Biblioteka szkolna zaprasza na Kiermasz Taniej Książki, na którym znajdziecie książki w rewelacyjnie niskich cenach, już od 1 zł. W ofercie książki edukacyjne dla dzieci, kolorowanki, kolorowanki z naklejkami, lektury, bajki, baśnie, powieści i wiele innych książek na różne okazje.
Wycieczka do Ustronia
12.10.202115 października klasy szóste pojechały na wycieczkę do Ustronia. Po drodze odwiedziliśmy muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o naszym patronie i ziemi beskidzkiej. W Ustroniu odbyliśmy podróż ciuchcią, podziwiając piękne górskie widoki. A korzystając z ładnej pogody, spędziliśmy kilka chwil nad Wisłą, zwiedziliśmy także góralską chatę i kupiliśmy pamiątki. To była udana podróż.
Hipoterapia
10.10.202118.10. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie z terapeutycznymi zwierzakami. Były to tym razem konie. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III mogli dowiedzieć się czym żywią się konie, jak należy o nie dbać i się nimi opiekować. Wielką atrakcją dla dzieciaków była możliwość skorzystania z przejażdżki pod okiem instruktora. Emocje, które towarzyszyły wszystkim na pewno zostaną długo w pamięci. To był wyjątkowy dzień i wspaniałe doświadczenie!
Szkolny Konkurs "Mistrz Poprawnej Polszczyzny" - związki frazeologiczne
07.10.2021Uczestnicy : uczniowie klas VII i VIII.
Każda klasa wystawia trzyosobową drużynę, która będzie ją reprezentować. Punkty przyznawane są dla drużyn, czyli to klasa otrzyma tytuł MISTRZA POLSZCZYZNY.
Tematyka konkursu: znajomość związków frazeologicznych i umiejętność posługiwania się nimi - tworzenie poprawnych form, rozpoznawanie pochodzenia, rozumienie metaforyki.
Termin : 11.10 godz. 10.00 sala nr 20
Związków frazeologicznych używamy codziennie, czasem nawet nieświadomi jesteśmy, że z nich korzystamy, gdyż na stałe weszły do naszego języka. Słownik twierdzi, iż frazeologizm jest to „utrwalone w praktyce językowej połączenie dwóch lub więcej wyrazów, którego znaczenie jest odmienne od sensu dyktowanego przez poszczególne wyrazy”, czyli znaczenie niedosłowne, metaforyczne. Ściśle mówiąc, chodzi o zwroty: „nabić kogoś w butelkę”, „pójść po rozum do głowy”, ale także te, pochodzące z mitologii i Biblii – „Kainowe piętno”, „pięta Achillesa”.
Zapewniamy, że podczas konkursu będziecie nie tylko ciężko pracować, rozpoznając i tłumacząc znaczenie związków frazeologicznych, ale również będziecie się dobrze bawić!
Organizator konkursu
Katarzyna Kurdasińska
Program Edukacyjny " Europa i ja "
07.10.2021Klasa 3b w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Europa i ja” wyruszyła w podróż po Europie. Krajem, który będzie poznawać przez cały cykl trwania projektu są Niemcy. Na pierwszych październikowych zajęciach dzieci odnalazły wybrane państwo na mapie Europy, poznały stolicę i sąsiadów Niemiec, a następnie
poznały symbole narodowe kraju. Obejrzały również prezentację dowiadując się wielu różnych ciekawostek. Na koniec, różnymi technikami wykonały prace plastyczne: godło oraz flagę Niemiec.2
Warsztaty z pisma klinowego
07.10.2021W dniu 6 października klasy piąte wzięły udział w warsztatach pisma klinowego na lekcjach historii. Dla zainteresowanych - było to pierwsze pismo na świecie, wynalezione przez Sumerów. Uczniowie klas 5a oraz 5b, którzy przenieśli się w czasie o całe tysiąclecia do epoki starożytnej, z pewnością będą o tym pamiętać!
