• Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w Badmintonie

      20.04.2022

      7 kwietnia 2022r. odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w Badmintonie Drużynowym. W zawodach wzięły udział najlepsze drużyny z województwa, które, aby zakwalifikować się do tego finału musiały na każdym etapie począwszy od międzyszkolnego, gminnego, rejonowego, aż do półfinału wojewódzkiego zająć pierwsze miejsce. Wśród najlepszych szkół, w kategorii dziewcząt, znalazły się: SP 4 Pszczyna, SP 2 Czeladź, SP 2 Rybnik, SP 31 Dąbrowa Górnicza, SP 1 Bieruń, SP 9 Sosnowiec, SP Czyżowice oraz SP 2 Toszek.
      A osiem najlepszych drużyn w kategorii chłopców to: SP 1 Bieruń, SP Olsztyn, SP Grzegorzowice, SP SMS Bytom, SP 18 Katowice, SP 31 Dąbrowa Górnicza, SP Czyżowice oraz SP 2 Toszek .

      Po bardzo trudnych meczach na bardzo wysokim poziomie nasza drużyna chłopców zajęła IV miejsce, natomiast drużyna dziewcząt zajęła III miejsce. Jest to ogromne osiągnięcie, ponieważ w zawodach rywalizowali m.in. zawodnicy szkół sportowych i klubów sportowych na poziomie mistrzowskim.

      Na finale naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Dworczyk, Maja Wasilewska, Filip Osadnik, Paweł Morciniec i Szymon Osadnik.

      Wielkie Gratulacje!

     • Gliwickie Targi Edukacyjne - EDUCATION FAIR

      20.04.2022

      W dniu 8 kwietnia ósmoklasiści naszej szkoły wybrali się na Gliwickie Targi Edukacyjne. Licea, technika oraz szkoły branżowe zaprezentowały przyszłym absolwentom szkół podstawowych szeroką ofertę dalszego kształcenia. Dzięki temu uczniowie już teraz mogli rozpocząć szczegółowe planowanie swej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Po zapoznaniu z całym wachlarzem ofert, ósmoklasiści mogli uwolnić swą energię w czasie beztroskiej zabawy w parku trampolin „House of air”. Niebawem egzamin, dlatego każda chwila tego rodzaju relaksu jest bardzo cenna! Uczniowie wręcz skakali z radości (dosłownie), korzystając z wielu atrakcji tego miejsca, czyli różnego rodzaju trampolin, ścianki wspinaczkowej, tzw. „Colloseum” (przeznaczonego do walki wręcz), toru przeszkód czy wyskokowych boisk do gry w koszykówkę i zbijaka. Wymęczeni, ale i szczęśliwi, zakończyli wycieczkę w restauracji McDonald`s, w której ciężko pracowali nad uzupełnieniem spalonych na trampolinach kalorii.

     • Wielkanocny wyjazd do kina

      13.04.2022

      W ostatni dzień przed wiosenną przerwą świąteczną uczniowie klas drugich wybrali się do Multikina w Zabrzu na wielkanocny seans filmowy pt. „Zając Max. Misja pisanka”. Max, to młody, ale odważny zając, który wspólnie ze swoimi przyjaciółmi jest w stanie zrobić wszystko, aby ocalić Wielkanoc. Film był doskonałą okazją, aby wraz z jego głównymi bohaterami przeżyć wielką przygodę, ale też lekcją o tolerancji, przyjaźni i wielkiej sile, jaką ma zgrana drużyna! Jedną z najmilszych tradycji wielkanocnych jest „zajączek”, który w ukryciu pozostawia dzieciom prezenty. Tak też było i teraz. Zdziwienie, które szybo zastąpił uśmiech na twarzy dzieci, gdy wchodząc do kina odkryły przygotowane specjalnie dla nich słodkie niespodzianki jest najlepszym dowodem na to, że zajączek jak co roku spisał się na medal. Dziękujemy zajączku!

     • Tajemniczy ogród

      12.04.2022

      11 kwietnia, na zakończenie i podsumowanie lekcji z lekturą „Tajemniczy ogród”, uczniowie klasy 5 b wykonali jego makietę. Podstawą były … pudełka po butach i głowy pełne wizji i wyobraźni. Trzeba uczciwie przyznać, że piątoklasiści wykazali się nie lada pomysłowością! Wśród przyniesionych materiałów pojawiła się ziemia, mech, papier kolorowy, listki, gałązki i wiele innych. Ponieważ pracę nad makietą zaczynaliśmy w piątek – w jednym z ogrodów trawa … nieco podrosła w trakcie weekendu.  Nasze ogrody się zielenią, furtki się otwierają, a na gałęziach siedzą ptaki. Proszę tylko spojrzeć na galerię zdjęć i uśmiechnięte twarze autorów ogrodów. Wielkie brawa dla nich!

