• Osiągnięcia łuczników Szkoły Podstawowej im. G. Morcinka w Toszku

     • W sobotę 25 maja 2019 w Rudzie Śląskiej odbyły się zawody łucznicze, II runda Śląskiej Ligi Dzieci i Młodzików oraz III Otwarty Puchar Rudy Śląskiej. Organizatorem był lokalny klub łuczniczy UKS GROT Ruda Śląska, a że pogoda dopisała, udział wzięło blisko 80 młodych zawodników i zawodniczek z 7 klubów południowej Polski oraz Słowacji. Klub A3D TOSZEK reprezentowali m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku:

      Krzysztof Koprek – kat. I Krok, debiut w zawodach tarczowych i od razu 1 miejsce.
      Kamil Czarnecki – kat. dzieci starsze ze znacznym progresem punktowym 6 miejsce.
      Julia Krupa – pomoc trenerska i koleżeńskie wsparcie

      Opiekę trenerską sprawował prezes klubu Roman Krupa 
      Wielkie gratulacje dla młodych zawodników i zawodniczek A3D TOSZEK

     • Gminne Biegi Przełajowe

     • 22 maja 2019r. w Kotulinie odbyły się gminne zawody w biegach przełajowych, w których uczestniczyły szkoły z: Kotulina, Paczyny, Pniowa i Toszka.

      Naszą szkołę reprezentowało 23 uczniów klas I – VI po 2 dziewczynki i 2 chłopców z każdego rocznika. Uczniowie biegli w swoich kategoriach wiekowych ponieważ dystanse do pokonania były dostosowane do wieku uczestników.

      Sukcesem naszych reprezentantów było zdobycie aż 16 czołowych miejsc.

      Oto nasi medaliści:

      Igor Uryasz – I miejsce

      Vanessa Witkowska – I miejsce

      Adam Klonek – I miejsce

      Natalia Bytomska – I miejsce

      Sebastian Dziuba – I miejsce

      Oliwia Hynowska – I miejsce

      Vanessa Orlik – II miejsce

      FilipOsadnik – II miejsce

      Natalia Malcherczyk – II miejsce

      Franciszek Wycisk – II miejsce

      Maria Stolarczyk – II miejsce

      Martyna Kowalewska – II miejsce

      Mateusz Klonek – II miejsce

      Wiktoria Gałonska – III miejsce

      Kamil Szymczuk – III miejsce

      Marcin Kopytko – III miejsce

      Gratulacje! Życzymy dalszych sukcesów!

     • ,,Ekologia w piosence"

     • 22 maja w CK  „Zamek w Toszku”, już po raz dziesiąty, został zorganizowany Festiwal Dziecięcej Piosenki Przedszkolnej. To jubileuszowe spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Ekologia w piosence". Swoje umiejętności wokalne odważnie zaprezentowali soliści oraz zespoły z  Przedszkoli i Oddziałów Przedszkolnych z powiatu gliwickiego. Przedszkolaki „Eko Brzdące” z naszych oddziałów przedszkolnych przygotowane przez p. Renatę Plich – Czerner i p. Anetę Jachimczuk wykonały  piosenkę „SOS dla ziemi”. I tym utworem wyśpiewały II miejsce. Serdecznie Gratulujemy!

     • Szkolny Turniej Badmintona

     • 17 maja 2019r. zostały rozegrane finałowe rozgrywki Szkolnego Turnieju Badmintona. Uczniowie przez dwa tygodnie rozgrywali mecze w czterech kategoriach:

      dziewczęta klas I-III (w turnieju wzięło udział 7 dziewczynek),

      chłopcy klas I-III (12 chłopców),

      dziewczęta klas IV-VI (18 dziewcząt),

      chłopcy klas IV-VI (12 chłopców).

