• Niezwykłe odwiedziny

      12.05.2021

      Uczniowie klas 1-3 i przedszkolaki miały wyjątkowe odwiedziny, bo do szkoły zawitały Alpaki, które nazywane są żywymi maskotkami, ponieważ są zwierzątkami bardzo  towarzyskimi. Spotkanie to, sprawiło niesamowitą radość dzieciakom, które po tak długiej nieobecności, powróciły w mury szkolne. Należy tutaj też wspomnieć o  walorach terapeutycznych Alpak, bo kontakt z nimi powoduje wydzielanie endorfin, które rozluźniają i uspakajają, a tym samym wpływają pozytywnie na stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Ich społeczne umiejętności, jak na zwierzęta, są na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu w łatwy sposób nawiązują relacje z człowiekiem i innymi zwierzętami. Uwielbiają być głaskane i przytulane, dlatego też dziś wszystkie nasze dzieci miały świetną okazję do tego typu działań. Na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jeden walorze edukacyjnym, otóż Alpakoterapia cieszy się coraz większym powodzeniem również ze względu na fakt, że zwierzęta te wykazują bardzo wysoko poziom IQ, co w konsekwencji przekłada się na szybką naukę nowych umiejętności.

     • Online, też kreatywnie

      11.05.2021

      W piątek i we wtorek naszą „online szkołę” odwiedziła Pani Iwona Hanysek – Breguła (doradca do spraw dwujęzyczności), która w ramach Projektu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej  „Bilingua – łatwiej z niemieckim!" przeprowadziła warsztaty językowe.  

           W piątkowych  warsztatach wzięli aktywny udział uczniowie klasy drugiej i trzeciej, dla których były to jednocześnie ostatnie zajęcia online.  Czytanie książek rozwija nie tylko wyobraźnię dziecka, ale także słownictwo , a przy tym sprawia wiele radości. Dzieci klas dwujęzycznych poznały historię  małej, głodnej gąsienicy „ Die kleine Raupe Nimmersatt” na podstawie książki E. Carle.  

         We wtorek z kolei pani Iwona  przybliżyła uczniom klasy VIc oraz VId  postać  Oscara Troplowitza, twórcy  śnieżnobiałego kremu Nivea i potęgi firmy kosmetycznej Beiersdorf, który urodził się w Gliwicach.
        Uczniowie uzyskali mnóstwo  ciekawych informacji, byli zaangażowani przez całą lekcję, tym bardziej wielkie słowa uznania   w kierunku Pani Iwony!!!

      Jeszcze raz dziękujemy za przyjęcie  zaproszenia do naszej „online szkoły”!!!

     • Święto Konstytucji 3 Maja

      26.04.2021

      W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

      To piękne, radosne święto wolności wpisało się trwale w polską historię i tradycje.

      Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne Konstytucja była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając jednocześnie podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. Autorami projektu konstytucji byli między innymi Ignacy Potocki, król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj.

      Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominającym o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w XX wieku. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku święto Konstytucji 3 Maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

      Z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja klasy piąte przygotowały krótką audycję i zapraszają do obejrzenia.

      Zapraszamy również na lekcję historii i patriotyzmu w filmowym skrócie. (Filmy dostępne w domenie publicznej.)

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

      23.04.2021

      22 kwietnia uczniowie naszej szkoły tak jak inni  na  świecie obchodzili najbardziej ekologiczne święto - Międzynarodowy Dzień Ziemi. Hasłem przewodnim w tym roku  stały się słowa piosenki: „Ziemia to wyspa zielona

      To dom dla ludzi, roślin i zwierząt,

      więc musi być bardzo zadbany…”

      Imieniny Ziemi to doskonała okazja do tego, aby promować wśród dzieci postawy proekologiczne. Okazało się, że nasi najmłodsi doskonale wiedzą jak w prosty sposób dbać o najbliższe środowisko naturalne, jak oszczędzać wodę czy energię oraz na czym polega segregacja odpadów. Cieszy fakt, że nasi uczniowie są świadomi, że każdy z nas ma wpływ na stan naszej planety.

