• Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

      28.09.2021

      W środę 22 września 2021 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 280 uczniów. Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że rywalizacja była bardzo wyrównana. Wyniki wyborów przedstawiają się następująco: 

      Przewodniczący SU - Krzysztof Koprek 

      Wiceprzewodniczący SU - Xavier Klonek 

      Sekretarz SU – Oliver Ksiezopolski 

      Skarbnik SU – Daria Woźniak 

      Gratulujemy i życzymy owocnej pracy, wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2021/2022! 

     • Szkolny Konkurs  "Mistrz Poprawnej Polszczyzny"  - związki frazeologiczne

      27.09.2021

      Uczestnicy : uczniowie klas VII i VIII.

      Każda klasa wystawia trzyosobową drużynę, która będzie ją reprezentować. Punkty przyznawane są dla drużyn, czyli to klasa otrzyma tytuł MISTRZA POLSZCZYZNY.

      Tematyka konkursu: znajomość związków frazeologicznych i umiejętność posługiwania się nimi - tworzenie poprawnych form, rozpoznawanie pochodzenia, rozumienie metaforyki.

      Termin : 11.10 godz. 10.00

      Związków frazeologicznych używamy codziennie, czasem nawet nieświadomi jesteśmy, że z nich korzystamy, gdyż na stałe weszły do naszego języka. Słownik twierdzi, iż frazeologizm jest to „utrwalone w praktyce językowej połączenie dwóch lub więcej wyrazów, którego znaczenie jest odmienne od sensu dyktowanego przez poszczególne wyrazy”, czyli znaczenie niedosłowne, metaforyczne. Ściśle mówiąc, chodzi o zwroty: „nabić kogoś w butelkę”, „pójść po rozum do głowy”, ale także te, pochodzące z mitologii i Biblii – „Kainowe piętno”, „pięta Achillesa”.

      Zapewniamy, że podczas konkursu będziecie nie tylko ciężko pracować, rozpoznając i tłumacząc znaczenie związków frazeologicznych, ale również będziecie się dobrze bawić!

      Organizator konkursu

      Katarzyna Kurdasińska

     • Europejski Dzień Języków – 26 września

      27.09.2021

      “Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”

      J.W. Goethe,
       

           W 2001 roku Rada Europy ustanowiła 26. września Europejskim Dniem Języków (EDJ).   Z tej okazji,  w ramach współpracy z Biblioteką Austriacką w Opolu oraz dzięki projektowi  „Biblioteka z Klasą” uczniowie klas młodszych obejrzeli na lekcjach j. niemieckiego bajkę pt.: „Oh, wie schoen ist Panama”. Następnie wykonały prace plastyczne o bohaterach bajki.   Natomiast klasy starsze uczestniczyły w lekcji online pt.: „Niemcy bliżej „  oraz udały się w „Podróż po językach Europy”.Uczniowie porównali przysłowia w j. polski, niemieckim czy angielskim, spróbowali swoich sił czytając „łamańce językowe” oraz wykonując różne zadania językowe.

      Zajęcia miały  na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści. Bo języków warto się uczyć!

      Aneta Gola

     • Szlakiem średniowiecza

      26.09.2021

      W piątek 24 września uczniowie klas 7a i 7b wraz z trzema uczennicami klasy 5b pojechali na wycieczkę szlakiem średniowiecza. Pierwszym punktem na trasie było zwiedzanie najstarszego klasztoru Benedyktynów w Polsce – Tyńca. Oprowadzała nas bardzo miła i rzetelna przewodniczka, opowiadała historię powstania opactwa i przedstawiała życie dawniej i dziś w klasztorze. Czy wiecie, że jako spoiwa do łączenia cegieł i kamieni używano … białka jaj kurzych? Mury opactwa są grube, korytarze w miarę przestrzenne, a sklepienia wysoko. Oglądaliśmy również przepiękną złoconą ambonę w kształcie dziobu łodzi św. Piotra. Dostaliśmy też kilka zadań do wykonania, z których udało nam się wywiązać o dziwo całkiem nieźle. Po oprowadzeniu nas przez klasztorne krużganki pani przewodnik zaprowadziła nas do sali, w której odbyły się warsztaty z pisania gęsim piórem. Każdy z nas otrzymał odpowiednio ucięty egzemplarz oraz kartkę. Atrament sporządzano (nie uwierzycie!) z wody, sadzy i żywicy! Oj, zostawia ślady na palcach! Ale jak pięknie wyglądają napisy sporządzone piórem… rozmarzyłam się. Może jednak warto wrócić do tego narzędzia pracy?

      Niestety po 3 godzinach musieliśmy opuścić gościnne mury średniowiecznego klasztoru i udaliśmy się do Krakowa. Najpierw pospacerowaliśmy nad Wisłą i odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego. Na szczęście jest wykonany z brązu, więc nas nie zaatakował, choć udało nam się w pewnej chwili zaobserwować, jak zieje ogniem. Sfotografowaliśmy się z nim i udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Tam spotkaliśmy dziewczynę w tradycyjnym krakowskim stroju, która sprzedawała pamiątki. Bardzo podobały się nam jej wysokie, czerwone, sznurowane buty. Obok stała biała dorożka, żywcem wzięta z Gałczyńskiego (kto ma ochotę, niech sprawdzi, o co chodzi – dla ciekawskich nagroda!). Potem już szybko musieliśmy przejść do Sukiennic, gdzie jest zejście do Muzeum Rynku Podziemnego. Nie uwierzycie! Mieści się ono na poziomie, na którym był Rynek w średniowieczu, czyli ponad 700 lat temu! A dlaczego jest teraz o tyle metrów wyżej? Z powodu narastającej warstwy ŚMIECI. Czy uwierzycie, że już wtedy miasto miało sieć wodociągów? Jak w starożytnym Rzymie. Poznaliśmy wiele ciekawostek z odległych czasów, mogliśmy się zważyć na wadze, która pracowała w bardzo dziwnych jednostkach – np. 3 kamienie, 5 granów, 6 funtów, 1 cetnar, 1 grzywna, 2 wiardunki, 1 lut i 2 uncje. Dopiero po przeliczeniu tego wszystkiego otrzymywaliśmy naszą wagę w kilogramach. Ciekawostką jeszcze jest fakt, że mieszkańcy średniowiecznego Krakowa byli niżsi od nas, współczesnych Polaków – kobiety osiągały zaledwie 150 cm, a najwyżsi mężczyźni – 160 cm. Moglibyśmy jeszcze długo opowiadać, ale nie ma to ani miejsca, ani czasu. Najlepiej jedźcie tam sami!

      Katarzyna Kurdasińska

       

     • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Europa i ja”

      22.09.2021

      Nasza szkoła została zakwalifikowana do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Europa i ja”. Realizatorem projektu jest klasa III b pod opieką wychowawczyni mgr Eweliny Wojewodzic.

      Celem Projektu jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Poprzez udział w Projekcie uczestnicy zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy, wypromują swoją szkolną placówkę oraz nawiążą współpracę z innymi szkołami. Czas trwania projektu od października br. do maja 2022 roku.

      Każda grupa na początku swojej przygody  z projektem wybiera sobie jedno państwo europejskie (oprócz Polski) i  wszystkie zadania wykonuje biorąc pod uwagę wybrany kraj. Wszystkie relacje z realizacji projektu zostaną umieszczone na stronie Facebooka- w grupie ,,Europa i ja”.

      Projekt składa się z ośmiu zadań, po jednym na miesiąc. W każdym miesiącu do wykonania jest jedno zadanie. Dotyczą one m.in. odnalezienia wybranego państwa oraz stolicy na mapie, poznanie jego symboli narodowych, odnalezieniu w zasobach internetowych  słuchowiska, filmu, bajki itp., które nawiązują do wybranego kraju, poznaniu języka i stworzenia słowniczka, utworzeniu prezentacji z miejscami, które warto zobaczyć, poznanie zwierząt żyjących oraz  tradycyjnych potraw i zabaw dziecięcych, a w przypadający w kwietniu Międzynarodowy Dzień Tańca zapoznanie z  charakterystyczną melodią lub tańcem.

      Mamy nadzieję, że kiedyś w przyszłości nasi uczniowie sami odwiedzą ten kraj i przekonają się jak wygląda  w rzeczywistości.

     • Integra

      22.09.2021

      13 września na obiektach sportowych Orlik przy Szkole Podstawowej nr 2 w Toszku odbyła się już po
      raz dziesiąty Spartakiada im. dra Ludwiga Guttmana - „Integra”. W licznych konkurencjach
      sportowych brali udział również uczniowie klas integracyjnych naszej szkoły. Drużyna reprezentująca
      SP2 zdobyła Puchar Burmistrza Toszka w konkurencji gier zespołowych – „Dwa ognie”.

     • V BIEG ERASMUSA

      21.09.2021

      Po raz pierwszy nasza szkoła bierze udział w Biegu Erasmusa!

      Impreza ma na celu promocję zdrowego sposobu życia, programu Erasmus+ oraz szkolnego projektu Erasmus „Recycle of life”.

      W godzinnej sztafecie 24 września br. wezmą udział uczniowie, nauczyciele, rodzice i przyjaciele szkoły. Celem biegu jest przebiec jak najdłuższy dystans w sztafecie 4-osobowej.

      Celem biegu ogólnopolskiego jest pobicie zeszłorocznego rekordu.

      Zapraszamy do przyłączenia się do naszej akcji!

      Więcej informacji:  https://erasmusplus.org.pl/bieg-erasmusa

     • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

      21.09.2021

      20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji, w naszym przedszkolu  odbyło się uroczyste pasowanie naszych pociech na prawdziwego przedszkolaka :). Rangę tego świętowania uświetniła obecność pani dyrektor – mgr Agaty Zawadzkiej, która osobiście dokonała pasowania naszych najmłodszych uczniów. Po oficjalnej części, dalsze świętowanie miało miejsce w oddziale przedszkolnym, gdzie na naszych bohaterów z grup: ,,Kotki'', ,,Promyczki'', ,,Sówki'' czekało mnóstwo niespodzianek oraz słodkich nagród. Wspaniałą pamiątką tej ważnej chwili, pozostaną dyplomy i medale, które dzieciaki otrzymały podczas  uroczystości, na której zaprezentowały również swoje artystyczne talenty. Witamy Was kochani w naszym przedszkolu :)

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

      21.09.2021

      15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki i właśnie w tym dniu przedszkolaki z naszej szkoły, dzięki swoim wychowawczyniom poznały to piękne święto. Dowiedziały się, w jaki sposób bohaterka książki P. Reynolds „Kropka” uwierzyła w swoje możliwości. Dzieci z grupy „Kotki”, „Promyczki”, „Sówki” uczestniczyły w grach i zabawach dydaktycznych z wykorzystaniem kropek. Stworzyły również wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. To święto uświadamia nam, że każdy z nas ma w sobie „kropkę” talentu.

     • Ratownik w naszej szkole :)

      20.09.2021

      9 września 2021 r.  gościliśmy ratownika KPP, który zaprezentował wyposażenie ambulansu pogotowia ratunkowego oraz  przypomniał  nam zasady: udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, a także zasady bezpieczeństwa i ich skuteczność w przeciwdziałaniu trwającej pandemii covid-19. Uczniowie doskonalili również, biorąc chętnie udział w ćwiczeniach, techniki udzielania pierwszej pomocy.    

      Poniżej przedstawiamy przykładową fotorelację ze spotkania.

     • EINFACH MIT DEUTSCH !!

      18.09.2021

      Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej od 10 lat prowadzi ogólnopolską kampanię „Bilingua - łatwiej z niemieckim!” mającą na celu promocję polsko-niemieckiej dwujęzyczności. Realizowane w ramach projektu działania łączą naukę języka niemieckiego z poznawaniem historii i kultury Mniejszości Niemieckiej m.in. w naszym regionie. Podejmowane inicjatywy to m.in.  materiały edukacyjne z języka niemieckiego oraz wydawanie polsko-niemieckich magazynów dla dzieci KEKS, bäm!.

      W nowym roku szkolnym  kontynuujemy w naszej szkole prenumeratę bezpłatnego czasopisma  adresowanego do uczniów klas IV-VI “Keks", zachęcającego do poznawania niemieckiego w formie zabawowej.  W magazynie  znajdują się  gry, zabawy językowe i rebusy.

      Nowością jest magazyn dla uczniów klas VII-VIII bäm!, poruszający tematykę młodzieżową.  

      Uczniowie z niecierpliwością czekają  na nowe numery czasopism, chętnie czytają  i  rozwiązują  zadania w nich zawarte.Przyjemnej lektury 📖 😉

    • Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”
     • Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”

      13.09.2021

      8 września 2021 r. klasa 7c uczestniczyła w wydarzeniu zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską w Toszku oraz Centrum Kultury Zamek w Toszku. Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów sztuki Gabrieli Zapolskiej czytanych m.in. przez wiceburmistrza Toszka Pana Piotra Kunce, nauczycielkę naszej szkoły Panią Renatę Swolany, nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz znakomitych mieszkańców naszej gminy. Wszystkie wykonania we wspaniałej artystycznej formie przybliżyły bohaterów utworu i ukazały jego ponadczasową problematykę.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 oraz pasowanie uczniów klas I

      03.09.2021

      Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego Pani dyrektor Agata Zawadzka powitała uczniów klas I - III. W tym dniu po raz pierwszy progi  szkoły przekroczyli pierwszoklasiści. Jeszcze trochę niepewni, trzymający za rękę swoich najbliższych, ale ciekawi nowych wyzwań przystąpili do ślubowania. W podniosłej atmosferze pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi zwierząt i roślin oraz, że nigdy nie przestaną marzyć i zawsze będą sobą. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała ołówkiem symbolicznego pasowania na ucznia. Również rodzice pierwszoklasistów ślubowali, że będą wspierać swoje dzieci oraz cieszyć się z ich nawet najmniejszych sukcesów. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, birety oraz odebrali słodkie „tyty” przygotowane przez rodziców. Wierzymy, że nowy rok szkolny 2021/2022 będzie wspaniały.

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

      25.08.2021

      Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 odbędzie się w środę 01.09.21 r.:

      Klasy I - III o godzinie 9:00 w hali sportowej, a następnie w przydzielonych salach

      Klasy IV - VI o godzinie 11:00 w hali sportowej, a następnie w przydzielonych salach.

      Klasy VII - VIII o godzinie 12:00 w hali sportowej, a następnie w przydzielonych salach.

      Świetlica w tym dniu będzie czynna od 8:00 do 13:00.

      Oddziały przedszkolne pracują od godziny 7:00 do 15:00 (zgodnie zindywidualnymi deklaracjami rodziców).

      Zgodnie z procedurą działalności szkoły w warunkach zagrożenia epidemicznego od 01.09.2021 r. 

      rodzice odprowadzający dzieci do szkoły i przedszkola nie wchodzą do budynku szkoły.

    • Spotkanie informacyjne z Rodzicami
     • Spotkanie informacyjne z Rodzicami

      09.08.2021

      Dnia 30.08.2021 r. (poniedziałek) o godz. 16.30 odbędzie się spotkanie informacyjne dla Rodziców, których dzieci w roku szkolnym 2021/2022 będą uczęszczały do oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 2 im. G. Morcinka w Toszku.

      Na zebraniu zostaną ustalone karty pracy, z których dzieci będą korzystały w roku szkolnym.

     • Pożegnanie absolwentów Szkoły Podstawowej nr 2

      25.06.2021

      Wszystko ma swój czas. Jest czas powitań, a po nim przychodzi czas pożegnań.

      25 czerwca 2021 r. o g.8.00 odbyło się pożegnanie klas ósmych. Uczniowie podziękowali Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu za wspólnie spędzone lata, za wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Nie zabrakło słów pożegnania od klas siódmych, które przygotowały piękny program artystyczny.

      Na zakończenie Pani Dyrektor Agata Zawadzka wręczyła nagrody tym, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce oraz złożyła podziękowania i listy gratulacyjne rodzicom uczniów, którzy otrzymali średnią 5,0 i wyższą.

      Naszym absolwentom życzymy sukcesów na nowej edukacyjnej drodze.

      „Wierz w siebie, abyś także mógł wierzyć w ludzi.

      Poszukaj dobra w świecie, świat znajdzie je w Tobie.

      Rywalizuj ze sobą, nie narzekaj – zmieniaj.

      Sięgnij gwiazd, byś mógł innym wskazać do nich drogę”

     • Projekt edukacyjny w kl IIIb

      29.06.2021

      Klasa IIIb w roku szkolnym 2020/21 zrealizowała projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci w Klasie pt. „Ekologia. Jak chronić środowisko?” Podczas lekcji uczniowie prowadzili obserwacje przyrodnicze i wykonali wiele doświadczeń. Dowiedzieli się, jak chronić środowisko i czym jest klimat. Pracowali kreatywnie, nadając nowe życie zużytym przedmiotom. Zajęcia pomogły im trenować kompetencje społeczne i rozszerzyły ich wiedzę przyrodniczą. To była świetna zabawa.

