• Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      30.04.2023

      28.04.2023 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy 5a i 5b. Podczas spotkania na hali szkolnej uczniowie mogli przypomnieć sobie ważne informacje historyczne związane z tym wydarzeniem. Akademię wzbogaciły pieśni patriotyczne i przygotowana dekoracja. Dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

     • XX POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „SPOTKANIA ZAMKOWE” TOSZEK 2023

      28.04.2023

      27 kwietnia 2023 r. w Sali Peterswaldskiej toszeckiego zamku odbył się finał XX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Spotkania Zamkowe”. W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z powiatu gliwickiego. Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Starosta Gliwicki Pan Włodzimierz Gwiżdż oraz Burmistrz Toszka Pan Grzegorz Kupczyk. Organizatorami turnieju są niezmiennie od dwudziestu lat: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku, w imieniu której działają: Regina Buchta, Renata Swolany i Monika Pondo oraz Centrum Kultury „Zamek w Toszku” z dyrektorem Panem Arturem Czokiem, Paniami Barbarą Skawińską i Katarzyną Prawdą w szczególności. W tym roku do współorganizatorów dołączyła także toszecka biblioteka  z Panią Moniką Augustynowicz na czele.

      W konkursie wzięło udział 31 uczestników, których wysłuchało i oceniło jury w składzie: Pani Katarzyna Prawda, Pan Łukasz Tura oraz Pan Adam Radosz.

      Cieszyliśmy się wieloma doskonałymi recytacjami, żywym słowem, pięknem polszczyzny oraz spotkaniem młodych artystów i wielbicieli języka, którzy pod kierunkiem nauczycieli i instruktorów przygotowali najlepsze fragmenty literatury klasycznej i współczesnej.

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy niejednokrotnie wspięli się na najwyższe szczyty, by zaprezentować swój talent i pracę.

      Naszą szkołę reprezentowali: Julian Gabryś, uczeń klasy piątej oraz Nina Wiśniewska i Karol Czerner z klasy ósmej. Trzeba zaznaczyć, że poziom tegorocznego turnieju był wysoki, a nasi recytatorzy reprezentowali nas niezwykle godnie. Ich prezentacje stały na wysokim poziomie. Bardzo dziękujemy za wspaniałe wrażenia i życzymy sukcesów w przyszłości.

      Konkurs recytatorski w Toszku odbywa się od wielu lat dzięki wsparciu sponsorów i samorządów, którym dziękujemy za inspirującą współpracę.

      XX finał był niesłychanie emocjonujący i dostarczył wielu pozytywnych wrażeń. Dla nas, organizatorów, był to szczególny moment; udało nam się bowiem doprowadzić nasz projekt do okrągłego jubileuszu. Cieszymy się, że przez te wszystkie lata zorganizowaliśmy wiele ciekawych spotkań z literaturą, zaprezentowaliśmy niezwykłe talenty naszych uczniów, zaszczepiliśmy miłość do poezji, książek, teatru, żywego słowa.

      Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy w przyszłym roku.

                                                                                                                R.S.

     • Mamy w badmintonie II miejsce w województwie!

      28.04.2023

      25 i 26 kwietnia w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie odbywały się Wojewódzkie Finały Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Badmintonie Szkół Podstawowych. We wtorek grały dziewczęta i chłopcy z klas IV-VI, w środę rywalizowały zawodniczki i zawodnicy z klas VII-VIII.
      Przez dwa dni w obu kategoriach wiekowych rywalizowało po 8 reprezentacji dziewcząt i chłopców, wyłonionych w turniejach eliminacyjnych, w których na wszystkich etapach drużyny musiały uzyskać I miejsca by dostać się do finału wojewódzkiego. Na uwagę zasługuje fakt, że w trzech z czterech kategorii w finale wojewódzkim swoich reprezentantów miała nasza szkoła SP2 w Toszku. Obie nasze drużyny dziewcząt, walczyły w bardzo ciężkich meczach i uzyskały w końcowej klasyfikacji: dziewczęta klas starszych VI miejsce – Magdalena Dworczyk, Weronika Surażyńska i Julia Ziob, a dziewczęta młodsze VII miejsce – Maja Wasilewska, Vanessa Orlik i Natalia Jensz.

