• X Międzygminny Konkurs Poezji, Pieśni i Prozy Josepha von Eichendorffa.
     • X Międzygminny Konkurs Poezji, Pieśni i Prozy Josepha von Eichendorffa.

     • Uczniowie klas dwujęzycznych:

      I b: Lena Lipińska

      III d: Magdalena Dworczyk i Małgorzata Dziambor

      IV c: Julia Skandy

      V c: Karolina Badura i Martyna Weis

      VI c: Ewa Kopel i Filip Grzeliński

      Reprezentowali naszą szkołę w X Międzygminnym Konkursie Poezji, Pieśni i Prozy Josepha von Eichendorffa organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Wielowsi pod patronatem Wójta Gminy Wielowieś  i Przewodniczącego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości estetycznej uczestników i zainteresowań literacko - muzycznych, popularyzacja dzieł Josepha von Eichendorffa, doskonalenie umiejętności językowych, wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami konkursu. Laureatką  konkursu została uczennica kl. Ib Lena Lipińska. Wyróżnienie otrzymały uczennice kl. IV c i V c: Julia Skandy i Martyna Weis. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • „Wiosna w obiektywie”
     • „Wiosna w obiektywie”

     • Zapraszamy do udziału w II edycji konkursu fotograficznego „Wiosna w obiektywie”

      „Wiosna w obiektywie” – regulamin konkursu fotograficznego – II edycja

      1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Toszku.

      2. Odpowiedzialni za organizację i przebieg konkursu są nauczyciele Szkoły: Małgorzata Ogonowska, Anna Skandy, Adam Nowak.

      3. Tematem konkursu jest wykonanie fotografii ukazującej piękno Gminy Toszek w wiosennej scenerii. 

      4. Celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej fotografów (uczestników), inspirowanie do twórczych poszukiwań oraz ukazanie piękna naszej gminy.

      5. Konkurs adresowany jest do uczniów klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół gimnazjalnych.

      6. W konkursie może wziąć udział nieograniczona ilość uczniów z każdej szkoły.

      7. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku

      8. Prace konkursowe należy składać do 14.05.2018r. w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Toszku (Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Toszku ulica Wilkowicka 2, 44-180 Toszek).

      9. Oceniane będą zdjęcia wywołane, lub wydrukowane na papierze fotograficznym.

      10. Każdy uczestnik może złożyć dwie prace o formacie 15 x 21 cm (lub zbliżonym) umocowane na kartce formatu A4.

      11. Każda praca na odwrocie powinna zawierać imię i nazwisko autora, imię i nazwisko opiekuna i nazwę szkoły. Do prac należy dołączyć oświadczenie wg załącznika 1 i zgodę wg załącznika 2 i 3.

      12. Prace powinny być zapakowane w kopertę z pieczątką szkoły. W jednej kopercie mogą być wszystkie prace uczniów z danej szkoły.

      13. Nadesłane prace nie będą zwracane autorom.

      14. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21.05.2018r.

      15. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania prac do celów edukacyjnych oraz do publikowania ich we fragmentach lub całości z zachowaniem praw autorskich.

      16. Dane osobowe uczestników konkursu są chronione zgodnie z ustawą z 9 października 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. nr 103, poz. 926 z późn. zm.)

      17. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z zapoznaniem się z warunkami regulaminu i ich zaakceptowaniem.      Organizatorzy konkursu:

      Małgorzata Ogonowska

      Anna Skandy

      Adam Nowak

      Kontakt:

      email: sp_toszek@op.pl

      tel.: SP w Toszku: 32 233-43-14


      KONKURS "Wiosna w obiektywie" SP Toszek 2018

    • „Kto Ty jesteś? Polak mały”
     • „Kto Ty jesteś? Polak mały”

     • Z okazji roku obchodów stulecia niepodległości Polski dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w I etapie konkursu plastycznego „Kto ty jesteś? Polak mały”. Pod kierunkiem wychowawczyń Pani Anety Jachimczuk i Renaty Plich – Czerner powstały oryginalne prace odwzorowujące polskie symbole narodowe. Komisja w składzie: Pani Małgorzata Ogonowska (plastyczka) i Pan Robert Krzemiński (historyk) przydzieliła następujące miejsca:

      I miejsce Hanna Wierzbicka kl.0a

      II miejsce Nadia Marciniszyn kl.0a, Maja Kraka kl. 0 b, Magdalena Podkowa kl.0b,

      III miejsce Szymon Osadnik kl.0a, wyróżnienie Lena Miozga kl.0a, Lena Kobinska kl.0b.

