• "NATALKA I ANTEK W ŚWIECIE WIELKIEJ MATEMATYKI"

      21.06.2023

      Klasy III zakończyły realizację kolejnego ogólnopolskiego projektu matematycznego „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Głównym celem projektu było zaprzyjaźnienie dzieci z matematyką oraz zwiększenie ich kompetencji matematycznych. Nasi uczniowie, wraz z głównymi bohaterami projektu Natalką i Antkiem, poprzez realizację ośmiu kolejnych modułów mieli okazję uświadomić sobie, że matematyka otacza nas na co dzień i jest obecna we wszystkich dziedzinach życia. Za realizację projektu klasy otrzymały certyfikat, a wszyscy uczniowie miano „Wzorowych matematyków”.

      Gratulujemy!

       

     • Wielka Liga Czytelników

      21.06.2023

      VI Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników dobiegł końca, To największy projekt czytelniczy w Polsce skierowany do uczniów klas 1-8, w którym nasza szkoła bierze udział od samego początku. To konkurs wieloetapowy, trwający prawie cały rok szkolny.  Aby dojść do Wielkiego Ogólnopolskiego Finału drużyny musiały przejść etap szkolny, powiatowy i wojewódzki.  Wymagało to od uczestników wielkiego zaangażowania, wysiłku i ogromnego wkładu pracy.  Pytania konkursowe były bardzo szczegółowe i sprawdzały drobiazgową  znajomości  treści  książek.

      Nasi najmłodsi uczniowie w teście finałowym popełnili tylko jeden błąd uzyskując 179 pkt. na 180 możliwych. Znaleźli  się wśród najlepszych z najlepszych  i otrzymali zaproszenie na uroczyste podsumowanie projektu, które odbyło się w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.  Oprócz nagród i dyplomów czekały na nich inne atrakcje i niespodzianki.

      A oto wyniki zmagań czytelniczych:

      W kategorii klas 1 -3 drużyna w składzie: Emilia Szymaniec kl. 2b, Emilia Hołda kl. 3b, Damian Żak  kl. 3b zbyła wszelkie możliwe tytuły, tj. Tytuł Mistrza Powiatu, Mistrza Województwa i ten najważniejszy Tytuł Mistrza Polski

       

      W kategorii klas 4-6 drużyna w składzie: Lena Lipińska kl. 6b, Natalia Wycisk kl,. 6b, Jakub Duda kl. 6b zdobyła  kolejno tytuły: Mistrza Powiatu, Mistrza Województwa oraz I Wicemistrza Polski

       

      W kategorii klas 7-8 drużyna w składzie: Julia Ziob kl. 8a, Kinga Skóra kl,. 8a, Karol Czerner kl. 8c zdobyła  Tytuł  I Wicemistrza Powiatu.

       

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesu i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.

       

       

     • Wieliczka

      21.06.2023

      20  czerwca 2023 r. uczniowie klas trzecich w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”, wyjechali na wycieczkę do Wieliczki. Pierwszym celem naszej wycieczki było zwiedzanie zabytkowej  Kopalnia Soli „Wieliczka”. Obiekt ten jest jednym z najstarszych na świecie kopalń soli kamiennej. Kryształy ukryte przed ludzkim wzrokiem w Grotach Kryształowych są wielkie i piękne, wyjątkowe w skali świata. Bogata historia i niemal 700-letni dorobek kopalni został uznany za szczególne dobro i od 1978 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trasa turystyczna, bo tę wybraliśmy do zwiedzania, rozpoczyna się od zejścia po ok. 372 schodach. Ciągłe lewoskręty powodowały, że już po kilku piętrach zaczęło nam się kręcić w głowie. Po zejściu 64 metrów w dół na poziomie I kopalni, zaczęliśmy prawdziwą przygodę. Co rusz mijaliśmy kolejne pomieszczenia i korytarze, które wręcz zachwycały. W usytuowanych na głębokości 64-135 m pod ziemią wyrobiskach podziwiać można było m.in. unikatowe solankowe jeziorka, solne rzeźby i dawne urządzenia górnicze oraz wykute w soli kaplice, w tym tę najsłynniejszą – kaplicę św. Kingi, do dziś pełniąca funkcje sakralne. Komora jest niemal tak długa, jak Kościół Mariacki w Krakowie. Wszystkie rzeźby i zdobienia, posadzka, zostały wykute w soli przez utalentowanych górników-rzeźbiarzy.

      Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Żup Krakowskich. Na trasie tej można było zobaczycie eksponaty, które służyły przez wieki do pozyskiwania i wydobywania soli. Największe wrażenie zrobiły na nas gigantyczne kieraty. Jedna z drewnianych machin, tutaj wystawionych, jest największą tego typu konstrukcją na świecie. Zachwyciły nas również oryginalne obrazy Jana Matejki, piękny Róg Bractwa Kopaczy, niesamowite kryształy soli ze słynnych Grot Kryształowych.

      Uwieńczeniem wycieczki był pyszny obiad i lody w restauracji „Kopalnia Smaku”. Wszyscy zadowoleni i z uśmiechem na twarzy wróciliśmy bezpiecznie do Toszka.

       

     • Idol 2023

      18.06.2023

      1 czerwca, roztańczonym krokiem i z piosenką na ustach, rozpoczęliśmy ostatni miesiąc nauki i oczywiście Dzień Dziecka. Po raz 18. odbył się w tym dniu Szkolny Konkurs Piosenki „Idol”, któremu towarzyszył turniej tańca. Swoje talenty zaprezentowało 10 wokalistów oraz 5 drużyn tanecznych.

      Na największe uznanie w oczach jury i całej społeczności szkolnej zasłużyła Małgorzata Dziambor z klasy 8d, która piosenką z filmu Miasto 44 wywalczyła tytuł „Idola 2023” oraz „Idola Publiczności”. Drugie miejsce zdobyła Marta Groszczyk, trzecie - Julia Ziob. W konkursie „1-2-3 Tańcz i Ty!” na pierwszym miejscu, w kategorii klas starszych, uplasował się zespół Lucky Ducks (w składzie: Magda Dworczyk, Magda Matławska, Julia Jaksik, Justyna Sopala, Julia Pisula, Małgorzata Dziambor, Emilia Błażytko i Adam Klonek ). W kategorii klas młodszych 1. miejsce zajął zespół AMZ (Alicja Zarzycka, Milena Buchta, Zosia Dziambor), miejsca 2.: Królewska Piątka (Oliwia Czempik, Ola Rams, Hania Kmiecień, Emilia Hołda, Laura Skandy) oraz Unicorny, miejsce 3. – Małe Rekinki (Paulina Sieklicka oraz Lena Ziobrowska).

      Publiczność żywo i spontanicznie reagowała na występy naszych Milusińskich, wspierała ich w chwilach zwątpienia oraz doskonale bawiła się przy dźwiękach muzyki. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, medale, a zwycięzcy arbuzowy puchar J oraz statuetki.

      Nauczyciele i pracownicy szkoły odśpiewali uczniom huczne Sto lat!, a na zakończenie wszyscy odtańczyli belgijkę. Radosnym pląsom i śpiewom nie było końca.

     • Podziękowanie

      09.08.2023

      Dyrekcja oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 im. G. Morcinka w Toszku składa podziękowania wszystkim Sponsorom tegorocznego Dnia Rodziny, który odbył się 02.06.2023 r. oraz osobom zaangażowanym w inicjatywy szkolne.

     • "Poznaj Polskę" - wycieczka klas ósmych

      13.06.2023

      W dn. 12-13.06.23 r. uczniowie klas VIII a, c, d w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. Poznaj Polskę pojechali do Wisły i Ustronia.

      Pierwszego dnia  uczniowie zwiedzili Muzeum Beskidzkie oraz Muzeum Kuźnictwa i Hutnictwa, zobaczyli m.in. jak dawniej wyglądała szkoła oraz życie mieszkańców wsi. Wieczorem czekało na uczniów ognisko. 

      Drugi dzień  młodzież rozpoczęła wędrówką  w kierunku szczytu Równica. Dumni z osiągniętego celu uczestnicy wycieczki udali się do centrum miasta Wisły. Ostatnim punktem wyjazdu było Muzeum Stara Zagroda oraz Muzeum Magicznego Realizmu.

