• III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

      29.11.2022

      Dnia 29 listopada 2022 r. odbył się w naszej szkole III SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA dla uczniów klas 2 – 3.

      Każdy uczestnik, po wcześniejszym przygotowaniu, prezentował wybrany fragment książki z serii „Czytam sobie. Poziom 3”. Podczas czytania ocenie podlegały płynność i poprawność, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Wszyscy świetnie zaprezentowali swoje umiejętności, choć nie obyło się bez lekkiej tremy. Głośne czytanie przy zgromadzonej publiczności i przed komisją konkursową, nie jest takie łatwe i proste. 

      A oto nazwiska zwycięzców, którym serdecznie gratulujemy! 

      Miejsce I – Maja Wasilewska, kl.3a

      Miejsce II – Emilia Szymaniec kl. 2b i Hanna Kwiecień kl. 3b

      Miejsce III – Kamil Kusz kl. 2b

      Wyróżnienia:

      Vanessa Miszczak kl. 2a

      Katarzyna Rudolf kl. 2a

      Agata Skrzypczyk kl. 2a

      Mateusz Zapalski kl. 3a

      Aleksandra Rams kl. 3b

      A wszystkich uczniów zachęcamy do sięgnięcia po książki z serii Czytam Sobie”, które są dostępne w bibliotece szkolnej.

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia

      29.11.2022

      „Miś daje szczęście i ciepłe dni,

       z  misiem piękniejsze są wszystkie sny”.

      25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. To nie była przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypadała kolejna rocznica powstania tej ulubionej przez dzieci maskotki. Z okazji tego święta każdy uczeń w klasach I-III mógł przynieść ulubionego misia do szkoły. Przybyły, więc misie małe, duże, białe, brązowe i bajecznie kolorowe, z kokardkami i szaliczkami, a każdy był piękny i wyjątkowy. Misie zasiadły w ławkach szkolnych i towarzyszyły swoim właścicielom podczas zajęć edukacyjnych. W ramach obchodów tego miłego święta dzieci poznały historię pluszowej maskotki, dowiedziały się, jakie gatunki niedźwiedzi żyją na świecie oraz oglądały bajki z misiami w roli głównej. Dzieci zaprosiły swoje zabawki również do zabaw ruchowych, muzycznych i plastycznych. Po wspólnej zabawie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia i wręczenie dyplomów.

     • „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE”

      25.11.2022

      W naszej szkole rozpoczyna się kolejna edycja akcji „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE” organizowanej na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Celem akcji jest pomoc drugiemu człowiekowi oraz zainteresowanie młodych ludzi formą pomocy jaką jest wolontariat. Zachęcamy zespoły klasowe, nauczycieli, pracowników szkoły, oraz rodziców do zakupu kalendarza na rok 2023. Cena kalendarza wynosi 20 zł (jest to cena minimalna). Kalendarze można nabyć za pośrednictwem wychowawcy klasy lub w gabinecie pedagoga. Wolne datki za kalendarz zostaną przekazane do kasy Hospicjum.

     • „Królowa Śniegu” w Teatrze Nowym w Zabrzu

      25.11.2022

      24 listopada uczniowie klasy 3a i 3b mieli przyjemność uczestniczyć w spektaklu teatralnym „Królowa Śniegu”, wystawianym na deskach Teatru Nowego w Zabrzu. To familijne przedstawienie oparte zostało na motywach znanej baśni H.Ch. Andersena. Jest to historia dziewczynki o imieniu Gerda, która – z misją ratunkową wyrusza w najważniejszą w swoim życiu podróż. Chce odnaleźć i uwolnić swojego przyjaciela Kaja, uwiedzionego przez potężną i tajemniczą Królową Śniegu. Akcja rozgrywa się zarówno w Kopenhadze, tuż przed wybuchem I Wojny Światowej, jak i podczas całego XX wieku, w miejscach najbardziej fantastycznych i najbardziej odległych – na dalekiej zmarzniętej północy, tam, gdzie rzeczywistość spotyka się z magią. I ta magia uwiodła nie tylko naszych młodych widzów, do których adresowana jest baśń, ale za sprawą nowoczesnego i widowiskowego języka oraz muzyki Anny Steli, także i dorosłych odbiorców.

