• Z wizytą w urzędzie pocztowym

     • 18 października, w ramach Dnia Poczty Polskiej i Dnia Listonosza, przedszkolaki z grupy „Promyczki” wybrały się do Urzędu Pocztowego w Toszku. Tego dnia dzieci miały możliwość pooglądać pocztę, poobserwować pracę urzędnika pocztowego, a także ze szczegółami poznać charakter pracy listonosza i  jego obowiązki. Przedszkolaki dowiedziały się jaką drogę musi przebyć list lub paczka, by w końcu trafić do naszej skrzynki pocztowej, nauczyły się poprawie adresować list  i w odpowiednim miejscu przyklejać znaczek pocztowy.  

      Korzystając z okazji dzieci złożyły serdeczne życzenia wszystkim  pracownikom, odśpiewały „Sto lat”, wręczyły przygotowaną laurkę i podziękowały za miłe przyjęcie.

      Na sam koniec naszej wycieczki kupiliśmy pocztówkę, znaczek i napisaliśmy kartkę do naszego przedszkola. Kartkę wrzuciliśmy do skrzynki pocztowej.

      Teraz czekamy na listonosza.

     • Ślubowania nadszedł czas, będzie uczniem każdy z nas.

     • 10 października 2019 roku uczniowie klas pierwszych mieli swoje wielkie święto. W towarzystwie pani wicedyrektor, nauczycieli oraz swoich wzruszonych rodziców pierwszaki składały ślubowanie i oficjalnie wstąpiły w szeregi uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. G. Morcinka w Toszku. Uroczysty charakter uroczystości podkreślił polonez, którym najmłodsi rozpoczęli swój występ. Podczas akademii mali uczniowie pokonali tremę i pięknie recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki. Najważniejszym momentem uroczystości był akt pasowania na ucznia dokonany symbolicznym ołówkiem. Z okazji swojego święta wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i birety. Po ceremonii ślubowania pierwszaki z uśmiechami na twarzy udały się do swojej klasy na przyjęcie przygotowane przez rodziców. Cieszymy się, że powiększyła się nasza szkolna rodzina.

    • Erasmus+
     • Erasmus+

     • Od 12 października 2019 r. do 13 października 2021 r. realizujemy projekt Erasmus+. Jest on finansowany przez Unię Europejską. W ramach projektu przewidziane są krótkoterminowe wyjazdy do szkół partnerskich – Portugalii, Hiszpanii, Turcji i Sycylii. Temat projektu to: Recykling dla życia. Jego celem jest stworzenie ekologicznego ogródka szkolnego przez uczniów oraz wymiana doświadczeń związanych z prowadzeniem zdrowego i ekologicznego trybu życia.

     • Dzień Piżamy

     • 9 października został zorganizowany „Dzień Piżamy”. Uczniowie mogli  w ten dzień przyjść do szkoły ubrani nieco inaczej niż zwykle. Inicjatywa spotkała się  z dużym zainteresowaniem. Większość młodszych i starszych uczniów zaprezentowała się tego dnia w różnokolorowych piżamach, szlafrokach oraz kapciach. Na uczniowskich ławkach oprócz zeszytów wyjątkowo gościły poduszki i przytulanki. Zabawa była znakomita, wszystkim dopisywał dobry humor. Wystąpienie w tak niecodziennym stroju sprawiło, że uśmiech gościł na twarzy każdego. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za włączenie się do akcji.

     • Erasmus+

     • W środę 16.10.2019 roku o godzinie 17:00 w sali nr 13 odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców i opiekunów uczniów w sprawie projektu Erasmus+.

     • Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Powstańców z terenu Powiatu Gliwickiego

     • 10 października delegacja naszej szkoły udała się na Zamek w Toszku, gdzie wzięła udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej Powstańców z terenu Powiatu Gliwickiego, którzy służyli w 4 Pułku Powstańców Śląskich im. Stefana Batorego oraz mieszkańców Gminy Toszek walczących o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. W trakcie uroczystości zebrani wysłuchali prelekcji organizatora przedsięwzięcia, pana Grzegorza Kamińskiego- „Plebiscyt i Powstania Śląskie na terenie powiatu gliwickiego”. Na zakończenie laureatom konkursu „Plakat na 100 lecie Powstań Śląskich” zostały wręczone nagrody. I tu miła niespodzianka, ponieważ trzecie miejsce zajęła uczennica klasy 7b- Dominika Kobiernik, której gratulujemy sukcesu.