3
Wycieczka do Muzeum Chleba
06.10.2021135 października klasy drugie odbyły wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Muzeum to powstało z szacunki dla historii i potrzeby serca. Nasi uczniowie, podczas tej fascynującej wizyty poznali historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane oraz proces produkcji pieczywa. Mieli okazję przyjrzeć się z bliska pokaźnej kolekcji, zgormadzonej przez wiele lat eksponatów, które służyły do wytwarzania chleba. Ta część wizyty została uwieńczona próbą własnoręcznie wykonanych przez dzieci wypieków piekarniczych. Było pysznie i pachnąco. Wielu pozytywnych emocji dostarczyła uczniom możliwość przeniesienia się w czasie i odbycia lekcji w dawnej szkole, podczas której poznały historię nauczania, zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, stroje i przybory. Nauka pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych okazała się nie lada sztuką. Ta wizyta na długo zapadnie w naszej pamięci.
GMINNY TURNIEJ BADMINTONA
06.10.202164 października 2021 r.w Szkole Podstawowej nr 1 im. I.Sendler w Toszku odbył się Gminny Turniej Badmintona klas starszych (rocznik 2007 i 2008) w kategoriach dziewcząt i chłopców.
Reprezentantami naszej szkoły byli: Wiktoria Maicher, Zosia Rams, Wiktoria Poloczek oraz Nico Cuber i Xavier Klonek.
Nasi chłopcy uzyskali III miejsce, natomiast w kategorii dziewcząt I miejsce zdobyły uczennice naszej szkoły, tym samym będą reprezentować nasza szkołę na kolejnym etepie powiatowym.
Serdecznie gratulujemy
Turniej piłki nożnej
06.10.2021230 września, na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej nr 2 odbył się turniej piłki nożnej chłopców, którego celem było wyłonienie drużyny reprezentującej naszą gminę na rozgrywkach na szczeblu powiatowym. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach:
- Igrzyska Dzieci, gdzie startowali uczniowie z rocznika 2009 i młodsi. W tej konkurencji nasi zawodnicy w składzie: Kamil Jensz, Adam Klonek, Filip Kaczorek, Olivier Księzopolski, Paweł Łabuz, Igor Urjasz, Krzysztof Wanat i Dawid Zych zdobyli pierwsze miejsce.
- Igrzyska Młodzieży, w których startowali chłopcy z rocznika 2007 i 2008 różnicą jednej bramki przegrali ze Szkołą Podstawową nr 1.
Dzień Chłopaka
04.10.2021830 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Tego dnia chłopcy dumnie prezentowali się w krawatach i muchach. Dziewczyny z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i przygotowały swoim kolegom liczne niespodzianki. Nie zabrakło śmiechu, zabaw i wspaniałej atmosfery. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka w każdej klasie. Do głosowania uprawnione były jedynie dziewczęta. Mogły one oddawać głosy na kandydata, który ich zdaniem wzbudza najwięcej sympatii. Oto wyniki konkursu:
Klasa Ia – Oskar Wycisk
Klasa Ib – Nikodem Orlik
Klasa IIa – Mateusz Zapalski
Klasa IIb – Jakub Wycisk
Klasa IIIa – Tomasz Warchoł, Jan Wycisk
Klasa IIIb – Kacper Koczorek, Jakub Steindor
Klasa IVa – Mateusz Szwarc
Klasa IVb - Michał Czerner
Klasa Va – Szymon Berda
Klasa Vb – Filip Koczorek
Klasa VIa – Dawid Strancich
Klasa VIb – Jakub Morciniec
Klasa VIIa – Cezary Szymaniec
Klasa VII b – Karol Dawid, Dawid Zych
Klasa VII c – Patryk Malcherczyk
Klasa VIIIa – Franciszek Wycisk
Klasa VIIIb – Szymon Klonek
Klasa VIIIc – Xavier Klonek
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
04.10.20213W dniach 28.09.-30.09.2021 r. odbył się w naszej szkole Tydzień Czytania Dzieciom w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie młodszych klas mieli okazję spotkać się z ulubionym misiem, słuchając głośnego czytania „Kubusia Puchatka” A.A. Milne.