       

      Wszyscy uczestnicy rozegrali wiele meczy z ogromnym zaangażowaniem i piękną sportową walką. W wyniku rywalizacji zostali wyłonieni zwycięzcy turnieju:

      dziewczęta klas I-III

      I miejsce – Martyna Puchała klasa 2a

      II miejsce – Wiktoria Gałonska 1b

      III miejsce – Karolina Janik 2a

       

      chłopcy klas I-III

      I miejsce – Paweł Morciniec klasa 1b

      II miejsce – Igor Uryasz 1b

      III miejsce – Dawid Strancich 3a

       

      dziewczęta klas IV-VI

      I miejsce – Daria Klak klasa 6a

      II miejsce – Natalia Bytomska 5b

      III miejsce – Katarzyna Morciniec 6c

       

      chłopcy klas IV-VI

      I miejsce – Łukasz Popek klasa 5c

      II miejsce – Karol Winicki 6c

      III miejsce – Nico Cuber 5c

       

      Gratulacje! Życzymy dalszych sportowych sukcesów!

     • Gminne Prezentacje Artystyczne

     • 14 i 15 maja 2019 r. odbyły się Gminne Prezentacje Artystyczne organizowane przez Centrum Kultury Zamek w Toszku. Swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowali:
       

      Prezentacje muzyczne:

      W kategorii kl. I-III

      • Filip Osadnik kl. Ib – II miejsce
      • Anna Labus kl. IIa – wyróżnienie

      W kategorii kl. IV-VI

      • Justyna Mikosz kl.IVc – II miejsce
      • Klaudia Bytomski kl. Vc

      Prezentacje taneczne:

      W kategorii kl. IV-VI

      • Katarzyna Morciniec kl. VIc, Dominika Kobiernik kl. VIb – I miejsce oraz Grand Prix

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

     • II Szkolny Dzień Nauki

     • 17.05.2019 r. po raz drugi odbył sie Szkolny Dzień Nauki. Mottem przewodnim tegorocznego spotkania z nauką było hasło: "Przez naukę do gwiazd". Uczniowie mogli poznać tajemnice kosmosu biorąc udział w wyjątkowej lekcji w mobilnym planetarium. Kolejnymi atrakcjami był symulator jazdy, pokazy doświadczeń chemicznych przygotowanych przez studentów wydziału chemii Politechniki Śląskiej oraz ciekawa wystawa fotografii autorstwa: Radosława Makowczyńskiego i Andrzeja Morcinca. Szkoda, że ten dzień tak szybko minął... Składamy serdeczne podziękowania wszystkim partnerom przedsięwzięcia.

     • Wycieczka do Sandomierza, Kazimierza Dolnego, Lublina i Nałęczowa

     • Uczniowie klas 6b, 5a i 5b w dniach 8.05.-10.05.2019 zwiedzili Sandomierz, Kazimierz Dolny, Lublin i Nałęczów. Były to bardzo intensywne trzy dni, które przyniosły niezapomniane wrażenia i na długo pozostaną w pamięci. Z przewodnikami udało się zwiedzić najpiękniejsze zakątki tych polskich miast i wzbogacić swoją wiedzę na temat historii naszego państwa.

     • Spotkanie dla Rodziców przyszłych pierwszoklasistów

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. G. Morcinka w Toszku zaprasza Rodziców uczniów przyszłych klas pierwszych na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 20 maja 2019 r.(poniedziałek) o godz. 17.00  w świetlicy szkolnej.

     • V Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków

     • 7 maja przedszkolaki z grupy „Misie” wzięły udział w V OGÓLNOPOLSKIM MARATONIE PRZEDSZKOLAKÓW„Sprintem do maratonu”.Jest to projekt propagowany przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola” zachęcający nauczycieli do przeprowadzenia imprezy biegowej  w przedszkolu, a przez to popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Zawody biegowe zorganizowaliśmy na szkolnej hali sportowej, gdzie wyznaczona była trasa biegu dostosowana do wieku i predyspozycji naszych małych sportowców. Tak, jak na prawdziwych zawodach, każdy z uczestników biegu zjadł zdrowe śniadanie, zadbał o odpowiedni sportowy strój i otrzymał numer startowy. Przed biegiem odbyła się oczywiście rozgrzewka, która pozwoliła naszym małym sportowcom osiągnąć jak najlepsze wyniki. Na zawodach o stronę medyczną zadbała pani higienistka. Na szczęście jej pomoc nie była nikomu potrzebna.Wszyscy starali się pokonać wyznaczony dystans i jak najszybciej dobiec do mety, gdzie na  każdego małego maratończyka czekały specjalne medale. W naszym maratonie wszyscy byli zwycięzcami. Nasze dzielne przedszkolaki przebiegły w sumie aż 7700 metrów !!! Gratulujemy wszystkim 22 wspaniałym biegaczom!

