• Święto Konstytucji 3 Maja

      26.04.2021

      W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

      To piękne, radosne święto wolności wpisało się trwale w polską historię i tradycje.

      Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne Konstytucja była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając jednocześnie podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. Autorami projektu konstytucji byli między innymi Ignacy Potocki, król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj.

      Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominającym o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w XX wieku. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku święto Konstytucji 3 Maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

      Z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja klasy piąte przygotowały krótką audycję i zapraszają do obejrzenia.

      Zapraszamy również na lekcję historii i patriotyzmu w filmowym skrócie. (Filmy dostępne w domenie publicznej.)

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

      23.04.2021

      22 kwietnia uczniowie naszej szkoły tak jak inni  na  świecie obchodzili najbardziej ekologiczne święto - Międzynarodowy Dzień Ziemi. Hasłem przewodnim w tym roku  stały się słowa piosenki: „Ziemia to wyspa zielona

      To dom dla ludzi, roślin i zwierząt,

      więc musi być bardzo zadbany…”

      Imieniny Ziemi to doskonała okazja do tego, aby promować wśród dzieci postawy proekologiczne. Okazało się, że nasi najmłodsi doskonale wiedzą jak w prosty sposób dbać o najbliższe środowisko naturalne, jak oszczędzać wodę czy energię oraz na czym polega segregacja odpadów. Cieszy fakt, że nasi uczniowie są świadomi, że każdy z nas ma wpływ na stan naszej planety.

     • „Charlie i fabryka czekolady”

      22.04.2021

      We wtorek 20.04. nasi szkolni reporterzy z klasy 4b dotarli do sławnego, tajemniczego pana Wonki. Aby znaleźć złote kupony, które uprawniały do wejścia do fabryki czekolady niektórzy zjedli sporo słodkości. Hm… nie jest takie ważne. Najważniejsze, że podczas lekcji prawie wszyscy przygotowali sobie elementy stroju bohaterów lektury „Charlie i fabryka czekolady”, stali się reporterami i pisali artykuły o sensacyjnych wydarzeniach w fabryce. A oto rezultaty:

     • Praca z lekturą...

      18.04.2021

      W piątek 16.04. uczniowie klasy 4a na lekcję podsumowującą pracę z lekturą „Pinokio” przebrali się za jej bohaterów. Ciekawskim przypominamy, że Pinokio był drewnianym pajacykiem, nieposłusznym kłamczuchem, któremu wydłużał się nos w chwili, gdy kłamał. W pewnej chwili nawet podróżuje w brzuchu wielkiej ryby. Co chwilę miał kłopoty, wybierał sobie niewłaściwych przyjaciół, czym przysparzał wielu zmartwień wróżce. Na szczęście wszystko dobrze się kończy i Pinokio …. – ale musicie sami przeczytać książkę! Do czego gorąco Was zachęcamy. Uczniowie klasy 4a!

     • Na niebiesko, czyli lekcja o akceptacji

      14.04.2021

      Czyli jest na to lekarstwo? - zapytałem. 
      To nie choroba - wyjaśnił. 
       

      Więc nie trzeba tego leczyć. Po prostu taki jesteś. 

      John Elder Robison, 

       Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera" 

       

      2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.  

       W ramach obchodów realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Nasza szkoła nie jest obojętna wobec tego problemu 

      W klasie VII b przeprowadzono lekcję wychowawczą o autyzmie, która pozwoliła młodzieży zrozumieć  problemy dzieci ze spektrum autyzmuUczniowie zapoznali się z tematyką autyzmu oraz z charakterystycznymi cechami tych osób. 

       Tego typu lekcje uczą akceptacji i tolerancji w stosunku do osób, które różnią się od większości społeczeństwa. 

     • WIELKANOC w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

      03.04.2021

      Już po raz drugi uczniowie klas starszych w ramach edukacji bibliotecznej Biblioteki Austriackiej w Opolu "Biblioteka z klasą online” mieli okazję uczestniczyć w prelekcji online. Tym razem tematem była  prelekcja realioznawcza pt.:  WIELKANOC
      w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
      Polska Wielkanoc to żurek, babki czy mazurki, jajka i nasz słynny Lany poniedziałek. Ale czy nasi niemieckojęzyczni sąsiedzi mają takie same tradycje, czy może inne? Na lekcji uczniowie mogli posłuchać o tradycjach wielkanocnych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii oraz porównać je z polskimi tradycjami. Na koniec zajęć rozwiązali zadania sprawdzające wiadomości z prezentacji.