Szczególną atrakcją była prezentacja, której bohaterem była cała gromadka przyjaciół „misia o bardzo małym rozumku” oraz wystawa książek i maskotek. Klasy 5 i 6 słuchały powieści Rafała Kosika „Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. W rolę lektorów wprowadzających naszych uczniów w świat literackich przygód wcielili się nauczyciele: Renata Swolany, Izabela Makuch, Monika Pondo, Joanna Wróblewska, Natalia Sawicka i Robert Krzemiński. Wszystkie czytane teksty ilustrowały prezentacje multimedialne przygotowane przez panią Izabelę Makuch i zostały poprzedzone filmem animowanym pt. „Fantastyczne latające książki pana Morrisa Lessmore”. W ostatnim dniu wspólnego czytania fragmenty powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza usłyszeli uczniowie klas 7 i 8, a interpretatorami tekstu byli również zaproszeni goście: wiceburmistrz Piotr Kunce, pani Sabina Olbrich Szafraniec oraz dyrektor szkoły Agata Zawadzka.
Trzeba podkreślić, że każdy dzień był wyjątkowy, miał inną aranżację i scenografię, co tworzyło niepowtarzalną atmosferę. Z tej okazji przygotowano także mini wystawę książek oraz okolicznościowe plakaty, które wykonała pani Anna Skandy.
To były miłe i bardzo inspirujące spotkania.
W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM klasa 6a wraz z wychowawcą odwiedziła parę dni temu naszych przedszkolaków, a ponieważ świętowaliśmy tego dnia urodziny Juliana Tuwima, to on był bohaterem spotkania. Pani czytała wiersz „Lokomotywa”, a uczniowie przedstawiali małą inscenizację tekstu. Zaprezentowaliśmy także wiersze „Rzepka” i „Ptasie radio” i w tym wypadku udało nam się zaprosić do wspólnej zabawy tekstem młodszych kolegów. To było miłe i wesołe spotkanie.
Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego
28.09.2021W środę 22 września 2021 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 280 uczniów. Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że rywalizacja była bardzo wyrównana. Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:
Przewodniczący SU - Krzysztof Koprek
Wiceprzewodniczący SU - Xavier Klonek
Sekretarz SU – Oliver Ksiezopolski
Skarbnik SU – Daria Woźniak
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy, wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2021/2022!
Europejski Dzień Języków – 26 września
27.09.20214“Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”
J.W. Goethe,
W 2001 roku Rada Europy ustanowiła 26. września Europejskim Dniem Języków (EDJ). Z tej okazji, w ramach współpracy z Biblioteką Austriacką w Opolu oraz dzięki projektowi „Biblioteka z Klasą” uczniowie klas młodszych obejrzeli na lekcjach j. niemieckiego bajkę pt.: „Oh, wie schoen ist Panama”. Następnie wykonały prace plastyczne o bohaterach bajki. Natomiast klasy starsze uczestniczyły w lekcji online pt.: „Niemcy bliżej „ oraz udały się w „Podróż po językach Europy”.Uczniowie porównali przysłowia w j. polski, niemieckim czy angielskim, spróbowali swoich sił czytając „łamańce językowe” oraz wykonując różne zadania językowe.
Zajęcia miały na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści. Bo języków warto się uczyć!
Aneta Gola
Szlakiem średniowiecza
26.09.20218W piątek 24 września uczniowie klas 7a i 7b wraz z trzema uczennicami klasy 5b pojechali na wycieczkę szlakiem średniowiecza. Pierwszym punktem na trasie było zwiedzanie najstarszego klasztoru Benedyktynów w Polsce – Tyńca. Oprowadzała nas bardzo miła i rzetelna przewodniczka, opowiadała historię powstania opactwa i przedstawiała życie dawniej i dziś w klasztorze. Czy wiecie, że jako spoiwa do łączenia cegieł i kamieni używano … białka jaj kurzych? Mury opactwa są grube, korytarze w miarę przestrzenne, a sklepienia wysoko. Oglądaliśmy również przepiękną złoconą ambonę w kształcie dziobu łodzi św. Piotra. Dostaliśmy też kilka zadań do wykonania, z których udało nam się wywiązać o dziwo całkiem nieźle. Po oprowadzeniu nas przez klasztorne krużganki pani przewodnik zaprowadziła nas do sali, w której odbyły się warsztaty z pisania gęsim piórem. Każdy z nas otrzymał odpowiednio ucięty egzemplarz oraz kartkę. Atrament sporządzano (nie uwierzycie!) z wody, sadzy i żywicy! Oj, zostawia ślady na palcach! Ale jak pięknie wyglądają napisy sporządzone piórem… rozmarzyłam się. Może jednak warto wrócić do tego narzędzia pracy?
