• EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

      15.06.2024

      Jak co roku w naszej szkole, po intensywnej nauce, czwartoklasiści przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Najpierw 28 uczennic i uczniów musiało wykazać się swoją wiedzą dotyczącą obsługi technicznej roweru, przepisów ruchu drogowego (test teoretyczny pisemny), następnie znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy, by na końcu zdać egzamin praktyczny z jazdy na rowerze. Egzamin przeprowadzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gliwicach – mł. asp. Michał Gaik i mł. asp. Mateusz Piórkowski, którzy przypomnieli również podstawowe zasady ruchu drogowego i udzielili młodym rowerzystom wielu cennych wskazówek. Wśród osób zasługujących na szczególną pochwałę znaleźli się: Julita Krycka z klasy 4a i Marek Sopala z klasy 4b. 

      Zgodnie z artykułem 96. Kodeksu Drogowego osoby powyżej 10 roku życia (i poniżej 18tego) mogą kierować rowerem po drogach publicznych jedynie posiadając kartę rowerową. Dotyczy to również m.in. hulajnogi elektrycznej, pojazdu zaprzęgowego (od 15 roku życia) i roweru wielokołowego (od 17 roku życia). Warto przypomnieć, że za poruszanie się bez uprawnień może grozić pouczenie lub nawet mandat.

      W tym roku dokument uprawniający do samodzielnej jazdy rowerem otrzyma 25 osób z klas czwartych, 2 z klasy piątej i 2 z klasy siódmej.

      Serdecznie gratulujemy!

      Szerokiej drogi!

     • DZIEŃ PUSTEJ KLASY

      12.06.2024

      Dzień Pustej Klasy jest wyjątkowym, międzynarodowym świętem edukacji na świeżym powietrzu.
      W tym dniu uczniowie wraz z nauczycielami opuścili mury szkoły i wyruszyli w teren w poszukiwaniu wiedzy, dobrej zabawy i przestrzeni.

      Pierwszoklasiści zagrali w przyrodnicze bingo. Z uwagą i determinacją poszukiwali elementów przyrody ożywionej i nieożywionej. Z kolei uczniowie klas starszych rozpoznawali gatunki drzew liściastych i iglastych. Prowadzili obserwacje nieba. Wskazywali rodzaje  chmur a poprzez doświadczenie z plastikową butelką poznali zjawisko ich powstawania.

      Był to nie tylko czas obserwowania natury i wsłuchiwania się w jej dźwięki, ale także tworzenia na tej podstawie całkiem ciekawych opowiadań i pięknych opisów przyrody. Na jej łonie łatwiej było też sobie wyobrazić, co czuł kopalniany Łysek tęskniący za pięknym słońcem i zapachem trawy i siana.

      Naszym uczniom w tym dniu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Udało się wspólnie zrealizować jeszcze wiele ciekawych projektów. Był to czas nie tylko relaksu, ale i całkiem owocnej pracy.
      Z pewnością był to udany dzień, pełen pozytywnych emocji - uczniowie spędzili czas aktywnie i radośnie w bliskim kontakcie z naturą.
      Cel wspaniałej inicjatywy został osiągnięty!

     • VII Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników

      10.06.2024

      VII Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników już za nami.

      Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wszystkie nasze trzy drużyny tj.

      – w kategorii klas 1 -3: Emilia Szymaniec kl. 3b, Milena Skubisz kl. 3b;

      – w kategorii klas 4-6: Tatiana Misiaszek kl. 5a, Nina Cuber kl. 5b, Liliana Królak kl. 5b;

      – w kategorii klas 7-8: Lena Lipińska kl. 7b, Natalia Wycisk kl. 7b;

      zajęły I miejsca i zdobyły  tytuły: Mistrza Polski.

      Serdecznie  gratulujemy sukcesu i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.

     • Roztańczony Dzień Dziecka

      05.06.2024

      Wszystkim dzieciakom, tym młodszym i starszym życzymy samych wspaniałych chwil przepełnionych  radością i dziecięcą beztroską. Tego dnia w naszej szkole królował taniec. Ze swoją choreografią zaprezentowały się dziewczyny z klas: 4b, 5a. Następnie  uczennice  z klasy 7b poprowadziły warsztaty taneczne i porwały tłumy do wspólnej zabawy. Dodatkowo Rada Rodziców ufundowała słodki poczęstunek dla każdego. Było głośno i wesoło, czyli dokładnie tak jak powinien wyglądać Dzień Dziecka.