     • Warsztaty językowe „Bilingua- łatwiej z niemieckim”

     • 30 kwietnia uczniowie klas dwujęzycznych IV c, IV d oraz V c uczestniczyli w warsztatach w języku niemieckim, zorganizowanych w ramach kampanii Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu pt. „Bilingua – łatwiej z niemieckim”. Zajęcia poprowadziła p. Iwona Breguła-Hanysek - doradca ds. dwujęzyczności w województwie Śląskim. Animacje były świetną okazją do utrwalenia poznanego słownictwa w zabawny, innowacyjny oraz kreatywny sposób. Dzieci wykazały się nie tylko zdobytą wiedzą, ale również sprytem oraz szybkością. Ze spotkania uczniowie wyszli nie tylko z upominkami, lecz przede wszystkim mądrzejsi o nową wiedzę i ciekawe doświadczenia. Wydarzenie okazało się kolejnym bodźcem do nauki języka naszych zachodnich sąsiadów.

     • XV Powiatowy Konkurs Uczniów Edukacji Wczesnoszkolnej

     • 26 kwietnia w Pyskowicach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Uczniów Edukacji Wczesnoszkolnej. Naszą szkołę z dużym sukcesem reprezentowali: Milena Czub z kl. IIb, Filip Osadnik i Julian Gabryś z kl. Ib.  Milena i Filip otrzymali wyróżnienie. Natomiast Julek zajął I miejsce. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Trzymamy również kciuki za Julka, który weźmie udział w XXIX Ogólnopolskim Małym Konkursie Recytatorskim w Starachowicach.

     • DYŻUR WAKACYJNY

     • Szanowni Państwo, od 6 maja 2019r. rusza rekrutacja do Publicznego Przedszkola i gminnych oddziałów przedszkolnych w Szkołach Podstawowych.

      Zgodnie z zarządzeniem Burmistrza Toszka Nr 0050.28.2019 z dn. 31.01.2019r.  nasza placówka pełni dyżur od 19.08.2019 do 30.08.2019.

      Zgłoszeń dziecka dokonujemy bezpośrednio w dyżurującym przedszkolu za pomocą karty zgłoszenia w terminie do 7 czerwca 2019r.

      Przyjęcie dziecka będzie realizowane do wyczerpania miejsc w placówce. Rodzice zainteresowani wydłużeniem czasu pracy oddziału przedszkolnego ze względu na zobowiązania zawodowe proszeni są o dołączenie do karty zgłoszenia wniosku o wydłużenie czasu pracy.

     • Wiosenne zmagania z językiem mniejszości

     • Wiosna to radosna i kolorowa pora roku, która przynosi ze sobą wiele zmian. 4 kwietnia uczniowie klasy 2b oraz 3b uczestniczyli w wiosennych warsztatach w zakresie języka mniejszości. Pod hasłem ,,Der Frühling ist da” wychowawczynie, pani Ewelina Wojewodzic oraz pani Agata Kostrzewska przybliżyły uczniom słownictwo związane z pogodą i zmianami zachodzącymi w przyrodzie wiosną. Dzieci wykonywały szereg zadań metodą stacji. Nie zabrakło też gier i zabaw utrwalających tematykę warsztatów. Jednym słowem było bardzo ciekawie i wesoło.  

     • „Od srebrnika do blika”

     • 8 kwietnia rozpoczęliśmy realizację projektu wolontariackiego w ramach konkurs „Dobry Pomysł”. Z inicjatywy Pani Grażyny Kopytko – pracownika Banku Śląskiego ING, oraz we współpracy z dyrekcją i nauczycielami naszej szkoły Panią Kupczyk i Panią Golą w listopadzie 2018 roku powstał projekt „Od srebrnika do blika”, który po wygranym konkursie został całkowicie sfinansowany przez Fundację ING Dzieciom.

