• KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

      12.10.2021

      Biblioteka szkolna zaprasza na Kiermasz Taniej Książki, na którym znajdziecie książki w rewelacyjnie niskich cenach, już od 1 zł. W ofercie książki edukacyjne dla dzieci, kolorowanki,  kolorowanki z naklejkami,  lektury,  bajki, baśnie, powieści i wiele innych książek na różne okazje.

     • Wycieczka do Ustronia

      12.10.2021

      5 października klasy szóste pojechały na wycieczkę do Ustronia. Po drodze odwiedziliśmy muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o naszym patronie i ziemi beskidzkiej. W Ustroniu odbyliśmy podróż ciuchcią, podziwiając piękne górskie widoki. A korzystając z ładnej pogody, spędziliśmy kilka chwil nad Wisłą, zwiedziliśmy także góralską chatę i kupiliśmy pamiątki. To była udana podróż.

     • Hipoterapia

      10.10.2021

      8.10. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie z terapeutycznymi zwierzakami. Były to tym razem konie. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III mogli dowiedzieć się czym żywią się konie, jak należy o nie dbać i się nimi opiekować. Wielką atrakcją dla dzieciaków była możliwość skorzystania z przejażdżki pod okiem instruktora. Emocje, które towarzyszyły wszystkim na pewno zostaną długo w pamięci. To był wyjątkowy dzień i wspaniałe doświadczenie!

     • Szkolny Konkurs  "Mistrz Poprawnej Polszczyzny"  - związki frazeologiczne

      07.10.2021

      Uczestnicy : uczniowie klas VII i VIII.

      Każda klasa wystawia trzyosobową drużynę, która będzie ją reprezentować. Punkty przyznawane są dla drużyn, czyli to klasa otrzyma tytuł MISTRZA POLSZCZYZNY.

      Tematyka konkursu: znajomość związków frazeologicznych i umiejętność posługiwania się nimi - tworzenie poprawnych form, rozpoznawanie pochodzenia, rozumienie metaforyki.

      Termin : 11.10 godz. 10.00 sala nr 20

      Związków frazeologicznych używamy codziennie, czasem nawet nieświadomi jesteśmy, że z nich korzystamy, gdyż na stałe weszły do naszego języka. Słownik twierdzi, iż frazeologizm jest to „utrwalone w praktyce językowej połączenie dwóch lub więcej wyrazów, którego znaczenie jest odmienne od sensu dyktowanego przez poszczególne wyrazy”, czyli znaczenie niedosłowne, metaforyczne. Ściśle mówiąc, chodzi o zwroty: „nabić kogoś w butelkę”, „pójść po rozum do głowy”, ale także te, pochodzące z mitologii i Biblii – „Kainowe piętno”, „pięta Achillesa”.

      Zapewniamy, że podczas konkursu będziecie nie tylko ciężko pracować, rozpoznając i tłumacząc znaczenie związków frazeologicznych, ale również będziecie się dobrze bawić!

      Organizator konkursu

      Katarzyna Kurdasińska

     • Program Edukacyjny " Europa i ja "

      07.10.2021

      Klasa 3b w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Europa i ja” wyruszyła w podróż po Europie. Krajem, który będzie poznawać przez cały cykl trwania projektu są Niemcy. Na pierwszych październikowych zajęciach dzieci odnalazły wybrane państwo na mapie Europy, poznały stolicę i sąsiadów Niemiec, a następnie
      poznały symbole narodowe kraju. Obejrzały również prezentację dowiadując się wielu różnych ciekawostek. Na koniec, różnymi technikami wykonały prace plastyczne: godło oraz flagę Niemiec.

     • Warsztaty z pisma klinowego

      07.10.2021

      W dniu 6 października klasy piąte wzięły udział w warsztatach pisma klinowego na lekcjach historii. Dla zainteresowanych - było to pierwsze pismo na świecie, wynalezione przez Sumerów. Uczniowie klas 5a oraz 5b, którzy przenieśli się w czasie o całe tysiąclecia do epoki starożytnej, z pewnością będą o tym pamiętać! 

