• ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

            26.11.2020

            25 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. To właśnie tego dnia przypadała rocznica powstania tej maskotki. Choć przedszkolaki nie mogły przynieść swoich ukochanych pluszaków do przedszkola, nie przeszkodziło im to w dobrej zabawie. Na zajęciach dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, a także bohaterów literackich oraz filmów animowanych. Rozwiązywały różne zadania, układały puzzle z misiami, wspólnie śpiewały misiowe piosenki. Przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowych, wykonały różnorodne prace plastyczne z wizerunkiem misia. Na pamiątkę obchodów święta dzieci otrzymały medale „Przyjaciela Pluszowego Misia”.

            Pluszowy miś, mimo upływającego czasu oraz pojawiających się coraz nowocześniejszych zabawek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

          • DYŻUR PEDAGOGA SZKOLNEGO

            10.11.2020

            Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie!

            W razie pytań i potrzeby konsultacji, zapraszam do kontaktu z pedagogiem szkolnym poprzez dziennik elektroniczny lub poprzez adres mailowy: pedagog@sptoszek.pl . Ustalimy dogodny termin i formę kontaktu (istnieje także możliwość kontaktu telefonicznego lub umówienia się na spotkanie w szkole). Godziny  pracy pedagoga szkolnego:

            w szkole:

                                Poniedziałek            08:00  - 10:00    

                                                                12:20  - 14:20

             

            zdalnie:      
                                 Wtorek                   10:20 – 14:20

                                 Środa                      08:00 – 10:00
                                                                12:30 – 16:00

                                 Czwartek                10:20 – 14:20
                                 
                                  Piątek                     08:00 – 12:30

          • POMAGAMY CHORYM NA COVID - 19

            08.11.2020

            Szpital Powiatowy w Pyskowicach uruchomił oddział dla pacjentów chorujących na covid-19. Hospitalizacja każdego z chorych wiąże się z kwarantanną rodziny. Przebywając na oddziale potrzebują oni bieżącego zaopatrzenia w artykuły codziennego użytku:

            - ręczniki (frotte i papierowe)

            - szampony i żele pod prysznic

            - gumowe klapki (łatwe w dezynfekcji)

            - woda butelkowana do picia

            Do najbardziej potrzebnych artykułów, na które istnieje obecnie największe zapotrzebowanie, należą też urządzenie medyczne:

            - pulsoksymetr do badania nasycenia krwi tlenem (cena ok. 50,00)

            - termometr bezdotykowy (cena: 70,00).

            Prosimy mieszkańców naszej gminy o wsparcie pacjentów przebywających na oddziale covidowym w szpitalu w Pyskowicach! Artykuły i urządzenia można przekazywać od najbliższego poniedziałku 9 listopada (poniedziałek-piątek), w przedsionku przy wejściu głównym do szkół:

            - Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Dworcowej (w godz. 8:00-14:00)

            - Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Wilkowickiej (w godz. 12:00-15:00).

            Jeśli ktoś chciałby oddać dary w innych godzinach albo chciałby, aby artykuły lub urządzenia odebrać bezpośrednio z konkretnego miejsca, prosimy o kontakt zrp@toszek.pl lub tel. 516-245-237. Prosimy, aby dary przekazywane były w workach foliowych.

            Zadbamy o to, aby przekazane artykuły lub urządzenia bez zbędnej zwłoki trafiły do potrzebujących chorych. Spodziewamy się, że akcja będzie miała charakter długofalowy - może się okazać, że wspieranie pacjentów będzie potrzebne przez wiele miesięcy. Tę inicjatywę polecamy gorąco wszystkim, którzy mogą obecnie udzielić potrzebnego wsparcia!

          • PROJEKT EDUKACYJNY

            29.09.2020

            Jaki jest cel projektu i co musimy zrobić?

            Celem projektu jest wytypowanie postaci, której życiorys zostałby przedstawiony na przystanku autobusowym obok Szkoły Podstawowej nr 2  im. G. Morcinka w Toszku.

            Zadanie uczniów klas 4-8 to przedstawienie kandydatów związanych z historią czy rozwojem miasta. Można wytypować osobę współczesną, urodzoną w XX/XXI wieku, albo postać z dawnych czasów (żyjącą wcześniej niż we wskazanych powyżej stuleciach).

            Wraz z podaniem kandydatury danej postaci, uczestnik będzie miał za zadanie napisanie notki biograficznej na jej temat (uzupełnienie karty projektu) lub wykonanie prezentacji multimedialnej o życiu wybranej przez siebie osoby.

