• Wycieczka do Krakowa

      12.10.2021

      Dnia 7 października uczniowie klas III wraz z wychowawczyniami i panią Katarzyną Jendrysik pojechali na całodniową wycieczkę do Krakowa. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie zabytków i historii Krakowa oraz legend związanych z tym miastem.  Edukacyjną wycieczkę trzecioklasiści rozpoczęli od  spotkania ze smokiem wawelskim.  Zamieszkujący pod wzgórzem Wawelu baśniowy potwór zionął ogniem z radości na widok naszych uczniów. Następnie uczniowie wraz z panią przewodnik, udali się na wzgórze wawelskie, gdzie podziwiali piękny arkadowy dziedziniec Zamku Królewskiego, zwiedzili Katedrę Wawelską oraz weszli na wieżę Zygmuntowską, aby zobaczyć najsłynniejszy polski dzwon. Po wizycie na Wawelu udali się na Rynek, gdzie podziwiali Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza oraz zakupili pamiątki w Sukiennicach. Usłyszeli na żywo dźwięki hejnału grane na cztery strony świata.

      Wszystkim młodym turystom dopisywał  humor oraz pogoda, a  wspólna wędrówka po starym Krakowie  sprzyjała integracji klas po okresie nauki zdalnej.

     • Mistrz poprawnej polszczyzny

      12.10.2021

      Punktualnie o 10.00 dziś, 11.10.2021 w sali numer 20 rozpoczął się konkurs, który miał wyłonić szkolną drużynę Mistrzów Poprawnej Polszczyzny, czyli znawców związków frazeologicznych. Spośród siedmiu klas, które brały udział w rozgrywkach najlepszymi okazali się Julia Skandy, Natalia Ponikiewicz i Milan Skubisz z klasy 8c (drużyna zdobyła 62 pkt) oraz Oliwia Berda, Ania Golisz i Natalia Bytomska z klasy 8b (59 pkt). Uczniowie i uczennice rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności. Tak jak obiecałam, był również czas na uśmiech – podczas zabawy w kalambury! Ich herkulesowa siła woli połączona z pracowitością mrówek przyniosła efekty. Okazało się, że frazeologia dla większości naszych uczniów nie stanowi problemu. Wszyscy zawodnicy wykazali się dobrą ich znajomością i najczęściej trafiali w dziesiątkę, czyli dobrze rozwiązywali powierzone im zadania. Mieli oczy szeroko otwarte, nie pracowali na kolanie ani nie łapali dwóch srok za ogon. Wszystko po to, żeby udowodnić, że nie są Polakami od siedmiu boleści, którzy nie znają swojego języka, a wręcz odwrotnie – grają pierwsze skrzypce i zawsze są najlepsi. Takiej mobilizacji i wyników życzymy im podczas majowego egzaminu! Korzystając z okazji, dziękuję Milenie, Kindze, Agatce i Lenie z klasy 5b, które dzielnie pomagały w organizacji konkursu. Wyrazy podziękowania kieruję również do Pani Ani Skandy – za projekt i wykonanie dyplomów.


      Katarzyna Kurdasińska

     • KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

      12.10.2021

      Biblioteka szkolna zaprasza na Kiermasz Taniej Książki, na którym znajdziecie książki w rewelacyjnie niskich cenach, już od 1 zł. W ofercie książki edukacyjne dla dzieci, kolorowanki,  kolorowanki z naklejkami,  lektury,  bajki, baśnie, powieści i wiele innych książek na różne okazje.

     • Wycieczka do Ustronia

      12.10.2021

      5 października klasy szóste pojechały na wycieczkę do Ustronia. Po drodze odwiedziliśmy muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o naszym patronie i ziemi beskidzkiej. W Ustroniu odbyliśmy podróż ciuchcią, podziwiając piękne górskie widoki. A korzystając z ładnej pogody, spędziliśmy kilka chwil nad Wisłą, zwiedziliśmy także góralską chatę i kupiliśmy pamiątki. To była udana podróż.

     • Hipoterapia

      10.10.2021

      8.10. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie z terapeutycznymi zwierzakami. Były to tym razem konie. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III mogli dowiedzieć się czym żywią się konie, jak należy o nie dbać i się nimi opiekować. Wielką atrakcją dla dzieciaków była możliwość skorzystania z przejażdżki pod okiem instruktora. Emocje, które towarzyszyły wszystkim na pewno zostaną długo w pamięci. To był wyjątkowy dzień i wspaniałe doświadczenie!

     • Szkolny Konkurs  "Mistrz Poprawnej Polszczyzny"  - związki frazeologiczne

      07.10.2021

      Uczestnicy : uczniowie klas VII i VIII.

