• Kolejny dzień wizyty

      27.10.2021

      26.10.2021r. goście z Erasmusa i uczniowie naszej szkoły spędzili pracowicie czas w Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie. Pani przewodnik, która prowadziła warsztaty w języku angielskim opowiadała o budowie i właściwościach zdrowotnych różnych gatunków drzew. Na zakończenie uczestnicy musieli rozpoznać i oznaczyć wybrane drzewa. Po powrocie do Toszka uczniowie prezentowali swoje kraje oraz uczestniczyli w warsztatach ekologicznych dotyczących szycia toreb.

     • Witamy naszych Gości

      25.10.2021

      Dziś w naszych murach szkoły, powitaliśmy uczestników projektu Erasmus z Portugalii, Turcji, Hiszpanii oraz Włoch. Goście pozostaną z nami do 29 października. Koło południa złożyliśmy wizytę w Urzędzie Miasta.

     • ZAMECZKOWY FIL(E)MONEK

      27.10.2021

      25 października uczniowie klas drugich uczestniczyli w „Lekcji o odkryciach i poszukiwaczach” w ramach oferty edukacji filmowej CK „Zamek w Toszku” „Zameczkowy Fil(e)monek”. Nasi uczniowie, podczas seansu filmowego „Dora i miasto złota”, wraz z główną bohaterką, mieli okazję podróżować po dżungli i odkrywać jej tajemnice. Film przygodowy był wstępem do warsztatów edukacyjnych, podczas których dzieci poznały sylwetki ważnych odkrywców, a także sami wcielili się w poszukiwaczy. Dzięki współpracy i prawidłowemu rozwiązaniu wcale niełatwych zadań, mali detektywi odnaleźli i otworzyli skarb. Gratulujemy!

     • „I Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Josepha von Eichendorffa”

      25.10.2021

      W piątek,  22 października w Szkole Podstawowej nr 1 w Toszku odbył się konkurs recytatorski w j. niemieckim pt.: „I Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Josepha von Eichendorffa” .  Uczniowie naszej szkoły – Filip Osadnik oraz Szymon Osadnik  kl. IVb oraz  Agata Roter, Wiktoria Pierończyk i Lena Lipińska  kl. Vb recytowali wiersze oraz czytali prozę w j. niemieckim  Josepha von Eichendorffa.  Celem konkursu było popularyzowanie poezji Eichendorffa- poety, który żył i tworzył na toszeckim zamku oraz rozwijanie zdolności recytatorskich. Jury oceniało opanowanie tekstu, dykcję oraz  poprawność językową.  Tym bardziej cieszy sukces naszej uczennicy Leny Lipińskiej, która mimo dużej konkurencji zajęła II miejsce!   Gratulujemy !

     • Mistrzostwa Powiatu w Badmintonie

      19.10.2021

      11 i 12 października 2021r. odbyły się zawody powiatowe w badmintonie drużynowym dziewcząt i chłopców. Pierwszego dnia w SP1 im. I.Sendler w Toszku rozgrywali mecze uczniowie z roczników 2007 i 2008. W tej kategorii reprezentantki naszej szkoły wywalczyły I miejsce.

      Drugiego dnia organizatorem Gminnych i Powiatowych Zawodów w Badmintonie klas młodszych (rocznik 2009 i młodsi), w kategoriach dziewcząt i chłopców była nasza szkoła, którą reprezentowali: Magdalena Dworczyk, Maja Wasilewska i Nina Ociepka oraz Paweł Morciniec, Filip Osadnik i Szymon Osadnik.

      W tym dniu nasi uczniowie zdobyli I miejsce w kategorii dziewcząt oraz I miejsce w kategorii chłopców. Drużyna dziewcząt starszych oraz obie drużyny młodsze zyskując takie wyniki przechodzą do kolejnego etapu i będą reprezentować powiat gliwicki w zawodach rejonowych, w których zmierzą się z mistrzami Gliwic.

      Gratulujemy!

     • Europejski Tydzień Kodowania - CodeWeek

      18.10.2021

      W 2021 roku Europejski Tydzień Kodowania odbędzie się w dniach od 9 do 24 października.

      Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Nasz udział został już zgłoszony do europejskich organizatorów wydarzenia. Nauczyciele klas drugich będą zachęcać uczniów do nauki kodowania i uczenia się programowania nie tylko na lekcjach zajęć komputerowych, ale także podczas innych zajęć edukacyjnych, bo algorytmy możemy stosować wszędzie!

     • Z wizytą w teatrze

      19.10.2021

      Uczniowie klas ósmych 15.10. mogli obejrzeć inscenizację „Dziadów” cz.II w Teatrze Nowym w Zabrzu. Spektakl bardzo się wszystkim podobał. Na szczególną uwagę zasługuje niesamowita dekoracja, która wprowadziła widzów w świat duchów, zwłaszcza, że cały spektakl rozgrywał się również na widowni. Było to niezapomniane spotkanie ze sztuką.

