• Wycieczka do Pszczyny

      29.10.2019

      Dnia 25.10.19 r. klasy IV a, IV b, V c, VI b i VI d odwiedziły Pszczynę.  Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy wnętrza zamku pszczyńskiego, Muzeum Prasy Śląskiej oraz pokazową zagrodę żubrów, w której uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych ,,Tropem żubra". Korzystając z uroków polskiej złotej jesieni, spacerowaliśmy po pałacowych ogrodach. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu.

     • Mistrzostwa Powiatu W Badmintonie

      27.10.2019

      16 października 2019r. nasza szkoła była organizatorem Powiatowych Zawodów w Badmintona klas młodszych (rocznik 2007 i młodsi) w kategoriach dziewcząt i chłopców. Reprezentantami byli: Natalia Bytomska, Magdalena Dworczyk, Wiktoria Poloczek oraz Wojciech Pondo, Łukasz Popek i Paweł Morciniec. W kategorii chłopców I miejsce zdobyli zawodnicy z Kotulina, II miejsce - uczniowie naszej szkoły, natomiast III miejsce zawodnicy z Pławniowic. W kategorii dziewcząt I miejsce zdobyły uczennice naszej szkoły tym samym będą reprezentować powiat gliwicki w zawodach rejonowych, w których zmierzą się z mistrzem Gliwic. II miejsce zdobyły zawodniczki z Kotulina a III miejsce reprezentantki z Pławniowic.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i wspaniałą sportową walkę. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Informacja

      25.10.2019

      W związku z przerwą w dostawie prądu, informujemy, że w poniedziałek (28 października) obiady w całej szkole są odwołane.

                                                                                                                                                           Dyrekcja Szkoły

     • Przedszkolaki w „Wiejskiej Chacie”

      23.10.2019

      23 października przedszkolaki z grupy „Misie” i „Promyczki” odbyły swoją pierwszą w tym roku szkolnym  wycieczkę. Nasi  najmłodsi udali się do  Izby Tradycji ,,Wiejska Chata” na terenie gospodarstwa w Gliwicach – Bojkowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach „Dary jesieni”. Podczas warsztatów dzieci miały okazję poznać pracę rolnikaod początku wiosny aż po jesień, a także utrwalić swoje wiadomości na temat darów jesieni i możliwości ich różnorodnego wykorzystania. Przedszkolaki własnoręcznie wykonały jesienne ludki, które na pamiątkę wzięły ze sobą do domu. Wiele radości dostarczyło dzieciom karmienie zwierząt wiejskich mieszkających w gospodarstwie. Uwieńczeniem zajęć była degustacja pieczonych ziemniaków przy „swojskiej” herbatce z malin.Ten dzień dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i już nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki.

     • Szkolny konkurs na wykonanie torby ekologicznej pt. „EKO-TORBA”

      23.10.2019

      Zrób to sam ! Każdy chce być EKO, bądź i Ty.

      Wykonaj torbę EKO z surowców wtórnych.

      Cele konkursu:

      • Propagowanie ekologicznego stylu życia poprzez wykorzystanie surowców wtórnych do własnoręcznego wykonania torby wielokrotnego użytku.

      • Kształtowanie postawy świadomego konsumenta.
      • Rozwijanie zdolności plastycznych u dzieci.

      Regulamin konkursu:

      1. Adresat konkursu: 

       • uczniowie od I do VII klasy szkoły podstawowej

      2. Przedmiot konkursu:

       • Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu i własnoręcznym wykonaniu torby wielokrotnego użytku. Przy wykonaniu torby mogą pomóc rodzice (np. przy szyciu).

       • Torbę można wykonać z dowolnych surowców, np. kartonu, ubrań, materiałów, sznurków, itp.

       • Technika wykonania, wielkość torby są dowolne.

       • Do torby należy przymocować przywieszkę z danymi autora: imię i nazwisko, wiek.

      3. Prace należy dostarczyć do 08.11.19 r. do p. Anny Skandy lub do p. Katarzyny Jendrysik

      4. Komisja konkursowa:

       • Komisja powołana przez organizatorów będzie oceniała pomysłowość, estetyczne wykonanie i funkcjonalność torby.

      5. Rozstrzygnięcie konkursu:

       • ogłoszenie wyników nastąpi dnia 15.11.2019r. 

