• Śladami Niemców w Polsce

01.06.2023

W dniu 30 maja uczniowie klas dwujęzycznych 4b, 8c oraz 8d odwiedzili Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, którego siedziba mieści się w Opolu.

Młodzież uczestniczyła  w projekcie  „Świadkowie historii  inspiracją dla młodego pokolenia”. Historię Niemców przybliżył nam świadek czasu- p. Horst Zwiorek, który na co dzień jest mieszkańcem Toszka.  Jako stolarz w powojennej Polsce Pan Zwiorek wykonywał specjalne skrzynie, z którymi wyjeżdżano  na Zachód w latach PRL’ U. Skrzynie te niejednokrotnie zawierały dobytek całego życia. Uczniowie brali udział w warsztatach edukacyjno- plastycznych,  na których mogli  ozdobić „swoje skrzynie”. Kolejnym punktem naszej wizyty w Opolu było archiwum  Centrum  Badań Mniejszości Niemieckiej, gdzie zobaczyć mogliśmy jak przechowywane są dokumenty związane z Mniejszością Niemiecką w Polsce. Przy  poczęstunku uczniowie  relaksowali się  na tarasie, podziwiając  „ Opolską Wenecję” .

• Anna i jej przyjaciele

01.06.2023

Dziś został rozstrzygnięty konkurs plastyczny z języka niemieckiego. Zadaniem uczestników  klas 1-3 było namalowanie komiksu z bohaterami naszego podręcznika „Hallo Anna”.

Trzecie miejsce zajęły aequo uczennice klas III b- Emilia Hołda i Milena Skubisz z klasy II b. Drugie miejsce zajęła uczennica klasy II a- Agata Skrzypczyk. Na najwyższym stopniu podium stanęła uczennica klasy 1 b – Alicja Zarzycka.

Wszystkim uczniom gratulujemy i zapraszamy za rok!!!