      Wśród klas młodszych drużyna naszych chłopaków spisała się doskonale zdobywając zaszczytne II miejsce – Paweł Morciniec, Filip Osadnik oraz Szymon Osadnik, przegrywając jedynie z drużyną z SP 31 z Dąbrowy Górniczej wynikiem meczu 2:3.

      Jest to ogromne osiągnięcie, zwłaszcza, że wszyscy nasi reprezentanci rywalizowali z zawodnikami szkół sportowych i klubów sportowych.

      Wielkie gratulacje!!!


      Klasyfikacja końcowa
      Dziewczęta klasy IV-VI:
      1. SP 1 Bieruń, 2. SP 49 Częstochowa, 3. SP 4 Pszczyna, 4. ZSP Mazańcowice, 5. SP 2 Czeladź, 6. SP 1 Lubliniec, 7. SP 2 Toszek, 8. ZSP Czyżowice
      Chłopcy klasy IV-VI: 1. SP 31 Dąbrowa Górnicza, 2. SP 2 Toszek, 3. SP Zabrzeg, 4. SP Olsztyn, 5. SP 18 Katowice, 6. SP 5 Pszczyna, 7. SP 31 Zabrze, 8. SP 1 Leszczyny
      Dziewczęta klasy VII-VIII: 1. SP Olsztyn, 2. SP 1 Bieruń, 3. SP 2 Pszczyna, 4. SP 31 Dąbrowa Górnicza, 5. ZSP Mazańcowice, 6. SP 2 Toszek, 7. SP Grzegorzowice, 8. SP 35 Zabrze
      Chłopcy klasy VII-VIII: 1. SP Olsztyn, 2. SP 1 Będzin, 3. SP 3 Czechowice-Dziedzice, 4. ZSP Czyżowice, 5. SP 53 Katowice, 6. SP 1 Pszczyna, 7. SP 21 Ruda Śląska, 8. SP 3 Pyskowice

       

     • Uskrzydlona DWÓJKA

      27.04.2023

      W dniu  26.04.23r. w  Szkole Podstawowej nr 3 im. Noblistów Polskich w Pyskowicach odbyła się VIII edycja konkursu na szczeblu powiatowym „ Lesen beflügelt. Konkurs pięknego czytania w j. niemieckim.” Z naszej szkoły udział wzięło dwóch uczniów w kategorii klas 4-6.

      Uczniowie Lena Lipińska kl.VI b oraz Julian Gabryś kl. V b prezentowali przed jury fragment opowiadania pt.: „Gespensternächte” G. Saalmanna.

      Miło nam poinformować, że zarówno Julian jak i Lena stanęli na podium!

      Julian Gabryś- I miejsce

      Lena Lipińska- II miejsce

      Opiekunami uczniów były panie: A. Kupczyk, A. Gola.

     • Światowy Dzień Ziemi

      27.04.2023

      Światowy Dzień Ziemi to nie tylko data w kalendarzu, ale przede wszystkim okazja do przypomnienia o szacunku dla wspólnego domu   i promowania wśród najmłodszych postaw proekologicznych. Uczniowie naszej szkoły chcąc uczcić urodziny Ziemi włączyli się w różnorodne działania przypominające o potrzebie ochrony środowiska. Klasy młodsze, w ramach akcji „Sprzątanie Świata” wyposażone w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci zadbały o posprzątanie otoczenia wokół szkoły. Klasa VI b wykonując wiosenne prace porządkowe i sadząc nowe rośliny przyczyniła się do jeszcze piękniejszego wygląd naszego szkolnego ogródka. Z wieńczeniem wszystkich działań na rzecz Ziemi był konkurs przyrodniczo – ekologiczny, podczas którego uczniowie klas starszych mogli zweryfikować swoją wiedzę na temat ekologii.

      Gratulujemy laureatom!

      I miejsce: Amelia Bem kl. 8c

      II miejsce: Nina Wiśniewska kl. 8c, Karol Dawid kl. 8b

      III miejsce: Magdalena Dworczyk kl. 8d, Justyna Sopala kl. 8d, Adam Klonek kl. 8b.

      Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

     • Pasowanie na czytelnika

      23.04.2023

      Z okazji zbliżającego się „Dnia Książki” uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, gdzie zostali uroczyście pasowani na czytelników. Podczas wizyty w bibliotece dzieci zostały zapoznane z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i w jaki sposób je szanować. Poznały również regulamin biblioteki i sposób wypożyczania książek. Na pamiątkę tej uroczystości, każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom, a każdy uczeń otrzymał okolicznościową zakładkę do swojej książki oraz Wyprawki Czytelnicze ufundowane przez Instytut Książki, w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”.
      W skład wyprawki wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.
      Podsumowaniem wydarzenia było wypożyczenie pierwszych książek z biblioteki.

      Nowym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.

     • 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego

      20.04.2023

      Nasza szkoła postanowiła uczcić 150. rocznicę narodzin Patrona Roku 2023, Wojciecha Korfantego. W związku z tym wydarzeniem, zorganizowaliśmy konkurs na najlepszą prezentację o przywódcy narodowym Górnego Śląska. Cieszymy się niezmiernie, iż nasi uczniowie wykonali wspaniałe prace, zdobywając przy tym wiedzę na temat jednego z Ojców Niepodległości. Jury wyłoniło laureatów, wśród których znaleźli się: Julian Gabryś, kl. 5b (I miejsce), Lena Lipińska, kl. 6b (II miejsce) oraz Kinga Godula z kl. 6b i Julia Ziob z kl. 8a (III miejsce). Serdecznie gratulujemy. By upowszechnić wiedzę na temat Wojciecha Korfantego, wyświetliliśmy zwycięskie prezentacje na szkolnym korytarzu. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili dzieje dowódcy III powstania śląskiego.

     • Ogłoszenie

      13.04.2023

      Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 do Oddziałów Przedszkolnych

      w Szkole Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku została zakończona.

      Ze względu na brak wolnych miejsc, szkoła nie prowadzi naboru  do rekrutacji uzupełniającej.

     • Konkurs mitologiczny

      18.04.2023

      Uczniowie naszej szkoły 14.04.2023r. wzięli udział w konkursie mitologicznym – Starożytna Grecja organizowanym przez Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach i odnieśli wspaniałe sukcesy:

      I miejsce zdobyli: Magdalena Dworczyk i Patryk Osadnik

      II miejsce: Karolina Świerguła i Justyna Sopala

      III miejsce: Małgorzata Dziambor i Emilia Błażytko.

     • Wielkanocny wyjazd do kina

      06.04.2023

      Popularna seria książek Margit Auer doczekała się na polskim rynku już dziesięciu tomów. Uczniowie klas trzecich, z okazji zbliżającego się „zajączka”, mogli obejrzeć ekranizację pierwszej części. „Szkoła magicznych zwierząt” to film, który w podobny do „Harry’ego  Pottera” sposób, łączy fantastykę, kryminał i opowieść o szkolnych perypetiach Idy  oraz jej magicznych przyjaciół. To także historia pełna walorów dydaktycznych i wychowawczych, mówiąca o sile przyjaźni. Oprócz seansu dzieci, jak zawsze mogły liczyć na słodką wielkanocną niespodziankę.

     • Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”

      06.04.2023

      Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych i ich rodziców. Jego celem jest zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz promowanie rodzinnego czytania. Celem konkursu jest także wyłonienie najlepszych czytelników.

      Nasza szkoła bierze w konkursie udział od samego początku. Za nami już dwa etapy: Ogólnopolskie Mistrzostwa Powiatowe, które odbyły się 28 lutego oraz Mistrzostwa Wojewódzkie – 28 marca 2023 r.

      To był to iście sportowy turniej, któremu towarzyszyły emocje jak na prawdziwych mistrzostwach. Uczniowie musieli zapamiętać  każdy, najdrobniejszy szczegół przeczytanych książek, całe mnóstwo imion i nazwisk, kolorów, liczb, nazw zwierząt, przedmiotów, roślin itp.

      Naszą szkołę reprezentowali:

      W kategorii klas 1 – 3

      1. Emila Szymaniec kl. 2b,
      2. Emilia Hołda kl. 3b
      3. Damian Żak kl. 3b

      W kategorii klas 4 – 6

      1. Lena Lipińska kl. 6b
      2. Natalia Wycisk kl. 6b
      3. Jakub Duda kl. 6b

      W kategorii klas 7 – 8

      1. Karol Czerner kl. 8c
      2. Kinga Skóra kl. 8a
      3. Julia Ziob kl. 8a

      Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie na obu etapach konkursu, można podejrzewać, że książki znali niemalże na pamięć. A oto wyniki:

      W kategorii klas 1-3 drużyna zdobyła tytuł Mistrza Powiatu oraz Mistrza Województwa uzyskując za każdym razem 100% punktów.

