• XIV POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

     • W dniu 8 maja 2018r. w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Pyskowicach odbył się XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski Uczniów Edukacji Wczesnoszkolnej. W wydarzeniu tym brało udział 3 uczniów z klas III: Natalia Malcherczyk, Vanessa Witkowska i Florian Kusz. Recytatorzy zaprezentowali się najlepiej jak potrafili, zmagając się z dużą konkurencją i towarzyszącym im stresem związanym z występem przed liczną publicznością. Dużym sukcesem zakończył się występ dziewczyn; Natalia Malcherczyk zdobyła III miejsce, a Vanessa wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Dziękujemy uczniom za włożenie ogromnego wysiłku w przygotowanie recytacji i życzymy kolejnych sukcesów.

     • TANGRAM

     • I etap Szkolnego Turnieju Matematycznego. W poniedziałek, 14 maja, uczniowie zmagali się z Tangramem. Puzzle TANGRAM pomagają zrozumieć podstawy geometrii, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą twórczego i kreatywnego myślenia, rozwijają koncentrację, spostrzegawczość i cierpliwość.

     • Informacja

     • W środę (16.05.2018r.) o godzinie 17:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców uczniów klas IV-VI. Temat spotkania: „ZAGROŻENIA CYBERPRZESTRZENI – BEZPIECZEŃSTWO W SIECI”.

    • Podziękowania
     • Podziękowania

     • Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie szkoły składają serdeczne podziękowania  Zarządowi ROD „Nadzieja” w Toszku oraz wszystkim działkowiczom  za nieodpłatne przekazanie w użytkowanie na cele edukacyjne jednej z działek.

      Działka została przygotowana przez działkowiczów i uczniowie szkoły pod opieką nauczycieli rozpoczęli jej zagospodarowanie.

      Zapewniamy, że będziemy użytkować działkę zgodnie z regulaminem ROD „Nadzieja”  w celu wszechstronnej edukacji uczniów i propagowania wiedzy ogrodniczej.

    • Klub Odkrywców Niemieckiego
     • Klub Odkrywców Niemieckiego

     • W kwietniu Klubowicze  zajęli się głównie pracą nad mapą Niemiec. Ułożyli z puzzli mapę Niemiec, a następnie zaznaczyli na mapie najważniejsze miasta, rzeki i góry Niemiec. Obejrzeli prezentację multimedialną pt: „ABC Deutschland”, na podstawie której zrobili swoje ABC (to wiem o Niemczech).  Na zakończenie zajęć uczniowie obejrzeli „DieSocke”  oraz dowiedzieli się kto mieszka w Sockenland.

     • Warsztaty Ekologiczne

     • W dniach 23-25 kwietnia 2018 uczniowie klas IV b, IV c oraz VI c uczestniczyli  w trzydniowych Warsztatach Ekologicznych w Międzynarodowym Miasteczku Edukacji Ekologicznej w Olsztynie. Pierwszego dnia rano pogoda uniemożliwiła zajęcia w terenie, ale zamiast nich uczniowie próbowali swych sił w rękodziele artystycznym- nauczyli się  robić ozdoby z filcu. Po wypogodzeniu poznawali miasteczko oraz specyfikę terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jeszcze tego samego dnia uczniowie udali się na Szlak Orlich Gniazd, w Góry Towarne, gdzie znajdują się jaskinie. Oczywiście najodważniejsi  uczniowie mogli wejść do środka jaskini, zobaczyć piękne nacieki wapienne oraz podziwiać jej faunę i florę.  Drugiego dnia uczniowie zbierali i badali skały, skamieniałości i minerały w kamieniołomie „Kielniki”.Pod czujnym okiem pani przewodnik obejrzeli z latarkami  jaskinię niedźwiedzia,  aw środku stalaktyty i stalagmity. Podążali  szlakiem turystycznym  Orlich Gniazd, gdzie wszędzie napotkać można ostańce wapienne – doskonałe miejsce aby uprawiać wspinaczkę skałkową i inne zabawy w skałkach. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło wieczorne wyjście na zamek w Olsztynie. Ruiny Zamku z XIV wieku przyciągają wielu turystów zachwycając swoim urokiem, charakterystycznym elementem ruin jest 35 metrowa baszta, służąca niegdyś jako więzienie. Stamtąd rozciągała się panorama całej okolicy. Trzeciego dnia naszej wyprawy uczniowie udali się do rezerwatu „Sokole Góry”. Zdobyli również szczyt nazywany nie bez przyczyny Giewontem Olsztyńskim- na jego szczycie stoi krzyż. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do domu.