     • Drugi dzień "Tygodnia z historią"

      24.11.2022

      Śpiewająco rozpoczęła się IV edycja - Tygodnia z Historią zorganizowana przez SP nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku. Podczas wydarzenia wręczono nagrody dla uczniów biorących udział w konkursie na postać filmową lub scenę z filmu oraz wysłuchano najpiękniejszych piosenek z musicali w wykonaniu artystów - Sabiny Olbrich-Szafraniec, Aleksandy Golombek oraz Ireneusza Miczki.

     • Konkurs fotograficzny - VI edycja „Jesień w obiektywie”

      21.11.2022

      Komisja wyłoniła laureatów konkursu fotograficznego „Jesień w obiektywie”.

      1 miejsce - Nikodem Jaksik (Szkoła Podstawowa w Kotulinie)

      2 miejsce - Lena Klawikowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wielowsi)

      3 miejsce - Laura Witkowska (Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Pniowie)

      3 miejsce - Emilia Polczyk (Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Pniowie)

       

      Wyróżnienie - Marta Groszczyk (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku)

      Wyróżnienie – Wojciech Grzesica (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku)

      Wyróżnienie - Zuzanna Król (Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Pniowie)

       

      Serdecznie gratulujemy.

     • Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

      20.11.2022

      Listopad jest miesiącem, który w szczególny sposób skłania nas do refleksji. Najpierw obchodzimy uroczystość poświęconą zmarłym, by następnie świętować kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym nastroju zadumy  klasy ósme postanowiły wybrać się w wyjątkowe miejsce na mapie świata, zapalając tym samym światełko pamięci nie tylko na grobach bliskich zmarłych. Celem wyjazdu było Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, czyli największy niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, w którym życie straciło ponad 1,1 miliona dzieci oraz dorosłych. 

      Mieliśmy okazję wziąć udział w całodniowym pobycie studyjnym, rozpoczynającym się zwiedzaniem Miejsca Pamięci, a dokładnie dwóch jego części - Auschwitz i Birkenau. Panie przewodniczki w niezwykle ciekawy sposób zapoznały uczniów z dziejami obozu, przenosząc zwiedzających w bardzo ciężkie czasy. Tak też, stąpaliśmy po ziemi, na której 80 lat wcześniej w bestialski sposób mordowano tak wielu niewinnych, w tym przede wszystkim Żydów i w imię nazistowskiej ideologii. Zapoznaliśmy się z historiami dotyczącymi całych grup ludności, jak i tragediami pojedynczych osób. Weszliśmy do baraków, komory gazowej oraz krematorium, a także zobaczyliśmy wiele z zachowanych reliktów obozowych. To wszystko nie tylko wzbogaciło naszą wiedzę na temat II wojny światowej, ale przede wszystkim stworzyło przestrzeń do ważnych refleksji. Efekt ten wzmocniony został warsztatami "Historia zapisana w przedmiocie", stanowiącymi zwieńczenie naszego pobytu studyjnego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć unikatowe zbiory muzeum - przedmioty, z którymi związane były losy konkretnych więźniów KL Auschwitz. Każda z ukazanych rzeczy stanowiła punkt wyjścia do dyskusji o rzeczywistości obozowej oraz przesłaniu Miejsca Pamięci. Jesteśmy przekonani, że ta wyjątkowa lekcja historii pozostanie na długo w naszej pamięci. 

