• „Poznaj Polskę” - Kopalnia Soli

      31.10.2022

      ​​​​​​„Kopalnia w Wieliczce – jak pałac pod ziemią: tu ściany, kolumny srebrzyście się mienią. W kaplicach posągi, żyrandol jak słońce. Na falach jeziora – światełka tańczące. A w grotach, w półcieniu i w mrocznych zakrętach śpi echo, co czasy odległe pamięta..."

                                                                                          Helena Bechlerowa

      W ramach przedsięwzięcia  Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas  VIII i IV b udali się 28 października na wycieczkę do Kopalni Soli  „Wieliczka”.  To jeden z najcenniejszych zabytków, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

      Uczniowie podążając za panią przewodnik pokonali 800 schodów i zeszli na głębokość 135m pod ziemią. W podziemiach mogli zobaczyć wykute w soli komnaty z widocznymi śladami rzeczywistej eksploatacji zachowane wraz z maszynami i sprzętem górniczym. Zwiedzili niezwykłe komory i kaplice z solnymi rzeźbami oraz płaskorzeźbami, w tym najpiękniejszą na świecie Kaplicę św. Kingi.                                    

      To niewiarygodne, jak wiele rzeczy można było zrobić z soli kamiennej. Podczas zwiedzania, uczniowie poznali ciekawe historie i tajemnice Kopalni. Usłyszeli kompozycję Fryderyka Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi nad brzegiem jednego z solnych jezior.  Uczniowie zwiedzili również Muzeum Żup Krakowskich. Muzeum zlokalizowane w 14 komorach jest  niesamowite. Zobaczyli eksponaty, które służyły przez wieki do pozyskiwania i wydobywania soli. Największe wrażenie robią gigantyczne kieraty. Jedna z drewnianych machin, jest największą tego typu konstrukcją na świecie.                  

      Wycieczka do Kopalni Soli zrobiła na wszystkich wielkie wrażenie i pozostanie  długo w pamięci.

     • Europejski Tydzień kodowania - CodeWeek 2022

      26.10.2022

      W dniach od 8 do 23 października uczniowie klas trzecich przyłączyli się do jubileuszowej – 10 już edycji akcji programowania z CodeWeek. Tegoroczne wydarzenie odbyło się  pod hasłem .Robotyka w ramach Projektu Laboratoria Przyszłości”.  

      Uczniowie poznawali tajniki programowania oraz robotyki z wykorzystaniem klocków konstrukcyjnych SkriKit. Uczestnicy wydarzenia wykorzystując instrukcję oraz własną wyobraźnię łączyli elementy, tworząc niepowtarzalne roboty. To był doskonały sposób na zaangażowanie uczniów w ciekawe zajęcia, rozwijające umiejętności kreatywnego myślenia i rozwiązywania złożonych problemów o różnym stopniu trudności.

      Zabawa konstrukcyjna, która wprowadziła w tajemniczy świat robotyki, dodała uczestnikom dużo pozytywnej energii i radości. Wszyscy bawili się doskonale!

     • Światowy Dzień Origami, czyli czary-mary z papieru.

      26.10.2022

      24 października przypada Światowy Dzień Origami. Origami to japońska sztuka składania papieru, która polega na precyzyjnym formowaniu kartki papieru, tak aby powstały z niej przestrzenne przedmioty i figury. Z niełatwą sztuką składania papieru zmierzyli się uczniowie  klasy 1a. Podczas zajęć pierwszoklasiści, wyposażeni w kolorowe, kwadratowe karteczki, stworzyli swoje pierwsze papierowe modele. Z niewielką pomocą nauczyciela dzieci wykonały zabawkę „piekło- niebo”, złożyły łódeczki i samoloty. Wykonane zabawki uczniowie wykorzystali do zorganizowania regat i przeprowadzenia w klasie zawodów w puszczaniu samolotów z papieru. Składanie papieru było nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale miało również walor dydaktyczny - rozwijało umiejętności manualne, uczyło cierpliwości oraz dokładności. Wszystkich zachęcamy do zabawy z kartką papieru i odkrywania fascynującej sztuki orgiami.

     • Światowy Dzień Origami

      26.10.2022

      24 października 2022 roku klasa 1b przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Origami. Origami jest ciekawą techniką plastyczną, która daje bardzo wiele możliwości. Może stanowić doskonałe ćwiczenie kompozycyjne, zabawowe, relaksacyjne i wyciszające. Składając papier dziecko uruchamia wiele zmysłów, dzięki czemu rozwija myślenie twórcze, konstrukcyjne, usprawnia spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne. Kształtuje też osobowość dziecka, ucząc je cierpliwości i skupienia.

