• Obchody Dnia Świętego Marcina

     • Obchody Dnia Świętego Marcina, można powiedzieć wpisały się w tradycję naszej szkoły. W dniu 7 listopada 2019 roku uczniowie klas dwujęzycznych mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach, których celem było przybliżenie postaci, jaką był święty Marcin. Uczniowie klas 1-3 poznali legendę o Świętym  Marcinie oraz  ciekawostki i tradycje towarzyszące obchodom tej uroczystości. Dzieci wykonały piękne lampiony, prezentowały scenki z życia Świętego Marcina próbując swych umiejętności teatralnych oraz pamiątkową książeczkę. Warsztaty wzbogacono również w oprawę muzyczną. Dzieci z entuzjazmem zaśpiewały znaną w Niemczech piosenkę ,,Laterne, Laterne...”.Wszystkim towarzyszył wesoły nastrój.

     • Spotkanie w Turcji

     • W dniach 27.10. - 2.11.19. odbyło się pierwsze spotkanie projektowe – robocze wszystkich partnerów uczestniczących w projekcie “ Recykling dla życia”.

      Uczestnikami tej grupy są: Hiszpania, Portugalia, Sycylia, Turcja, która jest koordynatorem całego projektu. Spotkanie to miało miejsce w Istanbule. Wzięły w nim udział również koordynator ze Szkoły Podstawowej nr2 w Toszku pani Magdalena Rychalska oraz pani Monika Pondo.

      Celem wizyty było omówienie i przedstawienie planów działania na najbliższe dwa lata trwania projektu. Kolejne spotkanie odbędzie się w Hiszpanii w dniach 24.11.- 30.11.19., w którym wezmą udział już uczniowie.

     • Uroczysty apel z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości

     • 8.11.2019 r. odbył się uroczysty apel z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie klas siódmych recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia żołnierzy walczących o niepodległą Polskę. O godzinie 11.11 cała szkoła uroczyście odśpiewała hymn narodowy przyłączając się do akcji ,,Niepodległa do hymnu”.

    • Kasztanobranie - 845 kg !!!
     • Kasztanobranie - 845 kg !!!

     • W imieniu Rady Rodziców serdecznie dziękuję wszystkim którzy włączyli się w naszą akcję. Łącznie zebraliśmy 845 kg kasztanów!!! Na konto Rady Rodziców wpłynie kwota 422,50 gr.

       

      Aleksandra Osadnik

      Przewodnicząca Rady Rodziców

     • Wycieczka do Centrum Sterowania Ruchem

     • Dnia 06.11.19 r. klasy Va i Vd odwiedziły Centrum Sterowania Ruchem w Gliwicach. Uczniowie zostali zapoznani z tematyką inteligentnego systemu sterowania ruchem. Dowiedzieli się wielu cennych ciekawostek na temat priorytetu przejazdu miejskich autobusów i służb ratowniczych, rozbudowy systemu informacji drogowej, rozbudowy systemu oraz identyfikacji wolnych miejsc parkingowych na terenie miasta. Oprowadzający poruszyli także sprawy związane z rozbudową systemu meteorologicznego, systemu preselekcji pojazdów oraz aplikacji ITS Gliwice. Po zakończeniu wizyty, pełni pozytywnych wrażeń, zapoznani z  nowościami technologicznymi uczniowie wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną.

     • Warsztaty

     • 5 listopada klasy siódme uczestniczyły w niezwykłych warsztatach zorganizowanych przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz- System S.A. Celem spotkania edukacyjnego było przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z gazem ziemnym, jego wykorzystaniem oraz bezpieczeństwem sieci przesyłowej.

      Warsztaty były prowadzone przez przedstawicieli Centrum Edukacji Smart Lab.

      Zajęcia w formie eksperymentów bardzo podobały się uczniom zwłaszcza, że sami mogli próbować wykonywać różne doświadczenia. Na koniec mieli możliwość sprawdzić zdobytą wiedzę w konkursie zorganizowanym na zakończenie warsztatów.

      Pierwsze miejsce zdobył Wojciech Pondo, drugie Ryszard Wiśniewski, trzecie Paweł Witek, czwarte Daria Klak.
       

     • Rusza V edycja „Szkolnego Maratonu Ortograficznego”!

     • Już po raz piąty uczniowie klas IV-VII będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w „Szkolnym Maratonie Ortograficznym”. Z okazji tej małej, okrągłej rocznicy ogłaszamy konkurs na logo naszego Maratonu. 

      Opisaną pracę plastyczną (imię, nazwisko, klasa) w formacie A4 można wykonać dowolną techniką i złożyć w bibliotece szkolnej do 29 listopada br. Na zwycięzcę czeka nagroda!

      Zachęcamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie na logo i oczywiście w Maratonie Ortograficznym.