      Praca Hanny Wierzbickiej, która zajęła I miejsce, została zakwalifikowana do II etapu rejonowego organizowanego w Delegaturze Kuratorium Oświaty w Gliwicach. Przedszkolaki bardzo chętnie słuchają historii Polski. Poprzez prace plastyczne mogą artystycznie wyrazić swój patriotyzm i więzi z Ojczyzną.

     • W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA

     • Wraz z kolorowymi pisankami i zającami zanieśliśmy radość i wiosenny nastrój Świąt Wielkanocnych do Urzędu Miasta.

     • I Szkolny Przegląd Teatralny cz.2

     • 27.03. szkoła znów na kilka godzin zamieniła się w bajkową krainę, bo właśnie w tym  dniu swoje popisy teatralne dały klasy 4-6. Jury też nie miało łatwego zadania. Na szczęście udało się wyłonić zwycięzców. Pierwsze miejsce przypadło klasie 6c, drugie klasie 4b,a trzecie klasie 6b. Wyróżnienie otrzymała klasa 6a. Tytuł najlepszej aktorki przyznano Wiktorii Ziob z klasy 5b, a najlepszym aktorem został Łukasz Pasławski z klasy 6c.

      Gratulujemy!

    • Wyniki III Konkursu Wielkanocnego organizowanego przez MOKiS w Pyskowicach
     • Wyniki III Konkursu Wielkanocnego organizowanego przez MOKiS w Pyskowicach

     • Uczniowie klas III d i IV d brali udział plastycznym konkursie wielkanocnym. Konkurs ten stał się już pyskowicką tradycją. Wręczenie nagród odbyło się 25 marca, w sali widowiskowej. Jury z wielu pięknych prac wyłoniło najlepsze. Wśród uczniów nagodzonych, z naszej szkoły znaleźli się Igor Woźniak i Konrad Wierzbicki przygotowani przez Panią Katarzynę Jendrysik. Chłopcy zajęli III miejsce w kategorii 9 - 11 lat. Wyróżnienie otrzymała także uczennica klasy III d- Magdalena Matławska przygotowana przez Panią Annę Havemeister.

    • Technologie z klasą
     • Technologie z klasą

     • W roku szkolnym 2017/2018 klasa 3b z wychowawczynią Ireną Dobiosz bierze udział w programie Technologie z klasą, którego organizatorem jest Fundacja Uniwersytet Dzieci. Udział w programie pozwala w łatwy i przystępny sposób zrealizować atrakcyjne lekcje o tematyce: Nowoczesne technologie, języki programowania i zagrożenia w sieci. Ciekawe scenariusze rozwijają u uczniów umiejętność rozumowania, analizowania i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych (przy wykorzystaniu środowiska Scratch dla klas I-III). Uczniowie pracują nad zadaniami , które pomagają im  budować kompetencje potrzebne do pracy zespołowej, kształcą umiejętność logicznego myślenia, precyzyjnego prezentowania myśli i pomysłów.Otrzymują wiedzę dotyczącą przestrzegania praw i zasad bezpieczeństwa w sieci oraz  zaspokajają swoją naturalną ciekawość poznawczą. Po każdej lekcji do organizatorów przesyłana jest relacja (zdjęcia oraz krótka opinia).