     • Wyniki „Olimpuska”

      24.06.2021

      19 marca uczniowie klas 1-3 wzięli udział w wiosennej sesji  Ogólnopolskiej Olimpiady „Olimpusek” . Znamy już wyniki! Dwóch uczniów klasy pierwszej Damian Żak oraz Marek Sopala, zajmując wysokie 6 miejsce w rankingu ogólnopolskim, zostało nagrodzonych Dyplomem Laureata. Pozostali uczestnicy otrzymali Dyplomy Uznania. Gratulujemy!

     • „Proszę Pani, mamy bardzo ważną sprawę!”

      22.06.2021

      „Proszę Pani, mamy bardzo ważną sprawę!” – od tego smsa zaczęliśmy realizację pomysłu wsparcia rodziny pp. Mendla. Informacja o pożarze obory była dla nas wszystkich ogromnym wstrząsem. Oczywiście słyszeliśmy już o podobnych przypadkach w telewizji, jednak gdy tragedia dotyka kogoś, kogo znamy, jest tak, jakby dotykało nas samych. Razem z Niko chodziliśmy do klasy przez 6 lat. I choć od września zdecydował się przejść do innej szkoły, to nadal pozostał naszym dobrym kolegą. Kiedy więc dowiedzieliśmy się o pożarze, postanowiliśmy działać i zorganizować klasową zbiórkę pieniędzy. Po długich naradach i dyskusjach oraz dzięki ogromnej pomocy Panów weterynarzy – Andrzeja i Krzysztofa Kurków, zdecydowaliśmy przeznaczyć zebrane pieniądze na zakup cielaczka. Kiedy wszystko było już dopięte na ostatni guzik, pandemia pokrzyżowała nasze plany. Zakaz zgromadzeń oraz nauka zdalna uniemożliwiła przekazanie cielaka gospodarzom. Pod koniec maja wróciliśmy jednak do szkoły i w końcu udało nam się zrealizować nasz pomysł. 2 czerwca zakupiona jałówka powędrowała do rodziny pp. Mendla. Mamy nadzieję, że Mela (bo tak nazwaliśmy krówkę) szybko zaaklimatyzuje się w nowym miejscu, będzie rosła zdrowa i szczęśliwa i odpłaci się swoim opiekunom pysznym mlekiem.   

      Klasa 7c wraz z Wychowawczynią Aleksandrą Kupczyk

     • Egzamin na kartę rowerową

      13.06.2021

      Dnia 09.06.2021 r. odbył się w naszej szkole egzamin praktyczny na kartę rowerową. Do tego etapu mogli przystąpić tylko uczniowie, którzy ukończyli 10 lat, wcześniej zaliczyli egzamin teoretyczny sprawdzający wiedzę z przepisów ruchu drogowego oraz zasad zachowania się w miejscu wypadku drogowego. Egzamin został przeprowadzony przez funkcjonariuszy z  Wydziału Ruchu Drogowego KMP Gliwice, którzy fachowym okiem oceniali umiejętności rowerzystów. W części praktycznej uczniowie musieli wykazać się techniką sprawnej jazdy na rowerze po odpowiednio przygotowanym torze przeszkód. Pomimo ogromnego stresu wszyscy uczniowie zakończyli egzamin z pozytywnym wynikiem. Młodym rowerzystom życzymy szerokiej drogi oraz wspaniałych rowerowych wycieczek.

     • Turniej Piłki Nożnej

      11.06.2021

      2 czerwca reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w Turnieju Piłki Nożnej zorganizowanym z okazji 60-lecia ZSS z Pyskowic. W rozgrywkach walczyło sześć szkół, a nasza drużyna w składzie: M.Dworczyk, M. Bażanowski, A. Klonek, F. Kusz, O. Ksiezopolski, C. Szymaniec oraz F. Wycisk wywalczyła 3 miejsce. Zwycięską drużyną zostali reprezentaci Szkoły Specjalnej z Pyskowic. Gratulujemy!

     • Niezwykłe odwiedziny

      12.05.2021

      Uczniowie klas 1-3 i przedszkolaki miały wyjątkowe odwiedziny, bo do szkoły zawitały Alpaki, które nazywane są żywymi maskotkami, ponieważ są zwierzątkami bardzo  towarzyskimi. Spotkanie to, sprawiło niesamowitą radość dzieciakom, które po tak długiej nieobecności, powróciły w mury szkolne. Należy tutaj też wspomnieć o  walorach terapeutycznych Alpak, bo kontakt z nimi powoduje wydzielanie endorfin, które rozluźniają i uspakajają, a tym samym wpływają pozytywnie na stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Ich społeczne umiejętności, jak na zwierzęta, są na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu w łatwy sposób nawiązują relacje z człowiekiem i innymi zwierzętami. Uwielbiają być głaskane i przytulane, dlatego też dziś wszystkie nasze dzieci miały świetną okazję do tego typu działań. Na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jeden walorze edukacyjnym, otóż Alpakoterapia cieszy się coraz większym powodzeniem również ze względu na fakt, że zwierzęta te wykazują bardzo wysoko poziom IQ, co w konsekwencji przekłada się na szybką naukę nowych umiejętności.

     • Online, też kreatywnie

      11.05.2021

      W piątek i we wtorek naszą „online szkołę” odwiedziła Pani Iwona Hanysek – Breguła (doradca do spraw dwujęzyczności), która w ramach Projektu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej  „Bilingua – łatwiej z niemieckim!" przeprowadziła warsztaty językowe.  

           W piątkowych  warsztatach wzięli aktywny udział uczniowie klasy drugiej i trzeciej, dla których były to jednocześnie ostatnie zajęcia online.  Czytanie książek rozwija nie tylko wyobraźnię dziecka, ale także słownictwo , a przy tym sprawia wiele radości. Dzieci klas dwujęzycznych poznały historię  małej, głodnej gąsienicy „ Die kleine Raupe Nimmersatt” na podstawie książki E. Carle.  

         We wtorek z kolei pani Iwona  przybliżyła uczniom klasy VIc oraz VId  postać  Oscara Troplowitza, twórcy  śnieżnobiałego kremu Nivea i potęgi firmy kosmetycznej Beiersdorf, który urodził się w Gliwicach.
        Uczniowie uzyskali mnóstwo  ciekawych informacji, byli zaangażowani przez całą lekcję, tym bardziej wielkie słowa uznania   w kierunku Pani Iwony!!!

      Jeszcze raz dziękujemy za przyjęcie  zaproszenia do naszej „online szkoły”!!!

     • Święto Konstytucji 3 Maja

      26.04.2021

      W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

      To piękne, radosne święto wolności wpisało się trwale w polską historię i tradycje.

      Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne Konstytucja była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając jednocześnie podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. Autorami projektu konstytucji byli między innymi Ignacy Potocki, król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj.

      Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominającym o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w XX wieku. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku święto Konstytucji 3 Maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

      Z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja klasy piąte przygotowały krótką audycję i zapraszają do obejrzenia.

      Zapraszamy również na lekcję historii i patriotyzmu w filmowym skrócie. (Filmy dostępne w domenie publicznej.)

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

      23.04.2021

      22 kwietnia uczniowie naszej szkoły tak jak inni  na  świecie obchodzili najbardziej ekologiczne święto - Międzynarodowy Dzień Ziemi. Hasłem przewodnim w tym roku  stały się słowa piosenki: „Ziemia to wyspa zielona

      To dom dla ludzi, roślin i zwierząt,

      więc musi być bardzo zadbany…”

      Imieniny Ziemi to doskonała okazja do tego, aby promować wśród dzieci postawy proekologiczne. Okazało się, że nasi najmłodsi doskonale wiedzą jak w prosty sposób dbać o najbliższe środowisko naturalne, jak oszczędzać wodę czy energię oraz na czym polega segregacja odpadów. Cieszy fakt, że nasi uczniowie są świadomi, że każdy z nas ma wpływ na stan naszej planety.

     • „Charlie i fabryka czekolady”

      22.04.2021

      We wtorek 20.04. nasi szkolni reporterzy z klasy 4b dotarli do sławnego, tajemniczego pana Wonki. Aby znaleźć złote kupony, które uprawniały do wejścia do fabryki czekolady niektórzy zjedli sporo słodkości. Hm… nie jest takie ważne. Najważniejsze, że podczas lekcji prawie wszyscy przygotowali sobie elementy stroju bohaterów lektury „Charlie i fabryka czekolady”, stali się reporterami i pisali artykuły o sensacyjnych wydarzeniach w fabryce. A oto rezultaty:

     • Praca z lekturą...

      18.04.2021

      W piątek 16.04. uczniowie klasy 4a na lekcję podsumowującą pracę z lekturą „Pinokio” przebrali się za jej bohaterów. Ciekawskim przypominamy, że Pinokio był drewnianym pajacykiem, nieposłusznym kłamczuchem, któremu wydłużał się nos w chwili, gdy kłamał. W pewnej chwili nawet podróżuje w brzuchu wielkiej ryby. Co chwilę miał kłopoty, wybierał sobie niewłaściwych przyjaciół, czym przysparzał wielu zmartwień wróżce. Na szczęście wszystko dobrze się kończy i Pinokio …. – ale musicie sami przeczytać książkę! Do czego gorąco Was zachęcamy. Uczniowie klasy 4a!

     • Na niebiesko, czyli lekcja o akceptacji

      14.04.2021

      Czyli jest na to lekarstwo? - zapytałem. 
      To nie choroba - wyjaśnił. 
       

      Więc nie trzeba tego leczyć. Po prostu taki jesteś. 

      John Elder Robison, 

       Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera" 

       

      2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.  

       W ramach obchodów realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Nasza szkoła nie jest obojętna wobec tego problemu 

      W klasie VII b przeprowadzono lekcję wychowawczą o autyzmie, która pozwoliła młodzieży zrozumieć  problemy dzieci ze spektrum autyzmuUczniowie zapoznali się z tematyką autyzmu oraz z charakterystycznymi cechami tych osób. 

       Tego typu lekcje uczą akceptacji i tolerancji w stosunku do osób, które różnią się od większości społeczeństwa. 

     • WIELKANOC w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

      03.04.2021

      Już po raz drugi uczniowie klas starszych w ramach edukacji bibliotecznej Biblioteki Austriackiej w Opolu "Biblioteka z klasą online” mieli okazję uczestniczyć w prelekcji online. Tym razem tematem była  prelekcja realioznawcza pt.:  WIELKANOC
      w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
      Polska Wielkanoc to żurek, babki czy mazurki, jajka i nasz słynny Lany poniedziałek. Ale czy nasi niemieckojęzyczni sąsiedzi mają takie same tradycje, czy może inne? Na lekcji uczniowie mogli posłuchać o tradycjach wielkanocnych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii oraz porównać je z polskimi tradycjami. Na koniec zajęć rozwiązali zadania sprawdzające wiadomości z prezentacji.

    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

      30.03.2021

      27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji uczniowie klas pierwszych wzięli udział w lekcji teatralnej, oczywiście online, do spektaklu „Tuwim dla dzieci”,  przygotowanym przez aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach. Była to świetna okazja, by pomóc naszym najmłodszym oswoić się ze światem teatru. Dzieci dowiedziały się m.in.  jak się tworzy sztukę teatralną i na co warto zwrócić uwagę, będąc w teatrze. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali papierowe pacynki, które wykorzystali do przygotowania własnych domowych przedstawień. Nasi mali aktorzy wykazali się ogromną kreatywnością i zabawy nie było końca. Próbkę ich aktorskich talentów prezentujemy poniżej.

     • Wyniki konkursu „Przyroda słowami malowana”

      26.03.2021

      Po krótkich obradach jury konkursu „Przyroda słowami malowana” w składzie:

      p. Agata Zawadzka, p. Katarzyna Prawda, p. Katarzyna Kurdasińska

      spośród 15 uczestników postanowiło wyłonić kilka osób i przyznać:

      I miejsce : Marcie Kotlarz z klasy 6a – za recytację fragmentu z księgi XI opisującego wschód słońca

      II miejsce Natalii Malcherczyk z klasy 6b - za przedstawienie niedostępnego miejsca, jakim jest cmentarz zwierząt (z księgi IV)

      oraz Lenie Lipińskiej z klasy 4b – za ukazanie różnorodnych obrazów powstających z chmur z księgi III

      III miejsce Milenie Czub z klasy 4b – która przypomniała nam, jak zachowuje się domowe ptactwo podczas karmienia w księdze V,

      oraz Julii Ziob z klasy 6a za utrwalenie piękna zachodzącego słońca z księgi I

      a także dwa wyróżnienia:

      Jakubowi Szulc z klasy 4a za zachwyt nad pięknem polskich lasów z księgi III

      oraz Joannie Goduli z klasy 7c, dzięki której dowiedzieliśmy się, że nawet stawy mogą ze sobą gadać (księga VIII)

      Nagrody i pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone przy pierwszej możliwej okazji. Obiecane oceny cząstkowe z j. polskiego (celujący – 6) powinny zostać wpisane w przyszłym tygodniu.;)

      Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za udział. Mimo trudnych warunków, zamknięcia szkół, nauczania online, podjęliście decyzję nauczenia się tekstu na pamięć, pracy nad jego interpretacją, nad tempem, dykcją i innymi elementami niezbędnymi do właściwego zachowania podczas występów scenicznych. Dziękuję również Rodzicom, którzy Was wspierali. Liczę na Waszą obecność i zaangażowanie podczas następnych konkursów.

                                                                                                                                                  Katarzyna Kurdasińska

     • Wojewódzki Konkurs "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie"

      26.03.2021

      Szanowni Państwo,

      W imieniu Pani Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego, organizatora Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, pragnę serdecznie podziękować za to, że pomimo pandemii COVID-19, przyjęliście Państwo zaproszenie do udziału w VI edycji Konkursu. W tym roku napłynęła rekordowa liczba 463 prac ze szkół z całego województwa śląskiego. Komisja Konkursowa miała więc niezwykle trudne zadanie, by wśród tak dużej liczby zgłoszeń wybrać laureatów i finalistów. Niezależnie od werdyktu Komisji, w imieniu Pani Europoseł pragnę pogratulować wszystkim Uczestnikom tegorocznej edycji Konkursu. Każdy z Was jest zwycięzcą, bo zwyciężają ci, którzy dają świadectwo prawdzie.

     • ”W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie…”

      25.03.2021

      Kto z nas nie zna tych słów, rozpoczynających pierwszą na świecie powieść fantasy. Dziś, 25.03., to kolejny już Światowy Dzień Czytania Tolkiena. My również przyłączyliśmy się do tej akcji. Uczniowie klas 6a i 4b podczas lekcji j. polskiego czytali fragmenty „Hobbita”. Uczeń klasy 6a - Kuba Jędrysik - nawet przygotował sobie strój!

      Część dzieci przygotowała się w domu do czytania ulubionego fragmentu lektury, a część dopiero dziś odkryła swoje umiejętności poruszania się po Śródziemiu. Grut to poznanie fascynującego świata pełnego: hobbitów, elfów, krasnoludów, Goluma, goblinów i innych stworów, które ojciec literatury fantasy wprowadził do naszej wyobraźni i języka. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli kontynuować tę akcję w Szkole – nie podczas lekcji online.

      Spójrzcie na zdjęcie – czy sam autor z tą fajeczką nie wygląda jak Bilbo albo Gandalf?

     • POWITANIE WIOSNY

      24.03.2021

      Dzieci z oddziałów przedszkolnych już od kilku dni przygotowywały się do powitania wiosny. Uczestniczyły w zajęciach, dzięki którym poznawały charakterystyczne  oznaki nowej pory roku oraz tradycyjne obrzędy ludowe związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Przedszkolaki wykonywały prace plastyczne o tematyce wiosennej. Uczyły się wierszy i piosenek. A także zakładały hodowlę roślin. W salach zaczęło robić się wiosennie i kolorowo. Na ścianach pojawiły się piękne dekoracje. Dnia 22 marca dzieci z grup „Kotki”, „Promyczki”, „Sówki” już od rana podekscytowane   przygotowywały się do powitania wiosny.  Wszyscy w  tym  dniu  mieli  na sobie element stroju w kolorze zielonym. Każdy przedszkolak wykonał swoją papierową Marzannę, którą ozdobił według własnego pomysłu. Następnie barwnym korowodem przemaszerowaliśmy po szkole, udając się na salę gimnastyczną, gdzie każda z grup zaprezentowała wiosenną piosenkę. Nie  obyło się bez wspólnych zabaw i tańców. Wszystkich ogarnęła spontaniczna radość. „Żegnaj Zimo” i  „Witaj Wiosno” z tym słowami, i z Marzannami przedszkolaki wyruszyły na spacer, by powitać najpiękniejszą porę roku, na którą wszyscy czekamy z niecierpliwością. Dzieci zabrały swoje Marzanny do domu, gdzie spaliły je w towarzystwie bliskich. Teraz to już na pewno Wiosna zawita!

     • Wiosenny Konkurs

      08.03.2021

      Wiosenny Konkurs Recytatorski

      pt. „Przyroda poezją malowana”

      odbędzie się dnia w piątek 26 marca

      o godz. 11:30

         Przyrodę lubimy wszyscy. Wiosną szczególnie budzi ona w nas nadzieję i dodaje optymizmu. Adam Mickiewicz przyrodę swojej ukochanej Ojczyzny opisywał, będąc daleko od domu, w Paryżu, więc widział ją w sposób idealny, magiczny, niemal bajkowy. Wprowadził opisy: wschodu i zachodu słońca, lasu, „pól malowanych” i „łąk zielonych”, różnych gatunków grzybów, głębokiej strasznej puszczy – matecznika i wielu zwierząt w niej żyjących.  Każdy znajdzie coś dla siebie.