      Każda klasa wystawia trzyosobową drużynę, która będzie ją reprezentować. Punkty przyznawane są dla drużyn, czyli to klasa otrzyma tytuł MISTRZA POLSZCZYZNY.

      Tematyka konkursu: znajomość związków frazeologicznych i umiejętność posługiwania się nimi - tworzenie poprawnych form, rozpoznawanie pochodzenia, rozumienie metaforyki.

      Termin : 11.10 godz. 10.00 sala nr 20

      Związków frazeologicznych używamy codziennie, czasem nawet nieświadomi jesteśmy, że z nich korzystamy, gdyż na stałe weszły do naszego języka. Słownik twierdzi, iż frazeologizm jest to „utrwalone w praktyce językowej połączenie dwóch lub więcej wyrazów, którego znaczenie jest odmienne od sensu dyktowanego przez poszczególne wyrazy”, czyli znaczenie niedosłowne, metaforyczne. Ściśle mówiąc, chodzi o zwroty: „nabić kogoś w butelkę”, „pójść po rozum do głowy”, ale także te, pochodzące z mitologii i Biblii – „Kainowe piętno”, „pięta Achillesa”.

      Zapewniamy, że podczas konkursu będziecie nie tylko ciężko pracować, rozpoznając i tłumacząc znaczenie związków frazeologicznych, ale również będziecie się dobrze bawić!

      Organizator konkursu

      Katarzyna Kurdasińska

     • Program Edukacyjny " Europa i ja "

      07.10.2021

      Klasa 3b w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Europa i ja” wyruszyła w podróż po Europie. Krajem, który będzie poznawać przez cały cykl trwania projektu są Niemcy. Na pierwszych październikowych zajęciach dzieci odnalazły wybrane państwo na mapie Europy, poznały stolicę i sąsiadów Niemiec, a następnie
      poznały symbole narodowe kraju. Obejrzały również prezentację dowiadując się wielu różnych ciekawostek. Na koniec, różnymi technikami wykonały prace plastyczne: godło oraz flagę Niemiec.

     • Warsztaty z pisma klinowego

      07.10.2021

      W dniu 6 października klasy piąte wzięły udział w warsztatach pisma klinowego na lekcjach historii. Dla zainteresowanych - było to pierwsze pismo na świecie, wynalezione przez Sumerów. Uczniowie klas 5a oraz 5b, którzy przenieśli się w czasie o całe tysiąclecia do epoki starożytnej, z pewnością będą o tym pamiętać! 

     • Wycieczka do Muzeum Chleba

      06.10.2021

      5 października klasy drugie odbyły wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Muzeum to powstało z szacunki dla historii i potrzeby serca. Nasi uczniowie, podczas tej fascynującej wizyty poznali historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane oraz proces produkcji pieczywa. Mieli okazję przyjrzeć się z bliska pokaźnej kolekcji, zgormadzonej przez wiele lat eksponatów, które służyły do wytwarzania chleba. Ta część wizyty została uwieńczona próbą własnoręcznie wykonanych przez dzieci wypieków piekarniczych. Było pysznie i pachnąco.  Wielu pozytywnych emocji dostarczyła uczniom możliwość przeniesienia się w czasie i odbycia lekcji  w dawnej szkole, podczas której poznały historię nauczania, zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, stroje i przybory. Nauka pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych okazała się nie lada sztuką. Ta wizyta na długo zapadnie w naszej pamięci.

     • GMINNY TURNIEJ BADMINTONA

      06.10.2021

      4 października 2021 r.w Szkole Podstawowej nr 1 im. I.Sendler w Toszku odbył się Gminny Turniej Badmintona  klas starszych (rocznik 2007 i 2008) w kategoriach dziewcząt i chłopców.

      Reprezentantami naszej szkoły byli: Wiktoria Maicher, Zosia Rams, Wiktoria Poloczek oraz Nico Cuber i Xavier Klonek.

      Nasi chłopcy uzyskali III miejsce, natomiast w kategorii dziewcząt I miejsce zdobyły uczennice naszej szkoły, tym samym będą reprezentować nasza szkołę na kolejnym etepie powiatowym.

      Serdecznie gratulujemy

     • Turniej piłki nożnej

      06.10.2021

      30 września, na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej nr 2 odbył się turniej piłki nożnej chłopców, którego celem było wyłonienie drużyny reprezentującej naszą gminę na rozgrywkach na szczeblu powiatowym. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach:

      - Igrzyska Dzieci, gdzie startowali uczniowie z rocznika 2009 i młodsi. W tej konkurencji nasi zawodnicy w składzie: Kamil Jensz, Adam Klonek, Filip Kaczorek, Olivier Księzopolski, Paweł Łabuz, Igor Urjasz, Krzysztof Wanat i Dawid Zych zdobyli pierwsze miejsce.

