• Mikołajkowy Turniej Badmintona w Głubczycach 7 grudnia 2019r.

     • Kolejny turniej badmintona dzieci, żaków i młodzików młodszych z udziałem uczniów naszej szkoły. W turnieju wzięło udział łącznie ponad 150 zawodników z klubów sportowych z Głubczyc, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla, Domecka, Donaborowa oraz Jeleniej Góry. W kategorii U9 tym razem Toszek reprezentowało trzech uczniów naszej szkoły z klasy 2b, którzy dzielnie walczyli o każdą lotkę i o każdy punkt w grupie 30 zawodników danej kategorii wiekowej. Na tym turnieju tym uzyskali: II miejsce - Paweł Morciniec,V miejsce - Szymon Osadnik, IX miejsce - Igor Uryasz. BRAWO! BRAWO! GRATULUJEMY!!!

     • Spotkanie w Hiszpanii

     • W dniach 24- 30 listopada 2019 r. reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Toszku: Alicja Guzdek, Klaudia Bytomski, Weronika Sacher, Ryszard Wiśniewski, Martyna Kowalewska i Wojciech Pondo oraz nauczyciele: koordynator projektu Magdalena Rychalska i Renata Swolany wzięli udział w spotkaniu roboczym w Torrent w Hiszpanii. Gościła nas szkoła El Moly. Duże wrażenie wywarli na wszystkich serdeczni ludzie oraz wizyta u burmistrza Torrent, gdzie uczestnicy projektu zostali miło przyjęci i powitani przez władze miasta.

      Uczniowie w trakcie wizyty przedstawili prezentacje multimedialne o swoich krajach       i szkołach, wraz z nauczycielami uczestniczyli w licznych warsztatach ekologicznych, budowali samochody-zabawki napędzane powietrzem, poznawali odnawialne źródła energii pozyskiwanej ze słońca, zwiedzali gaje pomarańczowe, mandarynkowe, pola ryżowe i park krajobrazowy, uczestniczyli w otwarciu parku oliwnego, brali udział w zajęciach szkolnych     i warsztatach kulinarnych. Mieli także możliwość poznania tradycji, zwyczajów, historii oraz kultury regionu Walencji dzięki zakwaterowaniu w rodzinach swoich hiszpańskich kolegów. Nawiązali przyjazne relacje z rówieśnikami, ich rodzicami i nauczycielami.

       To był tydzień pełen emocji, niezwykłych wrażeń i nowych doświadczeń, które pozwolą wrócić do realizacji zadań projektowych w szkole ze zdwojoną energią.

     • Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu

     • Adwent to wspaniały czas by odwiedzić Wiedeń. W mieście odbywa się wiele jarmarków bożonarodzeniowych, tzw. Christkindlmärkte, pachnących  m. in. świątecznymi wypiekami, pieczonymi kasztanami i ponczem. Najsłynniejszy jarmark, pełen wiedeńskiego czaru, odbywa się na placu przed Ratuszem. Przyratuszowy park dzięki nastrojowo udekorowanym drzewom staje się idealnym miejscem na spacery.

      Tradycją naszej szkoły stały się wycieczki na jarmark bożonarodzeniowy do krajów niemieckojęzycznych. W tym roku odwiedziliśmy właśnie stolicę Austrii – Wiedeń. Mieliśmy okazję przejechać najbardziej reprezentacyjną ulicą Wiednia tzw. Ringstrasse, podziwiać okazałe budowle: Operę Narodową, Parlament, Ratusz, Katedrę św. Szczepana, która dominuje nad miastem i od lat stanowi jego symbol, Dom Hudertwassera oraz Hofburg – dawną zimową rezydencję Habsburgów. Punktem kulminacyjnym był oczywiście jarmark bożonarodzeniowy – a na nim lukrowane jabłka, pachnące goździkami pierniki i piękne ozdoby świąteczne.

     • III Szkolny Konkurs Gwary Śląskiej

     • Sztrykować, ciarach, szolka – brzmi niezrozumiale? Nie dla uczniów naszej szkoły, którzy próbowali swoich sił w III szkolnym Konkursie Gwary Śląskiej. Uczniowie walczyli o tytuł „Mistrza gwary Śląskiej”. Tłumaczyli słowa i zdania z języka śląskiego na polski i odwrotnie. Laureatem konkursu została uczennica klasy VI d – Anna Golisz. Gratulujemy!!! Konkurs powstał, aby integrować dzieci, kultywować tradycje śląskie, pokazać bogactwo kultury. Przede wszystkim jednak jesteśmy szkołą imienia Gustawa Morcinka, więc chcemy, aby każdy pamiętał o śląskich korzeniach naszego patrona. Nasza gwara, szczególnie tu na Śląsku, jest naszą tożsamością. Warto czytać, ale przede wszystkim mówić w tym niezwykłym języku. Ważne jest dbanie o naszą tradycję.

     • Mikołajki

     • W tym roku Mikołaj również przybył do naszych uczniów. Dziękujemy Radzie Rodziców!