         Wszyscy chętni wybierają dowolny fragment opisu przyrody z epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” i uczą się go na pamięć. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przejście eliminacji – czyli wyrecytowania swojego fragmentu przed nauczycielem oraz koleżankami i kolegami w klasie. Minimalna długość tekstu:

      dla klas IV – VI – 20 wersów

      dla klas VII – VIII – 30 wersów

         Jeśli nie zachęci Was: możliwość ćwiczenia pamięci (prywatnego twardego dysku o najszerszej pojemności i największych możliwościach) oraz szansa na poznanie tekstu naszego narodowego poety, to może przekona Was informacja, że jedną z nagród jest ocena cząstkowa z j. polskiego – celujący (6).

      Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie!

     • Ogólnopolska olimpiada „OLIMPUSEK”

      21.03.2021

      19 marca uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w wiosennej sesji ogólnopolskiej olimpiady „Olimpusek”. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności myślenia matematycznego, rozpoznawania podstawowych figur, rozwiązywania prostych równań, liczenia i porównywania miar. Była to ich pierwsza szkolna olimpiada, stąd też emocji nie brakowało. Uczniowie klas drugich i trzecich zmierzyli się z testem z języka polskiego, w którym musieli wykazać się umiejętnością wyszukiwania informacji w tekście, znajomością podstawowych pojęć z zakresu wiedzy o języku oraz podstawowych zasad ortograficznych. Nasi olimpijczycy z  niecierpliwością oczekują na wyniki swoich zmagań, gdyż dla najlepszych organizatorzy przewidzieli nagrody w postaci atrakcyjnych książek, dyplomów grawerowanych oraz dyplomów laureata. Trzymamy kciuki!

     • Dzień Kobiet w formie zdalnej?

      19.03.2021

      8 marca męska część klasy 7b przygotowała z okazji Dnia Kobiet miłą niespodziankę. Uczniowie przywitali dziewczyny uroczystym odśpiewaniem Sto lat". Gwoździem programu był konkurs. Chłopcy wcielili się w klasowe koleżanki. Zadanie dziewcząt polegało na odgadnięciu, która z nich jest prezentowana w danej chwili. Śmiechu było co nie miara. Następnie każda młoda panienka otrzymała zabawny mem dedykowany specjalnie dla niej. Panowie wykazali się niebywałą kreatywnością, za co żeńska część klasy serdecznie podziękowała! Ach, to był piękny dzień... 

     • Konkurs online na temat literatury brytyjskiej

      04.03.2021

      Zapraszam uczniów klas IV-VIII  do udziału w konkursie online  na temat literatury brytyjskiej.  

      Test w języku angielskim zawiera 20 pytań dotyczących najważniejszych autorów i dzieł literatury brytyjskiej zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

      Test na formę wyboru. 

      Test odbędzie się 9 marca  o godz. 13.30 – 14.30  

      Chętnych proszę o zgłaszanie udziału przez Teams.  

      Tam też otrzymają Państwo link do testu. 

      UWAGA! 

      Tym razem będzie tylko 1 laureat. 

     • Dzień Kobiet

      09.03.2021

      8 marca uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Był to wyjątkowy dzień pełen uśmiechu, kwiatów i radości. Tego dnia dziewczyny pięknie prezentowały się w sukienkach, bądź spódniczkach. Chłopcy zaś, jak przystało na prawdziwych dżentelmenów, odświętnie ubrani byli w gustowne krawaty i muszki. Samorząd Uczniowski zorganizował liczne konkursy z nagrodami, które wzbudziły zainteresowanie wszystkich uczniów. Męskie jury miało “ciężki orzech do zgryzienia”, ale po długich obradach udało się wybrać laureatki. Wszystko opierało się na świetnej zabawie i potężnej dawce dobrego humoru. Czas upłynął w miłej atmosferze, a dziewczęta miały okazję poczuć się tego dnia naprawdę wyjątkowo. 

     • Czytam z klasą

      09.03.2021

      Klasa IIIb ukończyła II moduł Międzynarodowego Projektu  Edukacyjnego dla klas I-III „CZYTAM Z KLASĄ  lekturki spod chmurki”  Do realizacji zimowego modułu  wybraliśmy lekturę H. CH. Andersena pt. „Królowa Śniegu”  Z wielką radością przenieśliśmy się w zaczarowany, zimowy świat książki. Wykonaliśmy zadania w Lekturniku, zrobiliśmy ilustracje do lektury oraz prace plastyczne związane z zimą. Projekt jest ściśle powiązany z ekologią.  Zrobiliśmy więc Eko bałwanki i zimowy pokaz Eko mody.   Zagadnienia ekologiczne zgłębialiśmy podczas realizacji zadania „Mała chmurka w krainie śniegu” Z niecierpliwością czekamy na kolejny, wiosenny moduł projektu.

     • KONKURS "1000 PIERWSZYCH INICJATYW ONLINE"

      04.03.2021

      Nasza szkoła od lat bierze udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Podczas ósmej edycji CodeWeek został ogłoszony dodatkowy konkurs  "1000 pierwszych inicjatyw online" do którego zgłosiliśmy naszą inicjatywę. I udało się, zostaliśmy laureatem tego konkursu. Właśnie otrzymaliśmy matę do nauki programowania, która z całą pewnością przyda się do dalszych zabaw z programowaniem.

     • Dzień Dinozaura

      28.02.2021

      26 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Była to wspaniała okazja, aby przypomnieć sobie o niezwykłych, prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Uczniowie poznali historię dinozaurów, dowiedzieli się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Dzieci wykazały olbrzymie zainteresowanie tematem. W skupieniu oglądały ilustracje różnych gatunków wymarłych gadów zgromadzonych w kąciku prehistorycznym, a później same próbowały narysować swojego ulubionego dinozaura. Wystawa była również okazją do pochwalenia się swoimi zbiorami dinozaurów.  Dużym powodzeniem cieszyły się również liczne konkursy z nagrodami i loteria, w której każdy los wygrywał.  Największą atrakcją okazały się jednak fotobudki, w których każdy mógł zrobić sobie zabawne, pamiątkowe zdjęcie. Energii do zabawy dostarczał dodatkowo słodki “dinozaurowy” poczęstunek. Był to wspaniały dzień pełen emocji. 

     • ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

      19.02.2021

      Czy dzieci lubią koty? Oczywiście! Dlatego przedszkolaki z grup: „Kotki”, „Promyczki”, „Sówki” dołączyły do obchodów Światowego Dnia Kota. 17 lutego przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół. Na zajęciach dzieci oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka oraz dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na temat zwyczajów i sposobów pielęgnacji tych zwierząt. Przypomniały sobie kocich bohaterów literatury dziecięcej oraz filmów animowanych i miały okazję pooglądać lub posłuchać bajek z nimi w roli głównej. Uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach" w swoich salach lub na sali gimnastycznej, śpiewały różne „kocie” piosenki. Wykonały też pracę plastyczną, oczywiście z kotkiem w roli głównej. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i długo będą miały ten dzień w pamięci.

     • „Biblioteka z Klasą online”

      18.02.2021

      Uczniowie naszej szkoły  na lekcjach języka niemieckiego wzięli udział projekcie online  pt.: „Biblioteka z Klasą” zorganizowanym przez Bibliotekę Austriacką w Opolu. 

        W ramach tygodnia akcji promocji edukacji bibliotecznej  “Biblioteka z Klasą online” uczniowie klas młodszych obejrzeli  znaną bajkę po polsku i niemiecku,  pt.: „Czerwony kapturek" / "Rotkäppchen" , w formie Kamishibai czyli Teatrzyk opowieści dla dzieci. Po obejrzeniu bajki dzieci wykonały rysunki związane z Czerwonym Kapturkiem. Uczniowie klas starszych mieli możliwość uczestniczenia w dwóch prelekcjach, pt.: „Von Weiberfastnacht bis Rosenmontag. Czyli jak się bawią w karnawale Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy” oraz  „Wielki Post – zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych”.

          Została przybliżona tematyka karnawału jako czasu beztroskiej zabawy w przedziwnych strojach i barwnych parad mających w krajach niemieckiego obszaru językowego bardzo długą tradycję. Najhuczniejsze zabawy organizowane są  w Nadrenii, jednak także w innych miastach Niemiec, Austrii i Szwajcarii pielęgnowanych jest wiele ciekawych zwyczajów związanych z tym okresem.

         Równie ciekawym tematem była prelekcja o Wielkim Poście. W Niemczech, Austrii i Szwajcarii, gdzie najważniejszymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm, Wielki Post to wyjątkowy czas w roku, obfitujący w liczne ciekawe tradycje i obrzędy nie tylko kościelne, ale i świeckie. Podczas wykładu online przybliżone zostały nieznane w Polsce tradycje z różnych regionów krajów niemieckojęzycznych.

     • TŁUSTY CZWARTEK W SZKOLE

      15.02.2021

      „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. 

      Zgodnie z tradycją nie spróbowanie pączka w Tłusty czwartek przynosi pecha, to też nie zapomnieliśmy o tym dniu. Zanim jednak częstowaliśmy się przepysznymi pączkami z konfiturą dowiedzieliśmy się jak i kiedy obchodzony jest Tłusty Czwartek. Poznaliśmy sposób przygotowania pączków, faworków oraz  historię ich wypieku. Czy wiecie, że zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku? Wyglądały one wtedy nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Nasze pączki nie miały ukrytego orzeszka, ale zniknęły błyskawicznie, co świadczy o tym, jak były pyszne!

     • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

      15.02.2021

      10 lutego 2021 r. w bibliotece szkoły odbyło się ,,Pasowanie na czytelnika” uczniów klas pierwszych. To jedno z ważniejszych wydarzeń na czytelniczej drodze młodego użytkownika biblioteki. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, poznali szkolną bibliotekę i jej księgozbiór oraz zasady wypożyczania książek. W tym dniu uczniowie otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą:  książka ,,Pierwsze Abecadło”, poradnik dla rodziców ,,Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Wyprawki szkoła otrzymała w ramach Kampanii Instytutu Książki  ,,Mała książka- Wielki człowiek”. Najważniejszym momentem było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów oraz pasowania na czytelnika biblioteki.  Po uroczystym ślubowaniu każdy z uczniów mógł wypożyczyć książkę.

     • Bal karnawałowy w przedszkolu

      12.02.2021

      Karnawał to czas bali, podczas których bawią się nie tylko dorośli, ale również i dzieci. 11 lutego odbył się Bal Przebierańców dla dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej Szkoły. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, czarownice, motylki,  piratów, strażaków… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Choć w tym roku  Bal Karnawałowy odbył się z pewnymi ograniczeniami spowodowanymi reżimem sanitarnym, to i tak dzieci bawiły się wyśmienicie. O dobrą atmosferę zadbały wychowawczynie grup – Panie: Ania, Monika i Renata. Wystrój sali, w którym królowały kolorowe światełka, serpentyny, maski, balony, wprowadziły wszystkich w dobry nastrój i zachęciły do zabawy. Przedszkolaki w barwnych przebraniach brały udział w różnych konkursach, nie zabrakło tańców oraz poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Tego dnia również obchodziliśmy Tłusty Czwartek. Jak co roku, zgodnie z tradycją, wszyscy z ochotą smakowali pyszne pączki. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.  Szkoda, że następny bal dopiero za rok.

    • Szanowni Państwo,
     • Szanowni Państwo,

      17.01.2021

      dyrektor SP nr 2 informuję, iż decyzją Rządu, od poniedziałku 18 stycznia 2021 roku, uczniowie klas 1-3 wracaja do nauki stacjonarnej w szkole, z zachowaniem reżimu sanitarnego (dystans, maseczki, dezynfekcja).

      Szczegółowe zasady organizacji pracy szkoły zostaną Państwu przekazane przez dziennik elektroniczny.

     • Projekt

      29.12.2020

      NA EDUKACYJNYM SZLAKU – PROGRAMY WSPIERANIA UCZNIÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. IRENY SENDLER W TOSZKU ORAZ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. GUSTAWA MORCINKA W TOSZKU

      Wydatki projektu wyniosły: 388.055,00 zł, z czego płatność ze środków europejskich wyniosła 329.846,75 zł, dotacja celowa z budżetu krajowego 19.402,75 zł i wkład własny gminy w wysokości: 38.805,50 zł. Termin trwania projektu to: 01.01.2019 – 30.06.2020, wydłużony z powodu pandemii do 30.11.2020.

      Projekt zakładał prowadzenie dodatkowych zajęć dla uczniów z dwóch szkół wg potrzeb ujętych
      w diagnozie przeprowadzonej przed złożeniem projektu. Dla Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku były to:

      • zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z matematyki, języka angielskiego i niemieckiego,
      • koła zainteresowań: Entuzjaści matematyki, English is fun,
      • zajęcia specjalistyczne: korekcyjno – kompensacyjne,
      • warsztaty psychoedukacyjne – radzenia sobie ze stresem i z emocjami,
      • zajęcia psychoedukacyjne rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne,
      • zajęcia specjalistyczne ukierunkowane na korygowanie wad postawy,
      •  zajęcia terapeutyczne (indywidualne) z wykorzystaniem metody EEG Biofeedback,
      • terapia logopedyczna,
      • koła rozwijające uzdolnienia z matematyki, języka angielskiego i niemieckiego.

      W przypadku Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku prowadzone były zajęcia:

      • zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z matematyki, języka angielskiego i niemieckiego,
      • koła zainteresowań: Klub naukowca, Entuzjaści matematyki, English is fun, koło

      j. niemieckiego, koło komputerowe, Z fizyką za pan brat,

      • zajęcia specjalistyczne: korekcyjno – kompensacyjne, terapia logopedii, arteterapia,
      • zajęcia specjalistyczne ukierunkowane na korygowanie wad postawy,
      • terapia logopedyczna,
      • koła rozwijające uzdolnienia z matematyki, języka angielskiego i niemieckiego.

      Dodatkowo zorganizowano wycieczki do Ogrodu Botanicznego w Zabrzu i do Ogrodu Doświadczeń im. Lema w Krakowie. Wzięły w nich udział  dzieci z dwóch placówek.

      Zorganizowano szkolenia dla nauczycieli trzy dla SP nr 1 i dwa dla SP nr 2.

      Zakupiono pomoce dydaktyczne do prowadzenia wskazanych wyżej zajęć, tablice panoramiczne multimedialne, laptopy, projektor multimedialny, tablety, programy komputerowe do prowadzenia warsztatów psychoedukacyjnych, zestaw do EEG Biofeedback. Wnioskodawcą projektu była gmina Toszek, a realizatorem Centrum Usług Wspólnych Gminy Toszek.

     • I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

      23.12.2020

      Nasza szkoła kolejny raz zorganizowała akcję charytatywną pt.: „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele aktywnie włączyli się w zbiórkę żywności, środków czystości oraz artykułów szkolnych. Wszystkie dary zostały przekazane dla rodzin z gminy Toszek, którym chcieliśmy udzielić wsparcia i w okresie przedświątecznym sprawić trochę radości. Dziękujemy całej lokalnej społeczności za ogromne zaangażowanie i okazane serce.

     • Kalendarz w każdej klasie

      23.12.2020

      Miło nam poinformować, że zakończyliśmy kolejną akcję charytatywną „Kalendarz w każdej klasie”. Wspólnie wsparliśmy Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach poprzez rozprowadzenie 20 kalendarzy. Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej i życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

     • POCZTA ŚWIĄTECZNA KLASY 3A

      18.12.2020

      Z powodu panującej epidemii Święty Mikołaj nie mógł, jak to co roku czynił, odwiedzić dzieci w szkole. Nie byłby jednak sobą, gdyby nie wymyślił innego sposobu kontaktu z dziećmi. I tak, jak to robi aktualnie większość z nas, połączył się z dzieciakami klasy 3a online przekazując życzenia i pozdrowienia.

      Poprosił też o to, by tęskniące za sobą dzieci, uszczęśliwiły siebie nawzajem poprzez wykonanie własnoręcznie kartek świątecznych. Pani wychowawczyni zrobiła losowanie, a uczniowie przyszli do szkoły, by, do specjalnie przygotowanej poczty świątecznej, wrzucić kartki z życzeniami dla wylosowanej osoby.

      Wszyscy obdarowujący i obdarowani byli bardzo szczęśliwi, że mogli uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.

     • Konkurs z angielskiego

      09.12.2020

      Zaprojektuj kartkę świąteczną: kategoria I: klasy 0-3 - technika dowolna, format - pocztówkowy
       

      Zaprojektuj kartkę świąteczną i zapisz życzenia świąteczne w j. ang: kategoria II: klasy 4-8 - technika dowolna, format pocztówkowy, KRÓTKI tekst w j. ang. - max. 4 wersy

      Test online - Christmas in Great Britain and the USA - klasy 4-8

      Prace plastyczne proszę dostarczyć do szkoły lub wysłać zdjęcie do 22 grudnia - na Teamsie lub edzienniku do p. Rychalskiej.