            Karta projektu dostępna będzie w tradycyjnej, wydrukowanej formie oraz umieszczona na stronie internetowej szkoły (można uzupełnić ją komputerowo). Prezentacje lub uzupełnione komputerowo karty projektu proszę wysłać na adres e-mail: historiatoszka@interia.pl

            Uzupełnione ręcznie karty projektu można oddać wychowawcy lub p. Klaudii Janickiej. Zachęcamy do rodzinnej burzy mózgów!

            Efekty pracy uczestników projektu zostaną zebrane i podsumowane, a najlepsze prace nagrodzone.

            Na przystanku pojawi się życiorys postaci cieszącej się popularnością w naszej szkolnej społeczności.

            Czas na wykonanie projektu: do 15 listopada.

            Jeden uczestnik może wskazać maksymalnie 3 postaci.

            PS Proszę nie pisać o następujących postaciach: J. Chrząszcz, J. F. Lewandowski, I. Sendler.

          • KONKURS„1000 powodów, by czytać”

            30.10.2020

            Pragniemy poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do konkursu, którego organizatorem jest firma Empik S.A.  Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej (ilustrującej) hasło „1000 powodów, by czytać”.  Celem konkursu jest wyłonienie 10 laureatów – bibliotek szkolnych (po 5 w ramach każdej kategorii konkursowej).  

            Wystarczy, że zainstalujesz aplikację mobilną Empiku i w dniach 02.11 – 02.12.2020 r. codziennie zagłosujesz na naszą szkołę.

            Pomóż naszej szkole wygrać 1000 książek do biblioteki oraz czytniki e-booków od Empik Go!

          • Wizyta w bibliotece

            04.11.2020

            28 października dzieci z grupy starszaków "Sówki" wraz z wychowawczynią mgr A. Mikosz-Królak, wybrały się na wycieczkę do szkolnej biblioteki. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się książkom zgromadzonym na półkach, w szczególności książeczkom poświęconym najmłodszym czytelnikom. Głównym tematem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką. Pani Joanna Wróblewska (bibliotekarka) w bardzo interesujący sposób opowiadała dzieciom o zbiorach zgromadzonych w bibliotece oraz omówiła zasady wypożyczania książek. Przedszkolaki dowiedziały się również, jak właściwie należy dbać o książki. Na zakończenie spotkania dzieci z uwagą wysłuchały przeczytaną przez Panią Wróblewską bajkę - "Franklin i książeczka z biblioteki" i otrzymały drobne upominki. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w bibliotece, ale na pewno nieostatnia ...

        • „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE”
          • „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE”

            24.10.2020

            Również w bieżącym roku szkolnym chcemy włączyć się, jako społeczność szkolna, w akcję charytatywną na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

            Zachęcamy zespoły klasowe, nauczycieli, pracowników szkoły, jak i rodziców do zakupu  kalendarza na rok  2021.

            Kalendarze można nabyć za pośrednictwem wychowawcy klasy lub w gabinecie pedagoga. Cena kalendarza: 15 zł.

          • CodeWeek 10-25 października 2020

            11.10.2020

            Jak co roku szkoła bierze udziału w CodeWeek, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. W tym roku odbędzie się on w dniach 10-25 października. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. To największe programistyczne wydarzeniu w Europie.

          • Dzień Edukacji Narodowej

            20.10.2020

            Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.

            W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole wyglądał inaczej niż w poprzednich latach. Nie odbyła się uroczysta akademia jednak uczniowie nie zapomnieli o swoich nauczycielach. Były życzenia, kwiaty i uśmiechy, a uczniowie klas drugich, wędrując szkolnymi korytarzami, wielokrotnie odśpiewali piosenkę, która wprowadziła radosną i odświętną atmosferę w szkole. Uzupełnieniem nietypowych obchodów Dnia Nauczyciela był pokaz prezentacji multimedialnej, zawierającej podziękowania i życzenia dla nauczycieli i pracowników naszej szkoły za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów.

             

        • Erasmus Days 2020
          • Erasmus Days 2020

            18.10.2020

            Program Erasmus+ corocznie, począwszy od 2017 roku, organizuje 3-dniowe obchody z myślą o byłych, obecnych i przyszłych uczestnikach i realizatorach projektów.

            Uczestnicy programu Erasmus+ organizują lokalne wydarzenia by informować o programie Erasmus+ oraz różnorodnych projektach, które on wspiera.

