• Czytanie Jest Trendy

      24.12.2019

      „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

      Wisława Szymborska

       

      W czwartek, 19 grudnia 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyła się  niezwykła sesja fotograficzna. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ze swoją ulubioną książką, przebrani za jedną z postaci. Na wszystkich kreatywnych i odważnych  czekała w bibliotece tzw. „ścianka” oraz pani Katarzyna Jendrysik z aparatem fotograficznym.

      Jury wybrało czterech uczniów, którzy najlepiej wcielili się w postać książkową: Pawła Gregarka, Emilię Wypych, Agatę Mizerę, Lenę Lipińską A w kogo się wcielili? Odgadnijcie sami…

     • I Szkolny Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania

      24.12.2019

      Dnia 9 grudnia 2019r. odbył się I SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA dla klas 1 – 3. Uczniowie biorący w nim udział mieli za zadanie nauczyć się pięknie czytać wybraną przez siebie książkę  z serii „Czytam Sobie”; Klasy pierwsze – Czytam sobie Poziom 2,  Klasy drugie i trzecie – Czytam sobie Poziom 3.

      Troje najlepszych uczniów, wyłonionych podczas etapu szkolnego, walczyło 12 grudnia 2019 r. w czytelni biblioteki zamkowej o tytuł Mistrza i Wicemistrza Pięknego Czytania  w konkursie międzyszkolnym, prezentując swoje umiejętności na podstawie losowo wybranego fragmentu książki.

      Tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobyła Ania Labus z klasy 3a. Tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania zdobyli ex aeqou  Lena Lipińska z klasy 3b oraz Piotr Wycisk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. I. Sendler. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim biorącym udział w konkursie. Dziękujemy za piękne czytanie!

      A wszystkich uczniów zapraszamy  po książki z serii Czytam sobie do biblioteki szkolnej. To seria napisana przez wybitnych polskich autorów.  Świetne wciągające historie i duża czcionka zachęcają do czytania!

     • 15.12. 2019 r. Akcja zbierania darów.

      23.12.2019

      Stowarzyszenie Podaruj serce jest organizacją pozarządową, która działa na terenie gminy od 18 lat.

      Głównym celem jest pomoc rzeczowa w przedświątecznym czasie. Głównymi odbiorcami są przede wszystkim dzieci i osoby niepełnosprawne znajdujące się w różnych ośrodkach pomocy społecznej.

      Na dzień dzisiejszy stowarzyszenie współpracuje z 11 ośrodkami, są w tym również ośrodki zajmujące się osobami uzależnionymi czy też osobami objętymi opieką postpenitencjarna. Stowarzyszenie również pomaga indywidualnym rodzinom o niskim statusie ekonomicznym. Akcja zbierania darów jest ogromnym przedsięwzięciem dlatego tak bardzo potrzebna jest współpraca z wolontariuszami ze szkół, którzy zbierają dary przy wyznaczonych kościołach.

      Następnie dzięki firmie przewozowej dary te są składowane w wyznaczonym miejscu, w którym następuje ich segregacja, a później wydawane są one do wyznaczonych ośrodków. Udział młodzieży w takiej akcji jest ważną lekcją dla nich. Uczą się współdziałania i odpowiedzialności, kształtują postawę empatii wobec potrzebujących.

      Dzięki pani Anecie Jachimczuk i Monice Pondo przy współpracy ze stowarzyszeniem 15.12.  udało się licznie zaangażować młodzież z naszej szkoły do udziału w tej akcji.

      Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu młodzieży.  Łącznie z obu szkół było ponad 50 wolontariuszy, którzy spisali się na medal, zarówno pod względem pracy jak i zachowania w trakcie trwania tego corocznego przedsięwzięcia. Dziękujemy.

     • W oczekiwaniu na święta…

      20.12.2019

      20.12.2019 r. w świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klas trzecich, którzy wraz z wychowawcami p. Agatą Kostrzewską i p. Gabrielą Kozub przygotowali piękne przedstawienie jasełkowe. Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki, które wszystkich wprowadziły w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

     • Konkurs „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

      19.12.2019

      Uczniowie klasy Ia zdobyli wyróżnienie w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego pomysłodawcą i fundatorem nagród jest sieć sklepów „Biedronka”. Celem konkursu było propagowanie systematycznego nawyku czytania książek oraz zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z ochroną środowiska. W ramach konkursu dzieci prowadziły albumy czytelnicze, odwiedziły bibliotekę szkolną i cykliczne poznawały przygody bohaterów książki Renaty Piątkowskiej pt.”Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany. Gang Słodziaków”. Stworzyły z makulatury potężne „Magiczne Drzewo” i wykonały z plastikowych butelek małe Słodziaki. Podsumowaniem podjętych działań był Dzień Głośnego Czytania połączony z ekologicznymi zabawami. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i wyjątkowe nagrody rzeczowe: książki, długopisy i maskotki.

