• Wycieczka do Bielska–Białej

      14.06.2022

      Dnia 09.06.2022 r. uczniowie klasy 3a i 3b wraz z opiekunami pojechali się na wycieczkę do Bielska – Białej. Wszyscy uczestnicy wycieczki punktualnie stawili się na zbiórkę, więc podróż rozpoczęła się zgodnie z planem. Po ponad 2 godzinach jazdy autokarem, toszecka grupa młodych turystów dotarła na miejsce, czyli parkingu niedaleko Szyndzielni. Po wyjściu z autokaru i zjedzeniu śniadania na świeżym powietrzu, spokojnym marszem uczniowie doszli do dolnej stacji kolei linowej na Szyndzielnię. Tutaj czekały na nich żółte, przeszklone gondole. Przejazd wagonikami, które stromo wspinały się na szczyt, dostarczył niezapomnianych wrażeń. Pogoda dopisywała, więc trzecioklasiści podczas jazdy podziwiali panoramę Bielska – Białej i uroki Beskidu Śląskiego. Drugim punktem wycieczki była zabawa w parku trampolin „GOjump”, gdzie uczniowie sprawdzali swoje umiejętności gimnastyczne. Swobodną zabawę poprzedziły zajęcia pod okiem  trenerów. Nie zabrakło akrobacji, wspinaczek, podskoków, rzutów do kosza i przewrotów. Wszyscy aktywnie
      i sportowo spędzili czas, świetnie się bawiąc i integrując w grupie.

     • Wycieczka do Żywca

      14.06.2022

      W dniach 6-7 czerwca uczniowie z klas 8a i 8b wyjechali na dwudniową wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Żywca. W podróży towarzyszył nam radosny nastrój, a uśmiech nie znikał z twarzy. Przy pięknej pogodzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy: Amfiteatr Pod Grojcem, Pałac Habsburgów, Stary Zamek Komorowskich, Park Zamkowy, rynek w Żywcu, Średni Grojec oraz przeszliśmy trasę: Góra Żar – Kiczera - Przełęcz Isepnicka - Międzybrodzie Żywieckie. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.

     • Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”

      14.06.2022

      W naszej szkole od 2006 roku, panie: Agnieszka Gabryś i Karina Jarmułowicz - Łozińska, prowadzą w klasach I-III zajęcia z podstawowych czynności ratujących życie w ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" (RUR) prowadzonego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

      Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami i kształtują właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. 

      Każde przeprowadzone w klasach zajęcia to kolejne dzieci, które rewelacyjnie radzą sobie czy to z wezwaniem pomocy, czy jej prawidłowym udzieleniem.

     • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Europa i ja”

      13.06.2022

      Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Europa i ja”, w którym uczestniczyli uczniowie z klasy 3b pod opieką wychowawczyni Eweliny Wojewodzic.  Dzieci przez cały rok szkolny  z wielkim  zaangażowaniem wykonywały zadania, dzięki którym poznały bliżej min. tradycje, ważne miejsca, potrawy, zwyczaje  i kulturę Niemiec. Tańczyły, śpiewały  i uczyły się  niemieckich słówek wspaniale się przy tym bawiąc.

     • Stolica Polski w 3 dni

      12.06.2022

          W dniach 06.06.- 08.06.2021 uczniowie klas starszych naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W ciągu trzech dni udało nam się zobaczyć i zwiedzić najciekawsze miejsca w stolicy.

        Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Każdy kibic piłki nożnej powinien zobaczyć ten piękny obiekt. Później udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy oraz pomnik Syrenki. Zobaczyliśmy Barbakan oraz katedrę św. Jana. Następnie pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza mieliśmy okazję zobaczyć zmianę warty.

          Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od Pałacu Kultury i Nauki, najwyższego budynku w Polsce ( 234 m). Mogliśmy podziwiać piękną panoramę Warszawy. Kolejnym punktem naszego wyjazdu był Park Łazienkowski ( Pałac na Wodzie – letnia siedziba króla Stanisława Augusta Poniatowskiego), pomnik Jana III Sobieskiego i  Belweder.

         Trzeciego dnia zwiedziliśmy Pałac w Wilanowie wraz z uroczym ogrodem w stylu barokowym zespołu pałacowo - parkowego króla Jana III Sobieskiego. Dalej czekało na nas Muzeum Wojska Polskiego. Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Iluzji. Uczniowie  pełni wrażeń i wspomnień udali się do autokaru.   

           Niestety, wszystko co fajne, szybko się kończy. W  godzinach wieczornych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do Toszka.