     • „Charlie i fabryka czekolady”

      22.04.2021

      We wtorek 20.04. nasi szkolni reporterzy z klasy 4b dotarli do sławnego, tajemniczego pana Wonki. Aby znaleźć złote kupony, które uprawniały do wejścia do fabryki czekolady niektórzy zjedli sporo słodkości. Hm… nie jest takie ważne. Najważniejsze, że podczas lekcji prawie wszyscy przygotowali sobie elementy stroju bohaterów lektury „Charlie i fabryka czekolady”, stali się reporterami i pisali artykuły o sensacyjnych wydarzeniach w fabryce. A oto rezultaty:

     • Praca z lekturą...

      18.04.2021

      W piątek 16.04. uczniowie klasy 4a na lekcję podsumowującą pracę z lekturą „Pinokio” przebrali się za jej bohaterów. Ciekawskim przypominamy, że Pinokio był drewnianym pajacykiem, nieposłusznym kłamczuchem, któremu wydłużał się nos w chwili, gdy kłamał. W pewnej chwili nawet podróżuje w brzuchu wielkiej ryby. Co chwilę miał kłopoty, wybierał sobie niewłaściwych przyjaciół, czym przysparzał wielu zmartwień wróżce. Na szczęście wszystko dobrze się kończy i Pinokio …. – ale musicie sami przeczytać książkę! Do czego gorąco Was zachęcamy. Uczniowie klasy 4a!

     • Na niebiesko, czyli lekcja o akceptacji

      14.04.2021

      Czyli jest na to lekarstwo? - zapytałem. 
      To nie choroba - wyjaśnił. 
       

      Więc nie trzeba tego leczyć. Po prostu taki jesteś. 

      John Elder Robison, 

       Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera" 

       

      2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.  

       W ramach obchodów realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Nasza szkoła nie jest obojętna wobec tego problemu 

      W klasie VII b przeprowadzono lekcję wychowawczą o autyzmie, która pozwoliła młodzieży zrozumieć  problemy dzieci ze spektrum autyzmuUczniowie zapoznali się z tematyką autyzmu oraz z charakterystycznymi cechami tych osób. 

       Tego typu lekcje uczą akceptacji i tolerancji w stosunku do osób, które różnią się od większości społeczeństwa. 

     • WIELKANOC w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

      03.04.2021

      Już po raz drugi uczniowie klas starszych w ramach edukacji bibliotecznej Biblioteki Austriackiej w Opolu "Biblioteka z klasą online” mieli okazję uczestniczyć w prelekcji online. Tym razem tematem była  prelekcja realioznawcza pt.:  WIELKANOC
      w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
      Polska Wielkanoc to żurek, babki czy mazurki, jajka i nasz słynny Lany poniedziałek. Ale czy nasi niemieckojęzyczni sąsiedzi mają takie same tradycje, czy może inne? Na lekcji uczniowie mogli posłuchać o tradycjach wielkanocnych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii oraz porównać je z polskimi tradycjami. Na koniec zajęć rozwiązali zadania sprawdzające wiadomości z prezentacji.

    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

      30.03.2021

      27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji uczniowie klas pierwszych wzięli udział w lekcji teatralnej, oczywiście online, do spektaklu „Tuwim dla dzieci”,  przygotowanym przez aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach. Była to świetna okazja, by pomóc naszym najmłodszym oswoić się ze światem teatru. Dzieci dowiedziały się m.in.  jak się tworzy sztukę teatralną i na co warto zwrócić uwagę, będąc w teatrze. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali papierowe pacynki, które wykorzystali do przygotowania własnych domowych przedstawień. Nasi mali aktorzy wykazali się ogromną kreatywnością i zabawy nie było końca. Próbkę ich aktorskich talentów prezentujemy poniżej.