      Katarzyna Kurdasińska

       

     • Program pt. "Archipelag Skarbów"

      05.04.2022

             Dnia 4-5 kwietnia 2022 roku uczniowie klas VII i VIII wędrowali przez Archipelag Skarbów.  Taką nazwę nosi program profilaktyki zintegrowanej, w którego zakresie oddziaływania mieści się wychowanie ku miłości i odpowiedzialności. Działania programu są kompleksowe, obejmują również spotkania z gronem pedagogicznym i rodzicami. Punktem wyjścia do pracy z młodzieżą w programie pt.: „Archipelag Skarbów” było poszukiwanie szczęścia i realizacji najgłębszych dążeń i marzeń. Odwołanie się do największych marzeń i aspiracji nastolatków sprzyja uzyskaniu silnego efektu profilaktycznego. Realizacja swoich marzeń to wartość, dla której młodzież jest gotowa podjąć trudniejszą drogę życia, drogę wyrzeczeń, wymagać od samych siebie i unikać różnego rodzaju zachowań ryzykownych. Trenerzy pokazali młodzieży, że konsekwencje złych wyborów w okresie dojrzewania mogą pokrzyżować ich dążenia i plany życiowe. Symbolami, które towarzyszyły uczniom przez cały czas trwania zajęć były skrzynie skarbów. Oznaczały one największe nasze „skarby”, czyli najważniejsze cele, które młodzież chciałaby zrealizować w swoim życiu – szczęście, miłość, przyjaźń, realizację pasji. Cały program Archipelag Skarbów to wspólna podróż, której celem jest wsparcie każdego z uczestników w drodze do odnalezienia w życiu tego, co najważniejsze. Kolejnym symbolem była gwiazda, która obrazuje każdego człowieka. Gwiazda składa się z pięciu kluczowych sfer :  ciała – wymiar fizyczny, uczuć – wymiar emocjonalny, rozumu – wymiar intelektualny, ducha – wymiar duchowy,  więzi z innymi – wymiar społeczny.

      Ważnym elementem programu był festiwal twórczości młodzieży. Chętni uczniowie przygotowali wiersze, plakaty, prezentacje na takie tematy jak.: „Szacunek do kobiet”, „Jak radzi sobie z tygrysem złości” i wiele innych.

         Podejście programu opierało się na pozytywnym spojrzeniu na każdy z pięciu wymiarów człowieka. Ważnym punktem naszego dwudniowego spotkania było budowanie dobrych relacji z innymi nastolatkami oraz osobami dorosłymi. Uczniowie utwierdzili się, jak ważna jest komunikacja, szczególnie gdy dotyczy trudnych dla nich tematów oraz aby odważnie iść szlakiem życia.

      Pełni pozytywnych emocji udaliśmy się w naszą „najważniejszą podróż”

       

     • Janosch dał nam podwójne podium

      05.04.2022

      W ubiegłym tygodniu ogłoszone zostały wyniki XVI Miejskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego pt.: „Janosch i bohaterowie jego bajek” w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej nr 31 w Zabrzu. Motywem przewodnim była „Historia i nowoczesność Zabrza widziane oczami Misia i Tygryska”. Konkurs adresowany był do uczniów klas III – IV szkoły podstawowej. Głównym celem konkursu było propagowanie postaci Janoscha i jego twórczości przeznaczonej dla dzieci, uczczenie 100-lecia Zabrza przypadającego w 2022 roku (skąd autor pochodzi), rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, wyławianie młodych talentów literackich i plastycznych, motywowanie uczniów do samodzielnych poszukiwań twórczych.

      Miło nam poinformować, iż Apolonia Szczepańska, uczennica klasy 3b zajęła w kategorii plastycznej II miejsce, natomiast Szymon Osadnik, uczeń klasy 4b zajął III miejsce w kategorii literackiej tegoż konkursu. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali przepiękne kalendarze Janoschowe na rok 2022, w których wykorzystano prace laureatów poprzednich edycji konkursu. 

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania swoich talentów.

      Aleksandra Kupczyk

     • Konkurs fotograficzny - Zima w obiektywie

      04.04.2022

      Komisja wyłoniła laureatów konkursu fotograficznego "Zima w obiektywie".

       

      1 miejsce - Karolina Walczak (Szkoła Podstawowa w Kotulinie)

      2 miejsce - Daria Woźniak (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku)

      2 miejsce - Szymon Majgier (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku)

      3 miejsce - Judyta Lachman (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku)

      Wyróżnienie - Antonia Grochla (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku)

      Wyróżnienie - Katarzyna Kwaśniok (Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Pniowie)

      Wyróżnienie - Julian Gabryś (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku)

       

      Serdecznie gratulujemy.