     • I OLIMPIADA

      12.06.2022

      10 czerwca 2022r. dziesięcioosobowa reprezentacja starszaków z naszego oddziału przedszkolnego wzięła udział w „I Olimpiadzie Przedszkolaka”. Zawody zorganizowane zostały w Szkole Podstawowej nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku,  dzięki wsparciu Ośrodka Pomocy Społecznej. Celem olimpiady było m.in.: promowanie zdrowego stylu życia, zachęcenie do aktywności fizycznej, wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego
      czasu oraz integracja międzypokoleniowa.
      Nasi pięcio- oraz sześcioletni podopieczni wykazali się niezwykłą zręcznością i imponującą formą, biorąc udział w każdej, nawet najtrudniejszej konkurencji. W niektórych potyczkach współuczestniczyli rodzice zawodników, wspaniale bawiąc się przy tym wraz ze swymi pociechami. Udział w zawodach był dla przedszkolaków niezwykłą przygodą oraz ogromnym przeżyciem. Każdy z uczestników olimpiady otrzymał pamiątkowy medal, dyplom, a także drobny upominek. Musimy przyznać, że to wydarzenie na długo zostanie w naszej pamięci.
      Do zobaczenia za rok!

     • Lawendowe warsztaty

      07.06.2022

      Dzisiaj klasy szóste uczestniczyły w warsztatach lawendowych. Dzieci zrobiły woreczki z zapachem lawendowym oraz smużki lawendowe, które można palić dla zapachu, jako naturalne kadzidełka, które odstraszają nieproszone owady.

     • WYCIECZKA DO ZOO W OPOLU

      07.06.2022

      6 czerwca klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Opolu. Niewątpliwą atrakcją była sama podróż, która tym razem odbyła się pociągiem. Okazało się, że dla większości dzieci była to pierwsza wyprawa takim środkiem transportu, co budziło wiele ekscytacji. Wycieczka rozpoczęła się od spaceru po malowniczo położonej nad Odrą stolicy województwa opolskiego. Nasi uczniowie zobaczyli m.in. Rynek, Ratusz, Filharmonię i Amfiteatr Opolski. Następnie z centrum miasta przeszli mostem Sendlerowej do opolskiego Zoo. Spacerując alejkami ogrodu dzieci miały możliwość podglądania goryli, wilka, gepardów, lemurów, pand małych czy rodziny żyrafiej. Gwiazdami okazały się jednak uchatki kalifornijskie, które dały świetny pokaz podczas karmienia. Wyjazd był nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Dzieci wróciły do domów zmęczone, ale zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia.

     • Laureaci wyróżnieni w Międzynarodowym Konkursie "Polska na zawsze w moim sercu" pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki

      04.06.2022

      Siedmioro uczniów z klasy 8c zostało laureatami wyróżnionymi w Międzynarodowym Konkursie "Polska na zawsze w moim sercu" pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki. To nie lada osiągnięcie, gdyż w konkursie wzięły udział szkoły z całej Polski, a także m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy czy Białorusi.

      Joanna Godula, Natalia Ponikiewicz, Paulina Buchta, Julia Skandy, Zofia Rams, Natalia Babicz i Milan Skubisz wraz ze swą nauczycielką wiedzy o społeczeństwie, Klaudią Janicką, nakręcili film o tytule "Nasze serca są biało-czerwone". Celem tego przedsięwzięcia było ukazanie dumy z faktu bycia Polakiem. Nasi uczniowie skupili się ponadto na lokalnym patriotyzmie, prezentując historyczne miejsca w Toszku.

      Dnia 3 czerwca br. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyła się gala, w trakcie której uczniowie z Toszka otrzymali nagrody oraz dyplomy. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości, uświetnionej występem Zespołu Pieśni i Tańca "Częstochowa" - napisała dr Klaudia Janicka.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Dzień Nauki

      05.06.2022

      3 czerwca w naszej szkole po raz kolejny odbyło się wielkie święto nauki. To już III edycja Szkolnego Dnia Nauki. Mottem przewodnim tegorocznego spotkania z nauką było hasło: „Życie na Ziemi".

      W tym dniu uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach: fizycznych, chemicznych, plastycznych, matematycznych, fotograficznych oraz minerałów. Był dym, czarowanie. Jednakże dzięki warsztatom uczniowie dowiedzieli się, że czary nie są nam wcale potrzebne, wystarczy wiedza. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się mobilne planetarium, gdzie uczniowie klas młodszych w animowanym filmie, zostali zabrani do cudownego świata drzew. Atrakcją był symulator jazdy, który przeniósł dzieci w wirtualny świat. Podróż wirtualną kolejką górską to niezapomniane wrażenia. Na koniec uzniowie wraz z dyrekcją wzięli udział w sadzeniu drzew.

