• Ogłoszenie

      13.04.2023

      Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 do Oddziałów Przedszkolnych

      w Szkole Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku została zakończona.

      Ze względu na brak wolnych miejsc, szkoła nie prowadzi naboru  do rekrutacji uzupełniającej.

     • Konkurs mitologiczny

      18.04.2023

      Uczniowie naszej szkoły 14.04.2023r. wzięli udział w konkursie mitologicznym – Starożytna Grecja organizowanym przez Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach i odnieśli wspaniałe sukcesy:

      I miejsce zdobyli: Magdalena Dworczyk i Patryk Osadnik

      II miejsce: Karolina Świerguła i Justyna Sopala

      III miejsce: Małgorzata Dziambor i Emilia Błażytko.

     • Wielkanocny wyjazd do kina

      06.04.2023

      Popularna seria książek Margit Auer doczekała się na polskim rynku już dziesięciu tomów. Uczniowie klas trzecich, z okazji zbliżającego się „zajączka”, mogli obejrzeć ekranizację pierwszej części. „Szkoła magicznych zwierząt” to film, który w podobny do „Harry’ego  Pottera” sposób, łączy fantastykę, kryminał i opowieść o szkolnych perypetiach Idy  oraz jej magicznych przyjaciół. To także historia pełna walorów dydaktycznych i wychowawczych, mówiąca o sile przyjaźni. Oprócz seansu dzieci, jak zawsze mogły liczyć na słodką wielkanocną niespodziankę.

     • Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”

      06.04.2023

      Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych i ich rodziców. Jego celem jest zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz promowanie rodzinnego czytania. Celem konkursu jest także wyłonienie najlepszych czytelników.

      Nasza szkoła bierze w konkursie udział od samego początku. Za nami już dwa etapy: Ogólnopolskie Mistrzostwa Powiatowe, które odbyły się 28 lutego oraz Mistrzostwa Wojewódzkie – 28 marca 2023 r.

      To był to iście sportowy turniej, któremu towarzyszyły emocje jak na prawdziwych mistrzostwach. Uczniowie musieli zapamiętać  każdy, najdrobniejszy szczegół przeczytanych książek, całe mnóstwo imion i nazwisk, kolorów, liczb, nazw zwierząt, przedmiotów, roślin itp.

      Naszą szkołę reprezentowali:

      W kategorii klas 1 – 3

      1. Emila Szymaniec kl. 2b,
      2. Emilia Hołda kl. 3b
      3. Damian Żak kl. 3b

      W kategorii klas 4 – 6

      1. Lena Lipińska kl. 6b
      2. Natalia Wycisk kl. 6b
      3. Jakub Duda kl. 6b

      W kategorii klas 7 – 8

      1. Karol Czerner kl. 8c
      2. Kinga Skóra kl. 8a
      3. Julia Ziob kl. 8a

      Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie na obu etapach konkursu, można podejrzewać, że książki znali niemalże na pamięć. A oto wyniki:

      W kategorii klas 1-3 drużyna zdobyła tytuł Mistrza Powiatu oraz Mistrza Województwa uzyskując za każdym razem 100% punktów.

      W kategorii klas 4 – 6 drużyna również uzyskała tytuł Mistrza Powiatu oraz Mistrza Województwa.

      W kategorii klas 7 – 8 drużyna zdobyła tytuł I Wicemistrza Powiatu. Warto nadmienić, że ich test był arcytrudny, z całej Polski zaledwie 23 drużyny uzyskały wymagany wynik, który wynosił 90%. W naszym powiecie, ta sztuka nie udała się nikomu, a nasi reprezentanci i tak osiągnęli najlepszy wynik.

      Gratulujemy serdecznie wspaniałych wyników wszystkim uczestnikom konkursu!

      To jednak jeszcze nie koniec Wielkiej Ligi Czytelników. 11 maja 2023 r. nasze dwie zwycięskie drużyny będą walczyć o tytuł Mistrza Polski w wielkim Finale VI Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników.

