tytuł Szkolnego Idola Publiczności 2019.

      W kategorii tanecznej najlepszy okazał się duet „Ogień i Woda” w składzie Katarzyna Morciniec i Oliwia Hynowska. Miejsce drugie zajęło trio Izabela Falborska, Maja Szkobel  i Ewa Jachimczuk, trzecie Paulina Mikosz, Miriam Burda i Wiktoria Ziob. 
      Wszystkich laureatów można było zobaczyć raz jeszcze w trakcie festynu z okazji Dnia Rodziny.

     • Niesamowity świat higieny jamy ustnej

      17.06.2019

      Grupy przedszkolne oraz uczniowie z klasy pierwszych i drugich wzięli udział w projekcie w ramach programu edukacyjnego pt. „NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ” przygotowanego przez Instytut Blend-a-medOral-B. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, podczas których dowiedzieli się, dlaczego zęby i dziąsła są takie ważne, jak płytka nazębna szkodzi zębom i dziąsłom i jak dbać o zęby i dziąsła aby były zdrowe. W ramach projektu obejrzeli film przygotowany przez Instytut Blend-a-medOral-B, rozwiązywali różne zadania w przygotowanych dla nich „Arkuszach ćwiczeń”, wykonali model szczęki z uzębieniem. W nagrodę za wytrwałą, sumienną pracę każde dziecko otrzymało dyplom ukończenia kursu, a rodzice przewodniki pt. „Pomóż dziecku odpowiednio dbać o zdrowie zębów i dziąseł”.

      Uczestnicy projektu zrozumieli jak ważne jest dbanie o stan zębów i dziąseł już od najmłodszych lat. Wiedzą, że zdrowe zęby to nie tylko piękny, śnieżnobiały uśmiech, ale i zdrowie całego organizmu.

     • Festyn Rodzinny

      17.06.2019

      14 czerwca w piękne, słoneczne popołudnie odbył się kolejny festyn rodzinny w naszej szkole. Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje. Na scenie odbyły się pokazy talentów dzieci: wokalne i taneczne. 

      Można było skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni, pomalować twarz i paznokcie oraz zrobić sobie piękną fryzurę. Jak zwykle największym zainteresowaniem cieszył się pokaz przygotowany przez strażaków. Wsparciem dla podniebienia były domowe wypieki, grill i wiele innych smakołyków.

      Zabawa była wyśmienita!

      Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji festynu.

      Dziękujemy!

     • Zielona szkoła

      13.06.2019

      W dniach 23.05.2019 – 05.06.2019  uczniowie klas trzecich pod opieką swoich wychowawczyń przebywali na „zielonej szkole” w Pogorzelicy. W tym nadmorskim uzdrowisku dzieci mieszkały w Ośrodku Wypoczynkowym „Familijni”, położonym kilka kroków od morza. Program zielonej szkoły był niezwykle atrakcyjny i napięty. Uczniowie korzystali z wielu rozrywek i wycieczek. Odwiedzili między innymi Kołobrzeg, Międzyzdroje, Rewal i Niechorze. Poznali faunę i florę Morza Bałtyckiego, historię latarni morskiej oraz zawody typowe dla miejscowej ludności. Niezapomnianych wrażeń dostarczył rejs statkiem po Bałtyku oraz wizyta w Multimedialnym Muzeum na Klifie w Trzęsaczu. Zwiedzili również  Fort Gerharda, gdzie przeszli przyśpieszony kurs wojskowy. Słoneczna, pogoda i świeże powietrze zachęcały do spacerów i wesołych zabaw na plaży. Dla dzieci była to niezwykła przygoda. Wszyscy podczas pobytu nie tylko świetnie się bawili, ale również zdobywali nowe wiadomości i umiejętności.

     • Informacja

      13.06.2019

      W związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego, zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 19 czerwca (środa) o godz. 9.00. 

     • Dzień Dziecka

      13.06.2019

      "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły mieli wiele powodów do uśmiechu. Tego dnia w szkole było wyjątkowo kolorowo i wesoło. Już od rana na korytarzu szkolnym można było spotkać uczniów przebranych za bohaterów znanych bajek. Dzieci tańczyły i śpiewały, bawiąc się świetnie. Nauczyciele dbali o to aby czas spędzony w szkole upłynął przyjemnie. Tego dnia Rada Rodziców przygotowała również słodki poczęstunek dla każdego ucznia. Mamy nadzieję, że każde dziecko w tym dniu czuło się wyjątkowo i miło.

     • Przedszkolaki z wizytą u strażaków

      09.06.2019

      7 czerwca w ramach zajęć z preorientacji zawodowej przedszkolaki z grupy „Misie” i „Promyczki” odwiedziły strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym mieście. Dzieci miały okazję poznać z bliska ciężką i niebezpieczną pracę strażaków. Podziwiały popisy umiejętności strażackich, poznały wyposażenie samochodów oraz dowiedziały się, jak wygląda strażak ubrany w strój zabezpieczający go przed wysoką temperaturą. Ogromną atrakcją dla dzieci był pokaz lania wody z węża strażackiego. Każde z dzieci mogło choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak zasiadając na moment w wozie strażackim oraz  korzystając z możliwości samodzielnego lania wody z węża. Kolejną niespodzianką przygotowaną przez strażaków była wizyta w nowoczesnej remizie strażackiej, wyposażonej w różnorodne sprzęty i samochody gotowe w każdej chwili do akcji ratowniczej. Na koniec wizyty nie obyło się bez podziękowań, drobnych upominków dla naszych dzielnych strażaków i oczywiście wspólnych zdjęć. Jesteśmy przekonani, że po dzisiejszej wycieczce społeczność strażacka zyskała nowych ochotników do służby w Straży Pożarnej.

