13.10.2021r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku klasy 4a i 4b pod opieką wychowawców przygotowywały akademię z okazji tego święta. Pani Dyrektor Agata Zawadzka powitała wszystkich zgromadzonych gości wśród, których była również przewodnicząca komisji oświaty Pani Magdalena Krzepisz i złożyła serdeczne życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły. To był wyjątkowy dzień!
Aktualności
AKCJA „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE” na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach
13.10.2021W naszej szkole rozpoczyna się kolejna edycja akcji „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE” organizowanej na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.
Celem akcji jest uwrażliwienie na pomoc drugiemu człowiekowi oraz zainteresowanie formą pomocy jaką jest wolontariat. Zachęcamy zespoły klasowe, nauczycieli, pracowników szkoły, jak i rodziców do zakupu kalendarza na rok 2022.
Cena kalendarza wynosi 15 zł (jest to cena minimalna).
Kalendarze można nabyć za pośrednictwem wychowawcy klasy lub w gabinecie pedagoga. Wolne datki za kalendarz zostaną przekazane do kasy Hospicjum.
Wycieczka do Krakowa
12.10.20214Dnia 7 października uczniowie klas III wraz z wychowawczyniami i panią Katarzyną Jendrysik pojechali na całodniową wycieczkę do Krakowa. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie zabytków i historii Krakowa oraz legend związanych z tym miastem. Edukacyjną wycieczkę trzecioklasiści rozpoczęli od spotkania ze smokiem wawelskim. Zamieszkujący pod wzgórzem Wawelu baśniowy potwór zionął ogniem z radości na widok naszych uczniów. Następnie uczniowie wraz z panią przewodnik, udali się na wzgórze wawelskie, gdzie podziwiali piękny arkadowy dziedziniec Zamku Królewskiego, zwiedzili Katedrę Wawelską oraz weszli na wieżę Zygmuntowską, aby zobaczyć najsłynniejszy polski dzwon. Po wizycie na Wawelu udali się na Rynek, gdzie podziwiali Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza oraz zakupili pamiątki w Sukiennicach. Usłyszeli na żywo dźwięki hejnału grane na cztery strony świata.
Wszystkim młodym turystom dopisywał humor oraz pogoda, a wspólna wędrówka po starym Krakowie sprzyjała integracji klas po okresie nauki zdalnej.
Mistrz poprawnej polszczyzny
12.10.20216Punktualnie o 10.00 dziś, 11.10.2021 w sali numer 20 rozpoczął się konkurs, który miał wyłonić szkolną drużynę Mistrzów Poprawnej Polszczyzny, czyli znawców związków frazeologicznych. Spośród siedmiu klas, które brały udział w rozgrywkach najlepszymi okazali się Julia Skandy, Natalia Ponikiewicz i Milan Skubisz z klasy 8c (drużyna zdobyła 62 pkt) oraz Oliwia Berda, Ania Golisz i Natalia Bytomska z klasy 8b (59 pkt). Uczniowie i uczennice rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności. Tak jak obiecałam, był również czas na uśmiech – podczas zabawy w kalambury! Ich herkulesowa siła woli połączona z pracowitością mrówek przyniosła efekty. Okazało się, że frazeologia dla większości naszych uczniów nie stanowi problemu. Wszyscy zawodnicy wykazali się dobrą ich znajomością i najczęściej trafiali w dziesiątkę, czyli dobrze rozwiązywali powierzone im zadania. Mieli oczy szeroko otwarte, nie pracowali na kolanie ani nie łapali dwóch srok za ogon. Wszystko po to, żeby udowodnić, że nie są Polakami od siedmiu boleści, którzy nie znają swojego języka, a wręcz odwrotnie – grają pierwsze skrzypce i zawsze są najlepsi. Takiej mobilizacji i wyników życzymy im podczas majowego egzaminu! Korzystając z okazji, dziękuję Milenie, Kindze, Agatce i Lenie z klasy 5b, które dzielnie pomagały w organizacji konkursu. Wyrazy podziękowania kieruję również do Pani Ani Skandy – za projekt i wykonanie dyplomów.
Katarzyna Kurdasińska
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI
12.10.2021Biblioteka szkolna zaprasza na Kiermasz Taniej Książki, na którym znajdziecie książki w rewelacyjnie niskich cenach, już od 1 zł. W ofercie książki edukacyjne dla dzieci, kolorowanki, kolorowanki z naklejkami, lektury, bajki, baśnie, powieści i wiele innych książek na różne okazje.
Wycieczka do Ustronia
12.10.202115 października klasy szóste pojechały na wycieczkę do Ustronia. Po drodze odwiedziliśmy muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o naszym patronie i ziemi beskidzkiej. W Ustroniu odbyliśmy podróż ciuchcią, podziwiając piękne górskie widoki. A korzystając z ładnej pogody, spędziliśmy kilka chwil nad Wisłą, zwiedziliśmy także góralską chatę i kupiliśmy pamiątki. To była udana podróż.