      Wszystkie atrakcje z pewnością zainteresowały uczniów, jak również odkryły przed nimi fascynujący i niesamowity świat nauki. Zabawa połączona z dużą dawką wiedzy, to sukces murowany.

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim partnerom przedsięwzięcia.

     • SZKOLNY KONKURS DLA KLAS III „MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA”

      05.06.2022

      20 maja w naszej szkole odbył się konkurs tabliczki mnożenia klas trzecich.  O tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia rywalizowali uczniowie z klasy 3a i 3b. By wyłonić najlepszych uczestników konkursu wzięto pod uwagę poprawność obliczeń oraz czas ich wykonania. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów klas trzecich zainteresowania matematyką, sprawdzenie biegłości w posługiwaniu się tabliczką mnożenia w zakresie 100 oraz wdrażanie do logicznego myślenia.

      Zwycięzcą konkursu została Tatiana Misiaszek

      II miejsce wywalczyli sobie Magdalena Podkowa i Nadia Asztemborska

      III miejsce zdobyli Szymon Rodak, Paweł Misztela i Kaspian Gregarek

      Wyróżnienie otrzymała  Dariia Topcha za  bezbłędne rozwiązanie wszystkich zadań.

      Mistrzowie tabliczki mnożenia uhonorowani zostali
      dyplomem i nagrodą.

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz zachęcamy wszystkich do dalszej, wytężonej pracy,

      bo przecież Matematyka to królowa nauk...

     • Idol powrócił!

      05.06.2022

      Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, z okazji Dnia Dziecka, cała społeczność szkolna spotkała się na hali, by bawić się przy dźwiękach muzyki, wybrać Idola Piosenki oraz wskazać zwycięzcę Konkursu Tańca. Do konkursów przystąpiło sześć wokalistek i trzy drużyny taneczne. Po burzliwych (a jakże!) dyskusjach jury wybrało zwycięzców. Tytuł Szkolnego Idola 2022 uzyskała Julia Florian z piosenką Ale jazz!, drugie miejsce zajęła Marta Groszczyk, trzecie – Małgorzata Dziambor a na wyróżnienie zasłużyła najmłodsza uczestniczka – Maja Wasilewska. W konkursie „1-2-3 Tańcz i Ty!” pierwsze miejsce wytańczyły Maja Wasilewska i Lena Błażytko, które brawurowo wykonały układ taneczny do utworu Lama In My Living Room. Dziękujemy wszystkim za udział w turnieju, publiczności za wspaniałą atmosferę, a zwycięzcom gratulujemy. Z niecierpliwością czekamy na wyniki głosowania na Idola Publiczności – poznamy go na Dniu Rodziny. Następny konkurs już za rok!

     • Egzamin na kartę rowerową

      31.05.2022

      W dniu 23 maja 2022r. w naszej szkole odbyła się praktyczna część egzaminu na kartę rowerową. Do zmagań o uzyskanie pierwszego małego prawa jazdy przystąpiło 44 uczniów, którzy przez cały rok szkolny, w ramach przedmiotu technika, realizowali treści z zakresu wychowania komunikacyjnego. Nad przebiegiem egzaminu czuwał funkcjonariusz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Warunkiem przystąpienia do części praktycznej egzaminu było uzyskanie pozytywnego wyniku z testu teoretycznego obejmującego nie tylko przepisy prawa o ruchu drogowym, ale i sposoby udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, którą uczniowie praktykowali na zajęciach wychowania fizycznego. W obecności policjanta kandydaci na młodych cyklistów musieli prawidłowo pokonać tor przeszkód, który sprawdzał ruszanie z miejsca, jazdę rowerem na wprost i po łuku, jazdę slalomem, sygnalizowanie zamiaru skrętu w lewo i w prawo oraz zatrzymywanie się w wyznaczonych miejscach. Po pomyślnym zdaniu egzaminu naszym uczniom pozostaje jedynie czekać na wydanie dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach. Karta rowerowa uprawnia również do korzystania z hulajnóg elektrycznych czy innych urządzeń transportu osobistego, takich jak deskorolki elektryczne. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którym udało się pomyślnie zdać egzamin i życzymy bezpiecznej drogi.