• Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu

     • Adwent to wspaniały czas by odwiedzić Wiedeń. W mieście odbywa się wiele jarmarków bożonarodzeniowych, tzw. Christkindlmärkte, pachnących  m. in. świątecznymi wypiekami, pieczonymi kasztanami i ponczem. Najsłynniejszy jarmark, pełen wiedeńskiego czaru, odbywa się na placu przed Ratuszem. Przyratuszowy park dzięki nastrojowo udekorowanym drzewom staje się idealnym miejscem na spacery.

      Tradycją naszej szkoły stały się wycieczki na jarmark bożonarodzeniowy do krajów niemieckojęzycznych. W tym roku odwiedziliśmy właśnie stolicę Austrii – Wiedeń. Mieliśmy okazję przejechać najbardziej reprezentacyjną ulicą Wiednia tzw. Ringstrasse, podziwiać okazałe budowle: Operę Narodową, Parlament, Ratusz, Katedrę św. Szczepana, która dominuje nad miastem i od lat stanowi jego symbol, Dom Hudertwassera oraz Hofburg – dawną zimową rezydencję Habsburgów. Punktem kulminacyjnym był oczywiście jarmark bożonarodzeniowy – a na nim lukrowane jabłka, pachnące goździkami pierniki i piękne ozdoby świąteczne.

     • III Szkolny Konkurs Gwary Śląskiej

     • Sztrykować, ciarach, szolka – brzmi niezrozumiale? Nie dla uczniów naszej szkoły, którzy próbowali swoich sił w III szkolnym Konkursie Gwary Śląskiej. Uczniowie walczyli o tytuł „Mistrza gwary Śląskiej”. Tłumaczyli słowa i zdania z języka śląskiego na polski i odwrotnie. Laureatem konkursu została uczennica klasy VI d – Anna Golisz. Gratulujemy!!! Konkurs powstał, aby integrować dzieci, kultywować tradycje śląskie, pokazać bogactwo kultury. Przede wszystkim jednak jesteśmy szkołą imienia Gustawa Morcinka, więc chcemy, aby każdy pamiętał o śląskich korzeniach naszego patrona. Nasza gwara, szczególnie tu na Śląsku, jest naszą tożsamością. Warto czytać, ale przede wszystkim mówić w tym niezwykłym języku. Ważne jest dbanie o naszą tradycję.

     • Mikołajki

     • W tym roku Mikołaj również przybył do naszych uczniów. Dziękujemy Radzie Rodziców!

     • Świąteczne Kartki Dobroczynne

     • To kolejna akcja, do której włączyła się nasza szkoła wspierając Stowarzyszenie SURSUM CORDA. Akcja ma na celu sprzedaż kartek świątecznych zamówionych w Stowarzyszeniu, a dochód ze sprzedaży zostanie zainwestowany w pomoc ludziom bardzo jej potrzebującym, chorym i niepełnosprawnym. Cena kartki to 2 złote. Kartki do nabycia u pani Katarzyny Jendrysik.

     • DZIEŃ GÓRNIKA W PRZEDSZKOLU

     • Jak co roku, 4 grudnia przedszkolaki pamiętały, aby uczcić Dzień Górnika zwany potocznie „Barbórką”. Tego dnia, w galowym stroju na spotkanie z dziećmi przybył pan Piotr Bulla, emerytowany górnik Kopalni Węgla Kamiennego Knurów. Nasz wyjątkowy gość przybliżył naszym najmłodszym ciężką i niebezpieczną pracę w kopalni, omówił elementy stroju górniczego, wyjaśnił ich symbolikę oraz zaznajomił dzieci z górniczymi legendami i opowieściami (w tym z legendą o św. Barbarze). Każdy przedszkolak mógł zobaczyć i dotknąć różnego rodzaju kruszywa wydobywane w kopalni. Na zakończenie spotkania dzieci bardzo serdecznie podziękowały górnikowi za przybycie, śpiewając piosenkę i recytując wierszyk o górnikach oraz wręczając pamiątkowy dyplom i upominek od grupy. To niecodzienne wydarzenie upamiętniło wspólne zdjęcie, na którym każdy przedszkolak prezentował się w samodzielnie  wykonanej, odświętnej czapce górnika tzw. czako. Taka wizyta na pewno na długo zapadnie nam w pamięci. A kto wie ilu przedszkolaków zaraziło się pasją do górnictwa? Czas pokaże!

     • Euroweek 2019

     • W dniach 24.11. do 28.11.2019 r. uczniowie klas siódmych i szóstej po raz kolejny uczestniczyli w projekcie Euroweek - Szkoła Liderów w Kotlinie Kłodzkiej. Uczniowie spisali się na medal. Potrafili współpracować nie tylko ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim z kolegami i koleżankami z innych szkół. Wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz umiejętnością pracy w grupie, zdolnościami językowymi, muzycznymi, tanecznymi i teatralnymi. Wszystkie zajęcia były prowadzone w języku angielskim przez wolontariuszy z Gwatemali, Indonezji, USA, Wietnamu, Kolumbii i Hondurasu.

     • Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci...

     • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie 25 listopada. W naszej szkole, za sprawą uczniów klas pierwszych, misie miały również święto. Przybyły do szkoły w towarzystwie swoich małych opiekunów. Pluszowe maskotki towarzyszyły dzieciom w czasie lekcji, podczas przerw i wspólnych zabaw.

      Z okazji urodzin pluszowego misia pierwszoklasiści uczestniczyli w „maratonie filmowym”, podczas którego zaprezentowano filmy z misiami w rolach głównych. Po projekcji filmów, uczniowie oddali się twórczości plastycznej, wykonując pracę plastyczną na temat „Misie znane i nieznane”. Ponadto dzieci zapoznały się z historią święta, która wiąże się z uratowaniem małego niedźwiadka przez prezydenta USA Teodora Roosvelta oraz poszerzyły wiedzę na temat gatunków niedźwiedzi występujących na świecie.

      To święto było także  doskonałą okazją do popularyzowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadań autorstwa Nadii Berkane „Misia Marysia”. Jest to cykl książeczek, które trafiły do naszej szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

     • Zabawa andrzejkowa

     • 29 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa, którą zorganizował Samorząd Uczniowski. Uczniowie doskonale bawili się w rytmach najnowszych przebojów. Tego dnia nie zabrakło również wróżb i konkursów, które były miłym przerywnikiem w szkolnej zabawie. Jednym z najbardziej obleganych stanowisk okazało się to, przy którym można było poznać imię przyszłej sympatii. Zabawy i śmiechu było wiele, a pełen atrakcji wieczór przebiegł w ciepłej i radosnej atmosferze.

     • Jarmark Świąteczny

     • W środę 27 listopada odbył się jarmark świąteczny, jak zawsze udany. Dzięki inicjatywie Rady Rodziców i zaangażowaniu całej szkolnej społeczności zapachniało u nas piernikami oraz choinką. Dziękujemy.

     • Instytut Goethego w Krakowie przeprowadził warsztaty metodyczne w naszej szkole

     • W piątkowe popołudnie tj. 22.11.2019 odbyło się szkolenie dla germanistów gminy Toszek pt.: „LINGO macht MINT”. Warsztaty były prowadzone w języku niemieckim przez panią Beatę Hadasz, pracownika Goethe Instytutu w Krakowie. Tematem była praca z czasopismem LINGO. Lingo to  czasopismo przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów „LINGO macht MINT“ została przedstawiona nowa koncepcja czasopisma.  LINGO to źródło wielu pomysłów na lekcje języka niemieckiego, dla których matematyka, informatyka, nauki przyrodnicze i techniczne stanowią punkt wyjściowy do nauki języka niemieckiego.

     • Wyjazdy na basen czyli w zdrowym ciele, zdrowy duch.

     • Uczniowie klas drugich i trzecich rozpoczęli naukę pływania na basenie w Szkole Podstawowej w Paczynie. Nauka połączona z zabawą to najlepszy sposób na „złapanie bakcyla” dobrych nawyków zdrowego i aktywnego  trybu życia. Poniedziałkowe lekcje na pięknie wyremontowanym basenie dają dzieciom dużo satysfakcji i radości, a dodatkowo pozytywnie motywują na cały tydzień.

     • Tydzień z Historią w Szkole Podstawowej

     • 21 listopada uroczyście zakończyliśmy „Tydzień z Historią” poświęcony w tym roku Powstaniom Śląskim. Na początek program artystyczny zaprezentowała  klasa 5c ,po którym zostały wręczone nagrody w konkursie historycznym. Pierwsze miejsce zostało przyznane Emilii Awramienko. Na zakończenie uczniowie naszej szkoły mieli okazje zobaczyć uzbrojenie powstańców i ich ubiór, który został przedstawiony przez grupę rekonstrukcyjną  Weteran z Radzionkowa.

     • Zabawa andrzejkowa

     • Serdecznie zapraszamy naszych uczniów na zabawę andrzejkową, która odbędzie się 29 listopada od godz. 16:00 do godz. 18:00 w naszej szkole. W programie:

      - andrzejkowe wróżby

      - gry i konkursy

      - zabawy taneczne

      Bardzo prosimy wszystkich chętnych o pobranie deklaracji u wychowawców. Serdecznie zapraszamy!