     • Zaproszenie!

      04.06.2019

      Serdecznie zapraszamy Rodziców z dziećmi,  które w roku szkolnym 2019/2020 będą uczęszczały do oddziałów przedszkolnych na DNI OTWARTE  w SP im. G. Morcinka w Toszku w dniach:

      • 25.06.2019r. (wtorek) od 10.00 do 11.00
      • 26.06.2019r. (środa) od 10.00 do 11.00

      ZAPRASZAMY

       Dyrekcja i wychowawcy

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

      04.06.2019

      Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020” .

      Jego głównym celem jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów, poprzez zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.

      Dzięki udziałowi w programie szkolna biblioteka będzie mogła zakupić książki za kwotę 15 tysięcy złotych. Powinny to być pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.

      Dlatego, jeśli miałby ktoś jakieś propozycje co do zakupu, proszę o przekazanie takiej informacji do biblioteki szkolnej. Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów i założeniami tego programu można nabyć wyłącznie nowości wydawnicze (oprócz podręczników) znajdujące się w aktualnej ofercie księgarskiej. Jakie ostatecznie książki trafią na biblioteczne półki, będzie wspólną decyzją nauczycieli, uczniów i rodziców.

     • „Spotkania zamkowe” w Toszku

      02.06.2019

      9 maja 2019 r. w Sali Peterswaldskiej toszeckiego zamku odbył się finał XVIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Spotkania zamkowe” organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Gustawa Morcinka w Toszku przy współpracy Centrum Kultury Zamek w Toszku.

      W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych ze wszystkich gmin powiatu gliwickiego. Recytatorów oceniło jury w składzie: R. Buchta, Z. Brzezińska oraz Ł. Tura, który przewodniczył szanownemu gremium.

      Naszą szkołę reprezentowali: Florian Kusz, zwycięzca gminnego etapu konkursu oraz Nina Wiśniewska. Oboje byli uczestnikami szkolnych eliminacji, w których oprócz wspomnianych laureatami zostali: Karol Czerner, Dominika Kobiernik i Emilia Awramienko.

      Konkurs wszedł już na stałe do kalendarza imprez i jest prawdziwym świętem  słowa. Wysoki poziom artystyczny i duża świadomość językowa uczestników napawają radością, ale dają też nadzieję, że piękno  mowy ojczystej nie zginie w  językowej nowomodzie.

      Rywalizacja odbywała się w miłej atmosferze, a atrakcją podczas oczekiwania na wyniki była wycieczka zorganizowana przez Centrum Kultury Zamek w Toszku. Uczestnicy zwiedzili wystawy zamkowe i basztę, poznali historię naszego miasta.

      Tegoroczne zmagania konkursowe odbyły się pod patronatem Burmistrza Toszka oraz Starosty Powiatu Gliwickiego. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: przewodniczący Rady Miejskiej w Toszku Pan Tadeusz Kobiernik, wiceburmistrz Toszka Pan Piotr Kunce, dyrektor Centrum Kultury Zamek w Toszku Pan Artur Czok.

      Organizatorzy imprezy dziękują władzom Gminy Toszek i sponsorom: Firmie Hapio Piotr Haiter w Toszku, Piekarni Toszek Sp. z o.o. oraz anonimowym darczyńcom za finansowe i materialne wsparcie oraz życzliwość, bez czego nawet najpiękniejsze pomysły nie miałyby szans realizacji, a nasze utalentowane, pełne entuzjazmu dzieci nie mogłyby ujawnić swoich zdolności. Tym projektem wpisujemy się w kampanię równania szans i stwarzamy możliwości realizowania dziecięcych marzeń i aspiracji, uwydatniamy siłę i ducha młodych ludzi, którzy podejmując się kolejnych wyzwań, osiągają szczytne cele.

     • Osiągnięcia łuczników Szkoły Podstawowej im. G. Morcinka w Toszku

      21.06.2019

      W sobotę 25 maja 2019 w Rudzie Śląskiej odbyły się zawody łucznicze, II runda Śląskiej Ligi Dzieci i Młodzików oraz III Otwarty Puchar Rudy Śląskiej. Organizatorem był lokalny klub łuczniczy UKS GROT Ruda Śląska, a że pogoda dopisała, udział wzięło blisko 80 młodych zawodników i zawodniczek z 7 klubów południowej Polski oraz Słowacji. Klub A3D TOSZEK reprezentowali m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku:

      Krzysztof Koprek – kat. I Krok, debiut w zawodach tarczowych i od razu 1 miejsce.
      Kamil Czarnecki – kat. dzieci starsze ze znacznym progresem punktowym 6 miejsce.
      Julia Krupa – pomoc trenerska i koleżeńskie wsparcie

      Opiekę trenerską sprawował prezes klubu Roman Krupa 
      Wielkie gratulacje dla młodych zawodników i zawodniczek A3D TOSZEK