    • XVII Spotkania Zamkowe
     • XVII Spotkania Zamkowe

     • 26.04.2018 roku na zamku w Toszku odbyły się XVII Spotkania Zamkowe pod honorowym patronatem starosty gliwickiego Waldemara Dombka, burmistrza Toszka Grzegorza Kupczyka i Centrum Kultury Zamek w Toszku.

      W konkursie wzięło udział 35 uczestników z powiatu gliwickiego. Jury w składzie: pani Zofia Brzezińska, Sabina Olbrich – Szafraniec i pan Artur Czok wyłonili zwycięzców. Naszą szkołę reprezentowała Paulina Buchta.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.

    • Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
     • Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • 27.04.2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Po odśpiewaniu hymnu państwowego  uczniowie klas piątych zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, oddając klimat tamtych chwil, kiedy to 3 Maja 1791r. uchwalono pierwszą konstytucję w Europie. I choć nie przetrwała ona długo, gdyż obalona została przez Targowicę, to przez kolejne lata niewoli dawała Polakom nadzieję.

    • Dzień Ziemi
     • Dzień Ziemi

     • Każdego roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi.  Wszyscy,  którym nie jest obojętny los Ziemi – starają się o to, abyich planeta była piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza.

      W naszej szkole klasy drugie również postanowiły zrobić coś pożytecznego dla Ziemi. Obchody Dnia Ziemi poprzedził cykl zajęć dydaktycznych o tematyce ekologicznej pod hasłem ,,Bliżej natury”, na których uczniowie klasy 2 a i 2 b  mogli zgłębiać wiedzę z zakresu recyklingu, segregacji śmieci, pozyskiwania naturalnych źródeł energii,oszczędzania wody i jedzenia, jak również zanieczyszczenia środowiska. Uczniowie brali czynny udział w doświadczeniach i eksperymentach prezentowanych podczas zajęć. Wykonali również plakaty zachęcające do dbania o naszą planetę, jak również wykazali się znajomością tematyki  ochrony środowiska biorąc udział w Konkursie ekologicznym.   Chcąc samodzielnie zadbać o ,,swoją  planetę”dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki wybrały  się w pobliże szkoły  z woreczkami, w których lądowały papierki  i inne śmieci pozostawione na trawnikach i na pobliskim Orliku. Posegregowane śmieci złożyły w kontenerach. Na koniec wszyscy z zadowoleniem zdejmowali rękawice, ciesząc się, że mogli przyczynić się do poprawy wyglądu ich najbliższej okolicy. 

     • Kolejna wizyta uczniów klasy 3d w ,,Siedlisku” w Staniszczach Wielkich

     • 23 kwietnia  uczniowie klasy III d pod opieką wych. Anny Havemeister, po raz drugi odwiedzili podopiecznych Domu Opieki ,,Siedlisko” w Staniszczach Wielkich.  Dzieci zaprezentowały ,,Kaczkę Dziwaczkę”, która wywołała u pensjonariuszy  wielką radość. Mieszkańcy ,,Siedliska”  nagrodzili występujących brawami i przyłączyli się do zabaw i śpiewu. To spotkanie było dla dzieci prawdziwą lekcją, która uczy szacunku i życzliwości do drugiego człowieka.

    • Gminne Prezentacje Artystyczne
     • Gminne Prezentacje Artystyczne

     • Już po raz VII na toszeckim zamku odbyły się Gminne Prezentacje Artystyczne. Swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowali uczniowie naszej szkoły.

      Prezentacje muzyczne:

      W kategorii kl. I-III

      Anna Labus – II miejsce

      W kategorii klas IV- VI

      Klasa VI a - III miejsce

       

      Prezentacje taneczne:

      W kategorii klas I- III

      - kl. III d ,,Sreberka” – II miejsce

      W kategorii klas IV- VI

      - grupa FUFLE – I miejsce

       

      W Gminnych Prezentacjach Artystycznych wystąpili również:

      - klasa I b

      - Klaudia Bytomski z kl. IV c

    • List do królowej Wielkiej Brytanii
     • List do królowej Wielkiej Brytanii

     • Na początku kwietnia uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku zdecydowali o złożeniu życzeń urodzinowych królowej Wielkiej Brytanii – Elżbiecie II. Uczniowie chętnie zaangażowali się w ten niecodzienny projekt i stworzyli piękne urodzinowe kartki celebrujące urodziny solenizantki. W listach uczniowie wspomnieli również o swoich zainteresowaniach oraz szkole. Do kartek zostały dołączone piękne ozdoby oraz portrety królowej. List został wysłany, a my z niecierpliwością czekamy na odpowiedź.

     • ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH

     • Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie:

                                
      ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH. Jest to konkurs plastyczny Fundacji Banku Ochrony Środowiska i Poczty Polskiej dla szkół i Domów Kultury

       

      „Świat oczami młodych” jest konkursem plastycznym dla młodzieży, na projekt znaczka pocztowego, który porusza ważne społecznie tematy. Konkurs nie tylko edukuje młodzież w wybranych sprawach, ale stwarza jej również możliwość wypowiedzi i dyskusji. Druga edycja konkursu pod hasłem ”Ratujemy Klimat” poświęcona jest tematyce zmian klimatu i sposobów jego ochrony. Pod koniec 2018 r. w Polsce odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie, czyli globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej (COP24).

       

      Konkurs „Świat oczami młodych” to jedyna w swoim rodzaju możliwość dla młodzieży samodzielnego zaprojektowania znaczka. Trzy najlepsze projekty wraz z nazwiskami ich autorów znajdą się na znaczkach wydanych w nakładzie minimum 80 tys. egzemplarzy. Będą one dostępne w każdej placówce pocztowej, na dziesiątki i setki lat trafią do klaserów filatelistów.

      ZADANIE KONKURSOWE

      Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu przez uczniów projektu znaczka pocztowego, który przedstawia konkretne sposoby ochrony klimatu do hasła „Ratujemy Klimat”. Trzy najlepsze prace konkursowe zostaną wydane w formie znaczków pocztowych przez Pocztę Polską.

      Myśląc o ochronie klimatu należy zwrócić przede wszystkim uwagę na przyczyny zmian klimatu, wśród których należy wymienić nadmierną emisję gazów cieplarnianych. Tematyka zgłaszanych prac powinna ściśle wiązać się z przesłaniem „Ratujemy klimat”, czyli ukazywać konkretne sposoby ochrony klimatu prowadzone nie tylko na dużą skalę przez wyspecjalizowane instytucje, ale również przez każdego z nas.

      Wszelkie informacje na temat konkursu u koordynatora – Pani Aleksandry Kupczyk oraz na stronie internetowej: oczamimlodych.pl

      Termin składania prac: 17 maja

       

      Załączniki:

     • Konsultacje

     • Zapraszamy na konsultacje dla rodziców, które odbędą się 18 kwietnia 2018 r. w godz. 17:00 - 18:00.

     • Informacja

     • Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci przyjętych w roku szkolnym 2018/2019 do klas pierwszych na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w czwartek 19 kwietnia 2018 r. o godz. 17:00 w świetlicy szkolnej.

    • Klub Odkrywców Niemieckiego
     • Klub Odkrywców Niemieckiego

     • W lutym i marcu Klubowicze zajmowali się dalej mapą Niemiec. Obejrzeli kilka ciekawych prezentacji multimedialnych dotyczących Niemiec np.: „26 powodów dlaczego lubimy j. niemiecki?”. Pamiętali również o tematyce świątecznej. Uczniowie poznali nowego przyjaciela- DIE SOCKE, który umili nasze spotkania  oraz naukę j. niemieckiego.

     • Wymiana pocztówkowa dla klas edukacji wczesnoszkolnej.

     • Klasa 3b  od kilku tygodni bierze udział w akcji „Wymiana pocztówkowa”. Jest to wspaniała zabawa dla dzieci żyjących w czasach, w których pisanie do kogoś listów i wysyłanie pocztówek z pozdrowieniami odchodzi w niepamięć. Każdy woli napisać sma-a lub e-maila, bo tak jest łatwiej i wygodniej.

      Akcja polega na wymianie pocztówek z innymi szkołami z całej Polski. Poza tym uczniowie zapoznają się z mapą Polski, promują własny region i świetnie się bawią.Bez wątpienia, wymiana pocztówkowa to nietuzinkowa forma nauki geografii. Jest to też doskonała sposobność, by przybliżyć uczniom zasady działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek. Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami, z pewnością otworzy dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewni radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki. Klasa 3b wraz z wychowawczynią Ireną Dobiosz dziękuje pani Dominice Witkowskiej zCentrum Kultury "Zamek w Toszku" za piękne pocztówki z toszeckim zamkiem oraz rodzicom za sfinansowanie znaczków.

     • Aplikacja Quiver- 3D

     • Aby lekcje nie były nudne cały czas staramy się je urozmaicać. W środę i czwartek klasa 3b świetnie się bawiła korzystając z aplikacji Quiver.Kolorowanie nigdy nie było tak zabawne!

      Żeby się dobrze bawić najpierw trzeba ze strony producenta wydrukować obrazki, później z dzieckiem je pokolorować (wg fantazji dziecka) i uruchomić program! Mina dziecka jak jego obrazek ożywa BEZCENNA!