      - Igrzyska Młodzieży, w których startowali chłopcy z rocznika 2007 i 2008  różnicą jednej bramki przegrali ze Szkołą Podstawową nr 1.

     • Dzień Chłopaka

      04.10.2021

      30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Tego dnia chłopcy dumnie prezentowali się w krawatach i muchach. Dziewczyny z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i przygotowały swoim kolegom liczne niespodzianki. Nie zabrakło śmiechu, zabaw i wspaniałej atmosfery. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka w każdej klasie. Do głosowania uprawnione były jedynie dziewczęta. Mogły one oddawać głosy na kandydata, który ich zdaniem wzbudza najwięcej sympatii. Oto wyniki konkursu: 

      Klasa Ia – Oskar Wycisk  

      Klasa Ib – Nikodem Orlik 

      Klasa IIa – Mateusz Zapalski  

      Klasa IIb – Jakub Wycisk 

      Klasa IIIa – Tomasz Warchoł, Jan Wycisk  

      Klasa IIIb – Kacper Koczorek, Jakub Steindor 

      Klasa IVa – Mateusz Szwarc 

      Klasa IVb - Michał Czerner 

      Klasa Va – Szymon Berda 

      Klasa Vb – Filip Koczorek 

      Klasa VIa – Dawid Strancich 

      Klasa VIb – Jakub Morciniec 

      Klasa VIIa – Cezary Szymaniec 

      Klasa VII b – Karol Dawid, Dawid Zych 

      Klasa VII c – Patryk Malcherczyk 

      Klasa VIIIa – Franciszek Wycisk 

      Klasa VIIIb – Szymon Klonek 

      Klasa VIIIc – Xavier Klonek 

      Serdecznie gratulujemy!

     • Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

      04.10.2021

      W dniach 28.09.-30.09.2021 r. odbył się w naszej szkole Tydzień Czytania Dzieciom w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie młodszych klas mieli okazję spotkać się z ulubionym misiem, słuchając głośnego czytania „Kubusia Puchatka” A.A. Milne.

      Szczególną atrakcją była prezentacja, której bohaterem była cała gromadka przyjaciół „misia o bardzo małym rozumku” oraz wystawa książek i maskotek. Klasy 5 i 6 słuchały powieści Rafała Kosika „Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. W rolę lektorów wprowadzających naszych uczniów w świat literackich przygód wcielili się nauczyciele: Renata Swolany,  Izabela Makuch,  Monika Pondo,  Joanna Wróblewska, Natalia Sawicka i Robert Krzemiński. Wszystkie czytane teksty ilustrowały prezentacje multimedialne przygotowane przez panią Izabelę Makuch i zostały poprzedzone filmem animowanym pt. „Fantastyczne latające książki pana Morrisa Lessmore”. W ostatnim dniu wspólnego czytania fragmenty powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza usłyszeli uczniowie  klas 7 i 8, a interpretatorami tekstu byli również zaproszeni goście: wiceburmistrz Piotr Kunce, pani Sabina Olbrich Szafraniec oraz dyrektor szkoły Agata Zawadzka.

      Trzeba podkreślić, że każdy dzień był wyjątkowy, miał inną aranżację i scenografię, co tworzyło niepowtarzalną atmosferę. Z tej okazji przygotowano także mini wystawę książek oraz okolicznościowe plakaty, które wykonała pani Anna Skandy.

      To były miłe i bardzo inspirujące spotkania.

      W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM klasa 6a wraz z wychowawcą odwiedziła parę dni temu naszych przedszkolaków, a ponieważ świętowaliśmy tego dnia urodziny Juliana Tuwima, to on był bohaterem spotkania.  Pani czytała wiersz „Lokomotywa”, a uczniowie przedstawiali małą inscenizację tekstu. Zaprezentowaliśmy także wiersze „Rzepka” i  „Ptasie radio” i w tym wypadku udało nam się zaprosić do wspólnej zabawy tekstem młodszych kolegów. To było miłe i wesołe spotkanie.

     • Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

      28.09.2021

      W środę 22 września 2021 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 280 uczniów. Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że rywalizacja była bardzo wyrównana. Wyniki wyborów przedstawiają się następująco: 

      Przewodniczący SU - Krzysztof Koprek 

      Wiceprzewodniczący SU - Xavier Klonek 

      Sekretarz SU – Oliver Ksiezopolski 

      Skarbnik SU – Daria Woźniak 

      Gratulujemy i życzymy owocnej pracy, wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2021/2022! 

