• Szkolny Dzień Nauki

     • Zobaczysz - dotkniesz - zrozumiesz

      21.05.2018. w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Nauki. W tym dniu działo się wiele ciekawych i atrakcyjnych pokazów i zajęć. Uczniowie poprzez bliskie spotkanie z nauką mogli doświadczyć np. jak działa spadochron, dron, wsiąść do symulatora jazdy i poczuć się jak prawdziwy kierowca. Posłuchać ciekawych wykładów m.in.pani dr hab.inż. Danuty Gillner na temat " Co w powietrzu mamy i czym je zanieczyszczamy. Obejrzeć i samemu spróbować przeprowadzić doświadczenia przygotowane przez pana Mirosława Szpaka, uczniów klasy 4c i 6c naszej szkoły oraz uczniów ZSO nr 8 w Gliwicach. W tym dniu nikt na nudę nie narzekał. Każdy znalazł coś dla siebie interesującego...Szkoda, że wszystko co fajne tak szybko się kończy...

     • Szkolny Dzień Nauki

     • Ostatni tydzień, łacznie z wolną sobotą, to pracowity czas dla naszych nauczycieli i uczniów. Przygotowania do Szkolnego Dnia Nauki są prawie sfinalizowane a efekty ciężkiej pracy już widoczne. Teraz tylko wyczekiwać naszych uczniów i gości. A wszystko po to, by ZOBACZYĆ - DOTKNĄĆ - ZROZUMIEĆ.

     • II edycja konkursu fotograficznego „Wiosna w obiektywie” - Wyniki

     • I miejsce:

      - Marta Wróbel – Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendler w Toszku

      - Julia Dziewa – Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Toszku

       

      II miejsce:

      - Emilia Jaworek - Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Pniowie

      - Wanesa Prymula - Szkoła Podstawowa w Paczynie

       

      III miejsce:

      - Karolina Goczał - Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Toszku

      - Emilia Weis - Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendler w Toszku

      - Magdalena Zarzecka - Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Pniowie

     • Szkolny Turniej Matematyczno - Przyrodniczy

     • Szkolny Turniej Matematyczno - Przyrodniczy "CO TRZY GŁOWY TO NIE JEDNA" dobiegł finału! Uczniowie zmagali się z tangramami, krzyżówkami przyrodniczymi, puzzlami, rebusami matematycznymi i zadaniami typu prawda - fałsz. Już wkrótce dowiemy się, która drużyna została MISTRZEM TURNIEJU.

     • Jesika Piętak z wizytą w naszej szkole

     • 14.05. w naszej szkole w ramach akcji ,,Znani, nieznani czytają czytają dzieciom bajki” gościliśmy Panią Jesikę Piętak, która jest piosenkarką, kompozytorkąi autorką tekstów, tworzącą muzykę rozrywkową. Wokalistka przeczytała uczniom klas I-III swoją ulubioną bajkę z dzieciństwa pt. ,,Kopciuszek”. Dzieci wspólnie z piosenkarką zaśpiewały znaną piosenkę ,,Kawiarenki”. Ponadto chętne dzieci otrzymały autografy wokalistki, a także zaśpiewały Pani Jesice ,,Sto lat”, ponieważ w tym tygodniu będzie obchodzić swoje urodziny. Po spotkaniu wszyscy zadowoleni wrócili do swoich zajęć.

     • TRIATLON

     • Kolejne dni trwają nasze matematyczno - przyrodnicze zmagania. Uczniowie klas młodszych spotykają się trzy razy w tygodniu, by zmierzyć się z rożnymi zagadkami i łamigłówkami. Warto, bo nagrodą główną jest wyjazd do Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Trzymamy kciuki. O wynikach konkursu poinformujemy 21 maja podczas Szkolnego Dnia Nauki.

     • XIV POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

     • W dniu 8 maja 2018r. w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Pyskowicach odbył się XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski Uczniów Edukacji Wczesnoszkolnej. W wydarzeniu tym brało udział 3 uczniów z klas III: Natalia Malcherczyk, Vanessa Witkowska i Florian Kusz. Recytatorzy zaprezentowali się najlepiej jak potrafili, zmagając się z dużą konkurencją i towarzyszącym im stresem związanym z występem przed liczną publicznością. Dużym sukcesem zakończył się występ dziewczyn; Natalia Malcherczyk zdobyła III miejsce, a Vanessa wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Dziękujemy uczniom za włożenie ogromnego wysiłku w przygotowanie recytacji i życzymy kolejnych sukcesów.

     • TANGRAM

     • I etap Szkolnego Turnieju Matematycznego. W poniedziałek, 14 maja, uczniowie zmagali się z Tangramem. Puzzle TANGRAM pomagają zrozumieć podstawy geometrii, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą twórczego i kreatywnego myślenia, rozwijają koncentrację, spostrzegawczość i cierpliwość.

     • Informacja

     • W środę (16.05.2018r.) o godzinie 17:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców uczniów klas IV-VI. Temat spotkania: „ZAGROŻENIA CYBERPRZESTRZENI – BEZPIECZEŃSTWO W SIECI”.

    • Podziękowania
     • Podziękowania

     • Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie szkoły składają serdeczne podziękowania  Zarządowi ROD „Nadzieja” w Toszku oraz wszystkim działkowiczom  za nieodpłatne przekazanie w użytkowanie na cele edukacyjne jednej z działek.

      Działka została przygotowana przez działkowiczów i uczniowie szkoły pod opieką nauczycieli rozpoczęli jej zagospodarowanie.

      Zapewniamy, że będziemy użytkować działkę zgodnie z regulaminem ROD „Nadzieja”  w celu wszechstronnej edukacji uczniów i propagowania wiedzy ogrodniczej.

