• DZIEŃ ZIEMI

      30.04.2024

      Każdego roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi ze 192 krajów na całym świecie niezależnie od narodowości, wyznania, wieku. Obecnie jest to największe ekologiczne wydarzenie o prawdziwie globalnym zasięgu.

      Jako społeczność szkolna w dniu święta Ziemi uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach promujących postawy proekologiczne. Chętni uczniowie klas I – VIII wzięli udział w ogólnopolskim festiwalu ekologii – EKOfeston. W ramach wydarzenia odbyły się wykłady online, konkursy z wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, warsztaty plastyczne.

      Na zajęciach plastycznych najmłodsi uczniowie wykonali opaski na głowę z hasłem „Chrońmy planetę”. Z kolei na lekcjach biologii i geografii powstały ekologiczne lapbooki, które zdobiły szkolny korytarz.

      Obchody Dnia Ziemi zbiegły się z VII edycją akcji „Sprzątamy dla Polski”. Młodzież z klasy 7a i 8a wyruszyła wraz z opiekunami na tereny zielone wokół szkoły i zebrali łącznie 2 worki śmieci.

      W ramach współpracy z Nadleśnictwem Rudziniec uczniowie klasy 7a i 8a mieli możliwość posadzenia drzewek w pobliskim lesie Fazaniec. Po szczegółowym instruktarzu leśnika, młodzież przy użyciu kostura zasadziła kilkadziesiąt świerków. Za parę lat uczniowie będą mogli wrócić w to samo miejsce i zobaczyć efekty swojej pracy.

      Wszystkie powyższe działania przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi przyczyniły się do budowania EKOświadomości, promowania odpowiedzialnej konsumpcji oraz wzbudzania w młodym pokoleniu odpowiedzialności za lokalne środowisko. By każdy dzień był Dniem Ziemi.

     • Wyzwanie Miśka Haribo

      24.04.2024

      Żelki uwielbiają chyba wszyscy, dzieci z pewnością, o czym przekonaliśmy się w dniu dzisiejszym.

      Kolejka chętnych, by zdobyć paczuszkę słodkich miśków była bardzo długa.

      SU zaproponował dzieciom zabawę, w której najważniejsza była umiejętność oddania celnego rzutu, a przy tym opanowanie emocji...i wbrew pozorom wcale nie było to takie proste.

      Dziękujemy RR za przekazane miśki.

     • DNI Z NAUKĄ

      23.04.2024

      DNI Z NAUKĄ czas zacząć!

      W czwartek 25 kwietnia rozpoczynamy obchody święta nauki. Uczniowie wezmą udział w pokazie doświadczeń chemicznych, które pozwolą im odkryć fascynujący świat eksperymentów. Poniżej przedstawiamy tematy pokazów:

      - Magia kontra nauka – dla przedszkolaków i uczniów klas I – III,

      - Zimno, zimniej, lodowato – dla uczniów klas IV – VIII.

      Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie warsztatów i już dzisiaj zapraszamy na kolejne atrakcje, które w ramach DNI Z NAUKĄ odbędą się 14 czerwca.

     • Finał Mistrzostw Powiatu Gliwickiego w Piłce Ręcznej ID

      23.04.2024

      19 kwietnia 2024r. reprezentacja dziewcząt naszej szkoły rozegrała w Żernicy Finał Mistrzostw Powiatu Gliwickiego w Piłce Ręcznej ID.

      Walka była zacięta, a zaangażowanie zawodniczek ogromne, jednak największe wrażenie zrobiła na wszystkich Nadia Marciniszyn, która została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju. Rzucała z wielkim poświęceniem i zdobyła najwięcej bramek. Ostatecznie dziewczyny wywalczyły 4miejsce w składzie: N.Asztemborska, K.Kiszkiel, J.Węglarz, J.Korba, N.Marciniszyn, W.Gałonska, A.Grabowska, V.Orlik i N.Stach. Brawo!

      Po raz kolejny wyjazd na zawody możliwy był dzięki sprawnemu zorganizowaniu dla nas transportu przez władze miasta Toszek. Dziękujemy!

     • KONKURS RECYTATORSKI

      22.04.2024

      Dnia 19 kwietnia br. odbył się szkolny konkurs recytatorski uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie  zaprezentowali swoje zdolności podczas recytacji wybranych utworów  literatury dziecięcej. Ogółem w konkursie brało udział 7 osób. Ocena podczas recytacji uwzględniała następujące umiejętności: intonację, interpretację i znajomość tekstu oraz swobodę sceniczną.  Jury wyłoniło następujących zwycięzców konkursu:

      I miejsce- Alicja Zarzycka- kl. 2b

      II miejsce – Zofia Dziambor- kl.2b

      III miejsce – Marta Hajduk – kl.2b

      Wymienieni laureaci konkursu będą reprezentować naszą szkołę podczas XX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Uczniów Edukacji Wczesnoszkolnej  w Pyskowicach. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

     • KONKURS FOTOGRAFICZNY „ŚWIAT REALNY LEPSZY NIŻ WIRTUALNY ”

      21.04.2024

      Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VIII) gminy Toszek do udziału w VII edycji konkursu fotograficznego „ŚWIAT REALNY LEPSZY NIŻ WIRTUALNY ”.

      Tematem konkursu jest wykonanie fotografii przedstawiającej przyrodę i piękny krajobraz gminy Toszek i okolic.

      Celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej fotografów (uczestników), inspirowanie do twórczych poszukiwań.

      W konkursie może wziąć udział nieograniczona ilość uczniów z każdej szkoły.

      Prace konkursowe należy składać do 03.06.2024 r. w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku ul. Wilkowicka 2, 44-180 Toszek.

