• Idą święta, nie SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj!

      18.12.2021

      W ramach kampanii „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Ogólnopolskim Tygodniu Pisania Kartek Świątecznych”. Limitowana wersja kartek do wypełnienia została nam przesłana przez Fundację „Dbam o Mój Zasięg”, która jest organizatorem akcji, a następnie rozdana dzieciom. Podczas wypisywania pocztówek uczniowie mogli wykazać się umiejętnością ich adresowania oraz redagowania i pisania życzeń bożonarodzeniowych. Przygotowane kartki dzieci wysłały do swoich bliskich oraz przyjaciół naszej szkoły, nie zapomniały również o osobach samotnych i potrzebujących. Dodatkowo w ramach projektu uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym na zaprojektowanie i wykonanie kartki świątecznej. Wszystkie prace zostały wysłane do fundacji i teraz z niecierpliwością oczekujemy na wyniki. Bardzo dziękujemy wszystkim za włączenie się w tę niezwykłą akcję.

     • Jakim powietrzem oddychamy?

      17.12.2021

      Uczniowie klasy 6a i 6b biorą udział w eksperymencie, który ma pokazać jakim powietrzem oddychamy. Dzieci zapoznały się z rodzajami zanieczyszczeń powietrza, ich wpływem na zdrowie i życie człowieka. Poznały również sposoby zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza, zarówno globalne oraz te, które mogą wprowadzić w życiu swoim i swojego otoczenia. Na koniec wywiesiliśmy nasze "płuca" za oknem sali, po przerwie świątecznej będzie można zaobserwować, czy i jak bardzo są zanieszczysczone. Eksperyment ten, ma uwrażliwić dzieci na potrzebę dbania o środowisko.

     • Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj

      11.12.2021

      Idą święta. Odłóż telefon, włącz relacje.

      Nasza szkoła włączyła się do kolejnej, czwartej edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”, której organizatorem jest Fundacja „Dbam o Mój Z@sięg”. Koordynatorem projektu jest pani Aneta Jachimczuk.
      Celem akcji jest zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Akcja ma na celu uzmysłowienie sobie, że „sms” nie zastąpi świątecznej pocztówki i ma zachęcać do tego, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia w sposób świadomy odłożyć media cyfrowe.

       

      DLACZEGO WYSYŁANIE KARTEK JEST WAŻNE:

      • Sprawiają ogromną najszczerszą radość dla odbiorcy.
      • To szansa by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych. Wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy, za każdym razem gdy na nie spoglądamy.
      • Napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi - możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.
      • Poprzez własnoręczne skreślenie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób do których wysłaliśmy kartkę świąteczną.
      • Stanowią formę integracji wszystkich członków rodziny.
      • To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość, poprawić bądź nabyć nowe umiejętności manualne.
      • To naprawdę łatwe i fajne.
     • Mikołajki

      07.12.2021

      6 grudnia wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku już od rana z niecierpliwością wypatrywały Świętego Mikołaja. Kiedy wreszcie zjawił się długo oczekiwany gość, radości było co niemiara. Każda klasa przywitała Go piosenką i wierszem, On zaś obdarował naszych milusińskich prezentami i słodkościami. Spotkanie z Mikołajem sprawiło uczniom wiele radości. Uradowane dzieci nie chciały się z Nim rozstać ale Mikołaj obiecał, że wróci do nas za rok. Kolejną atrakcją tego dnia była loteria mikołajkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Przez cały tydzień poprzedzający mikołajki uczniowie zbierali podpisy nauczycieli potwierdzające ich dobre zachowanie. Karta z dziesięcioma podpisami uprawniała do wzięcia udziału w loterii. Jak się okazało nie dla wszystkich było to łatwe zadanie. Dzieci, które oddały wypełnioną kartę mogły wylosować nagrody, w postaci zabawek, książek, gier, przyborów szkolnych czy też słodyczy. Loteria sprawiła dzieciom wiele radości i cieszyła się dużym powodzeniem. Wszyscy bawili się świetnie, przyjemnie było patrzeć na szczęśliwe buzie naszych podopiecznych.   