      Opiekunowie SU

     • Przedszkolaki uczą się kodować

      21.10.2019

      Zakończyła się 7 edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania czyli CodeWeek 2019, do której jak co roku włączyły się także nasze przedszkolaki. Aktywności wprowadzające podstawy kodowania udało nam się wpleść na zajęciach związanych z obchodem Dnia Drzewa oraz Dnia Listonosza. Podczas zabaw z kodowaniem nasi najmłodsi utrwalali nazwy darów jesieni, doskonalili umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów oraz podstawowych figur geometrycznych. Na zakończenie tych wydarzeń, każdy przedszkolak otrzymał imienny certyfikat.

     • Dzień Edukacji Narodowej

      21.10.2019

      11.10.2019 r. na hali sportowej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Hala była wypełniona po brzegi uczniami ubranymi w galowe stroje, nauczycielami oraz gośćmi spoza szkoły. Po pięknym występie przygotowanym przez klasy trzecie glos zabrała Pani dyrektor, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom.

     • Igrzyska Dzieci W Piłce Nożnej Dziewcząt

      21.10.2019

      17 października 2019 r. w Wielowsi odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt. Po wyrównanych meczach (trzy drużyny uzyskały po 5 pkt.) o miejscach na podium zadecydowały rzuty karne. Niestety nasze reprezentantki przegrały jedną bramką z Wielowsią i zdobyły II miejsce.

      Skład drużyny: Bałaga Lena, Bytomski Klaudia, Bytomaska Natalia, Dworczyk Magdalena, Guzdek Alicja, Hynowska Oliwia, Mikosz Justyna, Stolarczyk Maria, Wypich Julia, Ziob Julia.

      Gratulujemy

     • # ErasmusDays 2019 w Szkole Podstawowej nr 2 w Toszku

      21.10.2019

      Nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 w Toszku, realizujące  projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich na zasadach programu Erasmus+ zorganizowały 10 października 2019r. spotkanie w ramach ogólnoświatowego wydarzenia jakim było # ErasmusDays.

      Panie postanowiły podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą na szkoleniach z: władzami miasta, pracownikami placówek oświatowych naszej gminy, przedstawicielami koła DFK oraz społecznością lokalną

      Na spotkaniu można było zobaczyć prezentacje  z poszczególnych wyjazdów,  dowiedzieć się jak za pomocą środków pochodzących z programu można kreować szereg inicjatyw kształtujących nowe możliwości rozwojowe i edukacyjne.

      Prezentacje jakie zostały przygotowane na spotkanie są wykorzystywane teraz na lekcjach, na których uczniowie mają okazję poznać ciekawe miejsca, kraje ich kulturę, sztukę i historię. Poznają możliwości edukacyjne, uczą się tolerancji międzykulturowej. Działania te pomogą im lepiej zrozumieć ideę wspólnoty europejskiej i odnaleźć się w przyszłości w wielokulturowym społeczeństwie.

    • #CODEWEEK2019 - siódma edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania
     • #CODEWEEK2019 - siódma edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania

      20.10.2019

      Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, świętujemy Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. To wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem.

      Nasz szkoła przyłączyła się do tego wydarzenia.  Na lekcjach informatyki uczniowie będą kodować na tablicy interaktywnej i komputerach wykorzystując darmowe aplikacje do nauki kodowania.

      Uczniowie klasy 5d i 7b w ramach koła komputerowego wzięli już udział w tym wydarzeniu i po jego zakończeniu szkoła otrzymała certyfikat CodeWeek.

     • Z wizytą w urzędzie pocztowym

      20.10.2019

      18 października, w ramach Dnia Poczty Polskiej i Dnia Listonosza, przedszkolaki z grupy „Promyczki” wybrały się do Urzędu Pocztowego w Toszku. Tego dnia dzieci miały możliwość pooglądać pocztę, poobserwować pracę urzędnika pocztowego, a także ze szczegółami poznać charakter pracy listonosza i  jego obowiązki. Przedszkolaki dowiedziały się jaką drogę musi przebyć list lub paczka, by w końcu trafić do naszej skrzynki pocztowej, nauczyły się poprawie adresować list  i w odpowiednim miejscu przyklejać znaczek pocztowy.  