      Pierwszaki z naszej szkoły również nabywały tych umiejętności. Podczas zajęć, dzieci najpierw zobaczyły prezentację multimedialną na temat Origami. Następnie wyposażeni w kolorowy papier ochoczo przystąpiły do pracy, której celem było stworzenie zgodnie z etapami pracy np. ulubionego zwierzątka- kota, pieska lub innej pracy np. latawca, łódki, czy też grzybka bądź parasola. Zadanie bardzo pochłonęło wszystkich, w klasie panowało skupienie i wyciszenie. Powstały bardzo ciekawe prace. Zapraszamy do galerii.

     • Gminny Turniej Drużynowego Tenisa Stołowego

      26.10.2022

      19 października w Pniowie odbył się Gminny Turniej Drużynowego Tenisa Stołowego dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Dzieci (roczniki 2010 i młodsi), w którym wzięły udział reprezentacje szkół gminnych: SP Pniów, SP Kotulin, SP nr 1 Toszek i SP nr 2 Toszek. W turnieju drużyna dziewcząt naszej szkoły zdobyła 2 MIEJSCE, w składzie: Martyna Puchała, Nadia Marciniszyn oraz Hanna Wierzbicka. W kategorii chłopców naszą szkołę reprezentowali Filip Osadnik, Paweł Morciniec oraz Szymon Osadnik, którzy wywalczyli 1 MIEJSCE i dzięki temu przechodzą do kolejnego etapu tenisowych zmagań na etapie powiatowym, który odbędzie się w Pyskowicach 26 października.

      Gratulujemy!

     • Dzień Gier Planszowych

      19.10.2022

      „Cała Polska Gra w planszówki”, to hasło pierwszej edycji Dnia Gier Planszowych, który miał miejsce 10 października 2020 r.  To coroczne święto, wspierane przez wydawców, sklepy, media, przedszkola, szkoły i inne miejsca, ma coraz większe grono miłośników, do którego w tym roku dołączyli także uczniowie klas trzecich naszej szkoły.

      Jak wiadomo „planszówkowe rozgrywki” to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja czy liczenie.

      Nasz dzień gier plaszowych przebiegł pod hasłem „Pierwsza Pomoc Przedmedyczna – Bezpieczni na drodze”. Uczniowie zdobywając kolejne sprawności mogli wykazać się wiedzą z tego zakresu.  Spotkanie przy grach planszowych okazało się idealną okazją do kreatywnego spędzenia czasu i integracji międzyklasowej.

      Zachęcamy do grania w gry planszowe - szczególnie teraz,

      gdy wieczory stają się coraz dłuższe !!!

     • 14.10.2022 r. Dzień Edukacji Narodowej

      17.10.2022

      Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników szkoły. W tym roku wybraliśmy się ponad dwudziestoosobową grupą na dwudniową wycieczkę. Pierwszy dzień spędziliśmy na zwiedzaniu Jaskini Głębokiej w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Nie taka ona znowu głęboka – bo zeszliśmy tylko 22m pod ziemię. Oglądaliśmy nietoperze w liczbie sztuk 1 (słownie: jeden) – prekursora tych, które za kilka dni przylecą przezimować w jej ciemnych, bezpiecznych wnętrznościach, a także sieciarza jaskiniowego – czarnego, jadowitego pająka, który przędzie swą sieć niedaleko wejścia. Nie był jednak tak fotogeniczny jak nietoperz, który zahibernowany oczekuje kwietniowego słońca w chłodnych i wilgotnych wnętrznościach jaskini. W miejscu tym wydobywano krystaliczny kalcyt, wykorzystywany w ubiegłych stuleciach do wyrobu szkła. Góra Zborów – to był kolejny etap naszej wycieczki. Piękne widoki, słońce i skały pozwoliły na krótki wypoczynek i sesję fotograficzną. Przed wiekami było to miejsce, w którym odbywały się sabaty czarownic ... ale my odwiedzaliśmy to miejsce w ciągu dnia, więc żadnej nie spotkaliśmy. ��
      Drugiego dnia po wczesnym śniadaniu pojechaliśmy szlakiem Orlich Gniazd do ruin zamku w Ogrodzieńcu. Wyobraźcie sobie – zwiedzaliśmy ruiny! Czy wiecie, że budowę tych wszystkich fortec, po których już dziś niewiele zostało, rozpoczął król Kazimierz Wielki? Miały bronić naszych ziem przed najazdem wrogów i dzielnie się to udawało, dopóki w XVII wieku Szwedzi nie przyciągnęli ze sobą armat. One skutecznie zniszczyły mury obronne, których już nigdy nie odbudowano. Chodziliśmy po stromych schodach, wyglądaliśmy prze dziwne okienka, przypominające swym kształtem ogromniaste dziurki od klucza. Otwór służył do wystawienia broni, a górny fragment do obserwacji, aby na pewno strzelić do wroga. Na dziecińcu nawet zakuliśmy jednego niepokornego uczestnika w dyby.
      Ostatni etap to sala tortur, na temat której spuścimy zasłonę milczenia. Choć niektórzy zastanawiali się, czy nie warto by było niektórych eksponatów zamówić do gabinetu Pani Pedagog. Czas wycieczki to czas niezapomnianych wrażeń, wzruszeń, radości, śmiechu. Po prostu integracji. Prowadziliśmy także „długie nocne Polaków rozmowy”, które mamy nadzieję, że podobnie jak u naszego wieszcza, zaowocują. Jak? Czas pokaże.

