• II Rejonowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Josepha von Eichendorffa

      20.11.2022

      Podobnie jak w ubiegłym roku 17 listopada br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II konkursie recytatorskim  w j. niemieckim im.  Josepha von Eichendorffa. Zadaniem uczniów była recytacja jednego z utworów J. von Eichendorffa oraz przeczytanie prozy. Komisja konkursowa oceniała opanowanie tekstu, dykcję oraz  poprawność językową. Recytacja jest wartością samą w sobie, kształtuje pozytywne uczucia do języka i rozbudza zainteresowanie kulturą. Uczniowie przygotowywali się pod czujnym okiem Anety Goli i Aleksandry Kupczyk. Teksty poetyckie wygłoszone przez naszych artystów zachwyciły jury. Zarówno w kategorii klas I-III jak i IV-VI nasi uczniowie otrzymali:         

                                                                    I miejsce -  Lena Lipińska, kl. VI b 

                                                                    II miejsce - Agata Roter, kl. VI b

                                                                   II miejsce - Jakub Wycisk,  kl. III b

                                                                   III miejsce - Aleksandra Rams, kl. III b  

                                                                   Wyróżnienie -  Filip Osadnik, kl. V b

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom i  zachęcamy do rozwijania swoich artystycznych zdolności !!!

     • Wycieczka do Radzionkowa i Zabrza

      20.11.2022

      W środę 16.11.uczniowie klas piątych wyruszyli na wycieczkę do Radzionkowa i Zabrza w ramach programu ministerialnego „ Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem do zrealizowania była wizyta w Muzeum Chleba w Radzionkowie, gdzie mogliśmy uczestniczyć między innymi w przygotowaniu własnych wypieków. Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy to  Kopalnia Guido i Sztolnia Królowej Luizy. Tutaj czekał na nas pan przewodnik, który założył nam niebieskie kaski na głowę i szolą zjechaliśmy 320 metrów pod ziemię. Podczas wędrówki kopalnianymi chodnikami mieliśmy okazję posłuchać jak przebiegała geologiczna historia Ziemi, czym uwarunkowany jest rozkład pokładów węgla. Oprócz tego poznaliśmy tajniki ciężkiej pracy górników dawniej i dzisiaj. Przewodnik zaprezentował nam też jak pracują nowoczesny kombajny. Największą atrakcją był przejazd podziemną kolejką i rejs łódkami w Sztolni Luiza. Po powrocie do Toszka udaliśmy się na zasłużony obiad. Wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń i z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci.

     • Wycieczka do Tarnowskich Gór

      17.11.2022

      15 listopada 2022 r. uczniowie klas trzecich wyjechali na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Wycieczka zorganizowana była w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. Pierwszym celem naszej wycieczki było zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga w Parku Repeckim. Krętymi schodami szybu „Sylwester” zeszliśmy 30 metrów w dół. Tam wsiedliśmy do łodzi, aby pokonać wodny korytarz. W świetle lamp karbidowych przepłynęliśmy przez cztery murowane bramy, z których każda ma swoją legendę. Płynąc przez Bramę Mądrości musieliśmy uważać na spadające krople wody! Legenda głosi bowiem, że jeśli kropla spadnie komuś na głowę, to będzie bardzo mądry. Jednak najważniejsze, żeby kropla nikomu nie trafiła na plecy, bo to wróży ciężką pracę do końca życia. Najwięcej kropli spadło nam na głowę!!!  Sztolnia, to nie tylko system odwadniający, to również przyroda. Krystalicznie czysta woda przyciąga kilka gatunków ryb, w tym pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu.

      Drugim punktem wycieczki była Zabytkowa Kopalnia Srebra, w której od XV do początku XX w. wydobywano rudy ołowiu, srebra i cynku. Najpierw zwiedziliśmy ekspozycję muzealną. Późnej nowoczesną windą zjechaliśmy 40 metrów w głąb kopalni, gdzie - w prawdziwych górniczych kaskach - ponad godzinę chodziliśmy korytarzami będącymi kiedyś miejscem pracy górników i gwarków. Podczas wędrówki mogliśmy obserwować zaskakująco piękne geologiczne twory natury, wyrobiska, zwałowiska, urokliwe zakątki niczym z baśni. Poznaliśmy też nieco historię miasta Tarnowskie Góry, które jest położone na północnych krańcach Górnego Śląska. Warto zaznaczyć, że 9 lipca 2017 r. podziemia kopalni wraz z systemami odwadniania, infrastrukturą wodociągową, a także licznymi krajobrazami kulturowymi, trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

      Ostatnim puntem programu był obiad w restauracji „Szynk na Grubie”. Pełni wrażeń, z uśmiechem na twarzy i  pełnymi brzuchami wróciliśmy do Toszka.