     • POWITANIE WIOSNY

     • „Marzanno, Marzanno

       ty zimowa panno,

       do ognia cię wrzucamy

       bo Zimę żegnamy”

      Zgodnie z tradycją 21 marca uczniowie klas 0 -III pożegnali zimę i przywitali wiosnę. W kolorowym korowodzie z Marzannami, dzieci oznajmiły, że wiosna już przyszła. Korowód przeszedł na plac szkolny, gdzie wierszami oraz piosenkami z wielką radością dzieci pożegnały zimę, którą spaliły we wcześniej przygotowanym ognisku.

     • Witajcie w naszej bajce!

     • 21.03.2018 r. w szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Po raz pierwszy odbył się Szkolny Przegląd Teatralny dla klas I - III.

      Na jeden dzień szkoła zamieniła się w bajkową krainę, gdzie panują królewny, wróżki, królewicze, a nawet i Smerfy.

      Wszyscy uczestnicy wspaniale się zaprezentowali i jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Po burzliwej naradzie postanowiono przyznać pierwszą nagrodę dla klasy IIa i IIb.

      Drugie miejsce otrzymała klasa Ia, a trzecie miejsce przypadło klasie Ib. Jury postanowiło również przyznać wyróżnienie dla klasy IIIc.

    • Gminny Turniej Siatkówki
     • Gminny Turniej Siatkówki

     • W dniu 27.02.2018r. odbył się Gminny Turniej Siatkówki dziewcząt i chłopców, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Kotulinie. Zadaniem turnieju było wyłonienie najlepszych drużyn, które będą reprezentować naszą gminę w dalszych rozgrywkach na szczeblu powiatu i ten zaszczyt wywalczyli nasi uczniowie. Dziękujemy naszym zawodniczkom i zawodnikom za walkę do samego końca i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach. Podziękowania należą się również nauczycielom wf-u za przygotowanie i opiekę nad swoimi uczniami.

    • ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
     • ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

     • Światowy Dzień Kota obchodzony jest  17 lutego. Pierwszy Dzień Kota odbył się w naszym kraju w 2006 roku i od tego czasu co roku w lutym mruczki świętują. O tym wyjątkowym dniu nie zapomniano także w naszej szkole. Uczniowie klas młodszych  przynieśli maskotki kotów do szkoły, opowiadali o swoich milusińskich, paradowali w kocich strojach po szkolnych korytarzach. Dzień ten był okazją do radosnego dzielenia się osobistymi przeżyciami o kotkach, kocurach i kiciach. To święto jest inicjatywą mającą na celu uwrażliwienie społeczności uczniowskiej na problem bezdomnych i głodujących kotów. W związku z tym w naszej szkole zorganizowana została przez Samorząd Szkolny kolejna zbiórka rzeczy potrzebnych kotom ze schroniska w Miedarach. Liczymy na Waszą hojność i dobre serce.

     • Bal przebierańców w przedszkolu

     • Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale…” – i także w naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany przez naszych najmłodszych bal przebierańców. Tego dnia nasze przedszkole wyglądało jak miejsce z bajki. Sale przedszkolne przystrojone kolorowymi balonami i serpentynami zamieniły się w salę balową, a zamiast przedszkolaków od rana pojawiały się kolorowe postacie. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje. Jak zwykle wśród dziewczynek przeważały księżniczki, a wśród chłopców - superbohaterowie z kreskówek. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Dzieci świetnie się bawiły, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach. Na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech, który nie znikał, mimo chwilowego zmęczenia. W trakcie zabawy przewidziany był słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników balu przygotowany przez rodziców. Bardzo serdecznie im za to dziękujemy! Szkoda, że takie bale są tylko raz w roku!