      Korzystając z okazji dzieci złożyły serdeczne życzenia wszystkim  pracownikom, odśpiewały „Sto lat”, wręczyły przygotowaną laurkę i podziękowały za miłe przyjęcie.

      Na sam koniec naszej wycieczki kupiliśmy pocztówkę, znaczek i napisaliśmy kartkę do naszego przedszkola. Kartkę wrzuciliśmy do skrzynki pocztowej.

      Teraz czekamy na listonosza.

     • Ślubowania nadszedł czas, będzie uczniem każdy z nas.

      17.10.2019

      10 października 2019 roku uczniowie klas pierwszych mieli swoje wielkie święto. W towarzystwie pani wicedyrektor, nauczycieli oraz swoich wzruszonych rodziców pierwszaki składały ślubowanie i oficjalnie wstąpiły w szeregi uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. G. Morcinka w Toszku. Uroczysty charakter uroczystości podkreślił polonez, którym najmłodsi rozpoczęli swój występ. Podczas akademii mali uczniowie pokonali tremę i pięknie recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki. Najważniejszym momentem uroczystości był akt pasowania na ucznia dokonany symbolicznym ołówkiem. Z okazji swojego święta wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i birety. Po ceremonii ślubowania pierwszaki z uśmiechami na twarzy udały się do swojej klasy na przyjęcie przygotowane przez rodziców. Cieszymy się, że powiększyła się nasza szkolna rodzina.

     • Dzień Piżamy

      17.10.2019

      9 października został zorganizowany „Dzień Piżamy”. Uczniowie mogli  w ten dzień przyjść do szkoły ubrani nieco inaczej niż zwykle. Inicjatywa spotkała się  z dużym zainteresowaniem. Większość młodszych i starszych uczniów zaprezentowała się tego dnia w różnokolorowych piżamach, szlafrokach oraz kapciach. Na uczniowskich ławkach oprócz zeszytów wyjątkowo gościły poduszki i przytulanki. Zabawa była znakomita, wszystkim dopisywał dobry humor. Wystąpienie w tak niecodziennym stroju sprawiło, że uśmiech gościł na twarzy każdego. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za włączenie się do akcji.

     • Erasmus+

      16.10.2019

      W środę 16.10.2019 roku o godzinie 17:00 w sali nr 13 odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców i opiekunów uczniów w sprawie projektu Erasmus+.

     • Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Powstańców z terenu Powiatu Gliwickiego

      14.10.2019

      10 października delegacja naszej szkoły udała się na Zamek w Toszku, gdzie wzięła udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej Powstańców z terenu Powiatu Gliwickiego, którzy służyli w 4 Pułku Powstańców Śląskich im. Stefana Batorego oraz mieszkańców Gminy Toszek walczących o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. W trakcie uroczystości zebrani wysłuchali prelekcji organizatora przedsięwzięcia, pana Grzegorza Kamińskiego- „Plebiscyt i Powstania Śląskie na terenie powiatu gliwickiego”. Na zakończenie laureatom konkursu „Plakat na 100 lecie Powstań Śląskich” zostały wręczone nagrody. I tu miła niespodzianka, ponieważ trzecie miejsce zajęła uczennica klasy 7b- Dominika Kobiernik, której gratulujemy sukcesu.

     • Gminne oraz Powiatowe Zawody Badmintona klas 7-8

      14.10.2019

      7 października 2019r. w Szkole Podstawowej nr 1 im.I.Sendler w Toszku odbył się Gminny Turniej Badmintona (roczniki 2005 i 2006), w którym rywalizowały drużyny z Paczyny, Kotulina raz z Toszka SP 1 oraz SP 2.  Mecze rozgrywane były w dwóch kategoriach - dziewcząt i chłopców. W kategorii chłopców naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Dworczyk i Paweł Witek, którzy wywalczyli II miejsce. Drużyna dziewcząt w składzie: Katarzyna Morciniec, Daria Klak oraz Magdalena Rduch zajęły I miejsce i tym samym przeszły do etapu powiatowego.Turniej Powiatowy odbył się 8 października również w Szkole Podstawowej nr 1 im.I.Sendler w Toszku i tym razem nasze zawodniczki zajęły II miejsce. Opiekunem i nauczycielem przygotowującym uczniów do zawodów była Joanna Morciniec.Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Wojewódzki konkurs przedmiotowy - 2019

      09.10.2019

      Na początku listopada w naszej szkole odbędą się szkolne etapy czterech wojewódzkich konkursów przedmiotowych:

      1) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego - 4 listopada(w poniedziałek);

      2) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki - 5 listopada(we wtorek);

      3) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego - 6 listopada(w środę);

      4) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego - 15 listopada(w piątek).