      Pełni pozytywnych wrażeń i wspomnień ósmoklasiści wrócili do domu :)

     • Wycieczka do Wieliczki

      14.06.2023

      12 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 2a i 2b, w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”, odwiedzili Wieliczkę. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie zabytkowej Kopalni Soli ”Wieliczka. Już na starcie, wchodząc do kopalni,  uczniowie musieli pokonać ponad 300 schodów. Pod ziemią mogli zobaczyć solne komnaty, zabytkowy sprzęt i maszyny używane przez górników. Ogromne wrażenie zrobiła kaplica Św. Kingi i różne solne rzeźby. Ciekawym doświadczeniem było  słuchanie  muzyki Chopina nad brzegiem solnego jeziora. Tematem przewodnim tej wycieczki były wielickie legendy. Dzieci dowiedziały się kim był Skarbnik i Bieliczka oraz poznały opowieść o pierścieniu Św. Kingi. Podczas niezwykłego spotkania ze Skarbnikiem uczniowie rywalizowali w konkurencjach związanych z legendami i pracą górnika. Na zakończenie każdy otrzymał dyplom. Po obiedzie w podziemnej Karczmie Górniczej dzieci przystąpiły do realizacji kolejnego punktu wycieczki, którym było zwiedzenie trasy Muzeum Żup Krakowskich. Tutaj uczniowie mogli zobaczyć oryginalne obrazy Jana Matejki, Róg Bractwa Kopaczy, kieraty- gigantyczne górnicze machiny oraz wystawę kryształów soli z Grot Kryształowych. Tutaj również odbyły się warsztaty edukacyjne „Od kopacza do górnika” Uczniowie w formie zabawy zmierzyli się z pracami dawnych górników, dowiedzieli się, jakie umiejętności potrzebne są w tym zawodzie. I tak np. „gasili pożar”, uderzali kilofem w solną ścianę oraz trafiali do celu kawałkiem bryły solnej. Na koniec  windą wyjechali na powierzchnię kopalni.  Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń i na pewno długo pozostanie w pamięci.

     • Dogoterapia w naszej szkole

      13.06.2023

      W ostatnich dniach naszych przedszkolaków oraz uczniów klas 1 - 3 odwiedził wyjątkowy gość – pies Scotty wraz ze swoją opiekunką Panią Wiolettą. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się, jak należy zachowywać się podczas spotkania z obcym psem, jak dbać o swoje pupile, jak je karmić i pielęgnować. Nasi najmłodsi mogli także osobiście doświadczyć łagodności psa, który cierpliwie wysłuchiwał i posłusznie wykonywał wszystkie wydawane mu komendy. Dogoterapia to nie tylko forma miłego spędzania czasu. Pełni ona także ważną rolę terapeutyczną i edukacyjną. Podchodzenie do psa, głaskanie go i przytulanie, pozwala dzieciom przełamywać lęki w kontaktach z otoczeniem, stymuluje rozwój zmysłów i postrzegania. Spotkanie z tym przyjaznym czworonogiem było dla wszystkich wspaniałym doświadczeniem. Dziękujemy!

     • Egzamin praktyczny na kartę rowerową

      14.06.2023

      6 czerwca 2023 roku na boisku Orlik odbył się praktyczny egzamin na kartę rowerową. Do sprawdzenia swoich umiejętności przystąpili ci uczniowie klasy 4a i 4b, którzy zdali część teoretyczną i wykazali się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jeszcze przed rozpoczęciem próby, egzaminator (policjant z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Gliwice) przypomniał uczniom o przepisach i zasadach obowiązujących w ruchu drogowym oraz udzielił cennych wskazówek dotyczących poruszania się rowerem i hulajnogą elektryczną. Ten pierwszy sprawdzian z zakresu ruchu drogowego pomyślnie ukończyło 27 czwartoklasistów.

      Wszystkim, którzy pozytywnie przeszli oba etapy i uzyskali swoje „pierwsze prawo jazdy” serdecznie gratulujemy!