    • Klub Odkrywców Niemieckiego
     • Klub Odkrywców Niemieckiego

     • W kwietniu Klubowicze  zajęli się głównie pracą nad mapą Niemiec. Ułożyli z puzzli mapę Niemiec, a następnie zaznaczyli na mapie najważniejsze miasta, rzeki i góry Niemiec. Obejrzeli prezentację multimedialną pt: „ABC Deutschland”, na podstawie której zrobili swoje ABC (to wiem o Niemczech).  Na zakończenie zajęć uczniowie obejrzeli „DieSocke”  oraz dowiedzieli się kto mieszka w Sockenland.

     • Warsztaty Ekologiczne

     • W dniach 23-25 kwietnia 2018 uczniowie klas IV b, IV c oraz VI c uczestniczyli  w trzydniowych Warsztatach Ekologicznych w Międzynarodowym Miasteczku Edukacji Ekologicznej w Olsztynie. Pierwszego dnia rano pogoda uniemożliwiła zajęcia w terenie, ale zamiast nich uczniowie próbowali swych sił w rękodziele artystycznym- nauczyli się  robić ozdoby z filcu. Po wypogodzeniu poznawali miasteczko oraz specyfikę terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jeszcze tego samego dnia uczniowie udali się na Szlak Orlich Gniazd, w Góry Towarne, gdzie znajdują się jaskinie. Oczywiście najodważniejsi  uczniowie mogli wejść do środka jaskini, zobaczyć piękne nacieki wapienne oraz podziwiać jej faunę i florę.  Drugiego dnia uczniowie zbierali i badali skały, skamieniałości i minerały w kamieniołomie „Kielniki”.Pod czujnym okiem pani przewodnik obejrzeli z latarkami  jaskinię niedźwiedzia,  aw środku stalaktyty i stalagmity. Podążali  szlakiem turystycznym  Orlich Gniazd, gdzie wszędzie napotkać można ostańce wapienne – doskonałe miejsce aby uprawiać wspinaczkę skałkową i inne zabawy w skałkach. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło wieczorne wyjście na zamek w Olsztynie. Ruiny Zamku z XIV wieku przyciągają wielu turystów zachwycając swoim urokiem, charakterystycznym elementem ruin jest 35 metrowa baszta, służąca niegdyś jako więzienie. Stamtąd rozciągała się panorama całej okolicy. Trzeciego dnia naszej wyprawy uczniowie udali się do rezerwatu „Sokole Góry”. Zdobyli również szczyt nazywany nie bez przyczyny Giewontem Olsztyńskim- na jego szczycie stoi krzyż. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do domu.

    • XVII Spotkania Zamkowe
     • XVII Spotkania Zamkowe

     • 26.04.2018 roku na zamku w Toszku odbyły się XVII Spotkania Zamkowe pod honorowym patronatem starosty gliwickiego Waldemara Dombka, burmistrza Toszka Grzegorza Kupczyka i Centrum Kultury Zamek w Toszku.

      W konkursie wzięło udział 35 uczestników z powiatu gliwickiego. Jury w składzie: pani Zofia Brzezińska, Sabina Olbrich – Szafraniec i pan Artur Czok wyłonili zwycięzców. Naszą szkołę reprezentowała Paulina Buchta.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.

    • Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
     • Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • 27.04.2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Po odśpiewaniu hymnu państwowego  uczniowie klas piątych zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, oddając klimat tamtych chwil, kiedy to 3 Maja 1791r. uchwalono pierwszą konstytucję w Europie. I choć nie przetrwała ona długo, gdyż obalona została przez Targowicę, to przez kolejne lata niewoli dawała Polakom nadzieję.

    • Dzień Ziemi
     • Dzień Ziemi

     • Każdego roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi.  Wszyscy,  którym nie jest obojętny los Ziemi – starają się o to, abyich planeta była piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza.

      W naszej szkole klasy drugie również postanowiły zrobić coś pożytecznego dla Ziemi. Obchody Dnia Ziemi poprzedził cykl zajęć dydaktycznych o tematyce ekologicznej pod hasłem ,,Bliżej natury”, na których uczniowie klasy 2 a i 2 b  mogli zgłębiać wiedzę z zakresu recyklingu, segregacji śmieci, pozyskiwania naturalnych źródeł energii,oszczędzania wody i jedzenia, jak również zanieczyszczenia środowiska. Uczniowie brali czynny udział w doświadczeniach i eksperymentach prezentowanych podczas zajęć. Wykonali również plakaty zachęcające do dbania o naszą planetę, jak również wykazali się znajomością tematyki  ochrony środowiska biorąc udział w Konkursie ekologicznym.   Chcąc samodzielnie zadbać o ,,swoją  planetę”dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki wybrały  się w pobliże szkoły  z woreczkami, w których lądowały papierki  i inne śmieci pozostawione na trawnikach i na pobliskim Orliku. Posegregowane śmieci złożyły w kontenerach. Na koniec wszyscy z zadowoleniem zdejmowali rękawice, ciesząc się, że mogli przyczynić się do poprawy wyglądu ich najbliższej okolicy. 

     • Kolejna wizyta uczniów klasy 3d w ,,Siedlisku” w Staniszczach Wielkich

     • 23 kwietnia  uczniowie klasy III d pod opieką wych. Anny Havemeister, po raz drugi odwiedzili podopiecznych Domu Opieki ,,Siedlisko” w Staniszczach Wielkich.  Dzieci zaprezentowały ,,Kaczkę Dziwaczkę”, która wywołała u pensjonariuszy  wielką radość. Mieszkańcy ,,Siedliska”  nagrodzili występujących brawami i przyłączyli się do zabaw i śpiewu. To spotkanie było dla dzieci prawdziwą lekcją, która uczy szacunku i życzliwości do drugiego człowieka.