• Egzamin na kartę rowerową

      31.05.2022

      W dniu 23 maja 2022r. w naszej szkole odbyła się praktyczna część egzaminu na kartę rowerową. Do zmagań o uzyskanie pierwszego małego prawa jazdy przystąpiło 44 uczniów, którzy przez cały rok szkolny, w ramach przedmiotu technika, realizowali treści z zakresu wychowania komunikacyjnego. Nad przebiegiem egzaminu czuwał funkcjonariusz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Warunkiem przystąpienia do części praktycznej egzaminu było uzyskanie pozytywnego wyniku z testu teoretycznego obejmującego nie tylko przepisy prawa o ruchu drogowym, ale i sposoby udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, którą uczniowie praktykowali na zajęciach wychowania fizycznego. W obecności policjanta kandydaci na młodych cyklistów musieli prawidłowo pokonać tor przeszkód, który sprawdzał ruszanie z miejsca, jazdę rowerem na wprost i po łuku, jazdę slalomem, sygnalizowanie zamiaru skrętu w lewo i w prawo oraz zatrzymywanie się w wyznaczonych miejscach. Po pomyślnym zdaniu egzaminu naszym uczniom pozostaje jedynie czekać na wydanie dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach. Karta rowerowa uprawnia również do korzystania z hulajnóg elektrycznych czy innych urządzeń transportu osobistego, takich jak deskorolki elektryczne. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którym udało się pomyślnie zdać egzamin i życzymy bezpiecznej drogi.

     • Egzamin ósmoklasisty 2022

      24.05.2022

      24 maja br. rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. W pierwszym dniu uczniowie zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego, w drugim dniu z matematyką, w trzecim dniu z językiem angielskim lub niemieckim. Życzymy powodzenia i trzymamy za nich kciuki!

     • Zielona Szkoła w Świeradowie Zdroju

      23.05.2022

      W dniach 16.05.- 20.05.klasy 4a i 4b wraz z wychowawcami p. Robertem Krzeminskim i  p. Moniką Pondo oraz p.Ewą Knieć wyjechali na Zieloną Szkołę. W czasie pobytu realizowali program edukacyjny z przyrody: " Co w trawie piszczy", z historii " Stare jest piękne" oraz program edukacji turystycznej, geocaching i promocji zdrowia. W ramach pobytu odbyła się:

      - wycieczka piesza na Zajęcznik,

      - wycieczka piesza do starej skoczni narciarskiej oraz spacer do Świętojanek,

      - wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej " Izerska Łąka",

      - wycieczka do Szklarskiej Poręby, gdzie uczniowie mogli podziwiać wodospad Szklarka, kamienną rzeką w Karkonowskim Parku Narodowym. Uczestniczyli także w warsztatach w hucie szkła " Julia" w Piechowicach oraz obserwowali proces produkcji wyrobów szklanych.

      Wyjazd pozwolił uczniom pogłębić wiedzę ekologiczną, geograficzną i historyczną regionu, w którym przebywali.

      Czas ten przyczynił się również do pogłębienia relacji między uczestnikami i integracji zespołów klasowych.

     • Przedszkolaki z wizytą u hodowcy ptaków wystawowych

      19.05.2022

      Przedszkolaki z naszej szkoły odwiedziły toszeckiego hodowcę ptaków wystawowych Pana Joachima Ćwienk, który przybliżył im swoją pasję. Dzieci z uwagą słuchały wiadomości na temat ptaków. Dowiedziały się jak je karmić, pielęgnować i ile pracy trzeba włożyć w przygotowanie ptaków do udziału w wystawach. Każdy przedszkolak mógł z bliska zobaczyć różne gatunki kanarków i papug. Pan Joachim należy do Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych, jego ptaki zdobyły już wiele pucharów i medali, które dzieci mogły podziwiać. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

     • XIX POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „SPOTKANIA ZAMKOWE” TOSZEK 2022