      Bezpiecznej drogi! 😊

     • SZKOLNY DZIEŃ NAUKI

      12.06.2023

      Chemiczny ogród, kameleon, pasta dla słonia, zjawiska magnetyczne, wirtualna rzeczywistość – to zaledwie część tego, co mogli zobaczyć uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku podczas IV edycji Szkolnego Dniu Nauki. Mottem przewodnim tegorocznego spotkania z nauką było hasło: „Rafa i oceanarium". W tym dniu uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w wyjątkowych warsztatach: fotograficznych, matematycznych, fizycznych, chemicznych, biologicznych, minerałów oraz plastycznych. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się mobilne planetarium, gdzie uczniowie w animowanym filmie, zostali zabrani do oceanarium na niezwykłą przygodę wśród rafy koralowej. Z kolei robotyka okazała się świetną zabawą, nie tylko dla młodszych. Także i najstarszym uczniom wiele frajdy sprawiło sterowanie robotami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły.

      Nauka przez zabawę i doświadczanie – to jest to!

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim partnerom przedsięwzięcia.

     • "Mistrz Tabliczki Mnożenia"

      13.06.2023

      "Mistrz Tabliczki Mnożenia" to szkolny konkurs skierowany do naszych trzecioklasistów. W tym roku uczniowie klasy 3a i 3b o tytuł „Mistrza” rywalizowali 27 kwietnia. By wyłonić najlepszych wzięto pod uwagę poprawność oraz czas wykonania zadań. Celem konkursu było rozwijanie i promowanie uzdolnień matematycznych oraz popularyzacja umiejętności sprawnego mnożenia w zakresie 100.

      Mistrzem Tabliczki Mnożenia zostali:

      Maja Wasilewska z kl. 3a

      Damian Żak z kl. 3b

      Wśród wyróżnionych znaleźli się:

      Hanna Kwiecień – 3b

      Emilia Hołda – 3b

      Emilia Klonek – 3a

      Aleksander Tomeczek – Hila – 3a

      Wszystkim uczestnikom konkursu - Gratulujemy!

     • Wycieczka do Opola

      06.06.2023

      Uczniowie klasy 4b, 6a oraz 7aib odwiedzili 2 czerwca 2023 r. w ramach projektu „Poznaj Polskę” miasto Opole. Zobaczyli „Wenecję Opolską”- zespół budynków rozmieszczonych nad Odrą i bulwary nadodrzańskie oraz zwiedzili i poznali skansen Muzeum Wsi Opolskiej z jego zabytkami: budynkami mieszkalnymi, sakralnymi, zagrodami wiejskimi, kompleksem spichlerzy i zabytkami techniki wiejskiej. Oglądaliśmy m.in. młyn wodny z XIX w., kościół z XVII w. i chałupę z ekspozycją szkoły wiejskiej, co pozwoliło nam przenieść się w czasie i uczestniczyć w niezwykłej lekcji. Po obiedzie w restauracji ”Bida”, nawiązującej stylem i wystrojem do zabytków skansenu, odwiedziliśmy Muzeum Piosenki Polskiej. Nowoczesna, interaktywna forma prezentacji zbiorów zachęciła naszą grupę do działania. To było ciekawe spotkanie z naszymi muzycznymi idolami i historią polskiej piosenki. Niektórym udało się nawet nagrać własne wykonania piosenek. W drodze do autokaru mieliśmy okazję podziwiać architekturę Opola, Wieżę Piastowską, katedrę i starówkę. To były interesujące doświadczenia i dobrze spędzony czas.

