• Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

      28.09.2021

      W środę 22 września 2021 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 280 uczniów. Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że rywalizacja była bardzo wyrównana. Wyniki wyborów przedstawiają się następująco: 

      Przewodniczący SU - Krzysztof Koprek 

      Wiceprzewodniczący SU - Xavier Klonek 

      Sekretarz SU – Oliver Ksiezopolski 

      Skarbnik SU – Daria Woźniak 

      Gratulujemy i życzymy owocnej pracy, wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2021/2022! 

     • Europejski Dzień Języków – 26 września

      27.09.2021

      “Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”

      J.W. Goethe,
       

           W 2001 roku Rada Europy ustanowiła 26. września Europejskim Dniem Języków (EDJ).   Z tej okazji,  w ramach współpracy z Biblioteką Austriacką w Opolu oraz dzięki projektowi  „Biblioteka z Klasą” uczniowie klas młodszych obejrzeli na lekcjach j. niemieckiego bajkę pt.: „Oh, wie schoen ist Panama”. Następnie wykonały prace plastyczne o bohaterach bajki.   Natomiast klasy starsze uczestniczyły w lekcji online pt.: „Niemcy bliżej „  oraz udały się w „Podróż po językach Europy”.Uczniowie porównali przysłowia w j. polski, niemieckim czy angielskim, spróbowali swoich sił czytając „łamańce językowe” oraz wykonując różne zadania językowe.

      Zajęcia miały  na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści. Bo języków warto się uczyć!

      Aneta Gola

     • Szlakiem średniowiecza

      26.09.2021

      W piątek 24 września uczniowie klas 7a i 7b wraz z trzema uczennicami klasy 5b pojechali na wycieczkę szlakiem średniowiecza. Pierwszym punktem na trasie było zwiedzanie najstarszego klasztoru Benedyktynów w Polsce – Tyńca. Oprowadzała nas bardzo miła i rzetelna przewodniczka, opowiadała historię powstania opactwa i przedstawiała życie dawniej i dziś w klasztorze. Czy wiecie, że jako spoiwa do łączenia cegieł i kamieni używano … białka jaj kurzych? Mury opactwa są grube, korytarze w miarę przestrzenne, a sklepienia wysoko. Oglądaliśmy również przepiękną złoconą ambonę w kształcie dziobu łodzi św. Piotra. Dostaliśmy też kilka zadań do wykonania, z których udało nam się wywiązać o dziwo całkiem nieźle. Po oprowadzeniu nas przez klasztorne krużganki pani przewodnik zaprowadziła nas do sali, w której odbyły się warsztaty z pisania gęsim piórem. Każdy z nas otrzymał odpowiednio ucięty egzemplarz oraz kartkę. Atrament sporządzano (nie uwierzycie!) z wody, sadzy i żywicy! Oj, zostawia ślady na palcach! Ale jak pięknie wyglądają napisy sporządzone piórem… rozmarzyłam się. Może jednak warto wrócić do tego narzędzia pracy?

      Niestety po 3 godzinach musieliśmy opuścić gościnne mury średniowiecznego klasztoru i udaliśmy się do Krakowa. Najpierw pospacerowaliśmy nad Wisłą i odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego. Na szczęście jest wykonany z brązu, więc nas nie zaatakował, choć udało nam się w pewnej chwili zaobserwować, jak zieje ogniem. Sfotografowaliśmy się z nim i udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Tam spotkaliśmy dziewczynę w tradycyjnym krakowskim stroju, która sprzedawała pamiątki. Bardzo podobały się nam jej wysokie, czerwone, sznurowane buty. Obok stała biała dorożka, żywcem wzięta z Gałczyńskiego (kto ma ochotę, niech sprawdzi, o co chodzi – dla ciekawskich nagroda!). Potem już szybko musieliśmy przejść do Sukiennic, gdzie jest zejście do Muzeum Rynku Podziemnego. Nie uwierzycie! Mieści się ono na poziomie, na którym był Rynek w średniowieczu, czyli ponad 700 lat temu! A dlaczego jest teraz o tyle metrów wyżej? Z powodu narastającej warstwy ŚMIECI. Czy uwierzycie, że już wtedy miasto miało sieć wodociągów? Jak w starożytnym Rzymie. Poznaliśmy wiele ciekawostek z odległych czasów, mogliśmy się zważyć na wadze, która pracowała w bardzo dziwnych jednostkach – np. 3 kamienie, 5 granów, 6 funtów, 1 cetnar, 1 grzywna, 2 wiardunki, 1 lut i 2 uncje. Dopiero po przeliczeniu tego wszystkiego otrzymywaliśmy naszą wagę w kilogramach. Ciekawostką jeszcze jest fakt, że mieszkańcy średniowiecznego Krakowa byli niżsi od nas, współczesnych Polaków – kobiety osiągały zaledwie 150 cm, a najwyżsi mężczyźni – 160 cm. Moglibyśmy jeszcze długo opowiadać, ale nie ma to ani miejsca, ani czasu. Najlepiej jedźcie tam sami!