     • Wycieczka do Muzeum Chleba

      06.10.2021

      5 października klasy drugie odbyły wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Muzeum to powstało z szacunki dla historii i potrzeby serca. Nasi uczniowie, podczas tej fascynującej wizyty poznali historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane oraz proces produkcji pieczywa. Mieli okazję przyjrzeć się z bliska pokaźnej kolekcji, zgormadzonej przez wiele lat eksponatów, które służyły do wytwarzania chleba. Ta część wizyty została uwieńczona próbą własnoręcznie wykonanych przez dzieci wypieków piekarniczych. Było pysznie i pachnąco.  Wielu pozytywnych emocji dostarczyła uczniom możliwość przeniesienia się w czasie i odbycia lekcji  w dawnej szkole, podczas której poznały historię nauczania, zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, stroje i przybory. Nauka pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych okazała się nie lada sztuką. Ta wizyta na długo zapadnie w naszej pamięci.

     • GMINNY TURNIEJ BADMINTONA

      06.10.2021

      4 października 2021 r.w Szkole Podstawowej nr 1 im. I.Sendler w Toszku odbył się Gminny Turniej Badmintona  klas starszych (rocznik 2007 i 2008) w kategoriach dziewcząt i chłopców.

      Reprezentantami naszej szkoły byli: Wiktoria Maicher, Zosia Rams, Wiktoria Poloczek oraz Nico Cuber i Xavier Klonek.

      Nasi chłopcy uzyskali III miejsce, natomiast w kategorii dziewcząt I miejsce zdobyły uczennice naszej szkoły, tym samym będą reprezentować nasza szkołę na kolejnym etepie powiatowym.

      Serdecznie gratulujemy

     • Turniej piłki nożnej

      06.10.2021

      30 września, na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej nr 2 odbył się turniej piłki nożnej chłopców, którego celem było wyłonienie drużyny reprezentującej naszą gminę na rozgrywkach na szczeblu powiatowym. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach:

      - Igrzyska Dzieci, gdzie startowali uczniowie z rocznika 2009 i młodsi. W tej konkurencji nasi zawodnicy w składzie: Kamil Jensz, Adam Klonek, Filip Kaczorek, Olivier Księzopolski, Paweł Łabuz, Igor Urjasz, Krzysztof Wanat i Dawid Zych zdobyli pierwsze miejsce.

      - Igrzyska Młodzieży, w których startowali chłopcy z rocznika 2007 i 2008  różnicą jednej bramki przegrali ze Szkołą Podstawową nr 1.

     • Dzień Chłopaka

      04.10.2021

      30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Tego dnia chłopcy dumnie prezentowali się w krawatach i muchach. Dziewczyny z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i przygotowały swoim kolegom liczne niespodzianki. Nie zabrakło śmiechu, zabaw i wspaniałej atmosfery. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka w każdej klasie. Do głosowania uprawnione były jedynie dziewczęta. Mogły one oddawać głosy na kandydata, który ich zdaniem wzbudza najwięcej sympatii. Oto wyniki konkursu: 

      Klasa Ia – Oskar Wycisk  

      Klasa Ib – Nikodem Orlik 

      Klasa IIa – Mateusz Zapalski  

      Klasa IIb – Jakub Wycisk 

      Klasa IIIa – Tomasz Warchoł, Jan Wycisk  

      Klasa IIIb – Kacper Koczorek, Jakub Steindor 

      Klasa IVa – Mateusz Szwarc 

      Klasa IVb - Michał Czerner 

      Klasa Va – Szymon Berda 

      Klasa Vb – Filip Koczorek 

      Klasa VIa – Dawid Strancich 

      Klasa VIb – Jakub Morciniec 

      Klasa VIIa – Cezary Szymaniec 

      Klasa VII b – Karol Dawid, Dawid Zych 

      Klasa VII c – Patryk Malcherczyk 

      Klasa VIIIa – Franciszek Wycisk 

      Klasa VIIIb – Szymon Klonek 

      Klasa VIIIc – Xavier Klonek 

      Serdecznie gratulujemy!

     • Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

      04.10.2021

      W dniach 28.09.-30.09.2021 r. odbył się w naszej szkole Tydzień Czytania Dzieciom w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie młodszych klas mieli okazję spotkać się z ulubionym misiem, słuchając głośnego czytania „Kubusia Puchatka” A.A. Milne.