      Regulaminy Konkursów oraz zakres wiedzy i umiejętności dostępne są na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach pod adresem:

      http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php/bez-kategorii/28975/

       

      Zachęcamy do udziału.

      Nauczyciele

     • Gminny Turniej Piłki Nożnej Pod Honorowym Patronatem Burmistrza Toszka

      07.10.2019

      03.10.2019 roku , na boisku „Orlik” w Toszku odbył się „ Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców” w kategoriach klas 7-8  oraz 6 i młodszych pod honorowym patronatem Burmistrza Toszka. Gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku.

      Celem spotkania było wyłonienie najlepszych drużyn w danej kategorii , które będą  reprezentować gminę podczas rozgrywek na  szczeblu powiatowym.

      W turnieju wzięło udział 110 zawodników, którzy reprezentowali szkoły w Kotulinie, Pniowie oraz szkoły nr1 i nr2 w Toszku.  Cały turniej mimo kapryśnej aury, dzielnie sędziował pan Tomasz Nagoda za co bardzo DZIĘKUJEMY   

      Wyniki turnieju – kategoria starsza

      Dziewczęta:

      1 miejsce Szkoła Podstawowa nr1 w Toszku

      2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie

      3 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku

       

      Chłopcy:

      1 miejsce Szkoła Podstawowa w Pniowie

      2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie

      3 miejsce Szkoła Podstawowa nr1 w Toszku

      4 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku

       

      Kategoria młodsza

      Dziewczęta:

      1 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku

      2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie

       

      Chłopcy

      1 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku

      2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie

       

      Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Toszka panu Grzegorzowi Kupczykowi za objęcie turnieju honorowym patronatem i fantastyczne nagrody w postaci piłek do piłki nożnej

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju, a zwycięzcom życzymy sukcesów na dalszych szczeblach rozgrywek piłkarskich.

    • Daj Misiaka Dla Dzieciaka
     • Daj Misiaka Dla Dzieciaka

      06.10.2019

      Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję charytatywną „Daj misiaka dla dzieciaka”, która polega na zbieraniu pluszowych maskotek, które trafią do dzieci leczących się w Centrum Onkologii w Gliwicach. Zabawki dodadzą otuchy małym pacjentom oraz pomogą im przetrwać trudny czas terapii. Chcesz pomóc? Przynieś nową maskotkę do szkoły i przekaż ją p. Katarzynie Jendrysik, p. Annie Skandy lub p. Agnieszce Goduli. Pluszaki można przekazywać do 31 października 2019 r. Szczegóły akcji charytatywnej na stronie: dajmisiakadladzieciaka.pl

     • Kasztanobranie

      04.10.2019

      Kochani! Nasza szkoła - Szkoła Podstawowa nr 2 im. G. Morcinka w Toszku bierze udział w akcji zbierania kasztanów. Przyłączysz się? Przyjmujemy każdą ilość. Kasztany zbieramy w szkole albo można oddać w PROMAFOT u fotografa Pana Andrzeja Morciniec w Toszku.

     • Wycieczka do Opola

      02.10.2019

      W czwartek, 26 września uczniowie klasy 2b udali się na wycieczkę do Opola. Najpierw odwiedzili Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie posłuchali pięknych piosenek. Spróbowali gry na różnych instrumentach oraz przymierzali estradowe stroje w "magicznym" lustrze. Dużą atrakcją okazało się nagranie słuchowiska "Ryby, żaby i raki" w studiu nagrań. Kolejnym punktem było zwiedzenie opolskiego zoo i przyjrzenie się z bliska zwierzętom znanym dzieciom z ilustracji w szkolnych podręcznikach. Wycieczka minęła szybko, ale na długo zostanie w pamięci.