• Dogoterapia w naszej szkole

      13.06.2023

      W ostatnich dniach naszych przedszkolaków oraz uczniów klas 1 - 3 odwiedził wyjątkowy gość – pies Scotty wraz ze swoją opiekunką Panią Wiolettą. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się, jak należy zachowywać się podczas spotkania z obcym psem, jak dbać o swoje pupile, jak je karmić i pielęgnować. Nasi najmłodsi mogli także osobiście doświadczyć łagodności psa, który cierpliwie wysłuchiwał i posłusznie wykonywał wszystkie wydawane mu komendy. Dogoterapia to nie tylko forma miłego spędzania czasu. Pełni ona także ważną rolę terapeutyczną i edukacyjną. Podchodzenie do psa, głaskanie go i przytulanie, pozwala dzieciom przełamywać lęki w kontaktach z otoczeniem, stymuluje rozwój zmysłów i postrzegania. Spotkanie z tym przyjaznym czworonogiem było dla wszystkich wspaniałym doświadczeniem. Dziękujemy!

     • Egzamin praktyczny na kartę rowerową

      14.06.2023

      6 czerwca 2023 roku na boisku Orlik odbył się praktyczny egzamin na kartę rowerową. Do sprawdzenia swoich umiejętności przystąpili ci uczniowie klasy 4a i 4b, którzy zdali część teoretyczną i wykazali się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jeszcze przed rozpoczęciem próby, egzaminator (policjant z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Gliwice) przypomniał uczniom o przepisach i zasadach obowiązujących w ruchu drogowym oraz udzielił cennych wskazówek dotyczących poruszania się rowerem i hulajnogą elektryczną. Ten pierwszy sprawdzian z zakresu ruchu drogowego pomyślnie ukończyło 27 czwartoklasistów.

      Wszystkim, którzy pozytywnie przeszli oba etapy i uzyskali swoje „pierwsze prawo jazdy” serdecznie gratulujemy!

      Bezpiecznej drogi! 😊

     • SZKOLNY DZIEŃ NAUKI

      12.06.2023

      Chemiczny ogród, kameleon, pasta dla słonia, zjawiska magnetyczne, wirtualna rzeczywistość – to zaledwie część tego, co mogli zobaczyć uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku podczas IV edycji Szkolnego Dniu Nauki. Mottem przewodnim tegorocznego spotkania z nauką było hasło: „Rafa i oceanarium". W tym dniu uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w wyjątkowych warsztatach: fotograficznych, matematycznych, fizycznych, chemicznych, biologicznych, minerałów oraz plastycznych. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się mobilne planetarium, gdzie uczniowie w animowanym filmie, zostali zabrani do oceanarium na niezwykłą przygodę wśród rafy koralowej. Z kolei robotyka okazała się świetną zabawą, nie tylko dla młodszych. Także i najstarszym uczniom wiele frajdy sprawiło sterowanie robotami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły.

      Nauka przez zabawę i doświadczanie – to jest to!

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim partnerom przedsięwzięcia.

     • "Mistrz Tabliczki Mnożenia"

      13.06.2023

      "Mistrz Tabliczki Mnożenia" to szkolny konkurs skierowany do naszych trzecioklasistów. W tym roku uczniowie klasy 3a i 3b o tytuł „Mistrza” rywalizowali 27 kwietnia. By wyłonić najlepszych wzięto pod uwagę poprawność oraz czas wykonania zadań. Celem konkursu było rozwijanie i promowanie uzdolnień matematycznych oraz popularyzacja umiejętności sprawnego mnożenia w zakresie 100.

      Mistrzem Tabliczki Mnożenia zostali:

      Maja Wasilewska z kl. 3a

      Damian Żak z kl. 3b

      Wśród wyróżnionych znaleźli się:

      Hanna Kwiecień – 3b

      Emilia Hołda – 3b

      Emilia Klonek – 3a

      Aleksander Tomeczek – Hila – 3a

      Wszystkim uczestnikom konkursu - Gratulujemy!