     • "Szkoła do hymnu"

      10.11.2022

      11.11 to Święto Odzyskania Niepodległości. Uczciliśmy ten dzień uczestnictwem w spektaklu „Wolność” oraz zbiorowym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, gdyż kolejny już rok wzięliśmy udział w akcji „Szkoła do hymnu” o godzinie 11.11.
      Wszyscy biorący udział w przedstawieniu zostali nagrodzeni wielkimi brawami i mogą być z siebie dumni. Wspomnieć należy nie tylko o recytatorach i aktorach, ale również o tych, których nie było widać na scenie: autorach dekoracji, rekwizytów, obsłudze sprzętu muzycznego oraz nagłośnienia. Bez nich przedstawienie nie byłoby takie uroczyste.
                                                                                                                                        Dziękujemy!

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

      10.11.2022

      W piątek 4 listopada w naszej szkole było wesoło, kolorowo i bajkowo. Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek na korytarzach szkolnych można było spotkać piratów, wróżki, księżniczki, elfy, Czerwonego Kapturka, wilka,  Bolka i Lolka, Myszkę Miki, Shreka i wiele innych niezwykłych postaci. W tym dniu biblioteka szkolna zamieniła się w zaczarowaną krainę.  Wchodzących witała piosenka Pana Kleksa „Witajcie w naszej bajce”. Uczniowie  mogli tu znaleźć wiele atrakcji. Czekały na nich liczne krzyżówki, zagadki, quizy i kolorowanki. Można było pooglądać wystawę „bajkowych” książek, posłuchać piosenek i obejrzeć animowane bajeczki. Kulminacyjnym punktem imprezy była sesja fotograficzna na specjalnie przygotowanej ściance.

      W klasach pierwszych motywem przewodnim tego dnia były bajki polskie. Zadaniem pierwszaków było m.in. odszukanie Kapsuły Czasu, w której ukryty był list do dzieci, którego nadawcami byli bohaterzy bajek polskich, mający dla dzieci szereg zadań do wykonania. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać.

      Wartości płynące z bajek były również tematem zajęć na języku niemieckim. Uczniowie zapoznali się z bajkami w języku niemieckim. Obejrzeli w formie teatrzyku bajkę „Frau Holle” oraz wykonali zadania z nią związane. Przypomnieli sobie tytuły bajek i rozwiązywali szereg zadań związanych z bajkami braci Grimm.

      Aby przenieść się w świat fantazji niekoniecznie musimy przebierać się za baśniowe postacie, czy oglądać bajki na ekranie telewizora. Wystarczy wybrać się do biblioteki szkolnej i wypożyczyć jedną z niezliczonych pozycji książkowych, zagłębić się w lekturę i ruszyć w swojej wyobraźni na podbój baśniowego świata, wraz z jego bohaterami. Do czego serdecznie Was, Drodzy Uczniowie zachęcamy! 

     • Pamiętamy o zmarłych

      03.11.2022

      27 października, kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie kl.1a udali się  na pobliski cmentarz komunalny, aby wykonać tam drobne prace porządkowe.  Wyjście poprzedziła projekcja filmu edukacyjnego pt. „Dzień Wszystkich Świętych - poznajemy święta i tradycje” oraz rozmowa dotycząca odpowiedniego zachowania się w miejscu wiecznego spoczynku. Na cmentarzu pierwszoklasiści oczyścili kilka nagrobków z jesiennych liści oraz zapalili znicze, chcąc w ten sposób uczcić pamięć zmarłych. Ułożyli również na mogiłach własnoręcznie przygotowane na lekcjach stroiki. Podczas pobytu na cmentarzu uczniowie zachowali powagę i właściwą do sytuacji postawę.

