• Podziękowanie za wieloletnią współprace

      31.05.2023

      W sobotę 27 maja na dziedzińcu toszeckiego zamku odbył się sportowy piknik z okazji 40-lecia istnienia Karate Kyokushin w Toszku organizowany przez Toszecki Klub Karate Kyokushin. Zawsze byliśmy i jesteśmy otwarci na współpracę z organizacjami, gdzie nasi uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Treningi Klubu, a wcześniej Sekcji Karate od wielu lat odbywają się na terenie Naszej Szkoły. Podczas sobotniego pikniku, na ręce Pani wicedyrektor, w ramach podziękowań za wieloletnią współpracę została wręczona pamiątkowa statuetka.

     • SUKCES MŁODYCH RECYTATORÓW

      30.05.2023

      19 maja w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Pyskowicach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Uczniów edukacji Wczesnoszkolnej. Reprezentanci naszej szkoły swoimi występami zachwycili jury i zajęli odpowiednio:

      Alicja Zarzycka z kl. Ib- I miejsce
      Milena Skubisz i Kamil Kusz z kl. IIb-II miejsce
      Nina Zielińska z kl. IIb- wyróżnienie

      Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Trudny wybór

      20.05.2023

      Przed tegorocznymi ósmoklasistami naszej szkoły nastał czas decyzji dotyczycących ich przyszłości oraz tego, co chcieliby robić po ukończeniu szkoły podstawowej. Wybór przyszłej szkoły ponadpodstawowej oraz zawodu, to ważna, jak również ogromnie trudna decyzja, która może zaważyć na ich przyszłym życiu.

      W drodze zmierzającej ku dorosłości, młodemu człowiekowi towarzyszy na różnych etapach edukacyjnych wiele osób. Jednak największą rolę spełniają tu rodzice. Ich wiedza i doświadczenie życiowe niejednokrotnie mają zasadniczy wpływ na decyzje, jakie w zakresie przyszłości zawodowej podejmują ich dzieci. Również Rodzice klasy ,,8 c „wyszli z taka inicjatywą. W trakcie pogadanki  wybrani Rodzice prezentowali swoje zawody, opowiadali o nich. Uczniowie mogli poznać pracę agenta ubezpieczeniowego, pielęgniarki, lekarza, ratownika medycznego, fryzjera oraz leśniczego. Wszystkie te zawody są z pewnością ciekawe i potrzebne. Każdy należy wykonywać podchodząc do niego  z pełną odpowiedzialnością,  sumiennością  szacunkiem oraz empatią do ludzi. Jednak to sami uczniowie muszą dokonać trafnego i właściwego wyboru, aby stał się on  początkiem ich życiowego sukcesu. Zatem wszystkim ósmoklasistom  życzymy odważnych i mądrych decyzji!

     • Wycieczka w Góry Opawskie

      19.05.2023

      W dniach 15 – 16 maja klasa 3a i 3b przebywała na wycieczce w Pokrzywnej w Górach Opawskich. Uczniowie zakwaterowani byli w Ośrodku Wypoczynkowym „Chrobry”, w którym oprócz komfortowych pokoi, czekały na nich liczne atrakcje, jak zajęcia na basenie, gra w kręgle, nietypowe gry i zabawy na sali gimnastycznej, dyskoteka czy wieczorne zabawy z latarkami. Pierwszego dnia pobytu dzieci odwiedziły położony nieopodal Interaktywny Park Rozrywki i Edukacji „Rosenau – Zaginione miasto”. Zwiedzając Straszną Sztolnię Złota miały okazję uczestniczyć w lekcji historii z nutką strachu. Odbyły także przejażdżkę wesołą ciuchcią, podziwiały ekspozycję Giga Owadów oraz uczestniczyły w seansie w Kinie Emocji Cinema 7D. Zwiedziły również „Park Żywiołów”, w którym zgrupowano eksponaty pozwalające odwiedzającym samodzielnie poznawać prawa fizyki i charakter czterech żywiołów: ziemi, wody, powietrza i ognia. Drugiego dnia pobytu, uczniowie wraz z przewodnikiem, wybrali się na pieszą wycieczkę ścieżką edukacyjną w rezerwacie „Cicha Dolina”. Podczas tej kilkugodzinnej wędrówki podziwiali piękne widoki, polany, doliny, górskie potoki, ale także mieli możliwość zobaczenia nieczynnych kamieniołomów Żabiego i Morskiego Oczka
      oraz zdobyć, mierzący 454 m n.p.m., szczyt Olszak. Pogoda dopisała, a wspólnie spędzony czas na pewno pogłębił integrację zespołów klasowych.

     • Wycieczka Szlakiem piastowskim

      16.05.2023

      Od 10 – 13.05.2023 roku klasy 5a, 5b, 4a, 7b i 8d w ramach programu ministerialnego „Poznaj Polskę” wyruszyli na wycieczkę „Szlakiem piastowskim”, który obejmuje rodzinne tereny pierwszej z polskich dynastii z czasów, gdy stolica państwa nie była jeszcze ustalona. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc między innymi: Mysią Wieżę w Kruszwicy, odbyć rejs statkiem po jeziorze Gopło, a także zwiedzić Archikatedrę w Gnieźnie i zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie. Odwiedzili również Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Ostrów Lednicki, gdzie prawdopodobnie miał miejsce chrzest Polski. W ostatnim dniu wycieczki uczestnicy udali się do Poznania i tutaj przeszli historycznym Traktem Królewsko – Cesarskim, zobaczyli Stary Rynek, ratusz ze słynnymi koziołkami. Wisienką na torcie było Rogalowe Muzeum Poznania i obejrzenie pokazu produkcji rogala świętomarcińskiego według oryginalnej receptury. Na zakończenie oczywiście odbyła się degustacja znakomitych wypieków.