      Trzymajcie wszyscy mocno kciuki!

     • Międzynarodowy Dzień Teatru

      03.04.2023

      Międzynarodowy Dzień Teatru to święto obchodzone od 62 lat na całym świecie. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

      W tym roku postanowiliśmy uczcić ten dzień poprzez obejrzenie wspaniałych spektakli online.

      Celem imprezy było uwrażliwienie naszych Milusińskich – tych małych i dużych – na sztukę, rozbudzenie wrażliwości estetycznej i przybliżenie wiedzy na temat teatru.

      W pierwszej części spotkania uczniowie zapoznali się z krótkimi filmikami: „Teatr – rodzaje teatru, lalki teatralne” oraz „Z wizytą… w teatrze” gdzie mieli okazję przypomnieć sobie, jakie są rodzaje teatru, poznać terminologię z nim związaną, obejrzeć jak wygląda praca w teatrze, czym zajmuje się reżyser, choreograf czy zajrzeć za kulisy i do garderoby teatralnej oraz dowiedzieć się, jaka jest różnica między pacynką a marionetką.

      W drugiej części imprezy szkolna publiczność obejrzała wybrane spektakle:

      • przedszkolaki „Calineczkę”,
      • klasy 1- 4  „Koziołka Matołka w krainie bajek”,
      • klasy 5-6 przestawienie pt. „Kulek”,
      • a najstarsi uczniowie współczesną interpretację „Balladyny”.

      Warunkiem wejścia na spektakl było okazanie pobranej wcześniej w kasie biletowej wejściówki.

      Uczniowie spontanicznie reagowali na to, co działo się na wirtualnych scenach, przedstawienia budziły w nich prawdziwe emocje, a gra aktorów żywe zainteresowanie. Spektakle zakończyły się, a jakże, brawami.

     • Konkurs Recytatorski

      02.04.2023

      XX Powiatowy Konkurs Recytatorski "Spotkania zamkowe" 2023 rozpoczęty! We wtorek 28 marca odbyły się eliminacje szkolne, które wyłoniły reprezentację do etapu gminnego w składzie: Karol Czerner i Nina Wiśniewska z klasy 8c, Julian Gabryś z klasy 5b oraz Karolina Kiszkiel i Łukasz Kusz z klasy 4b. Konkurs dostarczył wszystkim wiele radości. Wysłuchaliśmy świetnych interpretacji i ciekawych tekstów. 

      31 marca w naszej szkole odbył się natomiast konkurs gminny. W niepowtarzalnej atmosferze wysłuchaliśmy wspaniałych recytacji i mieliśmy okazję zetknąć się z całkiem sporą dawką doskonałej literatury. Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Zaś zwycięzcom życzymy sukcesów w finale powiatowym, w którym gminę Toszek będą reprezentować: Nina Wiśniewska SP2 i Lena Brzostowska SP Pniów, które zajęły I miejsce, Laura Witkowska SP Pniów i Piotr Wycisk SP1 zdobywcy drugiego miejsca oraz Julian Gabryś i Karol Czerner SP2, którzy zajęli trzecie miejsce.

     • Bilingua – Łatwiej z niemieckim!

      30.03.2023

      Bilingua – Łatwiej z niemieckim! to projekt realizowany przez Dom Współpracy Polsko -Niemieckiej. Głównym celem jest promowanie polsko - niemieckiej dwujęzyczności.

      W dniu 30 marca 2023 roku uczniowie klas dwujęzycznych wzięli udział  w warsztatach prowadzonych w ramach projektu przez Panią Danutę Cholewę która jest doradcą ds. dwujęzyczności w województwie opolskim. 

      Podczas warsztatów uczniowie mogli wykazać się znajomością słownictwa z wybranych obszarów tematycznych. Piosenki oraz zabawy ruchowe uatrakcyjniły zajęcia. Dzieci świetnie się bawiły i chętnie powtarzały nowe słówka. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat za udział  w animacjach językowych.