     • Wycieczka do Opola

      06.06.2023

      Uczniowie klasy 4b, 6a oraz 7aib odwiedzili 2 czerwca 2023 r. w ramach projektu „Poznaj Polskę” miasto Opole. Zobaczyli „Wenecję Opolską”- zespół budynków rozmieszczonych nad Odrą i bulwary nadodrzańskie oraz zwiedzili i poznali skansen Muzeum Wsi Opolskiej z jego zabytkami: budynkami mieszkalnymi, sakralnymi, zagrodami wiejskimi, kompleksem spichlerzy i zabytkami techniki wiejskiej. Oglądaliśmy m.in. młyn wodny z XIX w., kościół z XVII w. i chałupę z ekspozycją szkoły wiejskiej, co pozwoliło nam przenieść się w czasie i uczestniczyć w niezwykłej lekcji. Po obiedzie w restauracji ”Bida”, nawiązującej stylem i wystrojem do zabytków skansenu, odwiedziliśmy Muzeum Piosenki Polskiej. Nowoczesna, interaktywna forma prezentacji zbiorów zachęciła naszą grupę do działania. To było ciekawe spotkanie z naszymi muzycznymi idolami i historią polskiej piosenki. Niektórym udało się nawet nagrać własne wykonania piosenek. W drodze do autokaru mieliśmy okazję podziwiać architekturę Opola, Wieżę Piastowską, katedrę i starówkę. To były interesujące doświadczenia i dobrze spędzony czas.

     • Spotkanie z autorami książek dla dzieci

      06.06.2023

      Zgodnie z zapowiedziami 30 maja uczniowie naszej szkoły spotkali się z autorami książek dla dzieci, Magdaleną i Arturem Maciakami. Chwile oczekiwania na nieco spóźnionych gości wypełniliśmy prezentacją książek pisarzy oraz głośnym czytaniem fragmentów ich utworów. Okazało się, że teksty wzbudziły niemałe zainteresowanie i wielu słuchaczy postanowiło osobiście sięgnąć po książki. Wizyta gości była bardzo przyjemna; dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o samym procesie tworzenia. Pan Artur podzielił się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją różnych pomysłów, wspomniał także o roli natchnienia :) w procesie twórczym. Pani Magdalena opowiadała o spotkaniu z prawdziwym wężem w windzie. Okazało się, że to niezwykłe wydarzenie stało się inspiracją do powstania cyklu książek o Odlotowej Sąsiedzkiej Agencji Detektywistycznej, której członkowie, rozwiązując niebezpieczne zagadki, pomagają dzikim zwierzętom i dbają o świat natury, który nas otacza. Na koniec spotkania goście z radością podpisywali swoje książki, składali autografy i dedykacje na okolicznościowych kartach, które zostaną dołączone do Kroniki Szkoły.

     • Projekt edukacyjny

      06.06.2023


      Uczniowie klas III realizowali w tym roku szkolnym projekt edukacyjny „Ekologia. Jak chronić środowisko?” w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie. Podczas tych kreatywnych zajęć uczniowie prowadzili obserwacje przyrodnicze, nadawali nowe życie zużytym przedmiotom, dowiedzieli się jak chronić środowisko oraz czym jest klimat. Zajęcia pomogły im trenować kompetencje społeczne i poszerzyły ich wiedzę przyrodniczą. Każdy z uczniów mógł ukształtować w sobie postawę strażnika przyrody.

     • Festyn Rodzinny

      04.06.2023

      2 czerwca w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny, na który licznie przybyli zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Festyn uroczyście rozpoczęła Pani Dyrektor Agata Zawadzka oraz przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Klonek. Impreza przebiegła w przemiłej atmosferze, na gości czekało mnóstwo atrakcji. W pierwszej kolejności na scenie zaprezentowali się laureaci szkolnego konkursu “Idol 2023”. Nie zabrakło również żywiołowych układów tanecznych w wykonaniu uczniów. Młodzi artyści bez wątpienia skradli serca publiczności. Po występach artystycznych nadszedł czas na zabawę. Dużym zainteresowaniem cieszył się salon piękności, w którym można było zrobić sobie fryzurę oraz brokatowy tatuaż. Najmłodsi najchętniej ustawiali się w kolejce do kolorowej, dmuchanej zjeżdżalni. Kolejnym punktem programu był mecz "Dwa Ognie": nauczyciele kontra uczniowie. Po wyrównanym pojedynku lepi okazali się uczniowie. Gratulujemy zwycięzcom. Doceniamy bojową postawę uczniów i dziecięcą radość nauczycieli. Prawdziwą niespodzianką był również pokaz strażacki przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Toszku. Strażacy zrobili furorę stawiając kurtynę wodną oraz fundując dzieciom zabawę w pianie. Uśmiechy dzieci były najlepszym dowodem na to, że tegoroczny festyn można zaliczyć do bardzo udanych.

     • Śladami Niemców w Polsce

      01.06.2023

      W dniu 30 maja uczniowie klas dwujęzycznych 4b, 8c oraz 8d odwiedzili Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, którego siedziba mieści się w Opolu.