Niestety po 3 godzinach musieliśmy opuścić gościnne mury średniowiecznego klasztoru i udaliśmy się do Krakowa. Najpierw pospacerowaliśmy nad Wisłą i odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego. Na szczęście jest wykonany z brązu, więc nas nie zaatakował, choć udało nam się w pewnej chwili zaobserwować, jak zieje ogniem. Sfotografowaliśmy się z nim i udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Tam spotkaliśmy dziewczynę w tradycyjnym krakowskim stroju, która sprzedawała pamiątki. Bardzo podobały się nam jej wysokie, czerwone, sznurowane buty. Obok stała biała dorożka, żywcem wzięta z Gałczyńskiego (kto ma ochotę, niech sprawdzi, o co chodzi – dla ciekawskich nagroda!). Potem już szybko musieliśmy przejść do Sukiennic, gdzie jest zejście do Muzeum Rynku Podziemnego. Nie uwierzycie! Mieści się ono na poziomie, na którym był Rynek w średniowieczu, czyli ponad 700 lat temu! A dlaczego jest teraz o tyle metrów wyżej? Z powodu narastającej warstwy ŚMIECI. Czy uwierzycie, że już wtedy miasto miało sieć wodociągów? Jak w starożytnym Rzymie. Poznaliśmy wiele ciekawostek z odległych czasów, mogliśmy się zważyć na wadze, która pracowała w bardzo dziwnych jednostkach – np. 3 kamienie, 5 granów, 6 funtów, 1 cetnar, 1 grzywna, 2 wiardunki, 1 lut i 2 uncje. Dopiero po przeliczeniu tego wszystkiego otrzymywaliśmy naszą wagę w kilogramach. Ciekawostką jeszcze jest fakt, że mieszkańcy średniowiecznego Krakowa byli niżsi od nas, współczesnych Polaków – kobiety osiągały zaledwie 150 cm, a najwyżsi mężczyźni – 160 cm. Moglibyśmy jeszcze długo opowiadać, ale nie ma to ani miejsca, ani czasu. Najlepiej jedźcie tam sami!
Katarzyna Kurdasińska
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Europa i ja”
22.09.2021Nasza szkoła została zakwalifikowana do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Europa i ja”. Realizatorem projektu jest klasa III b pod opieką wychowawczyni mgr Eweliny Wojewodzic.
Celem Projektu jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Poprzez udział w Projekcie uczestnicy zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy, wypromują swoją szkolną placówkę oraz nawiążą współpracę z innymi szkołami. Czas trwania projektu od października br. do maja 2022 roku.
Każda grupa na początku swojej przygody z projektem wybiera sobie jedno państwo europejskie (oprócz Polski) i wszystkie zadania wykonuje biorąc pod uwagę wybrany kraj. Wszystkie relacje z realizacji projektu zostaną umieszczone na stronie Facebooka- w grupie ,,Europa i ja”.
Projekt składa się z ośmiu zadań, po jednym na miesiąc. W każdym miesiącu do wykonania jest jedno zadanie. Dotyczą one m.in. odnalezienia wybranego państwa oraz stolicy na mapie, poznanie jego symboli narodowych, odnalezieniu w zasobach internetowych słuchowiska, filmu, bajki itp., które nawiązują do wybranego kraju, poznaniu języka i stworzenia słowniczka, utworzeniu prezentacji z miejscami, które warto zobaczyć, poznanie zwierząt żyjących oraz tradycyjnych potraw i zabaw dziecięcych, a w przypadający w kwietniu Międzynarodowy Dzień Tańca zapoznanie z charakterystyczną melodią lub tańcem.
Mamy nadzieję, że kiedyś w przyszłości nasi uczniowie sami odwiedzą ten kraj i przekonają się jak wygląda w rzeczywistości.
Integra
22.09.202113 września na obiektach sportowych Orlik przy Szkole Podstawowej nr 2 w Toszku odbyła się już po
raz dziesiąty Spartakiada im. dra Ludwiga Guttmana - „Integra”. W licznych konkurencjach
sportowych brali udział również uczniowie klas integracyjnych naszej szkoły. Drużyna reprezentująca
SP2 zdobyła Puchar Burmistrza Toszka w konkurencji gier zespołowych – „Dwa ognie”.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Wszystkie