• I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

      13.12.2022

      Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.
      Od lat z tej okazji staramy się pomagać potrzebującym.
       

      W TYM ROKU NAJBARDZIEJ POTRZEBNE SĄ:
       

      Żywność trwała:
      herbata, kawa, kakao, ryż, kasza, makaron, cukier, mąka, olej, dżem, budynie, słodycze, konserwy mięsne, konserwy rybne itp.


      Środki czystości:
      proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon, pasta do zębów, mydło, pościel, ręczniki itp.


      Dary można przekazywać do 20 grudnia (wtorek) od poniedziałku do piątku
      do biblioteki szkolnej.
       

      Mamy nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach wesprzecie Państwo naszą inicjatywę.

     • Dzień Górnika

      04.12.2022

      Tradycyjnie już, jak co roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Barbórkę. Z tej okazji gościliśmy zaprzyjaźnionego górnika, pana Piotra Bullę, który przybył do nas w galowym stroju górniczym. Podczas spotkania uczniowie klas 1-3 mieli okazję dowiedzieć się jak trudna i niebezpieczna jest praca w kopalni. Poznali wiele ciekawostek na temat stroju galowego i koloru piór na czapce górnika. Dzieci z zainteresowaniem i uwagą słuchały gościa. Zadawały też mnóstwo pytań związanych z górnictwem, na które pan Piotr chętnie odpowiadał. Na zakończenie dzieci podziękowały gościowi za bardzo ciekawe, pełne wrażeń spotkanie wręczając drobne upominki.

      Z okazji Barbórki życzymy Panu Piotrowi i wszystkim górnikom dużo zdrowia - Szczęść Boże!

     • NASI UCZNIOWIE MISTRZAMI GMINY W BADMINTONIE

      05.12.2022

      24 listopada 2022 r. w SP1 im. I.Sendler w Toszku odbyły się Zawody Gminne w Badmintonie drużynowym dziewcząt oraz chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (rocznik 2008-2009).  W rozgrywkach wzięły udział drużyny ze szkół: z Kotulina, Pniowa, SP 1 oraz SP 2 w Toszku. Naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Dworczyk, Julia Ziob, Weronika Surażyńska oraz Jakub Morciniec i Patryk Osadnik, którzy zdobyli w swoich kategoriach I miejsca.

      29 listopada 2022 r. odbyły się Gminne Zawody w Badmintonie  drużynowym dziewcząt oraz chłopców w ramach Igrzysk Dzieci (roczniki 2010 i młodsi). W rozgrywkach wzięły udział drużyny  ze wszystkich szkół gminnych. W zawodach rozegrano 68 meczów w tym 20 deblowych i 48 singlowych. Organizatorem mistrzostw była nasza szkoła, którą reprezentowali: Maja Wasilewska, Vanessa Orlik i Natalia Jensz oraz Paweł Morciniec, Filip Osadnik i Szymon Osadnik. W tych zawodach nasi uczniowie również zdobyli I miejsce w kategorii dziewcząt oraz I miejsce w kategorii chłopców.

      Wszystkie cztery drużyny zyskując I miejsca  przechodzą do kolejnego etapu powiatowego.

      Gratulujemy!

     • Łatwiej z niemieckim!

      03.12.2022

      Pod takim tytułem  Dom Współpracy Polsko- Niemieckiej w Opolu prowadzi kampanię na rzecz dwujęzyczności w regionach Polski zamieszkanych przez niemiecką mniejszość narodową. Bilingua- łatwiej z niemieckim jest projektem skierowanym przede wszystkim do dzieci i młodzieży.

      Pielęgnowanie języka niemieckiego jest niezbędne dla wzmocnienia wiedzy o regionie, w którym żyjemy i jego kulturowego dziedzictwa. Poprzez różnorodne środki, doradczynie, które odwiedzają szkoły chcą zwrócić uwagę na znaczenie języka niemieckiego oraz niemiecko-polską dwujęzyczność.