      W kategorii klas 4 – 6 drużyna również uzyskała tytuł Mistrza Powiatu oraz Mistrza Województwa.

      W kategorii klas 7 – 8 drużyna zdobyła tytuł I Wicemistrza Powiatu. Warto nadmienić, że ich test był arcytrudny, z całej Polski zaledwie 23 drużyny uzyskały wymagany wynik, który wynosił 90%. W naszym powiecie, ta sztuka nie udała się nikomu, a nasi reprezentanci i tak osiągnęli najlepszy wynik.

      Gratulujemy serdecznie wspaniałych wyników wszystkim uczestnikom konkursu!

      To jednak jeszcze nie koniec Wielkiej Ligi Czytelników. 11 maja 2023 r. nasze dwie zwycięskie drużyny będą walczyć o tytuł Mistrza Polski w wielkim Finale VI Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników.

      Trzymajcie wszyscy mocno kciuki!

     • Międzynarodowy Dzień Teatru

      03.04.2023

      Międzynarodowy Dzień Teatru to święto obchodzone od 62 lat na całym świecie. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

      W tym roku postanowiliśmy uczcić ten dzień poprzez obejrzenie wspaniałych spektakli online.

      Celem imprezy było uwrażliwienie naszych Milusińskich – tych małych i dużych – na sztukę, rozbudzenie wrażliwości estetycznej i przybliżenie wiedzy na temat teatru.

      W pierwszej części spotkania uczniowie zapoznali się z krótkimi filmikami: „Teatr – rodzaje teatru, lalki teatralne” oraz „Z wizytą… w teatrze” gdzie mieli okazję przypomnieć sobie, jakie są rodzaje teatru, poznać terminologię z nim związaną, obejrzeć jak wygląda praca w teatrze, czym zajmuje się reżyser, choreograf czy zajrzeć za kulisy i do garderoby teatralnej oraz dowiedzieć się, jaka jest różnica między pacynką a marionetką.

      W drugiej części imprezy szkolna publiczność obejrzała wybrane spektakle:

      • przedszkolaki „Calineczkę”,
      • klasy 1- 4  „Koziołka Matołka w krainie bajek”,
      • klasy 5-6 przestawienie pt. „Kulek”,
      • a najstarsi uczniowie współczesną interpretację „Balladyny”.

      Warunkiem wejścia na spektakl było okazanie pobranej wcześniej w kasie biletowej wejściówki.

      Uczniowie spontanicznie reagowali na to, co działo się na wirtualnych scenach, przedstawienia budziły w nich prawdziwe emocje, a gra aktorów żywe zainteresowanie. Spektakle zakończyły się, a jakże, brawami.

     • Konkurs Recytatorski

      02.04.2023

      XX Powiatowy Konkurs Recytatorski "Spotkania zamkowe" 2023 rozpoczęty! We wtorek 28 marca odbyły się eliminacje szkolne, które wyłoniły reprezentację do etapu gminnego w składzie: Karol Czerner i Nina Wiśniewska z klasy 8c, Julian Gabryś z klasy 5b oraz Karolina Kiszkiel i Łukasz Kusz z klasy 4b. Konkurs dostarczył wszystkim wiele radości. Wysłuchaliśmy świetnych interpretacji i ciekawych tekstów. 

      31 marca w naszej szkole odbył się natomiast konkurs gminny. W niepowtarzalnej atmosferze wysłuchaliśmy wspaniałych recytacji i mieliśmy okazję zetknąć się z całkiem sporą dawką doskonałej literatury. Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Zaś zwycięzcom życzymy sukcesów w finale powiatowym, w którym gminę Toszek będą reprezentować: Nina Wiśniewska SP2 i Lena Brzostowska SP Pniów, które zajęły I miejsce, Laura Witkowska SP Pniów i Piotr Wycisk SP1 zdobywcy drugiego miejsca oraz Julian Gabryś i Karol Czerner SP2, którzy zajęli trzecie miejsce.