• Jasełka

      22.12.2022

      Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas wyczekiwany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. W tę świąteczną atmosferę wprowadziły nas Jasełka, w wykonaniu uczniów klas trzecich. Mali aktorzy nie tylko przenieśli wszystkich w rzeczywistość sprzed 2000 lat, ale jednocześnie zaprezentowali prawdę o nas samych, ludziach XXI wieku, o świecie współczesnym, który sami kreujemy. Pokazali, że główną rolę dla nas w dzisiejszym świecie grają takie wartości jak: rodzina, relacje i bliskość. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Uroku inscenizacji dodały pastorałki, piosenki świąteczne i piękne tańce.

     • Szkolny Maraton Filmowy

      21.12.2022

      Dnia 21 grudnia odbył się I Szkolny Maraton Filmowy. Sale lekcyjne zamieniły się w sale kinowe, w których dzieci obejrzały filmy o tematyce świątecznej.

      Uczniowie poza dobrym humorem przynieśli ze sobą poduszki, kocyki oraz ogromne ilości popcornu, który znikał w szybkimi tempie. Jak słuchy donoszą podobno zabrakło go wczoraj w toszeckich sklepach.

      Maraton okazał się doskonałą zabawą i okazją do integracji klasowych zespołów. Zdaniem niektórych uczniów był to najlepszy dzień w szkole.

     • I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

      13.12.2022

      Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.
      Od lat z tej okazji staramy się pomagać potrzebującym.
       

      W TYM ROKU NAJBARDZIEJ POTRZEBNE SĄ:
       

      Żywność trwała:
      herbata, kawa, kakao, ryż, kasza, makaron, cukier, mąka, olej, dżem, budynie, słodycze, konserwy mięsne, konserwy rybne itp.


      Środki czystości:
      proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon, pasta do zębów, mydło, pościel, ręczniki itp.


      Dary można przekazywać do 20 grudnia (wtorek) od poniedziałku do piątku
      do biblioteki szkolnej.
       

      Mamy nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach wesprzecie Państwo naszą inicjatywę.

     • Dzień Górnika

      04.12.2022

      Tradycyjnie już, jak co roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Barbórkę. Z tej okazji gościliśmy zaprzyjaźnionego górnika, pana Piotra Bullę, który przybył do nas w galowym stroju górniczym. Podczas spotkania uczniowie klas 1-3 mieli okazję dowiedzieć się jak trudna i niebezpieczna jest praca w kopalni. Poznali wiele ciekawostek na temat stroju galowego i koloru piór na czapce górnika. Dzieci z zainteresowaniem i uwagą słuchały gościa. Zadawały też mnóstwo pytań związanych z górnictwem, na które pan Piotr chętnie odpowiadał. Na zakończenie dzieci podziękowały gościowi za bardzo ciekawe, pełne wrażeń spotkanie wręczając drobne upominki.

      Z okazji Barbórki życzymy Panu Piotrowi i wszystkim górnikom dużo zdrowia - Szczęść Boże!

     • NASI UCZNIOWIE MISTRZAMI GMINY W BADMINTONIE

      05.12.2022

      24 listopada 2022 r. w SP1 im. I.Sendler w Toszku odbyły się Zawody Gminne w Badmintonie drużynowym dziewcząt oraz chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (rocznik 2008-2009).  W rozgrywkach wzięły udział drużyny ze szkół: z Kotulina, Pniowa, SP 1 oraz SP 2 w Toszku. Naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Dworczyk, Julia Ziob, Weronika Surażyńska oraz Jakub Morciniec i Patryk Osadnik, którzy zdobyli w swoich kategoriach I miejsca.

      29 listopada 2022 r. odbyły się Gminne Zawody w Badmintonie  drużynowym dziewcząt oraz chłopców w ramach Igrzysk Dzieci (roczniki 2010 i młodsi). W rozgrywkach wzięły udział drużyny  ze wszystkich szkół gminnych. W zawodach rozegrano 68 meczów w tym 20 deblowych i 48 singlowych. Organizatorem mistrzostw była nasza szkoła, którą reprezentowali: Maja Wasilewska, Vanessa Orlik i Natalia Jensz oraz Paweł Morciniec, Filip Osadnik i Szymon Osadnik. W tych zawodach nasi uczniowie również zdobyli I miejsce w kategorii dziewcząt oraz I miejsce w kategorii chłopców.

      Wszystkie cztery drużyny zyskując I miejsca  przechodzą do kolejnego etapu powiatowego.

      Gratulujemy!

     • Łatwiej z niemieckim!

      03.12.2022

      Pod takim tytułem  Dom Współpracy Polsko- Niemieckiej w Opolu prowadzi kampanię na rzecz dwujęzyczności w regionach Polski zamieszkanych przez niemiecką mniejszość narodową. Bilingua- łatwiej z niemieckim jest projektem skierowanym przede wszystkim do dzieci i młodzieży.