     • Zostańmy przyjaciółmi – spotkanie z literaturą

      28.03.2022

      W ramach programu pt.: „Spotkanie z literaturą dla dzieci” uczniom klas z nauką w dwóch językach została zaprezentowana książka pt.: „ Die kleine Maus sucht einen Freund”/ „Myszka szuka przyjaciela” Erica Carle. Uczniowie poznali nazwy zwierząt po niemiecku, obejrzeli bajkę  w formie teatrzyku kamishibai, przeczytali książkę, a następnie przygotowali scenki do bajki. Ostatnim punktem pracy z książką było przedstawienie w j. niemieckim- wollen wir Freunde sein? Dzieci pracowały pierwszy raz z książką w j. niemieckim. Tematyka książki pobudza do aktywności dzieci oraz stwarza możliwości samodzielnego uczenia się j. niemieckiego.  

     • Konkurs Recytatorski z fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza

      25.03.2022

      Polonezem Wojciecha Kilara rozpoczęty został drugi już Konkurs Recytatorski z fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Tym razem tematem były zwyczaje i obyczaje utrwalone i opisane przez naszego wieszcza. A jest ich w epopei mnóstwo! Począwszy od zasiadania do stołu, przez ubieranie się, kończenie pracy wraz z zachodem słońca, pojedynki, uczty, grzeczne zachowanie przy stole i usługiwanie damom, a na bitwie i zajeździe skończywszy. W związku z tym uczestnicy musieli się namyślić, którą tradycję chcą przedstawić, potem solennie przygotować. Do konkursu zgłosiło się 21 osób, ale choroba zmogła kilkoro i ostatecznie wzięło w nim udział 14 uczniów. Spośród uczestników komisja w składzie – p. Katarzyna Prawda, p. Monika Pondo, p. Katarzyna Kurdasińska wyłoniliśmy 3 miejsca.

      1 miejsca ex aequo zajęły:

      za przedstawienie zbierania się szlachty soplicowskiej na polowanie na szaraka – Nina Wiśniewska (klasa 7C)

      oraz za opowiedzenie o planowaniu ostatniego na Litwie zajazdu – Natalia Malcherczyk (klasa 7B)

      2 miejsca również ex aequo przyznano:

      za prezentację figur poloneza w kończącej epopeję scenie – Milenie Czub (klasa 5B)

      oraz za ukazanie jak tajemniczą sceną może być obserwowane z daleka grzybobranie – Lenie Lipińskiej (klasa5B)

      3 miejsca:

      za przypomnienie jak ważna była dawniej etykieta przy stole – Małgorzacie Dziambor (klasa 7D)

      oraz za uzmysłowienie, że dawniej młoda dziewczyna musiała długo przygotowywać się, aby wyjść do gości – Annie Labus (klasa5A)

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy. Nagrodzonym gratulujemy! Liczymy na Waszą obecność w przyszłym roku. „Pana Tadeusza” będziemy czytać i pamiętać!

     • KONKURS

      10.01.2022

      W tym roku wszyscy chętni wybierają sobie fragmenty dotyczące obyczajów i zwyczajów (sprawdźcie sobie, na czym polega różnica😊). Na kartach dzieła Mickiewicza można znaleźć wiele opisów polskich tradycji z początków XIX wieku. Warto się im przyjrzeć, bo (o zgrozo!) tylko niektóre przetrwały do naszych czasów. Uczniowie klas VIII przypomną sobie przed egzaminem wielką epopeję narodową, a młodsi będą mieli jej przedsmak. Może warto zaglądać do dzieła mistrza naszego języka, żeby uczyć się od niego, jak poprawnie budować opisy, dialogi, ba! całe zdania. Niech Was nie zniechęci trzynastozgłoskowiec. Tego od Was nikt nie wymaga 😉. Chętni uczą się minimum 20 wersów poematu – dotyczących polskich tradycji i przedstawiają wybrany fragment w dniu konkursu. Cała trudność polega na tym, żeby swoją recytacją zachwycić nie tylko komisję, ale i obecną publiczność.

      Termin: 18.03.2022 r. godz. 10:00, sala 20

     • Dzień Kobiet

      09.03.2022

      Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najsympatyczniejszą dziewczynę w każdej klasie.

      Oto wyniki:

      1a - Lena Wypich

      1b - Paulina Stranczyk

      2a - Maja Wasilewska

      2b - Hanna Kwiecień

      3a - Tatiana Misiaszek

      3b - Maja Kraka

      4a - Laura Szczepek

      4b - Hanna Hila

      5a - Martyna Puchała

      5b - Natalia Wycisk

      6a - Vanessa Nowara

      6b - Natalia Jensz

      7a - Julia Ziob

      7b - Julia Walendzińska

      7c - Karolina Smyła

      7d - Julia Jaksik

      8a - Julia Krupa

      8b - Natalia Bytomska

      8c - Natalia Ponikiewicz

       

      Wszystkim wyróżnionym dziewczynom serdecznie gratulujemy!