      W ramach tego projektu w poniedziałek 8 kwietnia odbyły się zajęcia z wolontariuszami Banku ING, na których uczniowie klas dwujęzycznych 4c, 5c i 6c mieli okazję poznać formy oszczędzania, przybliżyć tematykę bankowości, zaprojektować i wykonać kartę do bankomatu oraz zaplanować swój budżet domowy. Na zakończenie każdy z uczestników spisał swoje prywatne propozycje oszczędzania, a ostatniego dnia szkoły będzie mógł sprawdzić, co z założeń udało mu się zrealizować.

      11 kwietnia w ramach drugiego dnia projektu została zorganizowana wycieczka do Tarnowskich Gór. Przed wyjazdem spotkaliśmy się jednak w szkolnej stołówce na wspólnym śniadaniu. W miłej atmosferze zrobiliśmy kanapki i wspólnie zjedliśmy posiłek. Resztę prowiantu zabraliśmy w podróż. Uczniowie w towarzystwie wychowawców oraz wolontariuszy Banku ING mieli okazję zwiedzić Kopalnię Srebra, która w roku 2017 wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy również Sztolnię Czarnego Pstrąga, czyli podziemną Wenecję, gdzie na głębokości 30 m pod ziemią przy świetle lamp karbidowych mieliśmy okazje przepłynąć łodziami najdłuższy w Polsce odcinek 600 metrów oraz podziwiać podziemny świat tarnogórski.

      Projekt „Od srebrnika do blika” okazał się strzałem w dziesiątkę. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.

     • Szanowni Rodzice

     • W związku z rozpoczynającym się w dniu 8 kwietnia 2019 r. strajkiem pracowników Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku , informuję, że w czasie akcji protestacyjnej nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno – wychowawcze dla wychowanków oddziałów przedszkolnych i uczniów szkoły. Podczas strajku będą organizowane tylko zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej w godzinach 7:00 – 15:30.

      Dzieciom przebywającym w szkole i korzystającym ze stołówki, będą wydawane obiady.

      Szanowni Państwo, wszyscy mamy nadzieję, że strony konfliktu dojdą do porozumienia i strajk zostanie odwołany. O aktualnej sytuacji będziemy informowali na bieżąco.

      Z poważaniem
      Agata Zawadzka
      Dyrektor SP im. Gustawa Morcinka w Toszku

     • Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem

     • Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki (1) i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku (2).

      Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia (3).

      W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.

      Zapewnienie opieki (4) odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno‐wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.

      Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.

      Rodzic jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.

      Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku. Rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (5) oraz kuratora oświaty (6).

      1. Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
      2. art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
      3. § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
      4. Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
      5. Art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
      6. Art. 51 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
     • „W drodze do niepodległości” z wizytą w SP im. G. Morcinka w Toszku

     • W dniu 1 kwietnia 2019r. odbyła się uroczysta inauguracja wystawy „W drodze do niepodległości”. Wystawa zorganizowana w jubileuszowym roku 100-lecia niepodległej Polski ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

      Wystawa „W drodze do niepodległości” to nowoczesna i atrakcyjna lekcja historii, dla uczniów i dorosłych. Fundatorami wystawy są Bank Pocztowy SA i PERN SA. Partnerami merytorycznymi natomiast Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych.

      Projekt jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Celem PW „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym, radosnym świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości.

      Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wiceburmistrz Toszka, p. Piotr Kunce, przewodniczący Rady Miasta w Toszku, p. Tadeusz Kobiernik, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, p. Magdalena Krzepisz, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły, p. Aleksandra Osadnik, Przedstawiciel IPN w Katowicach, p. Adam Lisek oraz dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych Gminy Toszek.
      Organizacji wystawy towarzyszyły:

      - konkursy historyczne związane z tematyką odzyskania niepodległości,

      - śpiewy pieśni legionowych w wykonaniu chóru szkolnego,

      - przedstawienie „Żołnierze wyklęci”,

      - prezentacji inicjatyw podjętych przez SP im. G. Morcinka w Toszku z okazji odzyskania niepodległości

      - prelekcja pracownika IPN pt.: „Ojcowie Niepodległości”.

      Wystawa będzie dostępna dla szkół i mieszkańców gminy Toszek do 5 kwietnia 2019r.