     • Dzień Edukacji Narodowej

      14.10.2021

      13.10.2021r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku klasy 4a i 4b pod opieką wychowawców przygotowywały akademię z okazji tego święta. Pani Dyrektor Agata Zawadzka powitała wszystkich zgromadzonych gości wśród, których była również przewodnicząca komisji oświaty Pani Magdalena Krzepisz i złożyła serdeczne życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły. To był wyjątkowy dzień!

     • Wycieczka do Krakowa

      12.10.2021

      Dnia 7 października uczniowie klas III wraz z wychowawczyniami i panią Katarzyną Jendrysik pojechali na całodniową wycieczkę do Krakowa. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie zabytków i historii Krakowa oraz legend związanych z tym miastem.  Edukacyjną wycieczkę trzecioklasiści rozpoczęli od  spotkania ze smokiem wawelskim.  Zamieszkujący pod wzgórzem Wawelu baśniowy potwór zionął ogniem z radości na widok naszych uczniów. Następnie uczniowie wraz z panią przewodnik, udali się na wzgórze wawelskie, gdzie podziwiali piękny arkadowy dziedziniec Zamku Królewskiego, zwiedzili Katedrę Wawelską oraz weszli na wieżę Zygmuntowską, aby zobaczyć najsłynniejszy polski dzwon. Po wizycie na Wawelu udali się na Rynek, gdzie podziwiali Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza oraz zakupili pamiątki w Sukiennicach. Usłyszeli na żywo dźwięki hejnału grane na cztery strony świata.

      Wszystkim młodym turystom dopisywał  humor oraz pogoda, a  wspólna wędrówka po starym Krakowie  sprzyjała integracji klas po okresie nauki zdalnej.

     • Mistrz poprawnej polszczyzny

      12.10.2021

      Punktualnie o 10.00 dziś, 11.10.2021 w sali numer 20 rozpoczął się konkurs, który miał wyłonić szkolną drużynę Mistrzów Poprawnej Polszczyzny, czyli znawców związków frazeologicznych. Spośród siedmiu klas, które brały udział w rozgrywkach najlepszymi okazali się Julia Skandy, Natalia Ponikiewicz i Milan Skubisz z klasy 8c (drużyna zdobyła 62 pkt) oraz Oliwia Berda, Ania Golisz i Natalia Bytomska z klasy 8b (59 pkt). Uczniowie i uczennice rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności. Tak jak obiecałam, był również czas na uśmiech – podczas zabawy w kalambury! Ich herkulesowa siła woli połączona z pracowitością mrówek przyniosła efekty. Okazało się, że frazeologia dla większości naszych uczniów nie stanowi problemu. Wszyscy zawodnicy wykazali się dobrą ich znajomością i najczęściej trafiali w dziesiątkę, czyli dobrze rozwiązywali powierzone im zadania. Mieli oczy szeroko otwarte, nie pracowali na kolanie ani nie łapali dwóch srok za ogon. Wszystko po to, żeby udowodnić, że nie są Polakami od siedmiu boleści, którzy nie znają swojego języka, a wręcz odwrotnie – grają pierwsze skrzypce i zawsze są najlepsi. Takiej mobilizacji i wyników życzymy im podczas majowego egzaminu! Korzystając z okazji, dziękuję Milenie, Kindze, Agatce i Lenie z klasy 5b, które dzielnie pomagały w organizacji konkursu. Wyrazy podziękowania kieruję również do Pani Ani Skandy – za projekt i wykonanie dyplomów.


      Katarzyna Kurdasińska

     • KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

      12.10.2021

      Biblioteka szkolna zaprasza na Kiermasz Taniej Książki, na którym znajdziecie książki w rewelacyjnie niskich cenach, już od 1 zł. W ofercie książki edukacyjne dla dzieci, kolorowanki,  kolorowanki z naklejkami,  lektury,  bajki, baśnie, powieści i wiele innych książek na różne okazje.

     • Wycieczka do Ustronia

      12.10.2021

      5 października klasy szóste pojechały na wycieczkę do Ustronia. Po drodze odwiedziliśmy muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o naszym patronie i ziemi beskidzkiej. W Ustroniu odbyliśmy podróż ciuchcią, podziwiając piękne górskie widoki. A korzystając z ładnej pogody, spędziliśmy kilka chwil nad Wisłą, zwiedziliśmy także góralską chatę i kupiliśmy pamiątki. To była udana podróż.