      Maraton rusza już w listopadzie. Trwać będzie do czerwca 2020 roku. Kolejne etapy odbywać się będą dwa razy w miesiącu, na pierwszej przerwie obiadowej, w sali 18 (dokładnych terminów wypatrujcie na gazetce przy bibliotece). Na chętnych uczniów czekać będą zadania i łamigłówki ortograficzne, za które będzie można uzyskać określoną liczbę punktów (punkty sumują się). W każdym etapie uczestnicy zmierzą się z innymi trudnościami ortograficznymi (ż, rz, u, ó, ch, h, pisownia wyrazów z nie, itp.). Informacje o tym, znajomość jakich zasad będzie obowiązywać na poszczególnych etapach, podawane będą na bieżąco na gazetkach szkolnych. Po każdym etapie wywieszony zostanie również ranking uczestników z wykazem zgromadzonych punktów. Uczniowie, którzy w ciągu roku zdobędą największą liczbę punktów wezmą udział w finale. Zwycięzca otrzyma nagrodę oraz Certyfikat i tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. 

                 

     • Rejonowe zawody badmintona

     • 29 października 2019 r. w SP 36 w Gliwicach odbyły się drużynowe zawody badmintona dziewcząt i chłopców - finał rejonu Gliwic i Powiatu Gliwickiego. Powiat Gliwicki w kategorii dziewcząt (roczniki 2007 i młodsi) reprezentowały uczennice naszej szkoły: Magdalena Dworczyk, Natalia Bytomska oraz Wiktoria Poloczek. Dziewczęta zajęły II miejsce w rejonie. Gratulujemy!

     • Przedszkolaki wśród ptaków

     • 30 października przedszkolaki z grupy „Misie” udały się z wizytą do Pana Joachima Ćwienk, naszego toszeckiego hodowcy ptaków wystawowych. Pan Joachim, prywatnie dziadek naszej koleżanki Liwii, przybliżył nam swoją pasję. Przedszkolaki miały okazję z bliska przyjrzeć się różnorodnym, pięknym i  kolorowym ptakom z przydomowej hodowli pana Joachima, dowiedziały się jak się je karmi i pielęgnuje, a także jak wiele pracy wymaga przygotowanie ptaków do udziału w wystawach. A dowodem na to, że ta ciekawa, ale i ciężka, codzienna praca popłaca, świadczą liczne medale i puchary zdobyte przez pana Joachima. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

     • Wycieczka do Pszczyny

     • Dnia 25.10.19 r. klasy IV a, IV b, V c, VI b i VI d odwiedziły Pszczynę.  Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy wnętrza zamku pszczyńskiego, Muzeum Prasy Śląskiej oraz pokazową zagrodę żubrów, w której uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych ,,Tropem żubra". Korzystając z uroków polskiej złotej jesieni, spacerowaliśmy po pałacowych ogrodach. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu.

     • Mistrzostwa Powiatu W Badmintonie

     • 16 października 2019r. nasza szkoła była organizatorem Powiatowych Zawodów w Badmintona klas młodszych (rocznik 2007 i młodsi) w kategoriach dziewcząt i chłopców. Reprezentantami byli: Natalia Bytomska, Magdalena Dworczyk, Wiktoria Poloczek oraz Wojciech Pondo, Łukasz Popek i Paweł Morciniec. W kategorii chłopców I miejsce zdobyli zawodnicy z Kotulina, II miejsce - uczniowie naszej szkoły, natomiast III miejsce zawodnicy z Pławniowic. W kategorii dziewcząt I miejsce zdobyły uczennice naszej szkoły tym samym będą reprezentować powiat gliwicki w zawodach rejonowych, w których zmierzą się z mistrzem Gliwic. II miejsce zdobyły zawodniczki z Kotulina a III miejsce reprezentantki z Pławniowic.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i wspaniałą sportową walkę. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Informacja

     • W związku z przerwą w dostawie prądu, informujemy, że w poniedziałek (28 października) obiady w całej szkole są odwołane.

                                                                                                                                                           Dyrekcja Szkoły

     • Przedszkolaki w „Wiejskiej Chacie”

     • 23 października przedszkolaki z grupy „Misie” i „Promyczki” odbyły swoją pierwszą w tym roku szkolnym  wycieczkę. Nasi  najmłodsi udali się do  Izby Tradycji ,,Wiejska Chata” na terenie gospodarstwa w Gliwicach – Bojkowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach „Dary jesieni”. Podczas warsztatów dzieci miały okazję poznać pracę rolnikaod początku wiosny aż po jesień, a także utrwalić swoje wiadomości na temat darów jesieni i możliwości ich różnorodnego wykorzystania. Przedszkolaki własnoręcznie wykonały jesienne ludki, które na pamiątkę wzięły ze sobą do domu. Wiele radości dostarczyło dzieciom karmienie zwierząt wiejskich mieszkających w gospodarstwie. Uwieńczeniem zajęć była degustacja pieczonych ziemniaków przy „swojskiej” herbatce z malin.Ten dzień dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i już nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki.