     • Gminne oraz Powiatowe Zawody Badmintona klas 7-8

     • 7 października 2019r. w Szkole Podstawowej nr 1 im.I.Sendler w Toszku odbył się Gminny Turniej Badmintona (roczniki 2005 i 2006), w którym rywalizowały drużyny z Paczyny, Kotulina raz z Toszka SP 1 oraz SP 2.  Mecze rozgrywane były w dwóch kategoriach - dziewcząt i chłopców. W kategorii chłopców naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Dworczyk i Paweł Witek, którzy wywalczyli II miejsce. Drużyna dziewcząt w składzie: Katarzyna Morciniec, Daria Klak oraz Magdalena Rduch zajęły I miejsce i tym samym przeszły do etapu powiatowego.Turniej Powiatowy odbył się 8 października również w Szkole Podstawowej nr 1 im.I.Sendler w Toszku i tym razem nasze zawodniczki zajęły II miejsce. Opiekunem i nauczycielem przygotowującym uczniów do zawodów była Joanna Morciniec.Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Wojewódzki konkurs przedmiotowy - 2019

     • Na początku listopada w naszej szkole odbędą się szkolne etapy czterech wojewódzkich konkursów przedmiotowych:

      1) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego - 4 listopada(w poniedziałek);

      2) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki - 5 listopada(we wtorek);

      3) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego - 6 listopada(w środę);

      4) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego - 15 listopada(w piątek).

      Regulaminy Konkursów oraz zakres wiedzy i umiejętności dostępne są na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach pod adresem:

      http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php/bez-kategorii/28975/

       

      Zachęcamy do udziału.

      Nauczyciele

     • 100-lecie Powstań Śląskich

     • Klasy siódme wzięły udział w prelekcji na temat Powstań Śląskich zorganizowanej przez Centrum Kultury Zamek w Toszku. Wykład poprowadził kustosz muzeum Powstań Śląskich w Siemianowicach Śląskich Jan Planta.

     • Gminny Turniej Piłki Nożnej Pod Honorowym Patronatem Burmistrza Toszka

     • 03.10.2019 roku , na boisku „Orlik” w Toszku odbył się „ Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców” w kategoriach klas 7-8  oraz 6 i młodszych pod honorowym patronatem Burmistrza Toszka. Gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku.

      Celem spotkania było wyłonienie najlepszych drużyn w danej kategorii , które będą  reprezentować gminę podczas rozgrywek na  szczeblu powiatowym.

      W turnieju wzięło udział 110 zawodników, którzy reprezentowali szkoły w Kotulinie, Pniowie oraz szkoły nr1 i nr2 w Toszku.  Cały turniej mimo kapryśnej aury, dzielnie sędziował pan Tomasz Nagoda za co bardzo DZIĘKUJEMY   

      Wyniki turnieju – kategoria starsza

      Dziewczęta:

      1 miejsce Szkoła Podstawowa nr1 w Toszku

      2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie

      3 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku

       

      Chłopcy:

      1 miejsce Szkoła Podstawowa w Pniowie

      2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie

      3 miejsce Szkoła Podstawowa nr1 w Toszku

      4 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku

       

      Kategoria młodsza

      Dziewczęta:

      1 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku

      2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie

       

      Chłopcy

      1 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku

      2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie

       

      Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Toszka panu Grzegorzowi Kupczykowi za objęcie turnieju honorowym patronatem i fantastyczne nagrody w postaci piłek do piłki nożnej

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju, a zwycięzcom życzymy sukcesów na dalszych szczeblach rozgrywek piłkarskich.