      Pielęgnowanie języka niemieckiego jest niezbędne dla wzmocnienia wiedzy o regionie, w którym żyjemy i jego kulturowego dziedzictwa. Poprzez różnorodne środki, doradczynie, które odwiedzają szkoły chcą zwrócić uwagę na znaczenie języka niemieckiego oraz niemiecko-polską dwujęzyczność.

      W ramach ww projektu, na zaproszenie p. Anety Gola 1 grudnia odwiedziła naszą szkołę p. Danuta Cholewa, która poprowadziła w klasach dwujęzycznych: II b,  VI b oraz V b animacje językowe. Uczniowie przekonali się  o zaletach  polsko-niemieckiej dwujęzyczności i utwierdzili się jak ważna jest znajomość języka niemieckiego.

       Projekt Bilingua – łatwiej z niemieckim! jest finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

     • III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

      29.11.2022

      Dnia 29 listopada 2022 r. odbył się w naszej szkole III SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA dla uczniów klas 2 – 3.

      Każdy uczestnik, po wcześniejszym przygotowaniu, prezentował wybrany fragment książki z serii „Czytam sobie. Poziom 3”. Podczas czytania ocenie podlegały płynność i poprawność, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Wszyscy świetnie zaprezentowali swoje umiejętności, choć nie obyło się bez lekkiej tremy. Głośne czytanie przy zgromadzonej publiczności i przed komisją konkursową, nie jest takie łatwe i proste. 

      A oto nazwiska zwycięzców, którym serdecznie gratulujemy! 

      Miejsce I – Maja Wasilewska, kl.3a

      Miejsce II – Emilia Szymaniec kl. 2b i Hanna Kwiecień kl. 3b

      Miejsce III – Kamil Kusz kl. 2b

      Wyróżnienia:

      Vanessa Miszczak kl. 2a

      Katarzyna Rudolf kl. 2a

      Agata Skrzypczyk kl. 2a

      Mateusz Zapalski kl. 3a

      Aleksandra Rams kl. 3b

      A wszystkich uczniów zachęcamy do sięgnięcia po książki z serii Czytam Sobie”, które są dostępne w bibliotece szkolnej.

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia

      29.11.2022

      „Miś daje szczęście i ciepłe dni,

       z  misiem piękniejsze są wszystkie sny”.

      25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. To nie była przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypadała kolejna rocznica powstania tej ulubionej przez dzieci maskotki. Z okazji tego święta każdy uczeń w klasach I-III mógł przynieść ulubionego misia do szkoły. Przybyły, więc misie małe, duże, białe, brązowe i bajecznie kolorowe, z kokardkami i szaliczkami, a każdy był piękny i wyjątkowy. Misie zasiadły w ławkach szkolnych i towarzyszyły swoim właścicielom podczas zajęć edukacyjnych. W ramach obchodów tego miłego święta dzieci poznały historię pluszowej maskotki, dowiedziały się, jakie gatunki niedźwiedzi żyją na świecie oraz oglądały bajki z misiami w roli głównej. Dzieci zaprosiły swoje zabawki również do zabaw ruchowych, muzycznych i plastycznych. Po wspólnej zabawie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia i wręczenie dyplomów.

     • „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE”

      25.11.2022

      W naszej szkole rozpoczyna się kolejna edycja akcji „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE” organizowanej na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Celem akcji jest pomoc drugiemu człowiekowi oraz zainteresowanie młodych ludzi formą pomocy jaką jest wolontariat. Zachęcamy zespoły klasowe, nauczycieli, pracowników szkoły, oraz rodziców do zakupu kalendarza na rok 2023. Cena kalendarza wynosi 20 zł (jest to cena minimalna). Kalendarze można nabyć za pośrednictwem wychowawcy klasy lub w gabinecie pedagoga. Wolne datki za kalendarz zostaną przekazane do kasy Hospicjum.

     • „Królowa Śniegu” w Teatrze Nowym w Zabrzu

      25.11.2022

      24 listopada uczniowie klasy 3a i 3b mieli przyjemność uczestniczyć w spektaklu teatralnym „Królowa Śniegu”, wystawianym na deskach Teatru Nowego w Zabrzu. To familijne przedstawienie oparte zostało na motywach znanej baśni H.Ch. Andersena. Jest to historia dziewczynki o imieniu Gerda, która – z misją ratunkową wyrusza w najważniejszą w swoim życiu podróż. Chce odnaleźć i uwolnić swojego przyjaciela Kaja, uwiedzionego przez potężną i tajemniczą Królową Śniegu. Akcja rozgrywa się zarówno w Kopenhadze, tuż przed wybuchem I Wojny Światowej, jak i podczas całego XX wieku, w miejscach najbardziej fantastycznych i najbardziej odległych – na dalekiej zmarzniętej północy, tam, gdzie rzeczywistość spotyka się z magią. I ta magia uwiodła nie tylko naszych młodych widzów, do których adresowana jest baśń, ale za sprawą nowoczesnego i widowiskowego języka oraz muzyki Anny Steli, także i dorosłych odbiorców.