     • Szkolny konkurs na wykonanie torby ekologicznej pt. „EKO-TORBA”

     • Zrób to sam ! Każdy chce być EKO, bądź i Ty.

      Wykonaj torbę EKO z surowców wtórnych.

      Cele konkursu:

      • Propagowanie ekologicznego stylu życia poprzez wykorzystanie surowców wtórnych do własnoręcznego wykonania torby wielokrotnego użytku.

      • Kształtowanie postawy świadomego konsumenta.
      • Rozwijanie zdolności plastycznych u dzieci.

      Regulamin konkursu:

      1. Adresat konkursu: 

       • uczniowie od I do VII klasy szkoły podstawowej

      2. Przedmiot konkursu:

       • Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu i własnoręcznym wykonaniu torby wielokrotnego użytku. Przy wykonaniu torby mogą pomóc rodzice (np. przy szyciu).

       • Torbę można wykonać z dowolnych surowców, np. kartonu, ubrań, materiałów, sznurków, itp.

       • Technika wykonania, wielkość torby są dowolne.

       • Do torby należy przymocować przywieszkę z danymi autora: imię i nazwisko, wiek.

      3. Prace należy dostarczyć do 08.11.19 r. do p. Anny Skandy lub do p. Katarzyny Jendrysik

      4. Komisja konkursowa:

       • Komisja powołana przez organizatorów będzie oceniała pomysłowość, estetyczne wykonanie i funkcjonalność torby.

      5. Rozstrzygnięcie konkursu:

       • ogłoszenie wyników nastąpi dnia 15.11.2019r. 

      Opiekunowie SU

     • Przedszkolaki uczą się kodować

     • Zakończyła się 7 edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania czyli CodeWeek 2019, do której jak co roku włączyły się także nasze przedszkolaki. Aktywności wprowadzające podstawy kodowania udało nam się wpleść na zajęciach związanych z obchodem Dnia Drzewa oraz Dnia Listonosza. Podczas zabaw z kodowaniem nasi najmłodsi utrwalali nazwy darów jesieni, doskonalili umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów oraz podstawowych figur geometrycznych. Na zakończenie tych wydarzeń, każdy przedszkolak otrzymał imienny certyfikat.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 11.10.2019 r. na hali sportowej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Hala była wypełniona po brzegi uczniami ubranymi w galowe stroje, nauczycielami oraz gośćmi spoza szkoły. Po pięknym występie przygotowanym przez klasy trzecie glos zabrała Pani dyrektor, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom.

     • Igrzyska Dzieci W Piłce Nożnej Dziewcząt

     • 17 października 2019 r. w Wielowsi odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt. Po wyrównanych meczach (trzy drużyny uzyskały po 5 pkt.) o miejscach na podium zadecydowały rzuty karne. Niestety nasze reprezentantki przegrały jedną bramką z Wielowsią i zdobyły II miejsce.

      Skład drużyny: Bałaga Lena, Bytomski Klaudia, Bytomaska Natalia, Dworczyk Magdalena, Guzdek Alicja, Hynowska Oliwia, Mikosz Justyna, Stolarczyk Maria, Wypich Julia, Ziob Julia.

      Gratulujemy

     • # ErasmusDays 2019 w Szkole Podstawowej nr 2 w Toszku

     • Nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 w Toszku, realizujące  projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich na zasadach programu Erasmus+ zorganizowały 10 października 2019r. spotkanie w ramach ogólnoświatowego wydarzenia jakim było # ErasmusDays.

      Panie postanowiły podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą na szkoleniach z: władzami miasta, pracownikami placówek oświatowych naszej gminy, przedstawicielami koła DFK oraz społecznością lokalną

      Na spotkaniu można było zobaczyć prezentacje  z poszczególnych wyjazdów,  dowiedzieć się jak za pomocą środków pochodzących z programu można kreować szereg inicjatyw kształtujących nowe możliwości rozwojowe i edukacyjne.

      Prezentacje jakie zostały przygotowane na spotkanie są wykorzystywane teraz na lekcjach, na których uczniowie mają okazję poznać ciekawe miejsca, kraje ich kulturę, sztukę i historię. Poznają możliwości edukacyjne, uczą się tolerancji międzykulturowej. Działania te pomogą im lepiej zrozumieć ideę wspólnoty europejskiej i odnaleźć się w przyszłości w wielokulturowym społeczeństwie.

    • #CODEWEEK2019 - siódma edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania
     • #CODEWEEK2019 - siódma edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania

     • Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, świętujemy Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. To wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem.

      Nasz szkoła przyłączyła się do tego wydarzenia.  Na lekcjach informatyki uczniowie będą kodować na tablicy interaktywnej i komputerach wykorzystując darmowe aplikacje do nauki kodowania.

      Uczniowie klasy 5d i 7b w ramach koła komputerowego wzięli już udział w tym wydarzeniu i po jego zakończeniu szkoła otrzymała certyfikat CodeWeek.