      Test: zgłosić chęć udziału do 20 grudnia do p. Rychalskiej, link do testu zostanie wysłany zgłoszonym osobom. Termin testu: 22 grudnia, godz. 15.00 - 15.45

      Ogłoszenie laureatów po 20 stycznia 2021r.

     • Wizyta Świętego Mikołaja w przedszkolu

      08.12.2020

      Na wizytę Świętego Mikołaja dzieci czekały przez cały rok. Kiedy nadszedł ten wyjątkowy dzień to od samego rana podekscytowane wyczekiwały Świętego. Wpatrywały się w drzwi, nasłuchiwały odgłosów dzwoneczków. Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej, w tym roku Mikołaj również nie zawiódł. 7 grudnia z workiem pełnym prezentów odwiedził dzieci z oddziałów przedszkolnych, z grup „Kotki”, „Promyczki”, „Sówki”.

      Oprócz prac plastycznych, na których oczywiście królował Mikołaj, dzieci przygotowały także piosenki, wierszyki oraz laurki dla wyjątkowego gościa. Mikołaj zasłużenie wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent.

      Dzieci bardzo długo będą wspominać to spotkanie, któremu towarzyszyło mnóstwo emocji. Dziękujemy Święty Mikołaju i zapraszamy za rok.

     • MIKOŁAJKI

      07.12.2020

      Pomimo braku białego puchu i nieobecności naszych uczniów w szkole Święty Mikołaj nie zapomniał o naszych najmłodszych. Niewątpliwie ten długo wyczekiwany gość, miał w tym roku utrudnione zadanie, ale zrobił wszystko co w jego mocy, aby prezenty dotarły do adresatów. Na twarzach dzieci widać było uśmiech i zadowolenie, co pozwala sądzić, że tegoroczne mikołajki były jak zawsze udane. Dziękujemy Święty Mikołaju!

     • DZIEŃ GÓRNIKA

      05.12.2020

      Jak na prawdziwych Ślązaków przystało i w tym roku nie zapomnieliśmy, aby 4 grudnia uczcić Święto Górników zwane potocznie Barbórką. Wielu uczniów naszej szkoły wywodzi się z rodzin górniczych, dlatego doskonale znają i doceniają trud pracy pod ziemią. Nauka zdalna uniemożliwiła nam bezpośrednie spotkanie z przedstawicielami braci górniczej, ale mimo to dzieci podczas lekcji mogły wykazać się wiedzą na temat ciężkiej i odpowiedzialnej pracy w kopalni. Przez moment nasi najmłodsi mogli nawet poczuć się jak prawdziwi górnicy, kiedy prezentowali się w samodzielnie wykonanych czapkach czako.

      Z okazji obchodzonego w tym miesiącu Dnia Górnika życzymy wszystkim górnikom dużo zdrowia, szczęścia oraz tyle samo wyjazdów na powierzchnię co  zjazdów pod ziemię o własnych siłach!

     • Andrzejki w klasach 1-3

      05.12.2020

      Jak co roku, ostatniego dnia listopada nadchodzi magiczna i jedyna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów… oraz wróżb. To noc andrzejkowa, która jest wspaniałą okazją do zabawy.

      Mimo nauczania zdalnego wychowawcy klas 1-3 podczas zajęć przygotowali dla uczniów nie tylko andrzejkowe wróżby ale i zakodowane zadania. Uczniowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, podróż, czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią i zabawą, dlatego nie należy w nią wierzyć.

      Zapraszamy do galerii zdjęć.

     • I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

      03.12.2020

      Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.
      Od lat z tej okazji staramy się pomagać potrzebującym.
       

      W TYM ROKU NAJBARDZIEJ POTRZEBNE SĄ:
       

      Żywność trwała:
      herbata, kawa, kakao, ryż, kasza, makaron, cukier, mąka, olej, dżem, budynie, słodycze, konserwy mięsne, konserwy rybne itp.


      Środki czystości:
      proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon, pasta do zębów, mydło, pościel, ręczniki itp.
      Inne:


      kolorowanki, książki dla dzieci, kredki, mazaki, farbki, plastelina, papier kolorowy itp.


      Dary można przekazywać do 17 grudnia (czwartek) od poniedziałku do piątku,
      w przedsionku przy wejściu głównym do szkoły. Prosimy, aby dary przekazywane były w workach foliowych.

       

      Mamy nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach wesprzecie Państwo naszą inicjatywę.

       

     • Wirtualny kiermasz książki

      02.12.2020

      Serdecznie  zachęcamy do skorzystania z wirtualnego kiermaszu książek organizowanego przez  wydawnictwo, z którym szkoła od lat współpracuje przy organizacji corocznych kiermaszy w bibliotece szkolnej, zakupie książek do biblioteki szkolnej oraz nagród  książkowych dla uczniów.

      Każde zamówienie to dodatkowe rabaty na książki, które będą się naliczały bibliotece szkolnej. Wystarczy podczas zamawiania podać kod szkoły.

      Kod szkoły do wpisania  : G.GLI.TOSZE.S

      Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie oraz stronie wydawnictwa

      https://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/

      Gorąco zapraszamy do udziału w  akcji!!!

      Żadnych minusów, same plusy!
       Państwo macie prezent dla kogoś bliskiego, a my gratisy na książki dla biblioteki!

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASACH I-III

      26.11.2020

      Pomimo, że edukacja naszych uczniów odbywa się obecnie zdalnie, to nie znaczy, że nie pamiętamy o uczczeniu tak ważnego wydarzenia w życiu każdego dziecka, jakim jest niewątpliwie Święto Pluszowego Misia. Zarówno nasi najmłodsi, jak i nauczyciele zrobili wszystko, aby ten dzień, jak co roku był pełen misiowych atrakcji i niespodzianek. Nie zabrakło więc powrotu do historii pluszowego misia, misiowych teleturniejów, zagadek i zabaw. Na zakończenie wspólnego świętowania dzieci wykonały pomysłowe prace plastyczne oczywiście o tematyce misiowej. Nasza obszerna fotogaleria nie pozostawia wątpliwości, że moda na misie nie przemija bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

     • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      26.11.2020

      25 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. To właśnie tego dnia przypadała rocznica powstania tej maskotki. Choć przedszkolaki nie mogły przynieść swoich ukochanych pluszaków do przedszkola, nie przeszkodziło im to w dobrej zabawie. Na zajęciach dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, a także bohaterów literackich oraz filmów animowanych. Rozwiązywały różne zadania, układały puzzle z misiami, wspólnie śpiewały misiowe piosenki. Przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowych, wykonały różnorodne prace plastyczne z wizerunkiem misia. Na pamiątkę obchodów święta dzieci otrzymały medale „Przyjaciela Pluszowego Misia”.

      Pluszowy miś, mimo upływającego czasu oraz pojawiających się coraz nowocześniejszych zabawek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

     • DYŻUR PEDAGOGA SZKOLNEGO

      10.11.2020

      Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie!

      W razie pytań i potrzeby konsultacji, zapraszam do kontaktu z pedagogiem szkolnym poprzez dziennik elektroniczny lub poprzez adres mailowy: pedagog@sptoszek.pl . Ustalimy dogodny termin i formę kontaktu (istnieje także możliwość kontaktu telefonicznego lub umówienia się na spotkanie w szkole). Godziny  pracy pedagoga szkolnego:

      w szkole:

                          Poniedziałek            08:00  - 10:00    

                                                          12:20  - 14:20

       

      zdalnie:      
                           Wtorek                   10:20 – 14:20

                           Środa                      08:00 – 10:00
                                                          12:30 – 16:00

                           Czwartek                10:20 – 14:20
                           
                            Piątek                     08:00 – 12:30

     • POMAGAMY CHORYM NA COVID - 19

      08.11.2020

      Szpital Powiatowy w Pyskowicach uruchomił oddział dla pacjentów chorujących na covid-19. Hospitalizacja każdego z chorych wiąże się z kwarantanną rodziny. Przebywając na oddziale potrzebują oni bieżącego zaopatrzenia w artykuły codziennego użytku:

      - ręczniki (frotte i papierowe)

      - szampony i żele pod prysznic

      - gumowe klapki (łatwe w dezynfekcji)

      - woda butelkowana do picia

      Do najbardziej potrzebnych artykułów, na które istnieje obecnie największe zapotrzebowanie, należą też urządzenie medyczne:

      - pulsoksymetr do badania nasycenia krwi tlenem (cena ok. 50,00)

      - termometr bezdotykowy (cena: 70,00).

      Prosimy mieszkańców naszej gminy o wsparcie pacjentów przebywających na oddziale covidowym w szpitalu w Pyskowicach! Artykuły i urządzenia można przekazywać od najbliższego poniedziałku 9 listopada (poniedziałek-piątek), w przedsionku przy wejściu głównym do szkół:

      - Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Dworcowej (w godz. 8:00-14:00)

      - Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Wilkowickiej (w godz. 12:00-15:00).

      Jeśli ktoś chciałby oddać dary w innych godzinach albo chciałby, aby artykuły lub urządzenia odebrać bezpośrednio z konkretnego miejsca, prosimy o kontakt zrp@toszek.pl lub tel. 516-245-237. Prosimy, aby dary przekazywane były w workach foliowych.

      Zadbamy o to, aby przekazane artykuły lub urządzenia bez zbędnej zwłoki trafiły do potrzebujących chorych. Spodziewamy się, że akcja będzie miała charakter długofalowy - może się okazać, że wspieranie pacjentów będzie potrzebne przez wiele miesięcy. Tę inicjatywę polecamy gorąco wszystkim, którzy mogą obecnie udzielić potrzebnego wsparcia!

     • PROJEKT EDUKACYJNY

      29.09.2020

      Jaki jest cel projektu i co musimy zrobić?

      Celem projektu jest wytypowanie postaci, której życiorys zostałby przedstawiony na przystanku autobusowym obok Szkoły Podstawowej nr 2  im. G. Morcinka w Toszku.

      Zadanie uczniów klas 4-8 to przedstawienie kandydatów związanych z historią czy rozwojem miasta. Można wytypować osobę współczesną, urodzoną w XX/XXI wieku, albo postać z dawnych czasów (żyjącą wcześniej niż we wskazanych powyżej stuleciach).

      Wraz z podaniem kandydatury danej postaci, uczestnik będzie miał za zadanie napisanie notki biograficznej na jej temat (uzupełnienie karty projektu) lub wykonanie prezentacji multimedialnej o życiu wybranej przez siebie osoby.

      Karta projektu dostępna będzie w tradycyjnej, wydrukowanej formie oraz umieszczona na stronie internetowej szkoły (można uzupełnić ją komputerowo). Prezentacje lub uzupełnione komputerowo karty projektu proszę wysłać na adres e-mail: historiatoszka@interia.pl

      Uzupełnione ręcznie karty projektu można oddać wychowawcy lub p. Klaudii Janickiej. Zachęcamy do rodzinnej burzy mózgów!

      Efekty pracy uczestników projektu zostaną zebrane i podsumowane, a najlepsze prace nagrodzone.

      Na przystanku pojawi się życiorys postaci cieszącej się popularnością w naszej szkolnej społeczności.

      Czas na wykonanie projektu: do 15 listopada.

      Jeden uczestnik może wskazać maksymalnie 3 postaci.

      PS Proszę nie pisać o następujących postaciach: J. Chrząszcz, J. F. Lewandowski, I. Sendler.

     • KONKURS„1000 powodów, by czytać”

      30.10.2020

      Pragniemy poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do konkursu, którego organizatorem jest firma Empik S.A.  Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej (ilustrującej) hasło „1000 powodów, by czytać”.  Celem konkursu jest wyłonienie 10 laureatów – bibliotek szkolnych (po 5 w ramach każdej kategorii konkursowej).  

      Wystarczy, że zainstalujesz aplikację mobilną Empiku i w dniach 02.11 – 02.12.2020 r. codziennie zagłosujesz na naszą szkołę.

      Pomóż naszej szkole wygrać 1000 książek do biblioteki oraz czytniki e-booków od Empik Go!

     • Wizyta w bibliotece

      04.11.2020

      28 października dzieci z grupy starszaków "Sówki" wraz z wychowawczynią mgr A. Mikosz-Królak, wybrały się na wycieczkę do szkolnej biblioteki. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się książkom zgromadzonym na półkach, w szczególności książeczkom poświęconym najmłodszym czytelnikom. Głównym tematem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką. Pani Joanna Wróblewska (bibliotekarka) w bardzo interesujący sposób opowiadała dzieciom o zbiorach zgromadzonych w bibliotece oraz omówiła zasady wypożyczania książek. Przedszkolaki dowiedziały się również, jak właściwie należy dbać o książki. Na zakończenie spotkania dzieci z uwagą wysłuchały przeczytaną przez Panią Wróblewską bajkę - "Franklin i książeczka z biblioteki" i otrzymały drobne upominki. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w bibliotece, ale na pewno nieostatnia ...

    • „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE”
     • „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE”

      24.10.2020

      Również w bieżącym roku szkolnym chcemy włączyć się, jako społeczność szkolna, w akcję charytatywną na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

      Zachęcamy zespoły klasowe, nauczycieli, pracowników szkoły, jak i rodziców do zakupu  kalendarza na rok  2021.

      Kalendarze można nabyć za pośrednictwem wychowawcy klasy lub w gabinecie pedagoga. Cena kalendarza: 15 zł.

     • CodeWeek 10-25 października 2020

      11.10.2020

      Jak co roku szkoła bierze udziału w CodeWeek, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. W tym roku odbędzie się on w dniach 10-25 października. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. To największe programistyczne wydarzeniu w Europie.

     • Dzień Edukacji Narodowej

      20.10.2020

      Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.

      W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole wyglądał inaczej niż w poprzednich latach. Nie odbyła się uroczysta akademia jednak uczniowie nie zapomnieli o swoich nauczycielach. Były życzenia, kwiaty i uśmiechy, a uczniowie klas drugich, wędrując szkolnymi korytarzami, wielokrotnie odśpiewali piosenkę, która wprowadziła radosną i odświętną atmosferę w szkole. Uzupełnieniem nietypowych obchodów Dnia Nauczyciela był pokaz prezentacji multimedialnej, zawierającej podziękowania i życzenia dla nauczycieli i pracowników naszej szkoły za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów.

       

    • Erasmus Days 2020
     • Erasmus Days 2020

      18.10.2020

      Program Erasmus+ corocznie, począwszy od 2017 roku, organizuje 3-dniowe obchody z myślą o byłych, obecnych i przyszłych uczestnikach i realizatorach projektów.

      Uczestnicy programu Erasmus+ organizują lokalne wydarzenia by informować o programie Erasmus+ oraz różnorodnych projektach, które on wspiera.

      Ze względu na pandemię COVID-19 program #ErasmusDays 2020 obejmie głównie inicjatywy online, w związku z czym zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji przedstawiającej realizację projektu „ Europejski wymiar szkoły poprzez podniesienie kompetencji kadry nauczycielskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku

      który jest współfinansowany z funduszy UE POWER na zasadach Erasmus+ Edukacja Szkolna Akcja KA1.

     • Dzień Chłopaka w naszej szkole

      03.10.2020

      30 września to w kalendarzu data szczególna – Dzień Chłopaka. Dziewczyny stanęły na wysokości zadania i jak zawsze w wyjątkowy sposób uczciły to święto. Tego dnia nie mogło zabraknąć życzeń, własnoręcznie wykonanych upominków, słodkiego co nieco oraz wspólnych zabaw.

      Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia!

     • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

      30.09.2020

      29 września obchodziliśmy  w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to przypada w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach akcji  uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniach online z współczesnymi autorkami książek dla dzieci Joanną Olech oraz Renatą Piątkowską. Pisarki przybliżyły dzieciom tajniki swojej pracy oraz zaprosiły je do świata książek. Ponadto nasi najmłodsi mogli wysłuchać fragmentów książek czytanych przez swoje wychowawczynie. Niewątpliwie „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, gdzie humor, lekkość i  mądrość, przeplatają się z wiedzą o świecie i życiu, to świetny sposób na obudzenie w dzieciach pasji czytelniczych.

    • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W BADMINTONIE
     • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W BADMINTONIE

      30.09.2020

      W niedzielę 20 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Mistrzostwach Jaworzna w Badmintonie im. Mirosława Ciołczyka, w których rywalizowało 50 zawodników, w tym z klubów z Jaworzna, Katowic, Częstochowy. Nasi reprezentanci zmagali się w rozgrywkach singlowych i deblowych w różnych kategoriach wiekowych uzyskując wysokie miejsca na podium.

      W grze singlowej w swoich kategoriach wiekowych zdobyli:

      3 miejsce – Katarzyna Morciniec

      2 miejsce – Paweł Witek

      2 miejsce – Szymon Osadnik

      1 miejsce – Paweł Morciniec

      W grze podwójnej w swoich kategoriach wiekowych zdobyli:

      2 miejsce - Igor Uryasz i Paweł Morciniec

      2 miejsce – Katarzyna Morciniec i Paweł Witek

      Serdecznie GRATULUJEMY!