     • Spotkanie autorskie „Śpiewająca Biblioteka”

      22.05.2024

      20 maja br. w bibliotece naszego toszeckiego zamku klasy drugie wzięły udział w spotkaniu autorskim. Zaproszonym gościem była pisarka i ilustratorka książek dla dzieci – pani Edyta Zarębska, która wraz ze swoim mężem Robertem poprowadziła spotkanie autorskie pt. „Śpiewająca Biblioteka”. Podczas spotkania autorka opowiadała o swoim dzieciństwie i marzeniach, dzięki którym została pisarką. Dzięki zdolnościom pani Edyty dzieci miały możliwość obserwowania, jak powstaje ilustracja do książki. W zabawę z uczniami włączył się również pan Robert Zarębski, który czytał fragmenty książki przypominające teatralną scenkę, zadawał zagadki oraz pokazał młodemu czytelnikowi, jak wielką rolę w czytaniu odgrywają: intonacja, podział na role, mimika i mowa ciała. Ponadto pan Robert – muzyk i kompozytor – przy akompaniamencie akordeonu śpiewał z dziećmi  piosenkę, która opowiada  o marzeniach i bibliotece. Spotkanie upłynęło w miłej i wesołej atmosferze, a na zakończenie dzieci mogły zakupić książeczkę i ustawiły się po wymarzony autograf.

     • Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim „ Lesen beflügelt”

      18.05.2024

      13  maja 2024 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania w Języku Niemieckim „ Lesen beflügelt”. Konkurs zorganizowany został przez Szkołę Podstawowa nr 3  w Pyskowicach w dwóch kategoriach: klasy 4-6 oraz klasy 7-8 SP.  Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie wylosowanej wcześniej bajki Braci Grimm. Komisja konkursowa oceniała poprawność językową, intonację, tempo czytanie oraz ogólne wrażenie artystyczne.

      Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasi uczniowie zarówno w kategorii klas 4-6 jak i 7-8 zajęli 1 i 2 miejsca. Uczniów przygotowały p. A. Gola oraz A. Kupczyk.

      Filip  Osadnik, kl. VI b  - I miejsce                                               Agata Roter, kl. VII b – I miejsce

      Julian Gabryś, kl. VI b     - II miejsce                                           Lena Lipińska, kl. VII b – II miejsce

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • DZIEŃ ZIEMI

      30.04.2024

      Każdego roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi ze 192 krajów na całym świecie niezależnie od narodowości, wyznania, wieku. Obecnie jest to największe ekologiczne wydarzenie o prawdziwie globalnym zasięgu.

      Jako społeczność szkolna w dniu święta Ziemi uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach promujących postawy proekologiczne. Chętni uczniowie klas I – VIII wzięli udział w ogólnopolskim festiwalu ekologii – EKOfeston. W ramach wydarzenia odbyły się wykłady online, konkursy z wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, warsztaty plastyczne.

      Na zajęciach plastycznych najmłodsi uczniowie wykonali opaski na głowę z hasłem „Chrońmy planetę”. Z kolei na lekcjach biologii i geografii powstały ekologiczne lapbooki, które zdobiły szkolny korytarz.

      Obchody Dnia Ziemi zbiegły się z VII edycją akcji „Sprzątamy dla Polski”. Młodzież z klasy 7a i 8a wyruszyła wraz z opiekunami na tereny zielone wokół szkoły i zebrali łącznie 2 worki śmieci.

      W ramach współpracy z Nadleśnictwem Rudziniec uczniowie klasy 7a i 8a mieli możliwość posadzenia drzewek w pobliskim lesie Fazaniec. Po szczegółowym instruktarzu leśnika, młodzież przy użyciu kostura zasadziła kilkadziesiąt świerków. Za parę lat uczniowie będą mogli wrócić w to samo miejsce i zobaczyć efekty swojej pracy.

      Wszystkie powyższe działania przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi przyczyniły się do budowania EKOświadomości, promowania odpowiedzialnej konsumpcji oraz wzbudzania w młodym pokoleniu odpowiedzialności za lokalne środowisko. By każdy dzień był Dniem Ziemi.

     • Wyzwanie Miśka Haribo

      24.04.2024

      Żelki uwielbiają chyba wszyscy, dzieci z pewnością, o czym przekonaliśmy się w dniu dzisiejszym.

      Kolejka chętnych, by zdobyć paczuszkę słodkich miśków była bardzo długa.

      SU zaproponował dzieciom zabawę, w której najważniejsza była umiejętność oddania celnego rzutu, a przy tym opanowanie emocji...i wbrew pozorom wcale nie było to takie proste.

      Dziękujemy RR za przekazane miśki.

     • DNI Z NAUKĄ

      23.04.2024

      DNI Z NAUKĄ czas zacząć!