    • Daj Misiaka Dla Dzieciaka
     • Daj Misiaka Dla Dzieciaka

     • Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję charytatywną „Daj misiaka dla dzieciaka”, która polega na zbieraniu pluszowych maskotek, które trafią do dzieci leczących się w Centrum Onkologii w Gliwicach. Zabawki dodadzą otuchy małym pacjentom oraz pomogą im przetrwać trudny czas terapii. Chcesz pomóc? Przynieś nową maskotkę do szkoły i przekaż ją p. Katarzynie Jendrysik, p. Annie Skandy lub p. Agnieszce Goduli. Pluszaki można przekazywać do 31 października 2019 r. Szczegóły akcji charytatywnej na stronie: dajmisiakadladzieciaka.pl

     • Kasztanobranie

     • Kochani! Nasza szkoła - Szkoła Podstawowa nr 2 im. G. Morcinka w Toszku bierze udział w akcji zbierania kasztanów. Przyłączysz się? Przyjmujemy każdą ilość. Kasztany zbieramy w szkole albo można oddać w PROMAFOT u fotografa Pana Andrzeja Morciniec w Toszku.

     • Wycieczka do Opola

     • W czwartek, 26 września uczniowie klasy 2b udali się na wycieczkę do Opola. Najpierw odwiedzili Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie posłuchali pięknych piosenek. Spróbowali gry na różnych instrumentach oraz przymierzali estradowe stroje w "magicznym" lustrze. Dużą atrakcją okazało się nagranie słuchowiska "Ryby, żaby i raki" w studiu nagrań. Kolejnym punktem było zwiedzenie opolskiego zoo i przyjrzenie się z bliska zwierzętom znanym dzieciom z ilustracji w szkolnych podręcznikach. Wycieczka minęła szybko, ale na długo zostanie w pamięci.

     • Szkolny etap Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej Wielowieś 2019

     • Przesłuchania mające na celu wyłonienie kandydata reprezentującego Szkołę Podstawową im. Gustawa Morcinka w Toszku podczas etapu finałowego Festiwalu Piśni Patriotycznej w Wielowsi odbędą się 8 października 2019 na 8 godz. lekcyjnej.

      - Kandydaci przygotowują jedną pieśń czy piosenkę z kanonu pieśni patriotycznych, żołnierskich, wojskowych;

      - Podkład muzyczny na pendrive;

      - Niedopuszczalne są tzw. Półplaybacki (podkład z nagraną, śpiewaną linią melodyczną);

      - Mile widziany „żywy akompaniament” (gitara…).

      Zgłoszenia, konsultacje – Andrzej Lukoszek podczas lekcji muzyki, dodatkowych zajęć muzycznych (wtorek 14.30-15.30, piątek 15.00-16.00).

      Może Ty zostaniesz tegorocznym laureatem prestiżowego Festiwalu???...

      ZAPRASZAM!!!

     • 24 września naszą szkołę odwiedził zwykły, niezwykły gość - Tomasz Sobania.

     • Absolwent naszej szkoły, społecznik, sportowiec, pisarz. Pan Tomasz opowiedział uczniom w jaki sposób mimo młodego wieku udało mu się wydać trzy książki. W ciekawy sposób przedstawił również historię początków swojej przygody z bieganiem oraz podzielił się przeżyciami z samodzielnie zorganizowanego biegu do Santiago de Compostela w Hiszpanii oraz charytatywnego biegu z Zakopanego do Gdyni. Drugą część spotkania nasz gość poświęcił na opowieść o tym w jaki sposób przepłynął Ocean Atlantycki na pokładzie polskiego żaglowca, Daru Młodzieży, w ramach Rejsu Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaciekawieniem słuchali o szerokich zainteresowaniach pana Tomasza, o jego dokonaniach oraz planach na przyszłość.

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     • 23 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci na stanowisko przewodniczącego szkoły zaprezentowali swoje programy i pomysły na rok szkolny 2019/2020. Uczniowie  klas I - VII oddali głosy na swoich faworytów. Największą liczbę głosów otrzymała Natalia Poniekiewicz i tym samym objęła stanowisko przewodniczącej szkoły. Funkcja zastępcy przypadła Julii Wypich i Mateuszowi Dworczykowi. Sekretarzem została Daria Woźniak. GRATULUJEMY I ŻYCZYMY OWOCNEJ PRACY!

     • W partnerskiej gminie

     • W dniach 6 – 11 września br. klasy dwujęzyczne Szkoły Podstawowej nr 2 odwiedziły naszą partnerską gminę Hohenau. Pobyt u naszych przyjaciół dał dzieciom możliwość wykorzystania w praktyce nabytych umiejętności językowych, poznania kultury bawarskiej, spróbowania regionalnych potraw oraz podziwiania piękna przyrody Bawarskiego Parku Narodowego.