     • Świąteczne Kartki Dobroczynne

     • To kolejna akcja, do której włączyła się nasza szkoła wspierając Stowarzyszenie SURSUM CORDA. Akcja ma na celu sprzedaż kartek świątecznych zamówionych w Stowarzyszeniu, a dochód ze sprzedaży zostanie zainwestowany w pomoc ludziom bardzo jej potrzebującym, chorym i niepełnosprawnym. Cena kartki to 2 złote. Kartki do nabycia u pani Katarzyny Jendrysik.

     • DZIEŃ GÓRNIKA W PRZEDSZKOLU

     • Jak co roku, 4 grudnia przedszkolaki pamiętały, aby uczcić Dzień Górnika zwany potocznie „Barbórką”. Tego dnia, w galowym stroju na spotkanie z dziećmi przybył pan Piotr Bulla, emerytowany górnik Kopalni Węgla Kamiennego Knurów. Nasz wyjątkowy gość przybliżył naszym najmłodszym ciężką i niebezpieczną pracę w kopalni, omówił elementy stroju górniczego, wyjaśnił ich symbolikę oraz zaznajomił dzieci z górniczymi legendami i opowieściami (w tym z legendą o św. Barbarze). Każdy przedszkolak mógł zobaczyć i dotknąć różnego rodzaju kruszywa wydobywane w kopalni. Na zakończenie spotkania dzieci bardzo serdecznie podziękowały górnikowi za przybycie, śpiewając piosenkę i recytując wierszyk o górnikach oraz wręczając pamiątkowy dyplom i upominek od grupy. To niecodzienne wydarzenie upamiętniło wspólne zdjęcie, na którym każdy przedszkolak prezentował się w samodzielnie  wykonanej, odświętnej czapce górnika tzw. czako. Taka wizyta na pewno na długo zapadnie nam w pamięci. A kto wie ilu przedszkolaków zaraziło się pasją do górnictwa? Czas pokaże!

     • Euroweek 2019

     • W dniach 24.11. do 28.11.2019 r. uczniowie klas siódmych i szóstej po raz kolejny uczestniczyli w projekcie Euroweek - Szkoła Liderów w Kotlinie Kłodzkiej. Uczniowie spisali się na medal. Potrafili współpracować nie tylko ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim z kolegami i koleżankami z innych szkół. Wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz umiejętnością pracy w grupie, zdolnościami językowymi, muzycznymi, tanecznymi i teatralnymi. Wszystkie zajęcia były prowadzone w języku angielskim przez wolontariuszy z Gwatemali, Indonezji, USA, Wietnamu, Kolumbii i Hondurasu.

     • Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci...

     • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie 25 listopada. W naszej szkole, za sprawą uczniów klas pierwszych, misie miały również święto. Przybyły do szkoły w towarzystwie swoich małych opiekunów. Pluszowe maskotki towarzyszyły dzieciom w czasie lekcji, podczas przerw i wspólnych zabaw.

      Z okazji urodzin pluszowego misia pierwszoklasiści uczestniczyli w „maratonie filmowym”, podczas którego zaprezentowano filmy z misiami w rolach głównych. Po projekcji filmów, uczniowie oddali się twórczości plastycznej, wykonując pracę plastyczną na temat „Misie znane i nieznane”. Ponadto dzieci zapoznały się z historią święta, która wiąże się z uratowaniem małego niedźwiadka przez prezydenta USA Teodora Roosvelta oraz poszerzyły wiedzę na temat gatunków niedźwiedzi występujących na świecie.

      To święto było także  doskonałą okazją do popularyzowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadań autorstwa Nadii Berkane „Misia Marysia”. Jest to cykl książeczek, które trafiły do naszej szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

     • Zabawa andrzejkowa

     • 29 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa, którą zorganizował Samorząd Uczniowski. Uczniowie doskonale bawili się w rytmach najnowszych przebojów. Tego dnia nie zabrakło również wróżb i konkursów, które były miłym przerywnikiem w szkolnej zabawie. Jednym z najbardziej obleganych stanowisk okazało się to, przy którym można było poznać imię przyszłej sympatii. Zabawy i śmiechu było wiele, a pełen atrakcji wieczór przebiegł w ciepłej i radosnej atmosferze.

     • Jarmark Świąteczny

     • W środę 27 listopada odbył się jarmark świąteczny, jak zawsze udany. Dzięki inicjatywie Rady Rodziców i zaangażowaniu całej szkolnej społeczności zapachniało u nas piernikami oraz choinką. Dziękujemy.

     • Instytut Goethego w Krakowie przeprowadził warsztaty metodyczne w naszej szkole

     • W piątkowe popołudnie tj. 22.11.2019 odbyło się szkolenie dla germanistów gminy Toszek pt.: „LINGO macht MINT”. Warsztaty były prowadzone w języku niemieckim przez panią Beatę Hadasz, pracownika Goethe Instytutu w Krakowie. Tematem była praca z czasopismem LINGO. Lingo to  czasopismo przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów „LINGO macht MINT“ została przedstawiona nowa koncepcja czasopisma.  LINGO to źródło wielu pomysłów na lekcje języka niemieckiego, dla których matematyka, informatyka, nauki przyrodnicze i techniczne stanowią punkt wyjściowy do nauki języka niemieckiego.