     • Hipoterapia

      10.10.2021

      8.10. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie z terapeutycznymi zwierzakami. Były to tym razem konie. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III mogli dowiedzieć się czym żywią się konie, jak należy o nie dbać i się nimi opiekować. Wielką atrakcją dla dzieciaków była możliwość skorzystania z przejażdżki pod okiem instruktora. Emocje, które towarzyszyły wszystkim na pewno zostaną długo w pamięci. To był wyjątkowy dzień i wspaniałe doświadczenie!

     • Szkolny Konkurs  "Mistrz Poprawnej Polszczyzny"  - związki frazeologiczne

      07.10.2021

      Uczestnicy : uczniowie klas VII i VIII.

      Każda klasa wystawia trzyosobową drużynę, która będzie ją reprezentować. Punkty przyznawane są dla drużyn, czyli to klasa otrzyma tytuł MISTRZA POLSZCZYZNY.

      Tematyka konkursu: znajomość związków frazeologicznych i umiejętność posługiwania się nimi - tworzenie poprawnych form, rozpoznawanie pochodzenia, rozumienie metaforyki.

      Termin : 11.10 godz. 10.00 sala nr 20

      Związków frazeologicznych używamy codziennie, czasem nawet nieświadomi jesteśmy, że z nich korzystamy, gdyż na stałe weszły do naszego języka. Słownik twierdzi, iż frazeologizm jest to „utrwalone w praktyce językowej połączenie dwóch lub więcej wyrazów, którego znaczenie jest odmienne od sensu dyktowanego przez poszczególne wyrazy”, czyli znaczenie niedosłowne, metaforyczne. Ściśle mówiąc, chodzi o zwroty: „nabić kogoś w butelkę”, „pójść po rozum do głowy”, ale także te, pochodzące z mitologii i Biblii – „Kainowe piętno”, „pięta Achillesa”.

      Zapewniamy, że podczas konkursu będziecie nie tylko ciężko pracować, rozpoznając i tłumacząc znaczenie związków frazeologicznych, ale również będziecie się dobrze bawić!

      Organizator konkursu

      Katarzyna Kurdasińska

     • Program Edukacyjny " Europa i ja "

      07.10.2021

      Klasa 3b w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Europa i ja” wyruszyła w podróż po Europie. Krajem, który będzie poznawać przez cały cykl trwania projektu są Niemcy. Na pierwszych październikowych zajęciach dzieci odnalazły wybrane państwo na mapie Europy, poznały stolicę i sąsiadów Niemiec, a następnie
      poznały symbole narodowe kraju. Obejrzały również prezentację dowiadując się wielu różnych ciekawostek. Na koniec, różnymi technikami wykonały prace plastyczne: godło oraz flagę Niemiec.

     • Warsztaty z pisma klinowego

      07.10.2021

      W dniu 6 października klasy piąte wzięły udział w warsztatach pisma klinowego na lekcjach historii. Dla zainteresowanych - było to pierwsze pismo na świecie, wynalezione przez Sumerów. Uczniowie klas 5a oraz 5b, którzy przenieśli się w czasie o całe tysiąclecia do epoki starożytnej, z pewnością będą o tym pamiętać! 

     • Wycieczka do Muzeum Chleba

      06.10.2021

      5 października klasy drugie odbyły wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Muzeum to powstało z szacunki dla historii i potrzeby serca. Nasi uczniowie, podczas tej fascynującej wizyty poznali historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane oraz proces produkcji pieczywa. Mieli okazję przyjrzeć się z bliska pokaźnej kolekcji, zgormadzonej przez wiele lat eksponatów, które służyły do wytwarzania chleba. Ta część wizyty została uwieńczona próbą własnoręcznie wykonanych przez dzieci wypieków piekarniczych. Było pysznie i pachnąco.  Wielu pozytywnych emocji dostarczyła uczniom możliwość przeniesienia się w czasie i odbycia lekcji  w dawnej szkole, podczas której poznały historię nauczania, zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, stroje i przybory. Nauka pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych okazała się nie lada sztuką. Ta wizyta na długo zapadnie w naszej pamięci.

     • GMINNY TURNIEJ BADMINTONA

      06.10.2021

      4 października 2021 r.w Szkole Podstawowej nr 1 im. I.Sendler w Toszku odbył się Gminny Turniej Badmintona  klas starszych (rocznik 2007 i 2008) w kategoriach dziewcząt i chłopców.

      Reprezentantami naszej szkoły byli: Wiktoria Maicher, Zosia Rams, Wiktoria Poloczek oraz Nico Cuber i Xavier Klonek.

      Nasi chłopcy uzyskali III miejsce, natomiast w kategorii dziewcząt I miejsce zdobyły uczennice naszej szkoły, tym samym będą reprezentować nasza szkołę na kolejnym etepie powiatowym.

      Serdecznie gratulujemy