     • Wyniki konkursu „Przyroda słowami malowana”

      26.03.2021

      Po krótkich obradach jury konkursu „Przyroda słowami malowana” w składzie:

      p. Agata Zawadzka, p. Katarzyna Prawda, p. Katarzyna Kurdasińska

      spośród 15 uczestników postanowiło wyłonić kilka osób i przyznać:

      I miejsce : Marcie Kotlarz z klasy 6a – za recytację fragmentu z księgi XI opisującego wschód słońca

      II miejsce Natalii Malcherczyk z klasy 6b - za przedstawienie niedostępnego miejsca, jakim jest cmentarz zwierząt (z księgi IV)

      oraz Lenie Lipińskiej z klasy 4b – za ukazanie różnorodnych obrazów powstających z chmur z księgi III

      III miejsce Milenie Czub z klasy 4b – która przypomniała nam, jak zachowuje się domowe ptactwo podczas karmienia w księdze V,

      oraz Julii Ziob z klasy 6a za utrwalenie piękna zachodzącego słońca z księgi I

      a także dwa wyróżnienia:

      Jakubowi Szulc z klasy 4a za zachwyt nad pięknem polskich lasów z księgi III

      oraz Joannie Goduli z klasy 7c, dzięki której dowiedzieliśmy się, że nawet stawy mogą ze sobą gadać (księga VIII)

      Nagrody i pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone przy pierwszej możliwej okazji. Obiecane oceny cząstkowe z j. polskiego (celujący – 6) powinny zostać wpisane w przyszłym tygodniu.;)

      Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za udział. Mimo trudnych warunków, zamknięcia szkół, nauczania online, podjęliście decyzję nauczenia się tekstu na pamięć, pracy nad jego interpretacją, nad tempem, dykcją i innymi elementami niezbędnymi do właściwego zachowania podczas występów scenicznych. Dziękuję również Rodzicom, którzy Was wspierali. Liczę na Waszą obecność i zaangażowanie podczas następnych konkursów.

                                                                                                                                                  Katarzyna Kurdasińska

     • Wojewódzki Konkurs "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie"

      26.03.2021

      Szanowni Państwo,

      W imieniu Pani Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego, organizatora Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, pragnę serdecznie podziękować za to, że pomimo pandemii COVID-19, przyjęliście Państwo zaproszenie do udziału w VI edycji Konkursu. W tym roku napłynęła rekordowa liczba 463 prac ze szkół z całego województwa śląskiego. Komisja Konkursowa miała więc niezwykle trudne zadanie, by wśród tak dużej liczby zgłoszeń wybrać laureatów i finalistów. Niezależnie od werdyktu Komisji, w imieniu Pani Europoseł pragnę pogratulować wszystkim Uczestnikom tegorocznej edycji Konkursu. Każdy z Was jest zwycięzcą, bo zwyciężają ci, którzy dają świadectwo prawdzie.

     • ”W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie…”

      25.03.2021

      Kto z nas nie zna tych słów, rozpoczynających pierwszą na świecie powieść fantasy. Dziś, 25.03., to kolejny już Światowy Dzień Czytania Tolkiena. My również przyłączyliśmy się do tej akcji. Uczniowie klas 6a i 4b podczas lekcji j. polskiego czytali fragmenty „Hobbita”. Uczeń klasy 6a - Kuba Jędrysik - nawet przygotował sobie strój!

      Część dzieci przygotowała się w domu do czytania ulubionego fragmentu lektury, a część dopiero dziś odkryła swoje umiejętności poruszania się po Śródziemiu. Grut to poznanie fascynującego świata pełnego: hobbitów, elfów, krasnoludów, Goluma, goblinów i innych stworów, które ojciec literatury fantasy wprowadził do naszej wyobraźni i języka. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli kontynuować tę akcję w Szkole – nie podczas lekcji online.

      Spójrzcie na zdjęcie – czy sam autor z tą fajeczką nie wygląda jak Bilbo albo Gandalf?