      Młodzież uczestniczyła  w projekcie  „Świadkowie historii  inspiracją dla młodego pokolenia”. Historię Niemców przybliżył nam świadek czasu- p. Horst Zwiorek, który na co dzień jest mieszkańcem Toszka.  Jako stolarz w powojennej Polsce Pan Zwiorek wykonywał specjalne skrzynie, z którymi wyjeżdżano  na Zachód w latach PRL’ U. Skrzynie te niejednokrotnie zawierały dobytek całego życia. Uczniowie brali udział w warsztatach edukacyjno- plastycznych,  na których mogli  ozdobić „swoje skrzynie”. Kolejnym punktem naszej wizyty w Opolu było archiwum  Centrum  Badań Mniejszości Niemieckiej, gdzie zobaczyć mogliśmy jak przechowywane są dokumenty związane z Mniejszością Niemiecką w Polsce. Przy  poczęstunku uczniowie  relaksowali się  na tarasie, podziwiając  „ Opolską Wenecję” .

     • Anna i jej przyjaciele

      01.06.2023

      Dziś został rozstrzygnięty konkurs plastyczny z języka niemieckiego. Zadaniem uczestników  klas 1-3 było namalowanie komiksu z bohaterami naszego podręcznika „Hallo Anna”.

      Trzecie miejsce zajęły aequo uczennice klas III b- Emilia Hołda i Milena Skubisz z klasy II b. Drugie miejsce zajęła uczennica klasy II a- Agata Skrzypczyk. Na najwyższym stopniu podium stanęła uczennica klasy 1 b – Alicja Zarzycka.

      Wszystkim uczniom gratulujemy i zapraszamy za rok!!!

     • Podziękowanie za wieloletnią współprace

      31.05.2023

      W sobotę 27 maja na dziedzińcu toszeckiego zamku odbył się sportowy piknik z okazji 40-lecia istnienia Karate Kyokushin w Toszku organizowany przez Toszecki Klub Karate Kyokushin. Zawsze byliśmy i jesteśmy otwarci na współpracę z organizacjami, gdzie nasi uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Treningi Klubu, a wcześniej Sekcji Karate od wielu lat odbywają się na terenie Naszej Szkoły. Podczas sobotniego pikniku, na ręce Pani wicedyrektor, w ramach podziękowań za wieloletnią współpracę została wręczona pamiątkowa statuetka.

     • SUKCES MŁODYCH RECYTATORÓW

      30.05.2023

      19 maja w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Pyskowicach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Uczniów edukacji Wczesnoszkolnej. Reprezentanci naszej szkoły swoimi występami zachwycili jury i zajęli odpowiednio:

      Alicja Zarzycka z kl. Ib- I miejsce
      Milena Skubisz i Kamil Kusz z kl. IIb-II miejsce
      Nina Zielińska z kl. IIb- wyróżnienie

      Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Trudny wybór

      20.05.2023

      Przed tegorocznymi ósmoklasistami naszej szkoły nastał czas decyzji dotyczycących ich przyszłości oraz tego, co chcieliby robić po ukończeniu szkoły podstawowej. Wybór przyszłej szkoły ponadpodstawowej oraz zawodu, to ważna, jak również ogromnie trudna decyzja, która może zaważyć na ich przyszłym życiu.

      W drodze zmierzającej ku dorosłości, młodemu człowiekowi towarzyszy na różnych etapach edukacyjnych wiele osób. Jednak największą rolę spełniają tu rodzice. Ich wiedza i doświadczenie życiowe niejednokrotnie mają zasadniczy wpływ na decyzje, jakie w zakresie przyszłości zawodowej podejmują ich dzieci. Również Rodzice klasy ,,8 c „wyszli z taka inicjatywą. W trakcie pogadanki  wybrani Rodzice prezentowali swoje zawody, opowiadali o nich. Uczniowie mogli poznać pracę agenta ubezpieczeniowego, pielęgniarki, lekarza, ratownika medycznego, fryzjera oraz leśniczego. Wszystkie te zawody są z pewnością ciekawe i potrzebne. Każdy należy wykonywać podchodząc do niego  z pełną odpowiedzialnością,  sumiennością  szacunkiem oraz empatią do ludzi. Jednak to sami uczniowie muszą dokonać trafnego i właściwego wyboru, aby stał się on  początkiem ich życiowego sukcesu. Zatem wszystkim ósmoklasistom  życzymy odważnych i mądrych decyzji!