     • Wycieczka do Krasiejowa

      03.11.2022

      W dniu 28.10.2022 roku uczniowiekl asy 1a i 1b – wyruszyli na swoją pierwszą całodniową wycieczkę do JuraParku w Krasiejowie. Wycieczka była zorganizowana w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było poznanie prehistorycznego świata dinozaurów i integracja zespołów klasowych. Przygodę z dinozaurami pierwszoklasiści rozpoczęli od atrakcji, jaką był Tunel Czasu. Na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel wybrali się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Następnie uczniowie, wraz z przewodnikiem, udali się się na długi spacer po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej, na której znajdowały się naturalnej wielkości przedstawiciele świata dinozaurów. Dzieci zwiedziły również Pawilon Paleontologiczny, gdzie stąpały po szklanej podłodze, odsłaniającej skamieniałości płazów i gadów sprzed 225 milionów lat. Niezwykle interesującym momentem spotkania z prehistorią były warsztaty paleontologiczne, podczas których dzieci wyposażeni w sitka i pędzelki poszukiwały w piasku szczątków dawno wymarłych stworzeń. Krótką przerwę w zwiedzaniu niezwyklej krainy dzieci spędziły na placu zabaw oraz w basenie z piłeczkami. Sporo emocji dostarczyła uczniom wizyta w Oceanarium, gdzie zamiast olbrzymich akwariów znajdowały się multimedialne ekrany. Korzystając z okularów 3D dzieci przeniosły się w niezwykły podwodny świat. Przeżyły wówczas chwile grozy podczas spotkania oko w oko z atakującym rekinem. Po emocjonujących doświadczeniach był czas na oddech. Nasi młodzi podróżnicy udali się na słodki poczęstunek. Punktem kulminacyjnym pobytu w Krasiejowie były odwiedziny w Parku Ewolucji Człowieka. Tutaj uczniowie dołączyli do grona podróżników w czasie – temponautów i odbyli interaktywną podróż promem kosmicznym. Ponadto za pomocą ciekawych animacji poznali naszych najstarszych przodków, nasze pradzieje oraz kolejne etapy ewolucji człowieka. Dopełnieniem wycieczki był zakup pamiątek oraz pożywny, pyszny obiad. Piękna pogoda oraz radosny nastrój towarzyszyły wszystkim przez całą wycieczkę. Zadowolone i z głowami pełnymi wrażeń dzieci wróciły do domu, gdzie czekali stęsknieni rodzice.

    • „NATALKA I ANTEK W ŚWIECIE WIELKIEJ MATEMATYKI”
     • „NATALKA I ANTEK W ŚWIECIE WIELKIEJ MATEMATYKI”

      02.11.2022

      Podobnie jak w ubiegłym roku, klasy 3a i 3b przystąpiły do udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Głównym celem projektu, który składa się z ośmiu pojedynczych modułów, jest zaprzyjaźnienie dzieci z matematyką oraz budowanie świadomości, że jest ona obecna we wszystkich dziedzinach życia. Nasi uczniowie wraz z Natalką i Antkiem, bohaterami projektu, z powodzeniem zrealizowali pierwszy moduł „Matematyka na drodze”. Elementem zajęć był spacer po najbliższej okolicy i odszukanie matematyki na drodze. Zajęcia były doskonałą okazją do przypomnienia zasad ruchu drogowego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na to, że elementy matematyczne na drodze porządkują ruch i zapewniają bezpieczeństwo.

     • „Poznaj Polskę” - Kopalnia Soli

      31.10.2022

      ​​​​​​„Kopalnia w Wieliczce – jak pałac pod ziemią: tu ściany, kolumny srebrzyście się mienią. W kaplicach posągi, żyrandol jak słońce. Na falach jeziora – światełka tańczące. A w grotach, w półcieniu i w mrocznych zakrętach śpi echo, co czasy odległe pamięta..."

                                                                                          Helena Bechlerowa

      W ramach przedsięwzięcia  Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas  VIII i IV b udali się 28 października na wycieczkę do Kopalni Soli  „Wieliczka”.  To jeden z najcenniejszych zabytków, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

      Uczniowie podążając za panią przewodnik pokonali 800 schodów i zeszli na głębokość 135m pod ziemią. W podziemiach mogli zobaczyć wykute w soli komnaty z widocznymi śladami rzeczywistej eksploatacji zachowane wraz z maszynami i sprzętem górniczym. Zwiedzili niezwykłe komory i kaplice z solnymi rzeźbami oraz płaskorzeźbami, w tym najpiękniejszą na świecie Kaplicę św. Kingi.                                    

      To niewiarygodne, jak wiele rzeczy można było zrobić z soli kamiennej. Podczas zwiedzania, uczniowie poznali ciekawe historie i tajemnice Kopalni. Usłyszeli kompozycję Fryderyka Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi nad brzegiem jednego z solnych jezior.  Uczniowie zwiedzili również Muzeum Żup Krakowskich. Muzeum zlokalizowane w 14 komorach jest  niesamowite. Zobaczyli eksponaty, które służyły przez wieki do pozyskiwania i wydobywania soli. Największe wrażenie robią gigantyczne kieraty. Jedna z drewnianych machin, jest największą tego typu konstrukcją na świecie.                  

      Wycieczka do Kopalni Soli zrobiła na wszystkich wielkie wrażenie i pozostanie  długo w pamięci.

     • Europejski Tydzień kodowania - CodeWeek 2022

      26.10.2022

      W dniach od 8 do 23 października uczniowie klas trzecich przyłączyli się do jubileuszowej – 10 już edycji akcji programowania z CodeWeek. Tegoroczne wydarzenie odbyło się  pod hasłem .Robotyka w ramach Projektu Laboratoria Przyszłości”.  