      Każda praca na odwrocie powinna zawierać:

      a) imię i nazwisko autora pracy;

      b) imię i nazwisko nauczyciela-opiekuna;

      c) nazwę szkoły.

      Każdy uczestnik może złożyć dwie prace o formacie 15x21 cm umocowane na kartce formatu A4.

      Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu dostępnym na stronie szkoły.

     • Światowy Dzień Kostki Rubika!

      17.04.2024

      17 kwietnia to Światowy Dzień Kostki Rubika!

      Ta zabawka logiczna to 26 sześcianów i ponad 43 trylionów możliwych kombinacji, ale dla  uczniów naszej szkoły to żaden problem.

      W dzisiejszym turnieju układania kostki 3x3 na czas zorganizowanym przez SU najszybszy z klas starszych, zdobywając tym samym tytuł mistrza okazał się Szymon Osadnik 6b-czas 0:21.33, drugi  był Julek Gabryś 6b-czas 0:54.39, a trzeci Paweł Morciniec 6b-czas 2:00.

      W klasach młodszych mistrzem została Paulina Sieklicka 3a- czas 1:19.34, druga natomiast Lena Wypich 3a, której w ukończeniu pomogła mistrzyni:)

      Chłopcy zaprezentowali również swoje imponujące kolekcje kostek. Wow!

      Super sprawa, bo bawi, rozluźnia, a przede wszystkim rozwija! 

     • Półfinał Powiatu Gliwickiego w Piłce Ręcznej ID

      17.04.2024

      5 marca 2024 r. reprezentacja chłopców i dziewcząt naszej szkoły rozgrywała w Wielowsi Półfinał Powiatu Gliwickiego w Piłce Ręcznej ID

      Drużyna dziewcząt w składzie: N.Asztemborska, K.Kiszkiel, J.Węglarz, J.Korba, N.Marciniszyn, H.Hila V.Orlik oraz N.Stach zdobyła 2 miejsce przegrywając w rzutach karnych. Mimo porażki dziewczyny awansowały  do kolejnego etapu, gdzie będą walczyć o 3 miejsce w powiecie.

      Drużyna chłopców w składzie: F.Piguła, J.Steindor, W.Zapalski, J.Gabryś, F.Osadnik, Sz.Osadnik, P.Morciniec, A.Przybyła i K.Sopala ulokowała się na 3 miejscu. Gratulujemy!

     • Międzynarodowy Dzień Teatru

      05.04.2024

      Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony od ponad sześćdziesięciu lat. Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji Teatru Narodów w Paryżu, w dniu 27 marca 1957 roku.

      W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, postanowiliśmy uczcić ten dzień poprzez obejrzenie spektakli online. Warunkiem wejścia na spektakl było okazanie biletu pobranego wcześniej w kasie biletowej.

      Przedstawienia, które zaproponowaliśmy uczniom to:

      1. Baśń o trzech konikach (przedszkolaki) – jak ważne jest, by być sobą oraz dobrym  dla innych.
      2. Baśń o Smoku Wawelskim (najmłodsza grupa przedszkolna) - teatrzyk kukiełkowy - legenda dla dzieci opowiedziana w zabawny sposób.
      3. Trzewiki szczęścia (klasy 1-3) -  bajka z morałem o wesołym szewczyku Felku.
      4. Misja Lolka Skarpetczaka (klasy 4-6) - o niebezpieczeństwach, które czyhają na nas, wskutek nadużywania urządzeń elektronicznych.
      5. Zemsta (klasy 7-8) - najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry.

      Teatr spełnił swoją rolę: bawił i uczył.

     • Pomieszanie bajek

      26.03.2024

      20 marca uczniowie klas młodszych (1-3) oraz klas dwujęzycznych (IV-VIII) mieli okazję  zobaczyć przedstawienie pt.: ”Märchensalat”, które w środę zaprezentowaliim młodzi aktorzy grupy teatralnej działającej przy DFK w Toszku w ramachprojektu Jugendbox. Sztuka powstała w ubiegłym roku na finał przeglądu teatralnego w języku niemieckim w Głogówku. Autorami scenariusza, jak równieżscenografii oraz kostiumów jest nasza uzdolniona młodzież. Podczas finału jeden zaktorów – Szymon Osadnik z klasy 6b – za swoją rolę Olafa otrzymał nagrodę jury „za wdzięk na scenie”. Wszystkim młodym aktorom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów oraz radościprzy tworzeniu kolejnych sztuk teatralnych.

      Aleksandra Kupczyk

     • 21 marca na kolorowo !

      26.03.2024

      Tego dnia w Naszej Szkole było bardzo kolorowo, ale to nie nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny. Nasi uczniowie,  nauczyciele i pracownicy szkoły założyli skarpetki w różnych, wesołych kolorach. Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Wierzymy, że drobne gesty mają znaczenie, dlatego włączyliśmy  się do akcji społecznej pokazując swoje zrozumienie i akceptację.

      Ponadto tego dnia odbył się dzień bez plecaka. Uczniów poniosła fantazja zamiast plecaków były: walizki podróżne, koszyki rowerowe, taczki, wózki zakupowe, szuflady, wanienki i wiele, wiele innych.

      Tego dnia również zostały ogłoszone wyniki w konkursie plastycznym pt. ,, Wiosenny  Kapelusz".

       

      Zachęcamy do oglądania galerii.

       

     • Dwójka kuma!

      05.03.2024

      Dzień Żaby obchodzony jest 29 lutego, czyli raz na cztery lata. Nasza szkoła tego dnia zamieniła się w łąkę, po której skakały beztrosko zielone żabki. Właśnie z okazji Dnia Żaby dzieci przyszły do szkoły ubrane w zielone stroje i brały udział w zabawach.

      Zapraszamy do oglądania fotorelacji.