      Cieszymy się ogromnie z otrzymanego wyróżnienia, tym bardziej, że do projektu przystąpiło 3480 klas z całej Polski.

      Gratulujemy wszystkim pierwszoklasistom!

     • Mikołajkowy Turniej Badmintona w Głubczycach 7 grudnia 2019r.

      13.12.2019

      Kolejny turniej badmintona dzieci, żaków i młodzików młodszych z udziałem uczniów naszej szkoły. W turnieju wzięło udział łącznie ponad 150 zawodników z klubów sportowych z Głubczyc, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla, Domecka, Donaborowa oraz Jeleniej Góry. W kategorii U9 tym razem Toszek reprezentowało trzech uczniów naszej szkoły z klasy 2b, którzy dzielnie walczyli o każdą lotkę i o każdy punkt w grupie 30 zawodników danej kategorii wiekowej. Na tym turnieju tym uzyskali: II miejsce - Paweł Morciniec,V miejsce - Szymon Osadnik, IX miejsce - Igor Uryasz. BRAWO! BRAWO! GRATULUJEMY!!!

     • Spotkanie w Hiszpanii

      13.12.2019

      W dniach 24- 30 listopada 2019 r. reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Toszku: Alicja Guzdek, Klaudia Bytomski, Weronika Sacher, Ryszard Wiśniewski, Martyna Kowalewska i Wojciech Pondo oraz nauczyciele: koordynator projektu Magdalena Rychalska i Renata Swolany wzięli udział w spotkaniu roboczym w Torrent w Hiszpanii. Gościła nas szkoła El Moly. Duże wrażenie wywarli na wszystkich serdeczni ludzie oraz wizyta u burmistrza Torrent, gdzie uczestnicy projektu zostali miło przyjęci i powitani przez władze miasta.

      Uczniowie w trakcie wizyty przedstawili prezentacje multimedialne o swoich krajach i szkołach, wraz z nauczycielami uczestniczyli w licznych warsztatach ekologicznych, budowali samochody-zabawki napędzane powietrzem, poznawali odnawialne źródła energii pozyskiwanej ze słońca, zwiedzali gaje pomarańczowe, mandarynkowe, pola ryżowe i park krajobrazowy, uczestniczyli w otwarciu parku oliwnego, brali udział w zajęciach szkolnych i warsztatach kulinarnych. Mieli także możliwość poznania tradycji, zwyczajów, historii oraz kultury regionu Walencji dzięki zakwaterowaniu w rodzinach swoich hiszpańskich kolegów. Nawiązali przyjazne relacje z rówieśnikami, ich rodzicami i nauczycielami.

       To był tydzień pełen emocji, niezwykłych wrażeń i nowych doświadczeń, które pozwolą wrócić do realizacji zadań projektowych w szkole ze zdwojoną energią.

     • Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu

      12.12.2019

      Adwent to wspaniały czas by odwiedzić Wiedeń. W mieście odbywa się wiele jarmarków bożonarodzeniowych, tzw. Christkindlmärkte, pachnących  m. in. świątecznymi wypiekami, pieczonymi kasztanami i ponczem. Najsłynniejszy jarmark, pełen wiedeńskiego czaru, odbywa się na placu przed Ratuszem. Przyratuszowy park dzięki nastrojowo udekorowanym drzewom staje się idealnym miejscem na spacery.

      Tradycją naszej szkoły stały się wycieczki na jarmark bożonarodzeniowy do krajów niemieckojęzycznych. W tym roku odwiedziliśmy właśnie stolicę Austrii – Wiedeń. Mieliśmy okazję przejechać najbardziej reprezentacyjną ulicą Wiednia tzw. Ringstrasse, podziwiać okazałe budowle: Operę Narodową, Parlament, Ratusz, Katedrę św. Szczepana, która dominuje nad miastem i od lat stanowi jego symbol, Dom Hudertwassera oraz Hofburg – dawną zimową rezydencję Habsburgów. Punktem kulminacyjnym był oczywiście jarmark bożonarodzeniowy – a na nim lukrowane jabłka, pachnące goździkami pierniki i piękne ozdoby świąteczne.

     • III Szkolny Konkurs Gwary Śląskiej

      09.12.2019

      Sztrykować, ciarach, szolka – brzmi niezrozumiale? Nie dla uczniów naszej szkoły, którzy próbowali swoich sił w III szkolnym Konkursie Gwary Śląskiej. Uczniowie walczyli o tytuł „Mistrza gwary Śląskiej”. Tłumaczyli słowa i zdania z języka śląskiego na polski i odwrotnie. Laureatem konkursu została uczennica klasy VI d – Anna Golisz. Gratulujemy!!! Konkurs powstał, aby integrować dzieci, kultywować tradycje śląskie, pokazać bogactwo kultury. Przede wszystkim jednak jesteśmy szkołą imienia Gustawa Morcinka, więc chcemy, aby każdy pamiętał o śląskich korzeniach naszego patrona. Nasza gwara, szczególnie tu na Śląsku, jest naszą tożsamością. Warto czytać, ale przede wszystkim mówić w tym niezwykłym języku. Ważne jest dbanie o naszą tradycję.