     • UNIWERSYTET DZIECI

      28.09.2020

      Uczniowie klas pierwszych uczestniczą w tym roku szkolnym w ogólnopolskim projekcie ,,Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?” oraz „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?”, w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, który został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podczas zajęć uczniowie będą mogli rozbudzić swoją ciekawość i pasje. Rozwiązując ciekawe problemy, będą wykorzystywać i poszerzać swoją wiedzę i zainteresowania naukowe. Bawiąc się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzą własne możliwości w różnych działaniach. Bedą wykonywać proste doświadczenia i samodzielnie wyciągać wnioski. W konwencji detektywistycznej poznają tajniki matematyki, przyrody czy informatyki.

      Udział  w tym nowoczesnym programie edukacyjnym ma wesprzeć uczniów w rozwoju tak istotnych kompetencji, jak: kreatywność, otwartość, myślenie krytyczne i analityczne, innowacyjność, empatia oraz umiejętność pracy projektowej i współpracy. 

     • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA ORAZ PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA

      22.09.2020

      20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem to ustanowiony przez Sejm Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.  Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w poniedziałek 21 września od uroczystego Pasowania na przedszkolaka i starszaka przez Panią Dyrektor Agatę Zawadzką. Dzieci z grup „Kotki”, „Sówki” i „Promyczki” odśpiewały „Hymn przedszkolaka”, złożyły przysięgę przedszkolaka oraz otrzymały pamiątkowe medale. Przedszkolaki, po części oficjalnej, trzymając w dłoniach balony przeszły korowodem wokół szkoły, a także uczestniczyły w zabawach na świeżym powietrzu. Następnie wróciliśmy do sal, gdzie na dzieci czekał słodki poczęstunek.

      Wszystkim Przedszkolakom życzymy wielu chwil spędzonych na wspaniałej zabawie, cudownych przyjaźni na całe życie, żadnych zmartwień oraz rozwoju na każdej płaszczyźnie życia!

     • „Zakropkowani”

      22.09.2020

      15  września na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się pogadanka na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Następnie uczniowie klas pierwszych wykonywali kropkowane prace plastyczne.To był niezapomniany dzień!

    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

      16.09.2020

      15 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, zabawy, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dzieci z grup przedszkolnych naszej szkoły tego dnia uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Motywem przewodnim w tym dniu była kropka. Zajęcia rozpoczęto od zapoznania z genezę tego święta. Dzieci wysłuchały opowiadania Petera Reynoldsa pt. „Kropka”. To historia Vashti, nieśmiałej dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości i to właśnie kropka zmieniła jej świat. Tego dnia dzieci uczestniczyły w wielu zabawach wykorzystujących kropki. Dostrzegały je tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że towarzyszą nam one w naszym codziennym życiu: są na biedronce, w literce "i", zdobią kapelusz muchomora. W tym dniu ubrania dzieci również były wypełnione kolorowymi kropkami. Na zakończenie w każdej grupie powstały fantazyjne prace plastyczne oczywiście z elementem kropki.

      Ten dzień uświadomił przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie.

       

     • Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema

      16.09.2020

      11.09. i 14.09. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Toszku uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema zorganizowanej z projektu pt. " Na edukacyjnym szlaku - program wspierania uczniów w Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Toszku. Podczas zwiedzania uczniowie wzięli udział w eksperymentach z wykorzystaniem urządzeń prezentujących różne zjawiska fizyczne i przyrodnicze. Z tak ciekawej i atrakcyjnej wycieczki wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego uczniów klas pierwszych

      01.09.2020

      1 września 2020r. o godzinie 9.00 w hali szkoły odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego uczniów klas pierwszych, oczywiście w reżimie sanitarnym. Była to wyjątkowa chwila, gdyż podczas uroczystości w obecności pani dyrektor, rodziców i wychowawców miało miejsce uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia naszej szkoły. Najważniejszym przeżyciem  był moment, kiedy pani dyrektor Agata Zawadzka dużym ołówkiem dotykała ramienia każdego dziecka. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku.

      Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i birety. Dodatkową niespodzianką były przygotowane i wręczone dzieciom przez rodziców rogi obfitości. Cieszymy się, że w tym roku szkolnym nasza szkolna rodzina powiększyła się o 27 uczniów.

     • Akcja informacyjno-- "Koronawirus. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny"

      25.08.2020

      W województwie śląskim ruszyła akcja informacyjno-edukacyjna pt. „Koronawirus. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny”, zainicjowana przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

      Akcja ma na celu przypomnienie społeczeństwu, jak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa w ograniczaniu rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS- CoV-2. Na potrzeby przedsięwzięcia została opracowana ulotka informacyjna, która oprócz informacji, ma budzić do refleksji na temat wyceny zdrowia własnego i innych. Wręczony „mandat zaufania” ma przypominać o obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach użyteczności publicznej, zachowaniu odległości od innych osób min. 1,5 m oraz prawidłowej higienie rąk.  Akcja będzie realizowana na terenie całego województwa śląskiego przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

     • Informacja

      20.08.2020

       

      Spotkania informacyjne dla Rodziców, których dzieci w roku szkolnym 2020/2021 będą uczęszczały do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 2 im. G. Morcinka w Toszku odbędą się :

      dnia 27.08.2020r. (czwartek)

      godz. 16.00 s.5 (świetlica szk.) - gr. starszaków (5- i 6-latki)

      - mgr Anna Mikosz-Królak

      godz. 17.00 s.5 (świetlica szk.) - gr. maluchów (3- latki) -

      mgr Monika Gruszka

      dnia 28.08.2020r. (piątek)

      godz. 16.30 s.5 (świetlica szk.) - gr. średniaków (4- i 5-latki)

      - mgr Renata Plich-Czerner

      W roku szkolnym 2020/2021 dzieci z oddziałów przedszkolnych ze SP nr 2 im. G. Morcinka w Toszku będą korzystały z następujących kart pracy:

      Klasa „0” ŚREDNIAKI – dzieci z rocznika 2015r. oraz 2016r.

      Pakiet „Entliczek - 4-latki”

      wydawnictwo NOWA ERA

      Klasa „0” STARSZAKI – dzieci z rocznika

      2014r. i rocznika 2015r.

      Pakiet „Dzieciaki w akcji - 6-latki”

      wydawnictwo NOWA ERA

       

      RODZICE WE WŁASNYM ZAKRESIE ZAKUPUJĄ

      KARTY PRACY

      DLA SWOICH DZIECI.

      Listy z podziałem na grupy znajdują się w sekretariacie.

    • Konkurs
     • Konkurs

      05.08.2020

      Zachęcamy  uczniów szkoły w wieku 11-14 lat, których przynajmniej jeden rodzic/opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników do udziału w Konkursie dla dzieci na rymowankę o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

      20 autorów najlepszych rymowanek zostanie uhonorowanych nagrodami rzeczowymi o wartości ok. 300 zł. Prace konkursowe należy przesłać na adres rymowanka@krus.gov.pl w terminie do 30 sierpnia 2020 r.

      Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej krus.gov.pl

    • Wielka Liga Czytelników
     • Wielka Liga Czytelników

      26.05.2020

      Wielka Liga Czytelników to setki tysięcy przeczytanych książek i łącznie kilkadziesiąt tysięcy uczestników w całej Polsce. To największy konkurs czytelniczy dla dzieci i młodzieży. To także ogólnopolska akcja czytania książek, w której wspólna przygoda z bohaterami literackimi, nie kończy się tuż po ostatniej stronie.” ­Tak o konkursie piszą sami organizatorzy. Mimo trudnej sytuacji i zamkniętych szkól postanowili kontynuować akcję i przeprowadzić test finałowy, czyli Mistrzostwa Powiatu.

      W związku z tym, w dniu 11 maja 2020 r., w warunkach pracy zdalnej, dziesięcioro uczestników z naszej szkoły (Lena Lipińska, Filip Osadnik, Paweł Morciniec, Julian Gabryś, Emilia Żak, Kinga Godula, Florian Kusz, Justyna Mikosz, Marta Mikos i Karol Czerner), którzy ukończyli pierwszy etap konkursu, uczestniczyło w Mistrzostwach Szkoły, zmagając się z testem kwalifikacyjnym. Uczniowie musieli wykazać się niebywałą wprost znajomością najdrobniejszych szczegółów książek: "Nowe przygody skarpetek ( jeszcze bardziej niesamowite)" Justyny Bednarek (klasy 1-4) i "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" Hanny Ożogowskiej (klasy 5-8).

      Wszyscy uczestnicy świetnie sobie poradzili z trudnymi testami. Najwięcej punktów zdobyli:

      • w kategorii klas 1-4: Lena Lipińska, Julian Gabryś i Paweł Morciniec,

      • w kategorii las 5-8: Justyna Mikosz, Florian Kusz i Karl Czerner.

      Uczniowie ci, będą reprezentować nasza szkołę w trzecim etapie konkursu – Mistrzostwach Powiatu w dnu 28 maja 2020 r.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a za finalistów trzymamy mocno kciuki!

    • REKRUTACJA DO KLAS PIERWSZYCH
     • REKRUTACJA DO KLAS PIERWSZYCH

      13.05.2020

      18 maja 2020 r. komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do klas pierwszych w naszej szkole. Listy dostępne będą w sekretariacie oraz na drzwiach wejściowych do szkoły.

      W terminie od 18 do 22 maja 2020 r. rodzice dzieci zakwalifikowanych składają pisemne oświadczenie potwierdzające wolę uczęszczania dziecka do klasy pierwszej w naszej szkole.

      26 maja 2020 r. komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do klas pierwszych w naszej szkole.

       

    • REKRUTACJA DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
     • REKRUTACJA DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

      05.05.2020

      8 maja 2020 r. komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych w naszej szkole. Listy dostępne będą w sekretariacie oraz na drzwiach wejściowych do szkoły.

      W terminie od 11 do 14 maja 2020 r. rodzice dzieci zakwalifikowanych składają pisemne oświadczenie potwierdzające wolę uczęszczania dziecka do oddziału przedszkolnego w naszej szkole.

      15 maja 2020 r. komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do oddziałów przedszkolnych w naszej szkole.

     • REKRUTACJA DO KLAS 1

      23.03.2020

      Komisja rekrutacyjna po weryfikacji dokumentów ustaliła, że wszystkie wnioski o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku spełniają warunki formalne i zakwalifikowała wszystkich kandydatów do klas pierwszych, których zgłoszenia zostały złożone w sekretariacie szkoły.

      O terminie potwierdzenia przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia oraz terminie  kolejnych etapów rekrutacji powiadomimy po wznowieniu działalności placówek w pełnym zakresie.

     • Informacja

      12.03.2020

      W związku z zaistniałą sytuacją zaplanowane w najbliższym czasie wydarzenia szkolne (konkurs wiosenno – wielkanocny, kiermasz, loteria fantowa) zostają przesunięte na termin późniejszy, o którym Państwa poinformujemy.

     • GMINNE ZAWODY W PIŁCE SIATKOWEJ

      02.03.2020

      17 oraz 18 lutego 2020 r. w Kotulinie odbyły się MISTRZOSTWA GMINY W PIŁCE SIATKOWEJ dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwszego dnia odbyły się rozgrywki dla uczniów klas 6 i młodszych.

      Uczniowie naszej szkoły w wyniku rywalizacji zajęli:

      I miejsce dziewczęta, które będą reprezentowali gminę Toszek podczas zawodów powiatowych w Pyskowicach w marcu 2020r. - skład drużyny: K.Bytomski, W.Bem, A.Golisz, A.Guzdek, A.Hynowska, O.Hynowska, E.Jachimczuk, Z.Rams, J.Skandy, J.Wypich.

      II miejsce chłopcy - skład drużyny: N.Cuber, W.Czapla, K.Kopel, M.Kopytko, F.Kusz, N.Mendla, W.Pondo, Ł.Popek, K.Wierzbicki, F.Wycisk.

      Drugiego dnia rywalizowali uczniowie klas 7 i 8. Drużyna dziewcząt z naszej szkoły zdobyła

      IV miejsce - w składzie: E.Awramienko, S.Jensz, D.Klak, M.Kowalewska, W.Maicher, M.Mikos, K.Morciniec, W.Ziob, natomiast drużyna chłopców,

      III miejsce - w składzie: D.Baranek, T.Bieniek, D.Bytomski, G.Bytomski, M.Dworczyk, M.Jendrysik, M.Klonek, O.Mysza, P.Witek.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Bal karnawałowy

      24.02.2020

      14 lutego było w naszej szkole kolorowo i bajecznie – tego dnia odbył się bal karnawałowy. Na ten radosny dzień przedszkolaki i uczniowie czekali z niecierpliwością już od wielu dni. Tym bardziej, że miał to być bal wyjątkowy, z wieloma atrakcjami przygotowanymi przez animatorów z grupy “Perfectto”. Dla najmłodszych był to niezwykły czas, w którym spełniały się marzenia. Dzieci na krótką chwilę mogły wcielić się w swoją ulubioną postać.

      Księżniczki, wróżki, biedronki, aniołki, policjanci, rycerze, strażacy, piraci – wszyscy świetnie się bawili. Animatorki nawiązały świetny kontakt z dziećmi i niemalże wszystkich uczestników balu skutecznie zachęciły do wspólnej zabawy. Przy skocznych rytmach dzieci wesoło tańczyły, ucząc się prostych układów tanecznych. Nie zabrakło też atrakcyjnych konkursów i kreatywnych zabaw ruchowych. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiechy nie znikały z twarzy, a kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci w doskonałych nastrojach opuszczały halę.

      Serdecznie dziękujemy animatorom grupy “Perfectto” za profesjonalną organizację zabawy. Dziękujemy również pani Katarzynie Jendrysik, rodzicom oraz wszystkim sympatykom szkoły, którzy zaangażowali się w zbieranie głosów w konkursie, dzięki któremu mógł odbyć się  bal.

     • Akademia Bezpiecznego Puchatka

      09.02.2020

      W I semestrze roku szkolnego 2019/20 pierwszoklasiści dołączyli do XI edycji ogólnopolskiego programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Celem akcji była edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci oraz wspieranie ich rozwoju. Program zwracał uwagę na potencjalne zagrożenia i uświadamiał uczniom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, w szkole, na ulicy, w czasie zabawy, a także w Internecie. W ramach programu najmłodsi uczniowie naszej szkoły zdobyli wiedzę o przepisach ruchu drogowego, ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym oraz poznali sposoby unikania i prawidłowego reagowania na szeroko rozumiane zagrożenia. Po zrealizowaniu cyklu zajęć każde dziecko rozwiązało Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Była to okazja nie tylko do sprawdzenia, ale też utrwalenia zdobytej wiedzy. Po pozytywnym zaliczeniu testu uczestnicy otrzymali dyplom, a nasza szkoła zdobyła certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

    • Zbieraj z klasą
     • Zbieraj z klasą

      06.02.2020

       Szanowni Państwo,

      Drodzy uczniowie,

      nasza szkoła przystąpiła do ogólnokrajowego projektu zbiórki baterii i sprzętu elektrycznego i elektronicznego w placówkach oświatowych „Zbieraj z klasą”. Od dziś można do szkoły przynosić zużyte baterie oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny. Z pewnością zauważyliście już specjalne skrzynki na baterie, które pojawiły się w naszej szkole.

      Co zbieramy?

      Baterie - zużyte baterie i akumulatory przenośne. Baterie i akumulatory, które są przeznaczone do używania w telefonach przenośnych, komputerach przenośnych, elektronarzędziach bezprzewodowych, zabawkach i sprzęcie gospodarstwa domowego, mogą być bez trudności przenoszone.

      ZSEIEzużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych np.  lodówka, pralka, TV/monitor, LCD, komputer, odkurzacz, toster, waga, klawiatura, drukarka, telefon, kamera, odbiornik radiowy, wiertaka, gra video, suszarka, młynek do kawy, mikrofalówka, zabawka elektryczna. Sprzęt kompletny, nie zdemontowany. 

      1 kilogram oddanych baterii oznacza 1 punkt dla naszej szkoły. 1 kilogram oddanego sprzętu oznacza 0,5 punktu. Zgromadzone punkty będziemy mogli wymieniać na nagrody, m.in. bony do empiku.

      Zachęcamy do wspólnego zbierania!

      Wszelkie pytania możan kierować do koordynatora projektu – Pani Aleksandry Kupczyk.

     • V edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”

      04.02.2020

      Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.

      Nasza szkoła po raz kolejny zgłosiła swój udział w konkursie.

      Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w bibliotece szkolnej u pani Joanny Wróblewskiej – szkolnego koordynatora konkursu

      W bibliotece otrzymacie wszelkie niezbędne wyjaśnienia, listę książek konkursowych a także możecie wypożyczyć książki konkursowe.

      Nie czekaj ! Zgłoś się jak najszybciej!
      Zdobywaj sprawności czytelnicze, awansuj do kolejnych etapów, wygrywaj nagrody!

     • “Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”

      04.02.2020

      Dnia 28 stycznia  2020 r. naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Urzędu Komunikacji Elektronicznej z kampanią edukacyjną „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”.

      Celem kampanii jest promocja bezpieczeństwa dzieci jako uczestników rynku telekomunikacyjnego oraz podnoszenie świadomości, że Internet to nie tylko źródło wiedzy czy zabawy, ale również źródło pułapek oraz niebezpieczeństw.