      W czwartek 25 kwietnia rozpoczynamy obchody święta nauki. Uczniowie wezmą udział w pokazie doświadczeń chemicznych, które pozwolą im odkryć fascynujący świat eksperymentów. Poniżej przedstawiamy tematy pokazów:

      - Magia kontra nauka – dla przedszkolaków i uczniów klas I – III,

      - Zimno, zimniej, lodowato – dla uczniów klas IV – VIII.

      Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie warsztatów i już dzisiaj zapraszamy na kolejne atrakcje, które w ramach DNI Z NAUKĄ odbędą się 14 czerwca.

     • Finał Mistrzostw Powiatu Gliwickiego w Piłce Ręcznej ID

      23.04.2024

      19 kwietnia 2024r. reprezentacja dziewcząt naszej szkoły rozegrała w Żernicy Finał Mistrzostw Powiatu Gliwickiego w Piłce Ręcznej ID.

      Walka była zacięta, a zaangażowanie zawodniczek ogromne, jednak największe wrażenie zrobiła na wszystkich Nadia Marciniszyn, która została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju. Rzucała z wielkim poświęceniem i zdobyła najwięcej bramek. Ostatecznie dziewczyny wywalczyły 4miejsce w składzie: N.Asztemborska, K.Kiszkiel, J.Węglarz, J.Korba, N.Marciniszyn, W.Gałonska, A.Grabowska, V.Orlik i N.Stach. Brawo!

      Po raz kolejny wyjazd na zawody możliwy był dzięki sprawnemu zorganizowaniu dla nas transportu przez władze miasta Toszek. Dziękujemy!

     • KONKURS RECYTATORSKI

      22.04.2024

      Dnia 19 kwietnia br. odbył się szkolny konkurs recytatorski uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie  zaprezentowali swoje zdolności podczas recytacji wybranych utworów  literatury dziecięcej. Ogółem w konkursie brało udział 7 osób. Ocena podczas recytacji uwzględniała następujące umiejętności: intonację, interpretację i znajomość tekstu oraz swobodę sceniczną.  Jury wyłoniło następujących zwycięzców konkursu:

      I miejsce- Alicja Zarzycka- kl. 2b

      II miejsce – Zofia Dziambor- kl.2b

      III miejsce – Marta Hajduk – kl.2b

      Wymienieni laureaci konkursu będą reprezentować naszą szkołę podczas XX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Uczniów Edukacji Wczesnoszkolnej  w Pyskowicach. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

     • KONKURS FOTOGRAFICZNY „ŚWIAT REALNY LEPSZY NIŻ WIRTUALNY ”

      21.04.2024

      Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VIII) gminy Toszek do udziału w VII edycji konkursu fotograficznego „ŚWIAT REALNY LEPSZY NIŻ WIRTUALNY ”.

      Tematem konkursu jest wykonanie fotografii przedstawiającej przyrodę i piękny krajobraz gminy Toszek i okolic.

      Celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej fotografów (uczestników), inspirowanie do twórczych poszukiwań.

      W konkursie może wziąć udział nieograniczona ilość uczniów z każdej szkoły.

      Prace konkursowe należy składać do 03.06.2024 r. w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku ul. Wilkowicka 2, 44-180 Toszek.

      Każda praca na odwrocie powinna zawierać:

      a) imię i nazwisko autora pracy;

      b) imię i nazwisko nauczyciela-opiekuna;

      c) nazwę szkoły.

      Każdy uczestnik może złożyć dwie prace o formacie 15x21 cm umocowane na kartce formatu A4.

      Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu dostępnym na stronie szkoły.

     • Światowy Dzień Kostki Rubika!

      17.04.2024

      17 kwietnia to Światowy Dzień Kostki Rubika!

      Ta zabawka logiczna to 26 sześcianów i ponad 43 trylionów możliwych kombinacji, ale dla  uczniów naszej szkoły to żaden problem.

      W dzisiejszym turnieju układania kostki 3x3 na czas zorganizowanym przez SU najszybszy z klas starszych, zdobywając tym samym tytuł mistrza okazał się Szymon Osadnik 6b-czas 0:21.33, drugi  był Julek Gabryś 6b-czas 0:54.39, a trzeci Paweł Morciniec 6b-czas 2:00.

      W klasach młodszych mistrzem została Paulina Sieklicka 3a- czas 1:19.34, druga natomiast Lena Wypich 3a, której w ukończeniu pomogła mistrzyni:)

      Chłopcy zaprezentowali również swoje imponujące kolekcje kostek. Wow!

      Super sprawa, bo bawi, rozluźnia, a przede wszystkim rozwija!