     • KONKURS NA NAJLEPIEJ PRZEBRANĄ KLASĘ

      06.12.2021

      „Już na płatkach śniegu przyfrunęły święta
      Teraz wszystkie dzieci marzą tylko prezentach
      Sanie Mikołaja dzwonią dzwoneczkami
      Święty Mikołaju bądź już wreszcie tutaj z nami”

      (wyk. zespół Fasolki)

      Nadszedł w końcu ten dzień, najbardziej ulubiony przez wszystkie dzieci. W poniedziałek (szóstego grudnia) nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą krainę świętego Mikołaja, na każdym kroku można było spotkać mniejsze i większe elfy, pomocników Mikołaja, renifery i aniołki. Zarówno Ci młodsi jak i starsi wzięli udział w konkursie na najlepiej przebraną klasę. Wszyscy z wesołymi minami pozowali do zdjęć, jury miało twardy orzech do zgryzienia, by wybrać te najbardziej „mikołajkowe” klasy. Wyniki konkursu będą ogłoszone niebawem. Tymczasem zapraszamy do wesołej galerii św. Mikołaja.

     • Mikołajki w Multikinie

      06.12.2021

      Mikołaj, jak to Mikołaj lubi zaskakiwać. W tym roku uczniów klas drugich zaskoczył wyjątkowo. Na kilka dni przed mikołajkami do naszej klasy dotarły świąteczne listy od Świętego, a w nich zaproszenie na specjalny seans filmowy. Oczywiście wszystkie dzieci z wielką radością przyjęły zaproszenie i ze swoimi wychowawczyniami wybrały się 6 grudnia do Multikina w Zabrzu, na filmową premierę: „Clifford. Wielki czerwony pies”. Jednak Mikołaj nie poprzestał jedynie na wysłaniu listu do naszych uczniów, ale zaskoczył ich kolejny raz, pojawiając się w kinie z drobnym upominkiem dla każdego z nich. Musimy przyznać, że niespodzianka mu się udała. Dziękujemy Mikołaju, że jak co roku o nas pamiętasz! I już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania z Tobą.

     • DZIEŃ GÓRNIKA

      04.12.2021

      Z okazji zbliżającego się święta wszystkich górników zwanego potocznie „Barbórką”, uczniowie klas drugich spotkali się z emerytowanym górnikiem Kopalni Węgla Kamiennego w Knurowie. Pan Piotr Bulla, podzielił się z nami swoją ogromna wiedzą i doświadczeniem związanym z trudną i odpowiedzialną pracą pod ziemią. Nasz gość, który prezentował się dostojnie w galowym mundurze, omówił elementy stroju górniczego, wyjaśnił ich symbolikę oraz przybliżył górnicze legendy i opowieści. Każdy miał możliwość zobaczyć i dotknąć różnorodne minerały: sól, węgiel, kruszywo, które kryją się pod ziemią. Spotkanie zakończyły podziękowania i pamiątkowe zdjęcia. Serdecznie dziękujemy panu Piotrowi za przybycie, zaangażowanie i poświęcony czas. Zapraszamy do nas za rok!

    • „Zbieraj z klasą”
     • „Zbieraj z klasą”

      02.12.2021

      Szanowni Państwo,

      Drodzy uczniowie,

      Po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do ogólnokrajowego projektu zbiórki baterii i sprzętu elektrycznego i elektronicznego w placówkach oświatowych „Zbieraj z klasą”. Od dziś można do szkoły przynosić zużyte baterie oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny.

      Co zbieramy?

      Baterie - zużyte baterie i akumulatory przenośne. Baterie i akumulatory, które są przeznaczone do używania w telefonach przenośnych, komputerach przenośnych, elektronarzędziach bezprzewodowych, zabawkach i sprzęcie gospodarstwa domowego, mogą być bez trudności przenoszone.

      ZSEIEzużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych np.  lodówka, pralka, TV/monitor, LCD, komputer, odkurzacz, toster, waga, klawiatura, drukarka, telefon, kamera, odbiornik radiowy, wiertaka, gra video, suszarka, młynek do kawy, mikrofalówka, zabawka elektryczna. Sprzęt kompletny, nie zdemontowany. 

