- PROCEDURA KONTAKTOW Z RODZICAMI
- UDZIELENIE UCZNIOM PIERWSZEJ POMOCY
- NIEREALIZOWANIE PRZEZ UCZNIA OBOWIĄZKU SZKOLNEGO
- ZNISZCZENIE MIENIA SZKOŁY LUB WŁASNOŚCI INNEGO UCZNIA
- PRZYPADEK KRADZIEŻY W SZKOLE
- STOSOWANIE PRZEZ UCZNIA PRZEMOCY
- AGRESYWNE ZACHOWANIE UCZNIA
- ZAGROŻENIE DZIECI I MŁODZIEŻY DEMORALIZACJĄ
- METODY WSPÓŁPRACY SZKOŁY Z POLICJĄ
- PODSTAWY PRAWNE
PROCEDURA KONTAKTOW Z RODZICAMI
PROCEDURA KONTAKTOW Z RODZICAMI
Procedura dotyczy nauczycieli, wychowawców, rodziców i prawnych opiekunów. Informacji o dziecku udzielają wyłącznie nauczyciele przedmiotów, wychowawca, pedagog szkolny i dyrektor szkoły.
Opis pracy – ustalona kolejność działań, miejsca i czas przeprowadzenia poszczególnych czynności mając na względzie dobro procesu dydaktycznego i bezpieczeństwo uczniów.
-
Miejscem kontaktów rodziców/prawnych opiekunów z nauczycielami i wychowawcami jest szkoła, w szczególnych przypadkach dom ucznia.
-
Kontakty rodziców/prawnych opiekunów z nauczycielami odbywają się według harmonogramu przedstawionego na pierwszym spotkaniu z rodzicami.
-
Celem spotkań z rodzicami jest współpraca m.in. w zakresie wychowania i informowanie o postępach dzieci.
-
Informacje o zebraniach rodziców przekazują wychowawcy klas poprzez swoich uczniów i na stornie internetowej szkoły.
-
Informacje ogólne dotyczące wszystkich uczniów zamieszczane są w gablotce na korytarzu dolnym.
-
Spotkania odbywają się w formie:
· zebrań ogólnych z rodzicami,
· zebrania rady rodziców,
· indywidualnych konsultacji,
· zebrań klasowych.
-
Rodzice/prawni opiekunowie uczniów szkoły mogą dodatkowo kontaktować się z nauczycielami w przypadkach uzasadnionych losowo, jednak po uprzednim uzgodnieniu z nauczycielem (telefonicznie przez sekretariat szkoły) lub pisemnie przez dzienniczek ucznia.
-
W trakcie prowadzonych przez siebie zajęć szkolnych (w tym również dyżurów na korytarzach) nauczyciel nie może przyjmować rodziców/prawnych opiekunów.
-
Miejscem kontaktów nauczycieli i rodziców/prawnych opiekunów na terenie szkoły są sale lekcyjne (nie pokój nauczycielski) oraz gabinety (dyrektora, pedagoga, itp.). Poza tymi miejscami informacji nie udziela się. Nie udziela się również telefonicznych informacji o uczniach (bez uprzednich uzgodnień w przypadkach losowych).
-
O ewentualnych zmianach terminu spotkań z rodzicami/prawnymi opiekunami wychowawca jest zobowiązany pisemnie poinformować rodziców/prawnych opiekunów co najmniej z 3-dniowym wyprzedzeniem, podając datę, miejsce, godzinę spotkania (pozyskując informację zwrotną wraz z podpisem rodzica bądź prawnego opiekuna). Informacje o zebraniach są zamieszczone na stronie internetowej szkoły i w gablocie szkolnej.
-
Rodzic/prawny opiekun jest zobowiązany do obecności na zebraniach.
-
W razie nieobecności na dwóch zebraniach wychowawca może wezwać rodzica/prawnego opiekuna w formie pisemnej (w terminie odpowiednim dla wychowawcy).
-
W sytuacjach uzasadnionych wychowawczo, szkoła wzywa rodziców/prawnych opiekunów poza uzgodnionymi terminami.
-
Wychowawca w nagłych sytuacjach może skontaktować się rodzicami/prawnymi opiekunami telefonicznie, w innych sytuacjach wzywa rodzica/prawnego opiekuna za pośrednictwem dzienniczka ucznia lub sekretariatu szkoły (w formie pisemnej).
-
Wynikłe w czasie zebrania sprawy trudne, wymagające udziału lub interwencji dyrektora szkoły, należy rozwiązać w ciągu 2 tygodni (zaraz po zebraniu informując dyrektora szkoły o zaistniałym problemie).
-
Wszelkie uwagi i wnioski dotyczące pracy szkoły, ocen, zachowania uczniów, rodzice/opiekunowie kierują w następującej kolejności do:
1) wychowawcy klasy,
2) nauczyciela uczącego danego przedmiotu,
a w wyjątkowych przypadkach do:
1) Dyrektora Szkoły,
2) Rady Pedagogicznej,
3) organu nadzorującego szkołę.
-
Rodzice i nauczyciele, w trosce o poziom kontaktów i współpracy, przestrzegają zasad przyjętej procedury.
Dokumentowanie spotkań:
1. Odnotowanie w dzienniku obecności rodziców/opiekunów na zebraniach.
2. Notatka o temacie rozmowy w dzienniku lekcyjnym.
-
Miejscem kontaktów rodziców/prawnych opiekunów z nauczycielami i wychowawcami jest szkoła, w szczególnych przypadkach dom ucznia.