      Podczas warsztatów uczniowie dyskutowali o tym jak bezpiecznie poruszać się w sieci i korzystać z urządzeń telekomunikacyjnych. Uczyli się również, czym jest wirus komputerowy, hejt, jak radzić sobie z agresją w sieci, chronić dane oraz  uniknąć wysokich rachunków. Został pokazany film animowany o chłopcu, który spotkał się z wyżej wymienionymi sytuacjami.

      Tematyka warsztatów, pokazana w bardzo przystępny i poparty przykładami sposób, spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów, którzy zadawali wiele konkretnych pytań. Każdy z uczestników otrzymał dyplom, a także materiały informacyjne i krzyżówkę, młodsi uczniowie dostali puzzle, a starsi karty do gry.

      Mamy nadzieję, że akcja przyniesie zamierzony efekt,  a zdobyta  wiedza pozwoli uniknąć w przyszłości przykrych sytuacji.

     • Czytanie Jest Trendy

      24.12.2019

      „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

      Wisława Szymborska

       

      W czwartek, 19 grudnia 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyła się  niezwykła sesja fotograficzna. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ze swoją ulubioną książką, przebrani za jedną z postaci. Na wszystkich kreatywnych i odważnych  czekała w bibliotece tzw. „ścianka” oraz pani Katarzyna Jendrysik z aparatem fotograficznym.

      Jury wybrało czterech uczniów, którzy najlepiej wcielili się w postać książkową: Pawła Gregarka, Emilię Wypych, Agatę Mizerę, Lenę Lipińską A w kogo się wcielili? Odgadnijcie sami…

     • I Szkolny Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania

      24.12.2019

      Dnia 9 grudnia 2019r. odbył się I SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA dla klas 1 – 3. Uczniowie biorący w nim udział mieli za zadanie nauczyć się pięknie czytać wybraną przez siebie książkę  z serii „Czytam Sobie”; Klasy pierwsze – Czytam sobie Poziom 2,  Klasy drugie i trzecie – Czytam sobie Poziom 3.

      Troje najlepszych uczniów, wyłonionych podczas etapu szkolnego, walczyło 12 grudnia 2019 r. w czytelni biblioteki zamkowej o tytuł Mistrza i Wicemistrza Pięknego Czytania  w konkursie międzyszkolnym, prezentując swoje umiejętności na podstawie losowo wybranego fragmentu książki.

      Tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobyła Ania Labus z klasy 3a. Tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania zdobyli ex aeqou  Lena Lipińska z klasy 3b oraz Piotr Wycisk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. I. Sendler. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim biorącym udział w konkursie. Dziękujemy za piękne czytanie!

      A wszystkich uczniów zapraszamy  po książki z serii Czytam sobie do biblioteki szkolnej. To seria napisana przez wybitnych polskich autorów.  Świetne wciągające historie i duża czcionka zachęcają do czytania!

     • 15.12. 2019 r. Akcja zbierania darów.

      23.12.2019

      Stowarzyszenie Podaruj serce jest organizacją pozarządową, która działa na terenie gminy od 18 lat.

      Głównym celem jest pomoc rzeczowa w przedświątecznym czasie. Głównymi odbiorcami są przede wszystkim dzieci i osoby niepełnosprawne znajdujące się w różnych ośrodkach pomocy społecznej.

      Na dzień dzisiejszy stowarzyszenie współpracuje z 11 ośrodkami, są w tym również ośrodki zajmujące się osobami uzależnionymi czy też osobami objętymi opieką postpenitencjarna. Stowarzyszenie również pomaga indywidualnym rodzinom o niskim statusie ekonomicznym. Akcja zbierania darów jest ogromnym przedsięwzięciem dlatego tak bardzo potrzebna jest współpraca z wolontariuszami ze szkół, którzy zbierają dary przy wyznaczonych kościołach.

      Następnie dzięki firmie przewozowej dary te są składowane w wyznaczonym miejscu, w którym następuje ich segregacja, a później wydawane są one do wyznaczonych ośrodków. Udział młodzieży w takiej akcji jest ważną lekcją dla nich. Uczą się współdziałania i odpowiedzialności, kształtują postawę empatii wobec potrzebujących.

      Dzięki pani Anecie Jachimczuk i Monice Pondo przy współpracy ze stowarzyszeniem 15.12.  udało się licznie zaangażować młodzież z naszej szkoły do udziału w tej akcji.

      Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu młodzieży.  Łącznie z obu szkół było ponad 50 wolontariuszy, którzy spisali się na medal, zarówno pod względem pracy jak i zachowania w trakcie trwania tego corocznego przedsięwzięcia. Dziękujemy.

     • W oczekiwaniu na święta…

      20.12.2019

      20.12.2019 r. w świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klas trzecich, którzy wraz z wychowawcami p. Agatą Kostrzewską i p. Gabrielą Kozub przygotowali piękne przedstawienie jasełkowe. Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki, które wszystkich wprowadziły w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

     • Konkurs „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

      19.12.2019

      Uczniowie klasy Ia zdobyli wyróżnienie w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego pomysłodawcą i fundatorem nagród jest sieć sklepów „Biedronka”. Celem konkursu było propagowanie systematycznego nawyku czytania książek oraz zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z ochroną środowiska. W ramach konkursu dzieci prowadziły albumy czytelnicze, odwiedziły bibliotekę szkolną i cykliczne poznawały przygody bohaterów książki Renaty Piątkowskiej pt.”Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany. Gang Słodziaków”. Stworzyły z makulatury potężne „Magiczne Drzewo” i wykonały z plastikowych butelek małe Słodziaki. Podsumowaniem podjętych działań był Dzień Głośnego Czytania połączony z ekologicznymi zabawami. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i wyjątkowe nagrody rzeczowe: książki, długopisy i maskotki.

      Cieszymy się ogromnie z otrzymanego wyróżnienia, tym bardziej, że do projektu przystąpiło 3480 klas z całej Polski.

      Gratulujemy wszystkim pierwszoklasistom!

     • Mikołajkowy Turniej Badmintona w Głubczycach 7 grudnia 2019r.

      13.12.2019

      Kolejny turniej badmintona dzieci, żaków i młodzików młodszych z udziałem uczniów naszej szkoły. W turnieju wzięło udział łącznie ponad 150 zawodników z klubów sportowych z Głubczyc, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla, Domecka, Donaborowa oraz Jeleniej Góry. W kategorii U9 tym razem Toszek reprezentowało trzech uczniów naszej szkoły z klasy 2b, którzy dzielnie walczyli o każdą lotkę i o każdy punkt w grupie 30 zawodników danej kategorii wiekowej. Na tym turnieju tym uzyskali: II miejsce - Paweł Morciniec,V miejsce - Szymon Osadnik, IX miejsce - Igor Uryasz. BRAWO! BRAWO! GRATULUJEMY!!!

     • Spotkanie w Hiszpanii

      13.12.2019

      W dniach 24- 30 listopada 2019 r. reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Toszku: Alicja Guzdek, Klaudia Bytomski, Weronika Sacher, Ryszard Wiśniewski, Martyna Kowalewska i Wojciech Pondo oraz nauczyciele: koordynator projektu Magdalena Rychalska i Renata Swolany wzięli udział w spotkaniu roboczym w Torrent w Hiszpanii. Gościła nas szkoła El Moly. Duże wrażenie wywarli na wszystkich serdeczni ludzie oraz wizyta u burmistrza Torrent, gdzie uczestnicy projektu zostali miło przyjęci i powitani przez władze miasta.

      Uczniowie w trakcie wizyty przedstawili prezentacje multimedialne o swoich krajach i szkołach, wraz z nauczycielami uczestniczyli w licznych warsztatach ekologicznych, budowali samochody-zabawki napędzane powietrzem, poznawali odnawialne źródła energii pozyskiwanej ze słońca, zwiedzali gaje pomarańczowe, mandarynkowe, pola ryżowe i park krajobrazowy, uczestniczyli w otwarciu parku oliwnego, brali udział w zajęciach szkolnych i warsztatach kulinarnych. Mieli także możliwość poznania tradycji, zwyczajów, historii oraz kultury regionu Walencji dzięki zakwaterowaniu w rodzinach swoich hiszpańskich kolegów. Nawiązali przyjazne relacje z rówieśnikami, ich rodzicami i nauczycielami.

       To był tydzień pełen emocji, niezwykłych wrażeń i nowych doświadczeń, które pozwolą wrócić do realizacji zadań projektowych w szkole ze zdwojoną energią.

     • Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu

      12.12.2019

      Adwent to wspaniały czas by odwiedzić Wiedeń. W mieście odbywa się wiele jarmarków bożonarodzeniowych, tzw. Christkindlmärkte, pachnących  m. in. świątecznymi wypiekami, pieczonymi kasztanami i ponczem. Najsłynniejszy jarmark, pełen wiedeńskiego czaru, odbywa się na placu przed Ratuszem. Przyratuszowy park dzięki nastrojowo udekorowanym drzewom staje się idealnym miejscem na spacery.

      Tradycją naszej szkoły stały się wycieczki na jarmark bożonarodzeniowy do krajów niemieckojęzycznych. W tym roku odwiedziliśmy właśnie stolicę Austrii – Wiedeń. Mieliśmy okazję przejechać najbardziej reprezentacyjną ulicą Wiednia tzw. Ringstrasse, podziwiać okazałe budowle: Operę Narodową, Parlament, Ratusz, Katedrę św. Szczepana, która dominuje nad miastem i od lat stanowi jego symbol, Dom Hudertwassera oraz Hofburg – dawną zimową rezydencję Habsburgów. Punktem kulminacyjnym był oczywiście jarmark bożonarodzeniowy – a na nim lukrowane jabłka, pachnące goździkami pierniki i piękne ozdoby świąteczne.

     • III Szkolny Konkurs Gwary Śląskiej

      09.12.2019

      Sztrykować, ciarach, szolka – brzmi niezrozumiale? Nie dla uczniów naszej szkoły, którzy próbowali swoich sił w III szkolnym Konkursie Gwary Śląskiej. Uczniowie walczyli o tytuł „Mistrza gwary Śląskiej”. Tłumaczyli słowa i zdania z języka śląskiego na polski i odwrotnie. Laureatem konkursu została uczennica klasy VI d – Anna Golisz. Gratulujemy!!! Konkurs powstał, aby integrować dzieci, kultywować tradycje śląskie, pokazać bogactwo kultury. Przede wszystkim jednak jesteśmy szkołą imienia Gustawa Morcinka, więc chcemy, aby każdy pamiętał o śląskich korzeniach naszego patrona. Nasza gwara, szczególnie tu na Śląsku, jest naszą tożsamością. Warto czytać, ale przede wszystkim mówić w tym niezwykłym języku. Ważne jest dbanie o naszą tradycję.

     • Świąteczne Kartki Dobroczynne

      12.12.2019

      To kolejna akcja, do której włączyła się nasza szkoła wspierając Stowarzyszenie SURSUM CORDA. Akcja ma na celu sprzedaż kartek świątecznych zamówionych w Stowarzyszeniu, a dochód ze sprzedaży zostanie zainwestowany w pomoc ludziom bardzo jej potrzebującym, chorym i niepełnosprawnym. Cena kartki to 2 złote. Kartki do nabycia u pani Katarzyny Jendrysik.

     • DZIEŃ GÓRNIKA W PRZEDSZKOLU

      05.12.2019

      Jak co roku, 4 grudnia przedszkolaki pamiętały, aby uczcić Dzień Górnika zwany potocznie „Barbórką”. Tego dnia, w galowym stroju na spotkanie z dziećmi przybył pan Piotr Bulla, emerytowany górnik Kopalni Węgla Kamiennego Knurów. Nasz wyjątkowy gość przybliżył naszym najmłodszym ciężką i niebezpieczną pracę w kopalni, omówił elementy stroju górniczego, wyjaśnił ich symbolikę oraz zaznajomił dzieci z górniczymi legendami i opowieściami (w tym z legendą o św. Barbarze). Każdy przedszkolak mógł zobaczyć i dotknąć różnego rodzaju kruszywa wydobywane w kopalni. Na zakończenie spotkania dzieci bardzo serdecznie podziękowały górnikowi za przybycie, śpiewając piosenkę i recytując wierszyk o górnikach oraz wręczając pamiątkowy dyplom i upominek od grupy. To niecodzienne wydarzenie upamiętniło wspólne zdjęcie, na którym każdy przedszkolak prezentował się w samodzielnie  wykonanej, odświętnej czapce górnika tzw. czako. Taka wizyta na pewno na długo zapadnie nam w pamięci. A kto wie ilu przedszkolaków zaraziło się pasją do górnictwa? Czas pokaże!

     • Euroweek 2019

      04.12.2019

      W dniach 24.11. do 28.11.2019 r. uczniowie klas siódmych i szóstej po raz kolejny uczestniczyli w projekcie Euroweek - Szkoła Liderów w Kotlinie Kłodzkiej. Uczniowie spisali się na medal. Potrafili współpracować nie tylko ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim z kolegami i koleżankami z innych szkół. Wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz umiejętnością pracy w grupie, zdolnościami językowymi, muzycznymi, tanecznymi i teatralnymi. Wszystkie zajęcia były prowadzone w języku angielskim przez wolontariuszy z Gwatemali, Indonezji, USA, Wietnamu, Kolumbii i Hondurasu.

     • Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci...

      04.12.2019

      Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie 25 listopada. W naszej szkole, za sprawą uczniów klas pierwszych, misie miały również święto. Przybyły do szkoły w towarzystwie swoich małych opiekunów. Pluszowe maskotki towarzyszyły dzieciom w czasie lekcji, podczas przerw i wspólnych zabaw.

      Z okazji urodzin pluszowego misia pierwszoklasiści uczestniczyli w „maratonie filmowym”, podczas którego zaprezentowano filmy z misiami w rolach głównych. Po projekcji filmów, uczniowie oddali się twórczości plastycznej, wykonując pracę plastyczną na temat „Misie znane i nieznane”. Ponadto dzieci zapoznały się z historią święta, która wiąże się z uratowaniem małego niedźwiadka przez prezydenta USA Teodora Roosvelta oraz poszerzyły wiedzę na temat gatunków niedźwiedzi występujących na świecie.

      To święto było także  doskonałą okazją do popularyzowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadań autorstwa Nadii Berkane „Misia Marysia”. Jest to cykl książeczek, które trafiły do naszej szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

     • Zabawa andrzejkowa

      01.12.2019

      29 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa, którą zorganizował Samorząd Uczniowski. Uczniowie doskonale bawili się w rytmach najnowszych przebojów. Tego dnia nie zabrakło również wróżb i konkursów, które były miłym przerywnikiem w szkolnej zabawie. Jednym z najbardziej obleganych stanowisk okazało się to, przy którym można było poznać imię przyszłej sympatii. Zabawy i śmiechu było wiele, a pełen atrakcji wieczór przebiegł w ciepłej i radosnej atmosferze.

     • Jarmark Świąteczny

      01.12.2019

      W środę 27 listopada odbył się jarmark świąteczny, jak zawsze udany. Dzięki inicjatywie Rady Rodziców i zaangażowaniu całej szkolnej społeczności zapachniało u nas piernikami oraz choinką. Dziękujemy.

     • Tydzień z Historią w Szkole Podstawowej

      26.11.2019

      21 listopada uroczyście zakończyliśmy „Tydzień z Historią” poświęcony w tym roku Powstaniom Śląskim. Na początek program artystyczny zaprezentowała  klasa 5c ,po którym zostały wręczone nagrody w konkursie historycznym. Pierwsze miejsce zostało przyznane Emilii Awramienko. Na zakończenie uczniowie naszej szkoły mieli okazje zobaczyć uzbrojenie powstańców i ich ubiór, który został przedstawiony przez grupę rekonstrukcyjną  Weteran z Radzionkowa.

     • Zabawa andrzejkowa

      25.11.2019

      Serdecznie zapraszamy naszych uczniów na zabawę andrzejkową, która odbędzie się 29 listopada od godz. 16:00 do godz. 18:00 w naszej szkole. W programie:

      - andrzejkowe wróżby

      - gry i konkursy

      - zabawy taneczne

      Bardzo prosimy wszystkich chętnych o pobranie deklaracji u wychowawców. Serdecznie zapraszamy!

      (Kostiumy mile widziane)

     • Kreatywne spotkanie przy maszynie

      25.11.2019

      Już po raz trzeci w klasie 3b odbyły się warsztaty, tym razem „Warsztaty szycia”. 21 listopada maszyny krawieckie poszły w ruch. Uczniowie wraz z mamami i babciami wyczarowały piękne ozdoby świąteczne. Podczas warsztatów szycia dzieci samodzielnie projektowały i poznawały tajniki krawieckie. To była świetna okazja, aby oprócz samej nauki operowania igłą i nitką, dać popis własnej kreatywności. A wszystko to dzięki Pani Anecie Gruszce, która kierowała załogą dzielnych ,,Elfów”. Serdecznie dziękuję Pani Anecie, Rodzicom oraz Babciom za aktywny udział. Zapraszamy do galerii zdjęć.