     • Dzień Edukacji Narodowej

      16.10.2022

      13.10.2022r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z okazji tego święta część artystyczną akademii pod opieką wychowawców przygotowali uczniowie z klas: 4a i 4b. Młodzi artyści w zabawny sposób zaprezentowali obraz szkoły i przedstawili postać nauczyciela. Pani Dyrektor Agata Zawadzka powitała wszystkich zgromadzonych gości i złożyła serdeczne życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły.

     • Gminne Zawody w Piłce Nożnej

      17.10.2022

      11 i 12 października na boisku Orlik przy naszej szkole odbyły Gminne Zawody w Piłce Nożnej  ID-Igrzyska Dzieci dla klas VI i młodszych oraz IMS - Igrzyska Młodzieży Szkolnej

      rocznik 2008 i 2009. W obu turniejach udział wzięły SP Pniów, SP Kotulin, SP nr 1 Toszek i SP nr 2 Toszek.

      Mecze odbyły się w duchu gry "fair play", a wyniki przedstawiają się następująco:

      ID dziewczęta - I miejsce Kotulin, II miejsce SP nr 1, III miejsce SP nr 2

      ID chłopcy - I miejsce SP nr 1 Toszek, II miejsce Kotulin, III miejsce SPnr2 i IV miejsce Pniów

      IMS dziewczęta - I miejsce SP nr 2 Toszek, II miejsce Kotulin

      IMS chłopcy - I miejsce Kotulin, II miejsce SP nr 1, III miejsce SP nr 2, IV miejsce Pniów

      Reprezentacja :

      ID dziewczęta: D. Przybycin, L. Trzeciak, M. Podkowa, N. Asztemsorska, W. Gałonska, H. Hila, A. Grabowska, L. Szczepek, N. Marciniszyn, J. Korba, P. Goczał.

      ID chłopcy: J. Wycisk, J. Steindor, K. Koczorek, K. Szelągiewicz, A. Daniel, A. Miozga, F. Koczorek, B. Gruszka.

      IMS dziewczęta: J. Ziob, J. Zbirowska, S. Styrc J. Waleńdzińska, M. Dworczyk, M. Dziambor, L. Bałaga.

      IMS chłopcy: J. Morciniec, P. Łabuz, C. Szymaniec, K. Kęska, M. Bażanowski, A. Klonek, J. Mostowski, K. Dawid, D. Zych.

     • Sztafeta

      17.10.2022

      4 października odbyły się w Gliwicach zawody na etapie 1/4 wojewódzkich w Sztafetowych Biegach Przełajowych w kategorii młodszych i starszych dziewcząt (6x800m) oraz młodszych i starszych chłopców (6x1000m).

      Uczniowie reprezentujący SP nr 2 wystartowali we wszystkich kategoriach, a najlepszy wynik uzyskała sztafeta młodszych dziewcząt kończąc bieg na IV miejscu. Były to: K. Kiszkiel, A. Szczepańska, K. Cierlica, V. Orlik, L. Szczepek i L. Lipińska.

      Pozostali uczestnicy biegu: ID chłopcy: I. Śląski, J. Steindor, P. Morciniec, A. Przybyła, A. Miozga, M.Knopek.

      IMS dziewczęta: J. Ziob, J. Zbirowska, N. Błażytko, V. Pandel, J. Walendzińska, N. Wiśniewska.

      IMS chłopcy: K. Kęska, M. Bażanowski, K .Dawid, A. Klonek, J. Mostowski, K. Jensz i T. Sapota.

     • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „Z KULTURĄ MI DO TWARZY”

      17.10.2022

      W tym roku szkolnym uczniowie klasy Ib pod kierunkiem wychowawczyni Eweliny Wojewodzic przystąpili do udziału w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”. Celem projektu jest podnoszenie poziomu kultury dzieci i młodzieży. Projekt ten, jest zgodny z podstawą programową oraz obecnymi kierunkami polityki oświatowej Państwa. W trakcie jego trwania, uczniowie będą zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu:

      • kultury rozumianej jako sztuka (muzyka, malarstwo, teatr, architektura, kino, literatura),

      • kultury lokalnej i narodowej,

      • kultury społecznej (szacunek, empatia, pomoc innym, tolerancja),

      • kultury słowa, szczególnie w Internecie,

      • ekokultury,

      • kultury innych narodów.

      Uczniowie naszej szkoły będą realizować zadania i lekcje z zakresu 4 modułów.

      Moduł I - W krainie muz

      Moduł II - Tu jest moje miejsce 

      Moduł III - Kocham, lubię, szanuję 

      Moduł IV - Kultury świata 

      Wszystkim uczniom życzymy udanej zabawy i osiągnięcia celu!!!

     • DZIEŃ BEZPIECZNEGO KOMPUTERA

      17.10.2022

      12 października, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. Takie dni ustanawiane są po to, aby uświadomić zagrożenia, jakie coraz częściej dotyczą cyberprzestrzeni. W czasach, kiedy komputer jest wszechobecny w życiu człowieka, bardzo ważne jest, by poprawnie i bezpiecznie z niego korzystać. W tym roku szkolnym po raz pierwszy klasa I b w ramach projektu ,,Z kulturą mi do twarzy” dołączyła do obchodów. Na zajęciach uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat różnych zagrożeń związanych z komputerami, a także dowiedzieli się, w jaki sposób trzeba zabezpieczyć się przed przestępstwami w sieci oraz jakie zagrożenia płyną z Internetu. Stworzyli również regulamin umiejętnego korzystania z komputera i Internetu, tzw. netykietę.

     • Bracia Lwie Serce

      16.10.2022

      Klasa 6b podczas zajęć kreatywnych i lekcji j. polskiego w poniedziałek 10.10. wykonała projekt – „Dolina Dzikich Róż” oraz „Dolina Wiśni” na podstawie książki Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce”. Mimo, że zaczyna się jesień w sali nr 10 panowała wiosna, bo trzeba było stworzyć świat przedstawiony lektury. Papierowe drzewa mieniły się wszystkimi odcieniami zieleni, Prastara Rzeka płynęła środkiem plastelinowej łąki, a róże, fiołki i inne kwiaty dopełniały całości. Mogliśmy choć na chwilę przenieść się do krainy bohaterów i żałować, że nie mieszkamy w krainie Nangijala w Zagrodzie Jeźdźców. Pewnie kiedyś tam dotrzemy..., bo w naszym świecie znamy to miejsce pod inną nazwą.

     • Spektakl „Dzieci z Bullerbyn” w Teatrze Miejskim w Gliwicach

      11.10.2022

      „Dzieci z Bullerbyn” to jedna z najsłynniejszych powieści Astrid Lindgren, która od pokoleń cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i sympatią zarówno dzieci, jak i dorosłych. Chcąc poznać sceniczną adaptację powieści, uczniowie klas 3 wybrali się na spektakl „Dzieci z Bullerbyn”, który wystawiany jest na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach. Podczas przedstawienia dzieci mogły uczestniczyć w niezapomnianych przygodach szóstki przyjaciół, którzy bez złości i zazdrości potrafili się wspólnie świetnie bawić. Mali widzowie byli bardzo skupieni i zaciekawieni tym, co działo się na scenie, a na śmieszne scenki i zabawne dialogi reagowali bardzo żywiołowo. Spektakl, który jest ukłonem w stronę wyobraźni i hołdem dla dziecięcej, niczym nieskrępowanej wiary w siłę przyjaźni i uśmiechu, był dla naszych uczniów inspiracją do uruchomienia pomysłowości, kreatywności i nieograniczonej fantazji. Czas spędzony w teatrze okazał się magiczny! Polecamy!

     • Mały Książę

      11.10.2022

      W poniedziałek 03.10 uczniowie klasy 8b dwie lekcje j. polskiego poświęcili na wykonanie ciekawego i rozwijającego zadania – makiety podróży Małego Księcia. W ruch poszły farby, patyczki, kredki, plastelina, styropianowe kule, kubki plastikowe i wiele innych materiałów. Najważniejsze jednak jest to, że dwie godziny pracowały szare komórki, by wymyślić, a potem stworzyć świat małego bohatera. Muszę przyznać, że efekty pracy są imponujące, a kreatywność zaskakuje.. Nasza młodzież jak zwykle udowodniła, że stać ją na wiele. Brawo!