      19.05.2022

      12 maja 2022 r. w Sali Peterswaldskiej toszeckiego zamku odbył się finał XIX konkursu recytatorskiego „Spotkania Zamkowe”. W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z powiatu gliwickiego. Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Gliwickiego Pan Waldemar Dombek oraz Burmistrz Toszka Pan Grzegorz Kupczyk. Organizatorami turnieju są niezmiennie od dziewiętnastu lat: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku, w imieniu której działają: Regina Buchta, Renata Swolany i Monika Pondo oraz Centrum Kultury „Zamek w Toszku” z dyrektorem Panem Arturem Czokiem, Paniami Barbarą Skawińską i Katarzyną Prawdą w szczególności.

      Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią mogliśmy ponownie cieszyć się żywym słowem, pięknem polszczyzny oraz spotkaniem młodych artystów i wielbicieli języka, którzy pod kierunkiem nauczycieli i instruktorów przygotowali najlepsze fragmenty polskiej literatury klasycznej i współczesnej.

      Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:

      I miejsce: Laura Folwaczny uczennica 7 klasy Szkoły Podstawowej w Sośnicowicach,

      II miejsce: Paulina Ziubrzycka z 7 klasy  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudzińcu oraz Oliwia Korczak z klasy 4 Szkoły Podstawowej w Sośnicowicach,

      III miejsce: Lena Zwior, uczennica 5 klasy Szkoły Podstawowej w Kotulinie oraz Nicola Kałuża z klasy 5 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudnie.

      Jury przyznało także wyróżnienie Laurze Luboisz, uczennicy 5 klasy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Poniszowicach.

      Konkurs recytatorski w Toszku odbywa się od wielu lat dzięki wsparciu sponsorów i samorządów, którym bardzo dziękujemy za inspirującą współpracę.

     • Razem dla pokoju

      16.05.2022

      We  współpracy z niemiecką szkołą z rejonu Nadrenii Północnej – Westfalii uczniowie klas starszych naszej szkoły  przez ostatnie kilka tygodni pilnie pracowali nad artystycznym sformułowaniem  przesłania pokoju i solidarności dla narodu ukraińskiego.

          W ramach projektu „Zusammen für den Frieden- Razem dla pokoju”  powstały kolorowe i podnoszące na duchu  prace o tematyce pokoju na świecie. Młodzież świadoma sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów bardzo odpowiedzialnie podeszła do tematu tworząc piękne prace. Uczniowie uświadomili sobie po raz kolejny jak ważny jest pokój na świecie, który nam nie jest dany raz na zawsze i jak należy o niego każdego dnia zabiegać. Nad przebiegiem projektu czuwały panie: Aneta Gola, Aleksandra Kupczyk, Katarzyna Rduch oraz Sabina Wiechoczek.

     • Wycieczka do Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Kalinie

      15.05.2022

      Dla uczestników konkursu przyrodniczo-ekologicznego, który odbył się w naszej szkole w Dniu Ziemi
      (22 kwietnia), przygotowana została dodatkowa nagroda w postaci wycieczki do Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Kalinie. Ośrodek zlokalizowany jest niemal w samym centrum Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”, obejmującego ochroną najcenniejsze fragmenty terenów znajdujących się w górnym odcinku rzeki Liswarty.

      Tematem przewodnim prezentacji przedstawionej na początku wycieczki były rośliny, które objęte są ochroną
      w Polsce oraz rola łąki kwietnej w środowisku. Następnie, w czasie zajęć praktycznych, uczestnicy wykonali kwiaty z kolorowego papieru. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ekspozycję przyrodniczą (fauną i florą) przedstawiającą środowisko leśne oraz środowisko wodne. Podczas spaceru ścieżką przyrodniczo – dydaktyczną „Kalina – Olszyna” młodzież szkolna miała okazję zobaczyć diabelski kamień oraz kaczki łyski pływające po stawie.

      Wycieczka  była bardzo ciekawa, pogoda również nam sprzyjała.