      Serdecznie dziękujemy Pani Danucie  za przeprowadzenie warsztatów i czekamy na kolejną wizytę!

     • PREDATOR GAMES 2023

      24.03.2023

      Informujemy, że cztery drużyny z naszej szkoły zostały zakwalifikowane do turnieju e-Games.
      Rozgrywki poszczególnych drużyn odbędą się w następujących terminach:
      Fortnite: 23.04 - 27.04.2023
      League of Legends: 31.03 - 04.04.2023
      Rocket League: 14.04 - 17.04.2023
      Szachy: 21.04 - 23.04.2023

      TRZYMAMY KCIUKI ZA SUKCES! Opiekunem drużyn jest p. Agnieszka Godula.

     • Wycieczka do Muzeum "Chleba, Szkoły i Ciekawostek" w Radzionkowie

      28.03.2023

      Dnia 23 marca 2023 roku klasy 2a i 2b wraz z nauczycielkami panią Gabrielą Kozub i panią Reginą Buchta, pojechały na klasową wycieczkę do Muzeum "Chleba, Szkoły i Ciekawostek" w Radzionkowie. Uczniowie zwiedzili muzeum, obejrzeli dawne przedmioty codziennego użytku związane z gospodarstwem domowym, sklepem, szkołą. Samodzielnie wykonały plecionkę ciasta, którą po upieczeniu, ze smakiem zjadły. Dzieci obejrzały film pt. " Chleb" dzięki, któremu poznały historię chleba. Wycieczka była bardzo udana, a dzieci wróciły nie tylko zadowolone, ale i bogatsze o nowe wiadomości.

     • Spotkanie z uczniami z klas o profilu mundurowym

      24.03.2023

                W środę 22 marca w naszej szkole gościła grupa uczniów wraz z młodszym aspirantem Sławomirem Tokarzem z Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. Uczniowie przedstawili kierunek nauczania - technik logistyk o profilu mundurowym naszym ósmoklasistom, którzy stoją obecnie przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Goście opowiadali o wyjazdach na poligony wojskowe oraz ćwiczeniach strzeleckich.

      Naszym ósmoklasistom życzymy powodzenia w wyborze szkół.

      😊19 kwietnia wyjeżdżamy na GLIWICKIE TARGI EDUKACYJNE 😊

     • Pierwszy Dzień Wiosny

      23.03.2023

      Dzień bez plecaka czyli radosna akcja na początku wiosny. Uczniowie mogli przynieść podręczniki i przybory szkolne w czym tylko chcieli. Ich wyobraźnia i pomysłowość przeszły nasze oczekiwania. Udowodnili, że są kreatywni i mają poczucie humoru. Na korytarzu szkolnym można było zobaczyć walizki, kosze wiklinowe, kartony, garnki, wiadra, pufy czy też taczki. Uśmiechom nie było końca. 

      21 marca obchodzony jest również Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji nauczyciele oraz uczniowie, solidaryzując się z chorymi, założyli do szkoły dwie różne kolorowe skarpetki. Była to dobra okazja, żeby porozmawiać na temat równości wszystkich ludzi, tolerancji, a także uświadomienia sobie, że pomimo różnic wszyscy jesteśmy wyjątkowi. 

     • Zdrowe odżywianie na najwyższym podium

      17.03.2023

      Już po raz siedemnasty zaprzyjaźniona Szkoła Podstawowa nr 31 w Zabrzu zorganizowała konkurs plastyczno-literacki pt.: „Janosch i bohaterowie jego bajek”. Tym razem motyw przewodni brzmiał: „ Miś i Tygrysek zdrowo się odżywiają”. Głównym celem konkursu niezmiennie pozostaje propagowanie postaci Janoscha i jego twórczości przeznaczonej dla dzieci, rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, wyławianie młodych talentów literackich i plastycznych, motywowanie uczniów do samodzielnych poszukiwań twórczych, a w tym roku szczególnie - zwrócenie uwagi na rolę zdrowego odżywiania.