      W ramach ww projektu, na zaproszenie p. Anety Gola 1 grudnia odwiedziła naszą szkołę p. Danuta Cholewa, która poprowadziła w klasach dwujęzycznych: II b,  VI b oraz V b animacje językowe. Uczniowie przekonali się  o zaletach  polsko-niemieckiej dwujęzyczności i utwierdzili się jak ważna jest znajomość języka niemieckiego.

       Projekt Bilingua – łatwiej z niemieckim! jest finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

     • III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

      29.11.2022

      Dnia 29 listopada 2022 r. odbył się w naszej szkole III SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA dla uczniów klas 2 – 3.

      Każdy uczestnik, po wcześniejszym przygotowaniu, prezentował wybrany fragment książki z serii „Czytam sobie. Poziom 3”. Podczas czytania ocenie podlegały płynność i poprawność, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Wszyscy świetnie zaprezentowali swoje umiejętności, choć nie obyło się bez lekkiej tremy. Głośne czytanie przy zgromadzonej publiczności i przed komisją konkursową, nie jest takie łatwe i proste. 

      A oto nazwiska zwycięzców, którym serdecznie gratulujemy! 

      Miejsce I – Maja Wasilewska, kl.3a

      Miejsce II – Emilia Szymaniec kl. 2b i Hanna Kwiecień kl. 3b

      Miejsce III – Kamil Kusz kl. 2b

      Wyróżnienia:

      Vanessa Miszczak kl. 2a

      Katarzyna Rudolf kl. 2a

      Agata Skrzypczyk kl. 2a

      Mateusz Zapalski kl. 3a

      Aleksandra Rams kl. 3b

      A wszystkich uczniów zachęcamy do sięgnięcia po książki z serii Czytam Sobie”, które są dostępne w bibliotece szkolnej.

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia

      29.11.2022

      „Miś daje szczęście i ciepłe dni,

       z  misiem piękniejsze są wszystkie sny”.

      25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. To nie była przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypadała kolejna rocznica powstania tej ulubionej przez dzieci maskotki. Z okazji tego święta każdy uczeń w klasach I-III mógł przynieść ulubionego misia do szkoły. Przybyły, więc misie małe, duże, białe, brązowe i bajecznie kolorowe, z kokardkami i szaliczkami, a każdy był piękny i wyjątkowy. Misie zasiadły w ławkach szkolnych i towarzyszyły swoim właścicielom podczas zajęć edukacyjnych. W ramach obchodów tego miłego święta dzieci poznały historię pluszowej maskotki, dowiedziały się, jakie gatunki niedźwiedzi żyją na świecie oraz oglądały bajki z misiami w roli głównej. Dzieci zaprosiły swoje zabawki również do zabaw ruchowych, muzycznych i plastycznych. Po wspólnej zabawie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia i wręczenie dyplomów.

     • „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE”

      25.11.2022

      W naszej szkole rozpoczyna się kolejna edycja akcji „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE” organizowanej na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Celem akcji jest pomoc drugiemu człowiekowi oraz zainteresowanie młodych ludzi formą pomocy jaką jest wolontariat. Zachęcamy zespoły klasowe, nauczycieli, pracowników szkoły, oraz rodziców do zakupu kalendarza na rok 2023. Cena kalendarza wynosi 20 zł (jest to cena minimalna). Kalendarze można nabyć za pośrednictwem wychowawcy klasy lub w gabinecie pedagoga. Wolne datki za kalendarz zostaną przekazane do kasy Hospicjum.