      Uczniowie wrócili z dużą wiedzą historyczną i świadomością, że to właśnie na tych terenach powstały zręby państwowości polskiej.

     • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I-III

      15.05.2023

      Dnia 09.05.2023 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas I –III, który stanowił jednocześnie eliminacje do Powiatowego  Konkursu Recytatorskiego. Rozpoczął się on powitaniem zgromadzonych uczniów.  Następnie rozpoczęły się recytatorskie zmagania. Do konkursu przystąpiło 13 uczniów, reprezentantów klas I b, II a i II b, wyłonionych w drodze klasowych eliminacji. W czasie konkursu uczniowie zaprezentowali  wiersze znanych polskich poetów. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje niebywałe umiejętności: doskonałą pamięć, wzorową intonację oraz dykcję. Jury ze względu na wysoki poziom recytacji miało „ciężki orzech do zgryzienia”, aby wyłonić zwycięzców. Spośród wykonawców wyłoniono laureatów :

      I miejsce – Alicja Zarzycka z klasy 1b

      II miejsce – Milena Skubisz z klasy 2b

      III miejsce – Nina Zielińska z klasy 2b

      wyróżnienie – Jasmine Nentwich i  Zofia Dziambor z klasy 1b oraz Wiktoria Orlik z klasy 2b.

                   Wyżej wymienieni laureaci konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi, a wszyscy uczestnicy konkursu również dyplomami i drobnymi nagrodami rzeczowymi.

     • SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

      15.05.2023

      9 maja nasze przedszkole odwiedzili policjanci z Komisariatu Policji w Pyskowicach. Przeprowadzili prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz numery alarmowe.

      Policjant uświadomił przedszkolaków o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami, a także o tym, by nie zawierać znajomości z obcą osobą. Dzieci miały okazję poznać umundurowanie i wyposażenie potrzebne w codziennej pracy policjanta oraz zobaczyć radiowóz.

      Dzięki takim spotkaniom, dzieci będą darzyły policję zaufaniem, do której zawsze mogą zwrócić się o pomoc.

     • "Poznaj Polskę" - wyjazd do Funzeum w Gliwicach i Muzeum Chleba w Radzionkowie

      14.05.2023

      W dniu 10 maja 2023 roku uczniowie klasy 1a i 1b, w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”, odwiedzili niezwykłe miejsca w Gliwicach i Radzionkowie. Pierwszym punktem wycieczki było gliwickie Funzeum - Muzeum Światła i Koloru, które łączy zdobywanie wiedzy ze świetną zabawą. W Funzeum dzieci przeżyły magiczną podróż po barwach tęczy. Niezwykłą przygodę rozpoczęły od wysłuchania opowieści o kolorach i poznania zjawiska rozszczepienia światła. Następnie odwiedziły pokoje, poświęcone kolorom tęczy. Sale ekspozycyjne były wyjątkowe i zaskakiwały aranżacjami. Dzieci mogły ukryć się wśród żółtych słoneczników, posłuchać jak bije czerwone serce, zobaczyć fioletową marchewkę, poruszać się po fluorescencyjnym lesie, obejrzeć kryształową komnatę, czy pobawić się w sali księżycowej. Ogromne wrażenie zrobiła na uczestnikach wycieczki strefa fluo3D oświetlana światłem UV. Innym „nietypowym eksponatem”, dostępnym w przestrzeni Funzeum, była interaktywna łąka, na której uczniowie ożywiali pokolorowane przez siebie motyle. W Muzeum Światła i Koloru była też okazja do dobrej zabawy. Na dzieci czekał podniebny plac zabaw, basen z podświetlanymi piłkami, duże klocki oraz pianino podłogowe, mierzące prawie 12 metrów długości. Na koniec najmłodsi udali się na zakupowe szaleństwo do sklepu z pamiątkami.

      Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Chleba w Radzionkowie. Dzieci poszerzyły tam swoją wiedzę o produkcji oraz tradycjach związanych z chlebem. Z dużym zainteresowaniem oglądały eksponaty znajdujące się w muzealnych salach. Podczas wycieczki uczniowie mieli również okazję przenieść się na chwilę do szkoły sprzed lat. Dowiedzieli się, jakie wtedy panowały zwyczaje szkolne, próbowali pisać rysikiem na tabliczkach. Niewątpliwie największą atrakcją pobytu w muzeum, były warsztaty formowania i wypieku bułeczek z ciasta chlebowego. Na koniec wycieczki wszyscy otrzymali upieczone, pachnące i ciepłe plecione bułeczki.

      Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła naszym najmłodszym uczniom wielu nowych wrażeń.

     • Z wizytą w Ochotniczej Straży Pożarnej w Toszku

      10.05.2023

      8 maja przedszkolaki z grup: „Kotki”, „Promyczki”, „Sówki” udały się z wizytą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Toszku. W trakcie spotkania poznały wyposażenie wozów strażackich oraz sprzęt, jakiego strażacy używają podczas akcji ratunkowych. Oprócz zaznajomienia się z tajnikami pracy strażaków, dzieci zdobyły również bardzo cenną wiedzę na temat bezpieczeństwa i nauczyły się prawidłowego zachowania podczas zagrożenia.