Hipoterapia
10.10.202118.10. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie z terapeutycznymi zwierzakami. Były to tym razem konie. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III mogli dowiedzieć się czym żywią się konie, jak należy o nie dbać i się nimi opiekować. Wielką atrakcją dla dzieciaków była możliwość skorzystania z przejażdżki pod okiem instruktora. Emocje, które towarzyszyły wszystkim na pewno zostaną długo w pamięci. To był wyjątkowy dzień i wspaniałe doświadczenie!
Szkolny Konkurs "Mistrz Poprawnej Polszczyzny" - związki frazeologiczne
07.10.2021Uczestnicy : uczniowie klas VII i VIII.
Każda klasa wystawia trzyosobową drużynę, która będzie ją reprezentować. Punkty przyznawane są dla drużyn, czyli to klasa otrzyma tytuł MISTRZA POLSZCZYZNY.
Tematyka konkursu: znajomość związków frazeologicznych i umiejętność posługiwania się nimi - tworzenie poprawnych form, rozpoznawanie pochodzenia, rozumienie metaforyki.
Termin : 11.10 godz. 10.00 sala nr 20
Związków frazeologicznych używamy codziennie, czasem nawet nieświadomi jesteśmy, że z nich korzystamy, gdyż na stałe weszły do naszego języka. Słownik twierdzi, iż frazeologizm jest to „utrwalone w praktyce językowej połączenie dwóch lub więcej wyrazów, którego znaczenie jest odmienne od sensu dyktowanego przez poszczególne wyrazy”, czyli znaczenie niedosłowne, metaforyczne. Ściśle mówiąc, chodzi o zwroty: „nabić kogoś w butelkę”, „pójść po rozum do głowy”, ale także te, pochodzące z mitologii i Biblii – „Kainowe piętno”, „pięta Achillesa”.
Zapewniamy, że podczas konkursu będziecie nie tylko ciężko pracować, rozpoznając i tłumacząc znaczenie związków frazeologicznych, ale również będziecie się dobrze bawić!
Organizator konkursu
Katarzyna Kurdasińska
Program Edukacyjny " Europa i ja "
07.10.2021Klasa 3b w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Europa i ja” wyruszyła w podróż po Europie. Krajem, który będzie poznawać przez cały cykl trwania projektu są Niemcy. Na pierwszych październikowych zajęciach dzieci odnalazły wybrane państwo na mapie Europy, poznały stolicę i sąsiadów Niemiec, a następnie
poznały symbole narodowe kraju. Obejrzały również prezentację dowiadując się wielu różnych ciekawostek. Na koniec, różnymi technikami wykonały prace plastyczne: godło oraz flagę Niemiec.2
Warsztaty z pisma klinowego
07.10.2021W dniu 6 października klasy piąte wzięły udział w warsztatach pisma klinowego na lekcjach historii. Dla zainteresowanych - było to pierwsze pismo na świecie, wynalezione przez Sumerów. Uczniowie klas 5a oraz 5b, którzy przenieśli się w czasie o całe tysiąclecia do epoki starożytnej, z pewnością będą o tym pamiętać!
3
Wycieczka do Muzeum Chleba
06.10.2021135 października klasy drugie odbyły wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Muzeum to powstało z szacunki dla historii i potrzeby serca. Nasi uczniowie, podczas tej fascynującej wizyty poznali historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane oraz proces produkcji pieczywa. Mieli okazję przyjrzeć się z bliska pokaźnej kolekcji, zgormadzonej przez wiele lat eksponatów, które służyły do wytwarzania chleba. Ta część wizyty została uwieńczona próbą własnoręcznie wykonanych przez dzieci wypieków piekarniczych. Było pysznie i pachnąco. Wielu pozytywnych emocji dostarczyła uczniom możliwość przeniesienia się w czasie i odbycia lekcji w dawnej szkole, podczas której poznały historię nauczania, zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, stroje i przybory. Nauka pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych okazała się nie lada sztuką. Ta wizyta na długo zapadnie w naszej pamięci.
GMINNY TURNIEJ BADMINTONA
06.10.202164 października 2021 r.w Szkole Podstawowej nr 1 im. I.Sendler w Toszku odbył się Gminny Turniej Badmintona klas starszych (rocznik 2007 i 2008) w kategoriach dziewcząt i chłopców.
Reprezentantami naszej szkoły byli: Wiktoria Maicher, Zosia Rams, Wiktoria Poloczek oraz Nico Cuber i Xavier Klonek.
Nasi chłopcy uzyskali III miejsce, natomiast w kategorii dziewcząt I miejsce zdobyły uczennice naszej szkoły, tym samym będą reprezentować nasza szkołę na kolejnym etepie powiatowym.