     • Wycieczka w Góry Opawskie

      19.05.2023

      W dniach 15 – 16 maja klasa 3a i 3b przebywała na wycieczce w Pokrzywnej w Górach Opawskich. Uczniowie zakwaterowani byli w Ośrodku Wypoczynkowym „Chrobry”, w którym oprócz komfortowych pokoi, czekały na nich liczne atrakcje, jak zajęcia na basenie, gra w kręgle, nietypowe gry i zabawy na sali gimnastycznej, dyskoteka czy wieczorne zabawy z latarkami. Pierwszego dnia pobytu dzieci odwiedziły położony nieopodal Interaktywny Park Rozrywki i Edukacji „Rosenau – Zaginione miasto”. Zwiedzając Straszną Sztolnię Złota miały okazję uczestniczyć w lekcji historii z nutką strachu. Odbyły także przejażdżkę wesołą ciuchcią, podziwiały ekspozycję Giga Owadów oraz uczestniczyły w seansie w Kinie Emocji Cinema 7D. Zwiedziły również „Park Żywiołów”, w którym zgrupowano eksponaty pozwalające odwiedzającym samodzielnie poznawać prawa fizyki i charakter czterech żywiołów: ziemi, wody, powietrza i ognia. Drugiego dnia pobytu, uczniowie wraz z przewodnikiem, wybrali się na pieszą wycieczkę ścieżką edukacyjną w rezerwacie „Cicha Dolina”. Podczas tej kilkugodzinnej wędrówki podziwiali piękne widoki, polany, doliny, górskie potoki, ale także mieli możliwość zobaczenia nieczynnych kamieniołomów Żabiego i Morskiego Oczka
      oraz zdobyć, mierzący 454 m n.p.m., szczyt Olszak. Pogoda dopisała, a wspólnie spędzony czas na pewno pogłębił integrację zespołów klasowych.

     • Wycieczka Szlakiem piastowskim

      16.05.2023

      Od 10 – 13.05.2023 roku klasy 5a, 5b, 4a, 7b i 8d w ramach programu ministerialnego „Poznaj Polskę” wyruszyli na wycieczkę „Szlakiem piastowskim”, który obejmuje rodzinne tereny pierwszej z polskich dynastii z czasów, gdy stolica państwa nie była jeszcze ustalona. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc między innymi: Mysią Wieżę w Kruszwicy, odbyć rejs statkiem po jeziorze Gopło, a także zwiedzić Archikatedrę w Gnieźnie i zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie. Odwiedzili również Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Ostrów Lednicki, gdzie prawdopodobnie miał miejsce chrzest Polski. W ostatnim dniu wycieczki uczestnicy udali się do Poznania i tutaj przeszli historycznym Traktem Królewsko – Cesarskim, zobaczyli Stary Rynek, ratusz ze słynnymi koziołkami. Wisienką na torcie było Rogalowe Muzeum Poznania i obejrzenie pokazu produkcji rogala świętomarcińskiego według oryginalnej receptury. Na zakończenie oczywiście odbyła się degustacja znakomitych wypieków.

      Uczniowie wrócili z dużą wiedzą historyczną i świadomością, że to właśnie na tych terenach powstały zręby państwowości polskiej.

     • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I-III

      15.05.2023

      Dnia 09.05.2023 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas I –III, który stanowił jednocześnie eliminacje do Powiatowego  Konkursu Recytatorskiego. Rozpoczął się on powitaniem zgromadzonych uczniów.  Następnie rozpoczęły się recytatorskie zmagania. Do konkursu przystąpiło 13 uczniów, reprezentantów klas I b, II a i II b, wyłonionych w drodze klasowych eliminacji. W czasie konkursu uczniowie zaprezentowali  wiersze znanych polskich poetów. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje niebywałe umiejętności: doskonałą pamięć, wzorową intonację oraz dykcję. Jury ze względu na wysoki poziom recytacji miało „ciężki orzech do zgryzienia”, aby wyłonić zwycięzców. Spośród wykonawców wyłoniono laureatów :

      I miejsce – Alicja Zarzycka z klasy 1b

      II miejsce – Milena Skubisz z klasy 2b

      III miejsce – Nina Zielińska z klasy 2b

      wyróżnienie – Jasmine Nentwich i  Zofia Dziambor z klasy 1b oraz Wiktoria Orlik z klasy 2b.

                   Wyżej wymienieni laureaci konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi, a wszyscy uczestnicy konkursu również dyplomami i drobnymi nagrodami rzeczowymi.