• Dzień Dinozaura

      28.02.2021

      26 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Była to wspaniała okazja, aby przypomnieć sobie o niezwykłych, prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Uczniowie poznali historię dinozaurów, dowiedzieli się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Dzieci wykazały olbrzymie zainteresowanie tematem. W skupieniu oglądały ilustracje różnych gatunków wymarłych gadów zgromadzonych w kąciku prehistorycznym, a później same próbowały narysować swojego ulubionego dinozaura. Wystawa była również okazją do pochwalenia się swoimi zbiorami dinozaurów.  Dużym powodzeniem cieszyły się również liczne konkursy z nagrodami i loteria, w której każdy los wygrywał.  Największą atrakcją okazały się jednak fotobudki, w których każdy mógł zrobić sobie zabawne, pamiątkowe zdjęcie. Energii do zabawy dostarczał dodatkowo słodki “dinozaurowy” poczęstunek. Był to wspaniały dzień pełen emocji. 

     • ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

      19.02.2021

      Czy dzieci lubią koty? Oczywiście! Dlatego przedszkolaki z grup: „Kotki”, „Promyczki”, „Sówki” dołączyły do obchodów Światowego Dnia Kota. 17 lutego przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół. Na zajęciach dzieci oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka oraz dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na temat zwyczajów i sposobów pielęgnacji tych zwierząt. Przypomniały sobie kocich bohaterów literatury dziecięcej oraz filmów animowanych i miały okazję pooglądać lub posłuchać bajek z nimi w roli głównej. Uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach" w swoich salach lub na sali gimnastycznej, śpiewały różne „kocie” piosenki. Wykonały też pracę plastyczną, oczywiście z kotkiem w roli głównej. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i długo będą miały ten dzień w pamięci.

     • „Biblioteka z Klasą online”

      18.02.2021

      Uczniowie naszej szkoły  na lekcjach języka niemieckiego wzięli udział projekcie online  pt.: „Biblioteka z Klasą” zorganizowanym przez Bibliotekę Austriacką w Opolu. 

        W ramach tygodnia akcji promocji edukacji bibliotecznej  “Biblioteka z Klasą online” uczniowie klas młodszych obejrzeli  znaną bajkę po polsku i niemiecku,  pt.: „Czerwony kapturek" / "Rotkäppchen" , w formie Kamishibai czyli Teatrzyk opowieści dla dzieci. Po obejrzeniu bajki dzieci wykonały rysunki związane z Czerwonym Kapturkiem. Uczniowie klas starszych mieli możliwość uczestniczenia w dwóch prelekcjach, pt.: „Von Weiberfastnacht bis Rosenmontag. Czyli jak się bawią w karnawale Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy” oraz  „Wielki Post – zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych”.

          Została przybliżona tematyka karnawału jako czasu beztroskiej zabawy w przedziwnych strojach i barwnych parad mających w krajach niemieckiego obszaru językowego bardzo długą tradycję. Najhuczniejsze zabawy organizowane są  w Nadrenii, jednak także w innych miastach Niemiec, Austrii i Szwajcarii pielęgnowanych jest wiele ciekawych zwyczajów związanych z tym okresem.

         Równie ciekawym tematem była prelekcja o Wielkim Poście. W Niemczech, Austrii i Szwajcarii, gdzie najważniejszymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm, Wielki Post to wyjątkowy czas w roku, obfitujący w liczne ciekawe tradycje i obrzędy nie tylko kościelne, ale i świeckie. Podczas wykładu online przybliżone zostały nieznane w Polsce tradycje z różnych regionów krajów niemieckojęzycznych.

     • TŁUSTY CZWARTEK W SZKOLE

      15.02.2021

      „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. 

      Zgodnie z tradycją nie spróbowanie pączka w Tłusty czwartek przynosi pecha, to też nie zapomnieliśmy o tym dniu. Zanim jednak częstowaliśmy się przepysznymi pączkami z konfiturą dowiedzieliśmy się jak i kiedy obchodzony jest Tłusty Czwartek. Poznaliśmy sposób przygotowania pączków, faworków oraz  historię ich wypieku. Czy wiecie, że zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku? Wyglądały one wtedy nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Nasze pączki nie miały ukrytego orzeszka, ale zniknęły błyskawicznie, co świadczy o tym, jak były pyszne!

     • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

      15.02.2021

      10 lutego 2021 r. w bibliotece szkoły odbyło się ,,Pasowanie na czytelnika” uczniów klas pierwszych. To jedno z ważniejszych wydarzeń na czytelniczej drodze młodego użytkownika biblioteki. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, poznali szkolną bibliotekę i jej księgozbiór oraz zasady wypożyczania książek. W tym dniu uczniowie otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą:  książka ,,Pierwsze Abecadło”, poradnik dla rodziców ,,Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Wyprawki szkoła otrzymała w ramach Kampanii Instytutu Książki  ,,Mała książka- Wielki człowiek”. Najważniejszym momentem było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów oraz pasowania na czytelnika biblioteki.  Po uroczystym ślubowaniu każdy z uczniów mógł wypożyczyć książkę.

     • Bal karnawałowy w przedszkolu

      12.02.2021

      Karnawał to czas bali, podczas których bawią się nie tylko dorośli, ale również i dzieci. 11 lutego odbył się Bal Przebierańców dla dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej Szkoły. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, czarownice, motylki,  piratów, strażaków… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Choć w tym roku  Bal Karnawałowy odbył się z pewnymi ograniczeniami spowodowanymi reżimem sanitarnym, to i tak dzieci bawiły się wyśmienicie. O dobrą atmosferę zadbały wychowawczynie grup – Panie: Ania, Monika i Renata. Wystrój sali, w którym królowały kolorowe światełka, serpentyny, maski, balony, wprowadziły wszystkich w dobry nastrój i zachęciły do zabawy. Przedszkolaki w barwnych przebraniach brały udział w różnych konkursach, nie zabrakło tańców oraz poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Tego dnia również obchodziliśmy Tłusty Czwartek. Jak co roku, zgodnie z tradycją, wszyscy z ochotą smakowali pyszne pączki. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.  Szkoda, że następny bal dopiero za rok.