     • „Dwójka” czyta najpiękniej

      15.05.2022

      W dniu 10 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania w j. niemieckim pt.: „Lesen beflügelt” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Noblistów Polskich  w Pyskowicach.                                                                                                                                     

      Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII-VIII.   

      Grupę młodszą reprezentowały dwie osoby: Julian Gabryś, kl. IV b oraz Lena Lipińska, kl. V b, zaś grupę starszą – Julia Skandy, kl. VIII c oraz Denis Poręba, kl. VII. Z wielką radością informujemy,   że w obydwu kategoriach zajęliśmy I miejsce. Na najwyższym podium stanęły Lena Lipińska i Julia Skandy. Uczniów przygotowały do konkursu panie: Aneta Gola, Aleksandra Kupczyk.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       

     • WYCIECZKA DO ZAGRODY EDUKACYJNEJ „GIPROL”

      09.05.2022

      W piątek (06.05.2022r.) dzieci z grup przedszkolnych „Kotki”, „Promyczki” i „Sówki” wybrały się na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej „GIPROL” w Staniszczach Małych. Przedszkolaki uczestniczyły w fantastycznych warsztatach edukacyjnych, które przybliżyły im pracę na gospodarstwie oraz ukazały uroki życia i pracy na wsi. Dzieci odwiedziły pasiekę, przyglądały się pracy pszczelarza i dowiedziały się jak powstaje miód. Poznały recepturę ciasta „Na oko” i robiły własne wypieki. Dowiedziały się wielu ciekawostek o mleku i uczyły się doić sztuczną krowę. Nie zabrakło także artystycznych zajęć, na których dowiedziały się jak można wykonać farby ekologiczne oraz wykorzystały je przy tworzeniu własnych obrazów. W wolnych chwilach korzystały z atrakcji na placu zabaw: zabawa na zjeżdżalniach, huśtawkach i piaskownicy, jazda na gokartach. Smutno było opuszczać tą niezwykłą „farmę”.

     • Wielka Liga Czytelników – Finał Powiatowy

      09.05.2022

      Nasza szkoła w tym roku szkolnym po raz szósty przystąpiła do Konkursu Wielka Liga Czytelników. To projekt czytelniczy skierowany do klas 1-8, którego celem jest promowanie czytelnictwa i kreowanie mody na czytanie,

      Cieszy niezmiernie fakt, że sporo osób, bo aż 34 zgłosiło się do czytelniczej przygody. Nie wszystkim jednak udało się wytrwać do końca. Ci. którzy zdobyli 5 sprawności czytelniczych przystąpili do szkolnego finału, który odbył się w bibliotece 17 marca 2022r.

      Uczniowie, którzy zdobyli największą liczbę i zakwalifikowali się do etapu powiatowego to:

      Kategoria klas 1-3:

      1. Nina Cuber,

      2. Tatiana Misiaszek

      3. Angelika Klonek

      Kategoria klas 4-6:

      1. Lena Lipińska

      2. Julian Gabryś

      3. Paweł Morciniec

      Kategoria klas 7-8:

      1. Karol Czerner

      2. Julia Ziob

      3. Kinga Skóra

      Etap powiatowy odbył się 7 kwietnia 2022 r. Drużyny musiały wykazać się niebywałą znajomością najdrobniejszych szczegółów książek: Tomasz Samojlik: „Ambaras” (klasy 1-3), Agnieszka Stelmaszyk: „Mazurscy w podróży”. T. 1, „Bunia konta fakir” (klasy 4-6) i Ariadna Piepiórka: „Szmaragdowa ważka” (klasy 7-8).

      Finał okazał się bardzo szczęśliwy dla naszej szkoły. Dwie drużyny zajęły pierwsze miejsce, zdobywając największą liczbę punków, a tym samych zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 11 maja 2022 r.

      Tytuł mistrza Powiatu zdobyły drużyny klas 1-3 oraz 4-6 uzyskując odpowiednio 126 punktów na 130 możliwych i 135 punktów na 140 do zdobycia.

      Niewiele gorzej poszło drużynie najstarszej, która zdobyła tytuł I Wicemistrza Powiatu.