      Zbierając baterie i sprzęt szkoła otrzymuje punkty, które wymienia na nagrody!

      Miejsce składowania elektrośmieci – parking przy szkole.  

     • I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

      03.12.2020

      Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.
      Od lat z tej okazji staramy się pomagać potrzebującym.
       

      W TYM ROKU NAJBARDZIEJ POTRZEBNE SĄ:
       

      Żywność trwała:
      herbata, kawa, kakao, ryż, kasza, makaron, cukier, mąka, olej, dżem, budynie, słodycze, konserwy mięsne, konserwy rybne itp.


      Środki czystości:
      proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon, pasta do zębów, mydło, pościel, ręczniki itp.


      Inne:
      kolorowanki, książki dla dzieci, kredki, mazaki, farbki, plastelina, papier kolorowy itp.


      Dary można przekazywać do 17 grudnia (piątek) od poniedziałku do piątku
      do biblioteki szkolnej.

       

      Mamy nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach wesprzecie Państwo naszą inicjatywę.

       

     • Plakat o powstaniach na Śląsku - konkurs

      25.11.2021

      W kolejnym dniu „ Tygodnia z historią” został rozstrzygnięty konkurs na plakat o powstaniach na Śląsku.

       

      1 miejsce:  Karol Dawid

      2 miejsce:  Natali Ponikiewicz

      3 miejsce: Krzysztof Koprek, Franek Wycisk

       

      Wyróżnienia:

      Julia Ziob

      Marta Groszczyk

      Natalia Jensz

      Natalia Malcherczyk

      Nadia Błażytko

       

      Wzięli w nim udział:

      Marcel Gruszka

      Daria Woźniak

      Karol Dawid

      Mateusz Polok

      Julia Ziob

      Amelia Bem

      Maja Swientek

      Mariusz Misztela

      Adam Klonek

      Vanessa Pandel

      Marta Groszczyk

      Natalia Jensz

      Julia Florian

      Oliwia Berda

      Szymon Klonek

      Aniela Pysik

      Franek Wycisk

      Krzysztof Koprek

      Justyna Sopala

      Nadia Błażytko

      Natalia Malcherczyk

      Natalia Ponikiewicz

     • Koncert w ramach projektu „Tydzień z historią”

      23.11.2021

      W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność wysłuchać koncertu pod kierunkiem Pani Sabiny Olbrich i w wykonaniu:

      Aleksandry Golombek – sopran

      Benedykta Szostok – baryton

      Szczepana Szostok – baryton

      Katarzyny Rzeszutek – akompaniament

      Koncertu w ramach projektu „Tydzień z historią” wysłuchali również zaproszeni goście:

      Burmistrz Toszka: Grzegorz Kupczyk

      Przewodnicząca Rady Rodziców: Aleksandra Osadnik

      Dyrektor Centrum Usług Wspólnych: Agnieszka Szalińska

     • DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA

      16.11.2021

          Dnia 11 listopada  obchodzimy  Dzień Św. Marcina. Uczniowie klas dwujęzycznych naszej szkoły mogli poznać i pogłębić swoją wiedzę o Św. Marcinie i obchodach w tym dniu           w Niemczech.

      Uczniowie mogli obejrzeć  bajkową wersję legendy o św. Marcinie,  którą każdy obejrzał z dużą uwagą i zainteresowaniem, zapoznali się z najważniejszymi faktami  z jego życia. Chętnie wykonali prace plastyczne oraz poznali nowe słownictwo w j. niemieckim związane  z św. Marcinem. Przygotowane gry i zabawy z pozwoliły uczniom utrwalić nowo poznaną wiedzę. Dzieci z zaangażowaniem słuchały  i śpiewały tradycyjne piosenki śpiewane podczas pochodów świętomarcińskich: ”Ich gehe mit meiner Laterne…” oraz „ Laterne, Laterne…” Celem zajęć  było przybliżenie społeczności uczniowskiej  postaci św. Marcina związanej       z niesieniem dobra innym ludziom, jak także zapoznanie uczniów z kulturą i tradycją krajów niemieckojęzycznych.