• PROJEKT EDUKACYJNY

      29.09.2020

      Jaki jest cel projektu i co musimy zrobić?

      Celem projektu jest wytypowanie postaci, której życiorys zostałby przedstawiony na przystanku autobusowym obok Szkoły Podstawowej nr 2  im. G. Morcinka w Toszku.

      Zadanie uczniów klas 4-8 to przedstawienie kandydatów związanych z historią czy rozwojem miasta. Można wytypować osobę współczesną, urodzoną w XX/XXI wieku, albo postać z dawnych czasów (żyjącą wcześniej niż we wskazanych powyżej stuleciach).

      Wraz z podaniem kandydatury danej postaci, uczestnik będzie miał za zadanie napisanie notki biograficznej na jej temat (uzupełnienie karty projektu) lub wykonanie prezentacji multimedialnej o życiu wybranej przez siebie osoby.

      Karta projektu dostępna będzie w tradycyjnej, wydrukowanej formie oraz umieszczona na stronie internetowej szkoły (można uzupełnić ją komputerowo). Prezentacje lub uzupełnione komputerowo karty projektu proszę wysłać na adres e-mail: historiatoszka@interia.pl

      Uzupełnione ręcznie karty projektu można oddać wychowawcy lub p. Klaudii Janickiej. Zachęcamy do rodzinnej burzy mózgów!

      Efekty pracy uczestników projektu zostaną zebrane i podsumowane, a najlepsze prace nagrodzone.

      Na przystanku pojawi się życiorys postaci cieszącej się popularnością w naszej szkolnej społeczności.

      Czas na wykonanie projektu: do 15 listopada.

      Jeden uczestnik może wskazać maksymalnie 3 postaci.

      PS Proszę nie pisać o następujących postaciach: J. Chrząszcz, J. F. Lewandowski, I. Sendler.

     • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

      30.09.2020

      29 września obchodziliśmy  w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to przypada w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach akcji  uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniach online z współczesnymi autorkami książek dla dzieci Joanną Olech oraz Renatą Piątkowską. Pisarki przybliżyły dzieciom tajniki swojej pracy oraz zaprosiły je do świata książek. Ponadto nasi najmłodsi mogli wysłuchać fragmentów książek czytanych przez swoje wychowawczynie. Niewątpliwie „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, gdzie humor, lekkość i  mądrość, przeplatają się z wiedzą o świecie i życiu, to świetny sposób na obudzenie w dzieciach pasji czytelniczych.

    • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W BADMINTONIE
     • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W BADMINTONIE

      30.09.2020

      W niedzielę 20 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Mistrzostwach Jaworzna w Badmintonie im. Mirosława Ciołczyka, w których rywalizowało 50 zawodników, w tym z klubów z Jaworzna, Katowic, Częstochowy. Nasi reprezentanci zmagali się w rozgrywkach singlowych i deblowych w różnych kategoriach wiekowych uzyskując wysokie miejsca na podium.

      W grze singlowej w swoich kategoriach wiekowych zdobyli:

      3 miejsce – Katarzyna Morciniec

      2 miejsce – Paweł Witek

      2 miejsce – Szymon Osadnik

      1 miejsce – Paweł Morciniec

      W grze podwójnej w swoich kategoriach wiekowych zdobyli:

      2 miejsce - Igor Uryasz i Paweł Morciniec

      2 miejsce – Katarzyna Morciniec i Paweł Witek

      Serdecznie GRATULUJEMY!

     • UNIWERSYTET DZIECI

      28.09.2020

      Uczniowie klas pierwszych uczestniczą w tym roku szkolnym w ogólnopolskim projekcie ,,Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?” oraz „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?”, w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, który został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podczas zajęć uczniowie będą mogli rozbudzić swoją ciekawość i pasje. Rozwiązując ciekawe problemy, będą wykorzystywać i poszerzać swoją wiedzę i zainteresowania naukowe. Bawiąc się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzą własne możliwości w różnych działaniach. Bedą wykonywać proste doświadczenia i samodzielnie wyciągać wnioski. W konwencji detektywistycznej poznają tajniki matematyki, przyrody czy informatyki.

      Udział  w tym nowoczesnym programie edukacyjnym ma wesprzeć uczniów w rozwoju tak istotnych kompetencji, jak: kreatywność, otwartość, myślenie krytyczne i analityczne, innowacyjność, empatia oraz umiejętność pracy projektowej i współpracy. 

     • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA ORAZ PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA

      22.09.2020

      20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem to ustanowiony przez Sejm Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.  Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w poniedziałek 21 września od uroczystego Pasowania na przedszkolaka i starszaka przez Panią Dyrektor Agatę Zawadzką. Dzieci z grup „Kotki”, „Sówki” i „Promyczki” odśpiewały „Hymn przedszkolaka”, złożyły przysięgę przedszkolaka oraz otrzymały pamiątkowe medale. Przedszkolaki, po części oficjalnej, trzymając w dłoniach balony przeszły korowodem wokół szkoły, a także uczestniczyły w zabawach na świeżym powietrzu. Następnie wróciliśmy do sal, gdzie na dzieci czekał słodki poczęstunek.

      Wszystkim Przedszkolakom życzymy wielu chwil spędzonych na wspaniałej zabawie, cudownych przyjaźni na całe życie, żadnych zmartwień oraz rozwoju na każdej płaszczyźnie życia!

     • „Zakropkowani”

      22.09.2020

      15  września na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się pogadanka na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Następnie uczniowie klas pierwszych wykonywali kropkowane prace plastyczne.To był niezapomniany dzień!

    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

      16.09.2020

      15 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, zabawy, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dzieci z grup przedszkolnych naszej szkoły tego dnia uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Motywem przewodnim w tym dniu była kropka. Zajęcia rozpoczęto od zapoznania z genezę tego święta. Dzieci wysłuchały opowiadania Petera Reynoldsa pt. „Kropka”. To historia Vashti, nieśmiałej dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości i to właśnie kropka zmieniła jej świat. Tego dnia dzieci uczestniczyły w wielu zabawach wykorzystujących kropki. Dostrzegały je tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że towarzyszą nam one w naszym codziennym życiu: są na biedronce, w literce "i", zdobią kapelusz muchomora. W tym dniu ubrania dzieci również były wypełnione kolorowymi kropkami. Na zakończenie w każdej grupie powstały fantazyjne prace plastyczne oczywiście z elementem kropki.

      Ten dzień uświadomił przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie.

       

     • Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema

      16.09.2020

      11.09. i 14.09. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Toszku uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema zorganizowanej z projektu pt. " Na edukacyjnym szlaku - program wspierania uczniów w Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Toszku. Podczas zwiedzania uczniowie wzięli udział w eksperymentach z wykorzystaniem urządzeń prezentujących różne zjawiska fizyczne i przyrodnicze. Z tak ciekawej i atrakcyjnej wycieczki wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego uczniów klas pierwszych

      01.09.2020

      1 września 2020r. o godzinie 9.00 w hali szkoły odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego uczniów klas pierwszych, oczywiście w reżimie sanitarnym. Była to wyjątkowa chwila, gdyż podczas uroczystości w obecności pani dyrektor, rodziców i wychowawców miało miejsce uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia naszej szkoły. Najważniejszym przeżyciem  był moment, kiedy pani dyrektor Agata Zawadzka dużym ołówkiem dotykała ramienia każdego dziecka. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku.

      Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i birety. Dodatkową niespodzianką były przygotowane i wręczone dzieciom przez rodziców rogi obfitości. Cieszymy się, że w tym roku szkolnym nasza szkolna rodzina powiększyła się o 27 uczniów.