      Uczniowie poznawali tajniki programowania oraz robotyki z wykorzystaniem klocków konstrukcyjnych SkriKit. Uczestnicy wydarzenia wykorzystując instrukcję oraz własną wyobraźnię łączyli elementy, tworząc niepowtarzalne roboty. To był doskonały sposób na zaangażowanie uczniów w ciekawe zajęcia, rozwijające umiejętności kreatywnego myślenia i rozwiązywania złożonych problemów o różnym stopniu trudności.

      Zabawa konstrukcyjna, która wprowadziła w tajemniczy świat robotyki, dodała uczestnikom dużo pozytywnej energii i radości. Wszyscy bawili się doskonale!

     • Światowy Dzień Origami, czyli czary-mary z papieru.

      26.10.2022

      24 października przypada Światowy Dzień Origami. Origami to japońska sztuka składania papieru, która polega na precyzyjnym formowaniu kartki papieru, tak aby powstały z niej przestrzenne przedmioty i figury. Z niełatwą sztuką składania papieru zmierzyli się uczniowie  klasy 1a. Podczas zajęć pierwszoklasiści, wyposażeni w kolorowe, kwadratowe karteczki, stworzyli swoje pierwsze papierowe modele. Z niewielką pomocą nauczyciela dzieci wykonały zabawkę „piekło- niebo”, złożyły łódeczki i samoloty. Wykonane zabawki uczniowie wykorzystali do zorganizowania regat i przeprowadzenia w klasie zawodów w puszczaniu samolotów z papieru. Składanie papieru było nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale miało również walor dydaktyczny - rozwijało umiejętności manualne, uczyło cierpliwości oraz dokładności. Wszystkich zachęcamy do zabawy z kartką papieru i odkrywania fascynującej sztuki orgiami.

     • Światowy Dzień Origami

      26.10.2022

      24 października 2022 roku klasa 1b przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Origami. Origami jest ciekawą techniką plastyczną, która daje bardzo wiele możliwości. Może stanowić doskonałe ćwiczenie kompozycyjne, zabawowe, relaksacyjne i wyciszające. Składając papier dziecko uruchamia wiele zmysłów, dzięki czemu rozwija myślenie twórcze, konstrukcyjne, usprawnia spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne. Kształtuje też osobowość dziecka, ucząc je cierpliwości i skupienia.

      Pierwszaki z naszej szkoły również nabywały tych umiejętności. Podczas zajęć, dzieci najpierw zobaczyły prezentację multimedialną na temat Origami. Następnie wyposażeni w kolorowy papier ochoczo przystąpiły do pracy, której celem było stworzenie zgodnie z etapami pracy np. ulubionego zwierzątka- kota, pieska lub innej pracy np. latawca, łódki, czy też grzybka bądź parasola. Zadanie bardzo pochłonęło wszystkich, w klasie panowało skupienie i wyciszenie. Powstały bardzo ciekawe prace. Zapraszamy do galerii.

     • Gminny Turniej Drużynowego Tenisa Stołowego

      26.10.2022

      19 października w Pniowie odbył się Gminny Turniej Drużynowego Tenisa Stołowego dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Dzieci (roczniki 2010 i młodsi), w którym wzięły udział reprezentacje szkół gminnych: SP Pniów, SP Kotulin, SP nr 1 Toszek i SP nr 2 Toszek. W turnieju drużyna dziewcząt naszej szkoły zdobyła 2 MIEJSCE, w składzie: Martyna Puchała, Nadia Marciniszyn oraz Hanna Wierzbicka. W kategorii chłopców naszą szkołę reprezentowali Filip Osadnik, Paweł Morciniec oraz Szymon Osadnik, którzy wywalczyli 1 MIEJSCE i dzięki temu przechodzą do kolejnego etapu tenisowych zmagań na etapie powiatowym, który odbędzie się w Pyskowicach 26 października.

      Gratulujemy!

     • Dzień Gier Planszowych

      19.10.2022

      „Cała Polska Gra w planszówki”, to hasło pierwszej edycji Dnia Gier Planszowych, który miał miejsce 10 października 2020 r.  To coroczne święto, wspierane przez wydawców, sklepy, media, przedszkola, szkoły i inne miejsca, ma coraz większe grono miłośników, do którego w tym roku dołączyli także uczniowie klas trzecich naszej szkoły.

      Jak wiadomo „planszówkowe rozgrywki” to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja czy liczenie.

      Nasz dzień gier plaszowych przebiegł pod hasłem „Pierwsza Pomoc Przedmedyczna – Bezpieczni na drodze”. Uczniowie zdobywając kolejne sprawności mogli wykazać się wiedzą z tego zakresu.  Spotkanie przy grach planszowych okazało się idealną okazją do kreatywnego spędzenia czasu i integracji międzyklasowej.

      Zachęcamy do grania w gry planszowe - szczególnie teraz,

      gdy wieczory stają się coraz dłuższe !!!