      Katarzyna Kurdasińska

       

     • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Europa i ja”

      22.09.2021

      Nasza szkoła została zakwalifikowana do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Europa i ja”. Realizatorem projektu jest klasa III b pod opieką wychowawczyni mgr Eweliny Wojewodzic.

      Celem Projektu jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Poprzez udział w Projekcie uczestnicy zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy, wypromują swoją szkolną placówkę oraz nawiążą współpracę z innymi szkołami. Czas trwania projektu od października br. do maja 2022 roku.

      Każda grupa na początku swojej przygody  z projektem wybiera sobie jedno państwo europejskie (oprócz Polski) i  wszystkie zadania wykonuje biorąc pod uwagę wybrany kraj. Wszystkie relacje z realizacji projektu zostaną umieszczone na stronie Facebooka- w grupie ,,Europa i ja”.

      Projekt składa się z ośmiu zadań, po jednym na miesiąc. W każdym miesiącu do wykonania jest jedno zadanie. Dotyczą one m.in. odnalezienia wybranego państwa oraz stolicy na mapie, poznanie jego symboli narodowych, odnalezieniu w zasobach internetowych  słuchowiska, filmu, bajki itp., które nawiązują do wybranego kraju, poznaniu języka i stworzenia słowniczka, utworzeniu prezentacji z miejscami, które warto zobaczyć, poznanie zwierząt żyjących oraz  tradycyjnych potraw i zabaw dziecięcych, a w przypadający w kwietniu Międzynarodowy Dzień Tańca zapoznanie z  charakterystyczną melodią lub tańcem.

      Mamy nadzieję, że kiedyś w przyszłości nasi uczniowie sami odwiedzą ten kraj i przekonają się jak wygląda  w rzeczywistości.

     • Integra

      22.09.2021

      13 września na obiektach sportowych Orlik przy Szkole Podstawowej nr 2 w Toszku odbyła się już po
      raz dziesiąty Spartakiada im. dra Ludwiga Guttmana - „Integra”. W licznych konkurencjach
      sportowych brali udział również uczniowie klas integracyjnych naszej szkoły. Drużyna reprezentująca
      SP2 zdobyła Puchar Burmistrza Toszka w konkurencji gier zespołowych – „Dwa ognie”.

     • V BIEG ERASMUSA

      21.09.2021

      Po raz pierwszy nasza szkoła bierze udział w Biegu Erasmusa!

      Impreza ma na celu promocję zdrowego sposobu życia, programu Erasmus+ oraz szkolnego projektu Erasmus „Recycle of life”.

      W godzinnej sztafecie 24 września br. wezmą udział uczniowie, nauczyciele, rodzice i przyjaciele szkoły. Celem biegu jest przebiec jak najdłuższy dystans w sztafecie 4-osobowej.

      Celem biegu ogólnopolskiego jest pobicie zeszłorocznego rekordu.

      Zapraszamy do przyłączenia się do naszej akcji!