     • II Rejonowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Josepha von Eichendorffa

      20.11.2022

      Podobnie jak w ubiegłym roku 17 listopada br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II konkursie recytatorskim  w j. niemieckim im.  Josepha von Eichendorffa. Zadaniem uczniów była recytacja jednego z utworów J. von Eichendorffa oraz przeczytanie prozy. Komisja konkursowa oceniała opanowanie tekstu, dykcję oraz  poprawność językową. Recytacja jest wartością samą w sobie, kształtuje pozytywne uczucia do języka i rozbudza zainteresowanie kulturą. Uczniowie przygotowywali się pod czujnym okiem Anety Goli i Aleksandry Kupczyk. Teksty poetyckie wygłoszone przez naszych artystów zachwyciły jury. Zarówno w kategorii klas I-III jak i IV-VI nasi uczniowie otrzymali:         

                                                                    I miejsce -  Lena Lipińska, kl. VI b 

                                                                    II miejsce - Agata Roter, kl. VI b

                                                                   II miejsce - Jakub Wycisk,  kl. III b

                                                                   III miejsce - Aleksandra Rams, kl. III b  

                                                                   Wyróżnienie -  Filip Osadnik, kl. V b

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom i  zachęcamy do rozwijania swoich artystycznych zdolności !!!

     • Wycieczka do Radzionkowa i Zabrza

      20.11.2022

      W środę 16.11.uczniowie klas piątych wyruszyli na wycieczkę do Radzionkowa i Zabrza w ramach programu ministerialnego „ Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem do zrealizowania była wizyta w Muzeum Chleba w Radzionkowie, gdzie mogliśmy uczestniczyć między innymi w przygotowaniu własnych wypieków. Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy to  Kopalnia Guido i Sztolnia Królowej Luizy. Tutaj czekał na nas pan przewodnik, który założył nam niebieskie kaski na głowę i szolą zjechaliśmy 320 metrów pod ziemię. Podczas wędrówki kopalnianymi chodnikami mieliśmy okazję posłuchać jak przebiegała geologiczna historia Ziemi, czym uwarunkowany jest rozkład pokładów węgla. Oprócz tego poznaliśmy tajniki ciężkiej pracy górników dawniej i dzisiaj. Przewodnik zaprezentował nam też jak pracują nowoczesny kombajny. Największą atrakcją był przejazd podziemną kolejką i rejs łódkami w Sztolni Luiza. Po powrocie do Toszka udaliśmy się na zasłużony obiad. Wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń i z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci.

     • Wycieczka do Tarnowskich Gór

      17.11.2022

      15 listopada 2022 r. uczniowie klas trzecich wyjechali na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Wycieczka zorganizowana była w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. Pierwszym celem naszej wycieczki było zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga w Parku Repeckim. Krętymi schodami szybu „Sylwester” zeszliśmy 30 metrów w dół. Tam wsiedliśmy do łodzi, aby pokonać wodny korytarz. W świetle lamp karbidowych przepłynęliśmy przez cztery murowane bramy, z których każda ma swoją legendę. Płynąc przez Bramę Mądrości musieliśmy uważać na spadające krople wody! Legenda głosi bowiem, że jeśli kropla spadnie komuś na głowę, to będzie bardzo mądry. Jednak najważniejsze, żeby kropla nikomu nie trafiła na plecy, bo to wróży ciężką pracę do końca życia. Najwięcej kropli spadło nam na głowę!!!  Sztolnia, to nie tylko system odwadniający, to również przyroda. Krystalicznie czysta woda przyciąga kilka gatunków ryb, w tym pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu.