     • „Królowa Śniegu” w Teatrze Nowym w Zabrzu

      25.11.2022

      24 listopada uczniowie klasy 3a i 3b mieli przyjemność uczestniczyć w spektaklu teatralnym „Królowa Śniegu”, wystawianym na deskach Teatru Nowego w Zabrzu. To familijne przedstawienie oparte zostało na motywach znanej baśni H.Ch. Andersena. Jest to historia dziewczynki o imieniu Gerda, która – z misją ratunkową wyrusza w najważniejszą w swoim życiu podróż. Chce odnaleźć i uwolnić swojego przyjaciela Kaja, uwiedzionego przez potężną i tajemniczą Królową Śniegu. Akcja rozgrywa się zarówno w Kopenhadze, tuż przed wybuchem I Wojny Światowej, jak i podczas całego XX wieku, w miejscach najbardziej fantastycznych i najbardziej odległych – na dalekiej zmarzniętej północy, tam, gdzie rzeczywistość spotyka się z magią. I ta magia uwiodła nie tylko naszych młodych widzów, do których adresowana jest baśń, ale za sprawą nowoczesnego i widowiskowego języka oraz muzyki Anny Steli, także i dorosłych odbiorców.

     • Drugi dzień "Tygodnia z historią"

      24.11.2022

      Śpiewająco rozpoczęła się IV edycja - Tygodnia z Historią zorganizowana przez SP nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku. Podczas wydarzenia wręczono nagrody dla uczniów biorących udział w konkursie na postać filmową lub scenę z filmu oraz wysłuchano najpiękniejszych piosenek z musicali w wykonaniu artystów - Sabiny Olbrich-Szafraniec, Aleksandy Golombek oraz Ireneusza Miczki.

     • Konkurs fotograficzny - VI edycja „Jesień w obiektywie”

      21.11.2022

      Komisja wyłoniła laureatów konkursu fotograficznego „Jesień w obiektywie”.

      1 miejsce - Nikodem Jaksik (Szkoła Podstawowa w Kotulinie)

      2 miejsce - Lena Klawikowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wielowsi)

      3 miejsce - Laura Witkowska (Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Pniowie)

      3 miejsce - Emilia Polczyk (Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Pniowie)

       

      Wyróżnienie - Marta Groszczyk (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku)

      Wyróżnienie – Wojciech Grzesica (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku)

      Wyróżnienie - Zuzanna Król (Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Pniowie)

       

      Serdecznie gratulujemy.

     • Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

      20.11.2022

      Listopad jest miesiącem, który w szczególny sposób skłania nas do refleksji. Najpierw obchodzimy uroczystość poświęconą zmarłym, by następnie świętować kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym nastroju zadumy  klasy ósme postanowiły wybrać się w wyjątkowe miejsce na mapie świata, zapalając tym samym światełko pamięci nie tylko na grobach bliskich zmarłych. Celem wyjazdu było Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, czyli największy niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, w którym życie straciło ponad 1,1 miliona dzieci oraz dorosłych. 

      Mieliśmy okazję wziąć udział w całodniowym pobycie studyjnym, rozpoczynającym się zwiedzaniem Miejsca Pamięci, a dokładnie dwóch jego części - Auschwitz i Birkenau. Panie przewodniczki w niezwykle ciekawy sposób zapoznały uczniów z dziejami obozu, przenosząc zwiedzających w bardzo ciężkie czasy. Tak też, stąpaliśmy po ziemi, na której 80 lat wcześniej w bestialski sposób mordowano tak wielu niewinnych, w tym przede wszystkim Żydów i w imię nazistowskiej ideologii. Zapoznaliśmy się z historiami dotyczącymi całych grup ludności, jak i tragediami pojedynczych osób. Weszliśmy do baraków, komory gazowej oraz krematorium, a także zobaczyliśmy wiele z zachowanych reliktów obozowych. To wszystko nie tylko wzbogaciło naszą wiedzę na temat II wojny światowej, ale przede wszystkim stworzyło przestrzeń do ważnych refleksji. Efekt ten wzmocniony został warsztatami "Historia zapisana w przedmiocie", stanowiącymi zwieńczenie naszego pobytu studyjnego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć unikatowe zbiory muzeum - przedmioty, z którymi związane były losy konkretnych więźniów KL Auschwitz. Każda z ukazanych rzeczy stanowiła punkt wyjścia do dyskusji o rzeczywistości obozowej oraz przesłaniu Miejsca Pamięci. Jesteśmy przekonani, że ta wyjątkowa lekcja historii pozostanie na długo w naszej pamięci.