    • Kolejna zbiórka rzeczy potrzebnych bezdomnym psom i kotom w Miedarach
     • Kolejna zbiórka rzeczy potrzebnych bezdomnym psom i kotom w Miedarach

     • Samorząd Szkolny oraz Dyrekcja Schroniska w Miedarach składają  serdeczne podziękowania dla Uczniów, Rodziców i Nauczycieli, którzy przyczynili się do organizacji zbiórki darów dla  schroniskowych psiaków i kotów. Zebrane dary zostały dostarczone czworonożnym podopiecznym. Zwierzęta i pracownicy schroniska bardzo ucieszyli się z przywiezionych darów. Ale na tym nie poprzestaniemy. Otóż Samorząd Szkolny ogłasza kolejną zbiórkę rzeczy potrzebnych bezdomnym psom i kotom w schronisku w Miedarach. Lubicie pomagać? Będziemy wdzięczni za każdy okazany gest pieskom i kociakom.
      Do największych potrzeb schroniska zalicza się:

      - suchą karmę, puszki, kasza, ryż, makaron, legowiska, kocyki, zabawki dla szczeniaków, szampony, miski, smycze, środki do dezynfekcji, używane prześcieradła, ręczniki.

      Liczymy na Was!

      Kolejna zbiórka rzeczy potrzebnych bezdomnym psom i kotom w Miedarach - Obrazek 1Kolejna zbiórka rzeczy potrzebnych bezdomnym psom i kotom w Miedarach - Obrazek 2

      Kolejna zbiórka rzeczy potrzebnych bezdomnym psom i kotom w Miedarach - Obrazek 3

       

    • Klub Odkrywców Niemieckiego
     • Klub Odkrywców Niemieckiego

     • Niespodzianka dla Klubowiczów!

      W styczniu na Klubowiczów czekała miła niespodzianka!  Była to paczka zaadresowana dla Klubu Odkrywców Niemieckiego, a w niej gry, książki, plakaty oraz ogromna kolorowa chusta animacyjna, a wszystko, aby umilić  nasze „niemieckie spotkania”. Dziękujemy!!!

     • Szkoła w mediach - I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

     • Szkoła w mediach - I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem - Obrazek 1

     • Dzień Babci i Dziadka

     • 21 i 22 styczeń to najpiękniejsze dni w roku – „Dzień Babci i Dziadka”. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzeni są szczególnymi dowodami miłości. Również dzieci z oddziałów przedszkolnych nie zapomniały o swoich najbliższych i zaprosiły je do Szkoły. Poprzez wiersze, piosenki, tańce wyraziły swoją dziecięcą miłość. Dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy  prezentowały swoje umiejętności. Dzieci  dla swoich dziadków przygotowały upominki, które własnoręcznie wykonały. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a ukochane wnuki mogły pokazać swoim Dziadkom  ulubione zabawki i wykonane przez siebie prace plastyczne. Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego.

     • Wizyta uczniów klasy 3 d w Domu Opieki SIEDLISKO w Staniszczach Wielkich

     • Uczniowie klasy III d pod opieką Pani Anny Havemeister  odwiedziły 23 stycznia mieszkańców Domu Opieki Siedlisko w Staniszczach Wielkich. Udały się tam z przygotowanym programem słowno-muzyczno- tanecznym z okazji Dnia Babci i Dziadka. Występ trzecioklasistów był wcześniej zapowiedziany i bardzo wyczekiwany zarówno przez dzieci jak i podopiecznych Domu Opieki.Występ z udziałem tak małych aktorów dostarczył wszystkim wielu łez i wzruszeń. Na koniec uczniowie obdarowali pensjonariuszy własnoręcznie wykonanymi, drobnymi upominkami – serduszkami.  Dzieci zostały poproszone przez podopiecznych  o częstsze wizyty w ich domu. Szczęśliwe i radosne powróciły do szkoły. Organizując takie spotkania uczymy naszych uczniów szacunku do osób starszych oraz wrażliwości na krzywdę i cierpienie innych.

    • Dorośli – dzieciom
     • Dorośli – dzieciom

     • 6.01. w kościele parafialnym w Toszku miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Znane osobistości z naszego środowiska postanowiły zaprezentować się szerszej publiczności biorąc udział w jasełkach. Nasza Pani Dyrektor również wzięła w nich udział i wystąpiła w roli Anioła. Ogromne wrażenie na oglądających zrobiła scenografia, piękne stroje,  niezwykła muzyka i śpiew.

      Gratulujemy! Czekamy za rok na kolejne występy!

      Dorośli – dzieciom - Obrazek 1