      Drugim punktem wycieczki była Zabytkowa Kopalnia Srebra, w której od XV do początku XX w. wydobywano rudy ołowiu, srebra i cynku. Najpierw zwiedziliśmy ekspozycję muzealną. Późnej nowoczesną windą zjechaliśmy 40 metrów w głąb kopalni, gdzie - w prawdziwych górniczych kaskach - ponad godzinę chodziliśmy korytarzami będącymi kiedyś miejscem pracy górników i gwarków. Podczas wędrówki mogliśmy obserwować zaskakująco piękne geologiczne twory natury, wyrobiska, zwałowiska, urokliwe zakątki niczym z baśni. Poznaliśmy też nieco historię miasta Tarnowskie Góry, które jest położone na północnych krańcach Górnego Śląska. Warto zaznaczyć, że 9 lipca 2017 r. podziemia kopalni wraz z systemami odwadniania, infrastrukturą wodociągową, a także licznymi krajobrazami kulturowymi, trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

      Ostatnim puntem programu był obiad w restauracji „Szynk na Grubie”. Pełni wrażeń, z uśmiechem na twarzy i  pełnymi brzuchami wróciliśmy do Toszka.

     • "Szkoła do hymnu"

      10.11.2022

      11.11 to Święto Odzyskania Niepodległości. Uczciliśmy ten dzień uczestnictwem w spektaklu „Wolność” oraz zbiorowym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, gdyż kolejny już rok wzięliśmy udział w akcji „Szkoła do hymnu” o godzinie 11.11.
      Wszyscy biorący udział w przedstawieniu zostali nagrodzeni wielkimi brawami i mogą być z siebie dumni. Wspomnieć należy nie tylko o recytatorach i aktorach, ale również o tych, których nie było widać na scenie: autorach dekoracji, rekwizytów, obsłudze sprzętu muzycznego oraz nagłośnienia. Bez nich przedstawienie nie byłoby takie uroczyste.
                                                                                                                                        Dziękujemy!

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

      10.11.2022

      W piątek 4 listopada w naszej szkole było wesoło, kolorowo i bajkowo. Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek na korytarzach szkolnych można było spotkać piratów, wróżki, księżniczki, elfy, Czerwonego Kapturka, wilka,  Bolka i Lolka, Myszkę Miki, Shreka i wiele innych niezwykłych postaci. W tym dniu biblioteka szkolna zamieniła się w zaczarowaną krainę.  Wchodzących witała piosenka Pana Kleksa „Witajcie w naszej bajce”. Uczniowie  mogli tu znaleźć wiele atrakcji. Czekały na nich liczne krzyżówki, zagadki, quizy i kolorowanki. Można było pooglądać wystawę „bajkowych” książek, posłuchać piosenek i obejrzeć animowane bajeczki. Kulminacyjnym punktem imprezy była sesja fotograficzna na specjalnie przygotowanej ściance.

      W klasach pierwszych motywem przewodnim tego dnia były bajki polskie. Zadaniem pierwszaków było m.in. odszukanie Kapsuły Czasu, w której ukryty był list do dzieci, którego nadawcami byli bohaterzy bajek polskich, mający dla dzieci szereg zadań do wykonania. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać.

      Wartości płynące z bajek były również tematem zajęć na języku niemieckim. Uczniowie zapoznali się z bajkami w języku niemieckim. Obejrzeli w formie teatrzyku bajkę „Frau Holle” oraz wykonali zadania z nią związane. Przypomnieli sobie tytuły bajek i rozwiązywali szereg zadań związanych z bajkami braci Grimm.

      Aby przenieść się w świat fantazji niekoniecznie musimy przebierać się za baśniowe postacie, czy oglądać bajki na ekranie telewizora. Wystarczy wybrać się do biblioteki szkolnej i wypożyczyć jedną z niezliczonych pozycji książkowych, zagłębić się w lekturę i ruszyć w swojej wyobraźni na podbój baśniowego świata, wraz z jego bohaterami. Do czego serdecznie Was, Drodzy Uczniowie zachęcamy! 