      Szczególną atrakcją była prezentacja, której bohaterem była cała gromadka przyjaciół „misia o bardzo małym rozumku” oraz wystawa książek i maskotek. Klasy 5 i 6 słuchały powieści Rafała Kosika „Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. W rolę lektorów wprowadzających naszych uczniów w świat literackich przygód wcielili się nauczyciele: Renata Swolany,  Izabela Makuch,  Monika Pondo,  Joanna Wróblewska, Natalia Sawicka i Robert Krzemiński. Wszystkie czytane teksty ilustrowały prezentacje multimedialne przygotowane przez panią Izabelę Makuch i zostały poprzedzone filmem animowanym pt. „Fantastyczne latające książki pana Morrisa Lessmore”. W ostatnim dniu wspólnego czytania fragmenty powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza usłyszeli uczniowie  klas 7 i 8, a interpretatorami tekstu byli również zaproszeni goście: wiceburmistrz Piotr Kunce, pani Sabina Olbrich Szafraniec oraz dyrektor szkoły Agata Zawadzka.

      Trzeba podkreślić, że każdy dzień był wyjątkowy, miał inną aranżację i scenografię, co tworzyło niepowtarzalną atmosferę. Z tej okazji przygotowano także mini wystawę książek oraz okolicznościowe plakaty, które wykonała pani Anna Skandy.

      To były miłe i bardzo inspirujące spotkania.

      W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM klasa 6a wraz z wychowawcą odwiedziła parę dni temu naszych przedszkolaków, a ponieważ świętowaliśmy tego dnia urodziny Juliana Tuwima, to on był bohaterem spotkania.  Pani czytała wiersz „Lokomotywa”, a uczniowie przedstawiali małą inscenizację tekstu. Zaprezentowaliśmy także wiersze „Rzepka” i  „Ptasie radio” i w tym wypadku udało nam się zaprosić do wspólnej zabawy tekstem młodszych kolegów. To było miłe i wesołe spotkanie.

     • Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

      28.09.2021

      W środę 22 września 2021 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 280 uczniów. Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że rywalizacja była bardzo wyrównana. Wyniki wyborów przedstawiają się następująco: 

      Przewodniczący SU - Krzysztof Koprek 

      Wiceprzewodniczący SU - Xavier Klonek 

      Sekretarz SU – Oliver Ksiezopolski 

      Skarbnik SU – Daria Woźniak 

      Gratulujemy i życzymy owocnej pracy, wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2021/2022! 

     • Europejski Dzień Języków – 26 września

      27.09.2021

      “Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”

      J.W. Goethe,
       

           W 2001 roku Rada Europy ustanowiła 26. września Europejskim Dniem Języków (EDJ).   Z tej okazji,  w ramach współpracy z Biblioteką Austriacką w Opolu oraz dzięki projektowi  „Biblioteka z Klasą” uczniowie klas młodszych obejrzeli na lekcjach j. niemieckiego bajkę pt.: „Oh, wie schoen ist Panama”. Następnie wykonały prace plastyczne o bohaterach bajki.   Natomiast klasy starsze uczestniczyły w lekcji online pt.: „Niemcy bliżej „  oraz udały się w „Podróż po językach Europy”.Uczniowie porównali przysłowia w j. polski, niemieckim czy angielskim, spróbowali swoich sił czytając „łamańce językowe” oraz wykonując różne zadania językowe.

      Zajęcia miały  na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści. Bo języków warto się uczyć!

      Aneta Gola

     • Szlakiem średniowiecza

      26.09.2021

      W piątek 24 września uczniowie klas 7a i 7b wraz z trzema uczennicami klasy 5b pojechali na wycieczkę szlakiem średniowiecza. Pierwszym punktem na trasie było zwiedzanie najstarszego klasztoru Benedyktynów w Polsce – Tyńca. Oprowadzała nas bardzo miła i rzetelna przewodniczka, opowiadała historię powstania opactwa i przedstawiała życie dawniej i dziś w klasztorze. Czy wiecie, że jako spoiwa do łączenia cegieł i kamieni używano … białka jaj kurzych? Mury opactwa są grube, korytarze w miarę przestrzenne, a sklepienia wysoko. Oglądaliśmy również przepiękną złoconą ambonę w kształcie dziobu łodzi św. Piotra. Dostaliśmy też kilka zadań do wykonania, z których udało nam się wywiązać o dziwo całkiem nieźle. Po oprowadzeniu nas przez klasztorne krużganki pani przewodnik zaprowadziła nas do sali, w której odbyły się warsztaty z pisania gęsim piórem. Każdy z nas otrzymał odpowiednio ucięty egzemplarz oraz kartkę. Atrament sporządzano (nie uwierzycie!) z wody, sadzy i żywicy! Oj, zostawia ślady na palcach! Ale jak pięknie wyglądają napisy sporządzone piórem… rozmarzyłam się. Może jednak warto wrócić do tego narzędzia pracy?