     • „Bezpieczniki TAURONA– Włącz dla dobra dziecka”

      22.11.2019

      W tym roku szkolnym po raz drugi nasza szkoła dołączyła do programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA– Włącz dla dobra dziecka”. Jest to kampania adresowana dla uczniów szkół podstawowych, której celem jest przekazanie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Program jest realizowany przez spółkę TAURON Dystrybucja S.A. Tym razem w projekcie uczestniczyli uczniowie klasy 6c i 6d. Podczas zajęć dowiedzieli się, co to jest prąd i jak prawidłowo korzystać z urządzeń zasilanych energią elektryczną. Uczniowie zbudowali prosty obwód elektryczny, wykonali eksperymenty związane z elektryzowaniem się ciał oraz sprawdzali w praktyce, które materiały przewodzą prąd, a które są izolatorami. Poprzez udział w grze „Ratownik” uczyli się właściwie reagować w sytuacjach zagrożenia związanych z awariami urządzeń elektrycznych. Atrakcyjnym elementem lekcji były również filmy edukacyjne „Co to jest prąd?” i „Agenci w czerni”. Na zakończenie każdy uczeń biorący udział w zajęciach otrzymał upominek od firmy TAURONA a nasza szkoła została oznaczona na mapie placówek uczestniczących w programie (https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/szkoly).

     • Międzynarodowy Turniej Badmintona „Mini Silesia Cup”

      22.11.2019

      16 listopada w Głubczycach odbył się Międzynarodowy Turniej Badmintona „MiniSilesia Cup” Dzieci, Żaków i Młodzików Młodszych. Do rywalizacji w turnieju w kategorii U9, U11 i U13 dziewcząt  i chłopców przystąpiło łącznie ponad 150 zawodników z wielu klubów sportowych m.in. z Lublińca, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla, Głubczyc, Częstochowy i wielu innych. W turnieju tym w kategorii U9 wziął również udział uczeń naszej szkoły - Paweł Morciniec (klasa 2b) - zawodnik trenujący badmintona na zajęciach organizowanych przez TPZT oraz na zajęciach SKS odbywających się w naszej szkole. Paweł dzielnie rywalizował w grupie 27 zawodników danej kategorii i uzyskał pucharowe II MIEJSCE!!! GRATULACJE!!!

     • „Zmisiowane” Przedszkolaki

      19.11.2019

      Akcja „Mały miś w świecie wielkiej literatury”,  to wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie w ramach, którego miłość do czytania przykazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Wzorem poprzednich lat także i w tym roku szkolnym przedszkolaki z grupy „Misie” dołączyły do tego czytelniczego projektu. Tym razem dzieci wraz ze swoją wychowawczynią Anetą Jachimczuk wybrały grupowego misia, któremu nadały imię Lucjan. Projekt zainaugurowało głośne czytanie w przedszkolu, do którego udało nam się zaprosić osoby zaprzyjaźnione z naszym oddziałem przedszkolnym. Wśród gości, którzy odpowiedzieli pozytywnie na nasze zaproszenie  znaleźli się m.in.: Pani Agata Zawadzka, Pan Piotr Kunce, Pani Agnieszka Szalińska, Pani Joanna Wróblewska, a także mamy naszych najmłodszych. Każdy z naszych gości za odwiedzenie naszej grupy i poświęcenie nam czasu na to, co lubimy robić najbardziej, otrzymał podziękowanie. Przed naszymi „zmisiowanymi” przedszkolakami kolejny etap projektu „Czytamy w domu”, podczas którego miś Lucjan, wyposażony w dzienniczek będzie wędrował od domu do domu przedszkolaków. Zadaniem dziecka jest zaopiekować się misiem, a zadaniem rodzica jest poczytanie misiowi na dobranoc. Mam nadzieję, że udział w projekcie zaowocuje wyrobieniem właściwych nawyków czytelniczych wśród naszych najmłodszych.

     • Zaproszenie

      17.11.2019

      Zapraszamy rodziców uczniów  naszej szkoły
      na spotkania  poświęcone tematyce
      zapobiegania uzależnieniom  dzieci i młodzieży.
      Spotkania odbędą się w środę 27. 11.2019 r.:
      godz. 16:00 – rodzice uczniów klas I-III
        godz. 17:00 – rodzice uczniów klas IV-VII.

     • Obchody Dnia Świętego Marcina

      14.11.2019

      Obchody Dnia Świętego Marcina, można powiedzieć wpisały się w tradycję naszej szkoły. W dniu 7 listopada 2019 roku uczniowie klas dwujęzycznych mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach, których celem było przybliżenie postaci, jaką był święty Marcin. Uczniowie klas 1-3 poznali legendę o Świętym  Marcinie oraz  ciekawostki i tradycje towarzyszące obchodom tej uroczystości. Dzieci wykonały piękne lampiony, prezentowały scenki z życia Świętego Marcina próbując swych umiejętności teatralnych oraz pamiątkową książeczkę. Warsztaty wzbogacono również w oprawę muzyczną. Dzieci z entuzjazmem zaśpiewały znaną w Niemczech piosenkę ,,Laterne, Laterne...”.Wszystkim towarzyszył wesoły nastrój.

     • Spotkanie w Turcji

      13.11.2019

      W dniach 27.10. - 2.11.19. odbyło się pierwsze spotkanie projektowe – robocze wszystkich partnerów uczestniczących w projekcie “ Recykling dla życia”.

      Uczestnikami tej grupy są: Hiszpania, Portugalia, Sycylia, Turcja, która jest koordynatorem całego projektu. Spotkanie to miało miejsce w Istanbule. Wzięły w nim udział również koordynator ze Szkoły Podstawowej nr2 w Toszku pani Magdalena Rychalska oraz pani Monika Pondo.

      Celem wizyty było omówienie i przedstawienie planów działania na najbliższe dwa lata trwania projektu. Kolejne spotkanie odbędzie się w Hiszpanii w dniach 24.11.- 30.11.19., w którym wezmą udział już uczniowie.

     • Wycieczka do Centrum Sterowania Ruchem

      08.11.2019

      Dnia 06.11.19 r. klasy Va i Vd odwiedziły Centrum Sterowania Ruchem w Gliwicach. Uczniowie zostali zapoznani z tematyką inteligentnego systemu sterowania ruchem. Dowiedzieli się wielu cennych ciekawostek na temat priorytetu przejazdu miejskich autobusów i służb ratowniczych, rozbudowy systemu informacji drogowej, rozbudowy systemu oraz identyfikacji wolnych miejsc parkingowych na terenie miasta. Oprowadzający poruszyli także sprawy związane z rozbudową systemu meteorologicznego, systemu preselekcji pojazdów oraz aplikacji ITS Gliwice. Po zakończeniu wizyty, pełni pozytywnych wrażeń, zapoznani z  nowościami technologicznymi uczniowie wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną.

     • Warsztaty

      08.11.2019

      5 listopada klasy siódme uczestniczyły w niezwykłych warsztatach zorganizowanych przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz- System S.A. Celem spotkania edukacyjnego było przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z gazem ziemnym, jego wykorzystaniem oraz bezpieczeństwem sieci przesyłowej.

      Warsztaty były prowadzone przez przedstawicieli Centrum Edukacji Smart Lab.

      Zajęcia w formie eksperymentów bardzo podobały się uczniom zwłaszcza, że sami mogli próbować wykonywać różne doświadczenia. Na koniec mieli możliwość sprawdzić zdobytą wiedzę w konkursie zorganizowanym na zakończenie warsztatów.

      Pierwsze miejsce zdobył Wojciech Pondo, drugie Ryszard Wiśniewski, trzecie Paweł Witek, czwarte Daria Klak.
       

     • Rusza V edycja „Szkolnego Maratonu Ortograficznego”!

      06.11.2019

      Już po raz piąty uczniowie klas IV-VII będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w „Szkolnym Maratonie Ortograficznym”. Z okazji tej małej, okrągłej rocznicy ogłaszamy konkurs na logo naszego Maratonu. 

      Opisaną pracę plastyczną (imię, nazwisko, klasa) w formacie A4 można wykonać dowolną techniką i złożyć w bibliotece szkolnej do 29 listopada br. Na zwycięzcę czeka nagroda!

      Zachęcamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie na logo i oczywiście w Maratonie Ortograficznym.

      Maraton rusza już w listopadzie. Trwać będzie do czerwca 2020 roku. Kolejne etapy odbywać się będą dwa razy w miesiącu, na pierwszej przerwie obiadowej, w sali 18 (dokładnych terminów wypatrujcie na gazetce przy bibliotece). Na chętnych uczniów czekać będą zadania i łamigłówki ortograficzne, za które będzie można uzyskać określoną liczbę punktów (punkty sumują się). W każdym etapie uczestnicy zmierzą się z innymi trudnościami ortograficznymi (ż, rz, u, ó, ch, h, pisownia wyrazów z nie, itp.). Informacje o tym, znajomość jakich zasad będzie obowiązywać na poszczególnych etapach, podawane będą na bieżąco na gazetkach szkolnych. Po każdym etapie wywieszony zostanie również ranking uczestników z wykazem zgromadzonych punktów. Uczniowie, którzy w ciągu roku zdobędą największą liczbę punktów wezmą udział w finale. Zwycięzca otrzyma nagrodę oraz Certyfikat i tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. 

                 

     • Rejonowe zawody badmintona

      06.11.2019

      29 października 2019 r. w SP 36 w Gliwicach odbyły się drużynowe zawody badmintona dziewcząt i chłopców - finał rejonu Gliwic i Powiatu Gliwickiego. Powiat Gliwicki w kategorii dziewcząt (roczniki 2007 i młodsi) reprezentowały uczennice naszej szkoły: Magdalena Dworczyk, Natalia Bytomska oraz Wiktoria Poloczek. Dziewczęta zajęły II miejsce w rejonie. Gratulujemy!

     • Przedszkolaki wśród ptaków

      06.11.2019

      30 października przedszkolaki z grupy „Misie” udały się z wizytą do Pana Joachima Ćwienk, naszego toszeckiego hodowcy ptaków wystawowych. Pan Joachim, prywatnie dziadek naszej koleżanki Liwii, przybliżył nam swoją pasję. Przedszkolaki miały okazję z bliska przyjrzeć się różnorodnym, pięknym i  kolorowym ptakom z przydomowej hodowli pana Joachima, dowiedziały się jak się je karmi i pielęgnuje, a także jak wiele pracy wymaga przygotowanie ptaków do udziału w wystawach. A dowodem na to, że ta ciekawa, ale i ciężka, codzienna praca popłaca, świadczą liczne medale i puchary zdobyte przez pana Joachima. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

     • Wycieczka do Pszczyny

      29.10.2019

      Dnia 25.10.19 r. klasy IV a, IV b, V c, VI b i VI d odwiedziły Pszczynę.  Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy wnętrza zamku pszczyńskiego, Muzeum Prasy Śląskiej oraz pokazową zagrodę żubrów, w której uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych ,,Tropem żubra". Korzystając z uroków polskiej złotej jesieni, spacerowaliśmy po pałacowych ogrodach. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu.

     • Mistrzostwa Powiatu W Badmintonie

      27.10.2019

      16 października 2019r. nasza szkoła była organizatorem Powiatowych Zawodów w Badmintona klas młodszych (rocznik 2007 i młodsi) w kategoriach dziewcząt i chłopców. Reprezentantami byli: Natalia Bytomska, Magdalena Dworczyk, Wiktoria Poloczek oraz Wojciech Pondo, Łukasz Popek i Paweł Morciniec. W kategorii chłopców I miejsce zdobyli zawodnicy z Kotulina, II miejsce - uczniowie naszej szkoły, natomiast III miejsce zawodnicy z Pławniowic. W kategorii dziewcząt I miejsce zdobyły uczennice naszej szkoły tym samym będą reprezentować powiat gliwicki w zawodach rejonowych, w których zmierzą się z mistrzem Gliwic. II miejsce zdobyły zawodniczki z Kotulina a III miejsce reprezentantki z Pławniowic.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i wspaniałą sportową walkę. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Informacja

      25.10.2019

      W związku z przerwą w dostawie prądu, informujemy, że w poniedziałek (28 października) obiady w całej szkole są odwołane.

                                                                                                                                                           Dyrekcja Szkoły

     • Przedszkolaki w „Wiejskiej Chacie”

      23.10.2019

      23 października przedszkolaki z grupy „Misie” i „Promyczki” odbyły swoją pierwszą w tym roku szkolnym  wycieczkę. Nasi  najmłodsi udali się do  Izby Tradycji ,,Wiejska Chata” na terenie gospodarstwa w Gliwicach – Bojkowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach „Dary jesieni”. Podczas warsztatów dzieci miały okazję poznać pracę rolnikaod początku wiosny aż po jesień, a także utrwalić swoje wiadomości na temat darów jesieni i możliwości ich różnorodnego wykorzystania. Przedszkolaki własnoręcznie wykonały jesienne ludki, które na pamiątkę wzięły ze sobą do domu. Wiele radości dostarczyło dzieciom karmienie zwierząt wiejskich mieszkających w gospodarstwie. Uwieńczeniem zajęć była degustacja pieczonych ziemniaków przy „swojskiej” herbatce z malin.Ten dzień dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i już nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki.

     • Szkolny konkurs na wykonanie torby ekologicznej pt. „EKO-TORBA”

      23.10.2019

      Zrób to sam ! Każdy chce być EKO, bądź i Ty.

      Wykonaj torbę EKO z surowców wtórnych.

      Cele konkursu:

      • Propagowanie ekologicznego stylu życia poprzez wykorzystanie surowców wtórnych do własnoręcznego wykonania torby wielokrotnego użytku.

      • Kształtowanie postawy świadomego konsumenta.
      • Rozwijanie zdolności plastycznych u dzieci.

      Regulamin konkursu:

      1. Adresat konkursu: 

       • uczniowie od I do VII klasy szkoły podstawowej

      2. Przedmiot konkursu:

       • Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu i własnoręcznym wykonaniu torby wielokrotnego użytku. Przy wykonaniu torby mogą pomóc rodzice (np. przy szyciu).

       • Torbę można wykonać z dowolnych surowców, np. kartonu, ubrań, materiałów, sznurków, itp.

       • Technika wykonania, wielkość torby są dowolne.

       • Do torby należy przymocować przywieszkę z danymi autora: imię i nazwisko, wiek.

      3. Prace należy dostarczyć do 08.11.19 r. do p. Anny Skandy lub do p. Katarzyny Jendrysik

      4. Komisja konkursowa:

       • Komisja powołana przez organizatorów będzie oceniała pomysłowość, estetyczne wykonanie i funkcjonalność torby.

      5. Rozstrzygnięcie konkursu:

       • ogłoszenie wyników nastąpi dnia 15.11.2019r. 

      Opiekunowie SU

     • Przedszkolaki uczą się kodować

      21.10.2019

      Zakończyła się 7 edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania czyli CodeWeek 2019, do której jak co roku włączyły się także nasze przedszkolaki. Aktywności wprowadzające podstawy kodowania udało nam się wpleść na zajęciach związanych z obchodem Dnia Drzewa oraz Dnia Listonosza. Podczas zabaw z kodowaniem nasi najmłodsi utrwalali nazwy darów jesieni, doskonalili umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów oraz podstawowych figur geometrycznych. Na zakończenie tych wydarzeń, każdy przedszkolak otrzymał imienny certyfikat.

     • Dzień Edukacji Narodowej

      21.10.2019

      11.10.2019 r. na hali sportowej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Hala była wypełniona po brzegi uczniami ubranymi w galowe stroje, nauczycielami oraz gośćmi spoza szkoły. Po pięknym występie przygotowanym przez klasy trzecie glos zabrała Pani dyrektor, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom.

     • Igrzyska Dzieci W Piłce Nożnej Dziewcząt

      21.10.2019

      17 października 2019 r. w Wielowsi odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt. Po wyrównanych meczach (trzy drużyny uzyskały po 5 pkt.) o miejscach na podium zadecydowały rzuty karne. Niestety nasze reprezentantki przegrały jedną bramką z Wielowsią i zdobyły II miejsce.

      Skład drużyny: Bałaga Lena, Bytomski Klaudia, Bytomaska Natalia, Dworczyk Magdalena, Guzdek Alicja, Hynowska Oliwia, Mikosz Justyna, Stolarczyk Maria, Wypich Julia, Ziob Julia.

      Gratulujemy

     • # ErasmusDays 2019 w Szkole Podstawowej nr 2 w Toszku

      21.10.2019

      Nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 w Toszku, realizujące  projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich na zasadach programu Erasmus+ zorganizowały 10 października 2019r. spotkanie w ramach ogólnoświatowego wydarzenia jakim było # ErasmusDays.

      Panie postanowiły podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą na szkoleniach z: władzami miasta, pracownikami placówek oświatowych naszej gminy, przedstawicielami koła DFK oraz społecznością lokalną

      Na spotkaniu można było zobaczyć prezentacje  z poszczególnych wyjazdów,  dowiedzieć się jak za pomocą środków pochodzących z programu można kreować szereg inicjatyw kształtujących nowe możliwości rozwojowe i edukacyjne.

      Prezentacje jakie zostały przygotowane na spotkanie są wykorzystywane teraz na lekcjach, na których uczniowie mają okazję poznać ciekawe miejsca, kraje ich kulturę, sztukę i historię. Poznają możliwości edukacyjne, uczą się tolerancji międzykulturowej. Działania te pomogą im lepiej zrozumieć ideę wspólnoty europejskiej i odnaleźć się w przyszłości w wielokulturowym społeczeństwie.