      Więcej informacji:  https://erasmusplus.org.pl/bieg-erasmusa

     • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

      21.09.2021

      20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji, w naszym przedszkolu  odbyło się uroczyste pasowanie naszych pociech na prawdziwego przedszkolaka :). Rangę tego świętowania uświetniła obecność pani dyrektor – mgr Agaty Zawadzkiej, która osobiście dokonała pasowania naszych najmłodszych uczniów. Po oficjalnej części, dalsze świętowanie miało miejsce w oddziale przedszkolnym, gdzie na naszych bohaterów z grup: ,,Kotki'', ,,Promyczki'', ,,Sówki'' czekało mnóstwo niespodzianek oraz słodkich nagród. Wspaniałą pamiątką tej ważnej chwili, pozostaną dyplomy i medale, które dzieciaki otrzymały podczas  uroczystości, na której zaprezentowały również swoje artystyczne talenty. Witamy Was kochani w naszym przedszkolu :)

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

      21.09.2021

      15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki i właśnie w tym dniu przedszkolaki z naszej szkoły, dzięki swoim wychowawczyniom poznały to piękne święto. Dowiedziały się, w jaki sposób bohaterka książki P. Reynolds „Kropka” uwierzyła w swoje możliwości. Dzieci z grupy „Kotki”, „Promyczki”, „Sówki” uczestniczyły w grach i zabawach dydaktycznych z wykorzystaniem kropek. Stworzyły również wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. To święto uświadamia nam, że każdy z nas ma w sobie „kropkę” talentu.

     • Ratownik w naszej szkole :)

      20.09.2021

      9 września 2021 r.  gościliśmy ratownika KPP, który zaprezentował wyposażenie ambulansu pogotowia ratunkowego oraz  przypomniał  nam zasady: udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, a także zasady bezpieczeństwa i ich skuteczność w przeciwdziałaniu trwającej pandemii covid-19. Uczniowie doskonalili również, biorąc chętnie udział w ćwiczeniach, techniki udzielania pierwszej pomocy.    

      Poniżej przedstawiamy przykładową fotorelację ze spotkania.

     • EINFACH MIT DEUTSCH !!

      18.09.2021

      Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej od 10 lat prowadzi ogólnopolską kampanię „Bilingua - łatwiej z niemieckim!” mającą na celu promocję polsko-niemieckiej dwujęzyczności. Realizowane w ramach projektu działania łączą naukę języka niemieckiego z poznawaniem historii i kultury Mniejszości Niemieckiej m.in. w naszym regionie. Podejmowane inicjatywy to m.in.  materiały edukacyjne z języka niemieckiego oraz wydawanie polsko-niemieckich magazynów dla dzieci KEKS, bäm!.

      W nowym roku szkolnym  kontynuujemy w naszej szkole prenumeratę bezpłatnego czasopisma  adresowanego do uczniów klas IV-VI “Keks", zachęcającego do poznawania niemieckiego w formie zabawowej.  W magazynie  znajdują się  gry, zabawy językowe i rebusy.

      Nowością jest magazyn dla uczniów klas VII-VIII bäm!, poruszający tematykę młodzieżową.  

      Uczniowie z niecierpliwością czekają  na nowe numery czasopism, chętnie czytają  i  rozwiązują  zadania w nich zawarte.Przyjemnej lektury 📖 😉

    • Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”
     • Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”

      13.09.2021

      8 września 2021 r. klasa 7c uczestniczyła w wydarzeniu zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską w Toszku oraz Centrum Kultury Zamek w Toszku. Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów sztuki Gabrieli Zapolskiej czytanych m.in. przez wiceburmistrza Toszka Pana Piotra Kunce, nauczycielkę naszej szkoły Panią Renatę Swolany, nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz znakomitych mieszkańców naszej gminy. Wszystkie wykonania we wspaniałej artystycznej formie przybliżyły bohaterów utworu i ukazały jego ponadczasową problematykę.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 oraz pasowanie uczniów klas I

      03.09.2021

      Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego Pani dyrektor Agata Zawadzka powitała uczniów klas I - III. W tym dniu po raz pierwszy progi  szkoły przekroczyli pierwszoklasiści. Jeszcze trochę niepewni, trzymający za rękę swoich najbliższych, ale ciekawi nowych wyzwań przystąpili do ślubowania. W podniosłej atmosferze pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi zwierząt i roślin oraz, że nigdy nie przestaną marzyć i zawsze będą sobą. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała ołówkiem symbolicznego pasowania na ucznia. Również rodzice pierwszoklasistów ślubowali, że będą wspierać swoje dzieci oraz cieszyć się z ich nawet najmniejszych sukcesów. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, birety oraz odebrali słodkie „tyty” przygotowane przez rodziców. Wierzymy, że nowy rok szkolny 2021/2022 będzie wspaniały.