      (Kostiumy mile widziane)

     • Kreatywne spotkanie przy maszynie

     • Już po raz trzeci w klasie 3b odbyły się warsztaty, tym razem „Warsztaty szycia”. 21 listopada maszyny krawieckie poszły w ruch. Uczniowie wraz z mamami i babciami wyczarowały piękne ozdoby świąteczne. Podczas warsztatów szycia dzieci samodzielnie projektowały i poznawały tajniki krawieckie. To była świetna okazja, aby oprócz samej nauki operowania igłą i nitką, dać popis własnej kreatywności. A wszystko to dzięki Pani Anecie Gruszce, która kierowała załogą dzielnych ,,Elfów”. Serdecznie dziękuję Pani Anecie, Rodzicom oraz Babciom za aktywny udział. Zapraszamy do galerii zdjęć.

     • „Bezpieczniki TAURONA– Włącz dla dobra dziecka”

     • W tym roku szkolnym po raz drugi nasza szkoła dołączyła do programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA– Włącz dla dobra dziecka”. Jest to kampania adresowana dla uczniów szkół podstawowych, której celem jest przekazanie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Program jest realizowany przez spółkę TAURON Dystrybucja S.A. Tym razem w projekcie uczestniczyli uczniowie klasy 6c i 6d. Podczas zajęć dowiedzieli się, co to jest prąd i jak prawidłowo korzystać z urządzeń zasilanych energią elektryczną. Uczniowie zbudowali prosty obwód elektryczny, wykonali eksperymenty związane z elektryzowaniem się ciał oraz sprawdzali w praktyce, które materiały przewodzą prąd, a które są izolatorami. Poprzez udział w grze „Ratownik” uczyli się właściwie reagować w sytuacjach zagrożenia związanych z awariami urządzeń elektrycznych. Atrakcyjnym elementem lekcji były również filmy edukacyjne „Co to jest prąd?” i „Agenci w czerni”. Na zakończenie każdy uczeń biorący udział w zajęciach otrzymał upominek od firmy TAURONA a nasza szkoła została oznaczona na mapie placówek uczestniczących w programie (https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/szkoly).

     • Międzynarodowy Turniej Badmintona „Mini Silesia Cup”

     • 16 listopada w Głubczycach odbył się Międzynarodowy Turniej Badmintona „MiniSilesia Cup” Dzieci, Żaków i Młodzików Młodszych. Do rywalizacji w turnieju w kategorii U9, U11 i U13 dziewcząt  i chłopców przystąpiło łącznie ponad 150 zawodników z wielu klubów sportowych m.in. z Lublińca, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla, Głubczyc, Częstochowy i wielu innych. W turnieju tym w kategorii U9 wziął również udział uczeń naszej szkoły - Paweł Morciniec (klasa 2b) - zawodnik trenujący badmintona na zajęciach organizowanych przez TPZT oraz na zajęciach SKS odbywających się w naszej szkole. Paweł dzielnie rywalizował w grupie 27 zawodników danej kategorii i uzyskał pucharowe II MIEJSCE!!! GRATULACJE!!!

     • „Zmisiowane” Przedszkolaki

     • Akcja „Mały miś w świecie wielkiej literatury”,  to wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie w ramach, którego miłość do czytania przykazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Wzorem poprzednich lat także i w tym roku szkolnym przedszkolaki z grupy „Misie” dołączyły do tego czytelniczego projektu. Tym razem dzieci wraz ze swoją wychowawczynią Anetą Jachimczuk wybrały grupowego misia, któremu nadały imię Lucjan. Projekt zainaugurowało głośne czytanie w przedszkolu, do którego udało nam się zaprosić osoby zaprzyjaźnione z naszym oddziałem przedszkolnym. Wśród gości, którzy odpowiedzieli pozytywnie na nasze zaproszenie  znaleźli się m.in.: Pani Agata Zawadzka, Pan Piotr Kunce, Pani Agnieszka Szalińska, Pani Joanna Wróblewska, a także mamy naszych najmłodszych. Każdy z naszych gości za odwiedzenie naszej grupy i poświęcenie nam czasu na to, co lubimy robić najbardziej, otrzymał podziękowanie. Przed naszymi „zmisiowanymi” przedszkolakami kolejny etap projektu „Czytamy w domu”, podczas którego miś Lucjan, wyposażony w dzienniczek będzie wędrował od domu do domu przedszkolaków. Zadaniem dziecka jest zaopiekować się misiem, a zadaniem rodzica jest poczytanie misiowi na dobranoc. Mam nadzieję, że udział w projekcie zaowocuje wyrobieniem właściwych nawyków czytelniczych wśród naszych najmłodszych.

     • Zaproszenie

     • Zapraszamy rodziców uczniów  naszej szkoły
      na spotkania  poświęcone tematyce
      zapobiegania uzależnieniom  dzieci i młodzieży.
      Spotkania odbędą się w środę 27. 11.2019 r.:
      godz. 16:00 – rodzice uczniów klas I-III
        godz. 17:00 – rodzice uczniów klas IV-VII.