     • Świąteczne Kartki Dobroczynne

      12.12.2019

      To kolejna akcja, do której włączyła się nasza szkoła wspierając Stowarzyszenie SURSUM CORDA. Akcja ma na celu sprzedaż kartek świątecznych zamówionych w Stowarzyszeniu, a dochód ze sprzedaży zostanie zainwestowany w pomoc ludziom bardzo jej potrzebującym, chorym i niepełnosprawnym. Cena kartki to 2 złote. Kartki do nabycia u pani Katarzyny Jendrysik.

     • DZIEŃ GÓRNIKA W PRZEDSZKOLU

      05.12.2019

      Jak co roku, 4 grudnia przedszkolaki pamiętały, aby uczcić Dzień Górnika zwany potocznie „Barbórką”. Tego dnia, w galowym stroju na spotkanie z dziećmi przybył pan Piotr Bulla, emerytowany górnik Kopalni Węgla Kamiennego Knurów. Nasz wyjątkowy gość przybliżył naszym najmłodszym ciężką i niebezpieczną pracę w kopalni, omówił elementy stroju górniczego, wyjaśnił ich symbolikę oraz zaznajomił dzieci z górniczymi legendami i opowieściami (w tym z legendą o św. Barbarze). Każdy przedszkolak mógł zobaczyć i dotknąć różnego rodzaju kruszywa wydobywane w kopalni. Na zakończenie spotkania dzieci bardzo serdecznie podziękowały górnikowi za przybycie, śpiewając piosenkę i recytując wierszyk o górnikach oraz wręczając pamiątkowy dyplom i upominek od grupy. To niecodzienne wydarzenie upamiętniło wspólne zdjęcie, na którym każdy przedszkolak prezentował się w samodzielnie  wykonanej, odświętnej czapce górnika tzw. czako. Taka wizyta na pewno na długo zapadnie nam w pamięci. A kto wie ilu przedszkolaków zaraziło się pasją do górnictwa? Czas pokaże!

     • Euroweek 2019

      04.12.2019

      W dniach 24.11. do 28.11.2019 r. uczniowie klas siódmych i szóstej po raz kolejny uczestniczyli w projekcie Euroweek - Szkoła Liderów w Kotlinie Kłodzkiej. Uczniowie spisali się na medal. Potrafili współpracować nie tylko ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim z kolegami i koleżankami z innych szkół. Wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz umiejętnością pracy w grupie, zdolnościami językowymi, muzycznymi, tanecznymi i teatralnymi. Wszystkie zajęcia były prowadzone w języku angielskim przez wolontariuszy z Gwatemali, Indonezji, USA, Wietnamu, Kolumbii i Hondurasu.

     • Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci...

      04.12.2019

      Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie 25 listopada. W naszej szkole, za sprawą uczniów klas pierwszych, misie miały również święto. Przybyły do szkoły w towarzystwie swoich małych opiekunów. Pluszowe maskotki towarzyszyły dzieciom w czasie lekcji, podczas przerw i wspólnych zabaw.

      Z okazji urodzin pluszowego misia pierwszoklasiści uczestniczyli w „maratonie filmowym”, podczas którego zaprezentowano filmy z misiami w rolach głównych. Po projekcji filmów, uczniowie oddali się twórczości plastycznej, wykonując pracę plastyczną na temat „Misie znane i nieznane”. Ponadto dzieci zapoznały się z historią święta, która wiąże się z uratowaniem małego niedźwiadka przez prezydenta USA Teodora Roosvelta oraz poszerzyły wiedzę na temat gatunków niedźwiedzi występujących na świecie.

      To święto było także  doskonałą okazją do popularyzowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadań autorstwa Nadii Berkane „Misia Marysia”. Jest to cykl książeczek, które trafiły do naszej szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

     • Zabawa andrzejkowa

      01.12.2019

      29 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa, którą zorganizował Samorząd Uczniowski. Uczniowie doskonale bawili się w rytmach najnowszych przebojów. Tego dnia nie zabrakło również wróżb i konkursów, które były miłym przerywnikiem w szkolnej zabawie. Jednym z najbardziej obleganych stanowisk okazało się to, przy którym można było poznać imię przyszłej sympatii. Zabawy i śmiechu było wiele, a pełen atrakcji wieczór przebiegł w ciepłej i radosnej atmosferze.

     • Jarmark Świąteczny

      01.12.2019

      W środę 27 listopada odbył się jarmark świąteczny, jak zawsze udany. Dzięki inicjatywie Rady Rodziców i zaangażowaniu całej szkolnej społeczności zapachniało u nas piernikami oraz choinką. Dziękujemy.