     • Spotkanie z autorami książek dla dzieci

      06.06.2023

      Zgodnie z zapowiedziami 30 maja uczniowie naszej szkoły spotkali się z autorami książek dla dzieci, Magdaleną i Arturem Maciakami. Chwile oczekiwania na nieco spóźnionych gości wypełniliśmy prezentacją książek pisarzy oraz głośnym czytaniem fragmentów ich utworów. Okazało się, że teksty wzbudziły niemałe zainteresowanie i wielu słuchaczy postanowiło osobiście sięgnąć po książki. Wizyta gości była bardzo przyjemna; dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o samym procesie tworzenia. Pan Artur podzielił się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją różnych pomysłów, wspomniał także o roli natchnienia :) w procesie twórczym. Pani Magdalena opowiadała o spotkaniu z prawdziwym wężem w windzie. Okazało się, że to niezwykłe wydarzenie stało się inspiracją do powstania cyklu książek o Odlotowej Sąsiedzkiej Agencji Detektywistycznej, której członkowie, rozwiązując niebezpieczne zagadki, pomagają dzikim zwierzętom i dbają o świat natury, który nas otacza. Na koniec spotkania goście z radością podpisywali swoje książki, składali autografy i dedykacje na okolicznościowych kartach, które zostaną dołączone do Kroniki Szkoły.

     • Projekt edukacyjny

      06.06.2023


      Uczniowie klas III realizowali w tym roku szkolnym projekt edukacyjny „Ekologia. Jak chronić środowisko?” w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie. Podczas tych kreatywnych zajęć uczniowie prowadzili obserwacje przyrodnicze, nadawali nowe życie zużytym przedmiotom, dowiedzieli się jak chronić środowisko oraz czym jest klimat. Zajęcia pomogły im trenować kompetencje społeczne i poszerzyły ich wiedzę przyrodniczą. Każdy z uczniów mógł ukształtować w sobie postawę strażnika przyrody.

     • Festyn Rodzinny

      04.06.2023

      2 czerwca w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny, na który licznie przybyli zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Festyn uroczyście rozpoczęła Pani Dyrektor Agata Zawadzka oraz przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Klonek. Impreza przebiegła w przemiłej atmosferze, na gości czekało mnóstwo atrakcji. W pierwszej kolejności na scenie zaprezentowali się laureaci szkolnego konkursu “Idol 2023”. Nie zabrakło również żywiołowych układów tanecznych w wykonaniu uczniów. Młodzi artyści bez wątpienia skradli serca publiczności. Po występach artystycznych nadszedł czas na zabawę. Dużym zainteresowaniem cieszył się salon piękności, w którym można było zrobić sobie fryzurę oraz brokatowy tatuaż. Najmłodsi najchętniej ustawiali się w kolejce do kolorowej, dmuchanej zjeżdżalni. Kolejnym punktem programu był mecz "Dwa Ognie": nauczyciele kontra uczniowie. Po wyrównanym pojedynku lepi okazali się uczniowie. Gratulujemy zwycięzcom. Doceniamy bojową postawę uczniów i dziecięcą radość nauczycieli. Prawdziwą niespodzianką był również pokaz strażacki przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Toszku. Strażacy zrobili furorę stawiając kurtynę wodną oraz fundując dzieciom zabawę w pianie. Uśmiechy dzieci były najlepszym dowodem na to, że tegoroczny festyn można zaliczyć do bardzo udanych.

     • Śladami Niemców w Polsce

      01.06.2023

      W dniu 30 maja uczniowie klas dwujęzycznych 4b, 8c oraz 8d odwiedzili Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, którego siedziba mieści się w Opolu.

      Młodzież uczestniczyła  w projekcie  „Świadkowie historii  inspiracją dla młodego pokolenia”. Historię Niemców przybliżył nam świadek czasu- p. Horst Zwiorek, który na co dzień jest mieszkańcem Toszka.  Jako stolarz w powojennej Polsce Pan Zwiorek wykonywał specjalne skrzynie, z którymi wyjeżdżano  na Zachód w latach PRL’ U. Skrzynie te niejednokrotnie zawierały dobytek całego życia. Uczniowie brali udział w warsztatach edukacyjno- plastycznych,  na których mogli  ozdobić „swoje skrzynie”. Kolejnym punktem naszej wizyty w Opolu było archiwum  Centrum  Badań Mniejszości Niemieckiej, gdzie zobaczyć mogliśmy jak przechowywane są dokumenty związane z Mniejszością Niemiecką w Polsce. Przy  poczęstunku uczniowie  relaksowali się  na tarasie, podziwiając  „ Opolską Wenecję” .