            Ze względu na pandemię COVID-19 program #ErasmusDays 2020 obejmie głównie inicjatywy online, w związku z czym zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji przedstawiającej realizację projektu „ Europejski wymiar szkoły poprzez podniesienie kompetencji kadry nauczycielskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku

            który jest współfinansowany z funduszy UE POWER na zasadach Erasmus+ Edukacja Szkolna Akcja KA1.

          • Dzień Chłopaka w naszej szkole

            03.10.2020

            30 września to w kalendarzu data szczególna – Dzień Chłopaka. Dziewczyny stanęły na wysokości zadania i jak zawsze w wyjątkowy sposób uczciły to święto. Tego dnia nie mogło zabraknąć życzeń, własnoręcznie wykonanych upominków, słodkiego co nieco oraz wspólnych zabaw.

            Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia!

          • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

            30.09.2020

            29 września obchodziliśmy  w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to przypada w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach akcji  uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniach online z współczesnymi autorkami książek dla dzieci Joanną Olech oraz Renatą Piątkowską. Pisarki przybliżyły dzieciom tajniki swojej pracy oraz zaprosiły je do świata książek. Ponadto nasi najmłodsi mogli wysłuchać fragmentów książek czytanych przez swoje wychowawczynie. Niewątpliwie „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, gdzie humor, lekkość i  mądrość, przeplatają się z wiedzą o świecie i życiu, to świetny sposób na obudzenie w dzieciach pasji czytelniczych.

        • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W BADMINTONIE
          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W BADMINTONIE

            30.09.2020

            W niedzielę 20 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Mistrzostwach Jaworzna w Badmintonie im. Mirosława Ciołczyka, w których rywalizowało 50 zawodników, w tym z klubów z Jaworzna, Katowic, Częstochowy. Nasi reprezentanci zmagali się w rozgrywkach singlowych i deblowych w różnych kategoriach wiekowych uzyskując wysokie miejsca na podium.

            W grze singlowej w swoich kategoriach wiekowych zdobyli:

            3 miejsce – Katarzyna Morciniec

            2 miejsce – Paweł Witek

            2 miejsce – Szymon Osadnik

            1 miejsce – Paweł Morciniec

            W grze podwójnej w swoich kategoriach wiekowych zdobyli:

            2 miejsce - Igor Uryasz i Paweł Morciniec

            2 miejsce – Katarzyna Morciniec i Paweł Witek

            Serdecznie GRATULUJEMY!

          • UNIWERSYTET DZIECI

            28.09.2020

            Uczniowie klas pierwszych uczestniczą w tym roku szkolnym w ogólnopolskim projekcie ,,Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?” oraz „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?”, w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, który został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podczas zajęć uczniowie będą mogli rozbudzić swoją ciekawość i pasje. Rozwiązując ciekawe problemy, będą wykorzystywać i poszerzać swoją wiedzę i zainteresowania naukowe. Bawiąc się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzą własne możliwości w różnych działaniach. Bedą wykonywać proste doświadczenia i samodzielnie wyciągać wnioski. W konwencji detektywistycznej poznają tajniki matematyki, przyrody czy informatyki.

            Udział  w tym nowoczesnym programie edukacyjnym ma wesprzeć uczniów w rozwoju tak istotnych kompetencji, jak: kreatywność, otwartość, myślenie krytyczne i analityczne, innowacyjność, empatia oraz umiejętność pracy projektowej i współpracy. 

          • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA ORAZ PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA

            22.09.2020

            20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem to ustanowiony przez Sejm Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.  Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w poniedziałek 21 września od uroczystego Pasowania na przedszkolaka i starszaka przez Panią Dyrektor Agatę Zawadzką. Dzieci z grup „Kotki”, „Sówki” i „Promyczki” odśpiewały „Hymn przedszkolaka”, złożyły przysięgę przedszkolaka oraz otrzymały pamiątkowe medale. Przedszkolaki, po części oficjalnej, trzymając w dłoniach balony przeszły korowodem wokół szkoły, a także uczestniczyły w zabawach na świeżym powietrzu. Następnie wróciliśmy do sal, gdzie na dzieci czekał słodki poczęstunek.

            Wszystkim Przedszkolakom życzymy wielu chwil spędzonych na wspaniałej zabawie, cudownych przyjaźni na całe życie, żadnych zmartwień oraz rozwoju na każdej płaszczyźnie życia!

          • „Zakropkowani”

            22.09.2020

            15  września na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się pogadanka na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Następnie uczniowie klas pierwszych wykonywali kropkowane prace plastyczne.To był niezapomniany dzień!