      Niestety po 3 godzinach musieliśmy opuścić gościnne mury średniowiecznego klasztoru i udaliśmy się do Krakowa. Najpierw pospacerowaliśmy nad Wisłą i odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego. Na szczęście jest wykonany z brązu, więc nas nie zaatakował, choć udało nam się w pewnej chwili zaobserwować, jak zieje ogniem. Sfotografowaliśmy się z nim i udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Tam spotkaliśmy dziewczynę w tradycyjnym krakowskim stroju, która sprzedawała pamiątki. Bardzo podobały się nam jej wysokie, czerwone, sznurowane buty. Obok stała biała dorożka, żywcem wzięta z Gałczyńskiego (kto ma ochotę, niech sprawdzi, o co chodzi – dla ciekawskich nagroda!). Potem już szybko musieliśmy przejść do Sukiennic, gdzie jest zejście do Muzeum Rynku Podziemnego. Nie uwierzycie! Mieści się ono na poziomie, na którym był Rynek w średniowieczu, czyli ponad 700 lat temu! A dlaczego jest teraz o tyle metrów wyżej? Z powodu narastającej warstwy ŚMIECI. Czy uwierzycie, że już wtedy miasto miało sieć wodociągów? Jak w starożytnym Rzymie. Poznaliśmy wiele ciekawostek z odległych czasów, mogliśmy się zważyć na wadze, która pracowała w bardzo dziwnych jednostkach – np. 3 kamienie, 5 granów, 6 funtów, 1 cetnar, 1 grzywna, 2 wiardunki, 1 lut i 2 uncje. Dopiero po przeliczeniu tego wszystkiego otrzymywaliśmy naszą wagę w kilogramach. Ciekawostką jeszcze jest fakt, że mieszkańcy średniowiecznego Krakowa byli niżsi od nas, współczesnych Polaków – kobiety osiągały zaledwie 150 cm, a najwyżsi mężczyźni – 160 cm. Moglibyśmy jeszcze długo opowiadać, ale nie ma to ani miejsca, ani czasu. Najlepiej jedźcie tam sami!

      Katarzyna Kurdasińska

       

     • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Europa i ja”

      22.09.2021

      Nasza szkoła została zakwalifikowana do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Europa i ja”. Realizatorem projektu jest klasa III b pod opieką wychowawczyni mgr Eweliny Wojewodzic.

      Celem Projektu jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Poprzez udział w Projekcie uczestnicy zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy, wypromują swoją szkolną placówkę oraz nawiążą współpracę z innymi szkołami. Czas trwania projektu od października br. do maja 2022 roku.

      Każda grupa na początku swojej przygody  z projektem wybiera sobie jedno państwo europejskie (oprócz Polski) i  wszystkie zadania wykonuje biorąc pod uwagę wybrany kraj. Wszystkie relacje z realizacji projektu zostaną umieszczone na stronie Facebooka- w grupie ,,Europa i ja”.

      Projekt składa się z ośmiu zadań, po jednym na miesiąc. W każdym miesiącu do wykonania jest jedno zadanie. Dotyczą one m.in. odnalezienia wybranego państwa oraz stolicy na mapie, poznanie jego symboli narodowych, odnalezieniu w zasobach internetowych  słuchowiska, filmu, bajki itp., które nawiązują do wybranego kraju, poznaniu języka i stworzenia słowniczka, utworzeniu prezentacji z miejscami, które warto zobaczyć, poznanie zwierząt żyjących oraz  tradycyjnych potraw i zabaw dziecięcych, a w przypadający w kwietniu Międzynarodowy Dzień Tańca zapoznanie z  charakterystyczną melodią lub tańcem.

      Mamy nadzieję, że kiedyś w przyszłości nasi uczniowie sami odwiedzą ten kraj i przekonają się jak wygląda  w rzeczywistości.

     • Integra

      22.09.2021

      13 września na obiektach sportowych Orlik przy Szkole Podstawowej nr 2 w Toszku odbyła się już po
      raz dziesiąty Spartakiada im. dra Ludwiga Guttmana - „Integra”. W licznych konkurencjach
      sportowych brali udział również uczniowie klas integracyjnych naszej szkoły. Drużyna reprezentująca
      SP2 zdobyła Puchar Burmistrza Toszka w konkurencji gier zespołowych – „Dwa ognie”.