     • Europejski Dzień Języków – 26 września

      27.09.2021

      “Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”

      J.W. Goethe,
       

           W 2001 roku Rada Europy ustanowiła 26. września Europejskim Dniem Języków (EDJ).   Z tej okazji,  w ramach współpracy z Biblioteką Austriacką w Opolu oraz dzięki projektowi  „Biblioteka z Klasą” uczniowie klas młodszych obejrzeli na lekcjach j. niemieckiego bajkę pt.: „Oh, wie schoen ist Panama”. Następnie wykonały prace plastyczne o bohaterach bajki.   Natomiast klasy starsze uczestniczyły w lekcji online pt.: „Niemcy bliżej „  oraz udały się w „Podróż po językach Europy”.Uczniowie porównali przysłowia w j. polski, niemieckim czy angielskim, spróbowali swoich sił czytając „łamańce językowe” oraz wykonując różne zadania językowe.

      Zajęcia miały  na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści. Bo języków warto się uczyć!

      Aneta Gola

     • Szlakiem średniowiecza

      26.09.2021

      W piątek 24 września uczniowie klas 7a i 7b wraz z trzema uczennicami klasy 5b pojechali na wycieczkę szlakiem średniowiecza. Pierwszym punktem na trasie było zwiedzanie najstarszego klasztoru Benedyktynów w Polsce – Tyńca. Oprowadzała nas bardzo miła i rzetelna przewodniczka, opowiadała historię powstania opactwa i przedstawiała życie dawniej i dziś w klasztorze. Czy wiecie, że jako spoiwa do łączenia cegieł i kamieni używano … białka jaj kurzych? Mury opactwa są grube, korytarze w miarę przestrzenne, a sklepienia wysoko. Oglądaliśmy również przepiękną złoconą ambonę w kształcie dziobu łodzi św. Piotra. Dostaliśmy też kilka zadań do wykonania, z których udało nam się wywiązać o dziwo całkiem nieźle. Po oprowadzeniu nas przez klasztorne krużganki pani przewodnik zaprowadziła nas do sali, w której odbyły się warsztaty z pisania gęsim piórem. Każdy z nas otrzymał odpowiednio ucięty egzemplarz oraz kartkę. Atrament sporządzano (nie uwierzycie!) z wody, sadzy i żywicy! Oj, zostawia ślady na palcach! Ale jak pięknie wyglądają napisy sporządzone piórem… rozmarzyłam się. Może jednak warto wrócić do tego narzędzia pracy?

      Niestety po 3 godzinach musieliśmy opuścić gościnne mury średniowiecznego klasztoru i udaliśmy się do Krakowa. Najpierw pospacerowaliśmy nad Wisłą i odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego. Na szczęście jest wykonany z brązu, więc nas nie zaatakował, choć udało nam się w pewnej chwili zaobserwować, jak zieje ogniem. Sfotografowaliśmy się z nim i udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Tam spotkaliśmy dziewczynę w tradycyjnym krakowskim stroju, która sprzedawała pamiątki. Bardzo podobały się nam jej wysokie, czerwone, sznurowane buty. Obok stała biała dorożka, żywcem wzięta z Gałczyńskiego (kto ma ochotę, niech sprawdzi, o co chodzi – dla ciekawskich nagroda!). Potem już szybko musieliśmy przejść do Sukiennic, gdzie jest zejście do Muzeum Rynku Podziemnego. Nie uwierzycie! Mieści się ono na poziomie, na którym był Rynek w średniowieczu, czyli ponad 700 lat temu! A dlaczego jest teraz o tyle metrów wyżej? Z powodu narastającej warstwy ŚMIECI. Czy uwierzycie, że już wtedy miasto miało sieć wodociągów? Jak w starożytnym Rzymie. Poznaliśmy wiele ciekawostek z odległych czasów, mogliśmy się zważyć na wadze, która pracowała w bardzo dziwnych jednostkach – np. 3 kamienie, 5 granów, 6 funtów, 1 cetnar, 1 grzywna, 2 wiardunki, 1 lut i 2 uncje. Dopiero po przeliczeniu tego wszystkiego otrzymywaliśmy naszą wagę w kilogramach. Ciekawostką jeszcze jest fakt, że mieszkańcy średniowiecznego Krakowa byli niżsi od nas, współczesnych Polaków – kobiety osiągały zaledwie 150 cm, a najwyżsi mężczyźni – 160 cm. Moglibyśmy jeszcze długo opowiadać, ale nie ma to ani miejsca, ani czasu. Najlepiej jedźcie tam sami!

      Katarzyna Kurdasińska