      Teraz przed drużynami, kolejne wielkie wyzwanie i kolejna książka do przeczytania.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a za finalistów trzymamy mocno kciuki!

     • Spotkanie z policjantami

      05.05.2022

      „Udane wakacje to bezpieczne wakacje” w myśl tej zasady funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Pyskowicach przeprowadzili kolejne spotkanie z uczniami naszej szkoły. Policjanci przypomnieli, że wakacje  to czas odpoczynku i swobody, ale także wtedy należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Uczniowie utrwalili sobie m.in. zasady właściwego zachowania się na akwenach, w tym zasady bezpiecznej kąpieli czy zabaw w wodzie. Spotkanie było też okazją do poruszenia tematu bezpieczeństwa w internecie. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na zagrożenia czyhające w sieci, a przede wszystkim na to jak się przed nimi bronić. Mamy nadzieję, że dzięki świadomości i unikaniu zagrożeń, pamiątką po wakacjach będzie jedynie radość z mile spędzonych chwil.

     • Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego RANCZO w Proboszczowicach

      05.05.2022

      Tuż po majówce uczniowie klas piątych wzięli udział w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego RANCZO w Proboszczowicach. Wyjazd odbył się w ramach naszego udziału w „Programie dla szkół” w roku szkolnym 2021/2022r. Został zorganizowany przez biuro turystyczne LUTUR na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Tematem przewodnim wycieczki edukacyjnej było „Zdrowe odżywianie”. Na początku odbyła się prelekcja poświęcona zdrowemu odżywianiu oraz znaczenia upraw rolnych w życiu każdego człowieka, później uczniowie mieli możliwość skosztowania warzyw i produktów nabiałowych pochodzących z gospodarstwa. Uczniowie wzięli udział w quizie, podczas którego mieli rozpoznać nazwy nasion, używanych na co dzień w produktach spożywczych. Później uczniowie zostali zaproszeni na spacer wokół gospodarstwa – zobaczyli uprawę jęczmienia na polu a w sadzie dopasowywali kartki z nazwami do drzew i krzewów owocowych. Podczas wizyty w warzywniku uczniowie mogli zobaczyć grządki i dowiedzieli się do czego służy kompostownik. Podczas indywidualnych ćwiczeń praktycznych każdy „mały ogrodnik” założył swój mały ogródek – zasiał nasiona rzodkiewki do pojemnika, który następnie zabrał do domu do dalszej pielęgnacji. W kolejnym zadaniu uczniowie rozpoznawali rośliny rosnące na polu i łące. Na zakończenie wycieczki odbyło się spotkanie ze zwierzętami hodowanymi w gospodarstwie, które można było nakarmić, pogłaskać, przytulić.

      Wycieczka była bardzo ciekawa, pouczająca oraz pozwoliła dzieciom poznać istotę pracy gospodarstwa w produkcji żywności. Szkoda, że tak szybko dobiegła końca.

     • Światowy Dzień Mycia Rąk

      05.05.2022

      Dnia 5 maja 2022 r. uczniowie klasy 3b i 2a brali udział w zajęciach edukacyjnych na temat znaczenia higieny rąk dla naszego zdrowia. Dzieci uczestniczyły w pogadance połączonej z prezentacją multimedialną. Odpowiadały na pytania: Dlaczego myjemy ręce?, Kiedy powinno się umyć ręce?, Czym powinno się myć ręce oraz Jak prawidłowo myć ręce? W dalszej części zajęć dzieci obserwowały pokaz skutecznego mycia rąk, a następnie same ćwiczyły prawidłowe mycie rąk w łazience szkolnej. Podsumowaniem zajęć było wykonanie plakatu promującego higienę rąk. Mycie rąk powinno być nawykiem, wyrazem dbania o zdrowie własne i innych. Jest też  zarazem najlepszą ,,szczepionką”, chroniącą przed wieloma różnymi chorobami.

      Ewelina Wojewodzic