      Po raz kolejny gościliśmy w ośrodku Jugendwaldheim-Wessely-Haus, położonymw samym sercu Parku Narodowego. Podobnie, jak w latach poprzednich, tak i tym razem, przygotowano dla nas bogaty program. Na powitanie Młodzieżowa Straż Pożarna Schönbrunn przeprowadziła pokazową  akcję ratunkową oraz zorganizowała dla nas ognisko.

      Mimo, iż drugi dzień w Hohenau przywitał nas deszczem, w dobrych humorach udaliśmy się do muzeum Bawarskiego Parku Narodowego (Hans-Eisenmann-Haus) oraz na ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą(Baumwipfelpfad). Nasz spacer koronami drzew zakończył się na tarasie widokowym ponad 40 metrów nad ziemią. Po południu w Zwierzyńcu (Tier-Freigelände) poznaliśmy faunę Parku Narodowego z jej głównymi przedstawicielami: rysiem, niedźwiedziem brunatnym, wilkiem oraz głuszcem.

      W kolejnych dniach zwiedziliśmy Muzeum Historii Lasu, odwiedziliśmykościół, szkołę oraz artystów wyrobów szklanych. Pan Burmistrz Eduard Schmid osobiście pokazał nam piękne zakątki swojej gminy. Kulminacyjnym punktem naszego wyjazdu było zdobycie góry Lusen (1373 m n.p.m.). Skąpani w słońcu,ze szczytupodziwialiśmy przepiękną panoramę Bawarii. Wieczór spędziliśmy wraz z naszymi przyjaciółmi ciesząc się ostatnimi chwilami w Hohenau.

      Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam spędzenie niezapomnianych chwil w gminie Hohenau. W imieniu uczniów, rodziców, dyrekcji SP nr 2 w Toszku oraz nauczycieli pragniemy podziękować Panu Burmistrzowi Eduardowi Schmid,  Pani Kierownik ośrodka młodzieżowego Jugendwaldheim-Wessely-Haus Ricie Gaidies, wszystkim darczyńcom oraz mieszkańcom Gminy Hohenau, jak również Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Kupczykowi oraz Pani Kierownik CUW Agnieszce Szalińskiej. Czas spędzony w Hohenau na długo pozostanie w naszej pamięci. Danke schön!

     • Dzień Przedszkolaka

     • Obchody Światowego Dnia Przedszkolaka przypadającego jak zawsze 20 września wpisały się już na stałe do kalendarza imprez w naszym oddziale przedszkolnym. Tego dnia na naszych milusińskich czekało mnóstwo niespodzianek. Świętowanie rozpoczęliśmy od Uroczystego Pasowania na Przedszkolaka dzieci z grupy „Misie” i „Promyczki” przez Panią wicedyrektor Justynę Obruśnik. Po oficjalnym pasowaniu, złożeniu przysięgi przedszkolaków, odśpiewaniu „Hymnu Przedszkolaka” i otrzymaniu pamiątkowych medali, obie grupy uczestniczyły w zabawach integracyjnych na sali gimnastycznej. Następnie trzymając w dłoni balony, symbolizujące przynależność do swojej grupy przedszkolnej, przeszliśmy kolorowym korowodem wokół naszej szkoły. Nie zabrakło także słodkiej niespodzianki, która czekała na naszych najmłodszych w sali. Ten dzień na długo zapadnie nam w pamięci.

     • "Extra talent"

     • 16 września uczniowie klas piątych naszej szkoły wzięli udział w imprezie "Extra talent", która odbyła się w Gliwicach. Organizatorem przedsięwzięcia była "Ekstraklasa" i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nasi uczniowie oprócz turnieju piłkarskiego w którym wzięły udział gliwickie szkoły mieli też możliwość sprawdzenia swojej kondycji w testach przeprowadzonych przez pracowników AWF u z Warszawy. Na 150 uczestników Adam Dziuba miał drugi wynik w BIP teście, a Franciszek Wycisk pierwsze w biegu wahadłowym. Będziemy zapraszani przez organizatorów na kolejne edycje wydarzenia.