Serdecznie gratulujemy
Turniej piłki nożnej
06.10.2021230 września, na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej nr 2 odbył się turniej piłki nożnej chłopców, którego celem było wyłonienie drużyny reprezentującej naszą gminę na rozgrywkach na szczeblu powiatowym. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach:
- Igrzyska Dzieci, gdzie startowali uczniowie z rocznika 2009 i młodsi. W tej konkurencji nasi zawodnicy w składzie: Kamil Jensz, Adam Klonek, Filip Kaczorek, Olivier Księzopolski, Paweł Łabuz, Igor Urjasz, Krzysztof Wanat i Dawid Zych zdobyli pierwsze miejsce.
- Igrzyska Młodzieży, w których startowali chłopcy z rocznika 2007 i 2008 różnicą jednej bramki przegrali ze Szkołą Podstawową nr 1.
Dzień Chłopaka
04.10.2021830 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Tego dnia chłopcy dumnie prezentowali się w krawatach i muchach. Dziewczyny z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i przygotowały swoim kolegom liczne niespodzianki. Nie zabrakło śmiechu, zabaw i wspaniałej atmosfery. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka w każdej klasie. Do głosowania uprawnione były jedynie dziewczęta. Mogły one oddawać głosy na kandydata, który ich zdaniem wzbudza najwięcej sympatii. Oto wyniki konkursu:
Klasa Ia – Oskar Wycisk
Klasa Ib – Nikodem Orlik
Klasa IIa – Mateusz Zapalski
Klasa IIb – Jakub Wycisk
Klasa IIIa – Tomasz Warchoł, Jan Wycisk
Klasa IIIb – Kacper Koczorek, Jakub Steindor
Klasa IVa – Mateusz Szwarc
Klasa IVb - Michał Czerner
Klasa Va – Szymon Berda
Klasa Vb – Filip Koczorek
Klasa VIa – Dawid Strancich
Klasa VIb – Jakub Morciniec
Klasa VIIa – Cezary Szymaniec
Klasa VII b – Karol Dawid, Dawid Zych
Klasa VII c – Patryk Malcherczyk
Klasa VIIIa – Franciszek Wycisk
Klasa VIIIb – Szymon Klonek
Klasa VIIIc – Xavier Klonek
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
04.10.20213W dniach 28.09.-30.09.2021 r. odbył się w naszej szkole Tydzień Czytania Dzieciom w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie młodszych klas mieli okazję spotkać się z ulubionym misiem, słuchając głośnego czytania „Kubusia Puchatka” A.A. Milne.
Szczególną atrakcją była prezentacja, której bohaterem była cała gromadka przyjaciół „misia o bardzo małym rozumku” oraz wystawa książek i maskotek. Klasy 5 i 6 słuchały powieści Rafała Kosika „Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. W rolę lektorów wprowadzających naszych uczniów w świat literackich przygód wcielili się nauczyciele: Renata Swolany, Izabela Makuch, Monika Pondo, Joanna Wróblewska, Natalia Sawicka i Robert Krzemiński. Wszystkie czytane teksty ilustrowały prezentacje multimedialne przygotowane przez panią Izabelę Makuch i zostały poprzedzone filmem animowanym pt. „Fantastyczne latające książki pana Morrisa Lessmore”. W ostatnim dniu wspólnego czytania fragmenty powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza usłyszeli uczniowie klas 7 i 8, a interpretatorami tekstu byli również zaproszeni goście: wiceburmistrz Piotr Kunce, pani Sabina Olbrich Szafraniec oraz dyrektor szkoły Agata Zawadzka.
Trzeba podkreślić, że każdy dzień był wyjątkowy, miał inną aranżację i scenografię, co tworzyło niepowtarzalną atmosferę. Z tej okazji przygotowano także mini wystawę książek oraz okolicznościowe plakaty, które wykonała pani Anna Skandy.
To były miłe i bardzo inspirujące spotkania.
W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM klasa 6a wraz z wychowawcą odwiedziła parę dni temu naszych przedszkolaków, a ponieważ świętowaliśmy tego dnia urodziny Juliana Tuwima, to on był bohaterem spotkania. Pani czytała wiersz „Lokomotywa”, a uczniowie przedstawiali małą inscenizację tekstu. Zaprezentowaliśmy także wiersze „Rzepka” i „Ptasie radio” i w tym wypadku udało nam się zaprosić do wspólnej zabawy tekstem młodszych kolegów. To było miłe i wesołe spotkanie.
Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego
28.09.2021W środę 22 września 2021 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 280 uczniów. Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że rywalizacja była bardzo wyrównana. Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:
Przewodniczący SU - Krzysztof Koprek
Wiceprzewodniczący SU - Xavier Klonek
Sekretarz SU – Oliver Ksiezopolski
Skarbnik SU – Daria Woźniak
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy, wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2021/2022!