      Po długiej i trudnej naradzie (wszystkie wykonane prace były przepiękne) jury naszej szkoły zdecydowało o wysłaniu na konkurs 4 prac plastycznych naszych uczennic klas 3b i 4b. SP nr 2 reprezentowały w tym roku:

      - Emilia Hołda (3b)

      - Aleksandra Rams (3b)

      - Nina Cuber (4b)

      - Apolonia Szczepańska (4b)

      10 marca w Kinie Roma w Zabrzu odbyła się uroczysta gala, na której to ogłoszono wyniki konkursu oraz wręczono nagrody.

      Miło nam poinformować, iż Apolonia Szczepańska, uczennica klasy 4b zajęła I miejsce, natomiast Emilia Hołda, uczennica klasy 3b otrzymała wyróżnienie.

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania swoich talentów.

      Aleksandra Kupczyk

      P.S. Zachęcamy do obejrzenia galerii wszystkich prac konkursowych.

     • Konkurs recytatorski

      16.03.2023

      W poniedziałek 13 marca odbył się wreszcie kilkakrotnie przesuwany konkurs recytatorski pt.: „Rozmowy, dyskusje i kłótnie w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza”. Trzeba podkreślić, że poziom uczestników był bardzo wysoki. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i nie tylko zapoznali się z tekstem, ale doskonale zaprezentowali emocje bohaterów. Byliśmy w stanie wyobrazić sobie Asesora i Rejenta kłócących się o to, kto zabił niedźwiedzia i przechwalających się swymi fuzjami. Opowieść Telimeny o piesku, który został wzięty za łanię oraz rozmowy Tadeusza z Zosią i Sędzią zaskakiwały słuchaczy. Największe jednak wrażenie zrobiła manipulacja, jaką przeprowadził na zgromadzonej w Dobrzyniu szlachcie Klucznik Gerwazy. Wykorzystał ich zapał bitewny i poprowadził nie na Moskali, ale na Sopliców.

      Wyróżnienia otrzymali:

      Filip Osadnik (5b) za przedstawienie kłótni w zamku Horeszków rozpoczętej przez Klucznika nakręcającego zegary oraz

      Lena Lipińska (6b) za opowieść Telimeny o piesku, którego śmierć przysporzyła wiele kłopotów;

      Miejsce III: Justyna Sopala (8d) za mętne tłumaczenie się Tadeusza przed stryjem, dlaczego tak szybko opuszcza Soplicowo;

      Miejsce II egzekwo:  Julia Ziob (8a) – za sugestie dotyczące relacji Tadeusza z Telimeną i pretensje księdza Robaka do brata za wtargnięcie do nieswojego zamku;

      oraz Adam Klonek (8b) – za przedstawienie majstersztyku manipulacji na pełnej zapału do wojaczki szlachcie;

      Miejsce I:

      Natalia Malcherczyk – za ukazanie dyskusji w zaścianku Dobrzyńskich na temat, czy na Francuzów należy czekać, czy samemu zacząć powstanie.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a nagrodzonym gratulujemy.

      Do zobaczenia w kolejnym roku szkolnym!

       

      Katarzyna Kurdasińska

     • KONKURS HISTORYCZNY

      09.03.2023

      Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie historycznym o jednym z Patronów Roku 2023, Wojciechu Korfantym. Postać ta szczególnie zapisała się na kartach historii Górnego Śląska, stanowiąc wzór dla wielu polskich patriotów. Zachęcamy uczniów klas IV-VIII do zapoznania się z sylwetką przywódcy III powstania śląskiego i wykonania prezentacji multimedialnej na jego temat. 

      Prace można wysłać do 10 kwietnia 2023 r. na adres e-mail: wylezolklaudia@gmail.com​​​​​​​