     • Pamiętamy o zmarłych

      03.11.2022

      27 października, kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie kl.1a udali się  na pobliski cmentarz komunalny, aby wykonać tam drobne prace porządkowe.  Wyjście poprzedziła projekcja filmu edukacyjnego pt. „Dzień Wszystkich Świętych - poznajemy święta i tradycje” oraz rozmowa dotycząca odpowiedniego zachowania się w miejscu wiecznego spoczynku. Na cmentarzu pierwszoklasiści oczyścili kilka nagrobków z jesiennych liści oraz zapalili znicze, chcąc w ten sposób uczcić pamięć zmarłych. Ułożyli również na mogiłach własnoręcznie przygotowane na lekcjach stroiki. Podczas pobytu na cmentarzu uczniowie zachowali powagę i właściwą do sytuacji postawę.

     • Wycieczka do Krasiejowa

      03.11.2022

      W dniu 28.10.2022 roku uczniowiekl asy 1a i 1b – wyruszyli na swoją pierwszą całodniową wycieczkę do JuraParku w Krasiejowie. Wycieczka była zorganizowana w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było poznanie prehistorycznego świata dinozaurów i integracja zespołów klasowych. Przygodę z dinozaurami pierwszoklasiści rozpoczęli od atrakcji, jaką był Tunel Czasu. Na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel wybrali się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Następnie uczniowie, wraz z przewodnikiem, udali się się na długi spacer po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej, na której znajdowały się naturalnej wielkości przedstawiciele świata dinozaurów. Dzieci zwiedziły również Pawilon Paleontologiczny, gdzie stąpały po szklanej podłodze, odsłaniającej skamieniałości płazów i gadów sprzed 225 milionów lat. Niezwykle interesującym momentem spotkania z prehistorią były warsztaty paleontologiczne, podczas których dzieci wyposażeni w sitka i pędzelki poszukiwały w piasku szczątków dawno wymarłych stworzeń. Krótką przerwę w zwiedzaniu niezwyklej krainy dzieci spędziły na placu zabaw oraz w basenie z piłeczkami. Sporo emocji dostarczyła uczniom wizyta w Oceanarium, gdzie zamiast olbrzymich akwariów znajdowały się multimedialne ekrany. Korzystając z okularów 3D dzieci przeniosły się w niezwykły podwodny świat. Przeżyły wówczas chwile grozy podczas spotkania oko w oko z atakującym rekinem. Po emocjonujących doświadczeniach był czas na oddech. Nasi młodzi podróżnicy udali się na słodki poczęstunek. Punktem kulminacyjnym pobytu w Krasiejowie były odwiedziny w Parku Ewolucji Człowieka. Tutaj uczniowie dołączyli do grona podróżników w czasie – temponautów i odbyli interaktywną podróż promem kosmicznym. Ponadto za pomocą ciekawych animacji poznali naszych najstarszych przodków, nasze pradzieje oraz kolejne etapy ewolucji człowieka. Dopełnieniem wycieczki był zakup pamiątek oraz pożywny, pyszny obiad. Piękna pogoda oraz radosny nastrój towarzyszyły wszystkim przez całą wycieczkę. Zadowolone i z głowami pełnymi wrażeń dzieci wróciły do domu, gdzie czekali stęsknieni rodzice.

    • „NATALKA I ANTEK W ŚWIECIE WIELKIEJ MATEMATYKI”
     • „NATALKA I ANTEK W ŚWIECIE WIELKIEJ MATEMATYKI”

      02.11.2022

      Podobnie jak w ubiegłym roku, klasy 3a i 3b przystąpiły do udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Głównym celem projektu, który składa się z ośmiu pojedynczych modułów, jest zaprzyjaźnienie dzieci z matematyką oraz budowanie świadomości, że jest ona obecna we wszystkich dziedzinach życia. Nasi uczniowie wraz z Natalką i Antkiem, bohaterami projektu, z powodzeniem zrealizowali pierwszy moduł „Matematyka na drodze”. Elementem zajęć był spacer po najbliższej okolicy i odszukanie matematyki na drodze. Zajęcia były doskonałą okazją do przypomnienia zasad ruchu drogowego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na to, że elementy matematyczne na drodze porządkują ruch i zapewniają bezpieczeństwo.