    • #CODEWEEK2019 - siódma edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania
     • #CODEWEEK2019 - siódma edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania

      20.10.2019

      Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, świętujemy Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. To wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem.

      Nasz szkoła przyłączyła się do tego wydarzenia.  Na lekcjach informatyki uczniowie będą kodować na tablicy interaktywnej i komputerach wykorzystując darmowe aplikacje do nauki kodowania.

      Uczniowie klasy 5d i 7b w ramach koła komputerowego wzięli już udział w tym wydarzeniu i po jego zakończeniu szkoła otrzymała certyfikat CodeWeek.

     • Z wizytą w urzędzie pocztowym

      20.10.2019

      18 października, w ramach Dnia Poczty Polskiej i Dnia Listonosza, przedszkolaki z grupy „Promyczki” wybrały się do Urzędu Pocztowego w Toszku. Tego dnia dzieci miały możliwość pooglądać pocztę, poobserwować pracę urzędnika pocztowego, a także ze szczegółami poznać charakter pracy listonosza i  jego obowiązki. Przedszkolaki dowiedziały się jaką drogę musi przebyć list lub paczka, by w końcu trafić do naszej skrzynki pocztowej, nauczyły się poprawie adresować list  i w odpowiednim miejscu przyklejać znaczek pocztowy.  

      Korzystając z okazji dzieci złożyły serdeczne życzenia wszystkim  pracownikom, odśpiewały „Sto lat”, wręczyły przygotowaną laurkę i podziękowały za miłe przyjęcie.

      Na sam koniec naszej wycieczki kupiliśmy pocztówkę, znaczek i napisaliśmy kartkę do naszego przedszkola. Kartkę wrzuciliśmy do skrzynki pocztowej.

      Teraz czekamy na listonosza.

     • Ślubowania nadszedł czas, będzie uczniem każdy z nas.

      17.10.2019

      10 października 2019 roku uczniowie klas pierwszych mieli swoje wielkie święto. W towarzystwie pani wicedyrektor, nauczycieli oraz swoich wzruszonych rodziców pierwszaki składały ślubowanie i oficjalnie wstąpiły w szeregi uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. G. Morcinka w Toszku. Uroczysty charakter uroczystości podkreślił polonez, którym najmłodsi rozpoczęli swój występ. Podczas akademii mali uczniowie pokonali tremę i pięknie recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki. Najważniejszym momentem uroczystości był akt pasowania na ucznia dokonany symbolicznym ołówkiem. Z okazji swojego święta wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i birety. Po ceremonii ślubowania pierwszaki z uśmiechami na twarzy udały się do swojej klasy na przyjęcie przygotowane przez rodziców. Cieszymy się, że powiększyła się nasza szkolna rodzina.

     • Dzień Piżamy

      17.10.2019

      9 października został zorganizowany „Dzień Piżamy”. Uczniowie mogli  w ten dzień przyjść do szkoły ubrani nieco inaczej niż zwykle. Inicjatywa spotkała się  z dużym zainteresowaniem. Większość młodszych i starszych uczniów zaprezentowała się tego dnia w różnokolorowych piżamach, szlafrokach oraz kapciach. Na uczniowskich ławkach oprócz zeszytów wyjątkowo gościły poduszki i przytulanki. Zabawa była znakomita, wszystkim dopisywał dobry humor. Wystąpienie w tak niecodziennym stroju sprawiło, że uśmiech gościł na twarzy każdego. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za włączenie się do akcji.

     • Erasmus+

      16.10.2019

      W środę 16.10.2019 roku o godzinie 17:00 w sali nr 13 odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców i opiekunów uczniów w sprawie projektu Erasmus+.

     • Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Powstańców z terenu Powiatu Gliwickiego

      14.10.2019

      10 października delegacja naszej szkoły udała się na Zamek w Toszku, gdzie wzięła udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej Powstańców z terenu Powiatu Gliwickiego, którzy służyli w 4 Pułku Powstańców Śląskich im. Stefana Batorego oraz mieszkańców Gminy Toszek walczących o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. W trakcie uroczystości zebrani wysłuchali prelekcji organizatora przedsięwzięcia, pana Grzegorza Kamińskiego- „Plebiscyt i Powstania Śląskie na terenie powiatu gliwickiego”. Na zakończenie laureatom konkursu „Plakat na 100 lecie Powstań Śląskich” zostały wręczone nagrody. I tu miła niespodzianka, ponieważ trzecie miejsce zajęła uczennica klasy 7b- Dominika Kobiernik, której gratulujemy sukcesu.

     • Gminne oraz Powiatowe Zawody Badmintona klas 7-8

      14.10.2019

      7 października 2019r. w Szkole Podstawowej nr 1 im.I.Sendler w Toszku odbył się Gminny Turniej Badmintona (roczniki 2005 i 2006), w którym rywalizowały drużyny z Paczyny, Kotulina raz z Toszka SP 1 oraz SP 2.  Mecze rozgrywane były w dwóch kategoriach - dziewcząt i chłopców. W kategorii chłopców naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Dworczyk i Paweł Witek, którzy wywalczyli II miejsce. Drużyna dziewcząt w składzie: Katarzyna Morciniec, Daria Klak oraz Magdalena Rduch zajęły I miejsce i tym samym przeszły do etapu powiatowego.Turniej Powiatowy odbył się 8 października również w Szkole Podstawowej nr 1 im.I.Sendler w Toszku i tym razem nasze zawodniczki zajęły II miejsce. Opiekunem i nauczycielem przygotowującym uczniów do zawodów była Joanna Morciniec.Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Wojewódzki konkurs przedmiotowy - 2019

      09.10.2019

      Na początku listopada w naszej szkole odbędą się szkolne etapy czterech wojewódzkich konkursów przedmiotowych:

      1) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego - 4 listopada(w poniedziałek);

      2) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki - 5 listopada(we wtorek);

      3) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego - 6 listopada(w środę);

      4) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego - 15 listopada(w piątek).

      Regulaminy Konkursów oraz zakres wiedzy i umiejętności dostępne są na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach pod adresem:

      http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php/bez-kategorii/28975/

       

      Zachęcamy do udziału.

      Nauczyciele

     • Gminny Turniej Piłki Nożnej Pod Honorowym Patronatem Burmistrza Toszka

      07.10.2019

      03.10.2019 roku , na boisku „Orlik” w Toszku odbył się „ Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców” w kategoriach klas 7-8  oraz 6 i młodszych pod honorowym patronatem Burmistrza Toszka. Gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku.

      Celem spotkania było wyłonienie najlepszych drużyn w danej kategorii , które będą  reprezentować gminę podczas rozgrywek na  szczeblu powiatowym.

      W turnieju wzięło udział 110 zawodników, którzy reprezentowali szkoły w Kotulinie, Pniowie oraz szkoły nr1 i nr2 w Toszku.  Cały turniej mimo kapryśnej aury, dzielnie sędziował pan Tomasz Nagoda za co bardzo DZIĘKUJEMY   

      Wyniki turnieju – kategoria starsza

      Dziewczęta:

      1 miejsce Szkoła Podstawowa nr1 w Toszku

      2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie

      3 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku

       

      Chłopcy:

      1 miejsce Szkoła Podstawowa w Pniowie

      2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie

      3 miejsce Szkoła Podstawowa nr1 w Toszku

      4 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku

       

      Kategoria młodsza

      Dziewczęta:

      1 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku

      2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie

       

      Chłopcy

      1 miejsce Szkoła Podstawowa nr2 w Toszku

      2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kotulinie

       

      Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Toszka panu Grzegorzowi Kupczykowi za objęcie turnieju honorowym patronatem i fantastyczne nagrody w postaci piłek do piłki nożnej

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju, a zwycięzcom życzymy sukcesów na dalszych szczeblach rozgrywek piłkarskich.

    • Daj Misiaka Dla Dzieciaka
     • Daj Misiaka Dla Dzieciaka

      06.10.2019

      Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję charytatywną „Daj misiaka dla dzieciaka”, która polega na zbieraniu pluszowych maskotek, które trafią do dzieci leczących się w Centrum Onkologii w Gliwicach. Zabawki dodadzą otuchy małym pacjentom oraz pomogą im przetrwać trudny czas terapii. Chcesz pomóc? Przynieś nową maskotkę do szkoły i przekaż ją p. Katarzynie Jendrysik, p. Annie Skandy lub p. Agnieszce Goduli. Pluszaki można przekazywać do 31 października 2019 r. Szczegóły akcji charytatywnej na stronie: dajmisiakadladzieciaka.pl

     • Kasztanobranie

      04.10.2019

      Kochani! Nasza szkoła - Szkoła Podstawowa nr 2 im. G. Morcinka w Toszku bierze udział w akcji zbierania kasztanów. Przyłączysz się? Przyjmujemy każdą ilość. Kasztany zbieramy w szkole albo można oddać w PROMAFOT u fotografa Pana Andrzeja Morciniec w Toszku.

     • Wycieczka do Opola

      02.10.2019

      W czwartek, 26 września uczniowie klasy 2b udali się na wycieczkę do Opola. Najpierw odwiedzili Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie posłuchali pięknych piosenek. Spróbowali gry na różnych instrumentach oraz przymierzali estradowe stroje w "magicznym" lustrze. Dużą atrakcją okazało się nagranie słuchowiska "Ryby, żaby i raki" w studiu nagrań. Kolejnym punktem było zwiedzenie opolskiego zoo i przyjrzenie się z bliska zwierzętom znanym dzieciom z ilustracji w szkolnych podręcznikach. Wycieczka minęła szybko, ale na długo zostanie w pamięci.

     • Szkolny etap Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej Wielowieś 2019

      25.09.2019

      Przesłuchania mające na celu wyłonienie kandydata reprezentującego Szkołę Podstawową im. Gustawa Morcinka w Toszku podczas etapu finałowego Festiwalu Piśni Patriotycznej w Wielowsi odbędą się 8 października 2019 na 8 godz. lekcyjnej.

      - Kandydaci przygotowują jedną pieśń czy piosenkę z kanonu pieśni patriotycznych, żołnierskich, wojskowych;

      - Podkład muzyczny na pendrive;

      - Niedopuszczalne są tzw. Półplaybacki (podkład z nagraną, śpiewaną linią melodyczną);

      - Mile widziany „żywy akompaniament” (gitara…).

      Zgłoszenia, konsultacje – Andrzej Lukoszek podczas lekcji muzyki, dodatkowych zajęć muzycznych (wtorek 14.30-15.30, piątek 15.00-16.00).

      Może Ty zostaniesz tegorocznym laureatem prestiżowego Festiwalu???...

      ZAPRASZAM!!!

     • 24 września naszą szkołę odwiedził zwykły, niezwykły gość - Tomasz Sobania.

      24.09.2019

      Absolwent naszej szkoły, społecznik, sportowiec, pisarz. Pan Tomasz opowiedział uczniom w jaki sposób mimo młodego wieku udało mu się wydać trzy książki. W ciekawy sposób przedstawił również historię początków swojej przygody z bieganiem oraz podzielił się przeżyciami z samodzielnie zorganizowanego biegu do Santiago de Compostela w Hiszpanii oraz charytatywnego biegu z Zakopanego do Gdyni. Drugą część spotkania nasz gość poświęcił na opowieść o tym w jaki sposób przepłynął Ocean Atlantycki na pokładzie polskiego żaglowca, Daru Młodzieży, w ramach Rejsu Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaciekawieniem słuchali o szerokich zainteresowaniach pana Tomasza, o jego dokonaniach oraz planach na przyszłość.

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

      23.09.2019

      23 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci na stanowisko przewodniczącego szkoły zaprezentowali swoje programy i pomysły na rok szkolny 2019/2020. Uczniowie  klas I - VII oddali głosy na swoich faworytów. Największą liczbę głosów otrzymała Natalia Poniekiewicz i tym samym objęła stanowisko przewodniczącej szkoły. Funkcja zastępcy przypadła Julii Wypich i Mateuszowi Dworczykowi. Sekretarzem została Daria Woźniak. GRATULUJEMY I ŻYCZYMY OWOCNEJ PRACY!

     • W partnerskiej gminie

      22.09.2019

      W dniach 6 – 11 września br. klasy dwujęzyczne Szkoły Podstawowej nr 2 odwiedziły naszą partnerską gminę Hohenau. Pobyt u naszych przyjaciół dał dzieciom możliwość wykorzystania w praktyce nabytych umiejętności językowych, poznania kultury bawarskiej, spróbowania regionalnych potraw oraz podziwiania piękna przyrody Bawarskiego Parku Narodowego.

      Po raz kolejny gościliśmy w ośrodku Jugendwaldheim-Wessely-Haus, położonymw samym sercu Parku Narodowego. Podobnie, jak w latach poprzednich, tak i tym razem, przygotowano dla nas bogaty program. Na powitanie Młodzieżowa Straż Pożarna Schönbrunn przeprowadziła pokazową  akcję ratunkową oraz zorganizowała dla nas ognisko.

      Mimo, iż drugi dzień w Hohenau przywitał nas deszczem, w dobrych humorach udaliśmy się do muzeum Bawarskiego Parku Narodowego (Hans-Eisenmann-Haus) oraz na ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą(Baumwipfelpfad). Nasz spacer koronami drzew zakończył się na tarasie widokowym ponad 40 metrów nad ziemią. Po południu w Zwierzyńcu (Tier-Freigelände) poznaliśmy faunę Parku Narodowego z jej głównymi przedstawicielami: rysiem, niedźwiedziem brunatnym, wilkiem oraz głuszcem.

      W kolejnych dniach zwiedziliśmy Muzeum Historii Lasu, odwiedziliśmykościół, szkołę oraz artystów wyrobów szklanych. Pan Burmistrz Eduard Schmid osobiście pokazał nam piękne zakątki swojej gminy. Kulminacyjnym punktem naszego wyjazdu było zdobycie góry Lusen (1373 m n.p.m.). Skąpani w słońcu,ze szczytupodziwialiśmy przepiękną panoramę Bawarii. Wieczór spędziliśmy wraz z naszymi przyjaciółmi ciesząc się ostatnimi chwilami w Hohenau.

      Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam spędzenie niezapomnianych chwil w gminie Hohenau. W imieniu uczniów, rodziców, dyrekcji SP nr 2 w Toszku oraz nauczycieli pragniemy podziękować Panu Burmistrzowi Eduardowi Schmid,  Pani Kierownik ośrodka młodzieżowego Jugendwaldheim-Wessely-Haus Ricie Gaidies, wszystkim darczyńcom oraz mieszkańcom Gminy Hohenau, jak również Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Kupczykowi oraz Pani Kierownik CUW Agnieszce Szalińskiej. Czas spędzony w Hohenau na długo pozostanie w naszej pamięci. Danke schön!

     • Dzień Przedszkolaka

      20.09.2019

      Obchody Światowego Dnia Przedszkolaka przypadającego jak zawsze 20 września wpisały się już na stałe do kalendarza imprez w naszym oddziale przedszkolnym. Tego dnia na naszych milusińskich czekało mnóstwo niespodzianek. Świętowanie rozpoczęliśmy od Uroczystego Pasowania na Przedszkolaka dzieci z grupy „Misie” i „Promyczki” przez Panią wicedyrektor Justynę Obruśnik. Po oficjalnym pasowaniu, złożeniu przysięgi przedszkolaków, odśpiewaniu „Hymnu Przedszkolaka” i otrzymaniu pamiątkowych medali, obie grupy uczestniczyły w zabawach integracyjnych na sali gimnastycznej. Następnie trzymając w dłoni balony, symbolizujące przynależność do swojej grupy przedszkolnej, przeszliśmy kolorowym korowodem wokół naszej szkoły. Nie zabrakło także słodkiej niespodzianki, która czekała na naszych najmłodszych w sali. Ten dzień na długo zapadnie nam w pamięci.

     • "Extra talent"

      17.09.2019

      16 września uczniowie klas piątych naszej szkoły wzięli udział w imprezie "Extra talent", która odbyła się w Gliwicach. Organizatorem przedsięwzięcia była "Ekstraklasa" i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nasi uczniowie oprócz turnieju piłkarskiego w którym wzięły udział gliwickie szkoły mieli też możliwość sprawdzenia swojej kondycji w testach przeprowadzonych przez pracowników AWF u z Warszawy. Na 150 uczestników Adam Dziuba miał drugi wynik w BIP teście, a Franciszek Wycisk pierwsze w biegu wahadłowym. Będziemy zapraszani przez organizatorów na kolejne edycje wydarzenia.

    • Międzynarodowy Dzień Kropki
     • Międzynarodowy Dzień Kropki

      17.09.2019

      16 września przedszkolaki z grupy „Misie” i „Promyczki” obchodziły święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia zapoznały się z treścią książki „Kropka” Petera Reynoldsa, która była inspiracją do powstania Międzynarodowego Dnia Kropki. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. W tym dniu dzieci wykonywały różne zadania, powstawały „kropkowe” dzieła sztuki, wspólnie bawiły się przy muzyce. Przedszkolaki miały na sobie ubrania, bądź jego elementy w kropki. A na zakończenie dnia otrzymały pamiątkowe medale. Ten wspaniały dzień uświadamia nam, że każdy z nas ma jakiś talent. Powinniśmy wierzyć we własne siły i nie poddawać się zbyt szybko.